Zimný a jarný cesnak – tajomstvo pestovania a starostlivosti

Pestovanie a starostlivosť o cesnak. Ako pestovať a pestovať cesnak vonku

Cesnak je nenahraditeľnou rastlinou pre zdravie ľudí a ďalšie plodiny na súši. Jeho chuť a arómu nemožno s ničím zameniť a nedá sa ničím nahradiť. Obrovské množstvo užitočných látok a liečivých vlastností – to všetko je cesnak. Letní obyvatelia a záhradníci poznajú obe odrody tejto zeleninovej plodiny – jar a zimu. Každý z nich vyžaduje osobitný individuálny prístup a vystupovanie v rôznych časoch.

Vlastnosti pestovania cesnaku

Celý proces pestovania nemožno nazvať komplikovaným, ale bude vyžadovať vytvorenie všetkých potrebných podmienok pre vysokokvalitný rast a vývoj ovocia..

Je veľmi dôležité, aby bol cesnak na úrodnej pôde, neutrálny v kyslosti (napríklad hlinitý alebo piesčitý). Celý proces rozvoja kultúry a množstvo plodín v budúcnosti závisí od zloženia pôdy..

Cesnakové záhony by mali byť umiestnené na dobre osvetlenom mieste, pretože rastlina je veľmi milujúca svetlo. Je dobré, ak cesnak rastie na samostatnom pozemku, ale pozitívne prijme aj susedstvo s inými plodinami. V zásade možno vedľa tohto voňavého suseda vysadiť všetky zeleninové plodiny, ako aj kvety..

Rastliny ako cibuľa, paradajky, uhorky, zemiaky, ako aj bobule (čierne a červené ríbezle, jahody a jahody) a kvety (tulipány, všetky odrody ruží a mečíkov) krásne rastú vedľa cesnaku. Faktom je, že štipľavá cesnaková aróma pôsobí ako odstrašujúci prostriedok proti rôznym škodcom a chorobám. Napríklad také krásne kvety ako ruže môžete pred čiernymi škvrnami chrániť pomocou cesnakovej vône. Rastlinné plodiny sa nebudú báť invázií slimákov, vrtákov a početných húseníc. Korene však budú chránené pred príchodom krtka..

Neodporúča sa sadiť cesnak v blízkosti kapusty, hrachu, fazule a iných strukovín. Rast a vývoj týchto rastlín sa spomalí a kvalita zberu bude nízka..

Tajomstvo chovu cesnaku

Tajomstvo chovu cesnaku

Najpohodlnejší a najbežnejší spôsob rozmnožovania cesnaku je zasadenie klinčekov. Ak sa však dá jarný cesnak pestovať iba týmto spôsobom, potom sa zimný cesnak môže pestovať aj pomocou žiaroviek.

Žiarovka sa používa na kultiváciu jednozubej žiarovky (v prvom roku) a viaczubej žiarovky (v druhom roku). Oba typy žiaroviek majú rovnaké prospešné vlastnosti a kvalitatívne vlastnosti. Dajú sa jesť a používať na rôzne účely úplne rovnakým spôsobom..

Na zvýšenie výnosu a zlepšenie kvalitatívnych vlastností odrody je potrebné z času na čas ju aktualizovať a vykonávať opatrenia na zlepšenie zdravia sadivového materiálu. Spočívajú v tom, že:

 • Strúčiky cesnaku je potrebné pred výsadbou starostlivo triediť podľa kvality, veľkosti a stupňa poškodenia..
 • Na výsadbu by sa mali používať iba tie najväčšie a najzdravšie exempláre s hustou a neporušenou škrupinou.
 • Nesaďte malé, choré alebo poškodené zuby, je lepšie ich použiť na iné účely..
 • Všetok sadivový materiál musí byť pred použitím dezinfikovaný..
  Zlý zber zemiakov: príčiny a riešenia

Na dezinfekciu strúčikov cesnaku budete potrebovať špeciálne pripravený chladený roztok pozostávajúci z 2 litrov vody a 400 gramov dreveného popola. Pred použitím by mal byť roztok varený pol hodiny. Všetky zuby vybrané na výsadbu musia byť v tomto roztoku ponechané najmenej dve hodiny na dezinfekciu..

Výsadba a pestovanie jarného cesnaku

Výsadba a pestovanie jarného cesnaku

 • Semená jarného cesnaku môžete zasadiť priamo do pôdy, alebo môžete pred výsadbou vyklíčiť. Vyklíčené zuby zakorenia a zakorenia oveľa rýchlejšie. To je veľmi jednoduché. Budete potrebovať vlhkú tenkú handričku a plastové vrecko. Zuby zabalené v takom plátne a vložené do vaku na tri dni vyklíčia a urýchlia ďalší rast. Semená musia byť pred výsadbou dobre vysušené..
 • Jarný cesnak sa vysádza v polovici apríla-začiatkom mája do zahriatej (asi na 7-8 stupňov Celzia) pôdy. Kultúra bude dobre rásť aj pri teplote vzduchu tri až štyri stupne Celzia a dokonca aj pri slabých mrazoch. Ak bol na zemi sneh, potom po roztopení v pôde bude dostatok vlahy, ale suché oblasti krajiny je potrebné pred výsadbou semien navlhčiť.
 • Hĺbka drážok na lôžkach cesnaku by nemala byť väčšia ako 5-6 centimetrov. Rozstup riadkov a vzdialenosť medzi sadivovým materiálom nie sú menšie ako 20 centimetrov. Klíčiace zuby majú veľmi krehké korene, preto ich treba vysádzať opatrne. Odporúča sa ihneď po výsadbe klinčekov naniesť mulčovaciu vrstvu, ktorá dlho uchová potrebnú pôdnu vlhkosť a ochráni pred teplotnými extrémami. To platí najmä pri pestovaní cesnaku v teplom podnebí. A tiež mulč ochráni záhony cesnaku pred burinou.
 • V každom určitom štádiu vývoja bude cesnak potrebovať individuálny teplotný režim. Napríklad počas vegetačného obdobia môže teplota vzduchu kolísať v rozmedzí od päť do desať stupňov tepla, vo fáze tvorby ovocia – od 15 do 20 stupňov a počas dozrievania – až do 25 stupňov.
 • Pravidlá zalievania cesnaku sa tiež líšia v závislosti od obdobia jeho vývoja. V počiatočnom štádiu kultúry je dôležité časté a výdatné zalievanie. Aktívny rast priamo závisí od množstva vlhkosti prijatej rastlinou z pôdy. Zalievanie sa stáva oveľa menším, keď začína obdobie tvorby ovocia. Vo vlhkom podnebí a s častými zrážkami sa v tejto fáze nemusí zalievanie vykonávať vôbec. Nadmerná vlhkosť môže viesť k smrti žiarovky v dôsledku hniloby alebo rôznych chorôb..
 • Ako hnojivo pre cesnak sa odporúča používať na jar vtáčí trus alebo divozel (v pomere 1 až 12 alebo 1 až 10) a v lete popolovú infúziu pripravenú z 10 litrov vody a 200 gramov popola. Tieto dva obväzy budú stačiť. Iné doplnkové kŕmenie by sa nemalo používať..
 • Cesnakové lôžka by sa mali často uvoľňovať. Prítomnosti škodcov je potrebné venovať veľkú pozornosť. Je dôležité nenechať si ujsť ich vzhľad a chrániť rastliny pred nimi včas.
  Ako pestovať voňavý a zdravý fenikel

Jarný cesnakJarný cesnak

Výsadba a pestovanie zimného cesnaku

 • Zimný cesnak sa vysádza koncom septembra – začiatkom októbra. Je potrebné zvoliť správny čas výsadby, aby strúčiky cesnaku neboli citlivé na mráz a zimu (ak je výsadba príliš skoro) a mali čas dobre zakoreniť a prispôsobiť sa zimným podmienkam (ak neskorú výsadbu). Včasná výsadba cesnaku zachráni sadivový materiál pred mrazom a smrťou.
 • Na výsadbu zimného cesnaku sa odporúča pripraviť záhony vopred. Drážky by mali byť hlboké asi 20 centimetrov. Každá drážka by mala mať trojcentimetrovú vrstvu hrubého riečneho piesku alebo dreveného popola. Takáto vrstva zabráni strúčikom cesnaku v kontakte so zemou a ochráni ich pred rozpadom. Zachovanie a ochrana zubov v najchladnejších zimných dňoch závisí od hĺbky výsadby. Vzdialenosť medzi zubami počas výsadby nie je menšia ako 20 centimetrov.
 • Pri zimnom cesnaku je veľmi dôležité naniesť na záhony mulčovaciu vrstvu hrubú asi 3 až 5 centimetrov, pozostávajúcu z pilín alebo rašeliny. Ochráni rastliny pred najťažšími mrazmi a udrží vlhkosť. V oblastiach s ťažším podnebím môžete použiť dodatočný filmový kryt.

Pestovanie zimného cesnakuPestovanie zimného cesnaku

Rozmnožovanie zimných cibuliek cesnaku

Cesnakové cibuľky je možné vysádzať na jeseň aj na jar do hĺbky najmenej 3-4 centimetrov. Vypestovaný jeden klinček treba vydlabať, poriadne vysušiť a znova zasadiť, aby vyrástol plnohodnotné viac klinčekové ovocie.

Táto mrazuvzdorná odroda je schopná odolať aj veľmi silnému chladu. Nebojí sa predĺžených dvadsaťstupňových mrazov. Zimný cesnak si pri týchto teplotách zachová všetky svoje najlepšie vlastnosti a poskytne bohatú úrodu. Ale pri zimných teplotách viac ako 20 stupňov mrazu a pri nedostatku snehu cesnak nemôže prežiť.

Základné pravidlá starostlivosti o túto odrodu sa úplne zhodujú so starostlivosťou o jarný cesnak..

  Príprava zemiakov na sadenie

Aby sa zvýšil výnos plodiny, je potrebné zbaviť sa cesnakových šípok včas. To by sa malo vykonať hneď, ako ich dĺžka dosiahne značku desať centimetrov. Ak sú cibule cesnaku stále potrebné na rozšírenie rodu zimného cesnaku, potom môže byť ponechaný malý počet šípok, kým nie sú úplne zrelé..

Hlavné choroby a škodcovia cesnaku jarného a zimného

Hlavné choroby a škodcovia cesnaku jarného a zimného

Škodcovia a choroby na cesnakových záhonoch sa najčastejšie objavujú v počiatočnom štádiu vývoja kultúry. Počas vegetačného obdobia je potrebná osobitná pozornosť rastlinám a úplné dodržiavanie všetkých požiadaviek a odporúčaní pre pestovanie.

 • Čierna pleseň je hubové ochorenie, ktoré postihuje listy rastliny a výrazne znižuje výnos. Najprv sa na listovej časti objavia žlté škvrny, ktoré neskôr sčernejú.
 • Biela hniloba je plesňové ochorenie, ktoré spôsobuje hnilobu celého koreňa rastliny. Začiatok ochorenia je možné pozorovať žltnutím a odumieraním listov. Celá žiarovka veľmi rýchlo odumrie..
 • Bakteriálna hniloba – postihuje pažítku a listy. Cesnakové ovocie mení svoju obvyklú farbu a vôňu.
 • Fusarium je plesňové ochorenie, ktoré postihuje najskôr listy a potom cibuľu cesnaku.
 • Múčnatka spomaľuje rast rastliny, pokrýva ju kvetom šedej a vedie k vysychaniu jej jednotlivých častí..

Pri výbere kvalitného sadivového materiálu a dodržiavaní pravidiel starostlivosti sa môžete vyhnúť všetkým problémom spojeným s pestovaním cesnaku..

Výsev a pestovanie cesnaku. Metóda overená časom (video)