Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny, pravidlá bezpečnej prevádzky

Princíp činnosti automatizácie na starých plynových kotloch

Častými problémami pri vykurovaní miestnosti plynovými kotlami sú útlm plameňa v horáku a kontaminácia miestnosti plynom. K tomu dochádza z niekoľkých dôvodov:

 • nedostatočný ťah komína;
 • príliš vysoký alebo príliš nízky tlak v potrubí, cez ktoré je dodávaný plyn;
 • vyhasnutie plameňa na zapaľovači;
 • únik impulzného systému.

Keď nastanú tieto situácie, spustí sa automatizácia, ktorá zastaví dodávku plynu a nedovolí, aby bola miestnosť splynovaná. Inštalácia vysokokvalitnej automatizácie na starý plynový kotol je preto základnými bezpečnostnými pravidlami pri jeho použití na vykurovanie miestnosti a ohrev vody..

Celá automatizácia akejkoľvek značky a akéhokoľvek výrobcu má jeden princíp fungovania a základné prvky. Len ich prevedenie sa bude líšiť. Staré automaty „Plamya“, „Arbat“, SABK, AGUK a ďalšie fungujú podľa nasledujúceho princípu. V prípade, že sa chladiaca kvapalina ochladí pod teplotu nastavenú užívateľom, spustí sa snímač prívodu plynu. Horák začne ohrievať vodu. Po dosiahnutí teploty nastavenej používateľom na snímači sa snímač plynu automaticky vypne.

Pri použití modernej automatizácie je možné ušetriť teplo až o 30%.

Automatika starého typu je energeticky nezávislá a nepotrebuje elektrickú energiu. Jeho úpravu, pripojenie a odpojenie vykonáva osoba. Príkazy sa prenášajú pomocou elektromagnetických impulzov.

Obehové čerpadlo

V ňom sa často hromadí vzduch a jeho lopatky sa niekedy zdajú byť zaseknuté (kotol spôsobí zodpovedajúcu chybu).

Za týmto účelom odstráňte predný panel skrine, odskrutkujte centrálnu skrutku na čerpadle a plochým skrutkovačom otočte hriadeľ v smere šípky.

Nad čerpadlom je nainštalovaný odvzdušňovací ventil. Svetlé veko musíte vytiahnuť nahor a vypustiť vzduch..

Podlahové kotly sú spravidla výkonnejšie ako nástenné. Ak potrebujete vykurovať veľkú miestnosť, je lepšie zvoliť túto možnosť. – prehľad možností dizajnu a modelov.

Druhy plynových kotlov

Mnoho majiteľov súkromných domov si vyberá plynové kotly na vykurovanie. Táto voľba sa vysvetľuje ekonomickými výhodami používania fosílnych palív, schopnosťou vykurovať veľký dom jedným zariadením. Plynový kotol nevyžaduje neustálu údržbu spaľovacieho procesu pridávaním paliva, počas jeho činnosti sa netvoria sadze a sadze. Existujú rôzne typy kotlov:

 • Nástenný. Sú kompaktné a ľahké, takže ich možno nainštalovať do malej miestnosti (kuchyňa, špajza). Vykurovací systém poháňaný nástenným zariadením nevyžaduje dodatočnú inštaláciu čerpadla, expanznej nádrže a kotla, takže jeho inštalácia je jednoduchá.

 • Vonkajšie. Vyznačujú sa vyšším výkonom ako nástenné, preto sú optimálne na vykurovanie veľkých plôch. Sú vybavené liatinovými alebo oceľovými výmenníkmi tepla, ktoré majú dlhú životnosť a sú odolné voči korózii a mechanickým nárazom. Podlahové inštalácie môžu byť vybavené atmosférickými aj nafukovacími horákmi. Druhá možnosť umožňuje použitie tekutého paliva ako suroviny..

Plynové ohrievače sú tiež rozdelené na jednokruhové a dvojokruhové. Systém s dvoma okruhmi nielenže vyhrieva miestnosť, ale poskytuje aj dodávku teplej vody. Jednookruhová takáto doplnková funkcia nemá v dome horúcu vodu, systém bude musieť byť vybavený kotlom.

Každý vykurovací kotol má spaľovaciu komoru. V závislosti od dizajnu to môže byť:

 • Otvorené. Funguje prirodzeným ťahom, preto je vhodný iba do miestností s vertikálnym komínom. Vyžaduje účinné vetranie, aby sa zabezpečil dostatočný prísun kyslíka a aby sa do miestnosti nedostali produkty spaľovania.
 • Zatvorené. Pri svojej práci používa nútený návrh. Prítomnosť elektrického ventilátora a koaxiálneho komína vám umožňuje odstrániť produkty spaľovania z komory. Všetky nástenné plynové spotrebiče sú vybavené uzavretou komorou..

Bez ohľadu na typ plynovej inštalácie je súčasťou jedného vykurovacieho systému, ktorý zahŕňa aj potrubia, radiátory, čerpadlo, expanznú nádrž a filtre. Pred zapálením plynového kotla sa musíte uistiť, že prvky sú bezpečne spojené.

Ako zapáliť plynový kotol

Prílohy

Ako správne zapáliť nástenný plynový kotol? Dodržujte postupnosť práce:

 1. Zariadenie je pripojené k elektrickej sieti.
 2. Plynový ventil je odskrutkovaný.
 3. Je stlačené štartovacie tlačidlo (jeho typ a názov sú uvedené v pokynoch výrobcu).
 4. Tlačidlá „Plus“ a „Mínus“ vyberajú prevádzkovú teplotu.
 5. Elektronické horáky sa automaticky zapnú po prepnutí do režimov TÚV a ohrevu.
 6. Pieze zapaľovanie nastáva krátkym podržaním nastavenia plameňa a stlačením špeciálneho kľúča.

Blokovanie inklúzie nastáva, keď sa hromadí vzduch. Stačí stlačiť „Reštartovať“ a kotol začne pracovať.

Podlahové modely

Ako používať podlahový plynový kotol? Zapnite ho až po úplnom vetraní kotolne, s prievanom a s otvorenými dverami. Ostatné zapaľovanie je bez námahy:

 1. Nastavte ovládač a volič teploty na „Vypnuté“.
 2. Otvorte ventil prívodu plynu.
 3. Nastavte volič na piezo zapaľovanie.
 4. Podržte kláves 5 sekúnd a súčasne stlačte tlačidlo piezo.
 5. Upravte hodnoty teploty.

Rada! Aby ste predišli zlomeniu potrubia a zamrznutiu systému počas obdobia odchodu, nastavte minimálnu hodnotu všetkých indikátorov.

napolnyj-gazovyj-kotel-1024x674.jpeg

Klasifikácia plynových kotlov

Výrobcovia vyrábajú niekoľko typov zariadení. Aby spotrebiteľ nemíňal peniaze na ďalšie súčiastky a nevytváral správne pripojenie, musí vedieť, čo sú zač..

Na mieste inštalácie

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny, pravidlá bezpečnej prevádzky

Modely veľkých podláh sú inštalované v súkromných domoch, chatách alebo letných chatkách bez prívodu teplej vody. Kompaktné nástenné spotrebiče sú namontované na povrchu vonkajšej steny v kúpeľni, v kuchyni, v podkroví a napojené na centrálny komínový systém.

Dôležité! Prípustná plocha kotolne je najmenej 4 m2 a prípustný objem je viac ako 8 m3. Vzdialenosť od stien je 50 cm.

Podľa počtu obrysov

Jednokruhové zariadenia sú pripojené nezávisle od kotla a napájacej vody iba na vykurovanie. Dvojkruhové kotly sú integrované s radiátormi a domácimi spotrebičmi – voda sa používa ako zdroj tepla a na domáce účely.

Podľa typu spaľovacej komory

Otvorený kotol nasáva vzduch z miestnosti a vypúšťa do neho oxid uhličitý, preto sa postarajte o vetranie. Uzavreté možnosti sú bezpečné a pohodlné, ale na odstránenie produktov spaľovania je potrebný komín.

Podľa typu trakcie

Modely s prirodzeným ťahom a otvorenou komorou s atmosférickými horákmi. Jednotky s núteným ťahom majú uzavretú komoru obsahujúcu horák s núteným ťahom alebo nútený ťah.

Podľa druhu spotreby energie

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny, pravidlá bezpečnej prevádzky

Konvekčný kotol má vysokú účinnosť 90%. Pri teplote vody 53-57 stupňov sa para premieňa na kvapalinu nasýtenú chemickými nečistotami, preto je potrebný komín vyrobený z materiálu odolného voči oxidácii. Kondenzačné zariadenia premieňajú kvapalinu na teplo a majú účinnosť 109-111%. Vyčerpaný kondenzát ide do kanalizácie.

Rada! Vzhľadom na rastúce ceny plynových palív je lepšie kúpiť si kondenzačný kotol.

Podľa materiálu výmenníkov tepla

Výrobcovia vyrábajú zariadenia s niekoľkými druhmi prvkov:

 • oceľ – vystavená korózii, preto sa používajú pre lacné modely;
 • nehrdzavejúca – nemeňte chemické zloženie pri zahrievaní, inštalovanom v nástenných kotloch;
 • liatina – majú vysokú tepelnú kapacitu, čo je odôvodnené pre zariadenia stojace na zemi.

Dôležité! Liatinové a nerezové výmenníky tepla sa nelíšia v účinnosti, odolnosti proti korózii a trvanlivosti.

Kde začneme?

Ako zapnúť plynový kotol

Plynový kotol pre domácnosť je výkonné a efektívne zariadenie určené na ohrev chladiacej kvapaliny a ohrev ohriatej kvapaliny cez vykurovací systém domu. Moderné kotly ohrievajú nielen batérie, ale aj vodu z vodovodu vo veľkých objemoch, majú elektronické ovládanie a rôzne bezpečnostné mechanizmy. Pri kúpe kotla by ste mali venovať pozornosť vykurovacej oblasti, aby bola o niečo väčšia ako váš obytný priestor..

Prirodzene ste už nainštalovali samotnú jednotku a dokončili všetky potrebné pripojenia a potrubia vykurovacieho systému. Skontrolovali sme správnu činnosť komína a ťahu, ako aj samotného zariadenia a absenciu netesností. Táto etapa práce sa spravidla koná za prítomnosti zamestnancov plynárenského priemyslu, ktorí starostlivo zaznamenávajú všetky výsledky a „dávajú súhlas“ s používaním tohto zariadenia..

Dôležité:

Niektoré modely plynových kotlov pre domácnosť sú veľmi náročné na inštaláciu. Je potrebné striktne dodržiavať pokyny v pokynoch – dodržujte vzdialenosť od steny, neinštalujte zariadenie v blízkosti okien alebo pod uhlom. Teraz môžete začať ohrievať.

Spustite proces prípravy

Postupnosť príprav na uvedenie do prevádzky závisí od typu inštalovaného plynového kotla. Môže byť jednookruhový alebo dvojokruhový, s uzavretou spaľovacou komorou alebo otvorenou, podlahou alebo stenou. Prvé spustenie je vždy spojené so zvýšenou úrovňou zodpovednosti a rizika, preto musí byť vykonané v súlade so všetkými nuansami a jemnosťami..

Pokyny pre plynový kotol obsahujú jednoduché vysvetlenia, podľa ktorých musíte spustiť konkrétny model. Plynový kotol musí byť v tomto mieste napojený na komunikácie v súlade s dohodnutým projektom. Prvé uvedenie do prevádzky sa vykonáva po pripojení vykurovacieho systému do jedného celku a inštalácii zariadenia, radiátorov, potrubí.

Kotly s uzavretou spaľovacou komorou

Plynové kotly s uzavretou spaľovacou komorou nevyžadujú veľký komín. Ich pozitívnou vlastnosťou je tiež schopnosť umiestniť sa blízko steny s medzerou 2 cm, čo šetrí miesto v byte.

Podľa predpisov požiarnej bezpečnosti by mal byť plynový kotol umiestnený na miestach chránených pred možnosťou vznietenia, mimo horľavých predmetov a materiálov. V tomto prípade by mala byť vykurovacia jednotka umiestnená v určitej vzdialenosti od steny a podlahy. Presná hodnota vzdialenosti je individuálna pre každý kotol a je uvedená v pokynoch.

Nástenné modely sú zavesené na kotve, takže medzi nimi a rovinou steny je malá medzera. Inštalácia kotla sa musí vykonávať striktne presne na úrovni vody. Deformácie a sklony zariadenia sú neprijateľné.

Po inštalácii plynového kotla na stenu je potrebné zariadenie pripojiť k prívodnému potrubiu studenej vody. Aby ste to urobili, musíte odstrániť zátky z prijímacích potrubí..

Na vstupe komunikácií do kotla je navyše nainštalovaný hrubý vodný filter a zberač bahna, ktoré chránia vnútorné potrubie jednotky pred upchatím a usadzovaním sedimentov. Guľové ventily sú počas potrubia inštalované na všetkých odbočných potrubiach.

Potrubie a pripojenie

Inštalácia a vedenie potrubí do kotla je dôležitou úlohou. Nakoniec by mala byť práca vykonaná nielen krásne a esteticky, ale mala by tiež zahŕňať ľahký prístup ku kľúčovým prepojeniam systému.

Pred spustením kotla je dôležitým krokom položenie plynového potrubia. Táto práca sa nevykonáva nezávisle. Budete musieť pozvať majstrov z oddelenia GorGaz, s ktorými ste podpísali servisnú zmluvu.

Plynári vypočítajú potrebnú dĺžku potrubia, položia ho, namontujú plynomer a utesnia ho. Aby zariadenie dlho fungovalo a nefajčilo, musíte sa postarať o dodávku dobrého plynu.

V prípade plynového kotla je z bezpečnostných dôvodov vhodné viesť pri vchode samostatné elektrické vedenie s vlastným nainštalovaným automatom. V blízkosti zariadenia by mala byť umiestnená zásuvka vo vzdialenosti 30-50 cm od puzdra. Je nevyhnutné vykonať uzemnenie, ktoré bude chrániť používateľov pred úrazom elektrickým prúdom počas poruchy puzdra.

Kúpte si kvalitné fajky

Spoľahlivé a vysokokvalitné potrubia sú kľúčom k trvanlivosti vykurovacieho systému. Kúpte si potrubie a radiátory iba od dôveryhodných výrobcov. Lacný produkt v tomto prípade prinesie iba problémy.

Kotol inštalovaný v súkromnom dome je vybavený vlastným komínom. Mala by ísť von cez stenu alebo cez podkrovný priestor na ulicu. Komíny kotlov v mestských domoch do piatich poschodí sú napojené na verejnú dymovú šachtu.

V závislosti od konkrétneho zariadenia sa zmení množstvo práce potrebnej na komín. Niektoré zariadenia s uzavretou komorou sú vybavené aj potrubím na prívod vzduchu do spaľovacej zóny..

Po dokončení všetkých prípravných prác musí byť vykurovací systém a samotný kotol naplnený studenou vodou z vodovodu. Po naplnení sa systém skontroluje na tesnosť. Potom je na stenu namontovaný diaľkový ovládací panel a termostat, ku ktorému sú pripojené snímače teploty.

Vlastnosti plnenia systému vodou

Pred zapálením plynového kotla a aktiváciou systému musíte správne naplniť vykurovací systém a všetky jeho prvky vodou. Aby sa začalo plnenie vykurovacieho zariadenia a okruhu s ním spojeného vodou, kotol sa najskôr odpojí od napájania. Stále musíme zastaviť dodávku plynu.

Ďalej musíte vodu pustiť otvorením ventilu alebo vodovodného kohútika dodávajúceho studenú vodu, ako aj vodovodného kohútika umiestneného v spodnej časti kotla. Presné umiestnenie mejkapu je uvedené v návode k zariadeniu..

Majster kontrolujúci systém musí nevyhnutne obísť všetky miestnosti pozdĺž potrubí a radiátorov a skontrolovať ich na prítomnosť netesností vody. Ak sa zistí netesnosť, musíte vypnúť prívod vody a začať tento problém riešiť.

Vykurovací systém v súkromnom dome

Pred naplnením systému vodou musíte urobiť dodatočný obtok všetkých vykurovacích zariadení a uistiť sa, že všetky spoje sú tesné a tesné.

Vodu môžete zo systému úplne vypustiť alebo vypnúť príslušný odkaz. Potom je potrebné odskrutkovať netesné potrubné spojenie, vypustiť vodu alebo zaskrutkovať zátku. Potom, čo sa pripraví potrebný materiál a nástroj, sa zátky odskrutkujú a potrubie sa pomocou tesniacej hmoty opäť pevne spojí s chladičom. Ďalej musíte znova skontrolovať tesnosť systému..

Príjem vody je sprevádzaný charakteristickým zvukom. Je dôležité pomaly a postupne odskrutkovať ventil, aby ste sa vyhli náhlym pohybom. Ak prudko otvoríte kohútik, potom je vysoká pravdepodobnosť preťaženia vzduchu. Súčasne s plnením systému vodou ukazuje manometer plynového kotla aktuálny tlak v systéme..

Pracovný tlak je potrebné nájsť v návode na použitie kotla. Keď tlak dosiahne pracovný rozsah, musíte zastaviť prívod vody zatvorením ventilu. Pracovný rozsah kotla je spravidla hodnota tlaku 1,5 – 2 atmosféry.

V teplom období sa odporúča naplniť systém vodou. Ak je vonkajšia teplota pod nulou, mali by ste miestnosť najskôr zahriať prenosným radiátorom na asi 20 stupňov Celzia.

Odstránenie vzduchových vreciek

Na konci fázy plnenia je potrebné v systéme skontrolovať vzduchové uzávery, prebytočný vzduch vypustiť a v prípade potreby doliať studenou vodou. Ak nevypúšťate prebytočný vzduch, radiátory sa dostatočne nezahrejú, pretože v nich bude priestor, ktorý nie je naplnený ohrievanou chladiacou kvapalinou.

Mayevského ventil na krvácanie zo vzduchu

Mayevsky žeriav je jednoduché zariadenie, ktoré je ihlovým ventilom. S jeho pomocou sa z batérií uvoľňuje vzduch.

Aby bol prvý štart úspešný, mali by ste obísť každý radiátor pomocou skrutkovača alebo iného nástroja a vypustiť vzduch z vykurovacích zariadení. Niektoré batérie sú na tento postup vybavené odvzdušňovacím ventilom, Mayevským žeriavom, ktorý je možné ovládať ručne.

Vzduch z potrubného systému a k nemu pripojených vykurovacích zariadení sa uvoľňuje, kým nevyteká voda. Pri prúdení vzduchu vydáva charakteristický syčivý zvuk..

Pre pohodlie stojí za to vopred pripraviť misku alebo naberačku, do ktorej bude odtekať voda, ako aj handru, ktorá potom jemne zakryje prúd vody, aby neznečistila stenu alebo blízke spotrebiče. Po uvoľnení vzduchu musíte radiátory dotiahnuť, aby z nich nevytekala voda..

Moderné kotly sú vybavené zariadeniami, ktoré umožňujú automatické odstránenie vzduchových zámkov z vykurovacieho systému. Takéto zariadenia však nie vždy efektívne zvládajú úlohu, ktorá im bola pridelená. Preto je často potrebné vzduch vypustiť ručne..

Po dokončení odvádzania vzduchu z uzavretého vykurovacieho okruhu začnú vyplňovať priestor bez vzduchových zástrčiek vodou. Bez tejto operácie nebude v systéme žiadny pracovný tlak, pretože nie je dostatočne naplnený..

Na doplnenie okruhu vodou je jednotka pripojená k napájaniu, otvorí sa doplňovací ventil a stlačí sa tlačidlo „Napájanie“. V takom prípade by sa malo čerpadlo spustiť a horák kotla sa pokúsi zapáliť. Elektronika však po niekoľkých sekundách zablokuje všetky pokusy a na displeji sa zobrazí kód chyby, pretože plyn prúdi do trysiek.

Tento postup bude potrebné niekoľkokrát zopakovať. Bude potrebné dobíjať, kým sa všetok vzduch neuvoľní z potrubí a zariadení kotla, ako aj z okruhu, ktorý je k nemu pripojený. Keď je fáza plnenia systému a jeho uvoľnenie zo vzduchových zámkov dokončená, je potrebné skontrolovať tlak a otvoriť prívod plynu.

Vstavané obehové čerpadlo kotla

Obehové čerpadlo zaisťuje pohyb chladiacej kvapaliny. Výrobca zakazuje nezávisle s ním vykonávať akékoľvek manipulácie, inak záruka automaticky zanikne. V prípade poruchy čerpadla ju jednoducho vymenia.

Prevádzkovateľ plynu pred spustením kotla do prevádzky starostlivo skontroluje súlad schémy zapojenia s konštrukčným riešením, na základe ktorého bol zostavený. Technik sa opäť stará o to, aby tlak v systéme zodpovedal parametrom odporúčaným výrobcom. Testuje tesnosť všetkých komunikačných liniek a ich spojovacích uzlov.

Kontrola a prepláchnutie systému

Aby sa zaistila vysoká kvalita vykonanej práce a zabránilo sa prípadnému úniku vody, inštalatéri odporúčajú, aby bol systém pred spustením kotla pod tlakom. Tento postup bude vyžadovať drahé vybavenie – tlakové čerpadlo. Nie je však potrebné ho kupovať, takže vám na kontrolu systému postačí iba pol hodiny.

Takéto zariadenie si môžete požičať od priateľov alebo si ho požičať. Môžete tiež využiť službu sprievodcu hovormi, ktorý nezávisle skontroluje systém a v prípade potreby opraví všetky problémy..

Účelom tlakových skúšok je identifikovať netesnosti v systéme a odstrániť ich. Systém, ktorý prešiel týmto procesom, zaručene bude slúžiť dlho a nezlyhá v najnevhodnejšom okamihu..

Existujú dva spôsoby krimpovania: vodný stĺp alebo stlačený vzduch. Podstatou postupu je vstrekovanie vzduchu alebo vody do systému, aby sa v ňom približne jeden a pol krát zvýšila hladina tlaku ako pracovná. Po prečerpaní je potrebné na tlakomeri zafixovať hodnotu tlaku a počkať 10 – 15 minút.

Stlačenie komunikačného obvodu

Pred tlakovým testovaním je dôležité vziať do úvahy vlastnosti všetkých prvkov, ktoré tvoria vykurovací systém. Okrem kontroly výkonu systému je tiež dôležité nepoškodiť jeho konštrukčné prvky nadmerne vysokým tlakom.

Ak na konci tohto časového obdobia zostane tlak na rovnakej úrovni, potom sa systém považuje za natlakovaný a bez netesností. Ak tlak klesol, musíte identifikovať miesto, kde voda presakuje, a tento problém odstrániť. Potom postup zopakujte.

Všimnite si toho, že pred inštaláciou novej jednotky je potrebné bezpodmienečne vykonať prepláchnutie okruhu, ktorý je v prevádzke niekoľko rokov. Všetci výrobcovia plynových zariadení varujú, že inštalácia plynového kotla v starom okruhu nevyčistenom z minerálnych usadenín je zakázaná. Pri nedodržaní pravidla je vlastník kotla zbavený záruk..

Tento proces sa vykonáva v dvoch fázach. Spočiatku sa vykoná hrubé spláchnutie. Tým sa odstránia najväčšie kontaminanty. Tlak v systéme počas preplachovania by mal byť asi 3,5 atmosféry. Voda po miešaní pod tlakom sa uvoľní zo systému cez vypúšťací kohút.

Tým sa často zanesie hrubý filter. Možno bude potrebné raz alebo dvakrát opláchnuť. Jemné preplachovanie sa vykonáva pomocou vstrekovacích čerpadiel.

Vodný bahenný filter

Po dokončení preplachovania skontrolujte hrubý filter. Musí byť nekontaminovaný. Dodávka kontaminovanej vody do kotla je veľmi nežiaduca.

Po vykonaní prípravných prác môžete pristúpiť k spusteniu zariadenia.

Krvácajúci vzduch

Vzduchové zámky vedú k nerovnomernému zahrievaniu radiátorov, môžu sa vytvárať v nových aj starých vykurovacích systémoch. Moderné nástenné modely sú už vybavené automatickým odvzdušňovaním, ktoré je umiestnené vo vnútri: v hornej časti nad výmenníkom tepla alebo pri obehovom čerpadle. Pri podlahových modeloch je odvzdušňovací ventil inštalovaný ako súčasť bezpečnostnej skupiny.

V každom prípade sa všetko deje automaticky, koniec odvzdušnenia je indikovaný poklesom tlaku v systéme (ak klesne pod pracovný, doplňte chladivo).

Ak v konfigurácii kotla alebo v potrubí nie sú k dispozícii automatické vetracie otvory, vzduch sa odvádza z radiátorov – pomocou Mayevského ventilu. Na to musíte pripraviť malý kontajner, pretože so vzduchom vyjde malé množstvo chladiacej kvapaliny.

spusk-vozduha-cherez-kran-maevskogo.jpg

Vyzerá to ako Mayevského žeriav.

 1. Pod chladič umiestnite nádobu, špeciálnym kľúčom z inštalačnej sady (alebo akýmkoľvek iným vhodným nástrojom) mierne odskrutkujte kohútik, až kým z neho nezačne charakteristicky syčať vzduch..
 2. Ďalej začne vzduch vychádzať s „pľuvadlami“ chladiacej kvapaliny.
 3. Čakáme, kým neprúdi len pramienok chladiacej kvapaliny, bez vzduchových nečistôt, a tesne zatvoríme kohútik. V závislosti od prítomnosti vzduchu v systéme trvá proces 2-5 minút. Odporúča sa opakovať s každým z radiátorov.

V správne navrhnutých systémoch s vykurovaním s prirodzeným vetraním sa vzduch uvoľňuje pod vplyvom fyzikálnych zákonov: sám odchádza cez otvorenú expanznú nádrž.

Prípravná fáza

Plynový kotol môžete začať uvádzať do prevádzky iba vtedy, ak:

Zapnutie plynového kotla

 • inštalácia potrubia jednotky bola dokončená;
 • vykurovací systém je zostavený a testovaný;
 • správnosť pripojenia kotla bola skontrolovaná odborníkmi.

Naplnenie systému

Pred zapnutím jednotky je potrebné naplniť vykurovaciu sieť chladiacim médiom, ktoré sa v kotli zahreje a cirkuluje v systéme a vydáva teplo..

Rada! Voda sa často používa ako nosič tepla. V niektorých prípadoch je však potrebné použiť nemrznúcu zmes – nemrznúcu kvapalinu. Tento typ chladiacej kvapaliny sa spravidla používa, ak sa vykurovacie zariadenie používa iba pravidelne a je potrebné chrániť systém pred zamrznutím vody v potrubiach..

Zákazka:

 • v telese kotla je špeciálne odbočné potrubie, cez ktoré je dodávaná chladiaca kvapalina;

Proces zapínania plynového kotla

 • v procese plnenia sietí je potrebné monitorovať hodnoty manometrov a špeciálnych senzorov, ktoré sú nainštalované v moderných zariadeniach;
 • prívod chladiacej kvapaliny sa zastaví, keď hodnoty na manometri dosiahnu hodnoty uvedené v pokynoch.

Rada! Vo väčšine modelov moderných vykurovacích jednotiek je prevádzkový tlak 1,5-2,5 atmosféry.

Samotné naplnenie systému vodou však nestačí; bude potrebných niekoľko prípravných operácií:

 • odstránenie preťaženia vzduchu;
 • krimpovanie;
 • návaly horúčavy.

Odstránenie dopravných zápch

Pri plnení sietí vodou môžu v jednotlivých prvkoch systému zostať vzduchové zámky, ktoré budú zasahovať do normálnej cirkulácie kvapaliny. Preto je potrebné odstrániť vzduch z potrubí a radiátorov..

Proces spustenia plynového kotla

Za týmto účelom sú na každý vykurovací radiátor nainštalované kohútiky Mayevsky. Je potrebné vypnúť kohútik a vypustiť vzduch, kým z kohútika nezačne prúdiť voda. Potom môže byť kohútik zatvorený. Túto operáciu bude potrebné vykonať na každom radiátore vykurovacieho systému..

Naplníme systém

Ak je nainštalovaný moderný plynový kotol, potom proces plnenia obvodov vykurovacieho systému nie je obzvlášť náročný. Na tento účel sa používa špeciálna odbočná rúrka, do ktorej sa dodáva prívod chladiacej kvapaliny. Po otvorení kohútika sa okruhy začnú plniť vodou.

Stav vykurovacieho systému monitorujú špeciálne zariadenia – manometre. Hodnoty týchto zariadení vám umožňujú monitorovať pracovný tlak v systéme. Potom tlakomer zobrazí hodnotu tlaku 1,5-2,0 atmosféry, budete musieť zastaviť prívod chladiacej kvapaliny.

Rada! Presné hodnoty pracovného tlaku nájdete v technickom liste kotla, pretože hodnoty pre rôzne modely sa môžu líšiť..

Odstránenie vzduchu

Prítomnosť vzduchových zámkov neumožňuje chladiacej kvapaline voľne cirkulovať v systéme. Mnoho modelov moderných kotlov je vybavených zariadením, ktoré vám umožňuje automaticky uvoľniť vzduch, ktorý vstúpil do systému..

Spustenie nástenného kotla

Práca takýchto zariadení však často nie je dostatočne efektívna. Odborníci preto odporúčajú odvádzať vzduch z radiátorov a obehového čerpadla. Na odstránenie vzduchových zámkov z radiátorov sú tieto vybavené žeriavmi Mayevsky. Na odstránenie zástrčky musíte:

 • pod kohútik dajte akúkoľvek nádobu;
 • otvorte kohútik;
 • vypúšťajte vzduch až do okamihu, keď sa voda začne vylievať;
 • Zatvorte kohútik.

Tento postup je potrebné vykonať s každým vykurovacím radiátorom..

Rada! Po uvoľnení vzduchu prevádzkový tlak v systéme mierne klesne. Preto budete musieť pridať trochu viac vody so zameraním na hodnoty na manometroch..

Zložitejšou operáciou je vypúšťanie vzduchu z obehového čerpadla, preto je potrebné:

Proces spustenia plynového kotla

 • odstráňte kryt z kotla;
 • zistite, kde je čerpadlo nainštalované, vyzerá to ako valec s krytom, ktorý má otvor;
 • spustite kotol do prevádzky (postup bude popísaný nižšie);
 • keď je jednotka zapnutá, obehové čerpadlo začne pracovať;
 • ak je táto jednotka vo vzduchu (a to sa zvyčajne stáva, ak sa prvé spustenie vykoná po naplnení systému vodou), počas prevádzky bude vydávať klokotavé zvuky;
 • pomocou skrutkovača musíte opatrne začať odskrutkovať štrbinový kryt;
 • najskôr z veka začne vychádzať vzduch a potom, čo sa voda vyleje, musíte veko naskrutkovať späť;
 • ak sa kloktanie nezastaví, operáciu je potrebné zopakovať;
 • po odstránení vzduchového uzáveru čerpadlo pobeží ticho a kotol sa vráti do prevádzkového režimu.

Krimpovanie

Táto operácia sa vykonáva s cieľom zaistiť, aby v sieťach nedochádzalo k netesnostiam a aby boli všetky spoje tesné. Na vykonanie tlakových skúšok je potrebné pumpovať vodu do systému tak, aby bol tlak jeden a pol krát vyšší ako prevádzkový tlak. Potom budete musieť počkať 15 minút.

Ak počas tejto doby tlak neklesne (je potrebné riadiť sa údajmi tlakomeru), potom sú všetky spojenia vyrobené s vysokou kvalitou. V prípade, že tlak klesá, je potrebné hľadať únik. Po dokončení tlakovej skúšky sa zo systému vypustí prebytočná voda.

Čistenie opláchnutím

Preplachovanie pomáha odstrániť kontaminanty z potrubí a radiátorov. Na batériách sa otvoria všetky kohútiky a potom sa do nádrže vypustí voda pod tlakom 4 bary. Potok zmýva nečistoty, frakcie hrdze a usadeniny. Ak sú filtre upchaté, zatvorte vstupný ventil a odstráňte nečistoty z membrány..

Rada! Aby ste dosiahli vysokú kvalitu vykurovania, prepláchnite systém 2-3 krát.

Návaly horúčavy

Táto operácia sa považuje za povinnú pri prvom spustení zariadenia. Je potrebné dvakrát prepláchnuť siete. To vyžaduje použitie tlakových čerpadiel s tlakom 4 bary. Ak chcete vykonať umývanie, musíte otvoriť vypúšťací ventil a začať dodávať vodu do systému.

Spustenie plynového kotla do prevádzky

Rada! Počas procesu splachovania sú filtre inštalované pred vchodom do kotla často upchaté, preto ich treba vybrať a vyčistiť..

dodatočné overenie

Pred spustením jednotky musíte:

Kontrola plynového kotla pred štartom

 • uistite sa, že je plynovod tesný, to znamená, že merač nezaznamenáva prietok plynu, keď je plynový ventil na jednotke zatvorený;
 • skontrolujte, či funguje automatizačný systém, ktorý v prípade núdze vypne kotol;
 • skontrolujte trakciu.

Ak nie je splnená aspoň jedna z vyššie uvedených podmienok, spustenie nemožno vykonať..

Spustenie vykurovacieho systému

Takže ste skontrolovali stav kotla a radiátorov, naplnili ste systém chladiacou kvapalinou a pripravili ste sa na prvé spustenie. Ďalej všetko závisí od toho, na akom palive zariadenie pracuje..

Prvý štart

Prvé uvedenie plynového kotla do prevádzky musí vykonať odborník na plynové služby. Prípravné práce pred spustením plynového vykurovacieho kotla je možné vykonať nezávisle, ale plynové vedenie musí byť pripojené odborníkom – plynárom. Následne, ak všetko prebehlo dobre, vypíše certifikát, ktorý vám umožní prevádzkovať plynový kotol.

spustenie jednotky

Pri automatizovaných modeloch, napríklad „Vilant“, „Beretta“, „Ferroli“, uvedenie do prevádzky znamená nasledujúci sled činností: zapojenie do zásuvky, otvorenie plynového ventilu, stlačenie štartovacieho tlačidla, nastavenie požadovaného teplotného režimu.

Počas piezo zapaľovania podržte niekoľko sekúnd regulátor plameňa a potom stlačte tlačidlo zapaľovania.

Poznámka! Pri prvom zapaľovaní sa v potrubí môže hromadiť vzduch, takže môže byť zablokovaný. Ak chcete odblokovať, stlačte tlačidlo „Reštartovať“.

Prípravné práce

Pred zapálením plynového kotla je potrebné skontrolovať jeho tesnosť – vykonajte tlakovú skúšku. To je možné vykonať dvoma spôsobmi: naplnením systému vodou alebo pomocou vzduchového kompresora. Proces pozostáva z nasledujúcich krokov:

 • otvorte kohútik, ktorý je zodpovedný za plnenie systému chladiacou kvapalinou;
 • pomaly naplňte radiátory vodou, kým tlak v systéme nedosiahne tlak 2 atmosféry;
 • zatvorte kohútik a počkajte asi hodinu;
 • ak tlak zostane na rovnakej úrovni, potom je všetko v poriadku; ak sa indikátor na manometri znížil, došlo k úniku – musíte ho nájsť a opraviť.

Kontrola systému ohrevu vzduchu sa odporúča, ak ho v blízkej budúcnosti nemáte v úmysle používať. Tým sa odstráni potreba vypúšťať vodu zo systému. Ak sa po tlakových skúškach plánuje uvedenie plynového kotla do prevádzky, je lepšie ihneď naplniť chladiče chladiacou kvapalinou.

Poznámka! Skúšku tesnosti vykurovacieho systému je možné vykonať iba vtedy, ak je teplota v miestnosti nad nulou..

Pred zapálením starého plynového kotla, ktorý sa dlho nepoužíval, by ste mali dôkladne opláchnuť jeho výmenníky tepla, vyčistiť zariadenie horáka a tiež utrieť telo.

Prepláchnutie vykurovacieho systému sa vykonáva čerpaním vody pod tlakom. Odporúčame prepláchnuť nielen starý, ale aj nový vykurovací systém, pretože počas inštalácie sa do radiátorov často dostávajú nečistoty.

biely kotol v miestnosti

Kotol na tuhe palivo

Spustenie vykurovacieho systému pomocou dreva a uhlia sa vykonáva nasledovne:

1. Zaistite, aby bol tlak v systéme najmenej 1 atm..

2. Otvorte bránu, ktorá blokuje prístup do komína.

3. Položte východiskový materiál na rošt.

4. Nalejte palivo do spaľovacej komory.

5. Zapáľte východiskový materiál. Počkajte 10-15 minút a potom zatvorte zapaľovaciu klapku.

6. Keď teplota v systéme stúpne na požadovanú úroveň, nastavte termostat tak, aby udržiaval požadovaný ohrev vzduchu v miestnosti..

Nastavenie vykurovacieho systému

Po úspešnom spustení kotla je možné vytvoriť efektívnu a stabilnú prevádzku vykurovacieho systému. Na nastavenie musíte porozumieť regulačným ventilom. Batériám, ktoré sú najvzdialenejšie od kotla, vo väčšine prípadov chýba teplo. Toto je možné napraviť, ak je dodávka ohriateho nosiča tepla rozložená rovnomerne..

Za týmto účelom zaskrutkujte kohútiky na nastavenie prvých dvoch radiátorov. Ventil prvého radiátora je potrebné zaskrutkovať na polovicu a ďalší o niečo menej. Sledujte dosiahnutý účinok. Prispôsobenie a vyladenie každého radiátora môže trvať niekoľko dní. Vo všeobecnosti však systém v tejto fáze už funguje normálne a ohrieva miestnosť..

Ako nastaviť ťah v kotle?

Prievan časom slabne, preto ho skontrolujte v zariadení a komíne. Pozrite sa cez pozorovacie okno. Vyčistite dráhy odtoku sadzí. Prievan zhoršuje zlé počasie: plyny nie vždy úplne uniknú a prichádzajúci vzduch môže narušiť činnosť horáka. Skontrolujte štruktúru komína a porovnajte ju s požiadavkami SNiP 2.04.05-91.

Deflektor komína

Deflektor zlepšuje ťah v komíne, pretože vytvára efekt poklesu tlaku, a okrem toho sa používajú aj dymové ventilátory a komínová lopatka

Regulátor ťahu (brána) je inštalovaný s nadmerným ťahom. V tomto ohľade sa objavuje opačný problém. Komín sa nadmerne ochladzuje a postupne sa zvnútra zakrýva kondenzáciou. Potrubie je upchaté akumuláciou sadzí a ľadu. Ak zabudnete otočiť bránu najmenej raz za 2-3 dni, potom sa toto zariadenie pokazí, zmena polohy otvoreného / zatvoreného nie je možná.

Regulátor ťahu vyberte podľa zásady: čím dlhšia alebo vyššia je výška komína, tým menší je priemer brány v porovnaní s rovnakým indikátorom potrubia. Potom bude komín trvať dlhšie..

Existujú aj regulátory spaľovania, niekedy označované ako mechanické regulátory ťahu a vlnovce. termostaty. Zariadenia tohto typu sa častejšie inštalujú na zariadenia na tuhé palivá, ale používajú sa aj na plynových zariadeniach – vodnom termostate – nie je na ňom reťaz. Jednotky pre plynové kotly neovplyvňujú kontrolu ťahu komína.

Nastavenie regulátora spaľovania pre plynový kotol vyzerá takto:

 1. Pred inštaláciou vypustite vodu z kotla a ak nie je možné vykurovací systém izolovať kohútikmi, odstráňte všetku chladiacu kvapalinu.
 2. Namiesto toho vytiahnite zástrčku a zaskrutkujte regulátor.
 3. Potom naplňte systém chladiacou kvapalinou a zapáľte horáky.
 4. Posuňte ovládač do požadovanej polohy teploty.

Ak nie je na regulátore zobrazená presná teplota, pozrite sa na značky na zotrvačníku. V lete nastavte presne uprostred medzery medzi nízkymi a strednými hodnotami. V zime – medzi strednými a vysokými.

Brána s veľkým ventilom

Šoupátkový ventil: tieto regulátory ťahu sa používajú spolu so zariadeniami s vnútorným tlmičom, ktoré je možné otáčať vonkajšou rukoväťou.

Pred nastavením na optimálnu hodnotu skontrolujte všetky teplotné režimy.

Regulácia výkonu plynového kotla

V tomto prípade je úlohou znížiť alebo zvýšiť indikátor. Nepriama metóda regulácie zahŕňa zníženie prietoku cez kohútiky: čo je po pripojení k kotlu a pri spustení. Rozsah ovládania sa zníži, takže priame metódy sú lepšie..

Ak chcete zvýšiť výkon, vyberte možnosť:

 1. Nastavte horák na požadovanú hodnotu – relevantnú pre modulačné jednotky.
 2. Kúpte si výkonnejší horák.
 3. Vymeňte trysky za väčšie. Pamätajte si, že so zvýšením prenosu tepla z kotla sa zvýši spotreba plynu, riziko poruchy v predstihu a zníži sa účinnosť..

V ideálnom prípade je lepšie zveriť nastavenie na zvýšenie výkonu špecialistovi na kotly. Rast kapacity týchto možností dosahuje 15%. Ak to nestačí, použite na vykurovanie miestností ďalšie zariadenia. Nezabudnite vyčistiť kotol, aby ste udržali úroveň výkonu.

Atmosférické trubice horáka

Rúry s mikroplameňmi pre atmosférický horák – také zariadenie funguje takmer nehlučne, ale má nízky výkon, vysušuje vzduch v miestnosti a závisí od veľkého počtu vonkajších faktorov.

Niekedy musíte znížiť výkon. Najprv sa upraví v ponuke: podľa parametrov teploty výmenníka tepla a času proti cyklovaniu. Potom sa nastaví obehové čerpadlo. V prípade potreby zmeňte horák na modulačný.

Dôvody zmeny výkonu kotla:

 1. Zvýšenie: zariadenie je potrebné vybaviť súčasne so zvýšením výkonu, na pripojenie nepriameho vykurovacieho kotla sa zväčšila plocha na vykurovanie.
 2. Zníženie: odmietnutie jednej z funkcií (vykurovanie alebo dodávka teplej vody), časť funkčnosti (vykurovanie jednotlivých miestností, podlahové vykurovanie), zníženie výkonu kotla.

V prípade nadmernej spotreby paliva stojí za to skontrolovať sekundárny výmenník tepla a odstrániť zvyšky soli ručne alebo pomocou chemického zloženia. Znečistenie bude indikované charakteristickým prebublávaním počas prevádzky kotla..

Spotreba sa zvyšuje v dôsledku nízkeho špecifického spaľovacieho tepla (výhrevnosti) plynu. Norma nie je nižšia ako 7 600 kcal m³. Pri zle vypustenom palive klesne výhrevnosť takmer dvakrát..

Upravte tiež plynový ventil. Sú regulované v závislosti od štruktúry:

 • jednostupňové majú iba polohy „zapnuté“ a „vypnuté“;
 • dvojstupňové ventily sú vybavené 1 vstupom a 2 výstupmi a otvárajú sa v medziľahlej polohe;
 • trojstupňové kotly majú dva stupne výkonu;
 • pomocou modelovacích ventilov je možné výkon regulovať plynulejšie, majú okrem polohy „zapnuté“ a „vypnuté“ mnoho režimov plameňa.

Pozrite sa na farbu plameňa. Ak má viditeľnú žltú časť, priskrutkujte ventil na spustení, aby sa znížil prietok paliva..

Plynový ventil 845 SIGMA

845 SIGMA Multifunkčný plynový ventil s výkonovou moduláciou, regulátorom výstupného tlaku a ovládaním paliva – viacvláknové a prírubové možnosti

Na termostate znova nastavte prevádzkovú teplotu vykurovania. Princíp jeho fungovania je, že tyč je súčasťou práce. Keď teplota klesne, prvok klesá a otvára prívod paliva. Zvýšenie teploty vedie k zvýšeniu tyče, a preto plyn začne prúdiť v menšom objeme.

Ak je nedostatok vzduchu, skontrolujte klapku, posilňovač a regulátor teploty. Vyskočenie pri zapaľovaní hlavného horáka je spôsobené upchatými vzduchovými cestami. Odstráňte prach z nich a zo vstupov.

Proces zapaľovania plynového kotla

Po skončení prípravných činností pristúpia k spusteniu plynovej jednotky. Manipulácie na zapálenie plynového kotla závisia od toho, aký typ zapaľovania je na ňom nainštalovaný: piezo alebo automatický.

Väčšina moderných plynových kotlov, napríklad Beretta, Ferroli, Bosch, je vybavená automatickým zapaľovaním a je možné ich ľahko zapáliť stlačením jedného tlačidla „Štart“. Predtým nezabudnite na pripojenie jednotky k elektrickej sieti a otvorenie plynového ventilu. Teplota sa zvyčajne nastavuje pomocou tlačidiel „+“ a „-“. Jednotka sa nie vždy zapne okamžite, stane sa, že budete musieť niekoľko sekúnd počkať, kým sa nerozsvieti.

Piezo zapaľovanie je o niečo ťažšie: musíte stlačiť regulátor plameňa a chvíľu ho podržať a potom aktivovať piezo tlačidlo. Týmto spôsobom sa zapáli mnoho jednotiek domácej výroby: ZhMZ, Lemax, AOGV atď..

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny, pravidlá bezpečnej prevádzky

Vlastnosti zapaľovania rôznych modelov plynových kotlov

Rôzne modely majú svoje vlastné charakteristiky zapaľovania. Napríklad pred zapálením plynového kotla aton alebo danko by ste mali regulátor nastaviť na ikonu s hviezdičkou a podržať ho tam 5-10 sekúnd. Potom musíte stlačiť tlačidlo vedľa.

Ako zapáliť plynový kotol AOGV? Keď je kotol vypnutý, ovládací gombík je v polohe „bodka“. Pri zapaľovaní sa prepne do režimu „iskra“ a podrží sa, kým sa nezastaví. Súčasne sa aktivuje tlačidlo piezo zapaľovania, kým sa horák nezapáli. V prípade potreby sa piezo stlačí niekoľkokrát. Keď sa v horáku objaví plameň, gombík podržte ešte asi 10 sekúnd, kým sa termočlánok nezahreje.

spustenie plynového kotla

Ďalšou možnosťou je, ako zapáliť plynový kotol Lemax. Má hlavný horák a pilotný horák. Spočiatku je rukoväť v polohe “bod”. Na zapálenie kotla otočte rukoväť do polohy „iskra“ a podržte ju 10-60 sekúnd. Súčasne stlačte tlačidlo piezo zapaľovania, kým sa v horáku nezapáli. Ak po uvoľnení držadla plameň zhasne, mali by ste manipulácie zopakovať, ale zároveň držať rukoväť dlhšie. Na okamžité zapnutie hlavného horáka kotla Lemax musíte otočiť gombík do polohy 1.

Problémy so vznietením plynového kotla

V niektorých prípadoch je počas zapaľovania činnosť plynového kotla zablokovaná. Zariadenie môžete odomknúť stlačením tlačidla „Reštartovať“.

Blokovanie je často spôsobené nadmerným hromadením vzduchových hmôt vo vykurovacom systéme. V tomto prípade je potrebné z radiátorov odstrániť prebytočný vzduch. Za týmto účelom je v hornom kovaní každého z nich nainštalovaný Mayevského žeriav alebo automatický ventil. V prvom prípade bude potrebné vymeniť umývadlo pod kohútikom a otvoriť ho – vzduch so zasyčaním spolu s malým množstvom chladiacej kvapaliny vyjde z batérie. Vykonávanie podobných manipulácií s každým chladičom umožní uvoľnenie prebytočného vzduchu z celého systému. V druhom prípade samotná automatizácia uvoľní prebytočný kyslík..

Poznámka! Uvoľnenie vzduchových hmôt je sprevádzané poklesom tlaku v systéme.

Niekedy je zapaľovanie plynového kotla zablokované kvôli poruchám obehového čerpadla – na obrazovke sa zobrazí zodpovedajúca chyba. Niekedy sa v ňom hromadí vzduch, v dôsledku čoho sa čepele voľne neotáčajú a zasekávajú sa. Potom ich musíte otočiť ručne. Za týmto účelom odstráňte kryt plynového kotla, nájdite stredovú skrutku a odskrutkujte ju, potom otočte hriadeľom v smere šípky. Nad čerpadlom musí byť vetrací otvor. Jeho veko je vytiahnuté nahor a vypúšťa vzduch..

požiar plynového horáka

Zapaľovanie môže byť zablokované v dôsledku nedostatočného prívodu plynu do horáka. V tomto prípade kontrolujú, či je plynový ventil otvorený, či je plynové potrubie niečím upchaté, či je v potrubí plyn..

Po prvom spustení môže vykurovací systém chvíľu vydávať klokotavé zvuky. Sú produkované vzduchovými bublinami, pretože nie je možné okamžite zbaviť sa všetkého prebytočného kyslíka. Nejde o poruchu, zo systému bude postupne unikať vzduch a zvuky zmiznú. Ďalšia prevádzka plynového kotla je popísaná v priložených pokynoch..

Poruchy a ich príčiny

Niekedy pri použití plynových kotlov dochádza k poruchám. To platí nielen pre staré modely, ale aj pre tie, ktoré slúžia svojim majiteľom relatívne krátko..

Tu je zoznam najčastejších problémov:

 • kotol sa nezapne;
 • jednotka sa veľmi často vypína;
 • v niektorých prípadoch môžete vidieť, že je úplne vyhasnutý;
 • kotol sa úplne vypne alebo veľmi rýchlo zhasne, čo spôsobí dym;
 • horák sa dobre nezapáli a trvá dlho, kým sa zapne.

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny na spustenie nástenných a podlahových modelov starého a nového modelu po dlhej alebo krátkej prestávke, vypnutí plynu alebo svetla

Je potrebné zvážiť, prečo sa to deje a čo v týchto prípadoch robiť..

 • Napríklad, ak je prievan v kotle prerušený alebo nie je žiadny, nie je možné udržiavať konštantný plameň. Ak chcete skontrolovať prítomnosť trakcie, musíte zapáliť zápalku a opatrne ju priniesť do špeciálneho okna na testovanie. V prítomnosti ťahu sa oheň odkloní v ľubovoľnom smere. Ak tam nie je, oheň bude horieť úplne rovnomerne. Ak existujú také problémy, potom je potrebné začať s čistením komína..
 • Niekedy je naopak ťah príliš veľký, v takom prípade zhasne aj plameň. Je tiež možné to opraviť: na zníženie trakcie je potrebné nainštalovať tlmiče.
 • Existujú prípady, keď je komínová šachta pokrytá ľadom, ktorý narúša plný obeh vody. Obvykle sa to stáva vo veľmi chladných zimách. Na vyriešenie problému musíte najskôr zraziť všetok ľad a potom izolovať potrubie zvonku. Potom by mal systém fungovať bez prerušenia..

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny na spustenie nástenných a podlahových modelov starého a nového modelu po dlhej alebo krátkej prestávke, vypnutí plynu alebo svetla

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny na spustenie nástenných a podlahových modelov starého a nového modelu po dlhej alebo krátkej prestávke, vypnutí plynu alebo svetla

 • Ak sa horák veľmi dlho nerozsvieti, dôvodom môže byť porucha snímača. Aby sme pochopili, či je to tak, je potrebné navzájom skratovať protiľahlé svorky; ak sa nič nerozhorí – musíte zmeniť snímač.
 • Sú chvíle, keď z dverí kotla vychádza dym. K tomu dôjde, ak sa plyn okamžite nezapáli. Na odstránenie tohto problému je potrebné nastaviť prietok vzduchu k horáku. Na to stačí nájsť nastavovaciu podložku a posunúť ju na jednu alebo druhú stranu..

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny na spustenie nástenných a podlahových modelov starého a nového modelu po dlhej alebo krátkej prestávke, vypnutí plynu alebo svetla

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny na spustenie nástenných a podlahových modelov starého a nového modelu po dlhej alebo krátkej prestávke, vypnutí plynu alebo svetla

To sa robí, keď je oheň zapálený. Ak kotol počas spaľovania hučí, potom je veľa vzduchu. Keď sa oheň zmení na červený so žltým odtieňom, je veľmi málo vzduchu. Je potrebné nastaviť kotol tak, aby bol oheň rovnomerný a mal normálnu farbu.

 • Vstrekovače často zlyhávajú. Obvykle sa to stane počas opravy, potom plyn čiastočne prúdi. Aby ste tento problém odstránili, musíte buď opraviť trysku, alebo ju nahradiť novým dielom..
 • Stáva sa, že v teplom počasí môžu plynové kotly zlyhať. Dôvodom je, že teplota vonku a v komíne je odlišná. Aby ste tomu zabránili, musíte komín aspoň z času na čas zahriať..

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny na spustenie nástenných a podlahových modelov starého a nového modelu po dlhej alebo krátkej prestávke, vypnutí plynu alebo svetla

Vlastnosti zimného štartu

Ak musíte spustiť kotol v zime, budete musieť mierne zmeniť postupnosť prác:

Plynový kotol pripravený na štart

 • je potrebné zahriať priestory na pozitívnu teplotu pomocou elektrických ohrievačov;
 • naplňte skrat najbližšie k kotlu chladiacou kvapalinou;
 • zahrejte chladiacu kvapalinu na teplotu 20-23 stupňov (nie viac);
 • postupne sa pohybujte pozdĺž obrysov ďalej a ohrievajte chladivo na teplotu uvedenú vyššie;
 • po vyplnení všetkých obrysov môžete jednotku zapnúť v prevádzkovom režime.

Ako spustiť plynový dvojokruhový kotol po núdzovom zastavení

Dobrý deň. Píšem vám s nasledujúcim problémom. V našom dome máme dvojokruhový kotol s koaxiálnym systémom. Pri oprave vykurovacieho systému bola všetka voda vypustená. V tej chvíli sa manželka rozhodla umyť riad a otvorila kohútik teplej vody. Kotol samozrejme reagoval a v dôsledku toho došlo k núdzovému vypnutiu zariadenia. Spustil sa alarmový senzor. Keď bola oprava potrubia dokončená a systém bol naplnený vodou, kotol sa nepodarilo spustiť. Núdzové svetlo svietilo a vykurovací systém sa nespustil. Špecialistov nemôžeme pozvať, pretože najbližšia služba je vzdialená 100 km. Pomáha správne spustiť kotol. Značka kotla – Viessmann.

Na spustenie vykurovacieho systému po núdzovom zastavení plynového kotla musíte naplniť radiátory a potrubia vodou. Predtým sa pozrite do technického pasu kotla, aký je jeho minimálny a maximálny tlak pracovnej vody v systéme, a vyplňte okraj týchto čísel. Úroveň tlaku by sa mala kontrolovať na snímači, ktorý je nainštalovaný na prednom paneli zariadenia (môže byť zospodu, zboku, v závislosti od značky).

d0aac19c5c5e487ab01530496ba2d35a.jpg

Červená šípka zobrazuje snímač tlaku a teploty, rozdelený na dve stupnice. Dolná stupnica – tlak, horná – teplota vykurovania systému

Ako odstrániť vzduchové zátky

ca66daeb93b0c2938c5551d465956d78.jpg

Jednoduché pripojenie systému naplnením vodou nestačí. Nefunguje to alebo sa jeho účinnosť extrémne zníži. Na vykonanie plnohodnotného prvého spustenia zariadenia je potrebné zo systému vypustiť všetok vzduch, ktorý sa nahromadil v systéme. Moderný plynový kotol môže mať špeciálny systém na automatické odvádzanie vzduchu pri plnení, ale účinnosť takýchto systémov je nízka. To znamená, že počas pripojenia je potrebné manuálne odvzdušnenie z hlavného a ďalších systémov. Až potom môžete začať.

Demontáž vzduchových zástrčiek počas pripojenia sa vykonáva nielen na obehovom čerpadle, kotle, ale aj vo všetkých vykurovacích radiátoroch. V tomto prípade sa odporúča začať proces s radiátormi. Špeciálne na to sú vybavené takzvanými Mayevskými žeriavmi, ktoré stačí otvoriť nahradením umývadla pod nimi. Najprv bude počuť mierne pískanie – to je vzduch, ktorý postupne opúšťa systém. Ak sú zátky odstránené, začne prúdiť voda. Ak sú batérie zbavené vzduchových hmôt, potom musia byť kohútiky zatvorené. Takýto jednoduchý postup sa vykonáva s každým radiátorom, z ktorého je potrebné skontrolovať a vyčistiť zátky. Keď je zo všetkých radiátorov odstránený vzduch, ihla tlakomeru sa nastaví na požadovanú hodnotu. Pred zapnutím plynového kotla je potrebné do systému pridať chladivo, to znamená naplniť ho kvapalinou.

Ďalej je potrebné úplne odstrániť všetky vzduchové zátky z obehového čerpadla, čo si vyžaduje demontáž niektorých častí kotla. Táto práca je jednoduchá, stačí odstrániť predný panel kotla a potom nájsť valcovú časť, ktorá má v strede tela kryt, na ktorom je otvor pre skrutkovač. Kotol musí byť spustený, to znamená, že musí byť napájaný, regulátor vykurovania musí byť nastavený do požadovanej prevádzkovej polohy. Potom sa ozve slabé bzučanie – spustí sa obehové čerpadlo. Môžete počuť grganie, iné zvuky. Pomocou skrutkovača musíte kryt v nájdenej časti mierne odskrutkovať, to by sa malo robiť, kým voda netečie. Hneď ako kvapalina začne presakovať, uzáver musíte naskrutkovať. Tento postup je potrebné vykonať 2-3 krát, potom vzduchové zámky úplne opustia systém a zvuky a grganie zmiznú, čerpadlo začne pracovať ticho. Ihneď potom bude fungovať elektrické zapaľovanie zariadenia, plynový kotol začne pracovať sám.

Tlak vo vykurovacom systéme sa musí vyrovnať pridaním vody na požadovanú úroveň. Systém sa postupne zahrieva a začína vstupovať do normálneho prevádzkového režimu. Pripojenie a prvé spustenie akéhokoľvek vykurovacieho zariadenia je zložitý a náročný proces. Účinnosť vykurovania závisí od správnej prípravy, spustenia a nastavenia systému..

Prečo plynový kotol zhasne a čo robiť

Príčin zhasínania plameňa môže byť mnoho. Do značnej miery závisia od konštrukcie kotla, najmä od typu spaľovacej komory.

V prípade uzavretých horákov môžu byť typickými príčinami:

 • Odpojenie prívodu plynu do elektrickej siete.
 • Porucha plynového ventilu, porucha plynového zariadenia.
 • Trysky horáka upchaté sadzami.

Otvorené horáky majú rovnaké problémy, existujú však ďalšie:

 • Zadný ťah v komíne.
 • Vonku silný nárazový vietor.
 • Prievan v interiéri.

Riešenie týchto problémov nastáva v súlade s povahou a vlastnosťami príčin, ktoré spôsobili útlm. Ak plameň náhle zhasne, prvým krokom je zatvorenie prívodu plynu a zavolajte plynárenskú službu..

Ak problémy spočívajú v samotnom kotle, je nevyhnutné zavolať technika zo servisného strediska.

Odporúčania na použitie

 • Ak plynový ventil nefunguje správne, je potrebné ho skontrolovať a upraviť nastavenia. Ak je výmenník tepla pokrytý veľkou vrstvou vodného kameňa, výrazne sa tým zníži prenos tepla a výrazne sa zvýši spotreba paliva. V takejto situácii kotol vydáva praskavý alebo hlučný zvuk. Je to kvôli akumulácii solí, ktoré sa časom pomaly rozpadávajú z povrchu, a preto je počuť hluk. Môžete ich odstrániť pomocou špeciálnych činidiel..
 • Uzly sa často príliš rýchlo opotrebujú. Hlavným dôvodom je taktovanie. V tomto prípade sa plynový kotol môže automaticky zapnúť alebo vypnúť. Keď sa voda v okruhu ochladí, z termostatu je prijatý signál, že voda vychladla, v tomto prípade sa kotol zapne.

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny na spustenie nástenných a podlahových modelov starého a nového modelu po dlhej alebo krátkej prestávke, vypnutí plynu alebo svetla

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny na spustenie nástenných a podlahových modelov starého a nového modelu po dlhej alebo krátkej prestávke, vypnutí plynu alebo svetla

Ak sa chladiaca kvapalina zahreje na maximum, zariadenie sa automaticky vypne. Táto funkcia šetrí energiu. Ak však bicyklujete príliš často, niektoré prvky sa môžu opotrebovať. Preto stojí za to venovať tomu osobitnú pozornosť..

 • Plynový kotol je považovaný za jeden z najlepších vykurovacích zariadení. Riadiaci systém AGV je intuitívny, takže táto možnosť je ideálna pre začiatočníkov. Ale zároveň to má svoje nevýhody: lacné kotly tohto typu sa rýchlo rozpadnú a je takmer nemožné opraviť tieto poruchy bez pomoci špecialistov. Preto pred inštaláciou musíte skutočne posúdiť svoju silu. Potom bude v dome teplo a v duši pokoj.

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny na spustenie nástenných a podlahových modelov starého a nového modelu po dlhej alebo krátkej prestávke, vypnutí plynu alebo svetla

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny na spustenie nástenných a podlahových modelov starého a nového modelu po dlhej alebo krátkej prestávke, vypnutí plynu alebo svetla

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny na spustenie nástenných a podlahových modelov starého a nového modelu po dlhej alebo krátkej prestávke, vypnutí plynu alebo svetla

Z tohto dôvodu môže plynový kotol zhasnúť alebo sa nezapáliť

Ako zapáliť plynový kotol bez automatizácie?

Počas vykurovacej sezóny musí zariadenie kotla súkromného domu fungovať bez prerušenia. Existujú však nepríjemné situácie, keď sa kotol zastaví v automatickom režime. V najchladnejších dňoch sa navyše môžu vyskytnúť problémy, dom sa rýchlo ochladí a hrozí nebezpečenstvo odmrazenia systému. V niektorých prípadoch sa môžete pokúsiť odstrániť poruchu sami tým, že zistíte, prečo plynový kotol zhasne.

Vonkajšie príčiny tlmenia horáka

Príčiny vyblednutia horáka kotla môžu byť spôsobené vonkajšími faktormi a poruchami v zariadení samotnej jednotky. Tieto faktory sú nasledujúce:

 • zhoršenie prirodzeného ťahu komína alebo jeho prevrátenie;
 • zníženie tlaku plynu v potrubí;
 • poruchy plynomeru, ktoré vedú k zníženiu výkonu;
 • upchatý plynový filter;
 • výpadky prúdu;
 • nedostatok prívodného vzduchu;
 • prievan v dome, ktorý vytvára krátkodobý prebytok prívodného vzduchu;
 • poruchy vykurovacieho systému.

Ostré poryvy vetra môžu veľmi zriedka prevrátiť ťah vo zvislých vonkajších komínoch alebo výfukových šachtách usporiadaných v hrúbke steny, vďaka čomu môže plynový kotol zhasnúť..

V komíne, ktorého priemer a výška sú vypočítané správne a horná časť je vytvorená vo forme dýzy, je prevrátenie ťahu od nárazov vetra prakticky vylúčené.

To isté platí pre výfukové hriadele lemované tehlami. Ak sa však v oblasti bydliska často vyskytuje silný vietor a ich poryvy sa stále dostávajú k horáku, na horný koniec komína sú nainštalované špeciálne zariadenia: dýzy alebo meteorologické lopatky. Posledné menované majú konštrukciu, ktorá umožňuje, aby sa vývod otáčal v smere vetra a vždy bol k nemu „späť“.

Bežnejší je útlm plynových kotlov s koaxiálnymi komínmi vyvedenými horizontálne cez stenu. Koaxiálny výstup je spravidla zvonku zakrytý ozdobnou mriežkou. Riešenie je jednoduché: musíte si preštudovať, na ktorej strane sa fúkanie vyskytuje najčastejšie, a odtiaľ zakryť bočné otvory v rošte. Okrem vyššie uvedených opatrení by mal byť vnútorný povrch komína najmenej raz za 2 roky očistený od sadzí..

Pokles tlaku plynu v potrubí je pomerne zriedkavý a je spôsobený skutočnosťou, že v obzvlášť chladných dňoch všetci spotrebitelia používajú ohrievače vody maximálne.

Problém by mal byť vyriešený aj vo fáze nákupu kotla a výberom jednotky prispôsobenej na nízky tlak plynu. Potom je už ťažké problém alternatívne vyriešiť – dramaticky zväčšiť priemery prívodných plynovodov.

Vyžaduje si to však dohodu s plynárenskými službami, je možné, že bude lacnejšie kúpiť nový kotol alebo sa ho pokúsiť nainštalovať na starý upravený horák.

Prozaickejšími dôvodmi sú upchatie plynového filtra alebo porucha merača, ktorá vedie k nedostatočnej spotrebe plynu a automatickému vypnutiu plynového kotla. Riešenie je zrejmé: filter je potrebné rozobrať a vyčistiť a pokiaľ ide o merač, podať žiadosť v plynárenstve, nie je dovolené ho odstrániť a rozobrať sami.

Výpadok energie vedie k zastaveniu obehového čerpadla a zvýšeniu teploty chladiacej kvapaliny v kotle. Väčšina moderných inštalácií je vybavená bezpečnostnými automatikami, ktoré vypínajú horák. Aby ste sa tejto situácii vyhli, je lepšie kúpiť si neprerušiteľný zdroj napájania..

Atmosférické horáky sú citlivé na nedostatok vzduchu alebo prebytočný vzduch. Prívodný vzduch musí byť do spaľovacej miestnosti privádzaný z iných miestností, spravidla medzerou pod vstupnými dverami. V opačnom prípade nie je dostatok spaľovacieho vzduchu a plynový kotol zhasne.

Tento jav je spojený s absenciou odsávača pár, ktorý v miestnosti vytvára vákuum a indukuje prúdenie vzduchu z iných miestností do pece. Pretože tento problém nemožno rýchlo vyriešiť, budete musieť nechať dvere do kotolne neustále otvorené..

Má to však aj druhú stránku: pri otváraní predných dverí do domu a silnom nárazovom vetre sa objaví ostrý prievan, v dôsledku ktorého môže plameň v horáku zhasnúť a jeho tlmenie.

Zariadenie plynovej pece sa musí vykonávať v súlade s pravidlami, pričom sa zohľadnia všetky požiadavky na miestnosť a vybavenie.

Poruchy vo vykurovacom systéme môžu tiež viesť k automatickému vypnutiu kotla. Napríklad prehriatie chladiacej kvapaliny alebo jej nedostatok v systéme.

Uvedenie nástenného kotla do prevádzky

kotolňa s plynovým kotlom

Pri inštalácii a prvom spustení nástenného plynového kotla je lepšie obrátiť sa na organizáciu príslušných špecifík. Prítomnosť všetkých schválení a príslušných kvalifikácií na inštaláciu zariadenia na ohrev vody v servisnom stredisku vám umožní kúpiť si záruku a v nasledujúcich rokoch ju predĺžiť, ak sa používa správne. To všetko musí byť sprevádzané dokumentmi vo forme aktu alebo karty s pečaťou a podpisom..

Okrem poskytnutých záručných povinností pri kontakte so špecialistami je ďalšou výhodou bezpečná inštalácia a nastavenie pre ekonomickú prevádzku plynového kotla. Bezpečnosť znamená žiadny únik plynu a žiadne riziko nežiaduceho vznietenia.

Inštalačné funkcie

Podľa požiadaviek SNiP musí byť vykurovací kotol pripojený k plynovodu pomocou medeného potrubia alebo vlnovcovej hadice z nehrdzavejúcej ocele. Vyžaduje sa plynový uzatvárací ventil. Na pripojenie je tiež možné použiť rôzne typy adaptérov a tvaroviek. Nezabudnite na prítomnosť tesnení a tesniacich materiálov v spojoch.

Plynové kotly je možné montovať iba na ohňovzdorné steny vo vzdialenosti najmenej 2 centimetre. V opačnom prípade musí byť medzi kotol a stenu umiestnený nehorľavý materiál (sadra, kov alebo keramika). V tomto prípade by vzdialenosť k stene mala byť viac ako 3 centimetre a list v ploche by mal presahovať rozmery vykurovacej jednotky v šírke a výške..

Ďalšou dôležitou podmienkou umiestnenia plynového kotla je prítomnosť odsávača pár a okna s prvkami voľného prístupu vzduchu..

Po inštalácii vykurovacieho kotla je potrebné skontrolovať únik plynu elektronickým zariadením alebo mydlovým roztokom..

Uvedenie do prevádzky

Sled činností pri spustení nástenného plynového kotla sa môže mierne líšiť a môže byť nasledujúci:

 • Meria sa napätie v sieti. S jeho veľkým „čerpaním“ je prevádzka zariadenia na ohrev vody možná s dodatočným zahrnutím stabilizačných zariadení;
 • Tesnosť expanznej nádrže sa kontroluje pomocou manometra (najlepšie pred naplnením vykurovacieho systému vodou). Tlak v membránovej nádrži by mal byť o niečo nižší ako vo vykurovacom systéme. Je možné čerpanie vzduchu (s vypustenou vodou z kotla);
 • Pripravuje sa obehové čerpadlo. Za týmto účelom sa skrutka odskrutkuje, predstavuje zástrčku a je umiestnená v strede. Rotor motora sa otáča, aby nedošlo k nechcenému zablokovaniu (zaseknutiu v dôsledku dlhodobého skladovania) a jeho následnému zlyhaniu. Krycia skrutka je naskrutkovaná späť;
 • Všetky kohútiky sú otvorené (vrátane kohútika „make-upu“);
 • Po naplnení vykurovacieho systému vodou a dosiahnutí tlaku 1,2 – 1,5 baru sa kohútik „make -upu“ uzavrie;
 • Napájací kábel je pripojený;
 • Otvorí sa zástrčka automatického vzduchového ventilu na obehovom čerpadle;
 • Pomocou riadiacej jednotky je zapnutý nútený chod čerpadla. V tejto dobe je vykurovací systém „odvzdušnený“ (vzduch je odvádzaný cez radiátory);
 • Tlak v plynovom potrubí sa kontroluje (ak je to možné);
 • Činnosť plynového vykurovacieho kotla sa kontroluje vo všetkých režimoch (dodávka teplej vody a vykurovanie) pri rôznych hodnotách požadovanej teploty;
 • Teplota je monitorovaná indikátormi;
 • Nastaviteľný prívod plynu, maximálna teplota vykurovacieho okruhu a prívod teplej vody na základe kritérií hospodárnosti a trvanlivosti.

Spustenie podlahovej jednotky

Príprava na spustenie podlahového kotla sa vykonáva rovnakým spôsobom. Samotný proces spustenia je nasledujúci:

 • uistite sa, že gombík zapnutia / vypnutia a regulátor teploty sú v polohe „vypnuté“;
 • otvorte ventil prívodu plynu;

Proces spustenia podlahového plynového kotla

 • otočte gombík zapnutia / vypnutia, nastavte ho do polohy „Zapaľovanie“ a stlačte ho. Podržte ho niekoľko sekúnd (je to potrebné, aby mal plyn čas vytlačiť vzduch nahromadený v trubici), potom stlačte tlačidlo „Piezo zapaľovanie“;
 • uvoľnite ovládací gombík a skontrolujte, či je na pilotnom horáku plameň. Ak nie je k dispozícii horák, musíte to skúsiť znova a mierne predĺžiť čas držania ovládacieho gombíka v stlačenej polohe;
 • nastavte gombík na nastavenie teploty chladiacej kvapaliny do požadovanej polohy, potom sa hlavný horák automaticky spustí.

Špecialisti servisného strediska by mali prvýkrát spustiť plynový kotol po inštalácii. Ak spotrebiteľ vykoná tento postup sám, potom nebude môcť vydať záruku na vykurovaciu jednotku. Majitelia však musia vedieť, ako sa kotol spúšťa, pretože jednotka sa môže počas prevádzky zastaviť.

Úvodné informácie

Automatizácia EuroSit 630 je multifunkčné zariadenie, ktoré reguluje dodávku plynu. Poskytuje možnosť regulovať teplotu, úplne vypnúť hlavný horák.

Účel:

 • automatická regulácia dodávky plynu;
 • kontrola bezpečnosti plynových zariadení.

Stojí za zmienku náročný spôsob zapnutia zariadenia. Na jeho obranu môžeme povedať, že týmto spôsobom sa výrobca obával o bezpečnosť svojho spotrebiteľa, bezpečnosť plynového zariadenia..

Štart plynového kotla

Prevádzka plynového kotla začína spustením automatizácie. V prípade použitia ventilu 630 EuroSit bude proces spustenia pozostávať z niekoľkých fáz. Mali by sa vykonávať v súlade so zavedeným postupom:

 • zapnutie žeriavu na stúpačke;
 • zapnutie pilotného horáka;
 • zapnutie hlavného horáka;
 • regulácia a nastavenie teploty.

Podrobný popis postupu spustenia

Prvým krokom je zapnutie dodávky plynu do systému. Za týmto účelom otvorte ventil na stúpačke.

spustenie plynového kotla

Teraz môžete začať pracovať s plynovým ventilom. Na to sa musíte sústrediť na ovládaciu páku zariadenia. Spočiatku je v polohe vypnuté. Musí byť nastavený do polohy „zapaľovania“ (obrázok ohňa na regulátore). Potom musíte stlačiť rukoväť, aby ste spustili nútený prívod plynu do pilotného (zapaľovacieho) horáka. Teraz by ste mali stlačiť tlačidlo piezo zapaľovania a súčasne držať stlačenú rukoväť. Prítomnosť plameňa na pilotnom horáku naznačuje, že je všetko vykonané správne. Rukoväť by ste mali držať stlačenú ďalších desať sekúnd po stlačení a pri kontrole prítomnosti plameňa. To sa musí vykonať, aby sa spustil mechanizmus plynového kotla..

Po desiatich sekundách uvoľnite ovládaciu páku a znova skontrolujte, či na pilotnom horáku nie je plameň. Ak na horáku nie je plameň, zopakujte všetky vyššie uvedené operácie. V takom prípade budete musieť predĺžiť čas stlačenia ovládacej páky..

Ak je na pilotnom horáku plameň, môžete pokračovať v zapaľovaní hlavného horáka. Aby ste to urobili, ovládaciu páku musíte posunúť do polohy od „1“ do „2“ otáčaním proti smeru hodinových ručičiek. Plameň hlavného horáka bude indikovať správnosť činností. Potom, čo sa presvedčíte, že je k dispozícii, je možné ovládaciu páku posunúť z polohy „1“ do „7“. Poloha musí byť zvolená na základe toho, akú teplotu chladiacej kvapaliny je potrebné získať. V situácii s modelom EuroSit 630 číslo 7 na rukoväti zodpovedá teplote 90 stupňov. Toto je maximálna možná hodnota pre model. Pri dodržaní všetkých týchto krokov štart plynového kotla prebehne bez problémov.

Odpojenie zariadenia

Ak chcete vypnúť plynový kotol, musíte vypnúť plynový ventil. Existujú dve možnosti vypnutia:

 • vypnutie hlavného horáka;
 • vypnutie hlavného a pilotného horáka.

V prvom prípade musí byť ovládacia páka otočená v smere hodinových ručičiek a nastavená do polohy „zapaľovania“. Potom sa vypne hlavný horák, ale pilotný horák bude pokračovať v prevádzke..

V druhom prípade musí byť rovnaká ovládacia páka otočená v smere hodinových ručičiek, kým sa nedosiahne poloha „vypnuté“. Tým sa dokončí dodávka plynu do všetkých horákov. Budete počuť kliknutie, ktoré potvrdí, že je zariadenie vypnuté. Plameň tiež zmizne. Dodávka plynu bola teraz zastavená..

Ako spustiť plynový kotol: pokyny krok za krokom

Ak je vykurovací systém dlhší čas nečinný, pred vykonaním akýchkoľvek opatrení skontrolujte jeho integritu, všetky závitové spojenia, kohútiky a ventily, expanznú nádrž.

Plnenie systému chladiacou kvapalinou

Ak sa ako nosič tepla používa voda, je potrebné naplniť vykurovací systém pozitívnou teplotou, aby sa predišlo zápcham. Je tiež potrebné pripomenúť, že sa neodporúča vypúšťať ho častejšie ako raz za rok, neupravená a tvrdá voda tvorí vodný kameň a usadzuje sa vo vnútri systému, čím zužuje časť okruhu. Je lepšie použiť prevarenú alebo vyčistenú a zmäkčenú vodu alebo si kúpiť destilát.

Požadovaný objem chladiacej kvapaliny – Vsyst. kúrenie = Vboiler + rozšírená nádrž + Vradiat. + Vpipe.

V otvorenom vykurovacom systéme stačí doplniť chladiacu kvapalinu cez expanznú nádrž, kým sa nenaplní na správnu úroveň. V uzavretom vykurovacom systéme s podlahovým kotlom sa chladiaca kvapalina naleje cez špeciálne určený odtokový a plniaci kohút. V moderných nástenných kotloch je vstupný a doplňovací kohútik spravidla už nainštalovaný z výroby a je umiestnený nižšie, medzi prívodom a vratným potrubím (najčastejšie je modrý). Presné umiestnenie je vždy uvedené na schémach vo vzorovom pase.

Poloha ťuknutia make-upu

Umiestnenie doplňovacieho ventilu v nástenných plynových kotloch.

Pri plnení z vodovodu majte na pamäti, že tlak je tam vysoký, od 3-4 barov, takže odličovací kohútik musíte otvárať postupne a nie úplne. Plnenie vody je potrebné zastaviť, keď tlak na manometri dosiahne prevádzkový rozsah, vyšší ako horný limit. Pracovný rozsah je obvykle 1,3-2 bary, líši sa v závislosti od modelu, preto sú presné hodnoty vždy uvedené v návode na obsluhu.

Naplnenie systému a odstránenie zástrčiek

Po inštalácii a ladení plynového zariadenia ho nemôžete ihneď zapnúť. Pred zapnutím plynového kotla musí byť systém naplnený vodou. Na to budete potrebovať:

 1. 1. Otvorte kohútik umiestnený v spodnej časti kotla vedľa prípojky studenej vody.
 2. 2. Počkajte, kým sa systém naplní vodou. To sa deje pomaly a trvá určitý čas. V tomto procese je potrebné kontrolovať úroveň tlaku. Na to musíte použiť manometer..
 3. 3. Po dosiahnutí značky 1,5–2 atm zatvorte kohútik.

Ovládanie plynového kotla

Počas plnenia sa vo vnútri systému môžu vytvárať vzduchové vrecká. Aby sa zabránilo ich výskytu, postup by sa mal vykonávať pri pozitívnej teplote. V chladnom období musí byť miestnosť, kde je kotol umiestnený, predhriata.

Aj keď sú splnené všetky podmienky na predchádzanie zápcham, je nevyhnutné odstrániť vzduch zo systému pomocou vetracích otvorov špeciálne navrhnutých na tento účel umiestnených v hornom zväzku chladičov. V závislosti od konštrukcie batérií to môžu byť kohútiky Mayevsky alebo automatické ventily.

Na uvoľnenie vzduchu z vodovodného kohútika ho budete musieť odskrutkovať montážnym kľúčom po umiestnení nádoby s vodou pod ním. Z chladiča začne vychádzať vzduch zmiešaný s vodou. Asi po 5-7 minútach, keď z vodovodu tečie rovnomerný prúd vody, by mal byť zatvorený.

Podobný postup je potrebné vykonať so všetkými radiátormi pripojenými k vykurovaciemu systému. Potom sa tlak znova zmeria a otvorí sa vodovodný kohútik. Namerané hodnoty môžu mierne prekročiť priemernú hodnotu, ale nemali by dosiahnuť maximum. V opačnom prípade, keď sa voda začne ohrievať po zapnutí kotla, tlak sa extrémne zvýši a vykurovací systém zlyhá. Pri automatických ventiloch je potrebné malé úsilie. Musíte chvíľu počkať, kým vzduch nevyjde z radu..

Pokyny na plnenie systému

V našich rokoch sa najčastejšie vyrábajú uzavreté vykurovacie systémy s membránovými expanznými nádržami. Toto je systém, ktorý naplníme.

1. Študujeme pokyny a nachádzame ventil zodpovedný za pripojenie k vodovodu.

Hladko ho otvoríme a začneme dodávať vodu do systému..

Nezabudnite sledovať manometer, ktorý ukazuje tlak (najčastejšie v domoch sa do systému čerpá 1,5 atm).

Upozorňujeme, že naplnenie systému pomocou štandardného ventilu na kotle nie je najlepšou možnosťou..

Je lepšie nechať tento ventil vždy zatvorený a zorganizovať špeciálnu jednotku na naplnenie systému a doplnenie.

Táto jednotka bude pozostávať z odpaliska, guľového ventilu a potrubia z prívodu vody.

Bežné ventily kotla – veľmi ľahko zlyhajú a potom vyžadujú nákladnú opravu.

2. Odstránime vzduch zo systému.

Za týmto účelom po naplnení systému vodou otvorte kohútiky Mayevsky na radiátoroch.

Môžete tiež otvoriť odvzdušňovací ventil na čerpadle kotla..

Ale to isté – vzduch nakoniec opustí systém až potom, čo je kotol v prevádzke niekoľko dní.

Tlak na studený systém by mal byť stredný – medzi minimom a maximom.

To sa deje preto, že keď sa chladiaca kvapalina zahreje, tlak v systéme stúpne.

3. Tlakové testovanie systému je voliteľné..

V krajnom prípade môžete pumpovať vodu do systému pod tlakom a nechať ju v tejto polohe niekoľko dní..

Ak tlak klesne, znamená to, že v systéme je netesnosť, ktorú je potrebné odstrániť..

Ak sa tlak po niekoľkých dňoch prakticky nezmení, znamená to, že systém je hermeticky uzavretý..

Pokles tlaku o niekoľko desatín baru môže znamenať, že zo systému unikol vzduch a systém je tesný..

Musíte len nakŕmiť systém.

4. Zapojte kotol do elektrickej zásuvky.

V tomto prípade musí byť plynový ventil zatvorený..

5. Otvoríme plynový ventil.

Plynové potrubie musí byť samozrejme tiež „prepláchnuté“ a natlakované..

Túto prácu však vykonávajú iba plynárenské služby. Je zakázané vlastnoručne natlakovať a kontrolovať tesnosť plynového potrubia.!

6. Ďalej spustite kotol.

Rôzne modely majú tento proces rôznymi spôsobmi..

Význam je však jednoduchý: stlačíme tlačidlo a spustíme zapaľovanie horáka..

7. Potom, čo horák kotla prejde do prevádzkového režimu, kotol bude systém dlho zahrievať..

S najväčšou pravdepodobnosťou počas tohto obdobia bude fungovať nepretržite – kým sa systém nezahreje.

Keď sa systém zahreje na požadovanú teplotu, kotol sa vypne.

8. Pri prvom uvedení kotla do prevádzky je nevyhnutné monitorovať tlak v systéme..

Spočiatku by ste tomu nemali venovať pozornosť "grganie v potrubiach.

Toto je vzduch unikajúci zo systému. Všetok vzduch zhasne za niekoľko týždňov.

Počas tejto doby bude potrebné systém pravidelne dobíjať..

A v priebehu ďalšej prevádzky – je nevyhnutné monitorovať tlak.

9. Cirkulačné čerpadlo má maticu na odstránenie vzduchu.

Je potrebné odskrutkovať a vypustiť vzduch z čerpadla, potom musí byť matica utiahnutá.

Rovnakú operáciu je potrebné zopakovať, ak čerpadlo počas prevádzky kotla vydáva hluk..

Naplnenie vykurovacieho systému vodou

Spustenie plynového kotla začína naplnením vykurovacieho systému vodou. Všetko je tu jednoduché-moderné dvojokruhové kotly nevyžadujú pre systém špeciálnu doplňovaciu jednotku. Je už zabudovaný do kotla a je vybavený špeciálnym kohútikom, ktorý je spravidla umiestnený v spodnej časti kotla v bezprostrednej blízkosti prípojky studenej vody. Otvorte vodovodný kohútik a pomaly naplňte systém vodou.

spustenie kotla ako naplniť systém vodou

Veľmi dôležitým bodom pri prevádzke akéhokoľvek kotlového zariadenia je tlak kvapaliny. Na ovládanie tohto parametra vykurovacieho systému sú takmer všetky kotly vybavené manometrom. V procese plnenia systémov vodou je potrebné monitorovať tlak a potom, čo dosiahne úroveň 1,5-2 atm, bude potrebné zastaviť plnenie systému. V zásade sa indikátor pracovného tlaku kotla v závislosti od výrobcu a modelu môže líšiť – presný údaj o pracovnom tlaku nájdete preto v pokynoch pre kotol..

prvé spustenie plynového kotla vlastnými rukami

Lisovanie a oplachovanie

Ako udržiavať plynový kotol

Inú prípravnú fázu – tlakové skúšky – nepovažujú všetci špecialisti na inštaláciu plynového zariadenia za povinnú. Stlačením sa však stanoví spoľahlivosť zariadenia a zlepší sa kvalita jeho práce..

Tlakové skúšky sa vykonávajú pomocou tlakového čerpadla, ktoré cez potrubie tlačí vodu alebo stlačený vzduch. Počas tlakových skúšok sa kontroluje pevnosť spojov a zisťujú sa netesnosti. O ich prítomnosti svedčia nízke hodnoty manometra. Ak sú zistené chyby, musia byť odstránené a opakované tlakové skúšky.

Na rozdiel od tlakových skúšok je splachovanie povinným postupom, ktorý je potrebné vykonať pred zapálením kotla. Vykonáva sa v dvoch fázach:

 • Hrubé sčervenanie. Ľahké častice a suspendované pevné látky sa odstraňujú pod tlakom cez otvorené ventily v radiátoroch.
 • Jemné spláchnutie. Jedná sa o ovládací prvok a vykonáva sa pomocou tlakového čerpadla.

Filtre inštalované pred plynovým kotlom sú počas procesu splachovania často upchaté. Dajú sa vyčistiť a znova nainštalovať alebo nahradiť novými. Pred výmenou vypnite uzatvárací ventil.

Spustenie zariadenia

Spustenie plynového kotla

Keď sú všetky prípravné fázy dokončené, môžete pristúpiť k spusteniu plynového zariadenia. Postupnosť činností závisí od typu kotla. Pripojené zariadenia ako Celtic, Protherm, Beretta, Ferroli, Bosch musia byť pripojené k sieti a odskrutkovať plynový ventil. Potom stlačte tlačidlo „Štart“ a pomocou tlačidiel „+“ a „-“ nastavte požadovanú teplotu.

Tieto modely majú režim dodávky teplej vody. Po prepnutí na ňu sa elektronický horák automaticky zapáli. Na prepichnutie zapaľovania musíte stlačiť regulátor plameňa a podržať ho niekoľko sekúnd a potom aktivovať piezo tlačidlo. Niekedy môže byť zapaľovanie zablokované kvôli prítomnosti vzduchu v systéme. Na odomknutie stačí stlačiť tlačidlo „Reštartovať“. Zahrnutie parapetných modelov typu ATON prebieha rovnakým spôsobom. Ak súprava obsahuje diaľkové ovládanie, môžete pomocou neho zapáliť kotol..

Algoritmus spustenia podlahových spotrebičov sa bude mierne líšiť. Pred zapálením podlahového plynového kotla, ako sú Baxi, Sibír, Buderus, Lemax, Conord, musíte miestnosť vyvetrať, skontrolovať prítomnosť prievanu a polohu ovládača a voliča teploty. Malo by byť v režime „Vypnuté“. Potom otvorte plynový ventil, prepnite volič na režim prepichnutia zapaľovania a stlačte ho na 5 sekúnd. Súčasne stlačte tlačidlo piezo. Keď sa horák rozsvieti, môžete nastaviť teplotu.

Plynové vykurovacie systémy sa nesmú dlhší čas vypínať, najmä v chladnom období. Pôsobenie nízkych teplôt vyvolá zmrazenie vykurovacieho systému a poruchu jeho komponentov (potrubia, radiátory, kotol). Ak sa plánuje dlhodobé nepoužívanie plynového zariadenia, neodporúča sa ho vypnúť, ale nastaviť ukazovatele minimálnej teploty. Tým sa zabráni odmrazovaniu vykurovacieho okruhu pri minimálnej spotrebe paliva..

Aj keď sa počas neprítomnosti nájomcov zastaví dodávka plynu z potrubia, nevzniknú vážne problémy. Riadiace senzory, ktoré sú vybavené modernými plynovými ohrievačmi, zablokujú ich činnosť, čím sa zabráni možným problémom.

Pravidlá pre plnenie systému vodou pred zapnutím plynového kotla

Pred zapálením plynového kotla a zapnutím vykurovacieho systému je najskôr naplnený studenou chladiacou kvapalinou, ktorá po zahriatí bude cirkulovať potrubím a radiátormi. Pri prvom spustení je všetko starostlivo skontrolované, aby práca v budúcnosti bola neprerušená a zariadenie nevyžadovalo opravu..

V tele jednotky v blízkosti odbočného potrubia je špeciálny ventil na prívod chladiacej kvapaliny do systému. Počas procesu plnenia je tlak v systéme monitorovaný vďaka prítomnosti senzorov a manometrov. Sú už nainštalované v moderných kotloch a nemusíte ich kupovať dodatočne. Keď je spotrebič naplnený vodou, na senzore stúpa značka. Keď dosiahne značku 1,5-2 atmosféry, prívod vody sa vypne a tým sa naplnenie dokončí..

ako spustiť plynový kotol

Tieto tlakové parametre je možné zmeniť, pretože závisia od požiadaviek výrobcu na prevádzkový tlak vo vykurovacom systéme. Naplnenie studenou vodou tam však nekončí, pretože dobíjanie bude potrebné až potom, ako sa konštrukcia zbaví vzduchových zápch..

Vykrvite vzduch

Vzduchové zámky vedú k nerovnomernému zahrievaniu radiátorov, môžu sa vytvárať v nových aj starých vykurovacích systémoch. Moderné nástenné modely sú už vybavené automatickým odvzdušňovaním, ktoré je umiestnené vo vnútri: v hornej časti nad výmenníkom tepla alebo pri obehovom čerpadle. Pri podlahových modeloch je odvzdušňovací ventil inštalovaný ako súčasť bezpečnostnej skupiny.

V každom prípade sa všetko deje automaticky, koniec odvzdušnenia je indikovaný poklesom tlaku v systéme (ak klesne pod pracovný, doplňte chladivo).

Ak v konfigurácii kotla alebo v potrubí nie sú k dispozícii automatické vetracie otvory, vzduch sa odvádza z radiátorov – pomocou Mayevského ventilu. Na to musíte pripraviť malý kontajner, pretože so vzduchom vyjde malé množstvo chladiacej kvapaliny.

Krvácajte vzduch cez kohút Mayevského

 1. Pod chladič umiestnite nádobu, špeciálnym kľúčom z inštalačnej sady (alebo akýmkoľvek iným vhodným nástrojom) mierne odskrutkujte kohútik, až kým z neho nezačne charakteristicky syčať vzduch..
 2. Ďalej začne vzduch vychádzať s „pľuvadlami“ chladiacej kvapaliny.
 3. Čakáme, kým neprúdi len pramienok chladiacej kvapaliny, bez vzduchových nečistôt, a tesne zatvoríme kohútik. V závislosti od prítomnosti vzduchu v systéme trvá proces 2-5 minút. Odporúča sa opakovať s každým z radiátorov.

V správne navrhnutých systémoch s vykurovaním s prirodzeným vetraním sa vzduch uvoľňuje pod vplyvom fyzikálnych zákonov: sám odchádza cez otvorenú expanznú nádrž.

Zapnutie plynového kotla

Predpokladom záručného servisu plynového kotla je prvé uvedenie do prevádzky výlučne majstrom plynovej služby. Ak používateľ počas automatického spustenia dodržiava všetky pokyny a bezpečnostné opatrenia, môžete sa spoľahnúť aj na spoľahlivosť a trvanlivosť vykurovacieho systému..

Počiatočné spustenie nástenného kotla sa vykonáva striktne po kontrole nasledujúcich bodov.

Prvým krokom je uistiť sa, že plynové potrubia sú tesné, keď je plynový ventil zatvorený a otvorený. Ak do 10 minút po pripojení všetkých potrubí nie je zaznamenaný prietok plynu, potom možno tvrdiť, že systém je hermeticky uzavretý..

Plyn dodávaný z hlavného potrubia musí spĺňať požiadavky uvedené v návode na kotol. Pri prevádzaní jednotky na spracovanie skvapalnenej zmesi musíte trysky vopred vymeniť.

Musíte tiež skontrolovať úroveň tlaku v systéme. Mal by zodpovedať odporúčanému. Skontrolujte, či nie sú upchaté nasávacie a výfukové potrubie oxidu uhličitého..

Bezpečnostná skupina vykurovacieho systému

Používatelia sa niekedy stretávajú s problémom zlej cirkulácie čerpadla. Príčinou je často nízke napätie v sieti. Tento problém je vyriešený inštaláciou stabilizátora

Zaistite, aby mala kotolňa funkčný ventilačný systém. Dodatočne sa kontroluje bezpečnostný spínač tlaku dymu.

Po vykonaní prípravných prác nasleduje spustenie kotla:

 • Plynový kotol je pripojený k sieti, prívod plynu do zariadenia je otvorený;
 • Skontrolujte, či sú otvorené všetky ventily na vstupe a výstupe chladiacej kvapaliny do jednotky;
 • Stlačte tlačidlo alebo otočte spínač na palubnej doske kotla v závislosti od spôsobu zapnutia uvedeného v návode.

Teplotu môžete nastaviť pomocou príslušných tlačidiel. V automatickom režime kotol nezávisle zapne horák, ak je potrebné ohriať vodu v systéme. Ak je kotol dvojokruhový, v prípade zapnutia teplej vody sa horák automaticky zapne na vykurovanie.

Po prvom uvedení do prevádzky sa odporúča nastaviť všetky parametre kotla na displeji kotla. Pokyny zvyčajne uvádzajú postupnosť potrebných akcií..

Ak sa horák nezapáli do približne desiatich sekúnd, blokovací systém vypne prívod plynu. Pri prvom štarte môže byť potrebné odstrániť zámok zapaľovania kvôli prítomnosti vzduchu v plynovom potrubí. Je potrebné počkať, kým sa vzduch nevytlačí plynom. Po reštartovaní zariadenia sa zámok uvoľní.

Na spustenie podlahového plynového kotla musíte vykonať rovnaké prípravné postupy ako pre nástenný. Pred priamym štartom musíte vetrať kotolňu, uistite sa, že sú všetky kohútiky vykurovacích potrubí otvorené a v komíne je prievan. Túžby môžete skontrolovať kusom papiera..

Vypnutie podlahového kotla

Existujú dve možnosti vypnutia podlahového plynového kotla. Spolu s pilotom je možné vypnúť iba hlavný horák alebo hlavný horák

Zapnutie podlahového kotla:

 • Dvere zariadenia sa otvoria, skontroluje sa poloha ovládacieho gombíka kotla v polohe vypnuté.
 • Otvorí sa ventil prívodu plynu.
 • Ovládací gombík je nastavený do polohy piezo zapaľovania.
 • Ďalej by ste mali stlačiť rukoväť na 5 – 10 sekúnd, aby plyn prešiel potrubím a vytlačil vzduch. Je stlačené tlačidlo piezo zapaľovania.
 • Potom sa skontroluje prítomnosť plameňa v horáku. Ak sa horák nezapáli, postup sa opakuje..

Po zapálení hlavného horáka je možné teplotu vykurovania nastaviť pomocou ovládacieho gombíka.

Neprchavý s piezo zapaľovaním

Piezo zapaľovanie funguje na princípe zapaľovania iskrou (ako v zapaľovačoch), používa sa nielen na neprchavých modeloch starého modelu, ale aj na moderných kotloch. Pred spustením sa uistite, že je plynový ventil otvorený. Spustenie plynového kotla:

Označenie ovládania kotla na príklade bežných modelov Danko. Ovládacie prvky pre energeticky nezávislé modely od iných výrobcov sa prakticky nelíšia.

 1. Mechanický termostat otáčajte proti smeru hodinových ručičiek, kým sa nezastaví.
 2. Podržte a podržte tlačidlo štart (zvyčajne vo vnútri termostatu), potom stlačte a uvoľnite tlačidlo piezo zapaľovania, aby sa zapálil zapaľovač (knôt) plynového kotla. Zapálenie knôtu môže trvať niekoľko stlačení tlačidla piezo zapaľovania. Držte tlačidlo štart po celú dobu a potom 30 sekúnd, kým po uvoľnení horák nezhasne.
 3. Otočte mechanický termostat na požadovanú teplotu. Ak sa plynový kotol spustí v chladnom súkromnom dome pri vysokých mrazoch, teplota sa musí pridávať postupne počas 5 až 10 minút, aby sa komín zahrial a zabránilo sa spätnému ťahu. Pri vypaľovaní po krátkej prestávke alebo v teplom počasí to nie je potrebné, môžete okamžite nastaviť pohodlnú úroveň teploty.

Usporiadanie prvkov a časových intervalov a samotný proces sa môžu mierne líšiť v závislosti od modelu, konfigurácie a verzie automatizácie. Presný algoritmus je vždy uvedený v návode na použitie. Ak sa stratí, skúste nájsť elektronickú verziu, dnes existujú elektronické kópie aj pre dosť staré modely.

Prchavá kotlová jednotka

Prchavé kotly vyžadujú elektrické pripojenie, sú vybavené automatickým zapaľovaním a multifunkčnou automatizáciou, takže ich uvedenie do prevádzky je oveľa jednoduchšie a obmedzuje sa na stlačenie niekoľkých tlačidiel. Ich poloha a poradie sa preto môžu mierne líšiť. Vysvetlíme to na príklade najbežnejšieho nástenného dvojokruhu BAXI Eco Four 24f. Zapnutie plynového kotla:

Ovládací panel BAXI Eco Four 24f

 1. Pripojte kotol k elektrickej sieti a uistite sa, že je plynový ventil otvorený.
 2. Stlačte tlačidlo Štart / Pauza ( Zapnuté

  ) na zapnutie kotla a výber jedného z režimov sú v letnom poradí>Zima>Iba kúrenie>Vypnutý. Preto, aby ste pracovali iba na vykurovanie, musíte tlačidlo stlačiť trikrát. Letný režim znamená prevádzku iba na ohrev teplej vody.

 3. Pomocou tlačidiel „+“ a „-“ nastavte požadované hodnoty pre teploty vykurovania a teplej vody. Všetku zvyšok práce vykonáva automatizácia a automatické zapaľovanie.

Ešte raz chceme pripomenúť, že popísané pokyny sú určené na ďalšie uvedenie do prevádzky pred vykurovacou sezónou alebo po krátkom vypnutí / útlme. Prvé uvedenie nového plynového kotla do prevádzky musí vykonať certifikovaný odborník, ktorý do vzorového pasu uvedie príslušnú pečiatku. Na kotol sa nevzťahuje záruka bez pečiatky..

Možné problémy so spustením

 • Plynový kotol praskne, keď sa spustí hlavný horák.

Najbežnejší problém, najčastejšie spôsobený upchatím zapaľovača (prach, produkty spaľovania atď.). Na čistenie sa odporúča zavolať špecialistu..

Dôvodom môže byť aj príliš nízky zápalný plameň: pod hlavným horákom. Pri zapaľovaní elektródy môže byť elektróda upchatá alebo chybná. V zriedkavých prípadoch môže byť príčinou nadmerný tlak plynu v potrubí. Je dôležité pochopiť, že mierne, sotva počuteľné prasknutia sú charakteristické pre väčšinu modelov plynových kotlov, ktoré nemajú vrstvu zvukovej izolácie..

 • Zapaľuje sa iba knôt, ktorý nemôže zapáliť hlavný horák.

Dôvodom môže byť rovnaké upchatie zapaľovača alebo jeho nesprávna inštalácia, keď plameň jednoducho nedosiahne hlavný horák. Vyčistite trysku zapaľovača (odporúča sa zveriť ju špecialistovi) a skontrolujte činnosť: jej plameň by sa mal dostať k hlavnému horáku a súčasne „umyť“ termočlánok. Dôvod niekedy spočíva v poruche termočlánku, ktorý neotvorí prívod plynu.

Podmienky používania

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny, pravidlá bezpečnej prevádzky

Pravidlá používania sú veľmi jednoduché, ale nevyhnutné na dodržanie bezpečnostných noriem:

 • V blízkosti miesta inštalácie plynovej jednotky, kde sa uvoľňujú zvyšky spaľovania, musí byť prítomné vetranie. Tiež musí byť zabezpečený bezplatný prístup vzduchu..
 • Pred zapálením plynového ohrievača vody je nevyhnutné zabezpečiť, aby došlo k prievanu.
 • Zariadenie je prísne zakázané používať bez trakcie..
 • Je zakázané nechať zapálený plynový horák bez dozoru..
 • Nie je dovolené ponechať otvorený prívod plynu, keď kolóna nefunguje..
 • Ak sa prívod plynu náhle zastaví, okamžite zatvorte prívodný ventil..
 • A je prísne zakázané neoprávneným opravám alebo inštalácii plynových zariadení.

Možné poruchy pri spustení kotla a spôsoby ich odstránenia

Poruchy plynových zariadení s elektronickými regulátormi môže odstrániť iba odborník. Ak sa pri dodržaní všetkých pravidiel nový plynový kotol nespustí, používateľ môže nezávisle odstrániť najjednoduchšie poruchy..

Zapnutie zapaľovača je nemožné

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny, pravidlá bezpečnej prevádzky

K zlyhaniu dochádza z niekoľkých dôvodov:

 • izolátor je špinavý. Ak chcete zlomenie opraviť, utrite ho čistou suchou handričkou. Odolné nečistoty je možné odstrániť rozpúšťadlami. Prvok sa utrie do sucha;
 • tvorba usadenín sadzí v priestore medzi telom a sviečkami. V tomto prípade sa neobjaví žiadna iskra. Musíte zaklopať na kanál dodávky plynu.

Ak nie je dodávaný plyn, keď je zapnutý zapaľovací gombík a je zapnutý gombík, existuje riziko poruchy solenoidového ventilu, termočlánku, termostatu alebo napájacieho ventilu. Tieto poruchy odstráni špecialista.

Rada! Ak nájdete pavučinu, musíte odskrutkovať maticu a opatrne ju odstrániť.

Voda sa neohrieva

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny, pravidlá bezpečnej prevádzky

Zložitosť členenia závisí od typu kotla:

 • Na stenách mechanicky riadených obrysových modelov sa tvoria usadeniny. Okruh TÚV je prepláchnutý horúcou vodou a saponátmi;
 • elektronické plynové kotly neohrievajú vodu z dôvodu poruchy elektroniky alebo prietokových senzorov.

Dôležité! Riešenie problémov s elektronickým zariadením by mal vykonávať iba technik..

Vyskytuje sa taktovanie

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny, pravidlá bezpečnej prevádzky

Porucha je typická pre zariadenia, ktoré ohrievajú chladiacu kvapalinu na vysoký výkon. Aby sa zabránilo nákladom na platby za plynové palivo, predčasnému opotrebovaniu automatizácie, prietok sa zníži. Musíte ho nastaviť podľa pokynov otočením skrutky na ventile alebo pomocou tlačidiel na ovládacom paneli.

Správne a dôsledné zapnutie plynového kotla vytvorí príjemnú teplotu. Podľa odporúčaní odborníkov môžete ľahko vykonať prvé spustenie zariadenia, ktoré bude účinné v chladnom a mokrom počasí.

Výmenník tepla

Voda tečie cez výmenník tepla. Jedná sa o kovovú rúrku inštalovanú nad horákom. Tvar výmenníka tepla v plynovom stĺpci je špeciálny – v spodnej časti je hadom položená rúrka s rebrovaním, potom je okolo neho nainštalovaný plech, na ktorý je rúrka navinutá špirálou. Voda tečúca po tejto dlhej ceste je ohrievaná zahriatym kovom.

Výmenníky tepla sú vyrobené z pozinkovanej ocele (najviac rozpočtová možnosť), nehrdzavejúcej ocele a medi. Najlepšie z hľadiska efektívneho prenosu tepla sú meď. Sú tiež najekonomickejšie, ale aj najdrahšie. Najtrvanlivejšie sú nerezové, ale majú oveľa horší prenos tepla. Ktorý plynový ohrievač vody je v tomto prípade lepší, je na vás. Vyberte si kvalitu, ktorá je pre vás dôležitejšia.

Ak sa rozhodnete kúpiť plynový ohrievač vody s medeným výmenníkom tepla, nesnažte sa nájsť lacný model. Aby sa znížila cena, výrobcovia používajú nekvalitnú meď a dokonca aj rúrky sú vyrobené s tenkými stenami. Takýto výmenník tepla bude slúžiť záručnej dobe a potom začnú problémy – objaví sa netesnosť.

Ako funguje AGV

Konštrukcia zariadenia je veľmi jednoduchá. Vyzerá to ako samovar. Jedná sa o kontajner, v ktorom je umiestnená zvislá rúrka, a voda sa naleje do priestoru medzi stenami potrubia a stenami samotného kontajnera. Bude hrať úlohu chladiacej kvapaliny.

Plyn spálený v kotlovej peci prechádza potrubím a dodáva mu teplo. V súlade s tým potrubie vydáva teplo vode umiestnenej v nádrži, a potom podľa fyzikálnych zákonov začne pohyb hore po stúpačke vykurovania.

Moderné AGV sú vybavené automatickým zariadením, ktoré je zodpovedné za dodávku plynu do horáka a riadi toto napájanie. Proces ovládania je tiež jednoduchý.

V nádobe zariadenia je nainštalovaný snímač teploty, ktorý monitoruje teplotu chladiacej kvapaliny. Keď sa dosiahne požadovaná hodnota, ktorá sa nastaví a upraví prevádzkový režim vykurovacieho systému, klapka sa automaticky spustí. Vypína plyn k horáku. Zároveň však zostáva v plameňoch malý knôt. Teplota chladiacej kvapaliny klesla – senzor sa opäť spustí a zapne sa prívod plynu, ktorý sa zapáli z knôtu.

Automatizácia tohto kotla funguje veľmi efektívne. Koniec koncov, plyn je rozmarný druh paliva, takže s ním musíte zaobchádzať jemne. V prípade, že plameň knôtu zhasne, tlak plynu v potrubí klesne alebo je komín upchatý, automatika AGV ho pod žiadnou zámienkou nezapne..

Ako zaobchádzať s AGV

Aby samotný kotol počas prevádzky nevytváral zbytočné problémy, je potrebné vziať do úvahy niektoré body súvisiace s inštaláciou a údržbou tejto jednotky:

 • Najprv je AGV nainštalovaný v samostatnej miestnosti..
 • Po druhé, priemer komína by nemal byť menší ako 135 milimetrov. Samotné potrubie musí byť vyvezené do ulice nad úroveň strešného materiálu. Vonkajšia časť komína a časť v podkroví musí byť izolovaná a izolovaná. Čoraz častejšie sa pokúšajú nainštalovať akési vrecko do samotného komína na zber odpadkov, ktoré spadli do komína.

Na pripojenie AGV k plynovodu majú právo iba zástupcovia regionálneho plynárenského priemyslu, ktorí zariadenie zaregistrujú. Je nevyhnutné izolovať potrubie, cez ktoré bude chladiaca kvapalina stúpať k radiátorom. Spätný obvod nie je potrebné izolovať.

Ak dom používa schému s prirodzenou cirkuláciou chladiacej kvapaliny, zariadenie musí byť nainštalované pod umiestnením radiátorov. Obvykle je umiestnený v suteréne alebo je postavená samostatná miestnosť so zapustenou podlahou..

Priemer rúrok musí byť presne zvolený podľa kánonov inštalatérskych požiadaviek. Okrem toho je potrebné správne nastaviť uhol sklonu horizontálnych častí vedenia potrubia. Na meter dĺžky potrubia by to mal byť 1 centimeter. Je to predpoklad, ktorý zlepšuje cirkuláciu vody, znižuje pravdepodobnosť vzniku vzduchového zámku a pomáha odvádzať vodu zo systému počas jeho konzervácie alebo opráv..

Upozorňujeme, že keď teplota dosiahne +50 C, na stenách potrubí a kotla sa začne vytvárať kondenzácia. Skracuje životnosť kovových dielov a komponentov systému. Navyše pri danej teplote prestane cirkulovať samotná chladiaca kvapalina..

Nevýhody vykurovacieho systému AGV

Vykurovací systém s AGV vyžaduje prísne dodržiavanie pravidiel pre potrubia. Navyše nezabezpečuje automatické nastavovanie a ovládanie teplotného režimu v každej samostatnej miestnosti, čo je niekedy nepohodlné. Táto okolnosť vedie k neekonomickému prístupu k spotrebe paliva. Prvá nevýhoda sa dá ľahko odstrániť. Za týmto účelom musí byť do systému nainštalované obehové čerpadlo a kúrenie bude fungovať ako švajčiarske hodinky..

Mnoho letných obyvateľov, ktorí nepoužívajú svoj dom v zime, sa pokúša vypustiť vodu z vykurovacieho systému. Aby ste tomu zabránili, môžete do potrubia naliať nemrznúcu zmes. Dávajte si však pozor na túto jedovatú tekutinu – čo si do pekla nerobíte srandu.

Nová generácia zariadení AGV

Hlavným modelom, ktorý sa vyrába v ruských továrňach, je AOGV-23.2-1 (plynové vykurovacie zariadenie pre domácnosť). Je určený na vykurovanie domov s rozlohou 140-200 metrov štvorcových. Existuje zariadenie s nižším výkonom, určené na vykurovanie plôch 100-140 m2. Vzhľadovo sa tieto dve značky od seba prakticky nelíšia..

Nie je to tak dávno, čo výrobcovia začali ponúkať nový kombinovaný model AKGV-23.2-1 s vodným okruhom. Túto jednotku je možné použiť na vykurovanie domu aj na organizáciu dodávky teplej vody. Zmenilo sa aj jeho plnenie. Namiesto potrubia vedeného vnútri kotla začali výrobcovia inštalovať tri oceľové profily. Vyrábajú sa lisovaním a sú vo vnútri duté. Sekcie sú namontované vertikálne a spájajú sa s jedným komínom, cez ktorý produkty spaľovania plynu vstupujú do samostatného komína.

Najúžasnejšie je, že úžitková voda sa ohrieva pomocou cievky, ktorá obklopuje celý okruh vo vnútri kotla. Cez ňu prechádza voda, ktorá sa používa pre každodenný život. A v samotnom kotle sa voda ohrieva na vykurovanie. Vynikajúce zariadenie, takpovediac dva v jednom. Mimochodom, cievka je vyrobená z medenej rúrky.

Do súpravy nového modelu bol pridaný vstrekovací horák, ktorý zaisťuje efektívne spaľovanie plynu bez zvyškov. Tento typ horáka funguje skvele, aj keď tlak plynu v potrubí klesne..

Špeciálny rozhovor o automatizácii nového AGV. Jedná sa o jedinečný systém, ktorý úplne riadi celý proces ohrevu vody. Automatizačná jednotka pozostáva z:

 • Tepelný senzor, ktorý reguluje teplotu vody;
 • Elektromagnet zodpovedný za ovládanie hlavného ventilu prívodu plynu;
 • Termočlánok, ktorý je nainštalovaný v blízkosti zapaľovača. Zahrieva sa z neustále horiaceho horáka, čím vytvára v obvode elektrický prúd. A prúd je zárukou, že ventil prívodu plynu bude vždy otvorený;
 • Senzor ťahu, ktorý je namontovaný v komíne a monitoruje účinný ťah komína.

Ako vypnúť vykurovací kotol?

Ako zapnúť domáce vykurovanie AGV?

Moderné plynové kotly sú vysoko účinné a spoľahlivé zariadenia, ktoré môžu fungovať viac ako tucet rokov. To všetko bude závisieť od toho, ako presne užívatelia vykonávajú bežnú údržbu kotlovej jednotky, predpísanú štátnymi predpismi, pravidlami a pokynmi z výrobného závodu..

Situácia, keď je užívateľ konfrontovaný s otázkou, ako vypnúť plynový kotol, môže nastať z rôznych dôvodov: včasné zastavenie v lete kvôli ukončeniu vykurovacej sezóny, núdzové zastavenie alebo uvedenie do prevádzky.

Tento postup v zásade nie je komplikovaný, závisí od konkrétneho zariadenia, účelu zastavenia a úrovne automatizácie tepelno -technických procesov..

Je možné kotol vypnúť??

Je potrebné vypnúť kotol – otázka, ktorú si užívatelia zvyčajne kladú s nástupom teplej sezóny. Plynové zariadenie sa týka predmetov zvýšeného nebezpečenstva a musí byť vždy v dobrom stave, a to tak z vnútorných prvkov jednotky, ako aj z externých pomocných zariadení vrátane inžinierskych sietí pre dodávky plynu, elektriny a vody..

Hlavným pracovným prvkom zariadenia sú vnútorné vykurovacie systémy kotla vyrobené z kovu, ktorý podlieha korozívnym procesom, a to vo vnútri, pod vplyvom O2 vo vodnom prostredí, ako aj zvonku v dôsledku prítomnosti sadzí..

Preto všetci výrobcovia odporúčajú vykonávať svoju konzerváciu kotla počas dlhých odstávok, aby sa znížili korózne procesy. Typ konzervácie bude závisieť od typu spaľovaného paliva, kvality vody z vodovodu a materiálu potrubí kotla..

Technológia konzervovania je jasne popísaná v návode na obsluhu jednotky a personál údržby ju musí vykonávať bezchybne..

Ochrana kotla sa vykonáva niekoľkými spôsobmi: suchým, mokrým a pretlakovým:

 1. Suchá metóda sa používa vtedy, keď je potrebné vypnúť kotol na dlhé odstavenie v chladnom období pri negatívnych teplotách. Spočíva v tom, že zariadenie je úplne zbavené vody a keď sú vetracie otvory otvorené, vysuší sa externým zdrojom, napríklad ventilátorom, vyhrievacími plochami kotla od zvyškov vody..
 2. Mokrá metóda sa používa tam, kde nehrozia nízke teploty. V tomto prípade je jednotka naplnená vodou s alkalickými činidlami, čím sa na kovovom povrchu vytvorí rovnomerný ochranný film..
 3. Metóda pretlaku spočíva v udržiavaní tlaku v jednotke odpojenej od plynu, ktorá zabraňuje vstupu kyslíka do vzduchu, ktorý je hlavným agresívnym korozívnym prvkom. Pri tejto metóde musí byť kotol pred vypnutím naplnený čistenou vodou z filtrov..

Konzervácia plynových kotlov sa vykonáva suchou, mokrou a pretlakovou metódou

Všetky vyššie uvedené metódy konzervácie vyžadujú úplnú tesnosť tvaroviek a náhlavnej súpravy zariadenia..

Pravidlá vypínania

Postup vypínania je individuálny pre každú značku kotlovej jednotky, ale vo všeobecnosti má spoločné etapy. Vyrábateľnosť procesu zastavenia jednotky závisí od cieľov a dizajnu-jednookruhové alebo dvojokruhové zariadenia. Vypnutie dvojokruhového kotla na leto bude čiastočné, to znamená, že sa vypne vykurovacie zariadenie a záťaž teplej vody bude naďalej fungovať..

Všeobecné kroky na vypnutie jednotky:

 1. Vypnite plynový ventil. Existujú 2 možnosti – iba pre hlavný horák alebo spoločne pre hlavný horák a zapaľovač.
 2. V prvom prípade je rukoväť otočená v smere hodinových ručičiek a nastavená do polohy „zapaľovania“, pričom hlavné zariadenie bude vypnuté, ale pilot bude naďalej fungovať.
 3. V druhom prípade je gombík otočený v smere hodinových ručičiek do polohy „vypnuté“, čím sa vypne plyn pre všetky horáky.
 4. 15-20 minút po vypnutí plynu môžete vypnúť ventilátory pomocného zariadenia a odsávače dymu.
 5. Po ochladení vykurovacej vody na izbovú teplotu zastavte obehové čerpadlo.
 6. Odpojte zariadenie od napájania.
 7. Zariadenie uchovávajte podľa pokynov výrobcu..
 8. Vypnutie dvojokruhovej jednotky v lete prebieha trochu iným spôsobom..
 9. Po prvé, vykurovacie potrubie je uzavreté trojcestným ventilom, v tomto prípade chladiaca kvapalina z vykurovacieho systému vstupuje do sekundárneho kotla TÚV.

Proces vypnutia na príklade kotla Baxi

Väčšina moderných plynových inštalácií Baxi je vybavená elektronickým riadiacim systémom. Pokyny výrobcu opisujú poradie zapínania / vypínania kotla, ako aj popisy chybových kódov vydaných jednotkou a opatrenia, ktoré musí užívateľ vykonať..

Jednotka Baksi sa zastaví v nasledujúcich prípadoch:

 • Dokončenie vykurovacej sezóny;
 • núdzové zastavenie plynového kotla;
 • vypnutie režimu z dôvodu údržby a plánovanej preventívnej údržby;
 • vypnutie jednotky na vnútorné preplachovanie vykurovacieho okruhu proti tvorbe vodného kameňa;
 • preventívne čistenie vykurovacích povrchov od usadenín sadzí.

Prípady núdzového vypnutia kotla:

 • horák sa nezapáli alebo bezprostredne po zapálení zhasne;
 • cyklovanie jednotiek, časté automatické vypnutie / aktivácia;
 • tlieska v dráhe vzduch-plyn;
 • prehriatie hlavnej chladiacej kvapaliny v okruhu;
 • nízka teplota chladiacej kvapaliny pod 10 ° C;
 • hluk počas prevádzky;
 • automatizačný systém alebo jeho jednotlivé prvky zlyhajú;
 • voda uniká do jednotky;
 • pokles tlaku v plynovode;
 • pokles tlaku v obvode siete;
 • nedostatok vody na make -up;
 • padajúce vákuum v peci;
 • znečistenie plynom v miestnosti.

Aby ste kotol vypli, vykonajte nasledujúce operácie:

 1. Zatvorte plynový ventil a vypnite ventilátor, kým nebudete potrebovať.
 2. Pec vetrajte 15 minút.
 3. Zastavte odsávač pár a ventilátor (ak existujú).
 4. Chladiaca kvapalina cirkuluje, kým sa vykurovacia voda neochladí pod 30 ° C.
 5. Zastavte obehové čerpadlo.
 6. Prepnite prepínač do polohy (0), čím prerušíte napájanie zariadenia.
 7. V zime vykonajte konzervačné práce. Voda zo zariadenia sa nevypúšťa, ale pridá sa nemrznúca alebo propylénglykol s prísadami proti vápenatým usadeninám.

Všetky moderné plynové jednotky ponúkané na trhoch Ruskej federácie, západných a domácich výrobcov vyhovujú štátnym bezpečnostným normám.

Drahšie modely majú vstavaný viacstupňový diagnostický systém a efektívnu bezpečnostnú automatizáciu, ktorá nielenže nájde chybu v prevádzke tepelných a mechanických zariadení, ale aj nezávisle zastaví jednotku v súlade s režimovými postupmi.

Tieto zariadenia majú jednu nevýhodu – sú prchavé a keď je napätie prerušené, všetky „inteligentné“ ochranné systémy nebudú fungovať, takže používatelia musia mať možnosť zastaviť kotol ručne.

Ako vypnúť vykurovací kotol – Inžinierske systémy

Na vykurovacie zariadenia, ktoré sú inštalované v súkromných domoch, sa používajú takmer všetky známe druhy paliva – palivové drevo, rašelina, uhlie, elektrina, zemný plyn.

V našej krajine sa plynový typ zariadenia stal so svojimi zdrojmi jedným z najobľúbenejších. Vyznačuje sa pomerne nízkou cenou, relatívnou dostupnosťou.

Konštrukcie kotlov, ktoré sa používajú na vykurovanie domov, sa vyznačujú jednoduchosťou prevádzky a bezpečnosťou prevádzky, ale samozrejme podliehajú viacerým pravidlám.

Princíp kotla

Ohrievače pracujúce na plynné palivo sa môžu navzájom líšiť v dizajne, technických charakteristikách, všetky používajú rovnaký princíp – vykurovanie pracovného prostredia vykurovacieho systému spaľovacím palivom, v našom prípade zemným plynom.

Plyn sa používa nielen na vykurovanie priestorov, ale aj na ohrev vody. Na tento účel sa používajú buď vodné stĺpce, alebo dvojokruhové kotly. Zariadenie, ktoré sa dnes používa, je vybavené vysoko účinnými bezpečnostnými systémami – riadia proces spaľovania plynu. Napriek tomu existujú povinné pravidlá pre používanie plynových zariadení a ich dodržiavanie sa môže stať zárukou bezpečnosti.

Pred uvedením zariadenia do prevádzky sa musí užívateľ uistiť, že:

 1. Vo vykurovacom systéme je požadované množstvo pracovnej tekutiny.
 2. Skutočnosť, že horák, poistný ventil, sú v prevádzkyschopnom stave.
 3. Meracie prístroje zobrazujú správne údaje.
 4. Prevádzková teplota kotlového zariadenia by nemala klesnúť pod 65 stupňov. To môže viesť ku kondenzácii..

Tlak plynu v kotle klesá. Čo musíme urobiť??

Ako zapnúť domáce vykurovanie AGV?

Pomerne bežný problém pri použití dvojokruhových plynových kotlov, keď je zapnutá teplá voda a tlak vo vnútri kotla začína prudko klesať. Tlak klesá takmer na nulu a teplá voda má štipľavý zápach. Niekedy sa dokonca stane, že kvôli chybe pri znižovaní tlaku sa vykurovací kotol automaticky vypne.

Ďalší prípad – pokles tlaku je pozorovaný pri dočasnom prerušení dodávky vody v dome, po ktorom poistky kotla neumožňujú jeho opätovné spustenie. Keď sa ho pokúsite zapnúť, nádrž zobrazí chybu o problémoch s tlakom a jednoducho sa nezapne..

Vo všeobecnosti je pokles tlaku v kotle veľmi škodlivý pre kotly a systémy zásobovania vodou, takže musíte okamžite diagnostikovať problém a potom pristúpiť k jeho okamžitému riešeniu. Čo je vo veci a čo je potrebné urobiť, prečítajte si nižšie.

Aký je problém zníženia tlaku?

Existuje mnoho dôvodov, prečo môže dôjsť k takejto poruche. Medzi najpravdepodobnejšie patria problémy s nádržou, niekedy – rôzne poškodenia výmenníka tepla. Vo väčšine prípadov však dôvod poklesu tlaku v plynovom kotle spočíva v nefunkčnom stave doplňovacieho ventilu. Nesmie byť tesne uzavretý, alebo môže byť úplne chybný. Aj menšie mechanické poškodenie ventilu môže spôsobiť pokles tlaku. V opačnom prípade sa nazýva pripojený ventil alebo plniaci ventil..

Inštaluje sa hlavne na kombinované alebo dvojokruhové kotly. Faktom je, že systém zásobovania vodou a vykurovací okruh sú komunikované prostredníctvom neuzavretého alebo chybného plniaceho ventilu, a to by sa nemalo stať. Dôsledkom toho je vyrovnanie tlaku, pretože tieto dva systémy sú navzájom prepojené. Vnútorný tlak vo vodovodnom systéme je spravidla oveľa vyšší, ako by mal byť vo vykurovacom systéme..

Preto sa tento tlak rýchlo rozptýli otvorom a nakoniec sa ukazuje, že v skutočnosti bude mať kotol a prívod vody rovnaký tlak..

Kotol súčasne pokračuje vo svojej práci, ale ukazovatele tlaku zostávajú rovnaké, pretože voda expandujúca v dôsledku vykurovania prúdi do vodovodného systému. Hneď ako zapneme horúcu vodu, tlak okamžite klesne. To znamená, že kvôli otvorenému kohútiku sú kotol a prívod vody v zásade komunikujúcimi nádobami, ktoré sa pokúšajú navzájom vyvážiť..

To vysvetľuje ostrý nepríjemný zápach, pretože voda predtým, ako tečie kohútikom, prechádza vodovodom, do ktorého je už použitá voda odvedená. Akonáhle však vypnete horúcu vodu, tlak v celom systéme sa vráti do normálu. Vráti sa do stavu, v ktorom je, keď do domu vstúpi studená voda..

Tlak v kotle však zostáva nízky, pretože voda plní kotol rovnakým dopĺňacím ventilom.

Z toho vyplýva, že tento problém spôsobuje, že sa nádrž neustále plní a vyprázdňuje. Je to veľmi škodlivé pre celý systém a existujú dva dôvody:

 • Kyslík, ktorý so sebou prináša voda z vodovodu. Oxiduje všetky potrubia, čo spôsobuje ich poruchu. Korózia kovu na to má veľmi negatívny vplyv, čo v konečnom dôsledku môže viesť k vážnym problémom. Skorodované potrubia sa zrútia a po chvíli nimi začne prechádzať voda. Opravy môžu byť veľmi nákladné, pretože bude potrebné vymeniť všetky zariadenia. Konštantný prietok čerstvej vody skracuje životnosť zariadenia päťkrát až desaťkrát.
 • Soli obsiahnuté vo veľkých množstvách v tej istej vode. Vedú k tvorbe vodného kameňa, ktorý tiež nie je prospešný pre kotol. Vyčistiť túto stupnicu z rúrok bez ich poškodenia bude takmer nemožné. Poprední výrobcovia vykurovacích zariadení dôrazne odporúčajú, aby make-up nebol väčší ako strojnásobený objem kotla..

Ako vyriešiť problém s tlakom?

Úplne prvá vec, ktorú musíte v takýchto prípadoch urobiť, je skontrolovať ventil. Pred spustením testu sa uistite, že je doplňovací ventil čo najtesnejšie zatvorený. Skontrolujte, čo sa stane, keď je plynový kotol vypnutý. Ak to chcete urobiť, odpojte ho od siete. To isté sa deje aj vo vypnutom stave – existuje iba jedno riešenie – zavolať servisné oddelenie, ktoré vám žeriav nahradí. Neodporúča sa vymeniť žeriav sami doma, pretože na vykonanie tejto práce môže byť potrebné špeciálne vybavenie..

Ak sa tlak zníži iba vtedy, keď je kotol zapnutý, a to sa nestane pri použití teplej vody, ale iba pri zapnutí a vypnutí kotla, potom je príčina poruchy pravdepodobne v expanznej nádrži. Poruchu je možné ľahko odstrániť sami, doma. Stačí nájsť chybu externým vyšetrením, najčastejšie ide o nejaký škrabanec alebo malý otvor, potom ho zalepiť špeciálnym lepidlom. Ak je otvor veľký, na jeho opravu bude potrebná pomoc špecialistov alebo úplná výmena expanznej nádrže..

Ako zapnúť domáce vykurovanie AGV?

Ako zapnúť domáce vykurovanie AGV?

  Plynové vykurovanie dnes zostáva najekonomickejším spôsobom vykurovania domu a poskytovania teplej vody pre potreby domácnosti..

A hoci sú moderné plynové kotly ekonomickejšie a ich používanie je pohodlnejšie, mnohí majitelia domov naďalej používajú tradičné AGV alebo inštalujú ich novšie úpravy..

Automatický plynový ohrievač vody sa používa v systémoch ústredného ohrevu vody v jednoposchodových a nízkopodlažných budovách.

Môže byť jednokruhový – iba na vykurovanie, alebo dvojokruhový – na vykurovanie a ohrev vody. Jeho moderné modifikácie (AOGV a AKGV) sa štrukturálne líšia od starého modelu..

Pri výmene starej jednotky za novú je preto spravidla potrebné modernizovať vykurovací systém domu (napríklad vymeniť potrubie a / alebo radiátory atď.).

AOGV talianskej spoločnosti Beretta, ktorá je vyrobená špeciálne pre krajiny SNŠ podľa „sovietskych“ noriem GOST, sa môže stať kompromisom..

Takže vykurovanie AGV – čo to je a ako je usporiadaný samotný kotol? Najjednoduchší plynový teplovodný kotol svojim dizajnom pripomína obyčajný samovar.

Jeho hlavnou súčasťou je nádrž z 3 mm pozinkovaného oceľového plechu, umiestnená v plášti. Vnútri nádrže je namontovaná požiarna trubica (výmenník tepla), ktorá je ohrievaná spaľovaním zemného plynu v spaľovacej komore..

Voda ohrievaná výmenníkom tepla vstupuje do vykurovacieho systému a produkty spaľovania sú odvádzané komínom.

Kotol je vybavený termostatom – automaticky zapína a vypína magnetický ventil prívodu plynu, pričom udržuje požadovanú teplotu vody.

Teplá voda je ľahšia ako studená, takže stúpa potrubím k radiátorom a keď sa v nich ochladí, vracia sa do nádrže na vykurovanie. Takto funguje vykurovací systém s prirodzenou (termosifónovou) cirkuláciou vody..

Pri nútenom obehu obeh vody v potrubiach urýchľuje obehové elektrické čerpadlo, ktoré ho pumpuje.

Kúrenie AGV: čo to je, ako zapnúť AGV pre súkromný dom, AGEVE, výhody

Autonómne plynové ohrievače vody (AGV) je možné použiť na vykurovanie súkromných domov s malým počtom podlaží. Okrem vykurovania sú tieto zariadenia celkom vhodné aj na organizáciu dodávky teplej vody. Aby ste pochopili, že ide o vykurovanie AGV, musíte si ho podrobne preštudovať. Tento článok sa bude zaoberať zariadením AGV, jeho charakteristikami a funkciami..

Výhody a nevýhody vykurovania AGV

Medzi hlavné výhody tradičného vykurovania AGV patrí nízka cena samotného kotla, najmä v porovnaní s dovážanými jednotkami na ohrev vody, a jeho účinnosť..

Spotreba energie obehového čerpadla je nízka (pri výkone 48 kW za mesiac – približne 34-35 kW). Je možné znížiť spotrebu energie inštaláciou automatického zariadenia na kotol na vypnutie čerpadla v čase, keď sa voda neohrieva.

Ohrievač vody AGV je však z hľadiska účinnosti a jednoduchosti použitia nižší ako u moderných kotlov. Navyše je masívny, a keďže existuje iba v podlahovej verzii, zaberá pomerne veľa miesta. V vykurovacom systéme na AGV sa používajú rúry s veľkým priemerom, takže dom sa dlho ohrieva a dlho sa ochladzuje. V mimosezóne – na jar a na jeseň – to nie je veľmi výhodné.

AGV v mestských bytoch

Dnes by veľa ľudí chcelo opustiť služby centralizovanej vykurovacej siete a vybaviť kúrenie AGV vo svojom byte. Prechod na autonómne kotly však nie je možný vo všetkých budovách..

Je jednoduchšie získať povolenie na inštaláciu autonómneho kotla v nízkopodlažných starých budovách, kde sú komíny požadovaného priemeru zachované už od vykurovania kachľami a kde to umožňuje priemer podvodného vodovodného potrubia.

V niektorých prípadoch je v domoch, kde nie sú žiadne komíny, povolené usporiadať takzvané „bočné komíny“ (vyberajú sa cez stenu). Rúry ústredného kúrenia, ak sa nepoužívajú, sú tepelne izolované špeciálnymi plášťami. Ruské legislatívne normy však až na zriedkavé výnimky neumožňujú prejsť na autonómne vykurovanie a dodávku teplej vody vo viacpodlažných budovách..

Výhody a nevýhody vykurovania AGV

Zoznam výhod AGV je nasledujúci:

 • Bezpečnosť prevádzky;
 • Vysoká spoľahlivosť;
 • Žiadna závislosť na elektrine;
 • Možnosť inštalácie automatizačnej jednotky;
 • Dostupnosť rôznych formátov ohrievačov vody (stenových a podlahových);
 • Jednoduchosť dizajnu, ktorá poskytuje jednoduchú opravu a údržbu;
 • Nízke náklady a hospodárnosť.

Z nevýhod ageve pre domácnosť je možné rozlíšiť nasledujúce vlastnosti:

 • Veľký objem zariadenia (priemerný kotol trvá asi 1 m3), kvôli ktorému je často potrebné prideliť samostatnú miestnosť pre AGV;
 • Negatívny vplyv na dizajn vykurovaných miestností, kvôli ktorým musíte dobre premyslieť ich interiér.

Prevádzkovateľnosť a účinnosť vykurovacieho systému priamo závisí od výberu kotla pre autonómny plynový ohrievač vody..

Pri výbere AGV by ste mali vziať do úvahy nasledujúce faktory:

 • Celková plocha vykurovaných priestorov;
 • Klimatické podmienky v regióne, kde sa budova nachádza;
 • Úroveň tepelných strát budovy, ktorá závisí od kvality izolácie.

Výkon vykurovacieho kotla závisí od plochy budovy. Výpočet výkonu sa vykonáva podľa veľmi jednoduchého princípu – na vykurovanie 10 m2 je potrebný 1 kW tepelnej energie. Po vypočítaní požadovaného výkonu zostáva len vybrať kotol, ktorého indikátory sú najbližšie k požadovanému.

Ak sa budova nachádza v regióne charakterizovanom veľmi chladnými zimami, alebo ak dom nemá dobrú tepelnú izoláciu, je potrebné vybrať kotol s výkonovou rezervou. Existujú zložité vzorce, ktoré vám umožňujú vypočítať výkon veľmi presne, ale vo väčšine prípadov nie sú potrebné také výpočty – pri výbere stačí položiť rezervu asi 25%..

Až donedávna boli najbežnejšími kotlami AGV-80 a AGV-120, ktoré poskytujú prirodzenú cirkuláciu chladiacej kvapaliny. Existujú jednookruhové zariadenia určené výlučne na vykurovanie, ako aj dvojokruhové zariadenia, ktoré obyvateľom poskytujú teplú vodu..

Väčšina používateľov sa rozhodne pre dvojokruhové zariadenia. Takéto zariadenia sú dosť ekonomické, relatívne lacné a umožňujú nielen vykurovať dom, ale aj poskytovať jeho obyvateľom teplú vodu. Je pravda, že vykurovanie súkromného domu AGV dvojokruhového typu má značnú nevýhodu – takéto zariadenia musia byť pripojené k elektrickej sieti.

Návod na obsluhu plynových kotlov Vaillant a pripojenie izbového termostatu k nim

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny, pravidlá bezpečnej prevádzky

Medzi mnohými vykurovacími systémami vyrábanými v Európe zaujímajú jednu z vedúcich pozícií plynové kotly od spoločnosti Vaillant..

Predvádzajú ukážkový výkon so životnosťou 20 a viac rokov..

Vysoká kvalita zariadenia je daná dlhou históriou spoločnosti, ktorá siaha asi 140 rokov do minulosti..

Za túto dobu boli zhromaždené rozsiahle technologické skúsenosti, ktoré umožnili vytvárať inštalácie známe svojou kvalitou a stabilitou práce po celom svete..

Ako ho správne nakonfigurovať pred spustením

Nastavenie kotla je komplexný postup, ktorý zahŕňa niekoľko polôh:

 • Nastavenie minimálneho a maximálneho tlaku plynu.
 • Nastavenie dobehu čerpadla, ktoré určuje, ako dlho po zastavení stále čerpá vodu, čo prispieva k chladeniu výmenníka tepla.
 • Nastavenie maximálneho vykurovacieho výkonu (obmedzenie výkonu pomáha šetriť plyn).
 • Čas zablokovania horáka atď..

Všetky tieto parametre sú upravené v súlade s konštrukčnými vlastnosťami tohto modelu kotla a vyžadujú prítomnosť špecialistu..

Ako zvýšiť alebo znížiť teplotu?

Teplota sa nastavuje pomocou príslušných tlačidiel umiestnených na ovládacom paneli..

V ponuke displeja je zvolená oblasť „nastavenie teploty“, po ktorej je hodnota tohto parametra upravená tlačidlami „+“ alebo „-“. Je potrebné vziať do úvahy, že teplota v miestnosti postupne stúpa, nemali by ste očakávať okamžitú zmenu..

Ako úspešné je nastavenie, môžete skontrolovať až po 20-30 minútach, po ktorých môžete vykonať ďalšie úpravy.

Ako zvýšiť alebo znížiť tlak?

Tlak v kotle by mal byť medzi 0,8-2 bar (0,08-0,2 atm). Na úpravu slúži líčidlo a tlačidlá na ovládacom paneli..

Dvojitým stlačením tlačidla „I“ sa vyvolá ponuka tlaku systému, kde sa zobrazí aktuálna hodnota parametra. Pomocou doplňovacieho ventilu sa tlak zvýši na požadovanú hodnotu, po ktorej sa ventil zatvorí.

Na zníženie sa používa vypúšťací ventil, ktorý je možné spustiť aj v automatickom režime, keď sa dosiahne limitná hodnota..

Optimálny prevádzkový režim

Prevádzkový režim kotla musí byť nastavený tak, aby všetky parametre boli v medziach povolených pokynmi..

Konštrukcia jednotky je zároveň taká, že samotný pojem „optimálny“ je vágny a veľmi vágny. Jednotka funguje perfektne v každom režime, hlavnou vecou je, že tlak plynu a vody nie je pod alebo nad limitnými hodnotami.

Kotly Vaillant sú navyše citlivé na stabilné napájacie napätie a sú fázovo závislé – pri zapojení musí byť fáza zapojená na správnu elektródu, inak sa kotol nespustí.

Ako často a ako sa správne starať

Servis kotlov Vaillant sa vykonáva každoročne. Na tento účel je pozvaný odborník zo záručnej dielne s príslušnou kvalifikáciou a prijatím..

Vykonáva čistenie a potrebné úpravy kotla, vykonáva ďalšie potrebné práce. Údržba (plánovaná údržba) by sa nemala zamieňať s opravami, ktoré sa vykonávajú kedykoľvek podľa potreby..

Na jeho vykonanie by ste mali tiež využiť služby technikov zo servisného strediska..

Základné chybové kódy a ich dekódovanie

Prevádzka všetkých kotlových jednotiek je neustále monitorovaná senzorovým systémom. V prípade nenormálnych situácií dajú signál riadiacej doske, ktorá sa zobrazí na displeji..

Najbežnejšie chybové kódy sú:

Kód Dekódovanie
F.00 Prerušený obvod napájacieho termistora
F.01 Otvorený obvod termistora spätného vedenia
F.02-03 Otvorenie teplotného termistora alebo snímača teploty
F.04 Rozbitie spätného termistora
F.10 Skrat napájacieho termistora (viac ako 130 °)
F.11, F.14 Skrat spätného termistora (viac ako 130 °)
F.22 Chod nasucho (porucha čerpadla)
F.23 Nedostatok vody. Určené teplotným rozdielom medzi prívodným a vratným potrubím
F.27 Parazitný plameň
F.28 Zámok zapaľovania
F.29 Porucha v prevádzkovom režime (nastane, keď plameň zhasne a neúspešný pokus o zapálenie)
F.35 Chyba na výstupe plynu
F.37 Nestabilná alebo abnormálna rýchlosť ventilátora
F.72 Chyba v čítaní senzorov predného a / alebo spätného vedenia
F.75 Čerpadlo nemôže vytvárať tlak
F.76 Prehriatie primárneho výmenníka tepla

Vzhľad tejto alebo tej chyby neznamená vždy poruchu. Je potrebné reštartovať kotol a zistiť, či sa chyba objaví znova alebo nie..

Prečo plynový kotol AOGV zhasne. Ako správne zapáliť kotol AOGV

Prečo plynový kotol AOGV zhasne. Ako správne zapáliť kotol AOGV

Teraz vám poviem, prečo plynový kotol AOGV zhasne. Pôjde o parapetný (nástenný alebo skôr podlahový) plynový kotol „Thermo“ vyrobený v Lugansku (Ukrajina).

Faktom je, že parapetný kotol jednoducho nemá dostatok vzduchu na normálnu prevádzku. V dovážaných kotloch je cirkulácia vzduchu nútená, t.j. s ventilátorom. Kotol „Thermo“ sa spolieha na to, že plyn aj tak vyhorí. Existujú však predpoklady a existujú fyzikálne zákony.

Nedostatok kyslíka pri spaľovaní plynu vedie k tomu, že kotol silne fajčí a tiež zhasne. Faktom je, že s nedostatkom kyslíka sa vzduch začne nasávať zo všetkých možných “trhlín”. Súčasne sa plameň začne posúvať spod termočlánku, ochladí sa a spustí sa automatizácia.

Už som písal o tom, čo robiť, ak váš plynový kotol „Thermo“ neustále zhasína, už som písal v článku „Thermo“ parapetový plynový kotol. Recenzie majiteľov. Teraz zvážime situáciu, keď kotol zhasne v chladnom počasí. Pretože sa tento rok zima ukázala byť v celom Rusku dosť mrazivá, hlava kotla AOGV „Thermo“ vyzerá viac než pôsobivo.

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny, pravidlá bezpečnej prevádzky

Hlava parapetného kotla AOGV je v chladnom počasí pokrytá ľadom

V chladnom počasí je hlava parapetného kotla AOGV pokrytá ľadom. Ako sa ukázalo, zbaviť sa ľadu nie je také jednoduché, pretože vnútri hlavy je dostatok ľadu.

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny, pravidlá bezpečnej prevádzky

S týmto množstvom ľadu sa množstvo kyslíka vstupujúceho do kotla ešte zníži. Odstráňte preto čelenku a prineste ju do domu na rozmrazovanie. Radšej dajte hlavu do umývadla alebo do kúpeľa.

Kotol bude fungovať bez hornej časti, takže ho môžete zapáliť, ale najskôr musíte naskrutkovať ventil prívodu plynu k hlavnému horáku.

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny, pravidlá bezpečnej prevádzky

Potom, čo sa vám podarí zapáliť zapaľovač, pomaly odskrutkujte faucet. Hneď ako sa rozsvieti hlavný horák, je lepšie nedotýkať sa kohútika, aby sa kotol mohol trochu zahriať. Po chvíli môžete „pridať plyn“, ale zakaždým ovládajte poklop tak, aby sa oceľové kontakty piezoelektrického prvku zahriali na červeno..

Ako zapnúť plynový kotol: podrobné pokyny, pravidlá bezpečnej prevádzky

Oceľové kontakty piezoelektrického prvku musia svietiť na červeno

Ak vidíte, že sa kontakty ochladzujú, okamžite vypnite plyn, inak sa termočlánok čoskoro ochladí a ochranná automatika bude fungovať. Niekedy pomôže trik so zatvorením ventilu prívodu plynu do kotla, t.j. tlak plynu na vstupe do kotla je násilne znížený, čo zabraňuje tomu, aby plynový horák pracoval na plný výkon a spotrebovával veľké množstvo vzduchu.

Vo všeobecnosti údené okno kotla Thermo pripomína parnú lokomotívu, pretože trvalo pokryté sadzami. Nedostatky inžinierov závodu bohužiaľ vedú k tomu, že spotrebitelia s týmito kotlami musia trpieť..

Ako zapáliť kotol Dani

Otvorte ventil na plynovom potrubí pred zariadením (kotlom).

2. Otočte ovládací gombík úplne (proti smeru hodinových ručičiek) do polohy zapaľovania a stlačte ho, podržte ho 5-10 s (doba držania, ktorá je potrebná na vytesnenie vzduchu z trubice horáka), a otáčajte ďalej, bez uvoľnením gombíka do strednej polohy (malo by nasledovať kliknutie). Ak sa zapaľovací horák rozsvietil, podržte ovládací gombík stlačený najmenej 15 sekúnd a plynule ho uvoľnite. Potom otočte ovládací gombík do polohy (zariadenie (kotol) je zapnuté), aby sa horák zapálil, pričom plameň na pilotnom horáku nesmie zhasnúť.

3. Pilotný horák sa nesmie zapáliť, pokiaľ nie je vzduch vytlačený z pilotnej trubice tlakom plynu. Ak plameň zhasne, postup opakujte najmenej po 1 minúte. Ak sa horák z akéhokoľvek dôvodu nerozsvieti a zapaľovací horák zhasne, zapaľovanie zopakujte najskôr o 5 minút neskôr..

4. Regulácia teploty chladiacej kvapaliny v zariadení (kotol) sa vykonáva otočením gombíka nastavenia teploty do polohy 1- 7. Poloha 7 približne zodpovedá teplote 90 ° С.

Postupnosť zapnutia zariadenia (kotla) s plynovým ventilom EUROSIT

1. Otvorte dvierka spotrebiča (kotla). Uistite sa, že ovládací gombík a nastavenie teploty (ovládací gombík) sú v polohe (zariadenie (kotol) je vypnuté). Otvorte ventil na plynovom potrubí pred zariadením.

2. Otočte ovládací gombík proti smeru hodinových ručičiek do polohy piezo zapaľovania.

3. Úplne stlačte ovládací gombík a bez uvoľnenia stlačte tlačidlo piezo zapaľovania, kým nezacvakne. podržte ovládací gombík stlačený 5-10 sekúnd.

4. Uvoľnite ovládací gombík a skontrolujte, či na pilotnom (pilotnom) horáku nie je plameň.

5. Ak nie je plameň, zopakujte kroky a predĺžte čas stlačenia ovládacieho gombíka..

6. Regulácia teploty chladiacej kvapaliny v zariadení (kotol) sa vykonáva otočením ovládacieho gombíka do polohy 1-7. Poloha 7 zhruba zodpovedá – teplote 90 ° С.

Postupnosť zapnutia zariadenia (kotla) s plynovým ventilom „CJSC Mashzavod“

1. Otvorte dvierka zariadenia (kotla) a uistite sa, že ventil 3 pred horákom je zatvorený, otvorte ventil na plynovom potrubí pred zariadením (kotlom).

2. Stlačte štartovacie tlačidlo 1 až na doraz, pričom ho podržte a podržte stlačené tlačidlo piezo zapaľovania 2. Pilotný horák sa nesmie zapáliť, kým nie je vzduch vytlačený z trubice zapaľovacieho horáka tlakom plynu. V takom prípade stlačte tlačidlo piezo zapaľovania niekoľkokrát bez toho, aby ste uvoľnili tlačidlo 1, kým sa zapaľovací horák úplne nezapáli..

3. Po 30 sekundách (počítajúc od okamihu, keď sa plameň objaví na zapaľovacom horáku), uvoľnite tlačidlo štart, kým plameň na zapaľovacom horáku nesmie zhasnúť. Ak plameň zhasne, zopakujte postup, najskôr o 5 minút neskôr..

4. Otvorte ventil horáka 3, pre ktorý plynulo otočte rukoväťou ventilu o 90 ° proti smeru hodinových ručičiek (rukoväť ventilu by mala byť rovnobežná s plynovým potrubím). Hlavný horák by sa mal rozsvietiť. Ak sa horák z akéhokoľvek dôvodu nerozsvieti a pilotný horák zhasne, je potrebné zatvoriť ventil horáka 3 a operácie zopakovať, najskôr však o 5 minút neskôr..

5. Otáčaním gombíka nastavenia teploty 4 nastavte požadovanú teplotu ohrevu vykurovacieho média v zariadení (kotol). Ovládajte vykurovanie podľa indikátora teploty 1. Regulácia teploty chladiacej kvapaliny v zariadení (kotle) ​​sa vykonáva otočením ovládacieho gombíka do polohy z A do E. Poloha E približne zodpovedá teplote 90 ° C chladivo v kapacitnom výmenníku tepla. Značka 5, zodpovedajúca nastavenej pozícii teploty na gombíku regulácie teploty, sa musí zhodovať so značkou 6 na telese plynového ventilu.

Ako fungujú prchavé spotrebiče?

Takéto systémy sú komplexné elektronické súčiastky, ktoré na svoju činnosť vyžadujú elektrickú energiu..

Tieto zariadenia vám súčasne umožňujú regulovať dodávku paliva a stupeň ohrevu zatvorením alebo otvorením kohútika, čo pomáha šetriť náklady na vykurovanie.

Elektronická riadiaca jednotka

Činnosť elektronického systému sa vykonáva na základe informácií prenášaných snímačmi do riadiacej jednotky. Po analýze a spracovaní údajov na regulátore a mikroprocesore sa príkazy odošlú na pohony kotla

Úlohy riešené automatickými zariadeniami:

 • otvorenie / zatvorenie ventilu systému dodávky plynu;
 • spustenie zariadenia v automatickom režime;
 • prednastavené alebo núdzové vypnutie kotla;
 • regulácia úrovne plameňa horáka pomocou existujúceho teplotného senzora;
 • zobrazenie údajov na vizuálne čítanie (teplota vzduchu, úroveň ohrevu vody a ďalšie).

Moderné automatické zariadenia môžu mať navyše množstvo ďalších funkcií, ktoré výrazne uľahčujú prevádzku kotlov..

Tie obsahujú:

 • riadenie prevádzky zariadenia a kontrola jeho fungovania;
 • ochrana vykurovacieho systému pred poruchami trojcestného ventilu;
 • ochrana zariadenia pred zamrznutím (v prípade náhleho poklesu teploty v miestnosti zariadenie automaticky spustí kotol do prevádzky);
 • autodiagnostika, ktorá umožňuje odhaliť chyby na jednotkách a častiach, ako aj identifikovať poruchy vo fungovaní jednotiek. Táto možnosť vám umožňuje včas identifikovať poruchu, ktorá by mohla viesť k vážnemu zlyhaniu, ktoré si vyžaduje generálnu opravu alebo úplnú výmenu kotla..

Spoľahlivú a stabilnú prevádzku elektronických automatizačných zariadení pre plynové kotly je možné vykonávať iba za určitých podmienok..

Menovite:

 • nedostatok prepätia;
 • presné dodržiavanie odporúčaného teplotného režimu;
 • žiadne problémy spojené s dlhou životnosťou.

Ak sú tieto pravidlá porušené, špičkové zariadenia môžu rýchlo zlyhať..

Na trhu je široká škála takejto automatizácie, ktorá môže zabezpečiť programovanie alebo bez neho. Tieto zariadenia zahŕňajú nasledujúce zariadenia.

Termostat izbovej teploty

Snímač teploty vzduchu je umiestnený v miestnosti, ale je prepojený káblom s kotlom umiestneným v tejto alebo inej miestnosti. Zariadenie nielen monitoruje úroveň vykurovania miestnosti, ale tiež reguluje činnosť ohrievača.

Akonáhle indikátor teploty klesne pod určenú úroveň, tepelné zariadenie vyšle do kotla signál, po prijatí ktorého sa vykurovacie zariadenie automaticky spustí..

Termostat na plynový kotol

Samostatné riadiace jednotky poskytujú možnosť pripojenia teplotného senzora umiestneného v miestnosti. V takom prípade sa vo vyhrievanom priestore automaticky udrží prednastavená teplota.

Keď sa v zariadení dosiahne pohodlná úroveň teploty vzduchu, ventil sa zatvorí, potom sa zastaví činnosť kotla a v dôsledku toho aj vykurovanie miestnosti, čo prispieva k úspore paliva.

Náš ďalší článok obsahuje podrobné informácie o typoch a schémach zapojenia termostatu pre vykurovací kotol.

Denný programátor na 24 hodín

Rovnako ako konvenčný termostat, zariadenie reguluje prevádzkový režim plynového kotla, má však rozšírené možnosti.

Pomocou tohto zariadenia môžete nastaviť program prevádzky vykurovacieho zariadenia na 24 hodín, ktorý v rôznych častiach dňa zabezpečí inú úroveň vykurovania (napríklad zníženie teploty v miestnostiach v noci alebo počas neprítomnosti ľudia).

Väčšina zariadení poskytuje automatické opakovanie cyklu, a aby ste ho mohli zmeniť, musíte zmeniť program. Pripojenie takéhoto zariadenia sa môže uskutočniť káblom aj prostredníctvom špeciálneho rádiového kanála..

Dlhodobý týždenný programátor

Na rozdiel od vyššie popísaného zariadenia vám týždenné zariadenie umožňuje naplánovať prevádzku kotla na sedem dní vopred..

V zariadeniach tohto typu je spravidla k dispozícii niekoľko rôznych režimov a je tiež možné vytvoriť si vlastné programy na prevádzku vykurovacích zariadení.

Zariadenie Auraton-2025

Ľahko programovateľné zariadenie Auraton-2025 má 3 výrobné a 7 užívateľských režimov, ktoré vám umožňujú optimálne nastaviť teplotu vzduchu. Svetelný senzor v noci vypne displej, čím šetrí energiu

Všetky údaje sa prenášajú na podsvietený displej, čo uľahčuje sledovanie informácií. Pretože dosah programátora je 30 metrov a viac, je možné ho umiestniť do obývačiek.

Bezpečnostné a komfortné prvky

Skupina automatických zariadení pre kotly obsahuje mnoho prvkov, ktoré je možné rozdeliť do dvoch veľkých skupín: mechanizmy zaisťujúce bezpečnosť práce a zariadenia, ktoré prispievajú k pohodlnej prevádzke kotla..

Nasledujúce detaily sú zodpovedné za bezpečnú prevádzku:

 • termostat;
 • snímače ťahu a plameňa;
 • bezpečnostný ventil.

Detektor plameňa sa skladá z termočlánku a elektromagnetického plynového ventilu, ktorý vypne alebo zapne prívod plynu.

Regulátor teploty plameňa (termostat) udržuje požadovanú teplotu chladiacej kvapaliny a tiež chráni pred prehriatím. Tento modul zapína alebo vypína kotol, akonáhle chladiaca kvapalina dosiahne kritický bod (maximum alebo minimum).

Modul riadenia trakcie zastaví prívod plynu do horáka, akonáhle sa kvôli zvýšenej teplote zmení umiestnenie bimetalovej dosky (pri zahrievaní sa ohýba a blokuje potrubie, cez ktoré sa dodáva palivo).

Ventil na plynový kotol

Poistný ventil slúži na reguláciu, distribúciu a uzatváranie toku plynu

V vykurovacom systéme je poistný ventil neoddeliteľnou súčasťou potrubných armatúr, čo je dôležité pri monitorovaní objemu chladiacej kvapaliny použitej v okruhu..

Otvor vo ventile, cez ktorý prúdi plynné palivo, sa nazýva sedlo. Ak chcete zariadenie vypnúť, zakryte ho diskom alebo piestom..

V závislosti od počtu prevádzkových polôh môžu byť plynové ventily jedno-, dvoj- a trojstupňové a môžu tiež simulovať:

 • Jednostupňové zariadenia majú iba dve prevádzkové polohy: zapnuté / vypnuté.
 • Dvojstupňové zariadenie je vybavené jedným vstupom a dvoma výstupmi, pričom ventil sa otvára, keď je otočený do medzipolohy, vďaka čomu dochádza k plynulejšiemu zapnutiu.
 • Kotly s dvoma stupňami výkonu sú dodávané s trojstupňovým zariadením..
 • Modulačné ventily sa používajú na plynulú zmenu indikátora napájania zariadení.

Automatizácia používaná pre pohodlie zahŕňa možnosti, ktoré zvyčajne vykonávajú používatelia vykurovacích systémov. Patrí sem automatické zapaľovanie horáka, autodiagnostika, výber optimálneho prevádzkového režimu a ďalšie..

Automatizácia súvisiaca s bezpečnosťou

Podľa pravidiel stanovených v regulačnej dokumentácii (SNiP 2.04.08-87, SNiP 42-01-2002, SP 41-104-2000) musí byť v plynových kotloch zabezpečený bezpečnostný systém. Úlohou tejto jednotky je v prípade akejkoľvek poruchy urýchlene uzavrieť dodávku paliva..

Schéma automatizácie plynového kotla

Nasledujúci diagram zobrazuje automatizačný systém, ktorý vám umožňuje nastaviť funkcie plynového zariadenia s podrobným obrázkom všetkých prvkov

Princíp bezpečnej prevádzky systému automatizácie plynových kotlov je založený na kontrole hodnôt zariadení.

Riadiaca jednotka monitoruje nasledujúce faktory:

 • Tlak plynu. Keď klesne na kritickú úroveň, dodávka horľavej látky sa okamžite zastaví. Proces prebieha v automatickom režime pomocou ventilového mechanizmu prednastaveného na určitú hodnotu.
 • Zásobovanie plynom. Zodpovednosť za túto vlastnosť v prchavých zariadeniach nesie maximálne alebo minimálne relé. Mechanizmus činnosti spočíva v ohýbaní membrány tyčou so zvýšením počtu atmosfér, čo vedie k otvoreniu kontaktov ohrievača.
 • V horáku nie je žiadny plameň. Keď požiar zhasne, termočlánok sa ochladí, čím sa zastaví generovanie prúdu, a prívod plynu sa zastaví v dôsledku zatvorenia plynového ventilu elektromagnetickým tlmičom.
 • Prítomnosť trakcie. S poklesom tohto faktora sa bimetalová doska zahrieva, čo spôsobuje zmenu jej tvaru. Upravený prvok tlačí na ventil, ktorý sa zatvára a zastavuje tok horľavého plynu.
 • Teplota nosiča tepla. Pomocou termostatu je možné tento faktor udržať na danej hodnote, ktorá zabráni prehriatiu kotla..

Vyššie uvedené možné poruchy môžu spôsobiť stlmenie hlavného horáka, v dôsledku čoho existuje možnosť prieniku plynu do miestnosti, čo vedie k smrteľným následkom..

Schéma úpravy automatizácie

Tento obrázok ukazuje schematickú štruktúru fungovania riadiacej automatizácie, navrhnutú tak, aby sa zabránilo prehriatiu systému alebo iným poruchám v jeho prevádzke.

Aby sa tomu zabránilo, všetky modely kotlov musia byť vybavené automatickými zariadeniami. Platí to najmä pre zastarané vzorky, kde takéto zariadenia zatiaľ výrobcovia neposkytli..

Vlastnosti zariadenia na automatické blokovanie

Výrobcovia spravidla používajú špeciálne riadiace jednotky, ktoré obsahujú vyššie uvedené zariadenia. Napriek vonkajšiemu rozdielu všetky fungujú na základe rovnakých princípov. Ak chcete vidieť najlepšie modely a výrobcov automatizácie, kliknite na tento odkaz.

Najrozšírenejšie sú výrobky talianskej značky EuroSIT. Najpopulárnejším modelom je Eurosit 630, ktorý sa vyznačuje ľahkou funkčnosťou, kompatibilitou s dizajnom od rôznych výrobcov, spoľahlivosťou a odolnosťou..

Práve na príklade Eurosit 630 podrobne zvažujeme zariadenie automatického bloku.

Riadiaca jednotka Eurosit 630

Detailné zariadenie automatickej riadiacej jednotky Eurosit 630, ktorá je vybavená významnou súčasťou moderných plynových kotlov vyrábaných rôznymi výrobcami

Zariadenie je plášť, vo vnútri ktorého sú umiestnené všetky konštrukčné diely (pružinový ventil, modul regulátora tlaku, uzatvárací ventil), čo výrazne uľahčuje jeho inštaláciu.

K telu je pripojené potrubie, cez ktoré je dodávaný plyn, ako aj káble od senzorov a ďalších zariadení.

Automatizačný komplex SABK

Okrem jednotky Eurosit 630 sú na trhu predstavené aj ďalšie modely: SABK, Vakula SIT, Dungs, Honneywell, medzi ktoré patria sady ventilov, stabilizátory tlaku, filtre, regulátory teploty

Pri inštalácii a konfigurácii tohto zariadenia existujú určité problémy, ale po prispôsobení sa prakticky nemôžete starať o prevádzku plynového kotla.

Problémy pri zapnutí zapaľovacieho zariadenia

Ak je pre vás ťažké zapnúť zariadenie, môžete použiť nasledujúce pokyny. Najprv si musíte urobiť zásoby potrebného vybavenia, konkrétne otvorených kľúčov, skrutkovača, multimetra, klieští, alkoholu na čistenie dielov..

Terminály zariadenia sú opatrne odstránené: sú navzájom uzavreté a potom utiahnuté kliešťami. Ak chcete zistiť príčinu poruchy, musíte zapnúť zapaľovač.

Ak dôjde k zapáleniu normálne, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o poruchu trakčného senzora. V tomto prípade je potrebné tento prvok odskrutkovať (aby sa zabránilo prehriatiu, je obklopený paronitovými tesneniami).

Kontrola kontaktov

Pri kontrole zariadenia by ste mali venovať pozornosť jeho kontaktom, ktoré musia byť bezpečne pripevnené k puzdru a na povrchu nesmú byť žiadne známky oxidácie. Otvorená teplota by mala byť 75 ° C

Potom pomocou testera musíte zmerať odpor, ktorého indikátor by sa mal rovnať 1–2 ohmom. Ak sa zistí porucha, musí byť táto časť vymenená. Ak prvok funguje normálne, stačí ho utrieť alkoholom a potom sa zariadenie znova namontuje..

Aby sa identifikovali problémy v trakčnom striedači pre termočlánok, svorky sa odstránia, potom sa skontroluje odpor, ktorého indikátor by sa mal rovnať 3.

Ak získaná hodnota nezodpovedá optimálnej, je potrebné odskrutkovať maticu, ktorá pripevňuje termočlánok k trakčnému ističu, pomocou kľúča č. 9, potom sa tento odskrutkuje kľúčom č. 12 na polovicu. obrat..

Potom musíte dostať plastovú vložku s kontaktmi, potom je časť úplne odskrutkovaná. Termočlánok sa kontroluje: mal by byť pripojený k solenoidovému ventilu a zaistený kľúčom č. 9. Ak ani po tomto zapálení nie je možné, problém spočíva v tejto konkrétnej časti..

Na vyriešenie problému je matica, ktorá pripevňuje termočlánok k zapaľovaču, odskrutkovať kľúčom č. 10, potom sa prvok nastaví do požadovanej polohy.

Na posúdenie výsledku práce je potrebné zmerať EMF (mal by sa rovnať 18 mV), potom sa kontakt termočlánku a prvky prerušovača ťahu očistia alkoholom. Poslednou fázou je montáž zariadenia.

Odstránenie ďalších problémov počas prevádzky automatizácie

Bežným dôvodom nedostatku zapálenia je kontaminácia izolátora, cez ktorý je drôt položený do spaľovacej komory. Takúto poruchu je možné ľahko odstrániť utretím tejto časti mäkkou handričkou. Ak je silne znečistený, môže byť navlhčený v rozpúšťadle a potom utretý dosucha..

Prekážkou v zapnutí zapaľovača môžu byť aj usadeniny sadzí, ktoré sa tvoria vo vnútri spaľovacej komory. Túto poruchu je možné ľahko odstrániť poklepaním na plynové potrubie k horáku..

Po prestávke v prevádzke sa odporúča skontrolovať stav potrubí. Pri nedostatku práce môžu pavúky vytvárať hniezda alebo do nich môže vstúpiť iný hmyz, čo môže sťažiť dodávku plynu..

Chybový kód na displeji kotla

High-tech modely plynových kotlov sú vybavené sofistikovanou elektronikou. Informácie o problémoch sa spravidla zobrazujú na displeji vo forme kódu s konkrétnou chybou.

Slabý ohrev vody môže naznačovať príliš veľa usadenín na stenách výmenníka tepla. Na vyriešenie problému je vhodné okruh prepláchnuť horúcou vodou s prídavkom minerálneho rozpúšťadla.

Ak to nepomôže, je lepšie kontaktovať špecialistu, pretože dôvodom môže byť poškodenie elektroniky alebo snímača prietoku..

V príliš výkonných kotloch môže dôjsť k „hodinovému“ efektu, ktorý sa prejavuje príliš častým štartovaním spôsobeným intenzívnym zahrievaním plynu. Na nápravu situácie sa odporúča znížiť spotrebu paliva dodávaného do horákov..

V mechanických zariadeniach to možno dosiahnuť otáčaním nastavovacej páky na plynovom ventile a v elektronických modeloch stačí použiť ovládací panel, kde je nastavený príslušný prevádzkový parameter..

Závesný plynový kotol

Ak hovoríme o štandardnom nástennom plynovom kotle, môže fungovať podľa teploty chladiacej kvapaliny. K nemu je možné pripojiť izbový termostat alebo chronotermostat. Je tiež možné pripojiť regulátor protokolu openterm (openterm).

Zvláštnym prípadom prevádzky nástenných kotlov je možnosť použitia automatizácie závislej od počasia. Vďaka použitiu snímača vonkajšej teploty sa objavujú ďalšie premenné, ktoré umožňujú rýchlejšie nastaviť výkon horáka, teplotu prívodu v závislosti od meniacich sa podmienok mimo budovy..

Arbat Automation

Zariadenia majú 5 stupňov ochrany. K dispozícii je termoelektrická ochrana proti plameňu. Po vypnutí je prívod plynu zablokovaný. Modulačný termostat poskytne pohodlie pri používaní a hrubozrnný filter predĺži životnosť.

Niektoré modely sú vybavené obehovým čerpadlom. Zariadenie rovnomerne rozdeľuje chladiacu kvapalinu do vykurovacieho systému. A tiež je možné pripojiť sa k externému termostatu vo vnútri alebo mimo miestnosti.

Honeywell Automation

Spoločnosť Honeywell má široký sortiment automatizácie pre plynové kotly od rozpočtových (mechanických) až po multifunkčné automatické systémy..

Kľúčové vlastnosti:

 • chladiaca kvapalina automaticky udržuje teplotu;
 • vypnutie kotla v prípade prerušenia dodávky plynu;
 • vypnutie pri absencii trakcie alebo pri spätnom ťahu;
 • zablokovanie dodávky plynu, keď plynový horák zhasne.

Niektoré modely sú vybavené programovateľnou automatizáciou s možnosťou nastaviť teplotné obdobia v závislosti od dennej doby, počasia a dokonca vyvinúť režim vykurovania / chladenia pre dni v týždni. A modely radu Smile ovládajú niekoľko teplotných okruhov naraz (kúrenie, vetranie, „teplá podlaha“, teplá voda atď.).

Automatizácia Eurosit 630 (Eurosit 630)

Plynový ventil Eurosit je jedným z najpoužívanejších. Nájdete ho na domácich aj dovážaných kotloch. Hlavné výhody: multifunkčnosť regulátora dodávky plynu, modulačného termostatu a funkcia plne modulačného zapnutia hlavného horáka. Funguje to ako z valcov so skvapalneným palivom, tak aj z plynového držiaka bez použitia elektriny. Používa sa v rôznych typoch zariadení spotrebúvajúcich plyn, ktoré vyžadujú presnú reguláciu teploty.

Bezpečná prevádzka kotla – výpočet jeho výkonu

Výkon vykurovacieho kotla je kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvňuje úroveň vykurovania priestorov, ako aj trvanlivosť zariadenia a bezpečnosť jeho prevádzky. V prvom rade je potrebné určiť tepelné straty stropom, stenami a oknami. Časť tepelnej energie prechádza ventilačným systémom, na čo treba tiež pamätať. Je veľmi ťažké vykonávať tieto výpočty s maximálnou presnosťou sami, bez pomoci špecialistov sa nezaobídete..

Existuje však technika, ktorá vám umožňuje približne vypočítať požadované indikátory výkonu. Ak bola stavba budovy vykonaná v súlade so všetkými požiadavkami na bezpečnosť a úsporu energie, potom je na vykurovanie jedného štvorcového metra potrebný asi 100 W výkonu vykurovacieho zariadenia. Preto je potrebné na základe tohto pomeru kúpiť nový plynový kotol.

Pri výbere kotla zohľadnite vlastnosti svojej budovy. Koniec koncov, výkon bude závisieť od mnohých faktorov, či už je to hrúbka stien a stropov, prítomnosť plastových alebo drevených okien, ako aj ich izolácia. Rozdiel medzi vonkajšou teplotou a izbovou teplotou má veľký význam. Ak sa teda teplota bezvýznamne mení, potom mimo amplitúda dosahuje obrovské hodnoty. Aj v zime sú možné náhle prechody z plus 10 na mínus 20 stupňov..

Uprednostnite moderné jednotky. A dôvod nie je len v kvalite takéhoto zariadenia, ale aj v dostupnosti ďalších funkcií, napríklad LCD displejov. V tomto prípade nebude ťažké nastaviť vykurovací kotol, pretože monitor zobrazuje hlavné parametre činnosti zariadenia – rýchlosť ventilátora, skutočnú a nastavenú teplotu vody a oveľa viac..

Jedným z najčastejších problémov s napájaním hardvéru je taktovanie. K tomuto javu dochádza, keď má jednotka, ktorú ste vybrali, príliš veľký výkon. V tomto prípade existujú iba dve východiská – buď si kúpte nový plynový kotol, alebo sa pokúste vykonať úpravu vlastnými rukami. Uprednostňuje sa prvá možnosť, druhá sa však tiež používa veľmi často..

Ktorá automatizácia je lepšia – mechanická alebo elektronická

Zariadenia, ktoré riadia činnosť vykurovacích zariadení, môžu byť mechanické alebo elektronické. V rozpočtových modeloch plynových kotlov sa vo väčšine prípadov používa možnosť mechanického, ručného ovládania. Napriek tomu, že úroveň technického pokroku dosiahla nevídané výšky, mechanika zostáva spoľahlivým a osvedčeným nástrojom. Automatizácia bezpečnosti pre plynové kotly pracujúce v režime ručného ovládania je oveľa lacnejšia. Princíp činnosti väčšiny modelov ručne ovládaných kotlov je jednoduchý a priamy pre domáce použitie..

Mechanická automatizácia

Ručné nastavenie domácich plynových kotlov je zaistené zadanými nastaveniami pre vopred určený rozsah optimálnych hodnôt teploty. Zapálením knôtu plameňa spaľovacej komory sa spustí termostat, ktorý je citlivý na zmeny chladiaceho média.

Regulátor teploty dodáva plyn do horáka, keď sa voda ochladí vo vykurovacom okruhu, a vypne prúd, keď je k dispozícii dostatočné teplo. Snímač teploty je namontovaný v plynovode. Je vybavený nasledujúcimi uzlami:

 • termoelement;
 • skupina pák;
 • pružinová odbočná rúrka;
 • jadro.

Jadrom je mosadzná trubica a tyč Invar, citlivý prvok, ktorý reaguje na zmeny stavu chladiacej kvapaliny. Zmenou dĺžky otvára a zatvára ventil a upravuje prívod energie do spaľovacej komory zariadenia.

Elektronické automatické riadiace systémy

Najbežnejším typom automatizácie, ktorý sa používa v rozpočtových modeloch kotlov, je elektronický termostat.

Zariadenie je inštalované v interiéri a riadi vykurovanie na základe signálov z externého teplotného senzora umiestneného v aktuálnej zóne miestnosti. Keď teplota klesne pod nastavenú hranicu, do kotla sa odošle signál na zapnutie. Keď sú dosiahnuté optimálne teplotné parametre, senzory prenášajú do systému signál vypnutia. Izbové termostaty majú káblové prepojenie s plynovými kotlami.

V tomto prípade prítomnosť termostatu zaisťuje optimálnu teplotu vykurovania plynového kotla a hospodárnosť spotreby modrého paliva. Dnes je v predaji niekoľko typov termostatov, ktoré sa líšia funkčnosťou, technickými vlastnosťami a spôsobom inštalácie. Programovateľné zariadenia zaisťujú, že optimálny teplotný režim je vo vnútri obydlia udržiavaný po stanovenú dobu.

Poznámka: niektoré modely môžu automaticky ovládať prevádzku plynového kotla počas dňa, iné modely zariadení sú schopné ovládať prevádzkovú jednotku týždeň. Vyrábajú sa aj automatické riadiace zariadenia pre bezdrôtovú prevádzku, ktoré umožňujú diaľkové ovládanie prevádzky kotla. Rozsah moderných systémov diaľkového ovládania je v závislosti od zvoleného modelu 25-100 m.

Riadiaca sada KSU-2P.

Pre kotly na plynné palivo sa vyrábajú tieto úpravy:

 • KSU-2P-1-G (ako súčasť riadiacich a signalizačných jednotiek BUS-1 a blok spínacích prvkov BKE-1)-pre kotly s prirodzenou cirkuláciou s vákuom;
 • KSU-2P-2-G (ako súčasť jednotiek BUS-2 a BKE-1)-pre kotly s prirodzenou cirkuláciou s natlakovaním;
 • KSU-2P-3-G (ako súčasť jednotiek BUS-3 a BKE-2)-pre kotly s priamym prietokom s tlakovaním.

Napájacie napätie súpravy je trojfázová sieť 380/220 alebo 220/127 V s kolísaním v rozmedzí od +10 do -15%. Napájacie napätie sa nastavuje pomocou prepojok na bloku umiestnenom v riadiacej a signalizačnej jednotke (BUS). AC frekvencia 50 ± 1 Hz. Spotreba energie nie viac ako 300 VA.

KSU-2P spolu so snímačmi a akčnými členmi poskytuje: dvojpolohovú reguláciu hlavných technologických parametrov kotla (stabilizácia hladiny vody v bubne-pre KSU-2P-1-G a KSU-2P-2-G; stabilizácia tlaku pary – pre všetky modifikácie); bezpečnostná automatizácia (prívod plynu do kotla sa zastaví v prípade núdzového poklesu a zvýšenia tlaku plynu, poklesu tlaku vzduchu, zvýšenia tlaku pary na výstupe z kotla, bez plameňa horáka, núdzového zvýšenia a zníženia hladiny v kotlovom bubne – pre KSU-2P-1-G a KSU-2P-2-G, zníženie vákua v kotlovej peci-pre KSU-2P-1-G, v prípade núdzového zvýšenia teploty pary na výstupe z kotla a teplota výfukových plynov-pre KSU-2P-3-G); svetelná a zvuková signalizácia s uložením základnej príčiny nehody; vydávanie signálov do dispečerskej konzoly o zapnutí súpravy a zastavení kotla; automatické spustenie a zastavenie; funkčný alarm.

BUS obsahuje funkčné bloky. Na prednom paneli zbernice sú prevádzkové ovládače a alarmy (obrázok nižšie). BUSS navyše obsahuje medziľahlé relé používané na ovládanie pohonov kotlov a magnetických štartérov jednotky BKE 16, ako aj na prepínanie obvodov BUSS počas vykonávania riadiaceho programu..

Snímač prítomnosti nosiča tepla

Ostatné kotly môžu zlyhať aj počas krátkodobej prevádzky bez chladiacej kvapaliny. Aby sa zabránilo takýmto situáciám, je navrhnutý snímač prítomnosti (alebo neprítomnosti) chladiacej kvapaliny

Toto je obzvlášť dôležité pre elektrické kotly s vykurovacími prvkami. Senzor je inštalovaný buď vedľa kotla, alebo vo vnútri. Je zahrnutý v riadiacom obvode zariadenia a zatvára kontakty iba vtedy, ak je blok naplnený chladiacou kvapalinou

Najbežnejšími zariadeniami sú jazýčkové spínače a konduktometrické snímače.

V prvom prípade je magnetické jadro zabudované priamo do plaváka, ktorý pri plávaní zatvára kontakty iba za prítomnosti kvapaliny..

Druhým typom snímačov sú špeciálne elektródy umiestnené v hydraulickom okruhu. Keď je kotol naplnený chladiacou kvapalinou, niekedy prúdi prúd medzi elektródami. Uzavretý okruh je znakom normálnej situácie s chladivom a signálom o prevádzke kotla.

Technologické vlastnosti

Je tiež potrebné poznamenať, že všetky predtým uvažované jednotky by mali byť pre domácnosť, nie pre priemysel. Tiež by mali byť založené na injekčnom horáku. Princíp jeho fungovania je založený na skutočnosti, že v procese spaľovania paliva je požadovaný objem vzduchovej hmoty prirodzeným spôsobom „nasávaný“ v dôsledku špeciálnej konštrukcie. Absencia komponentu nútenej ventilácie opäť znamená, že pomer plynu a vzduchu nie je vždy striktne dodržaný. Preto sa v jednom prípade získa prebytok paliva, ktoré úplne nevyhorí. V druhom prípade sa už vyrába viac vzduchu a zemný plyn už nie je úplne spálený..

Automatizácia plynových kotlov

Aké sú automatické inštalácie?

V súčasnosti trh ponúka spotrebiteľovi široký výber ovládacích zariadení. Preto musíte vedieť, aký druh automatizácie systémov vykurovania domácností spravidla existuje a čomu dať prednosť.

Izbový termostat

Automatizácia plynových kotlov

Podľa kritéria inštalácie existujú:

 • Káblové termostaty. Výhodou tohto typu je schopnosť dodávať energiu až do približne 50 metrov pomocou drôtov.
 • Bezdrôtové termostaty. To má tú výhodu, že sa nemusí vytvárať otvor pre drôty. Majú však značnú nevýhodu – železobetónové steny znižujú silu signálu..

Podľa funkčnosti sa rozlišujú:

 • Jednoduché termostaty. Udržujú správnu úroveň tepla.
 • Programovateľné termostaty. Takéto zariadenia sú schopné nastaviť určitý počet stupňov na celý týždeň vopred (obdobie závisí od modelu) s maximálnou presnosťou až sekúnd. Výhody možno pripísať aj úspore nákladov vďaka týždennému programovaniu..

Existujú aj termostaty:

 • Elektronické termostaty. Sada obsahuje tri komponenty: snímač teploty, vysielač signálu, relé. Hlavnou výhodou zariadenia je maximálna presnosť zariadenia. Nezabudnite na jednoduchosť použitia.
 • Mechanické termostaty. Základom zariadení je schopnosť meniť vlastnosti pod vplyvom teplotných hladín. V dôsledku zmeny teploty v plynovej membráne je obvod uzavretý alebo otvorený, čo núti určité mechanizmy fungovať.
 • Elektromechanické termostaty. Mechanizmus zariadenia je oveľa jednoduchší ako elektronický. Hlavným prvkom je relé. Jednotka vyzerá ako tuba, ktorá je naplnená špeciálnou látkou, ktorá reaguje na teplotu. Ak sa kotol zahrieva, látka sa rozširuje, podobne sa kotol ochladzuje – látka sa sťahuje. A pohon závislý od látky reguluje teplotu vďaka elektrickému obvodu.

Pripojenie je možné vykonať:

 • Kotol;
 • Čerpadlo;
 • Servopohon;

Tepelná hlava

Automatizácia plynových kotlov

Jedná sa o termostatický prvok, ktorý pod vplyvom vonkajšieho prostredia mierne otvára alebo zatvára chladič. Nenákladný typ automatizácie na vykurovanie domácností. Významným plusom je, že tepelná hlava je veľmi výhodná pre lokálne vykurovanie, ako aj pre výraznú úsporu nákladov. Z mínusov: po prvé, úprava prebieha podľa štandardov, ktoré pozostávajú z abstraktných čísel, nie stupňov. Za druhé, senzor meria stupeň tepla v okolí inštalácie, ale nie v miestnosti, čo znižuje presnosť zariadenia..

Automatizácia závislá od počasia

Konštrukcia automatizácie vykurovania domu závislej od počasia je jednoduchá: počasie na ulici sa znižuje, teplota chladiacej kvapaliny sa zvyšuje. Inštalácia závislá od počasia má však veľmi významnú nevýhodu – systém niekedy nemá čas prispôsobiť sa teplote, a preto je účinok oneskorený. Zvlášť spomínané mínus sa prejavuje, ak je pripojený doplnok – podlahové kúrenie. Medzi nevýhody patrí skutočnosť, že zariadenia nepracujú úplne správne, približne preto je zmena viditeľná iba pri sezónnych zmenách klímy. Treba poznamenať, že ceny za jednotku sú relatívne vysoké. Jednotky však budú veľmi vhodné vo výrobe, veľkých domoch (viac ako 500 metrov štvorcových).

Automatizované tepelné stanice

V roku 1992 sa organizácia, ktorá riadi moskovský mestský energetický sektor – MOSTEPLOENERGO – rozhodla zaviesť moderný APCS v jednej zo svojich nových budov. Bola zvolená stanica diaľkového vykurovania RTS „PENYAGINO“. Prvá etapa stanice bola postavená ako súčasť štyroch kotlov typu KVGM-100.

V tejto dobe vývoj Remikonts viedol k vzniku softvérového a hardvérového komplexu PTK KVINT. Okrem samotných Remikonts súčasťou komplexu bola operátorská stanica založená na osobnom počítači s plným softvérom, softvérový balík pre počítač- CAD systém s podporovaným návrhom.

Funkcie automatizovaného systému riadenia procesov teplárne:

 • plne automatické spustenie kotla zo studeného stavu pred vstupom do prevádzkového režimu kliknutím na tlačidlo „ŠTART“ na obrazovke monitora;
 • udržiavanie teploty výstupnej vody v súlade s teplotným plánom;
 • kontrola spotreby napájacej vody s prihliadnutím na make-up;
 • technologická ochrana s prerušením dodávky paliva;
 • kontrola všetkých parametrov tepelného inžinierstva a ich prezentácia operátorovi na obrazovke osobného počítača;
 • monitorovanie stavu jednotiek a mechanizmov – „ZAPNUTÉ“ alebo „VYPNUTÉ“;
 • diaľkové ovládanie pohonov z obrazovky monitora a výber režimov ovládania – manuálne, diaľkové alebo automatické;
 • informovanie prevádzkovateľa o porušeniach činnosti prevádzkovateľov;
 • komunikácia s okresným dispečerom prostredníctvom digitálneho informačného kanála.

Technická časť systému bola usporiadaná do štyroch skríň – po jednej pre každý kotol. Každá skrinka má štyri rámovo-modulárne ovládače.

Ovládač č. 1 vykonal všetky operácie spustenia kotla. V súlade s algoritmom spustenia navrhnutým spoločnosťou Teploenergoremont:

 • regulátor zapne odsávač dymu a vetrá ohnisko a komíny;
 • zapne ventilátor prívodu vzduchu;
 • zahŕňa čerpadlá na zásobovanie vodou;
 • pripája plyn na zapálenie každého horáka;
 • monitorovaním prítomnosti plameňa otvára hlavný plyn k horákom.

Ovládač č. 2 je vyrobený v duplikáte. Ak počas štartu kotla nie je technická porucha hrozná, pretože môžete zastaviť program a začať odznova, potom druhý regulátor dlho vedie hlavný režim..

Koľko stojí automatizácia kotla

Náklady sa pohybujú od niekoľkých tisíc rubľov po polovicu nákladov na kotol. Cenu ovplyvňuje niekoľko faktorov:

 1. Krajina výrobcu.
 2. Typ automatizácie.
 3. Zariadenie.

Domáca automatizácia v kompletnej súprave, vrátane zariadenia s horákom, zapaľovača a multifunkčnej riadiacej jednotky, bude stáť približne 5-6 tisíc rubľov. Za túto sumu si môžete kúpiť sadu APOK – 1, Iskra, Vakula atď..

Talianska automatizácia riadenia založená na mikroprocesore bude stáť od 10 000 rubľov. a vyššie. Cena multibloku je približne 1 až 2 000 rubľov. vyššie ako u domáceho analógu.

Prehľad plynových kotlov

“Prometheus” je známa domáca značka energeticky nezávislých podlahových kotlov s oceľovým výmenníkom tepla. Modely „Prometheus“ sa používajú na vykurovanie veľkých priestorov až do 750 m². metrov. Účinnosť je 92%. Mikrofónový horák s automatickým zapaľovaním, doskový výmenník tepla z ocele zaisťuje efektívnu a bezpečnú prevádzku vykurovacieho systému. Táto spoločnosť vyrába nielen vysokokvalitné modely, ktoré môžu úspešne vykurovať oblasti od veľkosti jedného bytu po veľké budovy rôznych funkcií, ale aj cenovo dostupné. Plynový kotol “Prometheus” – najlepšia kombinácia kvality a ceny.

Plynové kotly Neva je petrohradská značka OJSC Gazapparat, ktorá sa špecializuje na výrobu plynových kotlov a ohrievačov vody. Spoločnosť starostlivo kontroluje a testuje funkčnosť, elektrickú bezpečnosť a tesnosť všetkých zariadení. Sortiment plynových kotlov je prezentovaný v 3 triedach, vhodných pre každú peňaženku: „ekonomická trieda“ (značka Neva), „pohodlie triedy“ a „prémiová trieda“ (značka Neva Lux). Od roku 2005 spoločnosť montuje nástenné plynové kotly z hotových zakúpených európskych súprav. Od roku 2007 vyrába zariadenie „Neva Lux“ s dielmi vyrobenými samotnou spoločnosťou. Všetky kotly sú vyrobené v modernom dizajne, spotrebiteľ si môže kúpiť zariadenie za prijateľnú cenu.

Kórejská spoločnosť Daesung je popredným výrobcom vykurovacích kotlov. Kotly tejto spoločnosti sú ekonomické, majú vynikajúcu kvalitu a bezpečnú prevádzku. Prvý výmenník tepla je vyrobený z medi, a preto má vysokú účinnosť, a teda aj dlhú životnosť. Druhý výmenník tepla je vyrobený z oceľových plechov, takže teplá voda bude vždy k dispozícii v akomkoľvek množstve a okamžite. Kotol sa spravidla používa na dodávku teplej vody.

Mimax LLC je domáca spoločnosť, ktorej hlavným zameraním je výroba automatických plynových zariadení. Plynové vykurovacie kotly Mimax majú oceľový výmenník tepla s hrúbkou 3 mm, vďaka ktorému majú vynikajúci prenos tepla. Pri montáži zariadenia sa používajú tepelne odolné materiály, ktoré výrazne znižujú teplotu vonkajšieho puzdra na 40 -50 ° C. Účinnosť kotlov spoločnosti je 87%. Životnosť vykurovacích zariadení je viac ako 15 rokov. Spoločnosť Mimax vyvinula sériu univerzálnych kotlov, ktoré fungujú na plynné aj tuhé palivá. Ako palivo sa používa palivové drevo, uhlie a rašelina. Priemerný čas prechodu z jedného paliva na druhé nepresahuje 1 hodinu.

Požiadavky na kotolne na inštaláciu kotlov na tuhé a kvapalné palivá

Požiadavky na objem, rozmery a materiály pre kotolňu sú rovnaké. Existuje však niekoľko konkrétnych, ktoré sú spojené s potrebou zorganizovať komín a miesto na skladovanie paliva. Tu sú základné požiadavky (väčšinou sú uvedené v pase kotla):

 • Prierez komína nesmie byť menší ako priemer výstupu z kotla. Zmenšovanie priemeru po celej dĺžke komína nie je dovolené.
 • Je potrebné navrhnúť komín s najmenším počtom kolien. V ideálnom prípade by mala byť rovná.
 • V spodnej časti steny by mal byť vstup (okno) na prívod vzduchu. Jeho plocha sa počíta z výkonu kotla: 8 sq. pozri pre každý kilowatt.
 • Výstup komína je možný cez strechu alebo do steny.
 • Pod prívodom komína musí byť čistiaci otvor – na kontrolu a údržbu.
 • Spalinový materiál a jeho pripojenia musia byť plynotesné.
 • Kotol je inštalovaný na nehorľavom základe. Ak sú podlahy v kotolni drevené, položí sa list azbestu alebo lepenky z minerálnej vlny, na vrch – plech. Druhou možnosťou je pódium z tehál, omietnuté alebo kachľové.
 • Pri použití uhoľného kotla je vedenie iba skryté, je možné pokládku do kovových rúrok. Zásuvky musia byť napájané z podpätia 42 V a spínače musia byť utesnené. Všetky tieto požiadavky sú dôsledkom nebezpečenstva výbuchu uhoľného prachu..

Upozorňujeme, že priechod komína cez strechu alebo stenu musí byť vykonaný špeciálnou priechodnou nehorľavou jednotkou.

Stojí za to povedať pár slov o kotloch na kvapalné palivo. Ich práca je obvykle sprevádzaná pomerne vysokou hladinou hluku a charakteristickým zápachom. Predstava dať podobnú jednotku do kuchyne nie je práve najlepší nápad. Pri prideľovaní samostatnej miestnosti stojí za to dbať na to, aby steny poskytovali dobrú zvukovú izoláciu a zápach neprenikol dverami. Pretože vnútorné dvere budú stále kovové, postarajte sa o prítomnosť kvalitného tesnenia po obvode. Hluk a pachy nemusia rušiť. Rovnaké odporúčania sú pre pripojené kotolne, aj keď sú menej kritické..

DIY nastavenie kotla

Správne nastavenie plynového kotla je potrebné pre:

 • šetrenie zdrojov;
 • pohodlné byť v miestnosti;
 • zvýšiť životnosť zariadenia.

V prvom rade je potrebné správne určiť výkon vykurovacieho zariadenia.

Je dôležité vziať do úvahy vlastnosti miestnosti: počet a plochu okien, dverí, kvalitu izolácie, materiál, z ktorého sú steny vyrobené. Minimálny výpočet je založený na tepelných stratách za jednotku času

Ako viete, vykurovacia sila je priamo závislá od modulácie plynového horáka. Ak máte elektronicky ovládanú jednotku, aktivuje sa termostat, ktorý je pripojený k izbovému teplomeru..

Nastavenie výkonu vrátane maximálneho výkonu

Niekedy výkon horáka presahuje výkon samotného vykurovacieho kotla. V tomto prípade na to nebude stačiť objem pece, ako aj prúdenie vzduchu. Môžete pochopiť, čo sa deje, zmenou plameňa horáka. Zožltne

Požiar plynového horáka

V prípade nedostatočného spaľovania plynu dôjde k upchatiu ohniska s komínom a zvýši sa aj spotreba zdrojov. Aby ste sa s týmto problémom vyrovnali, musíte vypnúť prívod plynu ventilom..

Zariadenie by však tiež nemalo pracovať po celú dobu s minimálnym výkonom. V takom prípade sa účinnosť výrazne zníži..

Na automatizovaných zariadeniach je možné maximálny výkon nastaviť nasledovne:

 1. volacia linka d.00 v ponuke;
 2. zadajte do nej požadovanú hodnotu.

Ak je napríklad hodnota výkonu na úrovni 10,87 kW, potom v prípade zhoršenia poveternostných podmienok a silného prechladnutia v nastavení kotla ho musíte zmeniť na 11. Inokedy je možné výkon dokonca znížiť v bežných medziach. Nastavte napríklad hodnotu 9 kW. Pochopíte, ako nastaviť tento indikátor, v závislosti od toho, ako sa mení teplota v miestnosti..

Zmeny teploty teplej vody

Zmena teploty vody sa vykonáva nastavením plameňa horáka. Bude potrebné znížiť výkon. Použite postup pre príklad jedného z plynových kotlov:

 • s otvoreným mixérom prepnite vykurovacie zariadenie do režimu teplej vody;
 • nastavte teplotu na 55 stupňov;
 • prejdite do servisného menu;
 • nájdite hodnotu d.53 a stlačte Režim;
 • v zobrazenom okne nastavte požadovaný výkon.

Ak pri nastavenej hodnote voda nie je veľmi horúca, znížte hodnotu o niekoľko bodov a potom ju začnite zvyšovať, kým sa voda nezohreje na príjemnú teplotu..

Nastavenie ventilu SIT

Automatické zariadenia sú často vybavené plynovým ventilom SIT. Obvykle ho používajú spoločnosti Vaillant a Proterm.

Úprava prvkov je dostatočne jednoduchá. Za týmto účelom otočte nastavovacou skrutkou v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek, aby ste znížili alebo zvýšili tlak v plynovom kotle. Štandardná hodnota je v rozmedzí 1,3-2,5 kPa.

Obtokový ventil

Úprava je potrebná v prípadoch, keď sú miestnosti vykurované nerovnomerne. Budete musieť urýchliť pohyb chladiacej kvapaliny. Skrutka ventilu sa musí otáčať v smere hodinových ručičiek.

Počúvajte zvuky, ktoré sa objavia pri zapnutí ohrievača. Ak je kvapalina príliš hlučná, je potrebné znížiť výkon. Potom sa skrutka musí otáčať proti smeru hodinových ručičiek. Okrem toho môžete napríklad na meranie použiť tlakomer plynu HT-1890. Hodnota tlaku by mala byť v rozsahu 0,2-0,4 baru.

Zvýšený tlak, úprava ventilu prívodu plynu

Skutočnosť, že tlak paliva v systéme je zvýšený, je indikovaná zmenou farby plameňa. Ak sa rozsvieti na červeno, oranžovo alebo zhasne, rozsvieti sa a opäť zhasne, rozsvieti sa bavlnou, musíte skontrolovať tlak. Na začiatku vykurovacej sezóny sa môže zmeniť.

Na zníženie tlaku je ventil napájajúci zdroj zatvorený pri spúšťaní. Alternatívne je možné nainštalovať regulátor tlaku

Ventil prívodu plynu

Vysoká spotreba plynu

V prípade nadmernej spotreby paliva musíte venovať pozornosť tomu, či výmenník tepla zariadenia funguje správne. Na jeho vnútorných stenách sa môžu hromadiť soli a iné jemné častice. To bude mať negatívny vplyv na tepelnú vodivosť a tiež to zvýši spotrebu plynu..

V nasledujúcom odkaze si prečítajte, ako znížiť spotrebu plynu

K známkam nefunkčného výmenníka tepla patrí silný zvuk pracovného zariadenia, ktoré je podobné kloktaniu vriacej vody. S problémom sa dokážete vyrovnať, ak prvok ručne vyčistíte alebo opláchnete špeciálnym riešením..

Tiež nadmerná spotreba paliva môže byť spôsobená zlým sušením plynu dodávateľom. Obsah kalórií v zdroji by mal byť na úrovni 7600 kcal na meter kubický. S poklesom tohto indikátora dochádza k zvýšenej spotrebe paliva..

Plameň horáka

Farba plameňa je indikátorom toho, či prvok funguje správne. Ak je modrá, potom je všetko v poriadku. Prítomnosť inklúzií iných odtieňov (najmä červených alebo žltých) naznačuje neefektívnosť zariadenia a nesprávnu prevádzku celého kotla.

Farba plameňa

Niekedy vo finálnej zmesi jednoducho nie je dostatok kyslíka. Problémom môže byť aj prach vstupujúci do zariadenia. Porucha je indikovaná aj tým, že je horák príliš hlučný..

Kedy je potrebné nastavenie plameňa horáka?

Vo väčšine prípadov sú problémy pozorované pri atmosférických horákoch. Môžu byť vybavené stacionárnym aj nástenným plynovým kotlom. Najčastejšími príčinami porúch sú:

 • Nadmerný výkon prvku. Ak sa kúpi výkonný horák pre malé zariadenie s priemernou účinnosťou, problémom sa nedá vyhnúť. Zariadenie nemá dostatok vzduchu, a preto plameň zožltne a komín sa zanesie sadzami.
 • Samotný komín nie je dostatočne vyčistený, čo vedie k problémom s ťahom. Pretože produkty spaľovania nie sú úplne odstránené a nie je k dispozícii dostatok vzduchu, plameň zožltne.
 • Vada alebo porucha samotného horáka vám neumožňuje nastaviť spaľovanie plynu.
 • Pokles tlaku v plynovom systéme vedie k uvoľneniu paliva do komína a k jeho upchatiu.

Po oprave plynového kotla a jeho opätovnom spustení, pri výmene paliva, ako aj v prípade, že sú v zariadení cudzie zvuky, môže byť potrebné nastavenie vykonať. Ak je potrebné vymeniť plynový kotol, bude potrebný určitý postup..

Dôležité prevádzkové pravidlá

Z hľadiska prevádzky sú plynové kotly s uzavretou spaľovacou komorou považované za bezpečnejšie. Ich ohnisko nekomunikuje so vzduchom v miestnosti. Výkon takýchto kotlov je však výrazne nižší ako výkon kotlov s otvorenou spaľovacou komorou. V súkromných domácnostiach je preto často inštalovaný druhý typ kotla..

Voľba chladiacej kvapaliny

Voľba budúcej chladiacej kvapaliny závisí od cieľov a prevádzkových podmienok systému. Ak sa očakáva časté vypnutie kotla, potom má zmysel premýšľať o použití nemrznúcej zmesi

Prevádzka takýchto kotlov vyžaduje dodržiavanie bezpečnostných opatrení. Na usporiadanie výkonného podlahového kotla je teda obvyklé používať oddelenú miestnosť s určitými rozmermi. Kotol je namontovaný v určitej vzdialenosti od stien. Blízke steny musia byť chránené ohňovzdorným materiálom, aby sa zabránilo vznieteniu.

V kotolni musí byť nainštalovaný ventilačný systém. Tiež by tam mal byť zdroj prirodzeného svetla. Šírka predných dverí musí byť najmenej 80 centimetrov. Komín je položený v súlade s pokynmi pre kotol a je vyrobený z tepelne odolného materiálu. Komín musí stúpať nad hrebeň strechy najmenej o pol metra.

Jedným z bezpečnostných opatrení je inštalácia detektorov oxidu uhoľnatého. Plynový alarm rýchlo zistí únik prchavého toxínu a upozorní na to používateľov. Môže byť tiež nakonfigurovaný tak, aby automaticky zapínal ventiláciu a vypínal prívod plynu. Moderná automatizácia vám umožňuje implementovať rôzne inteligentné systémy.

Ak je snímač teploty, tlaku alebo obsahu plynu mimo prevádzky, musíte kotol okamžite vypnúť a zavolať technika zo servisného oddelenia. Používanie kotla bez týchto zariadení má vážne negatívne dôsledky..

Nastavenie prevádzky plynového kotla

Požiadavky SNiP uvádzajú, že plynový kotol musí byť pripojený k hlavnej línii pomocou medeného potrubia alebo vlnovcovej hadice. V tomto prípade musí byť nainštalovaný žeriav.

Ak nájdete známky úniku plynu, musíte okamžite vypnúť plynový ventil a otvoriť okná, aby ste miestnosť vyvetrali. Nemôžete zapnúť svetlo a pokúsiť sa osvetliť miestnosť zapálením zápaliek alebo zapaľovača.

Údržbu plynového kotla je potrebné vykonávať v intervaloch stanovených výrobcom. Informácie o potrebných postupoch sú uvedené v pokynoch k zariadeniu. Potrebujete napríklad vyčistiť komín, odvápniť výmenník tepla alebo vyčistiť vyhorenie z horáka. Potom bude kotol slúžiť dlhú dobu a riziko vážnych porúch sa výrazne zníži..

Keď používate plynové zariadenie, nezapínajte ho dlhší čas na maximálny výkon. To môže viesť k tvorbe pary, čo je neprijateľné..

Niekedy kotol začne vydávať neobvyklé zvuky a vibrácie. Príčinou môže byť prevádzka ventilátora. Upozorňujeme vás, že všetky činnosti, pri ktorých musíte demontovať plášť kotla, automaticky zbavujú majiteľa práva na záručnú opravu alebo výmenu..

Majiteľ jednotky však musí ovládať činnosť mechanizmov a systémov, ktoré chránia kotol pred požiarom. V obvodoch je potrebné udržiavať teplotu okolo 50 stupňov, čo výrazne znižuje pravdepodobnosť tvorby minerálnych usadenín na vnútorných povrchoch potrubí a zariadení.

Prevádzkové pravidlá

Najlepšie je zveriť prvé spustenie plynového kotla odborníkom, ktorí ho inštalujú. Kompetentne vykonajú všetky prípravné práce na plnenie vykurovacieho okruhu vodou, tlakové skúšky a jeho preplachovanie a tiež zaznamenajú v technickej dokumentácii úspešné zapnutie zariadenia. Samostatné spustenie zariadenia nie je zakázané, ale v tomto prípade jeho majitelia strácajú právo na záručný servis..

Ako zapáliť plynový kotol

Po prvom spustení je potrebné dodržať prevádzkový poriadok ohrievača. Podľa nich:

 1. 1. Je zakázané rozoberať to sami..
 2. 2. Neklaďte naň cudzie predmety..
 3. 3. Je potrebné monitorovať hladinu chladiacej kvapaliny a pravidelne ju pridávať do potrubia.

Ak cítite plyn, dym alebo horenie, vypnite kotol, vypnite hlavný ventil prívodu plynu a zavolajte špecialistov na plynové služby. Na vypnutie zariadenia budete potrebovať:

 1. 1. Zatvorte hlavný plynový kohút.
 2. 2. Odpojte zariadenie od zdroja napájania..
 3. 3. Zatvorte kohútiky dodávajúce vodu do vykurovacieho okruhu. V zime sa odporúča úplne vypustiť vodu zo systému, aby sa zabránilo zamrznutiu..

Tiež sa odporúča umývať kotol iba vtedy, keď je vypnutý. Na tento účel by ste mali zvoliť jemné pracie prostriedky alebo mydlový roztok. Je zakázané odstraňovať kontamináciu agresívnymi chemikáliami, insekticídmi a toxickými látkami..

Ako zapáliť plynový kotol

Jednookruhový plynový kotol

Jednokruhové kotly štandardne fungujú výlučne na zabezpečenie procesu vykurovania. Keď potrebujete tiež pripraviť teplú vodu pre potreby domácnosti, bude potrebné pripojiť zásobníkový ohrievač vody, ktorý funguje podľa nepriameho spôsobu ohrevu.

Kondenzačný plynový kotol

Kondenzačným kotlom sa obvykle rozumie zariadenie, ktoré používa najvyššiu výhrevnosť použitého paliva kondenzáciou produktov spaľovania priamo na stenách prvku ekonomizéra..

Na maximalizáciu účinku je potrebné dosiahnuť optimálne zníženie teploty prívodu „na rosný bod“..

Ideálnou možnosťou by bol nízkoteplotný systém podlahového vykurovania, ale na zaistenie zníženia teploty je možné použiť rôzne pomocné mechanizmy..

Parapetný plynový kotol

Jedná sa o parapetný kotol, ktorý kombinuje všetky výhody tradičných vykurovacích zariadení a konvektora.

Používa sa v súkromnom dome aj v byte, kde môže ľahko vykonávať funkciu, ktorá mu je priradená.

Na jeho stabilnú prevádzku je potrebná dostatočne mäkká voda, stabilný prísun plynu, elektrickej energie, na udržanie optimálneho tlaku.

Preplňovaný plynový kotol

Jedná sa o preplňovaný kotol, pomerne kompaktné zariadenie, ktoré je namontované na stene. Navrhnuté na použitie v uzavretých vykurovacích systémoch, pričom zaisťuje primeraný nútený obeh vody v systéme. Široké uplatnenie našiel v malých domoch, chatách, bytoch.

Plynový kotol je inštalovaný výlučne odborníkmi, ktorí majú potrebnú kvalifikáciu na výkon týchto prác. Berie sa do úvahy, že zariadenie musí byť inštalované v jame, najlepšie vtedy, ak bude miestnosť pre neho pridelená oddelene (môže byť do neho napríklad nainštalovaný aj plynový ohrievač vody).

Ktorý filter dať pred plynový kotol?

V ideálnom prípade by mali byť do vykurovacieho systému nainštalované filtre s reverznou osmózou, aby poskytovali primeranú úroveň ochrany zariadenia pred negatívnymi účinkami tvrdej vody. Pomôžu aj špeciálne filtre pracujúce na iónomeničových živiciach, ale ich cena je dosť vysoká..

Nerovnomerný ohrev vody

Dôvodom tohto problému je porucha termočlánku, snímača teploty. Kotol nemôže v automatickom režime pracovať stabilne, je potrebné zabezpečiť výmenu poškodeného zariadenia za nové..

Ako ukazuje prax, výskyt nerovnomernej teploty tiež naznačuje potrebu nastavenia relé, snímača, ak tento proces odložíte na zadný horák, môže nastať situácia s úplným zlyhaním prvku.

Plynový kotol neohrieva vodu

Dôvodom môže byť niekoľko faktorov. Prvým je slabý prívod plynu (môže to byť spôsobené nízkou hladinou v systéme, ale prvky horáka môžu byť upchaté).

Druhým je nedostatočné množstvo vody v kotle, preto je potrebné systém úplne naplniť.

Indikátor teploty je tiež ovplyvnený chybným stavom teplotného senzora, dáva nesprávne údaje, majiteľ zariadenia jednoducho nemôže správne nastaviť požadovanú hodnotu úrovne tepla v kotle.

Plynový kotol sa nevypne

Hlavným dôvodom je, že hardvér nemôže úplne zahriať systém. Dôvody, ktoré ovplyvnili túto situáciu, je možné zaznamenať v prítomnosti skrytých únikov, nesprávneho pripojenia samotného zariadenia. Nakoniec je zaznamenaná prítomnosť kontaminácie v potrubiach, čo negatívne ovplyvňuje činnosť celého systému..

Kotol pracuje s klapkami

Jeden z dôvodov, prečo zariadenie pracuje s bavlnou, je ten, že je špinavý. Aby sa zabránilo takejto situácii, je potrebné zariadenie pravidelne čistiť od nahromadených prvkov sadzí a pálenia. V dôsledku nesprávnej činnosti sa môže horák aj upchať, jednotlivé vývody prestanú dodávať plyn v potrebnom množstve.

Plynový kotol sa často zapína a vypína

Prvým dôvodom, prečo sa kotol často zapína a vypína, je nesprávny výber samotného zariadenia. Jeho sila je predovšetkým navrhnutá tak, aby fungovala vo veľkej miestnosti, ale je nútená fungovať v malej miestnosti..

Vplyv majú aj chyby pri inštalácii špeciálneho obehového čerpadla. Teplotný rozsah môže byť tiež nesprávne nastavený, v dôsledku čoho kotol nedostane požadovaný indikátor a znova sa zapne.

V miestnosti nie je termostat a prevádzka zariadenia je nastavená výlučne podľa indikátorov samotnej chladiacej kvapaliny.

Kedy a ako vyčistiť plynový kotol?

Kotol je potrebné čistiť najmenej raz za dve sezóny. Prvým „symptómom“ zariadenia, ktoré je potrebné vyčistiť, je nedostatok rovnomerného zahrievania..

Napríklad počas prevádzky a pri silnom znečistení niektoré modely začínajú pracovať nestabilne, z pozorovacieho okna vychádzajú plameňové jazyky a na vnútornom povrchu (nad horákom) sa začínajú hromadiť popáleniny, ktoré vypĺňajú celý priestor a znemožňujú ho. na plnú prevádzku zariadenia.

Tipy a triky starostlivosti

Správna pravidelná starostlivosť o kotol pomôže udržať ho v prevádzkyschopnom stave po dlhú dobu a vyhnúť sa rôznym nehodám a nehodám. V opačnom prípade sa jednotka môže pokaziť dokonca aj v prvom roku prevádzky. Vykonaním niekoľkých operácií zabránite takémuto výsledku udalostí:

 • aj pri normálnej prevádzke kotla musíte kontaktovať jednu z organizácií, ktoré vykonávajú práce v tejto oblasti, aby kapitán skontroloval zariadenie na únik plynu a vody, stav senzorov a komína a v prípade potreby vykonal opravu ;
 • tlak vody vo vnútri alebo mimo systému musí byť vždy monitorovaný. Ak klesne pod 0,8 baru, vodu je potrebné doplniť;
 • pridanie vody do systému sa zvyčajne vykonáva priamo cez kotol, kde je špeciálny kohútik. V tomto prípade musí byť tlak vody, ktorá sa má pridať, väčší ako tlak vody z kotla. Doplnená voda by mala byť iba studená (do 35 ° C).

Pre tvoju informáciu! Ak chcete stráviť zimné večery v teple a pohodlí, musíte sa o svoj kotol správne starať a tiež ho môcť zapáliť..

V závislosti od modelu a výrobcu sa tento proces bude mierne líšiť kvôli rozdielom v dizajne. Je to možné objasniť v pokynoch dodaných so zariadením..

Užitočné rady

Na spustenie kotla je potrebné dodať energiu a nastaviť regulátor vykurovania do požadovanej prevádzkovej polohy. Slabý hukot naznačuje, že obehové čerpadlo funguje. Pomocou skrutkovača mierne odskrutkujte kryt v detekovanej časti. To však musíte urobiť skôr, ako voda začne tiecť. Ak tekutina začne presakovať, zaskrutkujte uzáver späť na miesto. Takéto akcie sa vykonávajú niekoľkokrát a potom sa vzduchové zámky úplne odstránia zo systému. Zubavé zvuky tiež zmiznú a čerpadlo bude bežať ticho..

Potom bude fungovať elektrické zapaľovanie kotla a zariadenie sa zapne samo. Tlak v systéme by mal byť nastavený pridaním teplonosnej kvapaliny na požadovanú úroveň. Dizajn, ktorý sa postupne zahrieva, vstúpi do požadovaného prevádzkového režimu. Účinné fungovanie akéhokoľvek typu vykurovacieho zariadenia závisí od správneho vykonania fáz prípravy, spustenia a nastavenia..

Ako spustiť plynový kotol, pozrite si video:

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia