Ako pestovať zelené fazuľky

Ako pestovať zelené fazuľky

Táto jemná rastlina obsahuje obrovské množstvo užitočnosti. V mnohých krajinách sa konzumuje s potešením a používa sa v mnohých kuchyniach. Zelené fazuľky, samozrejme, majú svoje vlastné rastúce tajomstvá. Koniec koncov, nie nadarmo v niektorých záhradníkoch rastie ľahko a prináša veľké výnosy, zatiaľ čo v iných je to len sklamanie..

Pokúsme sa odhaliť všetky tajomstvá a pomôcť každému dosiahnuť očakávaný výsledok.

Druhy zelených fazúľ

Všetky odrody zelených fazúľ sú rozdelené do dvoch kategórií - kríky a kučeravé

Všetky druhy zelených fazúľ sú rozdelené do dvoch kategórií – kríky a kučeravé. Navyše sa stále líšia vzhľadom. Môžete nájsť struky rôznych farieb – biele a zelené, žlté, ružové a fialové.

Každý druh fazule má svoje pozitívne aj negatívne stránky. Bushový typ fazule rastie ako kompaktný ker, nepotrebuje dodatočnú podporu a môže dobre rásť v miernom podnebí. Kučeravý druh dáva oveľa väčší výnos, pretože neustále rastie a krúti sa nad každou prekážkou.

Aby ste pochopili, ktorý druh je lepší, musíte na svojom webe umiestniť oboch jeho zástupcov. Na konci letnej sezóny bude možné porovnať výsledky, vynaloženú energiu a vyvodiť závery.

Pri výbere zelených fazúľ na dozrievanie vezmite do úvahy klimatické podmienky vášho regiónu. V severných oblastiach musíte vysádzať odrody, ktoré dozrievajú skoro, a v južných oblastiach je možné vysádzať akékoľvek odrody..

Výsadba zelených fazuliek

zvyčajne sa odporúča vysádzať zelené fazule začiatkom leta

Pri výsadbe tejto teplomilnej kultúry je veľmi dôležité, aby bola pôda dobre zahriata a pokiaľ možno piesočnatá. Preto sa zvyčajne odporúča vysádzať zelené fazuľky na začiatku leta, keď určite nebudú žiadne nočné mrazy. Pred vysadením semien (asi 10-15 dní) sa pôda zahreje „skleníkovou metódou“, to znamená, že vybraná oblasť je pokrytá priehľadným filmom.

Alebo môžete udržiavať požadovanú teplotu pôdy teplým lôžkom. Môžete si ho postaviť sami na akomkoľvek mieste vhodnom v záhrade. Fazuľa pri nedostatku tepla skutočne nemusí prinášať ovocie a pri zachovaní priaznivej teploty pôdy sa táto kultúra vyvíja oveľa rýchlejšie..

Skúsení letní obyvatelia odporúčajú, aby ste semená pred výsadbou do zeme vždy namočili. Môžete ich držať vo vode len niekoľko hodín, aby boli dobre namočené, ale fazuľu je lepšie nechať až do klíčenia. Semená s klíčkami sa adaptujú oveľa rýchlejšie a zakorenia v záhrade.

Bush a kučeravé fazule sa vysádzajú rovnakým spôsobom. Len v budúcnosti budú popínavé rastliny potrebovať podpery, po ktorých sa budú ťahať. Na pripravenom lôžku sa vytvoria plytké (asi 3 centimetre) otvory, do ktorých sa umiestnia dve naklíčené fazule. Medzi každým otvorom nechajte asi 10 centimetrov a medzery medzi riadkami najmenej 40 centimetrov..

Zalievanie zelených fazuliek potrebuje mierne a systematické. Pôda by mala byť vždy vlhká, ale bez prepadu. Mulčovanie pomáha udržiavať v pôde potrebné teplo a vlhkosť. Ako mulčovaciu vrstvu môžete použiť suchú alebo čerstvú trávu, ako aj humus. Mulč bude podporovať rýchly vznik sadeníc. Prvý z nich sa začne objavovať o 10-15 dní..

Starostlivosť o zelené fazule

Starostlivosť o zelené fazule

Táto rastlina nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Nie sú potrebné ani hnojivá a rôzne vrchné dresingy, a ešte viac, keď fazuľa rastie na teplom lôžku a je chránená mulčovacou vrstvou. Najdôležitejšou a najdôležitejšou požiadavkou na zelené fazule je neustále teplo. Táto teplomilná rastlina poskytne veľkorysú úrodu iba pri teplotách blízkych dvadsiatim piatim stupňom..

Keď sadenice trochu vyrastú, je potrebné vykonať prirodzený výber – vybrať najsilnejšie a najzdravšie sadenice. Slabé a krehké vzorky je možné odstrániť. Aby sa nepoškodil koreňový systém iných sadeníc, je lepšie nevyťahovať prebytočné rastliny, ale pritlačiť ich k samotnému koreňu.

Pri absencii mulčovacej vrstvy fazule je potrebné hilling. Obvykle sa vykonáva, keď výška sadeníc presiahne 10 centimetrov. Táto hlinená kopa pomôže dobrému zakoreneniu rastliny a rozvoju koreňového systému..

Polievanie by malo byť bohaté a pravidelné, najmä v horúcom počasí. Raz alebo dvakrát v lete môžete zavlažovanie vody nahradiť zavedením popola z infúzie.

Kučeravé druhy fazule môžu dorásť do neurčitej výšky a všetku svoju energiu minú na rast stonky. Aby sa tomu zabránilo, bude stačiť výška asi 2 metre. Keď fazuľa dosiahne túto značku, musíte zastaviť jej rast zovretím hornej časti. Potom rastlina poskytne všetky svoje životne dôležité zdroje na tvorbu ovocia..

Zber špargľových bôbov

Zber špargľových bôbov

Ak nezberáte zrelé plody včas, nové sa prestanú vytvárať. Preto je potrebné aspoň raz týždenne krík starostlivo preskúmať a nazbierať zrelé lusky. Čím častejšie budete zberať úrodu, tým viac sa budú vytvárať nové vaječníky, a teda aj plody..

Ideálny čas na zber fazule je skoro ráno. Fazuľové lusky sa ešte nestihli opražiť na slnku a zachovali si vlhkosť.

Veľká úroda fazule sa dobre uchová v mrazničke. Tým, že zmrazíte mladé lusky nakrájané na kúsky, môžete si byť istí, že v nich budú zachované všetky užitočné látky a chuť sa vôbec nezmení. Niektorí kuchári používajú zelené fazule na konzervovanie, pridávajú ich do rôznych domácich prípravkov.