Ako opraviť trhlinu v stene

Ako opraviť trhlinu v stene vlastnými rukami

Pri zahájení opravných prác, demontáži a odstraňovaní starých tapiet zo stien nájdete praskliny v stenách. Tento jav je častý a dosť nepríjemný. Trhliny môžu mať rôzny tvar, veľkosť, stáva sa, že z jednej drobnej trhliny sa v stene vytvorí celá pavučina malých defektov. Existujú aj trhliny (diery). Prilepenie na takú stenu alebo opláštenie sadrokartónovou doskou nie je možné, pokiaľ nie je problém okamžite odstránený – praskliny v stenách, stena sa naďalej deformuje a pomaly sa zrúti. V článku sa bude diskutovať o tom, ako sa správne vysporiadať s prasklinami a ako ich opraviť vlastnými rukami.

Čo robiť, ak sú na stenách praskliny pokryté omietkou?

Predtým, ako začnete opravovať praskliny v stene, potrebujete vedieť presnú povrchovú úpravu steny. Pozrime sa podrobnejšie na steny pokryté sadrou. Na začiatku utesnenia trhlín musíte povrch vyčistiť.

Pomocou nástrojov (dláto, kladivo alebo perforátor) sa sadra odstráni. Potom sa stena pomocou kefy očistí od vytvoreného prachu a nečistôt, aby sa nakoniec odstránili nečistoty, umyte oblasť okolo trhliny vlhkou handričkou.

Čo robiť, ak sa na stenách pokrytých sadrou vytvoria praskliny?Ako opraviť trhlinu v stene vlastnými rukami

Potom, čo je stena čistá, stojí za to začať odstraňovať trhliny. Na tento účel použite špeciálne riešenie. Stavitelia odporúčajú používať sadrové zmesi, ktoré je možné zakúpiť v železiarstve. Po starostlivom preštudovaní pokynov zmiešame sadru s vodou, premiešame, aby neboli hrudky, a trhlinu naplníme roztokom.

Roztok sa nanáša špachtľou. Po vysušení má sadra tendenciu expandovať, preto je potrebné dbať na to, aby v trhlinách nebol nadbytočný roztok. Preháňajte to s množstvom sadry a prasklina sa prehĺbi, začne nová deformácia steny.

Po oprave trhlín je potrebné nechať sadru úplne vyschnúť, trvá to 5-6 hodín. Potom pomocou brúsneho papiera odstráňte zvyšky sadry. A užívajte si hladkú stenu bez prasklín.

  Mayevsky žeriav: princíp činnosti, typy, správna inštalácia

Oprava trhlín v murive

Mnoho ľudí žijúcich v tehlových domoch si myslí, že problém s trhlinami je pre nich irelevantný, ale nie je tomu tak. Trhliny môžu vznikať aj v tehlových stenách, pričom k ich odstráneniu dochádza v niekoľkých fázach. Bez ohľadu na to, ako hlúpo to znie, trhlinu je potrebné predovšetkým odstrániť a prehĺbiť. To sa robí s cieľom dobre vyplniť priestor roztokom. Materiál na utesnenie trhlín musí byť zvolený s prihliadnutím na to, kde sa chyba nachádza, zvnútra alebo zvonku domu..

Oprava trhlín v muriveOprava trhlín v murive

Na vnútorné zapustenie je perfektná omietková malta. Ak sa prasklina vytvorila zvonku, je lepšie použiť polyuretánovú penu, pretože sadra je nestabilná voči vlhkosti a účinok bude krátkodobý..

V prípade použitia sadrovej zmesi vykonávame rovnaké postupy, ako sú popísané vyššie..

S polyuretánovou penou je všetko jednoduché a prehľadné. Stačí vyčistiť oblasť, kde sa vytvorila trhlina, pretrepať fľašu polyuretánovou penou a dutinu opatrne vyplniť. Ale nie úplne, berúc do úvahy, že pena sa pri schnutí roztiahne..

Ako odstrániť trhliny v stenách sadrokartónu?

Najprv vyčistíme miesto, kde sa nachádza trhlina, od nečistôt a prachu. Potom trhlinu prehĺbime stavebným nožom. Povrch trhliny utrite vlhkou špongiou a vždy naneste základný náter. To sa robí s cieľom zvýšiť priľnavosť (priľnavosť) sadrokartónu k dokončovacím materiálom..

Po dokončení všetkých prípravných procesov je trhlina utesnená tmelom, zvyšky sa tretia brúsnym papierom.

Môže byť tiež vystužený sklolaminátom, čo výrazne zvyšuje pevnosť tohto spoja..

Odstránenie trhlín v betónových stenách

Pokiaľ ide o utesnenie trhlín v betónových stenách, postup sa veľmi nelíši od vyššie opísaných. Na dekoráciu interiéru sa používa cementová malta. Stena je tiež vopred pripravená a vyčistená, potom opatrne tmelená roztokom cementu, vyčistená a zároveň odstránená zvyšky omietky.

  Ako nainštalovať termostat na vykurovaciu batériu

Prostredníctvom trhlín v betóne je najskôr potrebné vyfúknuť polyuretánovou penou, potom zvnútra utesniť roztokom sadry a zvonka omietnuť cementovo-pieskovou maltou. Vlhkosť, mikroorganizmy teda do trhliny nevstúpia.

Odstránenie trhlín v betónových stenáchOdstránenie trhlín v betónových stenách

Stavitelia tiež odporúčajú použiť stavebné lepidlo, ktoré sa používa na nanášanie dlaždíc..

Na záver by som rád poznamenal, že ak sa nájdu aj malé praskliny, je potrebné ich opraviť a nie zdržať s týmto procesom. Pretože praskliny môžu viesť k úplnej deformácii steny.

Pozrite si toto užitočné video: Riešenie problémov s popraskanou stenou

Osobitnú pozornosť treba venovať horizontálnym trhlinám, toto je prvý zvon, ktorý naznačuje, že dom sa začal potápať. Naše stavebné rady vám môžu pomôcť, ak sa rozhodnete stavať sami.