Ako urýchliť klíčenie semien: namáčanie, klíčenie a ďalšie techniky

Ako urýchliť klíčenie semien: namáčanie, klíčenie a ďalšie techniky

Každý letný obyvateľ chce, aby zasadené semená klíčili čo najrýchlejšie, v dôsledku čoho sa proces získavania ovocia znateľne urýchľuje. Niekedy je to však nemožné kvôli semenám nízkej kvality, ktoré spravidla nie sú schopné klíčiť. Napriek rôznym prekážkam sa záhradníci stále naučili niekoľko trikov, ktoré pomáhajú semenám rýchlejšie klíčiť..

Ako urýchliť klíčenie semien

Najbežnejšími spôsobmi, ako zvýšiť rýchlosť klíčenia semien, je namočiť ich a vyklíčiť. Niektoré druhy zeleniny, ako napríklad mrkva a petržlen, môžu klíčiť rýchlejšie iba použitím špeciálnej techniky nazývanej „oplachovanie“ semien. Pomerne často záhradníci uprednostňujú hnojivá alebo používanie chemikálií, ktoré stimulujú rast rastlín..

Namáčanie semien

Namáčanie semien je klasická metóda na urýchlenie klíčenia semien. Túto metódu používali aj naše matky, staré mamy a prababičky. Ak sa do zeme vysejú predtým namočené semená, ich klíčenie nastane o 2 alebo 3 dni rýchlejšie..

Namáčanie semien je klasická metóda na urýchlenie klíčenia semien.

Existuje niekoľko spôsobov, ako namočiť semená: vezmite malú hlbokú misku, nalejte do nej semená a nalejte vodu na vrch, alebo vložte semená do malého vrecka s gázou a potom ho vložte do vody. Vlastnosti, ako je teplotný režim vody a doba namáčania semien, úplne závisia od toho, o akú kultúru ide, ako aj od jej odrody..

Ak je rastlina teplomilná, napríklad paradajky, uhorky, tekvica, melón, cuketa, teplota vody by mala byť v rozmedzí od dvadsať do dvadsaťpäť stupňov. Rastlinné plodiny, ktoré nie sú teplomilné, sa odporúčajú namočiť do vody s teplotou 15-20 stupňov. Veľký počet záhradníkov trvá na tom, že na namáčanie semien je najlepšia voda z taveniny..

Ako už bolo spomenuté, všetky plodiny sú namočené v rôznych časoch. Strukoviny sa napríklad namáčajú až 5 hodín, reďkovky, reďkovky, tekvice, cukety pol dňa, paradajky a repa – deň, ale špargľové bôby, petržlen, mrkva a cibuľa sa musia namáčať najmenej dva dni.

Jedinou nevýhodou namáčania semien je, že každé 4 hodiny musíte vymeniť vodu a semená trochu premiešať. Opuch semien je považovaný za indikátor, že namáčanie je možné dokončiť..

Napučané semená sa vysádzajú do stredne vlhkej pôdy. Je dôležité sledovať vodnú bilanciu, pretože ak je veľa vody, semená sa nebudú môcť zakoreniť, a ak ich nebude dostatok, jednoducho vyschnú..

Klíčiace semená

Táto metóda je považovaná za najobľúbenejšiu a z hľadiska frekvencie používania výrazne prevyšuje namáčanie semien. Táto metóda dosiahla takú popularitu vďaka tomu, že umožňuje získať naklíčené semená o týždeň skôr, ako sa očakávalo..

Všetky semená sú na tento kúsok látky rozložené v tenkej vrstve.

Proces klíčenia semien je ten, že kúsok látky namočenej vo vode sa položí na malý tanierik, môžete použiť gázu alebo vatový tampón. Na tomto kúsku látky sú všetky semená rozložené v tenkej vrstve a na vrchu sú pokryté presne rovnakým kusom látky alebo vatovým tampónom. Potom sa podšálka vloží do polyetylénového vrecka (to umožňuje pomalšiemu odparovaniu vody) a umiestni sa do teplej miestnosti. Ak ide o plodiny, ktoré nesúvisia s teplomilnými, potom je optimálna teplota 15-20 stupňov, teplomilné plodiny zase vyžadujú teplotný režim v rozmedzí 25-28 stupňov. Nestojí za to utiahnuť tašku príliš tesne, najlepšie je nechať malú trhlinu, aby do nej vstúpil vzduch.

Semená občas treba celkom otvoriť, aby mali možnosť „dýchať“, a taktiež sa odporúča ich obrátiť. Ak je to potrebné, pridajte vodu. Raz denne sa umyjú priamo na tanieri tečúcou vodou. Klíčenie semien končí, keď väčšina z nich má malé klíčky bielej alebo béžovej farby a malé korene.

Výsadba takýchto semien sa vykonáva v predtým uvoľnenej teplej pôde so strednou vlhkosťou. Ak semená klíčia dostatočne skoro a nie ste schopní ich ihneď zasadiť, odporúča sa umiestniť ich na chladné miesto (teplota by mala byť 3-4 stupne).

Rovnako ako v predchádzajúcej metóde je načasovanie klíčenia semien pre každú plodinu jedinečné. Napríklad kapusta, hrášok a reďkovka klíčia asi 3 dni, paradajky a repa – asi 4 dni, mrkva, petržlen a cibuľa klíčia štyri alebo päť dní a paprike a baklažánu trvá klíčenie asi päť až desať dní..

Ošetrenie osiva stimulantmi

Pre niektorých záhradkárov sú vyššie uvedené dve metódy považované za príliš komplikované, preto uprednostňujú používanie stimulantov. Najbežnejšími a najkvalitnejšími stimulátormi rastu rastlín sú Zircon, Epin a Novosil..

Ošetrenie osiva stimulantmi

Pri spracovaní semien rastlín so stimulantom sa odoberie malé vrecko gázy, do ktorého sa vložia všetky semená a potom sa tento vak na jeden deň umiestni do roztoku z akéhokoľvek stimulantu. Roztoky stimulantov sa spravidla vyrábajú v pomere 4 kvapky stimulantu k 1 poháru mierne teplej, najlepšie prevarenej vody. Po dni sa semená vysejú do zeme..

Keď sa na rastline objaví prvý list, ošetrí sa špeciálnym roztokom s regulátorom. Roztok sa vytvorí v pomere 3 kvapky regulátora na 100 gramov vody, nevyhnutne varené. Toto ošetrenie zvyšuje rýchlosť rastu rastliny, pomáha zbaviť sa rôznych škodcov a zlepšuje jej imunitný systém..

“Opláchnutie” semien

Táto metóda umožňuje klíčenie určitých druhov rastlín už 5. deň po výsadbe (napríklad mrkva, paštrnák, petržlen).

Proces „oplachovania“ zahŕňa vloženie semien do vrecka na gázu

Proces „opláchnutia“ spočíva v vložení semien do vrecka s gázou a následnom opláchnutí tohto vrecka v horúcej vode (teplota vody by mala byť do 48-50 stupňov). Toto „opláchnutie“ sa vykonáva na vypláchnutie esenciálnych olejov zo semien. Potom sa vrecko vysuší a semená sa zasadia do zeme..

Samozrejme, okrem vyššie uvedených metód existujú aj ďalšie, ale sú oveľa komplikovanejšie, výsledky sú uvedené s veľkými ťažkosťami, obzvlášť ťažké pre začínajúcich záhradníkov. To však neznamená, že sú horšie alebo menej účinné. Môžete sa slobodne rozhodnúť, ktorý spôsob klíčenia semien použijete..