Ako aktualizovať odrodu zemiakov: 5 spôsobov

Ako aktualizovať odrodu zemiakov: 5 spôsobov

Odrody zemiakov sa musia obnovovať každých 5-6 rokov. Úroda zemiakov sa z roka na rok skutočne znižuje, hľuzy sa začínajú zle skladovať, náchylnosť k chorobám klesá a kvalitatívne charakteristiky sa nemenia k lepšiemu. Aktualizáciu je možné vykonať nezávisle bez toho, aby ste vynaložili veľa peňazí na nákup nových sadív zemiakov..

Existuje päť osvedčených metód, z ktorých každú môžete použiť vo svojej letnej chate alebo záhrade.

Metóda 1. Pestovanie sadeníc zemiakov zo semien

Pestovanie sadeníc zemiakov zo semien

Osivovú metódu pestovania zemiakov málokedy používa ktokoľvek. Niektorí zabudli, že táto zelenina má semená. Ale po odkvitnutí sa na mnohých zemiakových kríkoch vytvoria malé zelené guľôčky, podobné nezrelým paradajkám. Obsahujú semená zemiakov. Môžu byť použité na pestovanie sadeníc zemiakov..

Najprv je potrebné plody zozbierať do látkového vrecka a zavesiť ich v dobre osvetlenej a teplej miestnosti, kým nie sú úplne zrelé. Keď sú plody svetlo zelené a mäkšie, môžete z nich vybrať semená, dôkladne ich opláchnuť a nechať uschnúť. Mimochodom, akékoľvek semená si môžete kúpiť v špecializovaných predajniach bez zbytočných starostí, povinná je iba čistá odroda, a nie hybridná..

Táto metóda má mnoho výhod:

  • Lacná cena osiva.
  • Klíčenie semien trvá dlho (asi 10 rokov) a nevyžaduje špeciálne skladovacie podmienky.
  • Sadbové zemiaky sú odolné voči rôznym chorobám.

Pestovanie mini-hľúz bude samozrejme vyžadovať veľa úsilia a trpezlivosti, ale výsledok stojí za to. Tento náročný proces pestovania zemiakov sa vám odmení vynikajúcim sadivom na niekoľko sezón..

Metóda 2. Pestovanie hľúz zemiakov z veľkej hľuzy

Pestovanie mini-zemiakových hľúz z veľkých hľúz

Táto metóda je založená na klonovaní zemiakových hľúz. Bunky vypestovaných zemiakov sa použijú na vytvorenie novej rastliny. Tento „vedecký experiment“ si vyžiada veľké zemiakové hľuzy, z ktorých budeme pestovať malé. Musia byť vybrané na jar a spustené na celé leto v chladnom suteréne alebo pivnici..

Počas letnej sezóny hľuzy vyžadujú vysokú vlhkosť vzduchu, postrek a nízke vnútorné teploty. Približne v októbri až novembri sa na hľuzách zemiakov vytvorí silný koreňový systém s malými zemiakmi. Je to vynikajúci sadivový materiál, ktorý je chránený pred všetkými chorobami..

Všetky minihľuzy sa musia zozbierať, dobre vysušiť a uložiť do ďalšej výsadbovej sezóny. Budúci rok získate veľkú úrodu super super elity.

Metóda 3. Pestovanie mini-zemiakových hľúz z odrezkov

Pestovanie mini-zemiakových hľúz z odrezkov

Odrody sa môžete pokúsiť aktualizovať odrezkami. Aby ste to urobili, musíte počas jeho letného aktívneho rastu a vývoja vybrať najsilnejší a najzdravší krík zemiaka, označiť ho v záhrade a čakať do konca kvitnutia..

Potom z kríka odoberieme požadovaný počet konárov a nakrájame ich na malé odrezky (nie dlhšie ako 4 centimetre). Na každom takom odrezku by mal zostať najmenej jeden list. Na odrezky sa používajú iba stredné časti vrcholov. Pripravené odrezky musia byť namočené v slabom roztoku mangánu (asi 4 hodiny).

Miesto na výsadbu odrezkov by malo byť vybrané na tienistom mieste, bez priameho slnečného svetla. Zemiakové odrezky sa odporúčajú vysádzať v pochmúrnom zamračenom dni alebo po západe slnka. Pôda v lôžkach musí byť najskôr navlhčená a navlhčená. Vzdialenosť medzi lôžkami by mala byť najmenej 20 centimetrov a medzi rastlinami – asi 3 centimetre.

Pri výsadbe odrezkov je veľmi dôležité posypať ich zeminou, aby bol zemiakový list tiež pokrytý zeminou (asi 60-70 percent). Malo by byť vzpriamené.

Ihneď po výsadbe sa na záhony položí mulčovacia vrstva a vykoná sa bohaté zavlažovanie. Po 15 až 20 dňoch vrcholy zožltnú a vyschnú a v pôde sa začne tvorba minihľuzy. Hľuza dostane z listov všetky potrebné živiny pre svoj vývoj. Uplynú ďalšie dva týždne a odrezky bude možné vykopať pestovanými hľuzami..

Mini-hľuzy pestované týmto spôsobom sa musia dezinfikovať (v slabom roztoku mangánu), dôkladne vysušiť na slnku a poskladať na uskladnenie vo vreckách z prírodnej textílie. Budú perfektne zachované až do ďalšej výsadbovej sezóny..

Metóda 4. Pestovanie sadivových zemiakov z vrcholov hľúz

Pestovanie sadbových zemiakov z hľúzových vrcholov

Táto metóda je rovnako jednoduchá ako predchádzajúca. Teraz sa použijú vrcholy zemiakových hľúz. Najväčšie zemiaky najlepších odrôd sa vyberajú počas zberu (neskoré leto – začiatok jesene) a odkladajú sa oddelene od ostatných na skladovanie a klíčenie až do jari.

Na jar sú všetky tieto hľuzy orezané – vrcholy spolu s klíčkami sú odrezané asi o jednu tretinu. Všetky tieto orezané časti sú uložené v pilinách, hojne postriekané vodou a ponechané až do klíčenia. Zostávajúce časti hľúz je možné použiť na výsadbu do zeme štandardným spôsobom..

Asi po troch týždňoch puknú zemiaky a zakorenia. To znamená, že sú pripravené na výsadbu na otvorených záhonoch. Hľuzy sú zasadené vo vzdialenosti najmenej tridsať centimetrov od seba v hĺbke asi päť centimetrov.

Metóda 5. Pestovanie sadivových zemiakov z klíčkov

Pestovanie sadbových zemiakov z klíčkov

Ak chcete odrodu veľmi rýchlo obnoviť, v krátkom čase, potom je táto metóda najvhodnejšia. Z jednej zemiakovej hľuzy sa dá vypestovať viac ako štyridsať kríkov..

Pozrite sa bližšie na naklíčené zemiakové hľuzy. Líšia sa od seba klíčkami. Niektoré klíčky sú silné a šťavnaté (zelené), zatiaľ čo iné sú bledé a polosuché. A to preto, že prvé rástlo vo svetle (svetlo) a druhé v tieni (tieň). Na výsadbu je možné použiť oba druhy klíčkov. Vysádzajú sa buď priamo do zeme v záhonoch, alebo do jednotlivých črepníkov..

Výhonky pestované na svetle by mali byť vysadené spolu s rudimentárnymi koreňmi a iba po jednom. Výhonky vytvorené v tieni budú musieť byť nakrájané na malé kúsky, z ktorých každý by mal mať púčik. Oba druhy klíčkov sú zhruba do dvoch tretín pokryté zeminou.

Kvalitná pôda má pre pestovanie rastlín týmto spôsobom veľký význam. Malo by obsahovať všetko potrebné množstvo živín, takže bez kŕmenia sa nezaobídete. Hnojivá sa aplikujú raz týždenne. Odporúča sa kŕmiť zemiaky jeden po druhom: jeden týždeň – bylinkovou alebo popolovou infúziou a druhý – vermikompostovou infúziou..

Pri zbere klíčiacich zemiakov vyberte najlepšie hľuzy a uložte ich na ďalšiu výsadbu.

Výber sadivového materiálu na budúci rok sa odporúča vykonávať opatrne. Spoznajte a označte najsilnejšie a najzdravšie kríky zemiakov počas celej letnej sezóny. Pri zbere je potrebné z takýchto kríkov nechať nielen veľké exempláre, ale aj tie najmenšie zemiaky. Potom bude potrebné aktualizovať odrody až po 6-7 rokoch. Zbavte sa tradície nechať na výsadbu len tie najmenšie zemiakové hľuzy. S takýmto sadivovým materiálom bude potrebné aktualizovať odrody zemiakov každé 2-3 roky..