Fytodesign v interiéroch domov

Fytodesign v interiéroch domov

Na to, aby ste si krásne upravili byt alebo izbu, nie je potrebné stať sa dizajnérom. Phytodesign – používanie rastlín na ozdobu existujúceho interiéru má niekoľko základných pravidiel, ktoré vám umožňujú vybrať si na to najvhodnejšie druhy..

Obrovský sortiment domácich kvetov vám dnes umožňuje neobmedziť sa na obvyklé kaktusy alebo figy. Vkusne vybrané izbové kvety môžu výrazne zmeniť domáce prostredie a dodať mu štýl a pohodlie.

História fytodesignu

História fytodesignu

Ľudstvo oddávna používa na dekoráciu obytných priestorov rastliny. Dokonca aj starovekí Rimania, Gréci a Egypťania sa snažili priniesť živé rastliny do svojich domovov. V Egypte sa na tieto účely používal cyperus. V Ríme sa vavrínu prikladal mimoriadny význam. Hodnotný bol nielen vzhľad konkrétnej rastliny, ale aj vlastnosti a symbolika, ktorými ju legendy a mýty obdarili. Gréci sa snažili ozdobiť rastlinami nielen domy, ale aj svätyne svojich bohov. Na starých obrázkoch je Zeus často vidieť s dubovými ratolesťami, bohyňou víťazstva spojenou s palmovými ratolesťami a Afroditou s kríkmi myrty..

Obyvatelia ázijských krajín sa zaujímali aj o využitie rastlín na dekoračné účely. Umenie ikebany, populárne dodnes, vzniklo v Japonsku v 15. storočí..

V Rusku sa záujem o kvetinárstvo začal rozvíjať už od Petra I. Medzi šľachticmi dlho existoval názor, že veľkosť domácich kvetov by mala zodpovedať veľkosti obydlia, preto veľké tropické rastliny priviezli zo zámorských krajín. si začal užívať zvláštnu lásku v bohatých domoch.

Spolu so zdobením domov bohatí ľudia z rôznych častí sveta založili celé skleníky určené na pestovanie rastlín, ktoré neboli prispôsobené miestnemu podnebiu. Postupne sa pravidlá pre usporiadanie skleníkov začali používať na dekoratívne úpravy interiérov interiérov. Na ozdobenie miestnosti skupinou rôznych rastlín je dôležité vytvoriť pre ne optimálne podmienky, ktoré budú vyhovovať každému druhu. Dôležitý je aj čas, ktorý majiteľ priestorov strávi starostlivosťou o dekoratívne výsadby. Iba zdravé kvety, o ktoré sa pravidelne a správne stará, môžu skutočne vyzdobiť miestnosť..

Fytodesign v interiéri, terénne úpravy bytu!Fytodesign v interiéri, úprava bytu!

Základy aranžovania kvetov

Aby sa vo fytodesigne vytvoril maximálny dekoratívny efekt, vytvárajú sa kompozície z izbových rastlín, ktoré z bežných kríkov robia elegantné, zaujímavé minizáhradky alebo aranžovanie kvetináčov podľa určitého vzoru. Aby sa však rastliny alebo ich skupiny dobre zmestili do interiéru, je dôležité mať na pamäti základné pravidlá kompozície:

 • Hra na kontrastoch pomôže upútať pozornosť. Vzhľad pristátí v jednej skupine by sa nemal navzájom úplne zhodovať. Kontrast je možné pozorovať aj pri výbere nádoby. Skromný kvet môže byť zasadený do svetlého alebo neobvyklého kvetináča a pre svieži a atraktívny tropický ker s veľkými kvetmi alebo pestrými listami zvoľte diskrétny kontajner. Takže nebude odvádzať pozornosť od samotnej rastliny. Dôležité je aj pozadie samotnej miestnosti. Svetlé steny budú priaznivo zdôrazňovať výsadbu s viacfarebnými listami alebo kvetmi nasýtenej farby;
 • V kompozícii je zvolené centrum – jedna alebo dve z najpresnejších rastlín, ktoré v prvom rade priťahujú oko. Zvyšok kvetináčov je sústredený okolo nich a na pozadí sú použité menej nápadné rastliny..
 • Veľkosť kvetináčov a výsadby by mala zodpovedať ploche miestnosti. Masívne kontajnery s kríkmi alebo stromami v malej miestnosti nebudú pôsobiť tak pôsobivo ako vo veľkej priestrannej hale. Navyše tieto kompozície zaberú veľa miesta a priestor vizuálne zmenšia..
 • Na kompozície by ste nemali používať príliš veľa výsadieb bez toho, aby ste mali dostatok skúseností a priestoru na ich pestovanie. Rôzne druhy sa pokúšajú umiestniť do oddelených kvetináčov a nie zasadiť do spoločného kontajnera. To zjednoduší starostlivosť a zaistí korene pred tlačením;
 • Mnoho izbových rastlín uprednostňuje vysokú vlhkosť, takže aby bola zachovaná krása veľkých kvetinových úprav, je potrebné dbať na inštaláciu zvlhčovača. Úroveň osvetlenia a zavlažovací systém sú tiež vopred premyslené. Ak vlastník rastlín nemá možnosť pravidelne sa starať o početné kvety, pokúšajú sa zalievanie zautomatizovať. Ak sú kvety polievané ručne, malo by byť vhodné sa k nim dostať..
  Hydropónia doma

Jednotlivé rastliny

Jednotlivé rastliny v interiéri

Šťastný majiteľ priestranného domu by sa mal bližšie pozrieť na samostatne umiestnenú solitairovú rastlinu. Môže sa ním stať napríklad malý strom s objemnými krásnymi listami. Je dôležité, aby bola rastlina v perfektnom stave a mala malebnú korunu. Môžete použiť hrnce, ale jeho tvar a farebná schéma by mala byť v súlade s interiérom bytu. Veľké rastliny sú spravidla umiestnené na podlahu alebo na nízky stojan a umiestnia ich do výklenku alebo rohu.

Vertikálne záhradníctvo

Fytodizajn vertikálneho záhradníctva

Hlavným účelom tejto metódy fytodesignu je čo najviac zachovať voľný priestor malých miestností. Na úrovni podlahy sa požadovaný počet popínavých rastlín umiestni do kvetináčov a pozdĺž steny sa natiahne sieť, pre bunky ktorej sa stonky môžu prichytiť a vytvoriť tak sviežu zelenú prútie. Ďalšou možnosťou je úzka policová jednotka s rastlinami na policiach rôznych výšok. Ak na vrch nainštalujete dodatočné osvetlenie, dekoratívny efekt bude oveľa jasnejší a bude možné sem umiestniť rastliny, ktoré vyžadujú viac svetla..

Vertikálne záhradníctvo s použitím stojana je možné použiť aj na rozdelenie priestoru na zóny. To pomôže, okrem dekoratívnych, vyriešiť aj funkčný problém..

Fitostena

Fitostena v interiéri

Ak máte k dispozícii priestranný byt a chcete jeho zariadenie zariadiť štýlovo a moderne, bude fytowall ideálnou voľbou. Fitostena je rastlinná štruktúra pripevnená k stene vedľa svetelných zdrojov a má špeciálne zariadenia na zalievanie a hnojenie.

Táto metóda vertikálneho záhradníctva je dnes jednou z najobľúbenejších. Pomocou hydropónie môžete doma vytvárať nádherné živé obrázky alebo svieže ostrovy zelene..

Rutarius

Rutarius

Tento spôsob fytodesignu priestorov by sa mal rozlišovať špeciálnym spôsobom, pretože hlavný dôraz v ňom nie je na zeleň, ale na korene stromov. Názov pochádza z anglického slova „root“, čo znamená koreň. Hlavná vec je, že tieto podzemné časti rastlín majú pôvodný tvar. Pri rutáriách je potrebný jeden alebo niekoľko koreňov, ktoré sú špeciálne spracované tak, aby boli schopné dlhodobo zachovať štruktúru a farbu dreva. Ďalej v zložení sú doplnené rôznymi rastlinami..

Florárium

Florarium v ​​interiéri

Nedostatok času alebo priestoru na pestovanie kvetov alebo nedostatok vhodných podmienok na ich pestovanie nie sú dôvodom na úplné opustenie terénnych úprav. Čoraz väčšiu obľubu získavajú florária – nádoby na vytváranie minizáhradiek. Ich veľkosti sa môžu líšiť, ale princíp činnosti sa nemení. Pestovanie kvetov v sklenenej nádobe im umožňuje vytvoriť si tam svoj ekosystém. Florária sa kupujú hotové alebo sa vyrábajú nezávisle.

  Jacobinia (spravodlivosť)

Na pestovanie v nádobách, ktoré majú radi vysokú vlhkosť, sa spravidla používajú stredne veľké výsadby. Na tieto účely môžete použiť papradie, rheo, mach a iné podobné plodiny. Základom florária môže byť malé akvárium alebo akákoľvek sklenená nádoba s vysokou pevnosťou. Fľaše alebo plechovky ozdobných tvarov budú vyzerať najzaujímavejšie. Okrem kontajnera by ste mali zásobiť aj zeminu, drenážne prvky a kompost, ako aj ozdobné prvky na ozdobenie hotovej záhrady. Ich úlohu môžu hrať obyčajné alebo farebné kamene, malé figúrky atď..

 1. Vybraná nádoba sa musí umyť a uistiť sa, že na jej stenách nie sú žiadne nečistoty ani stopy jedla;
 2. V spodnej časti nádoby je položená drenáž, na ňu je umiestnená vrstva kompostu;
 3. Zmes pôdneho substrátu s prvkami, ktoré zlepšujú kvalitu pôdy, sa naleje na kompost: vermikulit alebo kávová usadenina. Takéto prísady umožnia pôde udržať vlhkosť dlhšie. Nádoba sa naplní zeminou asi do tretiny a substrát sa zvlhčí;
 4. Zem je opatrne vyrovnaná palicou a pripravuje s ňou otvory na výsadbu;
 5. Po výsadbe sa rastliny mierne zalejú;
 6. Keď sú vysadení všetci obyvatelia florária, môžete ho ozdobiť ozdobnými prvkami..

Hlavnými požiadavkami na rastliny florária sú uponáhľaný rast a podobná starostlivosť. Vzhľadom na to, že sklo absorbuje časť slnečných lúčov, je optimálne umiestniť nádobu na miesta s dostatočným osvetlením, aby sa rastliny mohli normálne vyvíjať. Na vytvorenie jasnejšej kompozície vo floráriu môžete použiť sušené kvety alebo viacfarebné kamienky. Takto farebný ostrov nepochybne dodá priestoru vašej miestnosti osobitú jedinečnosť..

Vnútorná záhrada

Vnútorná záhrada

Tento variant fytodesignu interiérov predstavuje skupinové umiestnenie rastlín do nízkej nádoby. Ako nádobu je možné použiť takmer akúkoľvek nádobu: kôš, umývadlo, krabicu z dreva alebo plastu, špeciálny keramický kvetináč. Rastliny, ktoré budú tvoriť kompozíciu, môžu byť vysadené spoločne alebo oddelene, každá do vlastného kvetináča.

Pri výbere spoločnej výsadby je potrebné mať na pamäti, že vybrané rastliny musia mať rovnaké požiadavky na pôdu, svetlo, vlhkosť. Iba v tomto prípade vás vaša malá záhradnícka farma bude dlho tešiť svojim zdravým a krásnym vzhľadom. Najoptimálnejšie sa použije pre príbuzných materských škôl z tej istej rodiny.

Keď členovia záhrady rastú v oddelených nádobách, umiestnia sa na drenážnu vrstvu z keramzitových kamienkov a vyplnia prázdny priestor medzi kvetináčmi rašelinou, aby boli okraje neviditeľné. Oddelené umiestnenie poskytuje veľkú voľnosť výberu pri kúpe rastlín, pretože o každú sa starajú jednotlivo. V tomto prípade je možné rastliny vybrať podľa ich vzhľadu a požiadaviek na osvetlenie. Okrem toho, ak si želáte, môžete získať požadovanú rastlinu a zmeniť ju na inú, čím aktualizujete záhradu..

  Mucholapka Venuša

Bez ohľadu na technológiu umiestnenia rastlín do kontajnera by ste mali dodržiavať jednotné pravidlá rozloženia. Celková výška kompozície zvyčajne závisí od hlavnej rastliny. Farba listov a výška stoniek by mali byť v súlade s ostatnými a veľkosťou nádoby. Najlepšie je umiestniť rastliny tolerujúce tieň do stredu záhrady a okraje nádoby prikryť ampelousom.

Šikovne vybrané rastliny, pridanie kamienkov alebo škrupín do kompozície – to je príležitosť na vytvorenie mnohých možností pre vnútorné záhrady, ktoré opakujú prírodnú krajinu. Stanú sa jasnou poznámkou vo vnímaní vášho interiéru a vytvoria v dome útulnosť a pohodlie..

Zelené rastliny pre rôzne štýly interiéru

Zelené rastliny pre rôzne štýly interiéru

Rastliny pre fyto-kompozície je možné vybrať na základe existujúceho štýlu interiéru. Veľké kríky alebo stromy s jasnými obrysmi koruny a zaoblenými listami dokonale zapadajú do klasického prostredia. Môžu to byť fikusy, dracaena, monstera alebo také dekoratívne a kvitnúce druhy ako azalka. Hrnce pre nich môžu byť vyrobené v starožitnom štýle..

Pre high-tech štýl sa pokúšajú vybrať rastliny s jasným olistením, ktoré môžu vytvárať pocit ľahkosti a dynamiky. Môže to byť predĺžený amarylis alebo hippeastrum alebo romantickejšia gardénia. Hrnce pre takéto kvety sa vyberajú podľa pravidiel interiéru. Tu budú vhodné stručné kontajnery metalickej farby..

Moderné zahŕňa použitie elegantných výsadieb, ako aj úhľadných a stredne veľkých rastlín. Do takéhoto prostredia sa zmestia ako dlane, tak fikusy a kaktusy. Hrnce tu môžu byť ozdobené mozaikami alebo obrazmi..

Ak sa situácia v miestnosti riadi pravidlami akéhokoľvek etnického smeru, pokúšajú sa do nej sústrediť výsadby, ktoré sú pre danú krajinu najtypickejšie. Africké motívy a štýl safari naznačujú výsadbu živých exotických kultúr: Gusmánia, ananásy, palmy. K takýmto rastlinám sa do zmesi pridáva piesok, kamene a iný prírodný materiál, napríklad ratan..

Japonský minimalizmus nezahŕňa veľký počet rastlín, ale pokúšajú sa vkusne vybrať všetky zelené prvky dizajnu. Ideálne sú tu bonsaje, ale aj juka alebo dracaena. Hrnce pre nich by mali byť diskrétne, sú držané v tlmenom prírodnom areáli typickom pre tento interiér..

Zvyčajné domáce kvety – fialové, pelargónie alebo brečtan, budú vynikajúcou súčasťou interiéru vo vidieckom štýle. Sú zasadené do keramických nádob. Pre stredomorský smer sú vhodné citrusové stromy, mini cyprusy a pikantné bylinky. Levanduľa v kvetináči tiež perfektne doplní kompozíciu v štýle Provence..

Pri vytváraní rastlinnej kompozície pre akýkoľvek interiér by ste sa mali spoliehať na svoj vlastný vkus, ako aj na potreby rastlín. Pre jednu kompozíciu sa pokúšajú vybrať druhy so všeobecnými požiadavkami na starostlivosť. Vysoké výsadby by navyše nemali zakrývať plytšie slnečné svetlo. Premyslený zelený kútik doplnený hrncami a kvetináčmi, ktoré zodpovedajú štýlu, sa môže stať skutočným vrcholom každej miestnosti a dodať domácnosti krásu a pohodu.