Chloróza

Chloróza rastlín

Chloróza je bežná choroba rastlín. V listoch postihnutých chlorózou je narušený poriadok produkcie chlorofylu, v dôsledku čoho klesá aktivita ich fotosyntézy..

Chloróza môže postihnúť domáce kvety aj záhradné a okrasné rastliny. Ale nie každý záhradník venuje tomuto problému náležitú a včasnú pozornosť – strata dekoratívnych listov sa často zdá byť iba malou nevýhodou, ktorá nemôže výrazne ovplyvniť stav výsadieb. Medzitým môžu ťažkosti s produkciou chlorofylu ovplyvniť nielen krásu rastlín, ale aj ich produktivitu a niekedy môžu viesť k úplnej smrti kríkov..

Známky chlorózy tiež často naznačujú nevhodné podmienky pre rast, zlý alebo neadekvátny stav pôdy v danej lokalite, ako aj nedostatok alebo prebytok určitých látok v pôde. Čím skôr sa vám podarí zbaviť sa tejto choroby odstránením príčin jej výskytu, tým väčšiu šancu máte na znovuzískanie krásnych kvetov alebo udržanie úplnej úrody..

Príznaky a príčiny chlorózy

Príznaky a príčiny chlorózy

Medzi hlavné príznaky chlorózy v rastlinách:

 • Predčasné žltnutie mladých listov. Ich žily si zároveň zachovávajú zelenú farbu..
 • Čerstvé listy sa zmenšujú.
 • Listy sa na okrajoch začnú vlniť..
 • Listové listy a kvety opadávajú.
 • Vyskytuje sa deformácia púčikov alebo kvetov.
 • Vrcholy stoniek schnú.
 • Zdravie koreňového systému sa zhoršuje, v najhoršom prípade môže rastlina dokonca zomrieť.

Chloróza rastlínChloróza rastlín

Ochorenie je rozdelené do niekoľkých typov:

 • Infekčná chloróza. Jeho príčina spočíva v účinkoch vírusov, baktérií alebo plesní. Takúto chorobu spravidla nesie škodlivý hmyz. Škodlivé mikroorganizmy môžu nezávisle vstúpiť do tkanív slabých rastlín. Obvykle je taká chloróza považovaná za nevyliečiteľnú, dá sa jej predchádzať iba včas. Čím silnejšia je imunita rastlín a ich odolnosť voči chorobám, tým menšia je pravdepodobnosť, že budú trpieť takouto chorobou..
 • Neinfekčná chloróza. Takáto choroba je spôsobená nedodržaním pravidiel pre pestovanie rastlín. Táto chloróza sa nazýva aj funkčná alebo organická. Za jeden z najčastejších dôvodov jeho vývoja sa považuje nepriaznivé podnebie alebo nesprávne vybraná pôda, charakterizovaná nedostatkom živín. Ak substrát obsahuje príliš málo síry, dusíka, horčíka, železa, zinku, vápna alebo bielkovín potrebných pre rastlinu alebo jeho kyslosť nespĺňa požiadavky rastliny, korene kríkov nebudú schopné asimilovať živiny z zem. Za ďalšie dôvody takejto chlorózy možno považovať nedostatočnú drenáž, ako aj traumu koreňov alebo častú stagnáciu vlhkosti. Situáciu môže zhoršiť aj tesné vysádzanie alebo prebytok oxidu siričitého. Niekedy sa chloróza objaví v dôsledku nedodržania správneho striedania plodín výsadby. Ochorenie sa môže vyvinúť obzvlášť rýchlo na rastlinných druhoch, ktoré voči nemu nie sú odolné. Organický typ chlorózy je možné vyliečiť, ale čím skôr sa opatrenia vykonajú, tým ľahšie sa s ňou vyrovná a určí príčinu lézie..
 • Mutačné. V tomto prípade je chloróza génovou mutáciou a môže byť dedičná. Vzhľadom na to, že tieto zmeny ovplyvňujú farbu listov rastlín, táto vlastnosť sa často používa v chove pri chove pestrých odrôd a foriem.

Liečba chlorózy

Liečba chlorózy

Infekčný typ chlorózy sa považuje za nevyliečiteľný. Aby sa baktérie z postihnutého kríka nedostali do susedných výsadieb, choré vzorky by mali byť okamžite vykopané a potom zničené..

Organickej chlorózy sa môžete zbaviť vhodnými ošetreniami. Obvykle sa to prejavuje kvôli tomu, že rastliny začínajú trpieť nedostatkom stopových prvkov vo vápencovej pôde. Množstvo vápna bráni koreňom rastliny absorbovať železo z pôdy a zrážať ju. Železo je jedným z najdôležitejších prvkov fotosyntézy, preto kríky s chlorózou najčastejšie trpia nedostatkom železa. Problémy však môžu vyplývať z nedostatku ďalších látok spojených s vápnom, ktoré sa podieľajú na procese výroby chlorofylu. Ich nedostatok má spravidla rôzne vizuálne prejavy. Preto presné stanovenie nedostatočného prvku pomôže najrýchlejšie vyliečiť rastliny..

Na nápravu situácie musia byť kríky kŕmené zlúčeninami obsahujúcimi chýbajúci prvok. Vrchný obväz sa môže vykonávať ako na list, tak obvyklým spôsobom. Listová metóda umožňuje oveľa rýchlejšie vstrebávanie živín, nie je však vhodná pre všetky rastliny. Niekedy sa roztoky vstrekujú do konárov alebo stoniek. Ak chcete vyplniť nedostatok určitého prvku, musíte použiť príslušný liek:

 • Ak je nedostatok železa, môžete kríky ošetriť železným chelátom, ferovitom, ferrylénom alebo mikro Fe.
 • Dolomitová múka, prípravok Mag-Bor alebo síran horečnatý môžu odstrániť nedostatok horčíka.
 • S nedostatkom síry pomôže kalimagnézia, síran draselný, ako aj Azofosk alebo Diammofosk obsahujúci síru. Tieto výrobky okrem samotnej síry obsahujú aj ďalšie prvky. Z tohto dôvodu by mali byť vybrané na základe obdobia vývoja kríka – dusičnaté doplnky nebudú potrebné pre už kvitnúce rastliny..
 • Nedostatok zinku sa koriguje oxidom zinočnatým, superfosfátom zinku alebo síranom zinočnatým.
 • Nedostatok vápnika sa zvyčajne pozoruje v kyslej pôde. Napraviť to pomôže drevený popol, hydratované vápno alebo obyčajné škrupiny. Dusík môže tiež ovplyvniť absorpciu vápnika rastlinou. Amoniak znižuje stupeň jeho príjmu a dusičnan – zvyšuje.

Najúčinnejšia metóda boja proti chloróze / záhradný sprievodcaNajúčinnejšia metóda boja proti chloróze / záhradný sprievodca

Profylaxia

Neinfekčnej chloróze sa môžete pokúsiť zabrániť vopred pravidelným pridávaním potrebných minerálnych alebo organických prísad do pôdy. Ak nie je možné určiť chýbajúci prvok, najľahšie je použiť komplexné formulácie obsahujúce celý zoznam látok potrebných na vývoj rastlín. V obchodoch sú prezentované v pomerne širokom sortimente..

Rastliny, ktoré uprednostňujú mierne kyslé pôdy, možno pravidelne zalievať vodou, do ktorej boli pridané zrnká kyseliny citrónovej. Také zalievanie sa zvyčajne vykonáva asi raz za týždeň. To ochráni pôdu pred nadmernou alkalizáciou spôsobenou používaním príliš tvrdej vody. Okrem toho by ste na výsadbu nemali používať ťažké pôdy, zle priepustné pre vzduch a vodu..

Existuje aj množstvo opatrení na zabránenie výskytu infekčnej formy chlorózy. Všetky záhradnícke nástroje musia byť pred a po použití utreté priemyselným alkoholom alebo varené. Pred výsadbou je pôda ošetrená dezinfekčnými prostriedkami. Semená alebo hľuzy rastlín sa pred výsadbou ošetria fungicídom. Snažia sa zničiť škodcov na výsadbách bezprostredne potom, čo sa objavia..

Chloróza zeleninových plodín

Chloróza paradajok

Chloróza paradajok

Organickú chlorózu na paradajkách dokazuje ich pomalý rast, žltnutie alebo lietanie, ako aj zvíjanie listov. Všetky tieto znaky môžu tiež naznačovať silné nedostatočné plnenie, ale ak dôvodom rozhodne nie je nedostatok vlahy, je potrebné zistiť, akú látku výsadbám chýba. Každý druh nedostatku minerálov má svoje vlastné vonkajšie znaky:

 • Vzhľadom na nedostatok dusíka paradajky spomaľujú vývoj, ich stonky začínajú rýchlo bujne rásť a staré lístie bledne a žltne. Plody dozrievajú veľmi rýchlo, ale ich veľkosť zostáva malá.
 • Nedostatok draslíka sa prejavuje účinkom „spáleného“ okraja starých listov. Potom začnú žltnúť a odpadávať. V pokročilom prípade sa chloróza rozšíri na mladšie listy. Samotné paradajky vo vnútri získavajú tmavé pruhy..
 • Nedostatok fosforu spôsobuje zníženie tempa rastu a rednutie hlavného výhonku. Listy sú mierne purpurové a ich okraje sú zvlnené. Potom taniere začnú schnúť a odpadnú..
 • Nedostatok vápnika vedie k poškodeniu horných, mladších listov. Zožltnú a zdeformujú sa. Na povrchu platní sa objavujú nekrotické oblasti, ktoré postupne pokrývajú celý list ako celok. Plody takýchto rastlín môžu byť ovplyvnené apikálnou hnilobou..
 • Nedostatok medi najčastejšie nachádzame v rajčiakoch rastúcich v rašelinovej pôde. Ich staré lístie sa rozjasní a mladé sa zmenší. Stonky strácajú svoj tón a púčiky opadávajú, nie úplne sa otvárajú.
 • Nedostatok horčíka sa na starých listoch javí ako žltozelené škvrny. Postupne sivejú a potom hnednú. Neskôr listy začnú schnúť a opadávať, zatiaľ čo plody naďalej rýchlo dozrievajú, ale majú malú veľkosť.
 • Nedostatok bóru je sušenie v hornej časti rastliny a tvorba nadmerného počtu bočných vetiev. Na samotných paradajkách sa môžu objaviť suché oblasti..

Chýbajúce látky sa zavádzajú priamo do pôdy alebo sa postrekujú listami rastlín. Ak existujú príznaky vírusovej chlorózy, postihnutý krík by mal byť ihneď odstránený a miesto, kde rastie, by malo byť dezinfikované vyliatím manganistanom draselným alebo fungicídom.

Chloróza uhoriek

Chloróza uhoriek

Chloróza na tejto zelenine začína žltnutím okraja a žíl listov. Tieto znaky však nie vždy naznačujú nedostatok železa v pôde. V tomto prípade môže iba odborník zistiť presnú príčinu problému. Aby sme nemrhali časom hľadaním zdroja choroby, je jednoduchšie predchádzať jej vzniku vopred. Za týmto účelom sa pár týždňov pred sejbou alebo výsadbou sadeníc aplikuje na záhony humus. Toto hnojivo je považované za univerzálnu prevenciu chlorózy uhoriek. Obsahuje všetky prvky potrebné pre rastlinu a v tejto forme ich uhorky určite dokážu asimilovať. Zavedenie minerálnych kompozícií nemusí poskytnúť požadovaný účinok – môžu obsahovať látky, ktoré naopak poškodia vývoj kríkov.

Kompost sa na záhony nanáša vo veľkom objeme, čím sa prehĺbi asi o 5-7 cm.Pripravená pôda sa výdatne zaleje. Niekoľko dní po takýchto postupoch môžete bezpečne zasadiť uhorky na záhradný záhon.

Chloróza ovocných plodín

Chloróza hrozna

Chloróza hrozna

Hrozno patrí medzi plodiny najviac náchylné na vývoj chlorózy. Ovplyvnený hroznový ker spomaľuje rýchlosť svojho vývoja a začína prinášať oveľa menej ovocia. Rozvoj organického typu ochorenia je často spojený s príliš zásaditou pôdou, na ktorej hrozno rastie. V tomto prípade jeho korene nemôžu prijať dostatok železa. Hrozno môže spolu s uhličitanom vyvinúť aj typy chlorózy súvisiace s nedostatkom horčíka, mangánu, medi, síry alebo zinku. Ďalšou príčinou ochorenia môže byť prebytok sírovodíka v pôde – to sa zvyčajne stáva v ťažkých, zle odvodnených pôdach v chladnom a príliš daždivom počasí..

Infekčný typ ochorenia na hrozne obvykle nesie háďatko. Táto choroba sa často nazýva žltá mozaika, ale objavuje sa pomerne zriedka..

Chlorózu na listoch hrozna je možné zistiť nasledujúcimi znakmi:

 • Medzi žilkami listov sa objavujú svetložlté škvrny rôznych odtieňov..
 • Staršie listy blednú, zatiaľ čo mladé lístie sa spomaľujú a nadobúdajú jasný citrónový odtieň. V priebehu času listy začnú padať.
 • Internodes na čerstvých výhonkoch sú skrátené.
 • Hrozno vo zväzkoch je stále menšie.

Príznaky chlorózy na výsadbách sa najčastejšie objavujú už na jar alebo na konci leta. Typ ochorenia môžete určiť pomocou jednoduchého testu. Na ľahký list, ktorý stratil svoju obvyklú farbu, sa aplikuje roztok chelátu železa vo forme pásu alebo vzoru. Po dni by ošetrená časť listu mala získať sýto zelenú farbu. Toto preukáže, že chloróza je neinfekčná. Liečba takejto choroby si vyžaduje množstvo procedúr..

Výsadby sú kŕmené vitriolom železa a jeho listy sú kŕmené soľami železa. Takéto akcie pomôžu vrátiť proces fotosyntézy do normálu, aj keď sa nepovažujú za plnohodnotnú liečbu. Postrek kríkov sa opakuje týždenne. Pôda medzi radmi je zároveň nevyhnutne vykopaná a mulčovaná. To pomôže zlepšiť vetranie pôdy. Vitriol železa a síran draselný pomôžu zbaviť sa prebytočnej alkálie v ňom. V rámci boja proti vápenatej chloróze pomôžu cheláty železa. Listy sa musia postriekať roztokom kyseliny sírovej a do pôdy sa musí pridať síran amónny. Súčasne sa odporúča ošetrenie vykonávať pomocou vody ohriatej na slnku – to ochráni hroznové kríky pred ďalším stresom v dôsledku studeného zalievania.

Aby sa zabránilo vzniku organickej chlorózy, je potrebné na začiatku uprednostniť odrody, ktoré sú voči jej výskytu najodolnejšie. Spravidla patria k počtu európskych (Aligote, Cabernet, Muscat, Riesling atď.) Bohato rodiace červeno -ovocné odrody sú najcitlivejšie na vývoj chlorózy – spotrebúvajú najväčšie množstvo železa. Odrody amerického výberu sú tiež považované za slabé: ich imunita je zameraná na ochranu pred inými chorobami a prebytok vápnika v pôde sa pre nich môže stať deštruktívnym..

Aj keď si vyberiete vhodnú odrodu, rastliny, ktoré zlepšujú zloženie pôdy, by mali byť umiestnené v blízkosti jej kríkov. Na tento účel je vhodný akýkoľvek druh zeleného hnojenia. Výsadba ďateliny, vlčieho bôbu, lucerny alebo ďateliny pomôže znížiť vápnik v pôde.

Choroby GRAPE, CHLORÓZY a metódy ich riešenia, Arthur’s VineyardChoroby GRAPE, CHLORÓZY a metódy ich riešenia, Arthur's Vineyard

Aby sa zabránilo chorobe na jar, na jar sa pod každý hroznový krík zavedie asi 0,5 kg síranu železnatého. Okrem toho musia byť rastliny systematicky hnojené komplexným roztokom užitočných prvkov (mangán, zinok atď.), Ktoré sa používajú ako listové obväzy.

Ak rastliny už vlani utrpeli chlorózu, od jari novej sezóny by sa malo prijať aj množstvo posilňujúcich opatrení. Pred prebudením púčikov sa výsadba hrozna nastrieka zmesou Bordeaux alebo roztokom síranu meďnatého. V období kvitnutia listov sú kríky kŕmené dusíkom. Rastúce výhonky sa ošetria roztokom vápennej síry a zmesi Bordeaux v nízkej koncentrácii. Keď sa začne tvoriť vaječník, môžete kríky ošetriť roztokom síranu meďnatého a roztokom koloidnej síry. Potom sa spracovanie dočasne zastaví až do zberu..

Ak je hrozno choré žltou mozaikou, krík bude musieť byť odstránený a spálený. Takáto rastlina sotva prinesie ovocie, ale bude schopná infikovať zvyšok kríkov. Aby sa zabránilo výskytu takejto choroby, kvitnúce rastliny a priľahlá pôda sa ošetria roztokom síranu železnatého..

Malinová chloróza

Malinová chloróza

Maliny môžu postihnúť aj oba hlavné druhy chlorózy. Organický sa vyvíja z nedostatku určitých stopových prvkov alebo z nesprávne vybranej pôdy, v ktorej korene kríkov nedokážu asimilovať potrebné látky.

Vzhľadom na nedostatok dusíka sa listy zblednú a zožltnú a na okrajoch vyschnú. Nedostatok železa sa prejavuje žltnutím mladých listov, zatiaľ čo okraj platní zhnedne. Chloróza bóru najskôr postihuje staré listy, začínajúc od stopky. Hladovanie horčíka sa prejavuje žltými škvrnami na listoch a pomalým rastom čerstvých konárov. Ak majú maliny nedostatok mangánu, staré listy začnú žltnúť medzi žilami. Začiatok vývoja chlorózy môže slúžiť aj ako zálievka príliš studenou vodou..

Mozaika spôsobená vírusmi sa považuje za nevyliečiteľnú. Takéto kríky budú musieť byť zničené. Aby sa zabránilo jeho rozvoju, musia byť dodržané nasledujúce preventívne opatrenia:

 • Na výsadbu vyberte odrody malín, ktoré sú odolnejšie voči chloróze. Je tiež potrebné monitorovať kvalitu sadivového materiálu..
 • Burina vedľa kríkov sa pravidelne odstraňuje a pôda sa uvoľňuje.
 • Kríky sú systematicky kŕmené.
 • Pôda by mala mať dobrú drenážnu vrstvu, vlhké oblasti by mali byť odvodnené.
 • Sajúci hmyz sa stáva hlavným nosičom vírusových chorôb, mal by byť zničený pri prvých príznakoch vzhľadu. Môžete tiež vykonávať preventívnu liečbu. Kríky sa preto striekajú z vošiek na jar, kým sa púčiky neotvoria. Na tento účel sa používa 3% roztok Nitrafenu. Pred kvitnutím môžete použiť roztok metylmerkaptoposu v odporúčanom dávkovaní. Ošetrenie týmto činidlom sa opakuje ešte raz, ale robí sa to najneskôr 45 dní pred zberom bobúľ..

Liečba organickej chlorózy začína identifikáciou príčiny jej výskytu. Sadra sa pridáva do príliš zásaditej pôdy (asi 110 g na 1 m2). Na zavlažovanie kríkov sa používa iba voda ohrievaná na slnku a dobre usadená voda. Pri podmáčaní pôdy by sa mala zálievka obmedziť.

Úprava listov vhodným hnojivom pomôže predchádzať chloróze dusíka, mala by sa však vykonávať najmenej 3 týždne pred zberom bobúľ. Hnojivá vrátane bóru je možné aplikovať asi 3 krát za sezónu, čím sa nielen vylieči jeho nedostatok, ale tiež sa zlepší chuť a rýchlosť zrenia bobúľ. Nedostatok železa alebo mangánu napravia ich cheláty, ošetrenia je možné vykonať niekoľkokrát.

Chloróza jahôd

Chloróza jahôd

Príčiny poškodenia jahodových kríkov sú spravidla rovnaké ako u malín. Príznaky chorôb v týchto plodinách sa tiež nelíšia..

Ak sa funkčná chloróza na jahodách vyvinula v dôsledku nedostatku železa, mala by byť doplnená pri prvých príznakoch ochorenia. Mali by ste napríklad použiť roztok Ferovitu alebo Helatinu (asi 12 mg na 10 litrov vody). Kompozícia sa naleje priamo pod kríky. Jahodové listy je možné ošetriť roztokom síranu železnatého.

Bežnou príčinou vývoja choroby je vápnenie pôdy a nadbytok medi. Tento prvok interferuje s absorpciou železa. Nedostatok železa vo výsadbách môžete kontrolovať rovnakým spôsobom ako v hroznových kríkoch. Na žltý list železného chelátu je niečo napísané alebo nakreslené, ak jahode tento prvok skutočne chýba, za deň sa oblasť pokrytá chelátom zmení na jasne zelenú.

Infekčný typ ochorenia nemožno liečiť, pokusy o jeho odstránenie môžu trvať iba ďalší čas, počas ktorého sa choroba môže rozšíriť do ďalších kríkov. V prípade infekčnej lézie na jahodách začnú stonky a listy žltnúť a nové internódy získajú krátku veľkosť. Čerstvé listy chorej rastliny môžu zároveň rásť zelene, ale takýto prejav, bohužiaľ, nemôže naznačovať zlepšenie stavu kríka..

Jablková chloróza

Jablková chloróza

Ochorenie sa prejavuje tvorbou žltkastých škvŕn na listových listoch jabloní. Listové žily si zachovávajú zelenú farbu. Niekedy môžu vrcholy listov odumrieť. Rovnako ako u iných rastlín, organický typ ochorenia jabloní je zvyčajne spôsobený nedostatkom železa v pôde alebo nevhodnou kvalitou pôdy, ktorá bráni stromu naberať potrebnú výživu..

Je celkom jednoduché zaistiť, aby sa chloróza začala vyvíjať práve kvôli nedostatku železa. Malo by sa vyhodnotiť presne tam, kde listy začali žltnúť – tento proces začína od vrcholov vetiev. Strom s takýmito príznakmi musí byť postriekaný chelátom železa alebo prostriedkami obsahujúcimi tento prvok (Agrecol, Brexil atď.). Ošetrenie sa vykonáva 2-3 krát s prestávkou asi 10-12 dní. Na zlepšenie stavu pôdy by mala byť pôda v blízkosti kmeňa preliata roztokom síranu železnatého (na 10 litrov vody je potrebných 100 g). Rastliny bez tohto prvku môžu injekcie naliehavo pomôcť. Liečivá kompozícia síranu železnatého sa naleje do predvŕtaného stredne veľkého otvoru v sude a potom sa uzavrie cementom..

Ak listy na vetvách zožltnú nie zhora, ale zospodu, je vývoj chlorózy spôsobený nedostatkom dusíka. Na ošetrenie takejto jablone sa najlepšie hodia organické prípravky. Napríklad v oblasti kmeňa kmeňa sa do pôdy pridá 5 kg zhnitého kravského trusu..

Žltnutie listov v strede konárov mladých stromov naznačuje nedostatok draslíka. Na nápravu situácie sa do pôdy okolo jablone pridáva síran draselný (25 g na 1 m2. M).

Ak list získal jasne žltú farbu, ale jeho žily zostali zelené, na povrchu taniera sa objavia tmavé bodky a okraj vyschol – jabloni chýba mangán a horčík. Takúto jabloň môžete prihnojiť dreveným popolom alebo dolomitovou múkou. Na listy sa používa roztok síranu horečnatého alebo síranu horečnatého a síranu mangánatého.

Ak všetky listy na jabloni zožltnú, znamená to, že jej koreňom chýba kyslík a síra. Do pôdy je potrebné pridať síran draselný, síran horečnatý alebo síran amónny, ako aj humus, hnoj, sadru alebo Ammofosku. Aby ste zlepšili prúdenie vzduchu ku koreňom, mali by ste pravidelne uvoľňovať pôdu vedľa stromov a mulčovať ju organickou hmotou..

Žlté listy jablone – Chloróza alebo nedostatok železa na jabloni &# 127823;&# 127822;Žlté listy jablone - Chloróza alebo nedostatok železa na jablone ����

Najzrejmejšie príčiny choroby sa spravidla stávajú iba v počiatočných štádiách poškodenia rastlín, keď iba časť ich listov zožltla. Keď celý strom zožltne, bude oveľa ťažšie identifikovať chýbajúci prvok..

Na jablkách sa vírusový typ ochorenia môže prejaviť v dvoch formách. Každý z nich je spôsobený rôznymi patogénmi..

 1. Chlorotický bod prstenca. Na listoch sa objavujú žlté bodky, ktoré sa skladajú do tvaru prstenca. Prejavy sú badateľné aj na plodoch postihnutých jabloní. Listové listy sa začnú deformovať a samotný strom spomaľuje rast – jeho vetvy sa skracujú a hrúbka kmeňa sa nezvyšuje. Ovplyvnená jabloň stráca mrazuvzdornosť.
 2. Mozaika. Jeho znaky ovplyvňujú listy, výhonky a ovocie. Vzor sa objavuje vo forme jasných pruhov alebo škvŕn. Výťažok z takejto jablone je výrazne znížený a plody dozrievajú s oneskorením..

Na jablkách sa zároveň zriedkavo prejavujú druhy vírusových chorôb, ktorými môžu čerešne a maliny, ako aj slivky trpieť..

Broskyňa

Chloróza broskyne

Broskyne sú obzvlášť citlivé na nedostatok železa, preto pomerne často trpia chlorózou. Broskyňové listy v počiatočnom štádiu lézie sa stávajú žltozelené, zatiaľ čo žily žltnú súčasne so samotným listom. Keď sa choroba rozšíri do celej koruny, začne poletovať a vrcholy konárov vyschnú.

Choré stromy výrazne strácajú mrazuvzdornosť, budúci rok im kôra začne praskať a výhonky sa vyvíjajú pomalšie. Staré vetvičky schnú bez toho, aby vytvorili čerstvý porast. Keď dôjde k vzniku trhlín, začne z nich vyčnievať lepidlo. Jeho zmrazené kapsuly je potrebné opatrne vybrať z valca ostrým sterilným nástrojom. Potom sa lézie na kôre vyčistia a ošetria sa ľahkým roztokom manganistanu draselného. Ďalšie spracovanie tejto časti kmeňa bude spočívať v trení listami šťaveľa (postačí akékoľvek jedlo alebo kôň) a potom sa rana uzavrie čistou hlinkou alebo jej zmesou s čerstvým mulleinom.

Na liečbu funkčnej chlorózy broskýň môžete použiť rovnaké prostriedky ako na ošetrenie jabloní..

Chloróza kvetov

Hydrangea chloróza

Hydrangea chloróza

Hortenzie patria tiež medzi záhradné rastliny, ktoré sú náchylné k rozvoju tejto choroby. Druhy záhradných kvetov zvyčajne trpia chlorózou spôsobenou nedostatkom železa v pôde. Nedostatok vhodnej liečby povedie k metabolickým poruchám kríkov, v dôsledku ktorých sa výsadba výrazne oslabí. Lístie s takouto chorobou získava bledožltú farbu, aj keď jeho žily zostávajú zelené..

Najľahším spôsobom je zabrániť vzniku takejto chlorózy alebo sa ju pokúsiť vyliečiť v počiatočných štádiách ochorenia. Po nástupe symptómov by mali byť listy hortenzie postriekané chelátom železa alebo akýmkoľvek prípravkom obsahujúcim túto látku..

V prípade významných lézií je potrebné zaviesť zlúčeniny obsahujúce železo pod korene výsadieb. Napríklad môžete vysypať pôdu niekoľkokrát vedľa výsadby roztokom síranu železnatého alebo dusičnanu draselného. Na 1 liter vody bude potrebných 40 g akéhokoľvek produktu.

Chloróza petúnie

Chloróza petúnie

Chloróza na petúnii sa prejavuje nasledovne: povrch listu začne žltnúť so zelenými žilkami, okraje listov sa zvinú a potom listy poletujú. Mladé listy sa vyvíjajú príliš malé, zatiaľ čo kvety sú zdeformované. Vrcholy výhonkov môžu začať vysychať. V tomto prípade trpia aj korene kríkov..

Keď si všimnete tieto prejavy, pri zalievaní pridajte do vody štipku kyseliny citrónovej (0,5 lyžičky na liter vody). Ak metóda neprinesie viditeľné zlepšenia, okrem toho sa do vody pridá rovnaké množstvo síranu železnatého, čím sa získa domáci roztok chelátu železa. Toto ošetrenie pokračuje, kým sa na kríkoch nezačnú objavovať normálne listy. Na zlepšenie postupu môžete odrezať neotvorené púčiky petúnie. To pomôže rastline nasmerovať všetku svoju energiu do procesu obnovy. Namiesto síranu železnatého sa niekedy používajú aj iné zlúčeniny obsahujúce železo..

Listové kŕmenie petúnií sa nepovažuje za účinné: pubertálne listy rastliny, nehovoriac o jej kvetoch, nie vždy dobre znášajú aj dážď.

Kríky postihnuté vírusovým typom ochorenia budú musieť byť zničené.

Ruže

Ružové kríky s chlorózou

V ružových kríkoch s chlorózou začnú listy rovnomerne žltnúť pri zachovaní zelených žíl. Nedostatok železa je najčastejšou príčinou problémov. Príznaky ochorenia sa často môžu objaviť iba na jednej rastline ruží rastúcej v blízkosti a nie na všetkých. Navyše chloróza môže tiež spôsobiť prebytok chemikálií. hnojivo aplikované v predchádzajúcom roku.

Ošetrenie by sa malo začať na začiatku jari, pred vegetačným obdobím. Mullein alebo humus a prípravok alebo kompozícia obsahujúca chýbajúce látky sa zavádzajú do pôdy. Choré ruže nie je možné hnojiť dusíkom, ale treba ich polievať. Kým sa kríky úplne neobnovia, je možné vykonávať listové hnojenie komplexnými kompozíciami, pričom si na to vyberte oblačné dni. Takéto postupy sa vykonávajú až do úplného zotavenia výsadby. V tomto období sa neodporúča vykonávať hlboké prerezávanie proti starnutiu – rastliny to ešte viac oslabí.

Lieky na chlorózu

Lieky na chlorózu

Na odstránenie príčin organickej chlorózy sa okrem iného používajú nasledujúce prostriedky. Mali by sa používať podľa pokynov..

 • Dohoda – je koncentrát minerálnych látok. Môže byť použitý na nedostatok železa v domácich, balkónových alebo záhradných rastlinách.
 • Brexil – liek vytvorený na liečbu chlorózy a zabránenie ich vzniku. Obsahuje mikro- a mezoelementy v chelátovej forme, ľahko asimilovateľné rastlinami. Pod touto značkou sa vyrába celý rad výrobkov, z ktorých každý je navrhnutý tak, aby eliminoval nedostatok určitého prvku. Všetky tieto prostriedky sú použité listovým spôsobom..
 • atramentový kameň – používa sa ako kontaktné fungicídne činidlo schopné poskytovať dezinfekčný účinok a slúži ako mikrofertilizátor. Liečivo je síran železitý II obsahujúci túto látku vo forme chelátu.
 • Orton Micro-Fe – používa sa na listový obväz. Kompozícia obsahuje stopové prvky vhodné pre záhradné aj záhradnícke druhy. Medzi ďalšie látky patrí chelát železa, preto ho možno použiť v boji proti chloróze a slúži na zlepšenie imunity rastlín.
 • Ferylene (Ferillen) – univerzálne chelatačné činidlo vhodné na aplikáciu na okrasné, kvetinové, ovocné, bobuľové alebo zeleninové rastliny na listy. Má pozitívny vplyv na proces výroby chlorofylu.
 • Ferovit – pomáha zlepšovať fotosyntézu a prúdenie vzduchu do rastlinných tkanív. Môže byť použitý ako liečivý alebo ochranný prostriedok doslova pre akúkoľvek plodinu, vrátane zeleninových, okrasných, domácich alebo ovocných plodín. Obsahuje koncentrát chelátu železa.
 • Chelát železa – kompozícia, ktorá je priamo chelátovanou formou železa, ktorá umožňuje rastlinám ju úplne a najľahšie asimilovať.
 • Helatin – ďalší prostriedok na báze chelátového železa. Používa sa ako na kŕmenie koreňov, tak na postrek listov rastlín postihnutých chlorózou..

Tradičné metódy liečby

Tradičné metódy liečby chlorózy

Nie je toľko populárnych spôsobov, ako poraziť chlorózu – na prevenciu a odstránenie tejto choroby sa používajú hlavne organické prísady alebo špecializované prípravky s mikroelementmi potrebnými pre rastlinu..

Chelát železa, považovaný za jeden z najlepších spôsobov boja proti nedostatku tohto prvku, je možné pripraviť samostatne na základe síranu železnatého. Musí sa zmiešať s kyselinou citrónovou alebo askorbovou. V prvom prípade sa 0,5 lyžičky kyseliny a tretina čajovej lyžičky vitriolu pridá do 1 litra studenej prevarenej vody. V druhom sa 10 g vitriolu zriedi v 1 litri vody a pridá sa tam 20 g kyseliny askorbovej. Domáce roztoky je možné zalievať alebo striekať na výsadby, ale mali by byť skladované na chladnom mieste maximálne dva týždne..

VYROBÍME SI CHELÁT SEM SEBE CHELÁTVYROBÍME SI CHELÁT SEM SEBE CHELÁT

Mnoho záhradníkov zároveň potvrdzuje účinnosť neobvyklejších spôsobov boja proti tejto chorobe. Aby sa eliminoval nedostatok železa pod chorými kríkmi alebo v kvetináči s chorým kvetom, niekedy zakopú staré hrdzavé klince, iné hrdzavé predmety alebo jednoducho vyčistia hrdzu.