Vlastnosti pestovania a starostlivosti o squash

Squash - pestovanie a starostlivosť. Výsadba tekvice na otvorenom priestranstve a pohárov

Patisson je obzvlášť obľúbený u letných obyvateľov a záhradníkov. Táto bylinná letnička nevyžaduje štípanie a netvorí sa. Jeho chuť a liečivé vlastnosti pripomínajú cuketu, pretože obe rastliny sú druhom tekvice. Je pravda, že ak porovnáme cukety a tekvice, potom tieto majú hustejšie ovocie s ďalšími užitočnými látkami. Okrem toho sú teplomilnejšie a dozrieva viac plodov. Ak chcete získať vysoké výnosy, musíte poznať niektoré tajomstvá pestovania tekvice.

O squashi

V Rusku sa tekvica pestuje od konca 19. storočia. Odborníci považujú tekvicu za vhodnú zeleninu: je dusená, solená, konzervovaná. Chuť ovocia je veľmi hubová..

Lekári sa domnievajú, že squash je diétne jedlo. Obsahujú: vitamíny, cukor, pektín. Alkalické zlúčeniny a voda obsiahnuté v ovocí zvyšujú kvalitu asimilácie bielkovín v tele a vytvárajú zásaditú reakciu v krvi. Pravidelné používanie tekvice v potravinách má pozitívny vplyv na prácu čriev a obličiek. Je zaznamenaný ich terapeutický účinok na močový systém..

Rôzne odrody tekvice majú rôzne tvary: tanier, kotúč, misa, zvonček. Farebné odtiene sú tiež rôzne: biela (tradičná), zelená, žltá, škvrnitá. Reprodukcia tekvice prebieha semenami.

Ako pestovať tekvicu v letnej chate

Príprava semien tekvice na výsadbu

Squash je možné pestovať aj vonku. V tomto prípade sa výsadba vykonáva koncom mája – začiatkom júna. A môžete tiež zasiať semená tekvice do skleníka. Výsev semien v skleníku by sa mal uskutočniť v apríli..

Spôsoby pristátia sú dvoch typov:

 • Stuha – 50x90x70 cm.
 • Štvorcové vnorené – 70 x 70 cm alebo 60 x 60 cm.

Príprava semien tekvice na výsadbu

V semenách tekvice trvá klíčenie až 9-10 rokov. Je pravda, že najlepšie klíčenie sa pozoruje u dvojročných a trojročných detí. Ale dobré klíčenie semien minuloročnej úrody nie je vylúčené, ak boli tepelne ošetrené 5-6 hodín pri 50-60 stupňoch alebo sušené na slnku.

Zo zozbieranej plodiny je vybraných niekoľko kvalitných plodov. Extrahujú sa z nich semená, ktoré sa musia sušiť v teplej, vetranej miestnosti..

Aby sa odstránili choroby, zlepšila sa kvalita sadeníc, semená sa namočia do rôznych roztokov, napríklad do rozpustenej kyseliny boritej (20 mg na liter vody). Ďalej dochádza k opláchnutiu a sušeniu. Týmto jednoduchým spôsobom sa výnos zvýši až o 20%..

Spracovanie pred výsadbou v roztoku manganistanu draselného: zvyšuje klíčivosť, urýchľuje rast a vývoj rastliny. V tomto prípade sa semená uchovávajú v roztoku 20 minút, premyjú sa a sušia..

Jednou z podmienok rýchleho klíčenia a vysokých výnosov je otužovanie. Za týmto účelom sa semená vložia do vrecka z tenkého plátna, ktoré sa vloží do chladničky. Prvých 6 hodín majú sadenice teplotu 18 až 20 stupňov. Nasledujúcich 5-6 dní sa sadivový materiál udržiava pri teplote 0 až 2 stupne.

Výsadba semien v skleníku

Spôsob výsadby je zvolený v severných oblastiach a na skorý predaj na trhu. Optimálna doba výsadby je apríl.

Sadenice sa pestujú v rašelinových alebo plastových pohároch. Na urýchlenie klíčenia sú naplnené kvetinovou pôdou alebo zmesou zeme s prísadami. Hnojivá sa aplikujú zriedené vodou.

Výsadba sa vykonáva v nasledujúcom poradí: po prvé, výsadbové poháre s priemerom asi 10 cm sú pochované 4 cm a posypané zeminou. Ďalej sa udržuje určitá teplota, ktorá umožní klíčkom silnejšie a aktívnejšie rásť. Optimálna teplota pred vzídením: 23-25 ​​stupňov cez deň a +18 stupňov v noci.

Hneď ako sa objavia prvé výhonky, teplota by sa mala znížiť: 18 stupňov cez deň a 16 stupňov v noci. Vzhľadom na nižšiu teplotu klíčky silnejú a rastú rýchlejšie. Asi po týždni bude potrebné teplotu znova zvýšiť na 22-25 stupňov.

Na lôžka sa vysádzajú už vyzreté sadenice s dvoma alebo tromi listami. Pred výsadbou sa odporúča studne vyliať teplou vodou. Výsadba sa vykonáva s dobre zhutnenou zemitou hrudkou..

DÔLEŽITÉ! Prvé výhonky by mali byť napojené malým množstvom vody a nie často. Je tiež potrebné vykonávať pravidelné vetranie..

Výsev na otvorenej pôde

Výsev na otvorenej pôde

Spôsob takejto výsadby sa používa pri pestovaní tekvice pre osobné potreby. Optimálny čas na výsadbu je máj – začiatok júna. Miesto pristátia je vybrané na slnečnom a pokojnom mieste. Pôda sa pripravuje na jeseň, aby nebola spečená a úrodná. Najprv sa vykopá a potom oplodní. Na zvlhčenie pri kopaní nie sú hrudy zeme rozbité, preto sú v zime nasýtené vlhkosťou. Na jar sa hrudky rozpadnú a vlhkosť vstupuje do pôdy. Pôda neoplodnená na jeseň sa hnojí týždeň pred výsadbou. Vápnenie sa považuje za povinné v kyslých pôdach..

Na skoré výsadby sa pripravuje protimrazová ochrana. Ako ochrana sa používa kompost alebo hnoj, ktorý sa položí do drážok na výsadbu a posype pôdou. Súčasne sa vykonáva hnojenie kvapalným hnojivom.

Výsadba sa vykonáva v pôde zahriatej na 28-30 stupňov. Aby sa vlhkosť zo spodných vrstiev pôdy dostala do semien, sú počas výsadby zhutnené. Na výsadbu semien sú vyrobené malé otvory. Ich hĺbka závisí od stavu pôdy. Keď je pôda voľná, dostatočná hĺbka otvoru je 6 cm, pre zhutnenú a ťažkú ​​pôdu – 4 cm.

DÔLEŽITÉ!

 • Semená vysadené v chladnej zemnej hnilobe.
 • Rastliny klíčia rýchlejšie, ak sú semená predklíčené.
 • Pokladanie na rašelinu urýchľuje klíčenie sadeníc.

Ako sa starať o squash na webe

Ako sa starať o squash na webe

Dodržiavanie všeobecných pravidiel starostlivosti o tekvicu je zárukou dobrej úrody..

Zalievanie sa vykonáva tak, aby listy zostali suché. Pri koreni je potrebné zalievať. Voda by nemala byť veľmi studená. Výsadby vyžadujú veľa vlhkosti v rôznych fázach vývoja. Zvlášť výrazné je obdobie kvitnutia..

Požadovaná spotreba vody na jeden meter štvorcový výsadby je:

 • Pred kvitnutím – raz za 5-6 dní od 5 do 8 litrov.
 • Počas kvitnutia a dozrievania ovocia-1 krát za 3-4 dni na 8-10 litrov.

Top dressing sa považuje za optimálnu možnosť s tromi časmi kŕmenia. Obvykle raz v predvečer kvitnutia a dvakrát počas fáz formovania a dozrievania. Na kŕmenie sa používa organické hnojivo vyrobené zo zriedeného divozelu.

Zaburinenie boj proti húštinám burín odburiňovaním zvyšuje úrodu. Spolu s burinou sa pôda neuvoľňuje, hilling sa nevykonáva. Korene odhalené po zalievaní sú pokryté rašelinou alebo hnojenou pôdou.

Riedenie zo zarastených častí, premnožené a nepotrebné listy treba odstrániť. Nadmerná vegetácia znižuje výnosy. Odstránenie sa odporúča pravidelne opakovať s intervalom 4 dní..

DÔLEŽITÉ! Úroda sa zberá týždenne. Zarastená tekvica odďaľuje kvitnutie a spomaľuje tvorbu plodov.

Umelé opelenie tekvice sa vykonáva krížovým spôsobom. Peľ nesie hmyz. Pre ovocie v skleníkoch je povinné umelé opeľovanie. V prípade výsadby pôdy je takéto opeľovanie nevyhnutné, ak poveternostné podmienky narúšajú prirodzené opeľovanie. Umelé opeľovanie je veľmi jednoduché: odtrhne sa samčí kvet a jeho peľ sa nanesie na ženský kvet..

DÔLEŽITÉ! Aby sa zabránilo opeľovaniu príbuznými plodinami, neodporúča sa pestovať v blízkosti tekvice, uhorky a cukety..

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia

Hlavným škodcom pre squash je voška. Jeho pôsobenie je nepostrehnuteľné.

Účinné metódy na boj proti voškám sú:

 • Hubenie buriny s hlbokým kopaním.
 • Ošetrenie listov rôznymi bylinnými roztokmi.
 • Ošetrenie listov popolom a mydlovým roztokom.
 • Listy umyte prúdom vody, ak nedôjde k vážnemu poškodeniu.

Niektorí škodcovia sú rovnakí ako cukety, napríklad muška biela. Ovplyvňuje spodnú časť listu a vysychá. Slimáci predstavujú nebezpečenstvo pre ovocie, ktoré sa dotýka zeme. Na ochranu sa používa izolácia sklom alebo doskou. Škodcov môžete zničiť chemikáliami alebo larvy zmyť prúdom vody a potom uvoľniť pôdu.

Zber tekvice

Cukety sa zbierajú vtedy, ak ovocie nie je úplne zrelé a nevytvoria sa semená. Prezreté plody majú tvrdú šupku, preto sa pred jedlom ošúpu. Je lepšie nechať také ovocie na semená..

Plody tekvice nie sú určené na dlhodobé skladovanie, ale môžete konzervovať, plniť, vyrábať kaviár.

Pri dodržaní všetkých pravidiel je pestovanie tekvice v moci aj nie veľmi skúsených záhradníkov. Odmenou za prácu vám bude chutné a zdravé ovocie z tekvice.

Pestovanie a starostlivosť o squash (video)