Metódy pestovania zemiakov: pestovanie zemiakov v zákopoch

Metódy pestovania zemiakov: pestovanie zemiakov v zákopoch

Táto metóda je ideálna pre mnohých našich letných obyvateľov, ktorých pozemok pozostáva len z niekoľkých stoviek metrov štvorcových. Koniec koncov, aj v malej záhrade chcete pestovať čo najviac úrody. Na pestovanie zemiakov v zákopoch potrebujete len relatívne malú plochu. Ale s náležitou starostlivosťou a priaznivými poveternostnými podmienkami sa dá zo sto metrov štvorcových zozbierať asi tona zemiakov..

Rovnako dôležitým bodom tejto metódy je, že zemiaky rastú bez použitia chemických obväzov. Zákopy obsahujú všetky potrebné organické látky, ktoré dodávajú rastline všetky potrebné živiny a zahrievajú korene.

Príprava zákopov na sadenie zemiakov

Príprava zákopov na sadenie zemiakov

Príprava záhonov na zemiaky by sa mala vykonávať po zbere, už na začiatku jesene. Rozhodnite sa pre výber miesta a začnite kopaním zákopov. Všetky zákopy by mali byť v priamych pásoch od severu k juhu. Na uľahčenie použitia môžete kábel pretiahnuť cez sekciu.

Dĺžku priekopy si určujete sami a hĺbka je asi 40 centimetrov. Zem z priekopy je na jednej strane preložená pozdĺž okraja. Ďalší výkop je vykopaný asi po 70 centimetroch. Týmto spôsobom musíte vykopať celú plochu pripravenú na zemiaky..

Ďalšou fázou je vyplnenie zákopov rôznymi organickými materiálmi. Na tento účel vhodné: burina a všetky bylinky, vrcholy a šupky slnečnicových semien, akékoľvek potraviny a papierový odpad. Vrcholy paradajok a zemiakov nie sú na tieto účely vhodné. Ríbezle a egreše môže ako vrchný dresing priniesť veľký úžitok. Je potrebné ho zakopať priamo pod krík a v budúcej sezóne sa bobule znateľne zväčšia..

Zákopy naplnené zvyškami rastlín sú pokryté vrstvou spadnutých listov a ľahko podbíjané. Brezové listy budú pre pôdu veľkým prínosom, pretože majú schopnosť ničiť škodlivé baktérie. Najvyššia vrstva bude pravidelná zemina. Priekopy zostávajú v tomto stave až do jari..

  Zimný a jarný cesnak - tajomstvo pestovania a starostlivosti

Príprava zemiakových hľúz na výsadbu

Hľuzy zemiakov vybrané na výsadbu musia klíčiť pol mesiaca pred výsadbou.

Hľuzy zemiakov vybrané na výsadbu musia klíčiť pol mesiaca pred výsadbou. Bude to vyžadovať malé boxy, v ktorých budú umiestnené sadivové zemiaky a skleníkové podmienky. Na lepšie klíčenie koreňov a výhonkov je potrebný postrek vodou (asi raz za týždeň). A priamo v deň výsadby sa naklíčené hľuzy postriekajú roztokom „Fitosporin“. Tento liek zníži riziko infekčných chorôb.

Výsadba a lámanie zemiakov

Výsadba a lámanie zemiakov

Obsah zákopov sa do jari trochu usadí. Tu príde vhod pozemok, ktorý zostal po okraji drážok. Naleje sa do zákopov, kým nie je úplne naplnený. Pre každú hľuzu zemiakov urobte každých 30 centimetrov akúsi „podstielku“. Obsahuje: malú hrsť cibuľových šupiek a suchého vtáčieho trusu, ako aj polievkovú lyžicu dreveného popola. Hľuzy sú položené priamo na popolovú vrstvu a z miesta sú posypané obyčajnou zeminou.

Čas na sadenie zemiakov je spojený s klimatickými a geografickými vlastnosťami. Niektorí letní obyvatelia sa riadia kvitnutím šeříkov. Práve v týchto dňoch sa odporúča začať s výsadbou..

Mladé výhonky, ktoré sa objavia, môžu stále trpieť nočnými mrazmi, preto je lepšie ich hneď posypať malou vrstvou zeminy. Tento postup sa niekoľkokrát opakuje, keď zemiakový ker rastie, a tým sa mení na hilling.

Zalievanie a kŕmenie zemiakov

Zalievanie a kŕmenie zemiakov

Akútna potreba zalievať rastlinu vzniká iba počas tvorby zemiakových hľúz a v obzvlášť suchom období. Niekedy stačí jedno zalievanie v štádiu kvitnutia..

Táto zálievka sa môže súčasne stať vrchnou zálievkou, ak sa do vody pridá kuchynská soľ. Do jedného veľkého vedra vody (10 litrov) pridajte približne 650 gramov soli. Takéto hnojenie prispieva k zväčšeniu hľúz a zvýšeniu úrody..