Epizóda

Rastlinná epicion

Závod Episcia je zástupcom rodiny Gesnerievovcov. Líši sa v nenáročnosti, a preto si už dlho získava záujem mnohých pestovateľov kvetov. Epizódy v prírode žijú na juhoamerickom kontinente, ako aj v Strednej Amerike. Ich rod zahŕňa asi 12 druhov..

Epizia sa môže pochváliť nielen svojim nádherným kvitnutím, ale aj nádhernými listami, ktoré svojim nádherným vzhľadom dosť často zatieňujú samotné kvety. Doma sa epizóda zvyčajne pestuje ako ampelická rastlina..

Popis epizódy

Popis epizódy

Epizóda je považovaná za okrasnú listnatú rastlinu, ale jej kvety sú tiež celkom nápadné a dobré. Krík má veľkú podzemnú stonku a nadzemné stonky sú mierne dospievajúce. Rastlina môže vytvárať aj fúzy a dcérske ružice. Listy na krátkych stopkách sú opačné. Vďaka zamatovému (menej často – hladkému) povrchu a pestrej farbe pôsobia veľmi pôsobivo. Každý list zostáva na rastline viac ako jeden rok, takže si krík dlho zachováva svoj atraktívny vzhľad. Kvety sa objavujú v pazuchách jednotlivo alebo v malom zväzku. Majú tvar gramofónu s ohnutými okvetnými lístkami a rôznymi farbami..

Epizóda. Kvitnutie a starostlivosť.Epizóda. Kvitnúce a odchádzajúce.

Stručné pravidlá pre pribúdajúce epizódy

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o epizódu doma..

Úroveň osvetlenia Vyžaduje jasné, ale nie priame lúče.
Teplota obsahu Optimálna teplota je 20-24 stupňov, ale nie menej ako 18 stupňov.
Režim zavlažovania Počas celého obdobia rastu je pôda hojne zvlhčená zalievaním cez panvicu. V zime je rastlina napojená po štvrtinovom vysušení pôdy..
Vlhkosť vzduchu Je potrebné zvýšiť úroveň vlhkosti, ale lístie by sa nemalo striekať. Na zvýšenie vlhkosti je vhodná paleta s mokrými kamienkami alebo umiestnenie kvetu do terária.
Pôda Epizóda vyžaduje neutrálnu alebo mierne kyslú pôdu. Vhodný je substrát, ktorý obsahuje rašelinu, piesok a dvojlistovú pôdu. Do výslednej zmesi sa pridá uhlie alebo sphagnum..
Top dressing Počas obdobia rastu by mali byť kríky hnojené dvakrát mesačne s použitím polovičnej dávky minerálnych zlúčenín alebo silne zriedenej organickej hmoty..
Prenos Transplantácia sa vykonáva každý rok na jar..
Prerezávanie Prerezávanie sa vykonáva po odkvitnutí kríka.
Bloom Kvitnutie zvyčajne trvá celé leto.
Spiace obdobie Spiace obdobie je takmer nepostrehnuteľné, ker nestráca svoju príťažlivosť po celý rok.
Reprodukcia Osivo, odrezky.
Škodcovia Pochva, muška a tiež vošky, mealybug alebo strapce.
Choroby Strata dekoratívnych listov alebo nedostatok kvitnutia, ak nie sú dodržané podmienky starostlivosti.

Starostlivosť o epizódy doma

Starostlivosť o epizódy doma

Osvetlenie

Epizóda preferuje jasné svetlo, ale lúče musia byť rozptýlené. Pre kríky sú najvhodnejšie okná na východ alebo na západ. V lete môže epizóda rásť aj na severnom parapete, ale na južnom kvete bude potrebné tienenie pred páliacim slnkom. V tomto prípade sú okná pokryté priesvitnou handričkou alebo pokryté papierom alebo je kvet prestavaný ďalej od parapetu. V zime je rastlina držaná na svetlom mieste. Počas tohto obdobia nebudú severné okná pre kvetinu fungovať: jeho stonky sa začnú príliš rozťahovať. V tomto prípade bude potrebné rastlinu zvýrazniť. Naopak, na jasnom slnku sa môžu listy rastliny zmenšiť alebo zožltnúť..

Listy epizódy reagujú na svetlo a môžu vytvárať akúsi mozaiku, pričom sa pokúšajú zachytiť dostatočný počet lúčov. Z tohto dôvodu by sa ampelous druhy rastlín nemali znova presúvať ani otáčať..

Teplota

Dolný prah pre rast epizódy je považovaný za 18 stupňov, ale teplota okolo 20-24 stupňov sa považuje za optimálnu pre jej rast a vývoj. Miestnosť s rastlinou je možné vetrať, ale na jeseň av zime musí byť kvetina chránená pred studeným prievanom a tiež mimo dosahu vykurovacích zariadení..

Zalievanie

Epizóda

Pri zalievaní by kvapky vody nemali padať na listy rastliny, takže je najľahšie zalievať kríky dolným spôsobom – cez paletu. Na tento účel použite usadenú a dostatočne mäkkú vodu. Okrem toho musí mať izbovú teplotu..

V období vývoja od začiatku jari do konca jesene sa kríky hojne navlhčia, akonáhle pôda v kvetináči začne vysychať. V zime by mala byť epizóda zalievaná striedmejšie, počkajte niekoľko dní po vyschnutí ornice. Presušenie substrátu je takmer rovnako škodlivé ako jeho nadmerné navlhčenie..

Úroveň vlhkosti

Epizia preferuje vysokú vlhkosť a najlepšie rastie v skleníkoch. Na splnenie tejto podmienky môže byť krík uchovávaný v teráriu alebo môžete použiť podnos naplnený vlhkými kamienkami. Bežný spôsob zvlhčovania vzduchu – rozprašovanie – v tomto prípade nebude fungovať. Vlhkosť by sa nemala dostať na pubertálne listy epizódy, čo môže viesť k rozvoju hnilobných procesov.

Hrniec s rastlinou môžete položiť aj na podnos naplnený vodou, ale dno črepníka a výhonky kríka by s ním nemali prísť do styku. Ďalším spôsobom, ako zvýšiť vlhkosť, je prikryť kvetinu po zalievaní priehľadným vreckom..

Pôda

Pristátie epizódy

Na výsadbu epizódy je vhodná mierne kyslá alebo neutrálna pôda. Môže zahŕňať piesok, rašelinu a dvojlistovú pôdu. K výslednému substrátu sa dodatočne pridá sphagnum alebo uhlie. Môžete tiež použiť hotovú pôdu pre fialky. Pred výsadbou je na dno kvetináča položená drenážna vrstva..

Top dressing

V období rastu epizódy musí byť systematicky kŕmené. Za týmto účelom sa rastlina zalieva každé dva týždne minerálnymi zlúčeninami alebo organickými zmesami. Pri kŕmení však musíte použiť iba polovicu dávky odporúčanej výrobcom. Nadbytok živín bude mať negatívny vplyv na zdravie rastlín..

Prenos

Transplantačné epizódyTransplantačné epizódy

Epizóda vyžaduje každoročné premiestnenie do nového kontajnera. Transplantačný postup sa vykonáva na jar. Kompaktný, nízky, ale stredne široký kvetináč je vhodný pre kríky. V spodnej časti musí mať drenážne otvory.

Pred presadením musí byť krík hojne napojený, potom opatrne vytiahnite a preskúmajte korene. Postihnuté oblasti sa odstránia a sekcie sa posypú drveným uhlím. Mladé rastliny sa presúvajú prenosovou metódou pomocou kvetináča, ktorý je asi o 2 cm širší ako starý. Na epizódu pre dospelých je potrebná nádoba s priemerom najviac 22 cm. Príliš staré kríky nie sú transplantované, ale iba obnovené, pričom dochádza k opätovnému zakoreneniu ich odrezkov alebo zásuviek.

Prerezávanie

Domáca epizóda

Home Episode sa rýchlo rozrastá. Aby bol krík čistý a dostatočne svieži, je potrebné ho po odkvitnutí zrezať. Rozety oddelené počas prerezávania je možné zakoreniť priamo v rovnakom hrnci.

Ampeózne odrody epizódy s dlhými stonkami sú schopné vyliezť do susedných nádob a zapustiť do nich korene. Susedné kvety môžete chrániť pred nepozvanými hosťami umiestnením hrnca s epizódou, kam sa k nim nemôže dostať..

Na to, aby ampelous druhy vyzerali najpôsobivejšie, je potrebné, aby prvé výhonky kríka neviseli nad okrajom črepníka. Takéto stonky by mali byť posilnené na malej (až 20 cm) mriežkovej podpore. Až po naplnení môžu zostávajúce výhonky voľne visieť z nádoby. Aby sa zabránilo odhaleniu stoniek, stonky rastliny sa pravidelne skracujú o polovicu..

Spiace obdobie

Spiace obdobie je takmer nepostrehnuteľné, epizóda nestráca na atraktivite počas celého roka. Aj v zime sa kvet aktívne rozvíja, ak mu zaistíte dostatočné osvetlenie. Tiež sa neodporúča znižovať teplotu v zime, čo môže nepriaznivo ovplyvniť rastlinu..

Metódy chovu epizód

Metódy chovu epizód

Na šírenie epizód sa používajú odrezky alebo semená rastlín..

Metóda osiva sa používa zriedka. Na výsadbu sa používa zmes piesku a rašeliny. Po jeho povrchu sa rozprestierajú drobné semená, ktoré sa mierne vtláčajú do zeme. Potom je nádoba pokrytá fóliou a umiestnená na svetlé a teplé miesto. Obsah vlhkosti v pôde sa musí monitorovať pravidelným postrekom povrchu pôdy. Film sa každý deň krátko odstráni na odvzdušnenie. Sadenice sa objavia do mesiaca. Vyznačujú sa pomalým rastom. Keď sa na nich objaví pár skutočných listov, epizódy sa ponoria do malých nádob po 2-3 kusoch. V prvom roku života takéto sadenice nekvitnú..

Rezne sa vykonávajú na jar, keď epizóda začína rásť aktívnejšie. Najľahším spôsobom zakorenenia sú deti, rozety vytvorené na koncoch fúzy rastliny. Nesmú mať bočné procesy. Koniec takého stonky sa spustí do vody nie hlbšie ako 4 cm alebo sa ihneď vysadí do zeme. Pri dostatočne vysokej teplote (asi 25 stupňov) by sa korene mali objaviť asi za týždeň. Pri rozmnožovaní kvetu prostredníctvom dcérskych ružíc ich nemôžete odrezať, ale zakoreniť ako vrstvenie. Za týmto účelom sa do miesta záhybu instiluje zásuvka a na to sa použije ďalší hrniec. Pôda v nej by mala byť ľahká a vlhká. Je dôležité zabezpečiť, aby sa neprechladil. Na vegetatívne rozmnožovanie sú vhodné aj apikálne odrezky alebo epizačné listy. Uchovávajú sa v teplej vode, kým sa neobjavia korene, a potom sa zasadia do voľnej pôdy..

Mladé epizódy sa aktívne rozvíjajú a vyžadujú si častejšie transplantácie. Obvykle sa presúvajú do nového hrnca asi raz za mesiac..

Epizóda. Reprodukcia a starostlivosť. Epizcia.Epizóda. Reprodukcia a starostlivosť. Epizcia.

Možné rastové ťažkosti

  • Listy žltnú – z dôvodu prebytku hnojív alebo porušenia podmienok zadržania. Epizóda môže byť príliš horúca alebo suchá. Lístie môže navyše zožltnúť v dôsledku príliš jasného slnečného žiarenia..
  • Hnedé škvrny na listoch – príliš studená voda na zavlažovanie. Na epizódu je potrebné použiť dostatočne teplú a dobre usadenú vodu..
  • Vysychanie špičiek listov – nedostatočná vlhkosť vzduchu.
  • Listové kučery – niektoré druhy epizód reagujú týmto spôsobom na nepravidelné zalievanie.
  • Sivastý kvet na listoch – plesňová infekcia. Môže naznačovať príliš starú kyslú pôdu alebo stagnujúci vnútorný vzduch.
  • Vývoj hniloby – môže nastať kvôli slabému svetlu, zamokreniu alebo príliš nízkej teplote, najmä v zime.
  • Nedostatok kvitnutia – môže byť spôsobených niekoľkými faktormi súčasne. Kvety sa neobjavia, ak je epizóda napojená nesprávne: pôda v nádobe by nemala vyschnúť. Nedostatok stopiek môže byť tiež spôsobený nedostatočným osvetlením, prebytočnými dusíkatými hnojivami, nízkou teplotou alebo vlhkosťou. Dôležitý je aj obsah kvetu v zime, keď epizóda mierne spomaľuje tempo rastu..

Choroby a škodcovia

Častí domáci škodcovia (roztoče, roztočovitý hmyz, vošky atď.) Sa môžu usadiť na epizódach, ale to sa stáva pomerne zriedka. Ak sa objaví hmyz, puzdro sa spracuje práškovým alebo aerosólovým insekticídom..

Typy a odrody epizód s fotografiami a menami

Episcia dianthiflora

Epizódny karafiát

Mexický vzhľad. Episcia dianthiflora má dva druhy stoniek. Niektoré z nich sú dostatočne tenké na to, aby vytvorili dcérske rozety. Mladé stonky majú svetlú farbu, ale potom postupne tmavnú. Ostatné stonky sú kratšie. Lístie je na nich tesne umiestnené. Čepele listov sú vajcovitého tvaru a majú malú veľkosť (až 3 cm na dĺžku). Ich farba je tmavozelená s červenkastou žilkou v strede. Každý list má pubertu. Kvety tohto druhu sú biele, s okrajmi pozdĺž okrajov okvetných lístkov. Hltan je zároveň ozdobený fialovými škvrnami..

Moderná klasifikácia priraďuje takúto epizódu inému rodu – alsobii.

Epizcia cupreata

Epizóda medeno-červená

Žije v juhoamerickej tropickej vysočine. Episcia cupreata tvorí väčší ker. Jeho výhonky plaziace sa po zemi ľahko zakorenia. Olistenie je eliptické a husto dospievajúce. Dĺžka každého listu dosahuje 30 cm a je široká 8 cm. Z vonkajšej strany má lístie pôvodnú farbu. Môže zahŕňať tóny medi, zelenej alebo hnedej, zatiaľ čo žily sú zdobené jasnejšími kontrastnými pruhmi. List má zvnútra červený odtieň so zelenkastými pruhmi. Tento druh tvorí jednotlivé červené kvety. Veľkosť ich tuby dosahuje 2,5 cm, vonku je kvet červený a vo vnútri je žltý s červenými škvrnami. Kvitnutie začína v polovici leta a trvá do septembra. Takáto epizóda má množstvo odrôd, ktoré sa líšia farbou listov a kvetov..

Epizcia reptans

Plazivá epizóda

Nachádza sa v rovnakých oblastiach ako medeno-červená epizóda. Epizcia reptans sú kompaktnejšie a majú pružné stonky. Jeho listy dosahujú dĺžku 8 cm. Každý list je silne pubertálny a oválneho tvaru. Horná strana taniera je tónovaná olivovo zelenými tónmi a dolná strana je v odtieňoch červenej. Jednotlivé kvety vychádzajú z listových dutín. Červené kvety otvorené na červenom pedicele. Na vnútornej strane sú namaľované ružovými odtieňmi. Kvitnutie tohto druhu začína v júli a trvá až do jesene. Plíživá epizóda sa najčastejšie používa ako dobrodružná..