Ako pestovať stonkový zeler zo semien

Pestovanie stonkového zeleru v krajine: výsadba a starostlivosť, poľnohospodárska technológia. Rada. Video

Najužitočnejšou zeleninovou rastlinou, bohatou na vitamíny a minerály, je stopkový zeler. V strave ich používajú ľudia, ktorí vedú zdravý životný štýl a chcú schudnúť. Pestovanie stopkového zeleru má v rukách každý záhradník. Hlavná vec je, že sú dodržané základné požiadavky na proces výsadby a ďalšiu starostlivosť..

Stonkový zeler sa pôvodne pestoval ako liek a až v súčasnosti sa začal aktívne používať vo varení. Táto vzácna zeleninová rastlina má špecifickú arómu, ale jej čerstvú zeleň miluje mnoho gurmánov. Početné prospešné vlastnosti tejto rastliny viedli záhradkárov k pestovaniu zeleru na letnej chate a kuchárov k príprave rôznych jedál, v ktorých zelenina slúži ako príloha alebo dochucovadlo.

Príprava na výsadbu zeleru

Príprava na výsadbu zeleru

Vopred je potrebné pripraviť otvorenú plochu na výsadbu semien zeleru. Pôda by mala byť úrodná, voľná, s vynikajúcimi drenážnymi vlastnosťami. Na tento účel musí byť pozemok vykopaný pridaním mulleínu alebo zhnitého kompostu do pôdy..

Prípravné práce sa musia vykonávať pomocou sadivového materiálu. V prvý marcový týždeň je lepšie zasadiť semená pre sadenice. Skoršia výsadba môže ovplyvniť kvalitu sadeníc, ktoré sa objavia, sú to skôr rozmarné plodiny. Nádrže na výsadbu semien budú vyžadovať plytké, ale priestranné.

Semená stonkového zeleru majú jednu zaujímavú vlastnosť – čím sú „staršie“, tým viac klíčia. Skúseným letným obyvateľom a záhradníkom sa odporúča, aby si kúpili semená so zásobou a uchovali ich 3-4 roky pred výsadbou. Z takýchto semien sa ukáže, že rastú silnejšie a kvalitnejšie sadenice..

Zeler stopkový sa vyznačuje rôznymi odrodami, ktoré je možné vybrať podľa spôsobu pestovania (napríklad pre domáce podmienky), vzhľadu, chuti, výťažku.

Hlavné etapy procesu výsadby semien pre sadenice

Hlavné etapy procesu výsadby semien pre sadenice

Pripravené drevené boxy alebo plastové nádoby musia byť naplnené zeminou na zalievanie.

  Zimný a jarný cesnak - tajomstvo pestovania a starostlivosti

Rozprašovačom trochu navlhčite pôdu a potom na jej povrch rozsypte semená zeleru.

Každé semeno musí byť zľahka pritlačené do pôdy o jeden až 2 milimetre a potom nádobu prikryte filmom alebo sklom, aby sa vytvorili skleníkové podmienky..

Klíčenie semien bude trvať asi 15-20 dní. Celú túto dobu je potrebné venovať náležitej starostlivosti o budúce zeleninové rastliny:

  • Denné úpravy vody vo forme postreku a zalievania.
  • Udržiavanie stálej izbovej teploty (približne 22-25 stupňov Celzia).
  • Pravidelné vetranie po celý deň (2-3 krát denne).

Takáto starostlivosť musí pokračovať po objavení sa mladých výhonkov, ako aj do okamihu transplantácie sadeníc zeleru na otvorenom priestranstve (po výskyte 2-3 plnohodnotných listov). Zeler stopkový rastie veľmi pomaly, takže na dosiahnutie tohto cieľa bude potrebovať veľa sily a trpezlivosti..

Vysádzanie sadeníc zeleru na otvorené záhony

Vysádzanie sadeníc zeleru na otvorené záhony

Pred výsadbou sadeníc na záhony by mala dobre zosilnieť. Rastlinná kultúra neprežije chladné noci, nehovoriac o nočných jarných mrazoch. To je dôvod, prečo by ste sa nemali ponáhľať preniesť sadenice do letnej chaty. Najoptimálnejším časom na to je začiatok alebo polovica mája..

Sadenice sa vysádzajú vo vzdialenosti asi 25 centimetrov od seba a pre vzdialenosť riadkov sa ponechá rovnaká šírka. Rastliny pod 5 centimetrov na výšku je vhodné chrániť plastovým krytom (z plastovej fľaše alebo skla s odrezaným dnom a vrchom fľaše). Vyššie sadenice takúto krytinu nepotrebujú. Potom musí byť celý povrch pôdy v lôžkach so stopkovým zelerom pokrytý mulčovacou vrstvou (napríklad slama alebo malé piliny). V tejto počiatočnej fáze by sa malo vykonať prvé kŕmenie zeleninových rastlín. Tekuté hnojivá je možné aplikovať do pôdy spolu so závlahovou vodou.

Medzi mnohými odrodami stonkového zeleru boli chované tie, ktorých semená nevyžadujú výsadbu sadeníc. Semená odrôd „Utah“ a „Golden Pen“ je možné vysádzať priamo na otvorené záhony a s rastom mladých sadeníc sa riedi. Vzdialenosť medzi dospelými a vyzretými sadenicami by nemala byť menšia ako tridsať centimetrov.

  Najsladšie odrody mrkvy pre detskú výživu

Stopkový zeler

Stopkový zeler

Zeleninová rastlina potrebuje pravidelné, mierne zalievanie. Objemy závlahovej vody sa môžu líšiť v závislosti od poveternostných podmienok, od prítomnosti ochrannej mulčovacej vrstvy a od potrieb samotnej plodiny. Zeler nebude tolerovať prebytok vlhkosti v pôde, takže voda by nemala v záhonoch stagnovať, ale ani horná vrstva pôdy by sa nemala nechať vyschnúť. Pôda by mala byť vždy mierne vlhká..

Zeler potrebuje pravidelné organické hnojenie, ktoré sa aplikuje na pôdu v tekutej forme trikrát mesačne..

Pri pestovaní takých odrôd zeleru, ktoré sa bielia samy, je veľmi dôležité pravidelne uplatňovať hilling plodín. Ako rastlinná rastlina rastie, hilling sa vykonáva asi raz za mesiac. Základ zeleru, z ktorého vyrastá listová časť, nemôže byť pokrytý zeminou, preto je potrebné proces kopania vykonávať opatrne..

Problémy a ťažkosti pri pestovaní zeleru

Zeler stopkový je jednou z najrozmarnejších zeleninových plodín. Jeho pestovanie vyžaduje trpezlivosť, pozornosť a dodržiavanie všetkých odporúčaní starostlivosti. Pri minimálnom porušení základných požiadaviek môžu nastať problémy s vývojom a rastom zeleninovej rastliny, ako aj ťažkosti v súvislosti s výskytom škodcov.

  • Nedostatočná vlhkosť pôdy počas zavlažovania povedie k tomu, že stredná časť stonky zeleru sa stane nepoužiteľným. Vo vzhľade kultúry to nebude viditeľné, rast a vývoj rastliny sa nebude líšiť od ostatných vzoriek.
  • Keď sa sadenice nízkej kvality (zarastené alebo slabé) vysadia na otvorené záhony, vytvoria sa stopky, ktoré sa nedajú jesť. Na výsadbu je potrebné vybrať iba zdravé a silné sadenice..
  • K rozpadu jadra zeleninového ovocia dochádza v dôsledku výskytu baktérií. Vonkajší stav zeleninovej rastliny zostáva dlhý čas normálny, aj keď procesy rozpadu sú dosť aktívne.
  • Kvalitatívny vývoj stonky zeleru závisí aj od mnohých faktorov. Napríklad nedostatočné zavlažovanie, nepravidelné zavlažovanie, predĺžené horúce počasie a suché podnebie môžu viesť k vzniku trhlín v stonke rastliny..
  • K praskaniu stopiek dochádza aj v dôsledku prebytku dusíka v pôde..
  • Na kvalitatívny vývoj zeleru je potrebná vysoká vlhkosť, ktorá sa niektorým škodcom veľmi páči. Najbežnejšími z nich sú slimáky a slimáky. Včasné vyčistenie záhonov od buriny pomôže znížiť pravdepodobnosť ich vzhľadu..
  Ako pestovať zemiaky zo semien

Lahodný a zdravý stonkový zeler sa môže objaviť na každom stole, ak vynaložíte maximálne úsilie a trpezlivosť na jeho pestovanie..

Pestovanie stopkového zeleru (video)

Výsev sadeníc zeleru. Pestovanie stopkového zeleruVýsev sadeníc zeleru. Pestovanie stopkového zeleru