Prečo listy orchidey phalaenopsis zožltnú

Prečo listy orchidey phalaenopsis zožltnú? Aký je dôvod a čo robiť?

Phalaenopsis je považovaný za najnáročnejšieho predstaviteľa rodiny orchideí. Nepotrebuje špeciálnu starostlivosť, ale musia byť dodržané určité pravidlá starostlivosti o túto rastlinu. V opačnom prípade môže tento konkrétny kvet ochorieť na choroby charakteristické pre tento druh a dokonca na ne zomrieť..

V prvom rade jeho žltnúce a pomalé listy začínajú signalizovať ochorenie rastliny. Na tento signál musíte rýchlo reagovať, aby ste predišli smrti kvetu postihnutého chorobou..

V skutočnosti sa farba listov orchideí mení z niekoľkých dôvodov, takže aj začínajúci amatérsky kvetinár môže ľahko včas zareagovať a zachrániť rastlinu..

Prebytočná vlhkosť

Za najčastejšiu chybu pestovateľa, ktorá vedie k žltnutiu listov orchideí, sa považuje výdatné zalievanie kvetu.

Za najčastejšiu chybu kvetinárstva, ktorá vedie k žltnutiu listov orchideí, sa považuje výdatné zalievanie kvetu. Phalaenopsis nie je obyčajná izbová rastlina, jej vzdušné korene nepotrebujú pôdu. Orchidea je umiestnená v kvetináči naplnenom substrátom alebo kôrou. To sa robí s cieľom fixovať kvetinu, aby jej pomohla udržať vzpriamenú polohu. Vzdušné korene nepotrebujú vlhkosť, stačí im neustály prúd vzduchu. Vrstva vody, ktorá sa dostane do hrnca, blokuje prístup kyslíka ku koreňom orchidey. Korene hnijú od vlhkosti a nemôžu dobre vykonávať svoju hlavnú funkciu – kŕmiť listy orchideí. Bez dostatočnej výživy niektoré listové platne zožltnú a odumrú. Listy, ktoré ešte nezmenili svoju farbu, sú mäkké a letargické. V najkritickejších prípadoch proces hniloby ovplyvní stonku, potom stonka úplne sčernie a kvet zomrie.

Rovnako ako všetky orchidey, aj phalaenopsis sa pestuje v priehľadných kvetináčoch naplnených kôrou alebo substrátom, takže je možné monitorovať stav koreňov, stupeň vlhkosti v kôre a zvoliť pre kvet správny režim zavlažovania. Hlavné znaky prebytočnej vlhkosti vo vnútri kvetináča sa považujú za nasledujúce:

  • Mokrá kôra a tmavej farby
  • Kondenzácia po stranách nádoby
  • Zelené korene pritlačené k boku črepníka
  • Ťažký kvetináč

Ak na svojom kvete spozorujete niektoré z týchto znakov, nepolievajte ho. Dávajte pozor na vzhľad suchých, zdravých koreňov a uistite sa, že korene orchidey zostanú rovnaké.

Ak sa rozpad už začal, potom listy takejto rastliny získajú žltosť s čiernymi škvrnami a korene úplne sčernú. Ak sa tieto znaky objavia, kvetinu je potrebné odstrániť z kvetináča a sadivového materiálu, odstrániť všetky poškodené korene a listy. Až potom vykonajte resuscitačné opatrenia na ďalšie záchranu orchidey. Niekedy sa obmedzujú iba na transplantáciu. Rastlina chorá hnilobou potrebuje minimum vlahy. Stačí zakryť základňu kvetu navlhčeným machom, ktorý je potrebné pravidelne striekať..

Ak rastlina stratila väčšinu koreňového systému a zachovali sa niektoré zelené listy, záchranné opatrenia by sa mali vykonať v mini skleníku. Aby ste pozorovali obnovu koreňov orchidey, nemusíte ju vysádzať do nového substrátu. Rastlinu je lepšie zaistiť kokosovým vláknom a borovicovou kôrou a položiť na substrát. Potom phalaenopsis zakryte priehľadným viečkom a umiestnite ho na miesto, ktoré nie je vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Substrát orchidey by mal byť pravidelne navlhčený a listy by mali byť utierané vlhkou handričkou.

Prebytočné svetlo

Phalaenopsis nemá rád priame slnečné svetlo a obľubuje tienisté miesta

Phalaenopsis nemá rád priame slnečné svetlo a obľubuje tienisté miesta. Rastie a vyvíja sa dobre aj vo vzdialenosti od okna. Slnečné lúče a oslnenie môžu spôsobiť popáleniny na listoch phalaenopsis. Listy kvetov môžu byť ovplyvnené jedným z troch stupňov:

  • Tenký žltkastý okraj sa objavuje na listoch za zvýšeného osvetlenia
  • Žľaby – niekoľko žltkastých škvŕn splývajúcich na jedno miesto, objavujúce sa s malým pobytom na slnku
  • Pri dlhšom vystavení priamemu slnečnému žiareniu sa objavujú veľké žltkasté beztvaré popáleniny, niekedy podobné spálenému tkanivu, ako hnedý film

V prípade lokálneho poškodenia orchidey stačí premiestniť ju na iné miesto, ktoré lepšie vyhovuje zdraviu kvetu. List poškodený svetlom môže byť odstránený alebo sa môže nechať phalaenopsis, aby ho odhodil sám. Ak má rastlina veľa listov poškodených svetlom, musíte preskúmať jej stonku a korene. Orchideu je možné zachrániť, ak sú korene a stonka stále pevné a zelené. Kvetinu treba premiestniť na iné miesto, napríklad do tieňa, a bez zalievania je potrebné zvýšiť miestnu úroveň vlhkosti. Ak korene kvetu vyschli a stonka zožltla, potom je šanca na záchranu rastliny prakticky nulová..

Poškodenie bodu rastu

Phalaenopsis má jediný kmeň, ktorý neustále rastie. Tento jav sa nazýva monopodický rast. Vrchol stonky phalaenopsis sa nazýva bod rastu. Poškodenie tohto bodu môže viesť k smrti rastliny. Mechanické poškodenie bodu rastu je zriedkavé, hlavne v dôsledku nástupu hniloby hrotu stonky. V každom z týchto prípadov listy orchideí zmenia farbu a žltnutie sa dotkne stonky rastliny a prejde do koreňového systému. Rast hlavnej stonky niekedy zamrzne potom, čo má rastlina koreňové dieťa. Orchidea prenáša svoj vývoj na mladý kvet..

Prírodné príčiny

Phalaenopsis sa cíti dobre a dobre sa vyvíja, ak stratí jeden z najnižších listov za rok. Toto je životný cyklus orchidey. Listová doska kvetu najskôr zožltne, potom sa list stane jasne žltým, vráskavým, získa hnedý odtieň a odumrie.

Prečo listy orchidey zožltli? Príčiny a dôsledky (video)

PREČO SA ORCHIDOVÉ LISTY ZLATO?Prečo sa orchidové listy žltnú?