6 spôsobov, ako pestovať uhorky

6 spôsobov, ako pestovať uhorky

Na každej letnej chate alebo na záhonoch v záhrade sa nevyhnutne pestujú uhorky. Každý záhradník pozná svoje tajomstvá spôsobov výsadby a pestovania. Dajú sa nájsť na základe dlhoročných skúseností v teréne. Aké materiály sa nepoužívajú na pôvodné postele. Používajú sa všetky dostupné prostriedky, z ktorých môžete vyrobiť podpery pre túto zeleninovú plodinu. Vynaliezaví záhradníci prišli s desiatkami zaujímavých a neobvyklých spôsobov chovu a pestovania uhoriek. Tu je len ich malá časť..

Metóda 1. Pestovanie uhoriek v sudoch

Pestovanie uhoriek v sudoch

Hlaveň môže byť kovová, drevená (vždy plná otvorov na dne a bokoch) alebo postavená z niekoľkých automobilových pneumatík. Musíte ho naplniť (približne sedemdesiatimi piatimi percentami) rôznym organickým odpadom a zmiešať ich so zemou. Tento proces je pohodlnejšie vykonávať na jeseň, ale dá sa vykonať aj s nástupom jari..

Naplnený sud by sa mal každý deň zalievať teplou vodou a ešte lepšie špeciálnym roztokom liečiva s účinnými mikroorganizmami. Pred vysadením semien uhorky sa do suda naleje horná vrstva (asi desať centimetrov), pozostávajúca z úrodnej pôdy. V tejto krajine musíte vysadiť sadenice alebo semená.

Aby semená klíčili čo najrýchlejšie, musíte ich prikryť veľkými plastovými fľašami alebo uzavrieť sud nepriehľadným filmom. A na zalievanie a výrobu rôznych tekutých prísad pomôže rovnaká plastová fľaša. Potrebuje odrezať dno a vykopať ho do suda krkom nadol. Používa sa ako napájadlo, cez ktoré sa do pôdy dostávajú potrebné tekutiny..

Uhorkový vaječník v procese rastu klesá pozdĺž stien suda a všetky uhorky sú v nedohľadne.

Výhody pestovania uhoriek v sudoch:

 • Korene zeleninovej plodiny sú neustále v priaznivých podmienkach, pretože rozkladajúci sa organický odpad generuje veľa tepla. Vývoj rastliny je oveľa rýchlejší, čo znamená, že prvé plody sa objavia skôr ako na bežných záhonoch..
 • Organický sud zaberá veľmi málo miesta.
 • S týmto spôsobom pestovania uhoriek sa nebojí mrazov na zemi, pretože sú v akomsi úkryte..
 • Pri kopaní postelí nemusíte plytvať energiou.
 • Plody sú umiestnené na očiach, nie je potrebné ich hľadať v hustých uhorkových húštinách a nemusíte sa ohýbať nízko, ako na záhradných záhonoch..
 • Plody nedostanú piesok a zeminu, zostanú suché a čisté.
 • Organická pôda v sude je sama o sebe hnojivom, obsahuje všetky potrebné živiny pre pestovanie rastlín. Prakticky nepotrebuje ďalšie kŕmenie.
  Metódy pestovania zemiakov: pestovanie zemiakov v zákopoch

Nevýhody pestovania uhoriek v sudoch:

 • Budeme musieť kúpiť sudy.
 • Na ich naplnenie budete potrebovať veľa rôznych organických odpadov..
 • „Sudovú posteľ“ bude treba polievať viac ako záhradnú. Organická hmota by nemala schnúť, mala by byť vždy dostatočne vlhká..

Metóda 2. Pestovanie uhoriek vo vreciach alebo vreciach

Pestovanie uhoriek vo vreciach alebo vreciach

Táto metóda je tiež postavená na princípe vertikálneho lôžka. Na vytvorenie takého lôžka budete potrebovať veľký hustý vak (môžete použiť akékoľvek obilniny alebo cukor), pôdu na pestovanie uhoriek, desať drevených alebo kovových kolíkov a jednu drevenú palicu (vysokú najmenej dva metre), tri plastové rúrky (tridsať s priemerom a sto centimetrov) a tenkou šnúrou (dlhou asi tridsať metrov).

Najprv prídu na rad prípravné práce. Po celej dĺžke každej plastovej trubice je potrebné vyvŕtať otvory. Budú fungovať ako zavlažovací systém. Na jednom okraji drevenej palice musíte zatlačiť niekoľko klincov, ku ktorým bude potom pripevnená šnúra.

Potom musíte vrecko úplne naplniť pripravenou zeminou a do stredu vložiť drevenú palicu. Okolo tyčinky sa do pôdy vkladajú plastové rúrky. Malé rezy sú na jednej strane vrecka narezané nožom. Stačí zasadiť tri sadenice do jedného vreca..

Zalievanie sa vykonáva pomocou plastových rúrok a vlhkosť pôdy sa dá určiť bočnými rezmi na vrecku. V horúcich a suchých letách je potrebné tieto postele zalievať denne a za mierneho a chladného počasia – raz za týždeň..

Keď sa na kríkoch uhoriek začnú objavovať fúzy, znamená to, že je načase postarať sa o podporu pre krútenie uhorkových rias. Predtým pripravené kolíky sa zatlačia do zeme okolo vaku. Potom je z každého kolíka vytiahnutý kábel a priviazaný k hornej časti drevenej palice nainštalovanej v strede vaku..

Výhody pestovania uhoriek vo vreciach alebo vreciach:

 • V záhrade nezaberie veľa miesta.
 • Nie je potrebný žiadny čas na kopanie.
 • Je veľmi vhodné starať sa o zeleninu.
 • Plody dozrievajú skôr a zostanú vždy čisté.

Nevýhody pestovania uhoriek vo vreciach alebo vreciach:

 • Budú požadované náklady na nákup materiálu.
 • Na prípravu a stavbu zvislej postele musíte vyhradiť čas.
 • Je potrebná prísna kontrola frekvencie zavlažovania. V suchej pôde – rastliny zomrú na sucho a v podmáčanej pôde – na rozvoj chorôb.
  Vrchný dresing z bielej kapusty

Metóda 3. Pestovanie uhoriek v stane alebo chate

Pestovanie uhoriek v stane alebo chate

Táto metóda nie je bežná a dokonca ani originálna. Spočiatku to vyzerá ako malý okrúhly záhon, a ako rastie, má podobu búdy.

Sadenice uhoriek alebo semená sa vysádzajú do otvorov po celom priemere (asi meter veľký). V blízkosti každého otvoru musíte do zeme zapichnúť malé kolíky alebo kovové háčiky. Do stredu uhorkového lôžka treba vraziť pripravenú trubicu (dlhú asi tri metre), hlbokú asi meter. K hornej časti potrubia sú pripevnené háčiky. Z týchto háčikov je do spodných kolíkov vytiahnutý drôt alebo tenká šnúra. Celá konštrukcia musí byť až do konca jarného chladu pokrytá priehľadným filmom. Ak nie ste pripravení na materiálové náklady na šnúru, rúrku a drôt, potom je možné celú konštrukciu zostaviť z bežných konárov stromov. Takáto posteľ bude skôr ako stan..

Takáto chatka s uhorkami nielenže poskytne dobrú úrodu, ale ozdobí celú letnú chatu.

Takéto štruktúry je možné použiť nielen v záhradných posteliach. Pestovanie uhoriek v sudoch alebo vreciach, taká chata (len o niečo menšia na výšku) bude slúžiť ako ďalší úkryt v chladnom počasí.

Výhody pestovania uhoriek v stane alebo chate:

 • Chata sa stáva na mieste prvkom výzdoby, priťahuje pozornosť a rozveseľuje.
 • Zrelé plody sú vo výbornom stave, ľahko sa trhajú a nemusia sa umývať.
 • Takýto stan šetrí miesto na letnej chate..

Nevýhody pestovania uhoriek v stane alebo chate:

 • Na nákup dodatočného materiálu budú potrebné náklady na materiál.
 • Príprava a montáž celej konštrukcie bude vyžadovať čas a úsilie..

Metóda 4. Pestovanie uhoriek na mriežke

Pestovanie uhoriek na mreži

Jedná sa o osvedčený a veľmi obľúbený a hlavne účinný spôsob pestovania uhoriek. Ako materiál na výrobu mreží sú vhodné drevené stĺpiky (dlhé jeden a pol až dva metre), kovové lamely, polymérová sieťovina, špagát a podobne..

Musíte začať výsadbou semien alebo sadeníc na záhonoch. Dve lôžka by mali byť navzájom rovnobežné vo vzdialenosti maximálne pol metra. V priemere dvadsaťpäť centimetrov by malo zostať medzi otvormi na uhorky. Hneď ako sadenice dosiahnu výšku desať centimetrov, je čas začať s inštaláciou mreží.

  Repa

Je umiestnená v strede, medzi posteľami. Neexistujú žiadne prísne odporúčania pre stavbu konštrukcie a použitie materiálov. Každý si môže pre svoju rastlinu vymyslieť svoju vlastnú formu podpory. Ako oporu môžete dokonca použiť kukuricu alebo slnečnicu vysadenú medzi uhorkovými záhonmi. Uhorky si pomocou svojich antén nájdu potrebný smer a pevne sa prichytia k opore.

Výhody pestovania uhoriek na mreži:

 • Uhorky sú vhodné na zber a sú suché a čisté.
 • Uhorkové lôžka sú umiestnené na otvorenom priestranstve, ktoré zaručuje dobré vetranie. Je dôležitý ako profylaxia hubových chorôb..
 • Takéto postele sú úplne vybavené slnečným žiarením a teplom..

Nevýhody pestovania uhoriek na mreži:

 • Náklady na materiál sú potrebné na nákup materiálu – sieťoviny. Špagáty, lamely, stĺpiky.
 • Bude to vyžadovať fyzickú silu a voľný čas.
 • Takéto postele je potrebné vykopať.

Metóda 5. Pestovanie uhoriek na vŕbových vetvičkách

Táto metóda osloví tých, ktorí sa neradi zapájajú do výstavby ďalších štruktúr. Uhorky sa pestujú tradičným spôsobom na záhradných záhonoch. Vetvičky vŕby slúžia len ako opora. Ľahko sa ohýbajú, takže konce vetvičiek sú zapichnuté do zeme v uhorkových záhonoch. Každá vetvička sa zmení na oblúk, ktorý spočíva na druhom. Oblúky sa navzájom prelínajú a navzájom sa podopierajú. Takýto prírodný živý plot zabraňuje kontaktu rastlinnej rastliny s pôdou a poskytuje dobrú výmenu vzduchu..

Metóda 6. Pestovanie uhoriek pod čiernym filmom

Pestovanie uhoriek pod čiernou fóliou

Táto metóda osloví tých, ktorí ocenia výhody teplej záhradnej postele. Na jeho stavbu musíte vopred pripraviť potrebné materiály: čierny plastový obal, rôzny organický odpad, malé konáre stromov, piesok, popol, humus, EM prípravky.

V takom lôžku sa uhorky nemusia často zalievať, budú potrebovať oveľa menej vlhkosti. Prvá úroda sa objaví koncom júna.

Existuje veľa spôsobov, ako pestovať uhorky, ale možno vás niektorá z opísaných metód osloví a poteší bohatou úrodou.