Pestovanie zemiakov: zemiaky pod slamou

Pestovanie zemiakov pod slamou alebo kompostom

Je predsa pravda, že najväčšou túžbou každého letného obyvateľa je odstrániť z jedného zemiakového kríka plné vedro úrody, bez vynaloženia akéhokoľvek úsilia: bez kopania, bez buriny, bez kopania a polievania? Túto fikciu je celkom možné previesť do reality! Prívrženci prírodného a základného obrábania pôdy sa už dávno vyzbrojili dávno zabudnutou a nespravodlivo zabudnutou metódou pestovania zemiakov pod slamou a každý rok dosahujú vynikajúce výnosy s minimálnym úsilím. Odporúčame úplne všetkým záhradníkom zvládnuť túto známu a obľúbenú poľnohospodársku techniku..

Poľnohospodárska technológia na pestovanie zemiakov pod slamou

Poľnohospodárska technológia na pestovanie zemiakov pod slamou

Spôsob pestovania zemiakov v slame je taký jednoduchý, že sa zdá byť smiešny. Počiatočnou fázou tohto procesu je výber miesta a ak existujú zvyšky rastlín z minulej sezóny alebo kompostu, ktorý v zime nezhnil, všetko sa zhrabne na hromadu. Naklíčené zemiaky sa položia priamo na holú a nevykopanú plochu, pričom medzi hľuzami zostane určitá vzdialenosť. Prečo pučia? Je to potrebné, aby sa apikálne klíčky dostali von zo zeme a najskôr musia obísť samotnú hľuzu.

V dôsledku toho sa stonky nachádzajúce sa v zemi predĺžia, čo prispeje k tomu, že sa na ne položí viac hľúz. Ďalej sú všetky hľuzy jednotlivo pokryté 20-30 cm vrstvou akýchkoľvek rastlinných zvyškov, či už ide o slamu, seno, trávu, burinu alebo vrcholy. Potom sú všetky práce na zemi ukončené a vy musíte len čakať na zber bez toho, aby ste ho vyhrabali – stačí odstrániť vrstvu mulča a uvidíte svoje hľuzy.

Zemiaky často vysadené pod vrstvou slamy pučia neskôr, ako sa tradične sadia, a spočiatku môžu vyzerať dosť choro, ale nemusíte sa rozčuľovať! Na konci sezóny sa zemiaky pod mulčovaním nepoddajú svojmu zaburinenému a zlúpnutému náprotivku, ba dokonca ho dobehnú a prerastú. Aké je tajomstvo tejto metódy pestovania zemiakov?

  Ako pestovať silné zdravé sadenice: oprava chýb

Podľa štatistík najbohatšia plodina zemiakov pripadá na tie roky, keď sa leto nijako neponáhľa, respektíve počas vzniku kríkov a ich rastu prevládajú nízke teploty a počasie je daždivé. Aj keď je to v máji až júni, centrálna oblasť je známa najteplejšími a najsuchšími dňami. Vrstva mulča z rastlín dokonale uchováva vlhkosť z dažďa a rosy a udržuje teplotu až +19 ° C, ktorá je potrebná vo vegetačnom období.

Slama chráni zemiaky pred rôznymi chorobami a zabraňuje rastu buriny

Slama navyše prispieva k tvorbe kondenzácie, ktorá vzniká v dôsledku rozdielu teplôt vzduchu a pôdy („atmosférická závlaha“) a je absorbovaná do hĺbky pôdneho krytu, čím sa udržuje jej vlhkosť a eliminuje sa dodatočné zavlažovanie. Slama chráni zemiaky pred rôznymi chorobami a zabraňuje rastu buriny.

Ďalšie techniky na zvýšenie výnosov

Šikovní záhradníci sa nezastavili iba pri pestovaní zemiakov pod slamou, ale vymysleli niekoľko ďalších jednoduchých techník, ktoré môžu zvýšiť výnos.

Predhnojenie pôdy

Metóda je elementárna a nespôsobuje nedôveru: pred výsadbou zemiakov je vybraná hlinená oblasť pokrytá 10-15 cm vrstvou rašeliny alebo humusu. Ak sa uchýlite k používaniu komplexu minerálnych hnojív alebo popola, môžete tieto zložky pridať do humusu.

Pokrytie webu papierom

Niektorí farmári nepoužívajú rašelinu, kompost ani humus, ale pred vysadením zemiakov pokryjú pozemok silnou vrstvou novín, ktoré sa bez problémov zmenia na humus, čím zúrodnia pôdu a bojujú s rastúcou burinou..

Metóda švihania alebo striedania

Pred sadením zemiakov na mieste sa urobia trhliny 15-20 cm hlboko do zeme, pozdĺž a naprieč, pomocou plochého noža vo vzdialenosti asi 50 cm od seba (je dovolené vytvárať také štrbiny po celej dĺžke záhradná posteľ). Potom sú zemiaky už umiestnené a navrchu pokryté vrstvou mulča. Štrbinový proces šetrí vodu a pomáha jej preniknúť hlboko do pôdy a v štrbinách sa tiež hromadí oxid uhličitý, ktorý je potrebný na kŕmenie rastliny..

  Zimný a jarný cesnak - tajomstvo pestovania a starostlivosti

Mulčovanie ventilátorom

Mulčovanie ventilátorom

Spočíva v týždennej dodatočnej aplikácii mulča pod zemiakový krík, alebo skôr v jeho strede. Po výskyte prvých vrcholov spod vrstvy slamy položte čerstvý mulč, pričom je potrebné posunúť stonky na stranu a zakryť zvyškami rastlín. O týždeň neskôr, keď sa vrcholy opäť dostanú na povrch, musíte pridať organickú hmotu a zmeniť smer stoniek. Dosiahnete teda väčšie predĺženie bielych výhonkov zemiaka, na ktorých klíčia hľuzy nachádzajúce sa v pôde. A získate bohatú úrodu, pretože čím je dĺžka výhonku dlhšia, tým viac embryí na nej je..

Pestovanie zemiakov pod slamou alebo akýmkoľvek druhom kompostu je skvelým spôsobom zberu pre ľudí s nedostatkom času, ktorí nemajú možnosť navštevovať záhradu každý deň. Táto metóda má iba jednu nevýhodu – obrovské množstvo organického materiálu, ktorý je potrebné vopred uložiť. Ostatné sú len plusy: Zemiaky nemusíte kopať, polievať, hrbiť sa a buriť.