Pestovanie karfiolu: základná poľnohospodárska technológia

Pestovanie karfiolu: základná poľnohospodárska technológia

Karfiol sa používa v diétnej výžive, je bohatý na rôzne bielkoviny a vitamíny, ktoré sú pre telo užitočné. Ale nie je ľahké pestovať takú zeleninu na mieste, hlavy môžu byť malé a kvetenstvo je tmavé. Na dosiahnutie požadovaného výsledku je potrebné použiť rôzne metódy starostlivosti o rastliny. Toto je jediný spôsob, ako získať dobré kvetenstvo veľkých a hustých hláv..

Karfiol potrebuje prvky ako bór, fosfor a draslík – keď sa pridajú do pôdy, kvitnutie sa zrýchľuje a je tu menej zelene. To prispieva k získaniu kvalitnej a bohatej úrody..

Pestovanie sadeníc karfiolu

Pestovanie sadeníc karfiolu

Karfiol sa zvyčajne pestuje pomocou sadeníc. Aby rastlina prinášala plodiny celé leto a jeseň, môžete sadiť asi trikrát, pričom osivo musí mať vysokú kvalitu..

Semená ranej odrody sa vysievajú od začiatku do konca marca a výsadba na otvorenom priestranstve sa vykonáva po 25-60 dňoch. To znamená, že výsadbu je možné vykonávať od konca apríla do polovice mája..

Ak je odroda stredná, potom sa semená vysejú od polovice apríla do polovice mája a výsadba na otvorenom priestranstve sa vykonáva po 40 dňoch. To znamená, že výsadba sa vykonáva od konca mája do polovice júna..

Pri pestovaní neskorých odrôd sa výsev vykonáva koncom mája a vylodenie na otvorenom priestranstve – po 30 dňoch, to znamená od začiatku do konca júla.

Čas na výsadbu semien závisí od zvolenej odrody, takže sa musíte okamžite rozhodnúť, kedy potrebujete získať požadované ovocie. To znamená, že skoré odrody sú vhodné do jarných šalátov a iných jedál a neskoršie odrody sú vhodné na solenie alebo skladovanie v zime. Hlavy rannej kapusty budú malé, až asi 1,5 kilogramu. Stredná alebo neskorá odroda má veľké a husté hlavy a plodinu je možné dlho udržiavať čerstvú..

Výsevný materiál musí mať vysokú kvalitu, závisí od toho množstvo a výnos rastliny..

  Ako pestovať silné zdravé sadenice: oprava chýb

Semená je potrebné pred sejbou dezinfikovať a vytvrdiť zmenou teploty. Aby sa zabránilo chorobe karfiolu, musia byť semená namočené v roztoku mangánu. Potom sa semená umiestnia na 20 minút do horúcej vody, potom na 5 minút do studenej vody, v budúcnosti bude rastlina odolná voči hubovým infekciám.

Je tiež potrebné vziať do úvahy, že po ponore môže rastlina zomrieť, pretože zle znáša tento proces. Preto sa semená ihneď vysádzajú oddelene, používajú na to rašelinové tablety alebo nádoby s potrebnou pôdou..

Kapusta netoleruje kyslú pôdu, tento indikátor by mal byť neutrálny.

Kapusta netoleruje kyslú pôdu, tento indikátor by mal byť neutrálny. Pôdu na siatie semien je možné pripraviť nezávisle; Na tento účel sa používajú tieto zložky:

Metóda 1

  • Nížinná rašelina 3 diely.
  • Zhnité piliny 1 diel.
  • Mullein 1 časť.

Metóda 2

  • Nízka rašelina 1 diel.
  • Piesok 1 diel.
  • Humus 10 dielov.

Okamžite môžete použiť hnojenie minerálnymi prvkami: draslík, soľ alebo superfosfát. Takéto kŕmenie je možné vykonať v budúcnosti. Ak sa nepoužívajú minerálne hnojivá, musí sa použiť popol. Pomôže to zvýšiť hladinu draslíka, fosforu a bóru v pôde, ako aj znížiť kyslosť..

Po zasiatí rastliny je dôležité udržiavať správnu teplotu. Pred objavením sa klíčkov by mala byť teplota od 18 stupňov. Keď výhonky vyjdú, odstráni sa na chladné miesto, kde je teplota až 8 stupňov, čo zabráni rozťahovaniu rastliny. Potom vytvorte 18 stupňov cez deň a 10 stupňov v noci. Nájdenie sadeníc v miestnosti s vysokou teplotou (od 22 stupňov a viac) bráni vzhľadu súkvetia a dobrej úrode.

Rastlina potrebuje prvky ako bór a molybdén, preto keď sa objavia listy, postriekajú sa 0,2% roztokom kyseliny boritej. V jednom litri sa zriedia 2 gramy. Keď sa na výhonkoch objavia štyri listy, postriekajú sa roztokom amoniaku molybdénu, 5 gramov prvku sa zriedi vo vedre s vodou.

Príprava záhrady a výsadba sadeníc karfiolu

Sedem dní pred transplantáciou sa odstráni dusičnaté hnojenie. A tri dni pred prenosom sa rastlina oplodní superfosfátom a chloridom draselným, na 1 liter vody sa pridajú 3 gramy. To prispieva k odolnosti kapusty voči chladnému počasiu..

  Striedanie zeleninových plodín: schéma pre organické záhony

Rastliny sa presádzajú v teplom, ale nie príliš slnečnom počasí. Záhony sú vyrobené na dobre osvetlenom mieste, sú hnojené zhnitým hnojom alebo zmesou kompostu, rašeliny a humusu. Do každého výklenku pre sadenice sa naleje popol, rastlina sa prikryje zeminou k prvým listom a potom sa zalieva.

Vonkajšia starostlivosť o karfiol

Vonkajšia starostlivosť o karfiol

Polievanie a uvoľňovanie

Ihneď po transplantácii sa cez sadenice vytvorí tieň pomocou filmu alebo plátna. Zabraňuje tiež rastu blchákov na rastlinách. Zalievanie sa vykonáva asi raz za sedem dní. Ak je v pôde nadbytok vlhkosti, hlavy sa vyvíjajú pomaly a korene sa môžu zrútiť. Pretože sú koreňové prvky umiestnené plytko, je lepšie ho neuvoľniť. Aby bola Zem v uvoľnenej forme, je mulčovaná rašelinou, humusom alebo inými zložkami..

Top dressing a hnojivá

Rastlina je počas sezóny oplodnená asi trikrát, prvýkrát sa to robí desať dní po presadení kapusty do otvorenej pôdy. Potom sa kŕmenie vykonáva s intervalom 14 dní. Keď sú hlavy zviazané, hnojivo sa zastaví, aby sa v rastlinách neobjavili dusičnany. Mullein sa používa na hnojenie, jedna jeho časť sa zriedi v 10 litroch vody. Môžete tiež použiť vtáčí trus, pridať rôzne minerálne prvky, jedna časť biopotravín sa zriedi v 15 častiach vody.

Pri minerálnych hnojivách sa v desaťlitrovom vedre zriedi asi 20 gramov močoviny, rovnaké množstvo chloridu draselného a 50 gramov superfosfátu. Pod každý krík sa naleje asi liter vrchného obväzu.

Tienenie

Aby mala hlava bielu farbu a nepoškodil ju hmyz, keď sa objaví prvé kvitnutie, je pokrytá listami, ktoré sú mierne zlomené. Listy je možné spojiť pomocou špendlíkov alebo tyčiniek a vytvoriť otvory.

Hubenie škodcov

Keď sa na rastlinách vytvoria hubové znaky, môžete na postrek použiť špeciálny prostriedok „Fitosporin“, ktorý dobre pomáha v boji proti takémuto problému..

  Ako pestovať zelené fazuľky

Aby ste zabránili vzhľadu húseníc alebo iného kapustového hmyzu, postriekajte tinktúrou listov lopúcha alebo Enterobacterinu. Na prípravu tinktúry sa listy lopúcha vložia do 1/3 vedra, naplnia sa vodou a nechajú sa jeden deň. Potom sa roztok nastrieka z pumpy alebo sprejovej fľaše, ak také zariadenia nie sú k dispozícii, môžete použiť bežnú metlu.

Zber a pestovanie karfiolu

Zber a pestovanie karfiolu

Karfiol sa zbiera v závislosti od obdobia dozrievania, ktoré je uvedené na obale. To znamená, že kým sa hlava neuvoľní a nevyfúknuté kvety sa neotvoria. Pri silnej rastline môžete po odrezaní hlavy pestovať novú plodinu.

Za týmto účelom sa na kríky nechá jeden silný výhonok, ktorý pochádza z púčika pňov, a všetky ostatné sa odstránia. Potom vykonávajú náležitú starostlivosť ako o obyčajnú rastlinu, to znamená, že zalievajú a kŕmia..

Počas opätovného rastu môže hlava s náležitou starostlivosťou vážiť až 400 gramov. Kapusta neskorého typu sa zberá pred začiatkom mrazu a hlava nemá vždy čas dosiahnuť plnú hodnotu, takže kríky je možné pestovať. Za týmto účelom sa krík so zemou odstráni z otvoreného priestoru, premiestni sa do špeciálneho skleníka, ak tam nie je, môžete použiť pivnicu. Rastliny sú položené tesne k sebe, mierne posypané pôdou a zalievané.

Na pestovanie zeleniny nepotrebuje osvetlenie, stačí zabezpečiť pravidelnú hydratáciu. Po dvoch mesiacoch sa z malej hlávky kapusty získa dobrá silná hlava..

Starostlivosť o karfiol (video)