DIY drevená hromada

Ako vyrobiť hromadu dreva na palivové drevo vlastnými rukami

Na sušenie palivového dreva na zimu musíte mať na to určité miesto vo forme kôlne alebo v extrémnych prípadoch kôlne. Nie každý však má možnosť vybaviť takýto sklad na svojom území. Alternatívnym riešením je nezávislé vytvorenie drevnej hromady..

Okrem funkcie sušenia palivového dreva sa môže stať aj prvkom dekoru na záhradnom pozemku: drevená hromada musí byť krásne ozdobená vlastnými rukami.

DIY drevená hromada

Odporúčame vám skladovať palivové drevo za domom, neďaleko záhradnej cesty. To bude najvhodnejšie, keď je nepriaznivé počasie a vy nemusíte prechádzať bahnom po celej záhrade. Drevená hromada môže tiež slúžiť ako základ pre stôl na grilovanie..

Vybavíme jednoduchú drevenú hromadu

Aby ste si sami položili bežnú hromadu dreva, musíte mať vo svojom arzenáli nástroje:

  • kladivo a skrutkovač;
  • tesárska svorka;
  • kotúčová píla;
  • zvinovací meter a samorezné skrutky do dreva.

ako správne vložiť palivové drevo do hromady dreva

Okrem toho budete na rám potrebovať materiály:

  • 2 dosky s priemerom 3 metre, každá s hrúbkou najmenej 3 cm a šírkou do 15 cm;
  • 4 dosky 1,5 m pre bočné časti;
  • 1 m doska, 3 cm hrubá a až 15 cm široká.

Teraz môžete začať vyrábať drevené piliny.

Teraz môžete začať vyrábať drevené hromady.

Príprava stránky

Najprv určíme umiestnenie drevnej hromady. Odporúčame umiestniť na betónový podklad alebo na spevnený tehlový povrch. Týmto spôsobom dosky nebudú hniť. Po príprave základne sa vytvorí rám.

Vybavujeme jednoduchú drevenú hromadu

Zložíme rám

1 meterová doska musí byť narezaná na 4 prvky po 25 cm, ktoré budú potrebné pre priečne strany rámu. Keď sú polená kratšie ako 25 cm, dosky bude potrebné orezať, aby bol stohovaný materiál dlhší. Ďalej zbierame rám. Podrobnosti o technológii kladenia môžete vidieť vo video návode..

Po zostavení rámu začneme pokladať hromadu dreva.

fotka palivového drevaFotografia drevených hromád urobená vlastnými rukami

Metódy kladenia

Sila drevnej hromady a jej životnosť závisia od položenia palivového dreva v ráme..

  Zachovanie bazéna na zimu, návod

Odporúčanie! Drevo naukladajte na seba, aby boli guľatina v spodnej časti najrovnomernejšia a najdlhšia. Maximálna výška konštrukcie by mala byť do 1 metra 50 cm so šmýkačkou. Pri kladení je potrebné vziať do úvahy stabilitu drevnej hromady. Aby sa zabránilo deformácii rámu, je lepšie odstrániť prebytočný materiál.

Stojí za zmienku, že v dôsledku voľného stohovania sa hromada dreva môže zrútiť, pretože palivové drevo schne a medzi nimi sa objavujú medzery..

Jednoduchá hromada na palivové drevo vlastnými rukami, video

Tento dizajn má však aj niektoré nevýhody: neexistuje ochrana pred snehom a dažďom. Alternatívou môžu byť bridlicové listy, ktoré sú položené na vrch konštrukcie. Drevo dajte vopred s miernym sklonom, aby voda mohla stekať po bridlici. List bridlice široký 113 cm, buď ho rozrežte na dve časti, alebo polena naukladajte do dvoch alebo troch radov. 

pôvodné stohovanie palivového dreva

Vybavujeme okrúhlu drevenú hromadu

Pre tento typ dreviny je potrebné vynaložiť viac úsilia, ale okrúhly štýl vyzerá najatraktívnejšie.

ako poukladať okrúhly stoh palivového drevaAko zložiť okrúhly stoh palivového dreva

Na vykonanie postupu sami budete potrebovať:

  • polyetylénový film;
  • merač lana a pásky;
  • fixka a klinec.

Pre okrúhlu drevenú hromadu nie je potrebný rám.

Pre okrúhlu drevenú hromadu nie je potrebný rám

Príprava základne

Najprv musíte vyčistiť povrch zeme od trosiek a pripraviť rovnomernú vrstvu. Potom je na vrch zeme položený polyetylénový film, ktorý chráni drevo pred rozpadom. Aby drevená hromada vyzerala esteticky vo forme kruhu, okraje filmu sú odrezané. To sa robí klincom, ktorý musí byť zatlačený do stredu filmu, a šnúrkou. Vezmeme koniec lana fixkou a ťahaním nakreslíme kruh. Takže základňa je zaoblená..

Metódy stohovania guľatého dreva

Metódy stohovania guľatého dreva

Polená je potrebné položiť naplocho do kruhu, aby nepresahovali hranice filmu. Venujte zvláštnu pozornosť prvej vrstve, rozložte ju čo najpresnejšie. Zakrivená vrstva sa určite prejaví: štruktúra bude nestabilná a škaredá.

  Clematis: výsadba a starostlivosť, reprodukcia

Oválna hromada dreva, video

Po položení spodnej vrstvy opakujeme postup až do 50 cm Výška konštrukcie. Teraz vyplníme medzery, aby guľatina vošla rovnomerne dovnútra. Opäť pokračujeme k kladeniu vonkajších krúžkov do požadovanej výšky hromady dreva (spravidla je to 1,5 metra). Dokončenie inštalácie – dekorácia strechy. Interné protokoly by mali byť v porovnaní s externými mierne nafúknuté. Dosky položíme na vrch vo forme dlaždíc.

Kovová hromada dreva

Odporúčanie! Kvôli stabilite guľatej drevnej hromady môžu byť stĺpiky inštalované po stranách vo forme podpery.