Zber sadeníc: čo to je a prečo je to potrebné

Zber sadeníc: čo to je a prečo je to potrebné

Zber sadeníc je transplantácia rastliny po tom, čo sa z jednej nádoby do druhej väčšej veľkosti objavili dva listy. Názory expertov sa v súvislosti s jej potrebou rozchádzali. Niektorí veria, že je to nevyhnutné opatrenie pre jeho ďalší rast. Iní zastávajú názor, že zber je pre rastlinu akýmsi stresom, a preto spočiatku seje semená do veľkých nádob.

Proces zberu spočíva v opätovnej výsadbe malých sadeníc do väčšieho hrnca, ktorý je naplnený novou zeminou. Aby sa minimalizovala možnosť traumatizácie rastliny, musí sa transplantovať za predpokladu, že sú 2-3 listy. Takéto manipulácie prispievajú k rýchlemu rastu a rozvoju koreňového systému sadeníc, ako aj k posilneniu a odolnosti voči následnému vysádzaniu do pôdy..

Od okamihu zasiatia semien do objavenia sa prvých listov nepotrebujú sadenice veľkú plochu. Počas tohto obdobia je potrebné zabezpečiť priaznivé klimatické podmienky pre ich rast: teplota, osvetlenie, zalievanie. Na výsev semien sadeníc sa odporúča použiť malé poháre alebo kvetináče s otvorom v spodnej časti. Táto technika zabraňuje stagnácii vody v nádobe a vytvára tak potrebné podmienky na nasýtenie pôdy kyslíkom..

Čo je to výber a prečo to urobiť

Keď sadenice začnú rásť, vyvíja sa aj ich koreňový systém, a preto v budúcnosti starostlivosť o sadenice zahŕňa ich premiestnenie do veľkého hrnca. Rastlina sa tam bude môcť normálne vyvíjať a prijímať všetky potrebné látky a stopové prvky..

Čo je to výber a prečo to urobiť

Ak sa sadenice počas vývoja koreňov nechajú v malých pohároch, oblasť sa nestratí. Korene sa začnú lízať z existujúcich dier, prepletať sa, rastlina nedostane potrebné množstvo stopových prvkov. Výsledkom je, že začne žltnúť, chradnúť a zakrpatieť. Preto sa za jediné riešenie tohto problému považuje zvýšenie plochy pre každý výhonok, to znamená, že sa transplantujú do väčšej nádoby..

  Čo zasadiť do tieňa

V ktorých prípadoch je nevyhnutné vykonať výber

Pick poskytuje mladej rastline potrebnú výživovú oblasť. Okrem toho sú vytvorené priaznivé podmienky pre rozvoj silného koreňového systému, a teda aj zdravých a silných sadeníc..

V prípade počiatočného výsevu semien do veľkých nádob sa situácia s drenážou stáva ťažšou. V takýchto kvetináčoch zostáva prebytočná vlhkosť v pôde a nevychádza von. Zníži sa teda množstvo kyslíka potrebné na kŕmenie rastliny, ako aj možnosť jeho dodávky. Za týchto podmienok pestovania semená klíčia, ale rastliny sa vyvíjajú pomalšie..

V niektorých prípadoch sa odporúča, aby sa zber uskutočnil bez zlyhania. Transplantačný proces stimuluje rast a vývoj bočných koreňov, a tak rastlina po výsadbe do otvorov lepšie zakorení..

Po zasiatí semien do spoločného kvetináča, a nie oddelene, sa v určitom štádiu vývoja začnú prepletať korene susedných sadeníc. Separácia a transplantácia sadeníc pomáha predchádzať takémuto vývoju udalostí a navyše uľahčuje výsadbu rastlín v záhrade..

V ktorých prípadoch je nevyhnutné vykonať výber

S vysokou podobnosťou taká manipulácia pomáha vybrať kvalitnejšie klíčky a zbaviť sa chorých, tenkých a nedostatočne rozvinutých.

Na sadenice môžu útočiť rôzne baktérie a plesňové infekcie. Transplantácia do nového pôdneho substrátu pomáha chrániť sadenice pred chorobami a ich následkami.

V niektorých prípadoch je potrebné pozastaviť rast rastliny, ktorý sa vykonáva pomocou zberača. Pri transplantácii sadenice dospelého jedinca sa jej rast spomalí a tým zmizne hrozba prerastania.

Ako správne potápať sadenice

Ak chcete správne vykonať výber, musíte dodržať určitý sled akcií. Existujú dva spôsoby vyberania: prenos a prekládka..

Prenos. Na transplantáciu je potrebné sadenice vopred naplniť teplou vodou, čo pomôže znížiť jej poškodenie pri vyberaní zo zeme. Pripravené škatule, kvetináče alebo kvetináče musíte do tretiny naplniť pôdnou zmesou a trochu utlmiť. Palicou alebo prstom musíte urobiť dieru úplne dole, kde sa koreň sadeníc následne zmestí.

  6 spôsobov, ako pestovať uhorky

S pomocou pomocného zariadenia musíte sadenice vyvŕtať spolu s hrudkou zeme zo spoločnej nádoby. Rastliny je vhodné držať za zemskú guľu alebo za listy. Nedoporučuje sa držať za stonku. V ďalšej fáze sa z koreňov sadeníc odstráni prebytočná pôda. Niekedy sa vytrháva hlavná koreňová vrstva, aby sa zlepšil ďalší vývoj jej bočných koreňov..

Pripravená sadenica sa vloží do vytvoreného otvoru a pokryje sa zeminou, zhutní sa rukami a zaleje sa. Ak sú sadenice malé, môžu byť vložené do zásobníka naplneného vodou. Transplantované rastliny niekoľko dní na slabom mieste.

Prenos. Metóda prekládky je odlišná v tom, že je minimalizované poškodenie koreňového systému

Prekládka. Metóda prekládky sa vyznačuje tým, že poškodenie koreňového systému je minimalizované, a preto rastliny potrebujú oveľa menej času na prispôsobenie sa novým podmienkam..

Niekoľko dní pred jeho implementáciou je potrebné zastaviť zalievanie, aby rastliny spolu s pôdou mohli ľahko opustiť pôvodný kontajner. Tretina predtým pripravených nádob je naplnená zeminou..

Otočte nádobu klíčkom, trochu zatlačte na dno a získajte rastlinu spolu s hrudkou zeme. V ďalšej fáze sa rastlina spolu s pôdou vloží do pripravenej nádoby a naplní sa požadovaným množstvom pôdneho substrátu. Potom by ste mali stráviť hojné zalievanie a klíčky umiestniť na niekoľko dní do miestnosti so slabým osvetlením..

Ktoré plodiny neznášajú zber

Pri správnom zaobchádzaní zostáva koreňový systém sadeníc prakticky neporušený. Môže byť použitý na krehké a náročné rastliny, ako aj na tie, ktoré bolestivo tolerujú transplantáciu: korenie, baklažán, mak, slez..

Ale rastliny ako uhorka, tekvica, cuketa, melón, je vhodné zasiať do oddelených kvetináčov a zasadiť na otvorenom priestranstve vo fáze vývoja štyroch listov.