10 pravidiel pre dobrý zber papriky

Dobrá úroda papriky: 10 pravidiel

Táto zeleninová plodina má mnoho užitočných vlastností a používajú ju pri varení všetky ženy v domácnosti. Sladká paprika má svoje vlastné vlastnosti, berúc do úvahy, že môžete dosiahnuť dobrú úrodu. Nie je žiadnym tajomstvom, že nie každému sa podarí dosiahnuť očakávaný výsledok. Pri jeho pestovaní musíte vedieť, čo táto zelenina miluje a čomu sa vyhnúť. A nie vždy na bohatú úrodu je potrebné početné hnojenie, pletie a uvoľňovanie pôdy. Odporúčame vám, aby ste si vypočuli základné pravidlá, ktoré vám pomôžu zistiť silné a slabé stránky sladkej papriky..

Pravidlo 1. Dodržujte čas sejby

Mnoho letných obyvateľov začína sadiť sadenice začiatkom februára. Na papriky však nie je ten pravý čas. Zimné sadenice budú veľmi skoro, čo negatívne ovplyvní budúcu úrodu. Papriky počas vývoja neukážu všetky svoje pozitívne aspekty. Ale marec (začiatok alebo polovica mesiaca) je ten pravý čas na výsev semien papriky pre sadenice.

Pravidlo 2. Klíčenie semien

Aby sadenice rástli rýchlejšie, semená sú predklíčené.

Aby sadenice rástli rýchlejšie, semená sú predklíčené. Na malý, plytký tanier musíte dať tenkú vrstvu bavlny alebo gázy, na ktorú sú rozložené semená. Zhora sú semená pokryté rovnakou vrstvou gázy alebo vaty. Potom je všetko pokropené vodou, do ktorej môžete pridať biostimulant rastu alebo šťavu z aloe.

Prvé výhonky sa objavia len za 2-3 dni. To znamená, že semená sú pripravené na výsadbu..

Pravidlo 3 Sadíme do jednotlivých nepriehľadných nádob

Paprika je samotárska zelenina. Nebude tolerovať tesnú blízkosť rastlín na svojom území. Odporúča sa zasadiť každé z jeho semien do oddelených nádob (niekedy dve semená). Nepriehľadné kvetináče alebo poháre sú nevyhnutné, pretože veľké množstvo svetla môže negatívne ovplyvniť korene rastliny.

Pravidlo 4. Semená nepochovávajte

Semená korenia by mali ležať na povrchu pôdy alebo v hĺbke nie viac ako pár milimetrov. V žiadnom prípade by nemali byť pochovaní..

  Black Eyed Peas

Pravidlo 5. Potápame sa prekládkou

Zber hrá veľkú úlohu v kvalite budúcich sadeníc

Zber hrá veľkú úlohu v kvalite budúcich sadeníc. Paprika je však zvláštna rozmarná kultúra, ktorá nemá rada transplantáciu. Ak vykopete mladé sadenice a prenesiete ich na iné miesto, rastlina sa môže spomaliť alebo zastaviť rast takmer pätnásť dní. Aby ste tomu zabránili, použite iné metódy:

  • Semená môžete obozretne zasadiť nie do malých pohárov, ale okamžite do veľkých nádob. V tomto prípade výber nie je potrebný..
  • Aby ste znova nenarušili citlivý koreňový systém papriky, môžete zasadiť semená do papierových pohárov a potom ich vložiť do veľkej škatule alebo hrnca spolu s nádobou a posypať zeminou..

Pravidlo 6. Sadenice včas zalejte

Pôda pod sadenicami sladkej papriky by mala byť vždy vlhká. Najmenšie vyschnutie v dôsledku predčasného zalievania zníži budúcu úrodu.

Pravidlo 7. Vyberte správne miesto pre korenie

Výber správneho miesta pre korenie

Paprika nemá rada prievan. Je potrebné, aby si vybral miesto, kde bude veľa slnečného tepla a svetla. Postarajte sa o kvalitu pôdy. Musí mať plodné a neutrálne zloženie. Ak pôda nespĺňa tieto požiadavky, pri výsadbe sadeníc korenia nalejte do každej diery trochu kompostu..

Pravidlo 8. Papriky pestujte v teplých záhonoch

Táto zeleninová plodina je teplomilná a veľmi citlivá na náhle zmeny teploty. Koreňový systém papriky musí byť neustále teplý a najpriaznivejšia teplota vzduchu a pôdy pre rastlinu je asi tridsať stupňov.

Takéto neustále zahrievanie môže zabezpečiť teplá posteľ. Jeho pozitívne vlastnosti budú užitočné nielen na otvorenom priestranstve, ale aj pri pestovaní v skleníku..

Na zmiernenie poklesov teploty (vo dne i v noci) skúsení letní obyvatelia prišli na svoje vlastné spôsoby, ako sa udržať v teple. Na korenie môžete položiť plastové fľaše naplnené vodou alebo veľké dláždené kamene. Cez deň sa zohrejú a v noci sa toto teplo prenesie do záhrady.

  Odrody mrkvy

Pravidlo 9. Voda, krmivo, mulč

Na udržanie potrebnej vlhkosti pôdy v záhrade s korením použite mulčovaciu metódu

Táto citlivá zelenina potrebuje stálu vlhkosť v každom štádiu rastu (pri pestovaní sadeníc a pri starostlivosti o dospelú rastlinu). Polievanie by malo byť pravidelné a dôsledné, ale nepreháňajte to. Nadmerné zalievanie nebude prospešné.

Na udržanie potrebnej vlhkosti pôdy v lôžku korenia použite mulčovaciu metódu. Mulč bude chrániť pôdu pred suchom, dlho udrží vlhkosť a budete musieť polievať oveľa menej často..

Akonáhle sú sadenice korenia na trvalom lôžku, našetrite si naň mulč. Všetky buriny, ktoré sa objavia, zhromaždia a rozložia na záhony v približne dvadsaťmetrovej vrstve.

Papriku môžete kŕmiť minerálnymi alebo organickými hnojivami. Každý si môže vybrať nezávisle. Infúzie popola a byliniek sa považujú za niektoré z najlepších a najľahšie dostupných ekologických krmív..

Roztok na báze popola sa pripraví z desiatich litrov vody a dvoch pohárov popola. Bylinný dresing je možné pripraviť z nasledujúcich zložiek: infúzia na báze žihľavy, hnoj a prípravok s účinnými mikroorganizmami (EM – prípravok).

Všetky hnojivá sa aplikujú raz týždenne. Iba bylinné – pred začiatkom obdobia kvitnutia a popol – po skončení kvitnutia.

Viac o kŕmení papriky

Pravidlo 10. Vytvorte korenie

Ak sa kvety objavia, určite ich odstrihnite.

Aby papriky narástli a stihli dozrieť pred koncom teplého obdobia, je potrebné začať s ich tvorbou už v štádiu sadeníc..

Sadenice by nemali kvitnúť pred transplantáciou do otvoreného terénu. Ak sa kvety objavia, určite ich odrežte. V tomto štádiu by mala rastlina nasmerovať všetky svoje sily na vývoj koreňového systému a stonky a kvety tieto sily iba odnesú..

Keďže je paprika v otvorených posteliach, mala by mať toľko vaječníkov, koľko majiteľ potrebuje. Akýkoľvek prebytok – neváhajte odstrániť. Na kríkoch vysokých odrôd korenia sa môžete zbaviť všetkých dolných listov, ale poddimenzované odrody to nevyžadujú. Na začiatku jesene stojí za to odrezať všetky kvety na kríkoch, už nebudú mať čas stať sa ovocím.

  Pestovanie amarantovej zeleniny