Prečo sadenice kapusty vädnú a sušia po výsadbe do zeme

Prečo sadenice kapusty vädnú a sušia

Pestovanie zdravých, robustných sadeníc kapusty doma je ďalším krokom k úspešnej úrode. Koľko ďalších ťažkostí musia záhradníci vydržať v procese pestovania tejto zeleninovej plodiny! Často bezprostredne po transplantácii sadeníc na otvorenom priestranstve dochádza k vädnutiu listov kapusty. Tento problém môže mať rôzne príčiny. Mnoho rastlín zvyčajne pociťuje nepohodlie pri presádzaní z jedného miesta na druhé. Aby sa rastlina zotavila a adaptovala v novej oblasti, potrebuje nejaký čas. Ak však kapusta každý deň viac vädne a schne, je zrejmé, že čoskoro sadenice umrú. V niektorých prípadoch dochádza k vädnutiu kvôli hmyzu, ktorý sa začal množiť a jesť listy..

Listy a stonky sadeníc kapusty vädnú

Čerstvo rozkvitnuté kapustné listy lákajú škodcov z celej záhrady. Aby ste zachránili šťavnatú vegetáciu, budete musieť vynaložiť veľké úsilie, inak na jeseň nebudete môcť získať zdravú a chutnú úrodu tejto zeleninovej plodiny. V počiatočnom štádiu vývoja sú sadenice kapusty v nebezpečenstve, preto si vyžadujú osobitnú pozornosť a starostlivosť. Najčastejším hmyzom, ktorý kapustu poškodzuje, je kapustnica. Navonok sa podobá obyčajnej muche, ale je menšia. Dĺžka tela nepresahuje 6 mm.

Vzhľad kapustových múch

V podmienkach centrálnej zóny Ruskej federácie sa kapustová mucha začína objavovať v záhradách počas kvitnutia kríkov brezy a orgovánu. Ak hovoríme o regióne Leningrad, tu sa aktivita múch zhoduje s kvitnutím čerešne. Spravidla, keď je zem už dobre zahriata, kukly zimované v zemi sa postupne prebúdzajú. Vytvárajú sa z nich muchy, ktoré potom lietajú rôznymi smermi a poškodzujú plodiny zeleniny a bobúľ. Na kladenie vajíčok si muchy vyberajú najsilnejšie sadenice a ležia v koreni rastliny..

Prečo je kapustová muška nebezpečná pre sadenice kapusty?

Prečo je kapustová muška nebezpečná pre sadenice kapusty?

V rizikovej zóne sú mladé, nie schúlené kríky šťavnatej kapusty, ktoré vynikajú na pozadí iných exemplárov s vysokými výhonkami. Vo väčšine prípadov sa na takýchto sadeniciach bezprostredne po výsadbe vytvoria larvy muchy kapustovej. Hromadia sa na holom povrchu stonky. Farba lariev je béžová a tvarom pripomína malé červy. Dĺžka tela je asi 8 mm. Larvy v prvom rade poškodia koreň a potom sa dostanú k stonke kapusty, pričom sa zahryznú do mäsa..

  Zimný a jarný cesnak - tajomstvo pestovania a starostlivosti

V dôsledku takéhoto útoku je inhibovaný vývoj koreňového systému sadeníc a celá podzemná časť sa rozpadá. Každý vie, že bez fungovania koreňov nebude rastlina schopná prijímať živiny a prestane rásť. Kapustné listy vädnú a získajú nezdravú purpurovú farbu. Vitálna aktivita lariev trvá asi 20-30 dní. Potom larvy vstúpia do pôdy a premenia sa na kukly buď už v zemi, alebo priamo na stonkách.

Ak je jar neskoro a pôda nie je dostatočne zahriata, záhradníci musia riskovať a zasadiť do záhonov sadenice, pričom im hrozia vážne škody v dôsledku opakujúcich sa mrazov. Po prvé, napadnuté sú rané odrody karfiolu a bielej kapusty. Neskoré druhy kapusty sú považované za odolnejšie voči škodcom. Muchy nemajú radi červenú kapustu, ale larvy sa nachádzajú dokonca aj v listoch reďkovky. Koreňová plodina tejto plodiny je často pokrytá červou dierou, ktorá je výsledkom práce lariev. Zahryznú sa do povrchu okopaniny a zanechajú za sebou krivé, zubaté cestičky..

Ako sa vysporiadať s kapustovou muchou

Kapustová muška | Tip dňa, 12. vydanie | Hmyzoví škodcoviaKapustová muška | Tip dňa, 12. vydanie | Hmyzoví škodcovia

Aby sa zastavil chov kapustovej muchy a zabránilo sa kladeniu vajíčok, je potrebné včasné spracovanie. Ak bolo možné nájsť stopy poškodenia na listoch alebo nahromadenie lariev na povrchu stoniek, je potrebné čo najskôr vyčistiť infikovanú oblasť, potom sa na jej mieste vytvorí zdravé tkanivo. Bolestivé miesta sa na zvýšenie účinku potierajú popolom z dreva a navrchu sa natrú mokrou hlinkou.

Sadenice kapusty sú vybavené bohatou zálievkou a kŕmením organickými hnojivami, napríklad hnojom zriedeným vo vode alebo čerstvým divozelom. Mladé kríky sa nezabudnite schúliť. Potom rastlina rýchlo vybuduje koreňovú hmotu a pre muchy sa bude ťažšie dostať do kmeňa..

Na poznámku! Kapustová muška netoleruje určité pachy, čo umožňuje použiť inú metódu boja. Hovoríme o zeleri a paradajkách. Túto zeleninu sa odporúča vysádzať vedľa kapusty, aby odpudila hmyz..

  Ako pestovať silné zdravé sadenice: oprava chýb

Tabakový prach a popol z dreva sa považujú za účinný prostriedok na ochranu sadeníc kapusty a reďkovky pred muchami. Niekoľko dní po výsadbe sú kapustové listy posypané touto zmesou..