Pestovanie bonsai: pokyny krok za krokom s fotografiou

Pestovanie bonsai zo semien doma. Foto a video

Bonsai sú trpasličí, ale úplne zdravé a veľmi krásne stromy, ktoré sa pestujú v Japonsku. Pestovanie bonsai podľa všetkých pravidiel nie je také jednoduché, pretože tieto rastliny vyžadujú osobitnú pozornosť a starostlivosť. Ak chcete začať pestovať bonsai zo semien doma, použite tipy z tohto článku..

Pôvodne bonsai pochádzalo z Číny, kde sa mu hovorilo „pencai“, a až neskôr sa toto starodávne umenie dostalo do Japonska a tam sa rozvíjalo. Legenda hovorí, že jeden z cisárov chcel postaviť miniatúrnu kópiu svojej ríše a práve pre ňu sa tieto trpasličí stromy pestovali. Dnes sa tieto trpasličí stromy stále častejšie používajú na zdobenie interiéru vlastnými rukami, ktoré nie každá žena v domácnosti môže pestovať vlastnými rukami..

Tvorba bonsajových stromov

Na pestovanie správnych bonsajov musíte získať potrebné zručnosti a znalosti. Je to veľmi komplexné umenie, ale napriek tomu je svojim spôsobom fascinujúce a tajomné. Na výsadbu je možné použiť semená, odrezky a odrezky. Vrátane ich kultivácie vezmite divoké stromy malých veľkostí, rastúce v prísnych podmienkach divokého prostredia. Silné mrazy, silný vietor a dlhé suchá zastavujú alebo spomaľujú rast stromu. Približne rovnaká taktika vplyvov sa používa v umení bonsai..

falošné umenie, ale napriek tomu svojim spôsobom fascinujúce a orientálne tajomné. Za pristátie by sa dalo

Korene a konáre trpasličích stromov sú orezané podľa špeciálneho systému a vetvy sú tiež skrútené a zviazané medeným drôtom. Odstránia sa nepotrebné púčiky, výhonky a listy a kmene stromov sa dajú stiahnuť alebo ohnúť, aby mali tvar, ktorý si vybrali majitelia. Rast bonsai spomaľujú nasledujúce vplyvy:

  1. Zmenšenie koreňov.
  2. Minimálny objem hrncov.
  3. Hrubá pôda takmer bez mikroživín.
  4. Nedostatok základných dusíkatých látok.
  5. Náraz vetra.
  6. Vystavenie teplu.
  7. Vystavenie náhlemu ochladeniu.

S nadbytkom svetla a nedostatočným množstvom dusíkatých látok v rastlinách vo voľnej prírode sa zrná chlorofylu zlepia a odumrú. Rastliny žijúce v močiaroch, kde je vysoká vlhkosť, sú chránené pred slnečným prebytkom – vytvorili malé kožovité listy a pomerne hrubú kutikulu..

  Originálne kŕmidlá pre vtáky, foto

S nadbytkom svetla a nedostatočným množstvom dusíkatých látok v rastlinách vo voľnej prírode sa zrná chlorofylu zlepia a odumrú. Rastliny žijúce v mokradiach s vysokou vlhkosťou sú chránené pred vlhkosťou

Okrem obmedzenia rastu majú bonsaje aj ďalšie pravidlá, ktoré platia pre tvar zvolený pre strom. Prirodzenosť a správny tvar sú dve zložky vzhľadu trpasličieho stromu. Existuje mnoho bežných typov bonsai, ktoré sa navzájom líšia tvarom a niekedy aj veľkosťou. A hoci podľa všeobecného zákona by výška stromu nemala presiahnuť tridsať centimetrov, teraz odborníci v tejto oblasti začali pestovať stromy a väčšie.

Použité dreviny ovplyvnia aj celkový vzhľad výsledného bonsai stromu. Napríklad ihličnatý druh poteší oko po celý rok, pretože nemá žiadne listy na spadnutie. Bons

Použité dreviny ovplyvnia aj celkový vzhľad výsledného bonsai stromu. Napríklad ihličnatý druh poteší oko po celý rok, pretože nemá žiadne listy na spadnutie. Bonsai s krásnym ovocím alebo kvetmi sa v určitých obdobiach roka ukáže v celej svojej kráse. Existujú dokonca druhy, ktoré majú na jeseň najjasnejšiu farbu listov..

Druhy bonsai na pestovanie doma

Ako je uvedené vyššie, druhy bonsajov sa od seba líšia tvarom aj umiestnením v kvetináči. Existuje veľa z nich a tu sú najbežnejšie:

1. „Symetrický“ (tekkan) – strom, ktorý rastie vzpriamene a má silné korene. Líši sa tým, že má tiež široký sud. Plemená, ktoré sa na to používajú, sú veľmi odlišné, nájdete tu brezu, borovicu a brest.

2. „Rock“ (sekizhezhu) – imitácia skalnatej krajiny. Veľmi často sa pre ňu pestujú čerešne alebo dub..

2. „Rock“ (sekizhezhu) - imitácia skalnatej krajiny. Veľmi často sa pre ňu pestuje čerešňa alebo dub.

3. „Naklonený“ (shakan) – na rozdiel od rovného „tekkanu“ je trpasličí strom tohto typu mierne naklonený na stranu zvislej čiary.

4. „Ohnutý vetrom“ (Kengai) – tento bonsai je podobný „shakanu“, ale je naklonený ešte viac, ako keby naň dlhé roky fúkal najsilnejší vietor. Niekedy sa taký strom môže potopiť aj pod svoj črepník. Vetvy tohto typu zodpovedajú aj účinku silného a dlhého vetra – majú rovnaký smer. Zároveň je dôležité, aby bol hrniec kengai stabilný, pretože nie je prekvapujúce, že v tomto prípade je dôležité udržiavať rovnováhu v kompozícii..

  Špecifikácia čerpadiel Grundfos

Ohýbaný vetrom “(Kengai) - tento bonsai je podobný„ shakanu “, ale je naklonený ešte viac, ako keby naň dlhé roky fúkal najsilnejší vietor. Niekedy môže taký strom ísť aj nižšie, ako je jeho g

5. „Mŕtvy strom“ (shalimiki) – strom, ktorý nemá kôru. Zároveň to naozaj vyzerá, že umiera alebo je už neživý.

6. „Dva kmene“ (kabudati) je rozdvojený kmeň a spoločná koruna. V jednom kvetináči sú aj dva stromy, ale väčšinou rastú z jedného bodu..

7. „Hieroglyfy“ (strapce) – taký strom má korunu listov iba v hornej časti konárov, ktorej je kmeň takmer bez. Verí sa, že ihličnany v tomto prípade budú vyzerať obzvlášť zaujímavo..

8. „Kmeňový kmeň“ (ese-ue)-podobne ako „kabudati“, nejde o jediný strom, ale o niekoľko bonsajov spojených do jedného kvetináča. V tomto prípade sa objaví napodobenina miniatúrneho lesa..

9. „Half-cascade“ (khan-kengap)-základňa tohto druhu bonsai rastie priamo hore, ale potom sa kmeň začne nakláňať. V tomto prípade je dôležitá aj stabilita nádoby, v ktorej bonsaje rastú..

Okrem samotného stromu môžu byť v kvetináči aj malé domčeky a postavičky a zem je často pokrytá malými kamienkami alebo zeleným machom. Bonsajový strom je možné použiť na vytvorenie celej kompozície, ktorá napodobňuje prírodnú krajinu..

Okrem samotného stromu môžu byť v kvetináči aj malé domčeky a postavičky a zem je často pokrytá malými kamienkami alebo zeleným machom. Bonsai strom môže byť použitý na vytvorenie celej kompozície, ktorá napodobňuje prírodu.

Prečítajte si tiež: Ako vyrobiť korálkové bonsaje

Starostlivosť o bonsai doma

Pri nákupe hotového stromu potrebujete poznať pravidlá starostlivosti o túto rastlinu.Bonsai predsa musí byť včas orezané, správne kŕmené a opatrené správnym množstvom vody. Práve v zime sa z neho vyberajú obzvlášť veľké výhonky a režú podľa zvoleného tvaru. Na tieto operácie sa používajú iba čisté a ostré nástroje. Pri opätovnej výsadbe je potrebné odstrániť hlavné hrubé korene stromu, aby sa zabezpečil pomalý rast..

Pri kúpe hotového stromu potrebujete poznať pravidlá starostlivosti o túto rastlinu.Bonsai predsa musí byť rezané včas, správne kŕmené a opatrené správnym množstvom vody. Presne zi

Polievanie bonsai je časté, aj keď nie veľmi bohaté. Treba poznamenať, že požadované množstvo vlahy závisí aj od plemena, pretože, ako iste viete, ihličnaté stromy potrebujú menšiu porciu vody ako listnaté. Postrek stromu je veľmi žiaduci. V lete je potrebné zakrpatený strom kŕmiť každý týždeň, a nie bežnými hnojivami, ale špeciálnymi, špeciálne určenými pre tieto stromy. V zime sa to robí iba raz za mesiac..

  Drôtený plot

Polievanie bonsai je časté, aj keď nie veľmi bohaté. Nie je možné si nevšimnúť, že požadované množstvo vlahy závisí aj od plemena, pretože, ako iste viete, ihličnaté stromy potrebujú menšiu porciu vody ako

Pestovanie bonsai doma, ako aj starostlivosť oň, si vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel. V takom prípade budete môcť pestovať krásne stromy na dekoráciu interiéru v štýle ekologického minimalizmu. Experimentujte a rozšírte svoju zbierku izbových rastlín o nové druhy.