Pestovanie sadeníc kapusty

Pestovanie sadeníc kapusty

Biela kapusta je jednou z obľúbených zeleniny Ruska. Mnoho národných jedál sa bez neho nezaobíde, takže je ťažké si predstaviť akúkoľvek zeleninovú záhradu bez tejto chutnej a zdravej zeleniny. Ľudia jej hovoria záhradníčka. Má nielen vynikajúcu chuť, ale má aj liečivé vlastnosti. Kapusta, bohužiaľ, kvôli špecifickým podmienkam stredného pruhu nie je bezprostredne vysadená na otvorenom priestranstve. Na zber v lete musíte pestovať sadenice. Takmer všetky odrody kapusty sa pestujú prostredníctvom sadeníc.

Skoré odrody kapusty sa nemôžu pochváliť bohatou úrodou. Kapustové hlavy majú spravidla malú hmotnosť asi 1,5 kg. Kapusta v strednej sezóne sa v lete používa na výrobu šalátov a boršče. Je vhodný aj na morenie. Neskoré odrody tejto kultúry sa používajú na zber na zimu..

Semená sadeníc kapusty stredného a neskorého zrenia sa vysádzajú v apríli alebo máji, bezprostredne do skleníka alebo do skleníka. Ranná kapusta je trochu komplikovanejšia. Sadenice tejto odrody kapusty sa pestujú na parapete, pripravujú vlastnú pôdnu zmes, potápajú sa a otužujú semená. Výsev sa vykonáva v marci.

Ak chcete získať dobrú úrodu kapusty, potrebujete poznať pravidlá pestovania sadeníc, aby ste neopravili chyby, ktoré ste urobili neskôr. Čas výsevu semien závisí od oblasti pestovania tejto plodiny..

Príprava pôdy pre sadenice

Správny výber hlineného substrátu na pestovanie sadeníc je jednou z hlavných podmienok získania dobrej úrody.

Správny výber hlineného substrátu na pestovanie sadeníc je jednou z hlavných podmienok získania dobrej úrody. Kapusta je náchylná na rôzne plesňové choroby. Veľmi často je ovplyvnená “čiernou nohou”, preto by mali byť včas prijaté preventívne opatrenia, aby sa infikovaná rastlina nemusela liečiť. S prípravou zalievacej zmesi je najlepšie začať na jeseň..

Existuje niekoľko možností na prípravu hlineného substrátu pre sadenice kapusty. Najviac zo všetkého je pre ňu vhodná pôda rovnakých častí trávnatej pôdy a humusu. Všetky prísady do hrnca musia byť čerstvé. Stará krajina môže byť kontaminovaná.

Pre kapustu je vhodná univerzálna výživná pôda. Hlavná vec je, že je sypká a plodná. Na jeho prípravu si dajte dva diely kokosového vlákna a jeden diel vermikompostu (vhodný je aj humus). Záhradná pôda na pestovanie sadeníc kapusty nie je vhodná. Aby sa zabránilo ochoreniu sadeníc kapusty, je potrebné vykonať niekoľko procedúr. Zemný substrát je vhodné zmraziť. Roztok manganistanu draselného tiež pomôže dezinfikovať pôdu. Popol bude dobrým antiseptikom a zdrojom makro a mikroelementov. 1 lyžica popola by sa mala pridať k 1 kg hotového pôdneho substrátu. Popol nedovolí, aby sa na sadeniciach kapusty objavila čierna noha.

  Ako správne skladovať mrkvu: 8 spôsobov

Ako správne pripraviť semená na siatie

Ako správne pripraviť semená na siatie

Hotové semená, ktoré boli zakúpené v obchode, sú už spravidla vopred pripravené. Môžete si to overiť pohľadom na štítky na obale. So semenami, ktoré sú namaľované v jasných farbách, nemusíte nič robiť. Ak vyzerajú semená prirodzene a na obale je napísané, že prešli špeciálnym školením, bude potrebné ich zahriať ponorením do horúcej vody. Nechajte ich v tejto vode 20 minút. Potom sa vloží na 5 minút do studenej vody a vysuší sa. Ak ste si vybrali semená, ktoré ste sami nazbierali na pestovanie sadeníc kapusty, samotné kúrenie im stačiť nebude. Musia byť leptané tak, že ich ponecháte v roztoku Fitosporin-M 8-18 hodín. A posledný postup pred sejbou je vystavenie semien v živnom roztoku 2 dni pred výsadbou..

Výsev semien kapusty na sadenice

Na pestovanie sadeníc kapusty sa spravidla používajú škatule. Ak máte v pláne potápať sa s semenami, stačia vám malé šálky. Môžete si vziať aj väčšie nádoby, ktoré majú hĺbku 7-8 cm.Každý kontajner, v ktorom sa budú pestovať sadenice kapusty, musí mať drenážne otvory. Ak nie sú v kúpených pohároch, musíte si ich vyrobiť sami. Pripravená nádoba sa do 3/4 naplní zeminou, potom sa vysype, pretože kapusta vo vlhkom prostredí dobre klíči. Najlepšie je umiestniť dve semená do jednej nádoby. Po naklíčení sa z nich vyberie najsilnejší..

Pri pestovaní sadeníc v krabici je potrebné vytvoriť drážky hlboké 1 cm. Medzi brázdami by mala byť vzdialenosť 3 cm. Semená sa vysejú každých 1,5 cm a potom sa posypú malým množstvom zeme. Optimálna teplota na klíčenie semien je 18-20 stupňov. Ak je pôda pred sejbou dobre navlhčená, nie je potrebné sadenice dodatočne zalievať. Vo väčšine prípadov je možné prvé výhonky vidieť po 5 dňoch. Potom môžete nádobu so sadenicami položiť na chladný parapet a udržiavať teplotu v rozmedzí 7-9 stupňov. Ak teplota nie je vyššia, sadenice sa silne roztiahnu. Teplota postupne stúpa na 18 stupňov.

  Pestovanie kôpru doma i na záhrade

Ponorné sadenice kapusty

Ponorné sadenice kapusty

Nie všetci záhradníci majú voľný čas na potápanie sadeníc kapusty. Ak na postup nie je príležitosť a voľný čas, musíte dodržať nasledujúce rady:

  • Rastlina musí mať určitú výživovú oblasť. Za týmto účelom sa nádoby na pestovanie sadeníc najskôr naplnia hlinitým substrátom o 2/3. Ako sadenice rastú, do nádoby sa naleje voľná pôda. Podporuje bočný rast koreňov.
  • Nezabudnite na dobrú drenáž.
  • Sadenice potrebujú neustále kŕmenie, pretože nemajú dostatok živín pochádzajúcich zo zeme.

Odporúčania pre tých, ktorí budú potápať sadenice:

  • Zber by sa mal začať 2 týždne po objavení sa výhonkov.
  • Pri transplantácii sadeníc sú pochované do určitej hĺbky, aby sa listy kotyledónu dotýkali pôdy.
  • Po transplantácii sadeníc by mali byť posypané tenkou vrstvou piesku, aby sa zabránilo infekcii čiernou nohou..
  • Optimálna teplota po ponore je 17-18 stupňov. Po 2 dňoch sa zníži. V noci je potrebné udržiavať teplotu – 10-12 stupňov, cez deň – 13-14 stupňov.
  • Malo by sa pamätať na to, že po zbere prvých dvoch týždňov sadenice kapusty rastú pomerne pomaly.

Starostlivosť o sadenice kapusty: zalievanie, kŕmenie, kalenie

Starostlivosť o sadenice kapusty: zalievanie, kŕmenie, kalenie

Zalievanie

Kapusta je vlhkomilná rastlina. Napriek tomu, že vyžaduje veľa vody, so zalievaním by ste to nemali preháňať. Sadenice kapusty zalejeme potom, ako ornica vyschne. Raz za 7-10 dní to bude stačiť. Nadmerné zalievanie vedie k infekcii hubovými chorobami, ktoré zničia všetky sadenice. Zalievanie sadeníc nezabudnite vetrať miestnosť.

Z nadmerného množstva vlhkosti sa rastlina nielen roztiahne, ale aj ochorie čiernou nohou. V prípade infekcie stonka redne, zmení farbu a odpadne. Keď sa medzi sadenicami objavia čierne spadnuté stonky, okamžite ich vytiahnu a zlikvidujú. Zdravé sadenice sa presádzajú do novej pôdy.

Top dressing

Ak je pôda pripravená správne, hnojenie nie je potrebné. Ak navonok sadenice vyzerajú neatraktívne, mali by ste premýšľať nad kŕmením. Sadenice sa kŕmia trikrát, zakaždým sa použijú rôzne hnojivá.

  Pestovanie sladkých zemiakov v strednom pruhu: klíčiace hľuzy

Počas prvého kŕmenia sa 4 gramy superfosfátu a 2 gramy dusičnanu amónneho a síranu draselného zriedia v jednom litri vody. Vykonáva sa, keď po zbere uplynie 7-10 dní..

Pri druhom kŕmení sa dávka vyššie uvedených zložiek zdvojnásobí. Začína sa to o 2 týždne..

Posledné kŕmenie sa vykonáva 2-3 dni pred výsadbou sadeníc na otvorenom priestranstve. To by malo zahŕňať dusičnan amónny, síran draselný, superfosfát (5, 8 a 3 gramy).

Tí, ktorí uprednostňujú pestovanie prírodných produktov bez chemikálií, by mali sadenice kŕmiť organickými hnojivami..

Kalenie sadeníc

Vďaka vytvrdzovaniu budú mať sadenice silný koreňový systém, sadenice sa ľahšie zasadia, keď sú zasadené v zemi.

Vďaka vytvrdzovaniu budú mať sadenice silný koreňový systém, sadenice sa ľahšie zasadia, keď sú zasadené v zemi. Preto pred výsadbou sadeníc na otvorenom priestranstve začnú tvrdnúť. Po prvé, v miestnosti, kde sa nachádzajú sadenice, otvoria okno na niekoľko hodín. Potom sa nádoby so sadenicami vyberú na balkón na 2 hodiny. A pred pristátím v zemi je ponechaný na balkóne 3-4 dni.

Osvetlenie

Sadenice kapusty potrebujú stály zdroj svetla. Ak je vonku zamračené, je doplnený žiarivkami. Ak budú dodržané všetky odporúčania, sadenice budú silné. Zdravé sadenice majú tmavozelenú farbu, vyvinuté korene a 4-7 tvarovaných listov. Ak sú porušené pravidlá starostlivosti o sadenice, môže ochorieť. Samotná choroba nebude schopná prejsť, preto je potrebné sadenice zachrániť.

Ak sú kapustové sadenice premožené čiernou nohou, pôda v nádobe na pestovanie semien sa vysuší a uvoľní a sadenice sa posypú popolom. S koreňovou hnilobou sa sadenice ošetria rizoplanom alebo trichodermínom. Nebojte sa, že tieto lieky poškodia kapustu. Tieto lieky sú šetrné k životnému prostrediu. Môžu sa ľahko vyrovnať s patogénmi. Rizoplan pomáha sadeniciam asimilovať železo, takže budú mať silnú imunitu voči chorobe čiernych nôh. Ak sa do sadeníc zavedie krížová blcha, ošetrí sa Intavirom..