Agrotechnika zo sladkých zemiakov v strednom pruhu: záhradný záhon a výsadba

Agrotechnika zo sladkých zemiakov v strednom pruhu: záhradný záhon a výsadba

Batáty alebo batáty radi rastú v teplých podmienkach. Koreňová časť rastliny potrebuje predovšetkým teplo. Pretože v strednom pruhu klimatické podmienky nespĺňajú tieto požiadavky, musíme sa uchýliť k novým vynálezom a metódam. Na zabezpečenie požadovanej teploty pre korene sladkých zemiakov musíte vybudovať špeciálne lôžko a vytvoriť mulčovaciu vrstvu filmu. Na takom lôžku bude pôda vždy zahriata, čo je nevyhnutné pre dobrú úrodu..

Príprava záhrady na sladké zemiaky

Ak budete konať tradičným spôsobom, potom si môžete postaviť malý skleník alebo skleník, ale skúsime novú, efektívnejšiu metódu, ktorá sa v Kanade používa už dlho..

Záhradná posteľ by mala byť umiestnená na pozemku s dobrým osvetlením a najväčším množstvom slnečného svetla. Malo by byť, ako keby, mierne vyvýšené (ako hrebeň). Výška a šírka postelí je asi 40 centimetrov, ale vzdialenosť riadkov je asi jeden meter. V strede úzkeho lôžka musíte vytvoriť drážku malej hĺbky. Potom je celé lôžko pokryté plastovým obalom, ktorý umožňuje priechod svetla, v strede ktorého (v smere drážky) je potrebné urobiť malé otvory vo vzdialenosti 20 alebo 40 centimetrov (v závislosti od odrody sladkých zemiakov) . Sú potrebné na výsadbu odrezkov zo sladkých zemiakov..

Po celom obvode lôžka musia byť okraje filmu opatrne posypané zeminou a do vyrezaných otvorov sa musí pridať malé množstvo piesku. Piesok veľmi dobre absorbuje vodu a potom ju dáva rastlinám v záhrade.

Pri výbere filmu na záhradný záhon je potrebné mať na pamäti, že nepriehľadný čierny film sa veľmi dobre zahrieva a udržuje teplo, ale nedáva ho do pôdy. Ale plastová fólia, ktorá prepúšťa svetlo, tiež dobre prenáša teplo a na rozdiel od čierneho filmu toto teplo udrží dlho vo vnútri. Na pestovanie sladkých zemiakov s mulčovacou vrstvou filmu je veľmi dôležité udržať sa v záhrade v teple čo najdlhšie..

  Príprava semien paradajok na výsadbu sadeníc

Tráva z buriny sa môže objaviť na záhrade so sladkými zemiakmi, ale pod filmom veľmi rýchlo vädne a nebude mať čas nechať semená ďalšej generácii. V nasledujúcej sezóne nebudú s burinou žiadne problémy.

Filmový mulč má niekoľko pozitívnych vlastností:

  • Chráni rastlinu pred extrémnymi teplotami.
  • Udržiava koreň plodiny v teple.
  • Zachováva požadované množstvo vlhkosti.
  • Uľahčuje prístup výživy rastlín z pôdy.
  • Poskytuje príležitosť na skorú výsadbu odrezkov.

Pravidlá výsadby sladkých zemiakov

Pravidlá výsadby sladkých zemiakov

Príprava na výsadbu začína asi o týždeň. Najprv musíte odrezať odrezky z hľuzy, ak je to potrebné, rozdeliť ich na kúsky (30-40 centimetrov na dĺžku) a vložiť ich do teplej vody s teplotou viac ako 25 stupňov na zakorenenie. S výsadbou môžete začať, keď korene dorastú asi o 5 centimetrov, nie viac. Neodporúča sa pestovať dlhé korene, pretože to negatívne ovplyvňuje kvalitu a vzhľad budúcich hľúz..

Pretože rastlina sladkých zemiakov je teplomilná, jej odrezky by mali byť vysadené iba v dobre zahriatej pôde s konštantnou teplotou asi 18 stupňov. Bežný teplomer pomôže určiť dátum pristátia. Teplota pôdy by sa mala merať v hĺbke približne 10 centimetrov.

Stáva sa, že na odrezkoch sa už vytvorili korene a je potrebné ich naliehavo zasadiť, ale poveternostné podmienky to neumožňujú. V takýchto prípadoch môžete sladký zemiak zasadiť do nádoby na sadenice a nechať ho chvíľu v interiéri. Odrezky jednoducho nenechávajte vo vode, sú škodlivé pre rastliny. Hneď ako je teplé počasie, môžete sadenice zemiakov transplantovať do otvorených záhonov..

Ak dôjde k úplne opačnej situácii – pôda je pripravená na výsadbu a odrezky sú stále bez koreňov, potom ich môžete v tejto forme bezpečne zasadiť. Mladé rastlinky musíte len prvýkrát výdatne zalievať, aby sa mohli rýchlejšie zakoreniť. A je tiež žiaduce, aby ste im na toto obdobie vytvorili tieňové podmienky. Nemusíte sa báť, kultúra určite zapustí korene.

  Švéd

Výsadbu sladkých zemiakov je najlepšie vykonať večer alebo za oblačného počasia. Najprv musíte pripraviť výsadbové otvory s hĺbkou 7 až 15 centimetrov (v závislosti od veľkosti odrezkov) na tých miestach, kde boli rezy urobené vo filmovom povlaku. Potom musíte všetky otvory hojne zalievať a odrezky zasadiť do vodorovnej polohy. Na povrchu pôdy by mali zostať najmenej tri listy.

Podľa všetkých podmienok pre pestovanie odrezkov a prípravu záhonov, ako aj za priaznivých klimatických a poveternostných podmienok a pomocou filmového mulča sa sladké zemiaky veľmi rýchlo zakorenia na novom mieste a začnú sa aktívne rozvíjať.

Výsadba sladkých zemiakov v hrebeňoch (video)

Výsadba sladkých zemiakov v hrebeňochVýsadba sladkých zemiakov v hrebeňoch