Topinambur

Topinambur - výsadba a starostlivosť na otvorenom priestranstve. Pestovanie topinamburu, šľachtiteľské metódy. Popis, druhy. Foto

Topinambur (Helianthus tuberosus) alebo slnečnica hľuzová patrí k zástupcom bylinných rastlín a patrí do rodiny Astrovovcov. Medzi ľuďmi existuje iný názov pre topinambur, napríklad hlinená hruška, artičok alebo žiarovka. Pôvod slova je spojený s indiánskym kmeňom, ktorý žil v Južnej Amerike..

V 16. storočí bola rastlina prinesená do európskych krajín, kde sa o niekoľko storočí neskôr začala pestovať ako potravinárska plodina. Dnes vo voľnej prírode hlinená hruška často rastie v Severnej Amerike pri cestách. Pestovaný topinambur je obľúbený po celom svete. V niektorých krajinách je považovaný za burinu, pretože rastlina sa dokáže prispôsobiť aj tým najnepriaznivejším podmienkam..

Popis rastliny topinambur

Topinambur je tvrdá koreňová zelenina sfarbená do žlta, červena, lila alebo bielej farby. Vzhľad oddenky pripomína zázvor. Zemitá hruška sa používa na jedlo, má ľahkú sladkastú chuť. Mnoho ľudí porovnáva chuť s kapustou alebo repou. Povrch silných a vzpriamených stoniek je mierne dospievajúci. Môžu dorásť až do dĺžky 3 m a majú rozvetvenú korunu. Horné čepele listov pôsobia oválne, spodné sú oproti sebe vajcovité. Košíkové kvety sú tvorené rúrkovitými púčikmi zafarbenými žltým tónom a na okrajoch sú umiestnené zlaté falošno-jazykové kvety. Zrenie ovocia začína na konci leta..

V priemysle sa topinambur pestuje v Amerike, Rusku a Ázii. V našej oblasti ju už niekoľko desaťročí pestuje mnoho letných obyvateľov na svojich záhradných pozemkoch. Mletá hruška má liečivé vlastnosti a je veľmi výživnou zeleninovou plodinou, ktorej chemické zloženie je blízke zemiakom. Koreňová zelenina je jedlá surová a varená. Na internete je veľa receptov na prípravu rôznych jedál a nápojov z tejto zeleniny..

Výsadba topinamburu na otvorenom priestranstve

Výsadba topinamburu na otvorenom priestranstve

Pestujte túto plodinu na záhrade alebo v nádobách. Výsadba na otvorenom priestranstve sa vykonáva koncom jesene, pred príchodom mrazu. Môžete to urobiť aj na jar, stačí počkať, kým sa pôda zahreje. Časti hľúz je možné použiť ako sadivový materiál. Pestovateľská oblasť by mala byť dobre osvetlená. Pretože stonky jeruzalemského artičoku môžu dorásť až do výšky 3 m, nemali by ste si vyberať miesto, kde rastlina bude zasahovať do rastu iných plodín. Najlepšou možnosťou by bolo miesto v blízkosti živého plotu.

Pôda

Pri výbere pôdy je lepšie uprednostniť substrát s neutrálnym alebo mierne zásaditým prostredím. Zemitá hruška sa nevyvíja dobre v ťažkých pôdach a slaných močiaroch, ale inak nie je na zloženie veľmi vyberavá. Pestovateľské záhony je potrebné pripraviť niekoľko dní pred výsadbou. Pôda je vykopaná a pohnojená kompostom. Ak plánujete začať vysádzať topinambur na jar, odporúča sa nezničiť na zimu veľké zemité hrudy. Minerálne hnojivá sa aplikujú tesne pred výsadbou. Topinambur dobre rastie na mieste minuloročných zemiakových, kapustových alebo uhorkových záhonov.

Príprava hľuzy

Koncom jari môžete vybrať stredné plody rastliny a namočiť ich do zirkónu, zriedeného vo vode v pomere 1: 1000. Hľuzy sú zasadené do vykopanej drážky tak, aby vzdialenosť medzi nimi bola najmenej 40 cm. Hĺbka výsadby by mala byť asi 12 cm. Medzi radmi je dôležité udržiavať vzdialenosť 60-70 cm. Pôda od zákopov sa zmieša s kostnou múčkou a naplní sa späť.

Starostlivosť o jeruzalemský artičok

Starostlivosť o jeruzalemský artičok

Topinambur je nenáročná koreňová zelenina. Po výsadbe sa lôžka periodicky uvoľňujú a buriny sa odstraňujú. Len čo stonky narastú o 30 cm, pôda sa pohnojí kompostom a keď jeruzalemský artičok narastie o jeden meter, urobí sa podväzok. Za týmto účelom sú na konce postelí umiestnené stĺpiky, medzi ktorými je natiahnutý drôt. Stonky sú k nej priviazané, aby sa pri silnom vetre nepoškodili. Je lepšie kontrolovať kvitnutie a odstraňovať vznikajúce púčiky, inak rastlina vynaloží všetku svoju silu. Z rovnakého dôvodu sú narezané najdlhšie výhonky.

Zalievanie

Zalievanie hlinenej hrušky je potrebné iba za podmienok dlhšieho sucha. Každý krík spotrebuje asi 10-15 litrov vody. Keď je leto daždivé, nemusíte sa starať o stav rastliny, pretože bude dostatok prirodzenej vlhkosti.

Top dressing a hnojivá

Počas rastu musí byť jeruzalemský artičok kŕmený. Pri uvoľňovaní pôdy je miesto obohatené o zmesi potaše a dusíkatých hnojív. Počas kvitnutia sa odporúča používať iba tekuté hnojivá. Dobrý účinok poskytuje hnojenie pôdy roztokom morských rias, ako aj infúzia zeleného hnojenia.

Propagácia jeruzalemského artičoku

Propagácia jeruzalemského artičoku

Rozmnožovanie koreňov sa vykonáva vegetatívnym spôsobom. Na tieto účely sú vhodné hľuzy alebo ich časti. Topinambur sa niekedy pestuje pomocou semien. Len táto metóda vyžaduje veľa úsilia, vyžaduje určité skúsenosti a znalosti, preto ju používajú iba chovatelia. Čakanie na zber semien bude trvať dlho.

Hlinenú hrušku môžete pestovať vonku, v špeciálnych nádobách alebo drenážnych boxoch. Je potrebné sa oň starať rovnako, avšak väčšiu pozornosť venujte zalievaniu pôdy..

Choroby a škodcovia

Napriek tomu, že je topinambur pomerne odolnou plodinou, niekedy existujú prípady poškodenia rastlín bielou hnilobou, alternariou alebo múčnatkou..

Biela hniloba

Známky ochorenia bielej hniloby sú tvorba plesní na stonkách. Časom začne pokrývať vnútorné steny. Infekcia sa dostáva cez pôdu. Ochorenie sa rýchlo rozvíja s vysokou vlhkosťou vzduchu alebo náhlymi zmenami počasia. Je dôležité včas vykopať a spáliť postihnuté kríky..

Alternaria

Je považovaná za najčastejšiu chorobu, kvôli ktorej trpia všetky vegetatívne časti rastliny. Na listoch sa javí ako škvrnitý. V priebehu času škvrny pokrývajú listovú čepeľ, čo vedie k úplnému vysušeniu celého kríka. Postrek Jeruzalemského artičoku teplým fungicídnym roztokom pomáha vyrovnať sa s týmto problémom. Na konsolidáciu účinku je lepšie postup zopakovať po dvoch týždňoch, aj keď v niektorých prípadoch je výsledok viditeľný po jednom sedení..

Múčnatka

Tento voľný biely kvet sa vytvára na povrchu listov v období dozrievania koreňovej plodiny. Postupne sa stávajú krehkými a krehkými. Ochorenie urýchľuje vlhké počasie alebo nasýtenie pôdy dusíkom. Kríky sú ošetrené roztokmi Topaz, Bayleton, Quadris alebo Topsin.

Topinambur môže napadnúť slimáky, medvede a ďalších škodcov. Na ochranu pred nimi sa na postele nalejú špeciálne prípravky proti slimákom. Na ochranu plodín pred májovými chrobákmi a chrobákmi sa miesto pred výsadbou ošetrí Diazononom..

Čistenie a skladovanie jeruzalemských artičokov

Čistenie a skladovanie jeruzalemských artičokov

Koreňové plodiny dozrievajú do troch mesiacov. Nemali by ste ich kopať skôr, pretože hľuzy vyťažené zo zeme nie sú schopné dozrieť. Zberá sa na konci jesene alebo na jar. Plody sú mrazuvzdorné, takže v pôde dobre prezimujú, ak sa cez záhony prehodí ďalšia vrstva zeminy. Na jar sa odporúča zber skôr, ako sa pôda zahreje, pretože hľuzy začnú klíčiť. Takýto jeruzalemský artičok už nemôže byť použitý na jedlo..

Hľuzy, ako všetky ostatné okopaniny, sú uložené na suchom mieste, na tieto účely môžete použiť škatule naplnené pieskom. Zozbierané ovocie sa dôkladne umyje a vysuší. Krabice sú umiestnené na zasklených balkónoch alebo lodžiách. Ak je plodina malá, potom je uložená v chladničke..

Odrody jeruzalemského artičoku

Chovatelia dnes stoja pred cieľom pestovať takú rozmanitosť jeruzalemských artičokov, aby boli kompaktné. V zásade koreňový systém tejto kultúry silne rastie. Ďalšou úlohou je vyťažiť kŕmny jeruzalemský artičok so zosilnenou stonkou a získať pásmové odrody.

Najbežnejšie odrody hlinených hrušiek sú rozdelené do dvoch typov: kŕmne a hľuzové. Kŕmny topinambur sa vyznačuje hustou rastlinnou časťou, malým počtom hľúz a pestuje sa na priemyselné účely. Existuje aj rozdelenie na skoré a neskoré dozrievanie odrôd. Uvažujme o najobľúbenejších:

  • Záujem – Jedná sa o neskorý dozrievajúci druh topinambura, ktorý sa vyznačuje rýchlym rastom a mrazuvzdornosťou. Rastlina má husté dlhé stonky, tmavozelené veľké listy a biele korene. Používa sa vo výrobe a pestuje sa v teplých oblastiach krajiny..
  • Leningradsky Topinambur poskytuje vysoký výnos vo forme bielych oválnych hľúz. Na zimu sa dobre držia. Odroda rastie hlavne na severozápade.
  • Skorospelka takmer nepotrebuje starostlivosť, dobre sa vyvíja aj v tmavých rohoch. Plody sú okrúhle a hladké.
  • Slnečné odroda je považovaná za najproduktívnejšiu, dozrieva neskoro a je nenáročná na podmienky pestovania. Kríky majú rozkonárené silné stonky a široké listy, vajcovité korene, natreté na bielo.
  • Nájsť – Jedná sa o odrodu neskorého dozrievania, koreňový systém zaberá málo miesta. Hľuzy sú biele s ružovými žilkami. Tento jeruzalemský artičok spravidla rastie na juhu..

Liečivé vlastnosti jeruzalemského artičoku

Zemská hruška obsahuje veľké množstvo živín a vitamínov, napríklad draslík, vápnik, chróm, fluór, horčík, kremík, sodík, vitamíny B, pektín, aminokyseliny. Lekári odporúčajú jesť ho pri obezite, dne, urolitiáze. Táto zelenina obsahuje veľa vlákniny a inulínu, vďaka ktorým sa z tela rýchlo odstraňujú kovové soli, rádionuklidy a toxíny..

Pestovanie topinamburu (video)

Kultivácia topinambur / hlinená hruška / prevencia diabetes mellitusKultivácia topinambur / hlinená hruška / prevencia diabetes mellitus