Všetky tajomstvá pestovania matthioly vonku

pristávací matthiola

Kvet ako mattiola má mnoho odrôd. Táto rastlina priťahuje záhradkárov z nejakého dôvodu. Ukazuje sa, že kvetina má nielen atraktívny vzhľad, ale aj nádhernú arómu, ktorá sa môže rozvinúť vo večerných hodinách v lete. Aby ste mohli pestovať akýkoľvek druh matthioly, musíte si zapamätať niektoré pravidlá. A to všetko preto, že mattiola je rozmarná kvetina. V tejto situácii sa odporúča urobiť správnu kultiváciu zo semien a zistiť, kedy zasadiť túto rastlinu..

semeno mattiola rastúce, keď zasadiť

Všeobecné informácie

Mattiola je bylina, ktorá môže byť jednoročná, dvojročná alebo viacročná. Dnes existuje viac ako 20 druhov mattiola. A každý druh sa vyznačuje vlastnými vlastnosťami reprodukcie a vývoja. Malo by sa povedať, že vo veľkom počte typov matthioly sú obľúbené iba dva typy:

Dvojrohý matthiola. Tento druh rastlín sa vyznačuje malými a nie veľmi krásnymi kvetmi. Tieto farby majú spravidla svetlé odtiene. Zhromažďujú sa v kvetenstvách, ktoré pripomínajú kefy. Výška takejto mattioly môže byť 20-50 cm Všetko závisí od odrody. Ak hovoríme o čase vývoja kvetu, potom je dĺžka cyklu 2-2,5 mesiaca. Vďaka jednoduchému tvaru kvetu je možné zberať semená. Urobte to na konci sezóny. Semená, ktoré sú zrelé, by mali byť hnedé. Tieto semená sa vyznačujú vysokou klíčivosťou. Semená môžete vysiať na otvorenom priestranstve na jar alebo v neskorých zimných mesiacoch..

Na poznámku! Matthiola s dvoma rohmi sa neodporúča pestovať sadeničovou metódou. Ukazuje sa, že rastlina má koreňový systém z kohútika, ktorý negatívne toleruje všetky druhy transplantácií..

Matthiola s dvoma rohmi je vo všeobecnosti najviac cenená pre svoju chuť. Rastlina v zásade vyžaruje arómu v noci a večer. Kvetina nemá žiadne dekoratívne vlastnosti. A to všetko preto, že jeho kvety sa zatvárajú s nástupom rána a otvárajú sa iba v tme..

pestovanie matthioly zo semien doma

Šedovlasý matthiola. Na rozdiel od prvého typu je táto rastlina dekoratívna. Ak hovoríme o výške kvetu, potom niektoré odrody majú výšku stonky 80-30 cm Najlepší kvet je mattiola, ktorý má dvojitý kvet. Ale aby sa pestovala matthiola s dvojitým kvetom, semená budú musieť byť odobraté z matthioly s pravidelnými kvetmi. Tvorba a dozrievanie semien môže trvať 80 až 100 dní. A klíčenie semien môže trvať 5-6 rokov..

Levkoy šedá má mnoho rôznych odrôd. Počet týchto odrôd už presiahol 600 jednotiek. Môžu mať rôzne tvary a veľkosti puzdra. Líšia sa medzi sebou aj kvitnutím, farbou a inými znakmi..

Vzhľadom na dĺžku vývojového cyklu možno Matthiolu rozdeliť do 3 typov:

Jesenné Levkoy. Ak je rastlina vysadená na konci marca, potom kvitnutie nastane na konci augusta alebo v prvých dňoch septembra..

Zimný Levkoy. Ak sadíte v júni alebo júli bežného roku, kvitnutie rastliny nastane budúci rok na jar..

Letné Levkoy. Tento druh rastlín je veľmi obľúbený. A to všetko preto, že ak zasejete rastlinu v marci, kvitnutie môže nastať už v júni výsevného roku. A ak zasejete kvety pred začiatkom zimy, potom môže kvitnutie nastať už v máji až júni budúceho roka..

fotografie výsadby a starostlivosti o mattiola

Na poznámku! Zimné a jesenné odrody Levkoy nie sú schopné vydržať krutú zimu Ruska. Preto sa neodporúča používať zimný spôsob pestovania rastliny. V tomto prípade je lepšie zasadiť rastlinu na destiláciu alebo ako izbovú kvetinu v kvetináči..

Letné matthioly, na rozdiel od letných odrôd, sa dobre vyvíjajú na otvorenom poli. Takáto odroda Levkoy nemá vynikajúce vonné vlastnosti. Trvanie kvitnutia však môže byť 15-20 dní. Ale mattiola s dvoma rohmi s kvetmi, ktoré sa objavujú v noci, môže zdobiť záhradu iba 5 dní.

Terry matiola. Kritériá výberu osiva

Ak sa vykonáva správne pestovanie zo semien, potom vás Mattiola poteší krásnym kvitnutím. Pravdepodobne ste prišli na to, kedy zasadiť túto rastlinu. Teraz vám ponúkneme tipy, ktoré vám pomôžu pestovať froté matthiola. Froté matthiola je veľmi obľúbená. Preto sa všetci letní obyvatelia pokúšajú získať čo najviac semien froté rastlín. Výber osiva je spravidla možné rozdeliť do 2 fáz:

Počas zberu semien. Semená by sa mali zbierať z jednoduchých druhov kvetov. Ak struky zožltnú, môžete začať zbierať semená. Mráz možno považovať za ďalší znak zberu semien. Aby ste získali rastliny s vysokým znakom froté, musíte mať na pamäti nasledujúce:

 • Vyberte si krátke lusky, ktoré majú nepravidelný tvar a mierne zaoblený vrch..
 • Uprednostňujte rastliny s previsnutým vzhľadom a dávajte pozor na stigmatické čepele, ktoré by mali byť navzájom tesne pritlačené..
 • Matthiola, ktoré má dlhšie lusky, má 2 malé rohy a laloky stigmy ohnuté v rôznych smeroch, spravidla má semená jednoduchý stopkový tvar.

Potom, čo sa objavia výhonky, možno pozorovať, že 10% alebo 30% bude s jednoduchými kvetmi. Najdôležitejším znakom dvojitého kvetu je jasne zelená farba listov. Semená, ktoré ste nazbierali z rôznych druhov rastlín, sa odporúča zasiať až budúci rok..

pestovanie kvetov mattiola

Ako zasiať semená do zeme

Výsadbu matthioly je možné vykonať semenom. Semená sa vysievajú priamo na otvorené priestranstvo. Samozrejme, je dôležité nájsť vhodnú oblasť, ktorá by mala byť dobre osvetlená slnkom a chránená pred vetrom. Nezabudnite, že tieto podmienky matthiola preferuje. A ak zasadíte matthiolu do oblastí bez slnečnej farby, potom bude kvitnutie veľmi vzácne..

Pre levkoy je vhodná piesočnatá alebo hlinitá pôda. Mal by obsahovať neutrálny index kyslosti. Matthiola by sa nemala vysádzať v oblastiach, kde pred 4 rokmi rástli kapustokveté rastliny. Nie je to potrebné, pretože matthiola sa môže nakaziť hubou alebo inou chorobou. Mattiola negatívne toleruje hnojivo vo forme humusu a stagnujúcej vlhkosti. V dôsledku takýchto akcií môže rastlina vyvinúť tmavú nohu, čo povedie k jej smrti..

Je potrebné pripraviť pôdu na výsadbu matthioly na jeseň. Hnojivá, ktoré budú aplikované na pôdu, môžu hynúť iba pri nízkych teplotách. Príprava pôdy je nasledovná:

 • Pozemok je vykopaný do hĺbky 30-40 cm.Zmiešajte zem s humusom.
 • Tiež pridajte k zemi tekuté komplexné ošetrenie. Môže byť nahradený kvetinovým substrátom..

Na poznámku! Odporúča sa vysadiť dvojrohú matthiolu na záhony, kde rastú ďalšie ozdobné stonky kvetov. Vďaka tomu bude oblasť mattiola vyzerať krásne a večer si užijete nádhernú arómu..

Ako správne zasiať semená?

Kvety Mattiola majú mnoho odrôd. Ale jej kultivácia je takmer vždy rovnaká. To sa robí nasledovne:

 • Najprv sa uvoľní predtým pripravená pôda,
 • Potom urobte drážky hlboké 0,5 cm a navlhčite ich,
 • Vezmite piesok a zmiešajte ich so semenami v pomere 1:10, zmes rozdeľte do drážok,
 • Posypte zeminou bez podbíjania, potom môžete opäť navlhčiť.

Na poznámku! Po jarnom výseve sa prvé výhonky objavia o 1,5 – 2 týždne. Ak sa výsev uskutočnil na jeseň, očakávajte sadenice na budúcu jar..

fotografie výsadby a starostlivosti o mattiola

Ako sa starať o sadenice

Pestovanie matthioly zo semien doma nie je ťažké. A starostlivosť o rastliny sa považuje za jednoduchú. Napríklad potom, čo sa v rastline objavia 2-3 listy, musia byť zriedené. V tomto prípade by vzdialenosť medzi výhonkami mala byť 15-35 cm. Tento ukazovateľ spravidla závisí od odrody kríka a miery jeho rastu..

Na poznámku! Nadmerná hustota môže prispieť k vzhľadu huby v rastline..

Aby mattiola rástla a vyvíjala sa normálne, pôda by nemala byť presušená. Tiež je potrebné odstrániť burinu. Nezabudnite, že z pôdy vytiahnu všetky živiny, ktoré rastúca matthiola potrebuje. Ak sa vám podarí dodržať všetky pravidlá pre výsadbu matthioly, potom rastlina poteší krásnymi kvetmi za 2,5 mesiaca..

semeno mattiola rastúce, keď zasadiť

Ako zasiať semená pre sadenice

Ak použijete metódu sadenice na pestovanie matthioly, potom v júni bude možné získať kvitnúcu rastlinu. V tomto prípade sa výsev semien vykonáva v posledných dňoch marca alebo začiatkom apríla..

Ako pripraviť semená a pôdu?

Pôdu a semená pripravte pár dní pred výsadbou. V takom prípade dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

 • Nádoby umyte vodou, do ktorej pridajte trochu mangánu. Potom ich dobre osušte..
 • Na dne nádoby je položených niekoľko kamienkov. Nahradia váš drenážny systém.
 • Teraz je možné prepravky naplniť zemou. Pozemok by mal pozostávať z: trávnika a piesku v pomere 3: 1.
 • Ďalej zalejte zeminou, ktorá je v škatuliach, obyčajnou vodou. Pridajte malé množstvo mangánu do vody.
 • Aby semená klíčili rýchlejšie, namočia sa na jeden deň do prevarenej vody. V tomto prípade by mala mať voda izbovú teplotu. Potom sa semená vyberú z vody a zabalia sa do kúska látky, ktorá by mala byť vlhká. V tejto forme sa semená umiestnia do chladničky na spodnej polici..

Výsev semien.

Po vykonaní všetkých vyššie uvedených činností musíte začať siatie semien. V takom prípade vykonáme nasledujúce akcie:

 • Vytvorte drážky od seba vzdialené 4 cm.
 • Pomocou pinzety rozložte semená. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť 3 cm.
 • Posypeme zeminou a navlhčíme.
 • Prikryte sklom a dajte hrniec na teplé, ale tmavé miesto..

Keď sa objavia výhonky, a to sa stane za 5-8 dní, črepník sa odnesie na svetlé miesto. V takom prípade je potrebné teplotu znížiť. Malo by byť 12-147 stupňov. To sa musí urobiť, aby sa kvitnutie urýchlilo..

semeno mattiola rastúce, keď zasadiť

Zber.

Ak majú sadenice 3 listy, musíte ich začať presádzať. Ako nádoby používajte samostatné rašelinové hrnce. Papierové poháre a iné nádoby budú fungovať. Takéto nádoby by mali byť naplnené zeminou, ktorá pozostáva z:

 • Kusy piesku,
 • Časti trávnatej pôdy,
 • Dva kusy listovej zeme.

Pred výsadbou sa sadenice výdatne zalejú. Matthiole je transplantovaná zemská guľa. Rastliny by mali byť prehĺbené do zeme pod kotyledónmi. Ponechajte tiež vzdialenosť 4 cm Pôdu okolo sadenice dobre utlačte a dobre zalejte. Matthiola sa vysádza na trvalé miesto pestovania v strede alebo na konci mája. Pri výsadbe dodržujte vzdialenosť 15-30 cm.

Na poznámku! Po výsadbe sú prvé dni rastliny pokryté horúcim slnkom..

Ako sa starať o dospelú rastlinu

Aj ten najnáročnejší kvet potrebuje náležitú starostlivosť. Mattiola nie je v tomto prípade výnimkou. Starostlivosť by mala byť nasledovná:

 1. Sledujte mierne zalievanie. Ak je pôda úplne suchá, kvety sa rýchlo stanú plytkými a vyblednú.
 2. Po zalievaní a dažďoch určite uvoľnite pôdu..
 3. Včas odstráňte burinu a blednúce kvety \ kvetenstvo.
 4. Systematicky aplikujte minerálne hnojivá každé 3 týždne.
 5. Rastlinu pravidelne kontrolujte, či nemá choroby..

Ako sa vysporiadať s chorobami rastlín a škodcami?

 1. Aby sa zabránilo výskytu čiernej nohy v matthiole, je potrebné použiť fungicídny roztok. Zalejte kvety touto kompozíciou raz za mesiac..
 2. Drevený popol dobre bojuje proti krížovým blchám. Po silných dažďoch preto posypte rastliny touto látkou..
 3. Ak ošetrujete Matthiolu slabým roztokom valeriány, potom sa môžete zbaviť bielych motýľov.
 4. Keď sa na listoch choroby vyskytne choroba, odstránia sa a spália.

semeno mattiola rastúce, keď zasadiť

Konečne

Aby z Matthioly vyrástla zdravá rastlina, je dôležitá správna výsadba a správna starostlivosť. Na fotografii je táto rastlina veľmi krásna. Túto rastlinu môžete obdivovať celé leto a v noci si môžete vychutnať nádhernú arómu.