Holandská technológia pestovania zemiakov v krajine

Pestovanie zemiakov podľa holandskej technológie na ich letnej chate

Pestovanie zemiakov nie je na prvý pohľad vôbec ťažké. Na získanie bohatej a kvalitnej úrody však musia existovať vhodné poveternostné podmienky, požadované množstvo živín v pôde, kvalitné semená a absencia chorôb a škodcov. Aby mohla táto nenáročná zeleninová kultúra každoročne potešiť záhradníkov svojimi lahodnými plodmi, je potrebné využiť zahraničné skúsenosti a pokúsiť sa pestovať zemiaky pomocou holandskej technológie..

Najlepšie zemiaky z Holandska

Holandské zemiaky majú silnú imunitu voči bežným chorobám zemiakov. Na jeho pestovanie sa používajú iba prírodné odrody a hybridy. Najpopulárnejšími z nich sú Asterix, Kleopatra, Mona Lisa, Eba, Prior a Frisia. Každá odroda má rôzne obdobia dozrievania, čo umožňuje výrazne zvýšiť množstvo zberu.

Vlastnosti holandskej technológie

Vlastnosti holandskej technológie

Holandské metódy pestovania zeleniny a bobuľových plodín sú už známe mnohým našim záhradníkom a pestovateľom zeleniny. Úspešne sa napríklad uplatňuje holandská technológia pestovania jahôd. Teraz si môžete na jahodách pochutnať po celý rok.

So zemiakmi môžete dosiahnuť rovnaký výsledok, ak presne a presne splníte všetky požiadavky súvisiace s agrotechnickými opatreniami. Napríklad jednou z dôležitých drobností holandskej technológie je časté a pravidelné kyprenie pôdy pre maximálne prevzdušnenie. Zemiaky sa pestujú v špeciálnych hlinených hrebeňoch vo veľkej vzdialenosti od seba. Súlad so všetkými vyvinutými agrotechnickými postupmi a pravidlami starostlivosti pomôže získať slušnú úrodu z každého kríka – asi 2 kilogramy zemiakov.

Dôležité podmienky:

  • Ako sadivový materiál by sa mali používať iba prírodné odrody zemiakov prvej alebo druhej reprodukcie..
  • Miesto výsadby zemiakov je potrebné meniť každý rok, určite vezmite do úvahy predchodcov. Najlepšie z nich sú zrná..
  • Veľký význam má zloženie a kvalita pôdy v zemiakových záhonoch. Nemali by jej chýbať živiny.
  • Je potrebné vykonať preventívne opatrenia, aby sa zabránilo možnému výskytu škodcov a chorôb. Postrek chemikáliami musí byť včasný a účinný.
  • Na jeseň a na jar by sa kultivácia pôdy mala vykonávať v súlade so špeciálnymi technologickými požiadavkami a odporúčaniami a s prísnym dodržiavaním všetkých termínov..

Nie každému sa podarí zozbierať očakávanú bohatú úrodu. Sú na to rôzne dôvody. Jednou z nich je nedostatočná rozloha pozemku. Záhony sa často nachádzajú veľmi blízko a husto a plodiny – predchodcovia sa vôbec neberú do úvahy, plus nízka kvalita sadenia zemiakov.

Pestovanie zemiakov pomocou holandskej technológie

Pestovanie zemiakov holandskou technológiou

Ako správne pripraviť pôdu

Aj na jeseň sa začína príprava pôdy na jarnú výsadbu. Najprv sa musí celý pozemok dobre zorať a potom sa do pôdy musia pridať organické prísady, mullein, superfosfát (500 gramov na sto metrov štvorcových) a draselná soľ (200 gramov na sto metrov štvorcových). Kultivácia pôdy je potrebná na úplné zničenie koreňového systému burín na mieste.

Pri opätovnej orbe skoro na jar je vhodné pridať do pôdy močovinu (asi 500 gramov na sto metrov štvorcových).

Kultiváciu v malej letnej chate je možné vykonávať pomocou bežných záhradných vidlíc a na veľkých záhradných alebo farmárskych poliach je potrebné použiť diskový kultivátor. Kultivátor – fréza pomôže vykonávať všetky náročné fyzické práce: pôdu nielen rozdrví a uvoľní, ale aj vyrovná a vykopá.

Výber a príprava výsadby zemiakov

Semená na výsadbu musia striktne spĺňať nasledujúce požiadavky:

  • Priemer je približne 50 milimetrov.
  • Maximálne klíčenie.
  • 100% prírodný stupeň.

Sadivový materiál musí klíčiť, kým sa nevytvoria zemiakové klíčky určitej veľkosti. Na výsadbu v letnej chate môžu mať výhonky dĺžku päť alebo viac milimetrov a na poliach pomocou poľnohospodárskych strojov by dĺžka výhonkov nemala presiahnuť 5 milimetrov. Dlhšie konáre sa pri hromadnej výsadbe ľahko odlomia.

Pred výsadbou semien sa musíte uistiť, že je pôda pripravená. Stanovenie pôdnej vlhkosti sa vykonáva jednoduchým spôsobom: do ruky musíte vziať hrsť zeme, pevne ju stlačiť a potom vyhodiť. Ak je pôda pripravená na výsadbu, hrudka zeme sa ľahko rozpadne..

Do každej výsadbovej jamy musíte najskôr naliať malé množstvo cibuľových šupiek (na odplašenie škodcov zemiakov), potom hrsť popola a už na vrch zemiakovej hľuzy nahor..

Výsadba zemiakov pomocou holandskej technológie

Ak zasadíte zemiaky skoro na jar, zelená časť kríka bude rásť aktívnejšie a koreňová časť bude tvoriť zemiakové hľuzy zrýchleným tempom. Vzdialenosť medzi otvormi pre zemiaky počas výsadby by nemala byť menšia ako 75-90 centimetrov. Ak sa tieto proporcie pozorujú na sto metroch štvorcových, bude potrebných maximálne asi tisíc hľúz zemiakov pre odrody so stredným a neskorým časom zrenia a asi 700 hľúz pre skoré odrody..

Základné požiadavky na starostlivosť o zemiaky

Základné požiadavky na starostlivosť o zemiaky

Starostlivosť o zemiakové záhony začína spracovaním uličiek. Na letnej chate sa takéto spracovanie odporúča vykonať sedem dní po výsadbe a na poliach a pozemkoch veľkej plochy – po 15 – 20 dňoch. V tomto období sú zemiakové klíčky čo najbližšie k povrchu pôdy a burina už zúri v plnom prúde. Rozstup medzi riadkami je presne zameraný na čo najväčšiu kontrolu burín. Koniec koncov, môžu zasahovať do vývoja a rastu kvalitných mladých zemiakových hľúz..

Poľnohospodári používajú na poliach frézu. S jeho pomocou je horná vrstva pôdy v lôžkach pokrytá uvoľnenou pôdou a vytvára vysoké hrebene, ktoré neumožňujú nahromadenie prebytočnej vlhkosti na povrchu. Všetka voda steká po hlinených svahoch do uličiek.

Na letnej chate je tiež potrebné vytvoriť vyvýšeniny na zemiakových plantážach. Ich výška môže dosiahnuť 20-25 centimetrov a sú postavené pomocou bežnej záhradnej lopaty alebo motyky. Kontrola buriny začína jeden týždeň po výsadbe a vykonáva sa metódou bránenia. Takéto ošetrenie pôdy nielenže ničí škodlivé rastliny, ale tiež chráni pôdu pred vysušením, zlepšuje výmenu vzduchu a priepustnosť vody a má tiež priaznivý vplyv na reprodukciu prospešných mikroorganizmov..

Ak je letná chata umiestnená na nerovnom alebo šikmom povrchu, ktorý môže poškodiť vývoj zeleninových plodín, potom stojí za to urobiť mierne vyrovnanie. Za týmto účelom môžete na mieste vytvoriť priečne drážky (široké viac ako 50 cm a hlboké asi 30 cm) a medzi nimi vybudovať ďalšie hrebene, ktoré je potrebné posilniť výsadbou repky ozimnej. V zime táto „konštrukcia“ tiež pomôže rovnomerne rozložiť sneh, ktorý spadol na povrch, a tým aj vlhkosť pôdy..

Počas celého vegetačného obdobia sa odporúča zalievať zemiakové kríky maximálne trikrát. Prvá zálievka – pred začiatkom kvitnutia, druhá – jeden a pol týždňa po začiatku aktívneho kvitnutia, tretia – po úplnom ukončení obdobia kvitnutia.

Preventívne ošetrenie sadeníc zemiakov chemikáliami a prípravkami by sa malo vykonávať 5-6 krát počas celej sezóny. Úplne prvý postrek sa vykonáva iba na preventívne účely, bez známok škodcov alebo chorôb. Na ochranu sadeníc zemiakov pred najhorším nepriateľom chrobáka Colorada je potrebné plodiny pred kvitnutím ošetriť špeciálnymi pesticídmi.

Žatva si vyžaduje aj malé prípravné práce.

Žatva si vyžaduje aj malé prípravné práce. Spočíva v kosení zemiakových vrcholov. Rezané vrcholy sa odstránia a zemiaky sa nechajú v pôde asi 10-15 dní, kým nie sú úplne zrelé. Hľuzy zemiakov, ktoré sú v zemi, sa počas tohto obdobia stávajú silnejšími a počas zberu sú menej vystavené poškodeniu. Navyše tieto zemiaky majú schopnosť dlhodobého skladovania pri zachovaní všetkých kvalitatívnych vlastností a chuťových charakteristík..

Na veľkých zemiakových poliach sa namiesto kosenia vrcholov používa metóda sušenia. Táto metóda vám umožňuje vysušiť vrcholy rastlín postrekom špeciálnymi chemikáliami, aby ste uľahčili ďalší zber..

Holandská technológia pestovania zemiakov je v mnohých európskych krajinách a farmách našej krajiny stále obľúbenejšia. Musíte len striktne dodržiavať všetky odporúčania a je zaistená bohatá úroda..