Vlastnosti výsadby a pestovania zinnie

ako pestovať kvety zinnia

Mnoho letných obyvateľov si dnes láme hlavu nad otázkou, ako pestovať zinnia zo semien doma. Tu spravidla nie je nič zložité. A ďalšie podrobnosti o tomto kvete nájdete v tejto publikácii. Ukazuje sa, že dnes existujú 4 druhy zinnia. Dnes už bežne známe:

 • Linaris.
 • Ladný.
 • Úzke.
 • Jemne kvetovaný.

A oni sú zase rozdelení ďalej po dĺžke stoniek-poddimenzované (stonka 15-30 cm), stredne veľké (stonka 35-55 cm) a vysoké (stonka 60-90 cm).

Vysoké zinnie sú chované na rez, na kvetinovom záhonu pôsobia dosť ťažkopádne. Stredné odrody sú už všestrannejšie, dajú sa dobre pestovať ako na záhone, tak aj v kvetináčoch na parapetoch..

Popis rastliny zinnia

Už teda vieme, že cínie môžu mať výšku od 20 cm do metra. A ich listy sú dospievajúce, umiestnené oproti alebo zvonkovito, špicaté hore, vajcovité, sediace a celé.

Ich kvetenstvom sú jednotlivé koše na vrcholoch stoniek s priemerom 3 až 14 cm a na dlhých stopkách..

A ligotavé kvety zinnie sú kachľové, akéhokoľvek odtieňa, okrem modrej alebo svetlo modrej. V strede sú rúrkovité kvety malé a červenohnedé alebo žlté. Plody cínie sú nažky s chumáčom. Jej vlasťou je Stredná Amerika, takže dobre znáša sucho a teplo.

Vzťahuje sa na nenáročné rastliny, jasné na záhone a vynikajúce a dlhé státie v reze. Je trváca iba v teplých oblastiach. V našej oblasti počas zimovania neznáša mrazy, preto ho musíme každoročne vysádzať znova. Cínia je letným obyvateľom známa aj ako major. Spolu s rovnakými letničkami ako nechtík, nechtík, harmanček urobí vynikajúcu letnú kyticu na záhone, ktorá je v Európe obľúbená pri vytváraní rustikálneho štýlu. A s ušľachtilými kvetmi bude major vyzerať celkom vhodne a medzi zeleninou bude dokonale rásť a nič nebude tieňovať.

ako pestovať kvety zinnia

Propagácia zinnie

Aby bola výsadba kvetov cínie na sadenice úspešná, stojí za to dodržiavať niektoré pravidlá. Na začiatok stojí za to hovoriť o reprodukcii tejto rastliny.Zinia sa reprodukuje iba semenom. Semená sú navyše veľké a rýchlo klíčia. V apríli sa vysádzajú do debničiek alebo nádob s ďalším sedením v oddelených nádobách. Na juhu môžete ihneď zasadiť semená, ktoré vyrástli v záhonoch alebo kvetináčoch..

Na záhonoch dobre vyzerajú skupinové výsadby zinnie a do kvetináčov nesaďte spolu viac ako tri rastliny.

Niekoľko mesiacov po odkvitnutí môžete sami zbierať semená zo semien, ktoré dozreli doma. Ale to platí iba pre odrodové druhy major, hybrid vám nedá plnohodnotné semená. Preto, ak sa vám naozaj páčili hybridné rastliny, budete si musieť zakaždým kúpiť ich semená..

  Dlaň z plastových fliaš

Správna výsadba zinnie

Počkajte, kým sa pôda na vašom mieste dostatočne neohreje, to sa zvyčajne stáva v strednom pruhu v máji až júni. Už sa nemôžete báť reverzných mrazov, ktoré sú pre zinnia smrteľné..

Technológia pristátia:

 • Na jeseň pripravenú zápletku je potrebné opäť vykopať.
 • Pri výsadbe medzi kríkmi musíte preskočiť – pre vysoké – 40 cm medzi brázdy, pre stredné – 20 cm každý a pre nízke – 10 cm.
 • Ak je váš záhon v nížine, a tomu sa nedá vyhnúť, do každej diery by sa mal naliať piesok a až potom by sa mala rastlina znížiť.
 • Sadenice vyberieme priamo hlinenou hrudkou bez toho, aby sme ovplyvnili korene, a usporiadame ich do otvorov.
 • Ak máte sadenice v rašelinových kvetináčoch, spustite ich do otvorov priamo v nich..
 • Otvory posypte zeminou a zamulčujte rašelinou, aby sa vlhkosť rýchlo nestratila.
 • Starostlivosť o cíniu po výsadbe na otvorenom kvetinovom záhonu.

ako pestovať kvety zinnia

V.výber miesta.

Ak máte na výber – na slnku alebo v tieni, neváhajte s výberom slnka, zinnia nevystrašia. Na slnečnej lúke sa jej odtiene stanú najsýtenejšími a kríky – silné a svieže. Vytvorte pre ňu odvodnenú a vetranú pôdu. Alternatívne musí byť pôda okolo kríkov mulčovaná alebo posypaná jemným štrkom, potom dekor vyjde a zem sa nestane kôrou..

Vysoké odrody sa najlepšie vysádzajú do stredu kvetinového záhonu alebo do blízkosti plotu a stredné v spoločnosti nechtíka lekárskeho alebo agerata sú obzvlášť dobré pozdĺž okrajov alebo pozdĺž okraja záhona..

Sadíme priamo do zeme.

Kríky cínie na správnom mieste a s dobrou pôdou sľubujú, že budú svieže a šíria sa. Na to potrebujú miesto, takže pri výsadbe by ste medzi mladými rastlinami mali okamžite nechať 25-35 cm. Husto vysadené zinnie sa budú musieť natiahnuť iba nahor, zelená hmota sa nebude mať kde vyvíjať a v dôsledku toho budú púčiky krehké a krásne kvety, pravdepodobne nebudete čakať. A bez vetrania zospodu môžete tiež čakať na vredy z húb, alebo dokonca na hnilobu koreňov všeobecne..

Pre lepší rozvoj koreňového systému nezabudnite pricviknúť hrot na hlavný koreň, bude to dávať signál pre aktívny vývoj laterálnych koreňov.

Zalievanie.

V obzvlášť horúcich dňoch môžete zinnia zalievať každý druhý deň, môžete ju zalievať po dvoch, ale vo všeobecnosti, keď Zem vysychá. Obvykle je to párkrát týždenne, ale iba pod koreňmi, nie na lístie, inak by sa rastlina mohla popáliť.

  Príprava polykarbonátového skleníka na jar

Uvoľnenie pôdy medzi zalievaním je nevyhnutné. Zriedkavé zalievanie povedie k žltnutiu kríkov a vädnutiu listov. A pri veľmi častom zalievaní môžu korene jednoducho hniť..

Hnojíme.

Počas sezóny bude stačiť niekoľkokrát hnojenie zinnie, na to si urobte zásoby Nitrofosky, Superfosfátu alebo Síranu draselného. Pod koreň môžete pripojiť organickú hmotu, zriedený mullein alebo kuracie trus (zhnité).

Hnojivo sa prvýkrát aplikuje po rybníku niekoľko týždňov po výsadbe a potom znova o mesiac. Ale v horúcom lete môžete kvety kŕmiť trikrát s intervalom 1 mesiac.

Škodcovia a choroby.

Teraz ste sa mohli naučiť pestovať kvety zinnia. Stojí za zmienku, že niektoré choroby môžu tejto rastline ublížiť. Zinia nie je nijak zvlášť chorá, ale múčnatka naň môže zaútočiť aj v príliš suchom lete. V tomto prípade si na kvetoch všimnete sivý kvet, zinnia prestane rásť. A prípravky Skor alebo Topaz vám pomôžu v boji proti tejto pohrome. Ale pri nesprávnom častom zalievaní alebo daždivom lete vás môže navštíviť sivá hniloba, to je našuchorená pleseň na celej zelenej hmote zinnie. Bez náležitej pomoci môže rastlina uhynúť. Tu sú vaši asistenti – Maxim, Fundazol, koloidná síra.

Záhradné slimáky a slimáky sú tiež veľmi ochotné hodovať na listoch cínie, je zrejmé, že rastlina začína vädnúť, až do smrti. Týchto škodcov môžete zbierať ručne, alebo môžete použiť drogy, ako napríklad Meta, Búrka.

Popol z dreva roztrúsený po okolí pomôže v boji proti slimákom a slimákom. Slúži tiež ako dobré hnojivo..

Začiatkom leta skontrolujte, či kvety vošky nie sú; objavujú sa v daždivom počasí. V pokročilých prípadoch môže hmyz, ktorý pije šťavy z rastliny, viesť k inhibícii vývoja a smrti celého kríka. Môže byť zničený Aktarou alebo Fitovermom. Hneď pri prvých voškách videných na cíniách začnite ihneď spracovávať.

ako pestovať kvety zinnia

Cínie vysádzame na otvorenú pôdu

Produkujte kompetentné pestovanie semien doma, aby sa zinnia stala kráľovnou vášho dvora. Vo všeobecnosti, pokiaľ ide o načasovanie – je zasadené bližšie ku koncu mája, keď konečne nemôžete čakať na reverzné mrazy. Vyberte si miesto, ktoré je ľahké, horúce, s dobre odvodnenou pôdou a chránené pred vetrom. Pred výsadbou vykopajte pôdu o 45 cm a zaburinte. Cestou môžete pridať zhnitý kompost, humus, hnoj, 8-10 kg na 1 m2. V ideálnom prípade by sa to všetko malo vykonať na jeseň..

Ako sa vysádzajú zinnie?

Sú vysadené hlinenou hrudkou alebo priamo do rašelinových kvetináčov, 35 cm od seba, a kvitnú začiatkom júla.

  DIY podrobné pokyny na vytvorenie jazierka v záhrade

Semená priamo do zeme.

Od konca marca do konca mája začnú siať semená zinnie na otvorenom priestranstve. Po výsadbe sa odporúča záhon výdatne zalievať. Ak semená rastú veľmi priateľsky a husto, bude potrebné ich preriediť, inak sa môžu navzájom jednoducho prehlušiť a niektoré z nich uhynú. Ponecháme 30 cm medzi radmi a 35 – 40 cm medzi kríkmi. V hĺbke – 1 cm. Polievajte ju každé 2 dni, aby ste zabránili tvorbe kôry na zemi. Môžete tiež mulčovať povrch, potom udrží vlhkosť dlhšie..

 • Do 14. dňa môžete vidieť sadenice, zvyčajne sú priateľské a silné.
 • Potom sa pozrite podľa situácie, v prípade potreby riedte, burinu a polievajte podľa plánu.
 • Zinnia sa nebojí sucha, ale aby boli kríky svieže a krásne, musíte ich pravidelne polievať.

Zovretie.

Už ste sa rozhodli, či budete pestovať ziniu na rezanie, alebo ju necháte rásť v kríkoch a poteší vás svojou farbou celé leto? Ak ide o rezanie, nemusíte ho zvierať a na dlhom stonke bude kvitnúť krásna kvetina. Ale ak ste sa zastavili v kríkoch, potom budete musieť každý krík zovrieť cez 3-4 listy, keď sú stále sadenicami vo vašom okne, alebo bezprostredne po prihojení kvôli transplantácii na trvalé miesto.

ako pestovať kvety zinnia

Užitočné rady

Ako vidíte, pestovanie kvetu cínie nespôsobí žiadne ťažkosti. Tu však stojí za to pripomenúť, že rozvetvené kvety (petúnie), ktoré vyžadujú veľa svetla, nie sú vhodné pre susedov zinnia..

Karafiáty, ageráta alebo astry budú skvelými susedmi..

Aby sa zinnie po dažďoch neopierali o zem a riskovali odhalenie svojich koreňov, musíte pôdu zriediť rašelinou, aby sa lepšie absorbovala vlhkosť, a priviazať samotné rastliny k podpore / mreži.

Narezaná kytica zinnie zostane vo váze určite týždeň, a aby sa proces predĺženia neblednutia kvetov ešte predĺžil, musíte po narezaní rezané konce ponoriť do horúcej vody a potom ich vložiť do váza.

ako pestovať kvety zinnia

Zimovanie Zinnia

V teplých oblastiach aj tak prezimuje. Ale v strednom pruhu alebo ešte ďalej na sever môže byť zasadený do kvetináčov alebo kvetináčov a s nástupom chladného počasia odnesený do domu, potom sa pre vás stane skutočnou trvalkou.