Čo zasadiť do tieňa

Čo zasadiť do tieňa? Rastliny, ktoré dobre rastú v tieni

Každý z nás zo školy vie, že všetky rastliny skutočne potrebujú slnečné svetlo na plný rast a vývoj. Bez nej nie je možný proces fotosyntézy, a teda ani život rastlín. Preto sa v letných chatkách a zeleninových záhradách mnohí pokúšajú vybrať pre rastliny najjasnejšie a najsvetlejšie miesta. Odporúčajú to skúsení záhradníci a záhradníci..

Čo však robiť s takými plochami, ktoré sú v tieni stromov alebo za živým plotom? Každý má kúsok zeme, kam sa slnečné svetlo takmer nedostane. A naši letní obyvatelia sa spravidla pokúšajú využiť pôdu čo najviac. A mnohí z nich sú si istí, že je zbytočné niečo vysádzať do tieňa, aj tak nič nevyrastie.

Ukazuje sa, že niektorej zelenine a kríkom sa v tieni celkom darí. A dokonca aj pri nedostatku slnečného svetla môžu poskytnúť vynikajúce výnosy..

Je nevyhnutné vziať do úvahy klimatické podmienky. Koniec koncov, rastlina v tieni v horúcich oblastiach bude rásť oveľa lepšie ako v tieni v chladných oblastiach. Na juhu môžete v takýchto oblastiach pestovať tekvicu a melóny a na severe iba rôzne zelené. Pozrime sa na možnosti rastlín, ktoré je možné pestovať v čiastočnom tieni v strednom pruhu..

Zelenina rastúca v tieni

Rebarbora je všestranná rastlina, ktorú je možné použiť na výrobu polievok, šalátov, džemov a rôznych dezertov.

Rebarbora

Rebarbora je všestranná rastlina, ktorú je možné použiť na výrobu polievok, šalátov, džemov a rôznych dezertov. Používa sa aj na konzervovanie. Kry rebarbory ​​dobre rastú v čiastočnom tieni a tieni. Je dôležité nezabúdať na pravidelnú zálievku. Rozmnožuje sa semenami a koreňovými procesmi. Reproduktorovou metódou rozmnožovania získa rebarbora potrebnú silu na niekoľko rokov. A pri výsadbe časti oddenky sa rastlina pomerne rýchlo zakorení a poskytne šťavnaté ovocie.

Šaláty

Početné druhy šalátov (šalát, špenát, šťavel, horčica, rukola), ktoré rastú v tieni, zostanú dlho krehké, nechutia horko a listy nezhrubnú. Také miesto výsadby môže ovplyvniť iba veľkosť listov, inak zostane šalát kvalitný a zdravý..

  Paštrnák

Ramson

Ramson rastie v prírode v hustom tieni, pod veľkými korunami stromov, v húštine lesa. Tieň je pre ňu obľúbeným a priaznivým miestom. Listy medvedieho cesnaku sú považované za liečivé, obsahujú veľké množstvo vitamínov a živín. V malých množstvách sa listy divokého cesnaku pridávajú do šalátov. Rastlina chutí ako cibuľa a cesnak..

Borago – uhorková bylina

Borago je neobvyklá rastlina, ktorej listy chutia a vonia ako čerstvá uhorka.

Borago je neobvyklá rastlina, ktorej listy chutia a vonia ako čerstvá uhorka. Môžu byť pridané do jarných šalátov. Rastlina je bohatá na vitamíny a nevyžaduje si takmer žiadnu údržbu. Rastie ľahko v tieni, je mrazuvzdorný a nebojí sa škodcov..

Cesnak

Cesnak pestovaný v tieni stromov alebo medzi vysokými kríkmi bude o niečo menší ako obvykle, ale to nijako neovplyvní chuť. Cesnaková zelenina bude jemnejšia a jemnejšia. Môže sa pridať do šalátov ako pikantný doplnok..

Byliny a bylinky

Korenie a rôzne zelené sú tie rastliny, ktoré sa neboja súmraku. Petržlen a mäta, zeler a tymian, citrónový balzam a koriander a mnoho ďalších rastlín nestratia v tieni svoju jasnú arómu a sviežu zelenú farbu. Jedinou výnimkou je bazalka. Také podmienky pre neho absolútne nie sú vhodné..

Ak sa záhradný záhon nachádza pod korunami ovocných stromov, nezabudnite ho pri postreku stromov jedovatými prípravkami prikryť filmom..

Repa

Repa je veľmi zdravá a nenahraditeľná zelenina.

Repa je veľmi zdravá a nenahraditeľná zelenina. Niektoré ženy v domácnosti uprednostňujú jej malé korene. Varia rýchlejšie a chutia jemnejšie. Práve pre takéto ženy v domácnosti je vhodné pestovanie repy v tieni. Nerastie do veľkých rozmerov, ale zachová si svoju obvyklú chuť. Paštrnáku a koreňovej petržlenovej vani sa bude dobre dariť aj v oblastiach s minimálnym slnečným žiarením..

Fazuľa a fazuľa

Medzi fazuľou a strukovinami nájdete odrody, ktoré radšej rastú v tieni, aj keď mnohé z ich náprotivkov vyžadujú neustále slnečné svetlo. Vrcholy týchto rastlín sú vynikajúcim organickým hnojivom, ktoré môže obohatiť a zlepšiť pôdu. Preto sa tieto plodiny často vysádzajú v tieni jabloní a po zbere sú vrcholy ponechané v kmeňoch stromov..

  Repa

Chren

Chren je rastlina milujúca tieň. Je taký nenáročný, že môže rásť v najodľahlejšej a najtmavšej oblasti. Miesto výsadby chrenu neovplyvní zber jeho listov, ktoré sú pri solení zeleniny nenahraditeľné..

Berry kríky rastúce v tieni

Berry kríky rastúce v tieni

Mnoho kríkov bobúľ dokonale toleruje tieň. Medovka, kalina, arónia, aj v tieni, poskytujú veľkorysú úrodu. Môžu byť vysadené v najtmavšej oblasti, ale bude tu obrovské množstvo bobúľ..

Šípka

Šípka tiež patrí k tieňomilným kríkom. Jeho voňavé kvety najskôr pritiahnu na miesto opeľovania obrovské množstvo včiel a čmeliakov a naplnia vzduch voňavou arómou. A keď príde jeseň, doplňte si zásoby ohnivo červenými bobuľami. Plody šípky sú skladom vitamínov a živín..

Maliny

Tmavá a slabo osvetlená oblasť pozdĺž vysokého živého plotu alebo pevného plotu je ideálna na výsadbu kríkov malín. Keďže sú v tieni, nestratia vlhkosť a šťavnatosť a vyrastú.

Ríbezle

Červené a čierne ríbezle zvyčajne dobre rastú v dobre zvlhčených a dokonca aj močaristých pôdach. Slnečné svetlo a južné podnebie nie sú pre tieto kríky vhodné. Ideálna je však kombinácia južného podnebia a tienistej oblasti. Nedostatok slnečného žiarenia a vlhká pôda sú dobrými podmienkami pre bohatú úrodu bobúľ..

Tienisté oblasti týchto bobuľovitých kríkov v strednom pruhu ovplyvnia iba načasovanie dozrievania. Nedostatok tepla a svetla odloží zber na trochu neskorší dátum.

Neváhajte experimentovať s pestovaním plodín v tienistých oblastiach. Na prvý pokus nemusí všetko fungovať – ​​to nie je dôvod na to, aby ste sa vzdali. Ukážte vytrvalosť a trpezlivosť a uistite sa, že získate pozitívny výsledok. Využite každý pozemok na svojom webe s najväčším prínosom pre seba.