Prečo hroty listov spathiphyllum vyschnú a sčernejú?

Spathiphyllum: končeky listov sčernejú a schnú? Problémy pestovania spathiphyllum

Spathiphyllum alebo „Ženské šťastie“ je elegantná a veľmi krásna izbová rastlina, ktorá je u pestovateľov kvetov veľmi obľúbená. Priťahuje pozornosť exotickými kvetmi a môže vyzdobiť každú izbu. Starostlivosť o rastlinu je veľmi jednoduchá, ale napriek tomu niekedy existujú určité ťažkosti a problémy pri jej pestovaní. Spathiphyllum stráca svoje dekoratívne vlastnosti v dôsledku vysychania alebo sčernania špičiek listov. Keď poznáte dôvody takýchto zmien vo vzhľade kvetu, môžete sa s týmto problémom vyrovnať..

Negatívne zmeny, ktoré sa začínajú vyskytovať pri izbovej rastline a jej vývoji, sú vo väčšine prípadov spojené s nevhodnými životnými podmienkami. Spathiphyllum je tropická rastlina, jej vzhľad bude nevyhnutne negatívne reagovať v prípade prebytku alebo nedostatku vlhkosti, vlhkosti vzduchu alebo osvetlenia. Prítomnosť dekoratívnych vlastností rastliny priamo závisí od náležitej starostlivosti..

Pre plný rast a rozvoj spathiphyllum je potrebné vytvoriť pohodlné podmienky. Choroby, ktorých príznakmi sú sušenie alebo sčernanie listov, sa môžu vyskytnúť z niekoľkých dôvodov. Je veľmi dôležité včas si všimnúť nástup ochorenia a prijať všetky potrebné opatrenia na záchranu izbovej rastliny, a na to potrebujete poznať vlastnosti spathiphyllum a podmienky jeho prirodzeného pôvodu..

Tropický kvet potrebuje včasnú a správnu zálievku, ako aj primeranú úroveň vlhkosti vzduchu (asi 70%). Rastlina si udrží svoju príťažlivosť doma iba miernym a pravidelným zalievaním a postrekom listovej časti. Prebytočnú vlhkosť sa odporúča odstrániť tenkou handričkou alebo papierovou utierkou. V pôde nesmie byť povolený prebytok vlhkosti, pretože to povedie k hnilobe koreňového systému a smrti celej rastliny..

Prečo listy spathiphyllum stmavnú

Prečo listy spathiphyllum stmavnú

Suchý vzduch alebo nízka vlhkosť

Spathiphyllum veľmi bolestivo znáša suchý vnútorný vzduch. Hroty listov za takýchto podmienok začínajú schnúť a postupne menia svoju farbu na tmavú. Vzhľad rastliny dáva signál, že je potrebná naliehavá vlhkosť vo forme postreku z postrekovača. Tropická rastlina vo vnútorných podmienkach vyžaduje stredne vlhké prostredie. Pri takýchto „vodných postupoch“ je dôležité vziať do úvahy teplotu vzduchu v miestnosti. V chladných podmienkach môže nadmerné postrekovanie viesť k smrti koreňa rastliny..

  Štít

Nedostatok hnojív a živín v pôde

Sčernalé konce listov spathiphyllum môžu signalizovať nedostatok výživy a kŕmenia. Požadovaná kvalita a množstvo hnojív pomôžu vyriešiť tento problém. V období od marca do septembra sa izbová rastlina kŕmi trikrát až štyrikrát mesačne a v zostávajúcich mesiacoch (a najmä v období pokoja) postačí raz za tridsať dní. Horný obväz by mal obsahovať všetky potrebné živiny pre kvitnúce izbové rastliny..

Nadmerná ponuka hnojív

Veľký počet obväzov a ich časté nanášanie na pôdu, ako aj nadbytok určitých živín, prinesú iba negatívny výsledok. Keď sa na listoch objavia suché hroty, frekvencia hnojenia by sa mala znížiť a malo by sa zrevidovať zloženie hnojiva. Nadbytočné minerálne látky, napríklad izbová rastlina, poškodzujú a kazia jej vonkajšie ukazovatele. Ako šetriace opatrenie je potrebné naliehavo zbaviť kvet všetkých poškodených listov a dočasne pozastaviť kŕmenie. Izbový kvet sa postupne zotaví.

Kvalita závlahovej vody a jej objemy počas závlahy

Voda na zavlažovanie spathiphyllum by sa mala používať iba pri izbovej teplote a musí sa usadiť.

Voda na zavlažovanie spathiphyllum by sa mala používať iba pri izbovej teplote a musí sa usadiť. Nielen stav listov závisí od mäkkosti vody, ale aj od úplného rozvinutia celého izbového kvetu.

Dôležité sú tiež objemy závlahovej vody. Nadbytok vody vedie k jej stagnácii v pôde a rozpadu koreňov. Ďalšie zalievanie rastliny sa odporúča až po úplnom vyschnutí vrchnej vrstvy pôdy. 1,5-2 hodiny po zalievaní rastliny je potrebné vypustiť prebytočnú vodu z kvetináča.

Nedostatok alebo nadbytok slnečného svetla a výber miesta pestovania

Nepriaznivý vplyv na rastlinu a v dôsledku toho sčernanie listov má nesprávny výber miesta na umiestnenie izbovej kvetiny. Optimálnym miestom pre spathiphyllum je parapet na oboch stranách domu, okrem severu. Priame slnečné svetlo a zlé osvetlenie nepriaznivo ovplyvňujú dekoratívne vlastnosti domáceho maznáčika. Je potrebné ho chrániť pred spálením od slnka a v období jeseň-zima použiť dodatočné osvetlenie žiarivkami.

  Plaketa na listoch rastlín

Nedostatočný počet „úprav vody“

Listy dostávajú potrebné množstvo vlahy pravidelným a výdatným postrekom v teplých letných mesiacoch, a to najmä v horúcom počasí. Z takého týždenného kúpania bude kvetinové „ženské šťastie“ vyzerať zdravo a atraktívne..

Príčiny žltnutia listov spathiphyllum

Príčiny žltnutia listov spathiphyllum

Žlté listy v spathiphyllum sa objavujú nielen kvôli nejakému druhu choroby, ale rastlina týmto spôsobom môže venovať všetku svoju silu príprave na kvitnutie alebo zotaveniu sa po ňom. K rovnakým zmenám dochádza aj pri starom kvete, ktorý už vzhľadom na svoj vek nemá dostatok sily..

Je potrebné zistiť, ktoré listy na kvete žltnú – staré na základni alebo mladé, práve sa vynárajúce výhonky. Na zožltnutí starých listov nie je nič zlé. Kvetina sa teda zbaví životaschopných častí, aby nasmerovala všetku svoju silu na omladenie a vzhľad nových listov. Keď sa na mladých výhonkoch objaví žltosť, s najväčšou pravdepodobnosťou musíte venovať pozornosť osvetleniu. Listy môžu pri priamom slnečnom svetle zmeniť svoju farbu. Úpal je pre túto izbovú rastlinu veľmi nebezpečný. Stojí za to premiestniť spathiphyllum do inej miestnosti alebo ho prestavať na iné miesto.

Keď sa vo vzhľade vášho domáceho miláčika objavia negatívne zmeny, nemali by ste panikáriť. Ak včas zistíte dôvod vädnutia a sušenia rastliny alebo jej častí, potom môže byť kvetina zachránená a dať jej druhý život, aby naďalej tešila svojim exotickým kvitnutím..

Spathiphyllum: problémy a riešenia (video)

Spathiphyllum: problémy a riešenia. Ako prinútiť kvitnúť SpathiphyllumSpathiphyllum: problémy a riešenia. Ako prinútiť kvitnúť Spathiphyllum