Pestovanie sladkých zemiakov v strednom pruhu: klíčiace hľuzy

Pestovanie sladkých zemiakov v strednom pruhu: klíčiace hľuzy

Medzi záhradníkmi nájdete mnoho nadšených experimentátorov, ktorí sa snažia prispôsobiť južné plodiny pestovaniu za zdanlivo nevhodných podmienok. Tento článok príde takýmto priekopníkom vhod: je zameraný na pestovanie sladkých zemiakov, inak známych ako sladké zemiaky..

Prečo sa oplatí pestovať sladké zemiaky?

Prečo sa oplatí pestovať sladké zemiaky?

U ruských záhradníckych nadšencov bohužiaľ sladké zemiaky nie sú obľúbené. Prečo „Bohužiaľ? Je to veľmi jednoduché: sladké zemiaky prakticky nemajú škodcov, majú vynikajúcu chuť a sú veľmi užitočné. Okrem toho sa môže dobre pestovať v ruskom podnebí. Hlavnou výhodou však je, že sladké zemiaky sa skladujú pri dostatočne vysokých teplotách: nestratí svoje kvality, aj keď je v teplom mestskom byte. Pestovanie sladkých zemiakov má však svoje vlastné jemnosti a tajomstvá..

Stojí za to začať s metódami klíčenia tejto jedinečnej kultúry. Napriek tomu, že sa tejto rastline hovorí „sladký zemiak“, nie je to zemiak v obvyklom zmysle. Sladké zemiaky sa vysádzajú odrezkami, a už vôbec nie hľuzami. Môžete sa stať majiteľom odrezkov dvoma spôsobmi: kúpou v obchode alebo klíčením.

Klíček sa môže objaviť kdekoľvek v hľube, takže ak na sadivovom materiáli nie sú žiadne oči, nemusíte sa obávať. Na rozdiel od zemiakov, sladké zemiaky nepotrebujú oči. Najprv sú na hľuzách viditeľné malé purpurové púčiky, z ktorých po chvíli vyklíčia malé listy. Tvar listov sladkých zemiakov závisí od druhu rastliny: môžu pripomínať srdce alebo majú vyrezávané okraje..

Na začiatku jari by ste mali začať pučať batáty. Ak ste si však kúpili hľuzu z obchodu, mali by ste začať šoférovať odrezky o niečo skôr: klíčenie hľúz z obchodu trvá dlhšie. Vďaka spracovaniu navyše nemusia vôbec klíčiť..

Aby hľuzy nezačali hniť a proces tvorby odrezkov sa urýchlil, je potrebné pred začiatkom klíčenia vykonávať prevenciu chorôb. Za týmto účelom sa hľuza umiestni do fungicídneho roztoku asi na pol hodinu. Ak radšej nepoužívate chemikálie, mali by ste zvážiť použitie biologických fungicídov..

  Ako pestovať voňavý a zdravý fenikel

Klíčenie sladkých zemiakov vo vode

Klíčenie sladkých zemiakov vo vode

Ak ste niekedy naklíčili cibule na zeleň, potom ste oboznámení s procesom klíčenia sladkých zemiakov pomocou tejto metódy. Voda sa naleje do malej nádoby. Hľuzy (celé alebo nakrájané na dve polovice) ponoríme do vody, pokrájame. Hľuzu je potrebné na pár centimetrov zaliať vodou. Aby bola zaistená požadovaná hĺbka ponoru, je možné hľuzu prepichnúť špáradlami, ktoré ich budú držať a zabránia úplnému ponoreniu do vody..

Po chvíli sa v spodnej časti hľuzy objavia korene a hore vyklíči.

Prečo potrebujete rezať hľuzy? Je to veľmi jednoduché: umožňuje získať viac materiálu na výsadbu, ak je počet hľúz obmedzený. Hľuza má navyše heterogénnu štruktúru: na jednom konci vznikajú korene a na druhej strane klíčky. Ak hľuza nevydáva púčik, nie je možné určiť, kde sú „vrcholy“ a kde „korene“. Je veľké riziko, že batátovú hľuzu pustíte do vody „hore nohami“. Pri rezaní sa brúsená časť automaticky stane špičkou. Nakoniec na hľúzach, ktoré boli predtým narezané, klíčky vyzerajú oveľa rýchlejšie a ich počet je väčší ako pri klíčení nepokosenej hľuzy..

Voda v nádrži na klíčenie sa musí vymeniť, aby sa zabránilo rozpadu sadivového materiálu. A po mesiaci môžu byť hľuzy transplantované do obličky na ďalšie klíčenie..

Klíčenie sladkých zemiakov v zemine

Klíčenie sladkých zemiakov v zemine

Pôda pre sladké zemiaky by mala byť starostlivo pripravená. Nádoba, ktorá má drenážne otvory, je naplnená kalcinovanou zeminou. Do pôdy, ktorá obsahuje stopové prvky, je možné pridať univerzálne hnojivo. Sladké zemiaky sú veľmi citlivé na nedostatok mikroživín, takže bez hnojenia sa nezaobídete. Na vrch pôdy musíte naliať pár centimetrov piesku alebo pilín zmiešaných s pieskom.

Hľuza je položená vodorovne na zem a mierne pritlačená. Potom sa nádoba vloží do tepla. Pôdu je potrebné pravidelne zvlhčovať.

  Ako pestovať baklažán: Sedem tajomstiev dobrej úrody

Potom, čo hľuza dáva korene a výhonky, by mala byť nádoba umiestnená na svetlom mieste. „Denné hodiny“ pre sladké zemiaky je možné predĺžiť až na 16 hodín denne.

Keď dĺžka výhonkov dosiahne 10-20 centimetrov, môžu byť hľuzy vysadené na otvorenom priestranstve. Ak ešte nenastal čas na výsadbu, môžete hľuzy nechať na ďalší rast..

Niekoľko dní pred výsadbou sa výhonky zo sladkých zemiakov rozrežú a rozdelia na 15 centimetrov. Spodný koniec výhonkov je ponorený do vody. Potom, čo si všimnete vznik rudimentárnych koreňov, môžu byť výhonky vysadené v záhrade. V tomto prípade korene vyrastú už na otvorenom poli a plody budú vzhľadovo atraktívnejšie. Ak sú do zeme vysadené výhonky, ktorých korene sú prepletené, plody sladkých zemiakov budú mať nepravidelný tvar..

Sladké zemiaky, ak je to žiaduce, môžu klíčiť nielen vo vode alebo v pôde, ale aj na navlhčených obrúskoch a pilinách, ako aj v umytom piesku, ktorý niekedy musí byť mierne navlhčený vodou. Je pravda, že keď sa v hľuzách objavia prvé korene a výhonky, odporúča sa ich preniesť do pôdy: to výrazne urýchli vývoj výhonku.

Ak pestujete sladké zemiaky niekoľko rokov, potom na jeseň po zbere môžete nakrájať niekoľko odrezkov a zasadiť ich do špeciálnych nádob. V zime môžu výhonky sladkých zemiakov slúžiť ako okrasné rastliny. Na jar sú výhonky narezané na samostatné fragmenty dlhé 15-20 centimetrov. Výsledné odrezky je potrebné vložiť do vody a čakať, kým sa objavia korene. Potom ich môžete bezpečne zasadiť do záhrady a čakať na ďalšiu úrodu.!

Pestovanie sadeníc sladkých zemiakov (video)

Pestovanie sadeníc sladkých zemiakovPestovanie sadeníc sladkých zemiakov