Najlepší spôsob, ako pestovať papriku v skleníku a vonku

Najlepší spôsob, ako pestovať papriku v skleníku a vonku

Šťavnaté a aromatické sladké papriky sa môžu konzumovať ako samostatné jedlo alebo sa môžu používať na prípravu čerstvých šalátov, dusenie, konzervovanie.

Táto zeleninová plodina môže priniesť vysoké výnosy, ak je založená na silných a zdravých sadeniciach. Vypestovať si ju môže každý začínajúci záhradník. Musíte sa len rozhodnúť o mieste kultivácie (v skleníku alebo na otvorených posteliach) a byť trpezliví.

Príprava pôdy na pestovanie papriky

Na pestovanie sladkej papriky musíte na jeseň pripraviť špeciálnu zmes pôdy. Na jeho prípravu budete potrebovať: jedno desaťlitrové vedro záhradnej zeminy a humusu, ako aj dva poháre dreveného popola. Môžete tiež použiť druhú možnosť: dve vedrá záhradnej pôdy, o niečo menej ako jeden a pol vedra malých pilín, tri poháre dreveného popola a osem polievkových lyžíc superfosfátu.

Na zničenie škodlivého hmyzu a nebezpečných mikroorganizmov v pôde sa odporúča uložiť pripravenú zmes pôdy na balkón. Pri nízkych teplotách je pôda zmrazená a všetci škodcovia hynú.

Dvadsiateho januára musí byť pôda privedená do teplej miestnosti a naplnená vodou (alebo slabým roztokom mangánu) s teplotou asi 70 stupňov. Ihneď po zalievaní musí byť pôdna zmes pokrytá akýmkoľvek hustým filmom a ponechaná úplne vychladnúť. Vychladnutá pôda by mala dobre preschnúť. Pred použitím sa odporúča dôkladne ho uvoľniť..

Príprava semien na výsadbu sadeníc

Príprava semien na výsadbu sadeníc

Príprava osiva na výsadbu by mala začať dezinfekčným procesom. To bude vyžadovať nasýtený roztok mangánu. Je potrebné do nej namočiť semená a nechať ich dvadsať minút. Po namočení musia byť semená dôkladne opláchnuté pod tečúcou vodou..

Potom budú semená potrebovať živný roztok vyrobený z prírodných surovín. Môžete ich napríklad namočiť do zemiakovej šťavy (vyrobenej z mrazených hľúz) najmenej na osem hodín..

Ďalším krokom je otužovanie. Po zemiakovej šťave sa semená umyjú, vylejú na vlhkú tkaninu, zrolujú a vložia do pollitrovej nádoby. Nádoba so semenami sa cez deň skladuje v teplej miestnosti a v noci v chladničke. Látka by nemala schnúť, je potrebné ju včas navlhčiť. Tento proces pokračuje 6 dní. Z takto pripravených semien vyrastú zdravé a silné sadenice a v budúcnosti veľká úroda..

  Ako pestovať baklažán: Sedem tajomstiev dobrej úrody

Výsev semien papriky na sadenice

Paprika je chúlostivá rastlina, najmä mladé sadenice. Na transplantáciu reagujú negatívne. Preto je vhodné ihneď zasiať semená nie do bežného boxu, ale do oddelených malých nádob. Ako kontajnery môžete použiť nielen špeciálne kvetináče na sadenice, ale aj domáce potreby (napríklad poháre a škatule na mliečne výrobky, džúsy, nápoje a dezerty). Hlavná vec je, že v každom kontajneri je drenážny otvor..

Zalievacia zmes by mala naplniť nádoby zhruba na sedemdesiat percent. Do každého z nich sa vysejú 2-3 semená. Hĺbka výsadby je malá – nie viac ako 2 centimetre. Všetky malé hrnce, vrecia alebo poháre je možné umiestniť do veľkej škatule, aby sa ľahko prepravovali, potom prikryť hrubým filmom a preniesť do teplej miestnosti s vysokou vlhkosťou..

Pravidlá starostlivosti o sadenice: napájanie a kŕmenie

Pravidlá starostlivosti o sadenice: napájanie a kŕmenie

Asi po týždni sa začnú objavovať prvé výhonky. To znamená, že je čas odstrániť kryt filmu. Mladé sadenice potrebujú svetlo a teplo, preto ich musíte preniesť na teplé a dobre osvetlené miesto..

V tejto fáze vývoja potrebujú rastliny kŕmenie. Sú privádzané počas zavlažovania. Popol z dreva je veľkým prínosom pre sadenice. Odporúča sa pridať roztok popola do závlahovej vody. Pripravuje sa z troch litrov vody a troch polievkových lyžíc popola. Aj v tomto období rastliny potrebujú mangán. Mladú papriku je možné zalievať slabým roztokom tejto drogy, striedajúc sa s popolovou infúziou.

Zalievanie sa vykonáva priamo pod rastlinou a v malých množstvách.

Ako sadenice rastú, silní predstavitelia tejto zeleninovej plodiny budú stále viac vystupovať, slabé rastliny budú musieť byť z nádoby odstránené. Potom, čo sa na sadenice objaví šiesty list, skúsení záhradníci odporúčajú zovrieť vrchol. To prispeje k tvorbe bočných stoniek, na ktorých sa v budúcnosti vytvorí ovocie..

  Zimný a jarný cesnak - tajomstvo pestovania a starostlivosti

Pri pestovaní sadeníc papriky sa odporúča kŕmiť roztokom superfosfátu (2 polievkové lyžice drogy na 2 litre horúcej vody). Pripravený roztok sa pridá do vody počas zavlažovania. Toto hnojenie stimuluje tvorbu vaječníkov a ovocia..

Transplantácia sadeníc korenia do zeme a starostlivosť o ne

Sadenice papriky sa môžu pestovať v skleníku alebo na bežných otvorených záhonoch. Pred výsadbou sadeníc je potrebné pripraviť otvory a naplniť ich špeciálnou živnou zmesou humusu, dreveného popola, jednej lyžice superfosfátu a malého množstva vtáčieho trusu. Po dôkladnom premiešaní všetkých zložiek sa studne výdatne zalejú vodou.

Vzdialenosť medzi sadenicami je najmenej 30 centimetrov a vzdialenosť riadkov je asi 70 centimetrov. Rastliny sa prenášajú z jednotlivých nádob na záhony spolu s hlinenou hrudkou bez toho, aby ich rozdelili.

Hlavné pravidlá starostlivosti o rastliny sú: pravidelné a výdatné zalievanie, neustále uvoľňovanie pôdy a včasné kŕmenie.

Super paprika v skleníku na 6 akroch (video)

Super paprika v skleníku na 6 akroch! Stránky "Záhradný svet"Super paprika v skleníku na 6 akroch! Stránky