Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Definícia pojmu „zväzok batérií“

Sada armatúr na pripojenie chladiča k hlavnej – je tam páskovanie batérie

Potrubím vykurovacích radiátorov sa rozumie sada potrubných prvkov a tvaroviek na pripojenie radiátorov k elektrickej sieti. Páskovanie je najzraniteľnejšou oblasťou komunikácie z dôvodu odpojiteľných spojov, pravdepodobnosti použitia nekvalitných tvaroviek a nedostatku ochrany proti mechanickému namáhaniu v obvode.

Princíp pripojenia batérie k potrubiu nie je dôležitý, účinnosť a spoľahlivosť závisí od zvolenej schémy. Najjednoduchšia horizontálna technológia je stabilná, pri použití laterálnej metódy je potrebné vypočítať finančné náklady.

Na zdvihnutie systému z podlahy sa používajú špeciálne kovové rúrky – zvyšujú spoľahlivosť páskovania.

Potreba potrubia vykurovacích potrubí

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Podrobnosti o úprave činnosti ohrievačov

Potrubie vykurovacích batérií zaisťuje správnu činnosť všetkých prvkov vykurovacej siete, včasnosť ich nastavenia. Práce tiež riešia problémy:

 • výber spôsobu ovládania systému – manuálny alebo automatický;
 • normalizácia funkcií vykurovacích komunikácií – prietok chladiacej kvapaliny v samostatnej časti je obmedzený;
 • zníženie nákladov na platenie účtov za energie;
 • bezpečnosť kompletného systému, ktorý nie je upchatý usadeninami a odpadkami;
 • zabezpečenie normálnej teploty a ochrana pred kolísaním tlaku;
 • odstránenie vzduchových zástrčiek z komunikácie;
 • nastavenie rýchlosti ohrevu vykurovacích zariadení;
 • možnosť pripevnenia rôznych obrysov, ich nastavenia;
 • kvalita distribúcie tepelných zdrojov medzi batériami.

Účel páskovania

Primárnou úlohou potrubia je zabrániť prehriatiu kotla. V súlade s tým môže správne vykonaná schéma potrubia pre elektrický vykurovací kotol výrazne ušetriť peniaze znížením úrovne tepelných strát. Správne vykonané páskovanie vám navyše umožní nepoužívať vysokokvalitné a drahé zariadenie, ktoré vám umožní monitorovať činnosť systému. Jednoducho to zmizne..

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Vloženie elektrického kotla do existujúceho vykurovacieho systému

Ak elektrický vykurovací kotol nie je vybavený automatickou riadiacou jednotkou, je správne vykonané potrubie mimoriadne dôležité. Koniec koncov vám umožňuje dosiahnuť maximálnu účinnosť práce ani nie najsilnejšieho kotla..

Aké potrubia je najlepšie použiť?

V súčasnej dobe je v stavebníctve obzvlášť populárne páskovanie vykurovacích telies polypropylénom. Rúry z takéhoto materiálu sa líšia od ostatných v pomerne nízkej cene. Ďalšou výhodou je, že ich inštalácia zvyčajne nemá žiadne problémy typické pre kov. Najdôležitejším plusom takýchto potrubí je schopnosť vyrovnať sa so zlým vplyvom agresívneho prostredia a v dôsledku toho sa zbaviť blokád a blokád. Na základe súhrnu všetkých týchto skutočností, aby potrubia ešte lepšie zahriali miestnosť, musia byť vybavené polypropylénom.

Schémy zapojenia

Schémy zapojenia sú dobre známe. Najlepšia je uhlopriečka, pomocou ktorej sa podmienene realizuje až do 100% výkonu, ktorý je zariadenie schopné vyvinúť.

Spätný tok (bočný) je prípustný iba pri dĺžke zariadenia maximálne 1,0 metra, v tomto prípade sa účinnosť zníži maximálne o 10%. Iné schémy nie sú žiaduce, – napríklad veľká strata účinnosti pri spodnom zapojení

Schémy zapojenia chladiča

Nevýhoda obvodu s jednou slučkou:

 1. Komplexné hydraulické a tepelné výpočty;
 2. Odvod tlaku a tepla na samostatnom chladiči je možné nastaviť. Zmeny prenosu tepla súčasne ovplyvňujú ďalšie vykurovacie zariadenia..
 3. Potreba vytvárať vysoký tlak v potrubiach – prirodzený alebo nútený.

Dôležité: Pri práci s jednokruhovým systémom niekedy vznikajú ťažkosti s voľným obehom horúcej vody alebo nemrznúcej zmesi, ktoré sa úplne rozpustia pridaním do okruhu čerpadla na nútený obeh chladiacej kvapaliny.

Pripojenie batérií dvoma rúrkami v dome je založené na princípe paralelného pripojenia všetkých batérií v dome. Prívodné potrubie teda nie je konštrukčne spojené so spätným potrubím chladenej vody do systému a vedenia sú navzájom spojené iba v koncovom bode..

Normy a obmedzenia

Teplá voda, nízkoteplotný vykurovací systém. Podľa existujúcich noriem maximum

teplota chladiacej kvapaliny by mala byť +55 stupňov. O

prevádzky, štandardné vykurovanie sa zvyčajne pohybuje od +35 do +45 a podlaha sa zahrieva až do +26

+31. Normy pre rôzne priestory sa líšia:

 • pre spálňu, kuchyňu, obývaciu izbu – +26;
 • pre vaňu, WC, chodbu – +31.

Kvapalina cirkuluje podlahovými vedeniami pomocou čerpadla. Navyše vám umožňuje prispôsobiť sa

úroveň vykurovania v miestnosti. Musíte to vyzdvihnúť podľa rýchlosti

pohyb vody. Maximálne povolené hydraulické podlahy sú 0,6 m / s.

Čo nainštalovať

Každý radiátor je dodávaný so zátkami na prechod z priemeru sekcií na priemer potrubia. Väčšina radiátorov je napojená na 1/2 palcové závity, čo zodpovedá 16 mm kovoplastovým rúrkam a 20 mm (vonkajším) polypropylénovým rúrkam. Ale môžu byť tiež pripojené k 3/4 palcu.

K chladiču je zakúpená zodpovedajúca sada zástrčiek, ktoré sú nainštalované na všetkých koncoch na gumové tesnenia pomocou mäkkého kľúča na dotiahnutie, aby sa nepoškodila sklovina.

Krytky chladiča

Rúry pre pripojenie podlahového vykurovania a radiátorov

Pre podlahu ohrievanú vodou je lepšie zvoliť rúrky XLPE. Predávajú sa v zátokách kvôli jednoduchej preprave. Ľahko sa inštalujú, sú pevné a trvanlivé. Rúry XLPE môžu byť poterové. Nemusia byť kladené striktne v priamke, pretože výrobky sú flexibilné.

Výhody polypropylénových rúrok na pripojenie radiátorov sú nízke náklady a jednoduchá inštalácia. Na inštaláciu budete potrebovať špeciálne dýzy, skosenie, zvárací stroj. Ak sú zvolené rúry s hliníkovou výstužou, je potrebný aj holiaci strojček. Na usporiadanie systému sú potrebné aj uzatváracie ventily..

Pri inštalácii polypropylénových rúrok je dôležité správne zahriať samotné rúry a tvarovky. Pri prehriatí sa materiál môže zdeformovať a stratiť svoje vlastnosti. Existujú špeciálne tabuľky, pomocou ktorých môžete určiť optimálny čas ohrevu potrubí.

Núdzový postroj

Bez ohľadu na to, ako je potrubie dvojokruhového obvodu implementované, musí určite zahŕňať metódy monitorovania a riadenia systému v prípade nepredvídaných núdzových situácií. Najčastejšie ide o náhly výpadok napájania..

Ak sa však batérie používajú zriedka, mali by byť pravidelne kontrolované a v prípade potreby nabíjané..

Ak princíp činnosti elektrického vykurovacieho kotla predpokladá, že do systému je zapojená iba voda z vodovodu (čo je zriedkavé), potom je dôležité vziať do úvahy, že často, keď je elektrina prerušená, sa zastaví aj prívod vody. A pomocné batérie nepomôžu obnoviť množstvo chladiacej kvapaliny

Niekedy sa v prípade núdze vytvorí pomocný obvod s prirodzenou cirkuláciou chladiacej kvapaliny. Spravidla je oveľa menší a pokrýva iba časť priestorov..

Mayevského vzduchový kohút

Každý chladič je dodávaný so vzduchovým ventilom Mayevsky, ktorý je inštalovaný v hornej voľnej zástrčke. Chladič na držiakoch je inštalovaný buď horizontálne, alebo s miernym vyvýšením smerom k Mayevskému žeriavu.

nastavenie radiátora

Povinné vypnutie – najjednoduchšie páskovanie

Najjednoduchším potrubím radiátorov je inštalácia uzatváracích guľových ventilov. Nie je prípustné s nimi regulovať prietok (urobiť neúplný otvor), vzhľadom na skutočnosť, že rýchlo zlyhajú.

Dva kohútiky v spodnej časti pripojenia

Prečo obísť

Obtok medzi dodávkou a spiatočkou je potrebný iba pri jednorúrkovom vykurovacom okruhu so sekvenčným zapínaním radiátorov. Napríklad v bytových domoch sú radiátory nevyhnutne spojené so stúpačom s obtokom, takže vypnutie jedného radiátora má malý vplyv na celý systém a nezastaví cirkuláciu chladiacej kvapaliny systémom..

Vykurovanie bypas

Ako utesniť závitové spoje

Pri pripájaní radiátorov sa dôrazne neodporúča utesňovať kovové závitové spoje dymovou páskou. Vyteká s akýmkoľvek skrútením v spojení. Všetko by malo byť pokazené so 100% zárukou spoľahlivosti.

Zabezpečuje to ľanové vlákno alebo vodovodná niť. Niť je zabalená nie príliš tenkou vrstvou, vinutie je namazané vodovodným tukom (rastlinný olej je povolený), uťahovanie sa vykonáva pomocou kľúčov so strednou tesnosťou..

ľanový vinutý radiátor

Typická úprava chladiča v regulovanom systéme

Pripojenie k guľovým ventilom sa vykonáva tam, kde sú potrebné iba dva režimy prevádzky radiátora – „zapnuté -vypnuté“.

 • Niektoré radiátory však vyžadujú reguláciu prietoku na vyváženie celého systému. Napríklad v schéme slepej uličky sa prietok zníži na prvom radiátore, ak je počet zariadení v slepej uličke 5 ks. a viac. Preto je na takýchto radiátoroch namiesto konvenčného guľového ventilu na spätnom potrubí nainštalovaný vyvažovací ventil..

Schéma zapojenia chladiča

 • V niektorých miestnostiach môže byť z dôvodu úspory energie potrebné radiátory pravidelne vypínať alebo znižovať. Takéto zariadenia, ktorých výkon je regulovaný, sú dodávané na prívode s nastavovacím skrutkovým ventilom, pomocou ktorého môžete plynule meniť prietok chladiacej kvapaliny.

radiátor s nastavovacím kohútikom

Potrubie chladiča zahŕňa aj rohy, T-kusy … na nasmerovanie potrubí, napríklad na stenu … Prítomnosť takýchto tvaroviek a ich umiestnenie sa určuje prípad od prípadu.

Prítomnosť vyvažovacích ventilov a vodovodných kohútikov na jednotlivých radiátoroch sa určuje pri zostavovaní schémy vykurovania

Automatizované ovládanie chladiča

Radiátor je možné automaticky ovládať a udržiavať nastavenú teplotu v miestnosti. V tom pomôže tepelná hlava, ktorá ovláda ventil tak, aby bola zachovaná nastavená teplota vzduchu.

Tepelná hlava na chladiči

Prenos tepla radiátorov je možné včas naprogramovať pomocou vhodnej počítačovej tepelnej hlavy. To je užitočné pri nastavovaní vypínania jednotlivých miestností podľa času, napríklad v noci a v prvej polovici dňa, keď sú všetci v práci … U nás však na rozdiel od západných krajín takéto zariadenia už nie sú vyplatiť …

Automatizovaná hlava na chladiči

Tepelné hlavy na všetkých radiátoroch je možné použiť iba s automatickým kotlom, ktorý sa vypne, ak sú všetky alebo väčšina radiátorov v systéme zatvorené. Pri každom projekte sa zvažuje možnosť čiastočného použitia takýchto zariadení s konvenčným kotlom …

Monitorovanie teploty chladiacej kvapaliny

Teplota zahrievania batérie je zriedka konštantná. Okrem toho je dosť ťažké urobiť každého šťastným: pre niekoho je teplota v dome taká správna, pre niekoho chladná. A verejné služby zvažujú peniaze: pri najmenšom oteplení znižujú vykurovanie. Termostat reguluje teplotu batérií. V každej miestnosti je možné nainštalovať samostatné zariadenie.

Pri inštalácii prenosných zariadení, ktoré poskytujú dodatočnú bezpečnú prevádzku radiátorov, nie je potrebné šetriť peniaze: kohútiky, šoupátka, šoupátka. Pomáhajú rýchlo vypnúť radiátory v kritických situáciách. Sú nenahraditeľné aj pri opravách jednotlivých batérií, aby ste nemuseli prerušovať dodávku tepla v celom dome..

Pri rozhodovaní o tom, ako správne pripojiť vykurovaciu batériu, môžete použiť nasledujúci pokyn:

 1. Pred pripevnením držiakov sa najskôr urobí potrebné označenie a potom sa namontuje na stenu.
 2. Batérie sú vybavené kohútikmi Mayevsky, špeciálnymi zariadeniami, ktoré pomáhajú v prípade akumulácie vzduchu vypustiť batérie.
 3. Nainštalujte zástrčky a regulátory dodávky tepla, armatúry a ďalšie mechanizmy.
 4. Umiestnite chladič na konzoly a vyrovnajte ho vodorovne s podlahou.
 5. Pripojte batériu k celkovému vykurovaciemu systému pomocou adaptérov.
 6. Vykonáva sa predbežný test batérie na overenie spoľahlivosti pri štartovaní chladiacej kvapaliny.

Musíš vedieť! V dôsledku toho môže neoprávnený prenos, inštalácia a pripojenie vykurovacích radiátorov spôsobiť veľa problémov, a to ako vlastníkovi bytu, v ktorom boli tieto opatrenia prijaté, tak aj susedom, ktorí porušujú tepelný režim miestnosti. Táto práca sa vykonáva iba so súhlasom správcovskej spoločnosti a po odbornom vyšetrení..

Voľba typu páskovania

Schéma potrubia pre radiátory vykurovacieho systému je vybraná na základe nasledujúcich faktorov:

 • typ systému, ktorý dodáva teplo do miestnosti;
 • spôsob pripojenia radiátora k centrálnym diaľniciam.

Určenie typu systému

Pred výberom potrubia pre vykurovacie zariadenie je potrebné určiť typ systému vykurovania miestností. V súčasnosti sa používajú tieto typy:

 • jednorúrkové systémy;
 • dvojrúrkové systémy.

Jednorúrkové vykurovanie je systém, v ktorom sú všetky vykurovacie zariadenia spojené jedným potrubím. Chladiaca kvapalina postupne vstupuje do každého chladiča a vracia sa do kotla po jednej uzavretej slučke.

Vykurovací systém s jedným uzavretým okruhom

Vykurovací systém s jedným uzavretým okruhom

Výhody jednorúrkového vykurovacieho systému sú:

 • rovnováha systému, ktorá umožňuje dosiahnuť rovnomerné zahrievanie všetkých pripojených radiátorov;
 • zvýšená rýchlosť zahrievania;
 • estetický vzhľad a minimálne množstvo obsadeného priestoru;
 • jednoduchosť inštalácie;
 • úspora materiálu.

Medzi nevýhody patrí:

 • prepojenie všetkých prvkov systému, čo vedie k nemožnosti vykonávať opravy jedného z nich bez odpojenia druhého;
 • zložitosť regulácie teploty chladiacej kvapaliny;
 • potreba nainštalovať čerpadlo s vysokým výkonom.

Dvojrúrkové vykurovanie zahŕňa dve hlavné potrubia. Jeden dodáva chladiacu kvapalinu do radiátorov a druhý sa vracia do vykurovacieho zariadenia.

Vykurovacia sieť s dvoma hlavnými plynovodmi

Vykurovacia sieť s dvoma hlavnými plynovodmi

Výhody takého systému sú:

 • rovnaká teplota všetkých chladičov, pretože chladiaca kvapalina je dodávaná do samostatnej batérie priamo z ohrievača;
 • možnosť konštrukcie systému s nižším vnútorným tlakom, ktorý umožňuje inštaláciu zariadenia s nižším výkonom.

Najvýznamnejšou nevýhodou sú náklady na systém. Všeobecne sa uznáva, že náklady na nákup materiálu sa zvyšujú dvakrát. V skutočnosti je toto tvrdenie nesprávne, pretože pri jednorúrkovom systéme je potrebných menej rúrok, ale s väčším priemerom a pri dvojrúrkovom systéme naopak..

Jednorúrkový vykurovací systém je organizovaný takmer vo všetkých starých bytových domoch. Odporúča sa tiež nainštalovať ho do vidieckych domov s rozlohou do 150 m². V nových domoch a vidieckych chatách je nainštalovaný dvojrúrkový systém.

Možnosti pripojenia

Spôsoby pripojenia radiátorov závisia aj od umiestnenia potrubí v súkromnom alebo bytovom dome. Prideliť:

 • bočné pripojenie, v ktorom sú vstupné a výstupné potrubia umiestnené na rovnakej strane chladiča. Tento typ sa vyznačuje minimálnymi nákladmi na usporiadanie spojenia (sériové pripojenie), estetikou a minimálnymi stratami tepelnej energie. Obvykle sa používa vo väčšine bytových domov;

Bočné pripojenie chladiča

Bočné pripojenie chladiča

 • diagonálne spojenie. Na rozdiel od predchádzajúceho prípadu sú vstup a výstup umiestnené na protiľahlých stranách vykurovacích batérií. Hlavnou výhodou je možnosť rovnomerného vykurovania radiátorov s veľkým počtom sekcií (od 12 kusov);

Pripojenie diagonálnej batérie

Pripojenie diagonálnej batérie

 • spodné pripojenie – vstupné a výstupné potrubia sú napájané zospodu. Výhodou tejto metódy je estetika a možnosť montovať diaľnice na podlahu alebo stenu. K nevýhodám patria výrazné straty tepelnej energie, ktoré sú na úrovni 1% – 15%.

Pripojenie spodného ohrievača

Odrody páskovacích systémov

Vykurovacie zariadenie je možné pripojiť dvoma spôsobmi-jednokruhovým a dvojokruhovým.

Dvojokruhové vedenie

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Pri dvojokruhovom systéme sú páskovacie diely inštalované v prívode a spätnom vedení

Dvojrúrkový spôsob pripojenia umožňuje použitie 2 typov tvaroviek – na prívod a spiatočku. V prvom prípade ohriata chladiaca kvapalina vstupuje do radiátorov, v druhom sa ochladená voda vracia do zásobníka. Rovnomerné vykurovanie miestnosti je dosiahnuté vďaka prietoku chladiacej kvapaliny do každej batérie pri takmer rovnakej teplote.

Výhody dvojokruhového potrubia zahŕňajú:

 • regulácia teploty každého okruhu;
 • zachovanie účinnosti bez ohľadu na podlahu domu;
 • rýchle vypnutie stránok počas opravy alebo údržby.

Nevýhody dvojrúrkového systému – náklady na veľký počet spotrebného materiálu, zvýšený počet spájkovacích miest.

Pri správnej inštalácii dvojokruhového systému v súkromnom dome budú jeho náklady o niečo drahšie ako jednorúrkový systém.

klady

Výhody takejto schémy pripojenia sú nasledujúce faktory:

 • všetky vykurovacie zariadenia sa zahrievajú rovnako;
 • pred radiátormi je možné nainštalovať ventily na reguláciu množstva dodávaného tepelného nosiča.

Systém má iba dve nevýhody: na inštaláciu stúpačiek a potrubí je potrebných viac potrubí, a preto sú mzdové náklady na inštaláciu systému vyššie.

Jednokruhové vedenie

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Pre jednokruhový systém je potrebných menej súčiastok na viazanie chladiča

Jednorúrkové pripojenie je spôsob, ako spojiť všetky batérie do jednej linky. Voda, ktorá sa zahrieva a ochladzuje, sa pohybuje po jednom kanáli a postupne je dodávaná do zariadení. To znamená, že chladiaca kvapalina v zahriatom stave je nasmerovaná nahor pozdĺž hlavného stúpača a je rozdelená medzi zariadenia každého poschodia, začínajúc zhora..

Jednokruhové zapojenie má niekoľko výhod:

 • úspora peňazí pri inštalácii v súkromnom dome;
 • použitie plynulého alebo slepého pohybu vody;
 • zníženie počtu materiálov v 2-5 poschodiach;
 • možnosť usporiadania s celkovou dĺžkou trate do 30 m.

Nevýhody jednorúrkových rozvodov – zníženie teploty v nižších poschodiach s minimálnou plochou radiátorov bez obtokov.

Jednokruhový systém vhodný na pripojenie 4 až 5 vykurovacích zariadení.

Páskovacie metódy

Na montáž batériového zväzku v súkromnom dome alebo mestskom byte budete potrebovať:

 • uzatváracie ventily, v ktorých sa najčastejšie používajú najjednoduchšie guľové ventily;
 • zástrčky na zakrytie zostávajúcich kanálov;
 • Mayevsky kohútiky, ktoré umožňujú odvádzať vzduch zo systému počas sezónneho spustenia zariadenia;

Zariadenie na odstraňovanie vzduchu z vykurovacieho systému

Zariadenie na odstraňovanie vzduchu z vykurovacieho systému

 • tesniaci materiál.

Okrem toho môžete nainštalovať na akýkoľvek vykurovací radiátor:

 • tlakomer, ktorý určuje tlak v systéme (najčastejšie sa používa pri inštalácii zariadenia v autonómnych vidieckych domoch);
 • termostat pracujúci v manuálnom alebo automatickom režime. S týmto vybavením môžete nastaviť konkrétnu teplotu akéhokoľvek jednotlivého radiátora..

Zariadenie na nastavenie konkrétneho režimu prevádzky na batériu

Zariadenie na nastavenie konkrétneho režimu prevádzky na batériu

Ak sa páskovanie vykonáva s polypropylénom, je potrebné ďalšie zváracie zariadenie.

Zariadenie na zváranie polypropylénových rúr

Zariadenie na zváranie polypropylénových rúr

V závislosti od vyššie uvedených faktorov je teda možné potrubie vykurovacieho telesa vykonať podľa nasledujúcich schém:

 • pre bočné pripojenie;
 • pre diagonálne pripojenie;
 • pre spodné pripojenie.

Bočné pripájacie páskovanie

Pri bočnom spôsobe pripojenia a jednorúrkovom systéme je potrubie inštalované nasledovne:

 1. na vstupných a výstupných dýzach sú nainštalované guľové ventily, ktoré umožňujú vypnúť prívod chladiacej kvapaliny na opravu alebo údržbu;
 2. kohútiky sú pripojené k odpaliskám;
 3. do zvyšných vetiev odpalísk sa vloží kus potrubia, ktoré funguje ako obtok.

Bypass je potrebný pre autonómne vypnutie samostatného chladiča, napríklad pre opravy, bez vypnutia celého vykurovacieho systému.

Pri bočnom pripojení k dvojrúrkovému systému sa práca vykonáva podobným spôsobom. V tejto situácii však nie je potrebný obchvat..

Schémy viazania pri výbere spôsobu pripojenia bočnej batérie

Páskovanie diagonálneho spojenia

Pripojenie radiátora k rúrkam s diagonálnym pripojením je nasledovné:

 1. vstupné potrubie je spojené s rúrkovým rezom, nie dlhším ako 10 cm – 15 cm;
 2. potom je na pripojenie obtoku nainštalovaný guľový ventil a odpalisko;
 3. výstupné potrubie je pripojené k kolenu a až potom je pripojené k potrubiu, ktoré odstraňuje chladivo;
 4. pred pripojením na centrálnu diaľnicu je nainštalovaný žeriav.

Pri pripojení k dvojrúrkovému systému je prevádzka rovnaká, okrem obtoku.

Schéma viazania batérie pri výbere metódy diagonálneho pripojenia

Schéma viazania batérie pri výbere metódy diagonálneho pripojenia

Spodné páskovanie pripojenia

Páskovanie spodnej metódy pripojenia je jednoduchšie ako všetky ostatné:

 1. uzatváracie ventily sú pripojené k vstupu a výstupu chladiča;
 2. ohýbačky rúrok sú zavedené do stredových línií. V prípade potreby sú v miestach ohybov – rohov alebo odpalísk nainštalované špeciálne adaptéry.

Schéma potrubia chladiča so spodným spôsobom pripojenia

Schéma potrubia chladiča so spodným spôsobom pripojenia

Pri viazaní spodného pripojenia pri pripojení k jednorúrkovému systému existuje samostatná nuansa. Vo väčšine prípadov je pripojenie vykonané tak, ako je to znázornené na obrázku, to znamená bez obtoku, ktorý umožňuje autonómne vypnutie ohrievača. Ak však chcete zariadenie používať, môžete si ho nainštalovať. Za týmto účelom je medzi príruby vstupných a výstupných dýz inštalovaný ďalší kus potrubia..

Spodné pripojovacie potrubie pomocou obtoku

Spodné pripojovacie potrubie pomocou obtoku

Príslušenstvo na montáž batérie na vykurovanie

Na inštaláciu batérie je potrebné množstvo príslušenstva.

Inštalačná sada

Pozostáva z dvoch stôp s pravým závitom, dvoch stôp s ľavotočivým závitom, zástrčiek, Mayevského žeriavu, troch konzol a troch hmoždiniek.

Kovania (adaptéry 1 – ½ “) sú zaskrutkované do otvorov chladiča, do ktorých je dodávaný priamy výstup a spiatočka. Na pravej strane chladiča je pravý závit (zaskrutkovanie puzdra v smere hodinových ručičiek), na ľavej strane ľavotočivý závit (proti smeru hodinových ručičiek). Mayevsky faucet je umiestnený v pravom hornom otvore, zástrčka je umiestnená v zostávajúcom otvore.

Ľanový sanitárny a pastový tmel

Na balenie závitov sa používa ľan. Napučiava pod vplyvom vody a utesňuje medzery v závitových spojoch.

Možnosti spodnej očnej linky

Existujú iba dve, zoznámime sa s funkciami každého z nich.

Tabuľka. Nižšie možnosti potrubia.

Meno, stručný popis
Jednostranné V tomto prípade sú obe potrubia spojené na tej istej strane. Horúce chladivo vstupuje cez hornú zátku a chladené sa vypúšťa cez spodnú zátku.
Všestranný Vstup a východ, ako by ste mohli hádať z názvu, sú z rôznych strán. Táto možnosť pripojenia je ideálna pre jednotlivé vykurovacie systémy. Táto možnosť je dobrá, pretože teplá voda môže prúdiť akýmkoľvek smerom a dĺžka dodávky a „návratu“ je tu menšia.

Výpočet požadovaného počtu sekcií

Tabuľka na výpočet počtu sekcií batérie.

Potom, čo ste sa rozhodli pre výber radiátora, musíte správne vypočítať jeho veľkosť. Koniec koncov, ani ten najefektívnejší radiátor neposkytne teplo v miestnosti, ak jeho rozmery nie sú schopné vykurovať miestnosť..

Základnou hodnotou pre výpočet veľkosti radiátora a počtu sekcií je plocha miestnosti. Ponúkame zjednodušenú možnosť (pre domácnosť) na výpočet počtu sekcií radiátorov.

Na zabezpečenie potrebného tepla v miestnosti štandardne stačí 100 W na 1 meter štvorcový plochy. Jednoduchým matematickým spôsobom vypočítame:

Q = S * 100, kde:

Q je požadovaný prenos tepla z radiátora.

S – priestor miestnosti.

Tento vzorec vám povie, aký výkon chladiča je potrebné na vykurovanie miestnosti, ak je radiátor jednodielnou neoddeliteľnou štruktúrou. Ak jeho schéma zahŕňa vybudovanie ďalších sekcií, pridajte k týmto výpočtom ešte jeden parameter:

N = Q / Qus

N – požadovaný počet sekcií chladiča.

Qs – špecifický tepelný výkon jednej sekcie.

Aby boli výpočty správne, nie je potrebné vyššie technické vzdelanie. Stačí si zobrať meter a zmerať plochu miestnosti.

Dávajte pozor, tento vzorec je vhodný pre štandardný byt s výškou stropu 2,7 metra, ak je výška vašich stropov oveľa vyššia – odporúčame zdvojnásobiť požadovaný počet sekcií!

Klasifikácia vykurovacieho systému

Hlavným kritériom delenia vykurovacích systémov je počet obvodov. Na tomto základe sú všetky vykurovacie systémy rozdelené do dvoch skupín:

Prvá možnosť je najjednoduchšia a najlacnejšia. To je v skutočnosti krúžok od kotla k kotlu, kde sú v medzerách inštalované vykurovacie radiátory. Pokiaľ ide o jednopodlažnú budovu, je to odôvodnená možnosť, v ktorej môžete využiť prirodzenú cirkuláciu chladiacej kvapaliny. Aby však bola teplota vo všetkých miestnostiach domu jednotná, je potrebné zabezpečiť niektoré opatrenia. Napríklad postavte časti na extrémnych radiátoroch v reťazci.

Najlepšou možnosťou pre takúto schému potrubia je pripojenie batérie pomocou Leningradskej metódy. V skutočnosti sa ukazuje, že všetkými miestnosťami blízko podlahy prechádza obyčajná rúra a do nej sú vyrezané batérie chladiča. V tomto prípade sa používa takzvaný spodný rám. To znamená, že chladič je pripojený k potrubiu dvoma dolnými dýzami – vstupuje do jednej chladiacej kvapaliny a vystupuje z druhej.

Pozor! Tepelné straty pri tomto type pripojenia batérie sú 12-13%. Toto je najvyššia úroveň tepelných strát. Pred takýmto rozhodnutím teda zvážte pre a proti.

Počiatočné úspory sa môžu zmeniť na vysoké prevádzkové náklady

Pred takýmto rozhodnutím teda zvážte pre a proti. Počiatočné úspory sa môžu zmeniť na vysoké prevádzkové náklady.

Najdôležitejší prvok

Je zrejmé, že hlavným prvkom prenosu tepla v systéme je zariadenie na výmenu tepla, pretože jeho kľúčovou funkciou je prenos tepelnej energie do miestností. Pretože toto zariadenie je možné použiť:

 • tradičné radiátory;
 • konvektory;
 • slučky potrubia.

Radiátory boli samozrejme vždy najobľúbenejšie. Odborníci poznamenávajú, že je to správne pripojenie radiátorov vykurovacieho systému na implementáciu schémy potrubí pre zariadenia na výmenu tepla, ktorých inštalácia bola vykonaná na profesionálnej úrovni, je sála vysokej kvality jeho práce a maximálna trvanie prevádzkového obdobia.

Na otvorených priestranstvách Runety bolo publikovaných veľa informácií o druhoch a kategóriách zariadení na výmenu tepla, ich prevádzkových a technických vlastnostiach a špecifikách výberu tovaru v tejto kategórii. Táto téma je navyše odhalená v článkoch určených nielen pre profesionálov v stavebníctve, ale aj pre začiatočníkov, ktorí sa rozhodli organizovať vykurovanie vo svojom dome sami. Medzitým sa o schémach potrubia chladiča veľa nehovorilo. V zásade je ponúkaný obsah určený ľuďom s praktickými skúsenosťami a určitými znalosťami z teórie stavebných prác. Prax ukazuje, že zložité veci je často možné vysvetliť celkom jednoducho. To platí aj pre schémy potrubí pre zariadenia na výmenu tepla..

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Radiátor je jedným z hlavných prvkov systému

Kúrenie v dome

V prvej fáze by ste sa mali rozhodnúť pre typy radiátorov a možnosti ich pripojenia, pretože budovy by mali byť vopred pripravené na zvolený typ vykurovania. Moderný systém vykurovania priestorov obsahuje niekoľko komponentov.

Tie obsahujú:

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

DIY polypropylénové vykurovacie vedenie bez spájkovačky

Ich rôzne možnosti nájdete na našich trhoch vo veľkom.

Všeobecné pokyny na inštaláciu batérií vyzerajú takto:

 • najskôr vyberte miesto, kde ich umiestnite;
 • priniesť k nim potrubia;
 • spojte ich dohromady;
 • urobte skúšobnú prevádzku a ak je všetko v poriadku, zapnite kúrenie na plný výkon.

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Ako nainštalovať vykurovacie radiátory s polypropylénovými rúrkami s prepojkou na rýchle vypnutie

Páskovanie vykurovacích radiátorov polypropylénom je jednoduché a cenovo dostupné

V posledných rokoch sú polypropylénové rúry obľúbené u spotrebiteľov, pretože sú lacné a osvedčili sa v prevádzke..

Polypropylénové výrobky sa líšia:

 • výrazná odolnosť voči agresívnemu prostrediu;
 • plaketa sa nezhromažďuje na stenách zvnútra a pevné častice sa na nich neusadzujú;
 • na spájkovanie rúrok je potrebné špeciálne vybavenie;
 • majú dlhú životnosť.

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

Ak sú teda vykurovacie radiátory viazané polypropylénom, nedochádza k ďalšiemu úniku chladiacej kvapaliny. Faktom je, že v prípade, že je armatúra nainštalovaná nesprávne alebo nie je úplne dotiahnutá, pri použití bežných rúr na páskovanie vykurovacích batérií sa nedá vyhnúť úniku.

Rovnako ako všetky materiály, polypropylénové rúry na vykurovanie majú množstvo funkcií. Aby nedošlo k problémom pri ich inštalácii, musíte o nich vedieť vopred..

Čo môže byť páskovanie polypropylénových rúrok

Potrubie pre vykurovací systém domu môže byť veľmi odlišné. Ide o to, že spotrebiteľ sa vždy snaží znížiť množstvo spotrebného materiálu a súčasne sa snaží vybaviť radiátory vo všetkých vykurovaných miestnostiach..

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

Hneď by sa malo povedať, že ide o pozostatky minulosti. Na rozdiel od drahých kovových rúr je spotrebný materiál z polypropylénu oveľa lacnejší a inštalácia je jednoduchšia. preto sa neoplatí šetriť na dĺžke potrubia. Vyberte si typ páskovania, ktorý vo vašom prípade prinesie najväčší úžitok. Jediné dôvody, ktoré môžu ovplyvniť výber typu páskovania, sú nasledujúce faktory:

 • aký vykurovací okruh sa používa (jednorúrkový alebo dvojrúrkový systém);
 • aký typ pripojenia chladiča ste si vybrali (diagonálne, bočné alebo spodné).

Pri použití akejkoľvek schémy vykurovania: jednorúrkovej alebo dvojrúrkovej, spravidla môžete použiť akýkoľvek typ pripojenia vykurovacích batérií.

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

podľa odborníkov musí byť položenie potrubia minimalizované počtom ohybov. Hladká línia zostáva odolná voči hydrodynamickému zaťaženiu. Počet zón, v ktorých sa môže hromadiť vzduch, sa v potrubí zníži.

Existuje niekoľko zvláštností pre potrubie jednookruhového a dvojkruhového vykurovacieho systému pomocou polypropylénových rúrok..

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

 • zvyčajne v takom systéme sa používa sériové pripojenie radiátorov;
 • pred batériou je vždy nainštalovaný obtok, ktorý spája prívodné potrubie a spiatočku. Pri normálnej prevádzke vykurovacieho systému nie je obtok aktivovaný. Pri údržbárskych prácach alebo v prípade núdze sa zastaví prívod vody do chladiča. Vykurovacie médium cirkuluje voľne cez obtok.
 • používa sa paralelné aj sériové pripojenie batérií;
 • obe rúrky chladiča sú spojené s rôznymi rúrkami. Horný je pripojený k prívodnému potrubiu, spodný odbočný potrubie je pripojený k spiatočke. V dvoch potrubných systémoch sú radiátory spravidla zapojené paralelne, takže nie je potrebný žiadny obtok.

  Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

Páskovanie polypropylénových rúrok za účasti radiátorov sa vykonáva dvoma spôsobmi: spájkovaním a použitím tvaroviek. Inštalácia radiátorov a ich pripojenie sa pre Američana vykonáva pomocou spájkovačky a vodovodných kľúčov.

Páskovacie metódy

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Výhody tohto vykurovacieho systému

Polypropylénové páskovanie batérií má obrovské množstvo pozitívnych aspektov:

 • jednoduchosť inštalácie;
 • spoľahlivosť pri vykurovaní;
 • dobrá inštalácia zaistí dlhodobú životnosť batérie – viac ako 45 rokov;
 • odolnosť voči vysokým teplotám;
 • žiadne úniky;
 • nízka cena za párovanie vykurovacích telies;
 • vysoký výkon, vďaka ktorému nebude vnútorná dutina potrubia ničím upchatá.

Inštalačné práce

Najlepšou možnosťou vykurovania vlastného domu je hydraulický systém, pretože voda je najlepším nosičom tepla. Pri rozhodovaní o ohrievači sa musíte spoliehať na nízke náklady na palivo. V určitom časovom období sú najziskovejšími vykurovacími radiátormi plynové kotly. Ak si vyberiete napríklad elektrický kotol, náklady na neho budú oveľa vyššie..

 • Liatinové vykurovacie radiátory: popis najlepších modelov, inštalácia a vlastnosti radiátorov (120 fotografií)
 • Splachovacie radiátory: čistenie, čistenie a údržba vykurovacieho systému (115 fotografií)
 • Plynové konvektory – výber, vlastnosti použitia a recenzie majiteľa (video + 105 fotografií)

Pokiaľ ide o batérie, skúsení stavitelia vám radia, aby ste sa rozhodli pre modely vyrobené z hliníka. Ich výhodou je rýchle zahriatie a vysoká úroveň prenosu tepla..

Je potrebné spomenúť, že je možné začať s potrubím až po inštalácii súvisiaceho zariadenia, tj stĺpikov, radiátorov atď..

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Pokyny na viazanie pomocou polypropylénových rúrok

Potrubie radiátorov je možné vykonať pomocou rôznych potrubí, ale odborníci odporúčajú používať polypropylénové rúry. Guľové ventily na páskovanie sa tiež kupujú z polypropylénu, môžu byť rovné a uhlové, táto možnosť je najjednoduchšia a najlacnejšia. Mosadzné armatúry sú drahšie a inštalácia je náročnejšia.

Páskovanie z polypropylénu sa vykonáva nasledovne:

 • objímka s prevlečnou maticou je vložená do multiflexu, ktorý sa ľahko pripája k akémukoľvek vývodu;
 • samotné rúry sú pripevnené k stenám vo vhodnej výške, nemali by tesne priliehať k povrchu, je lepšie nechať medzeru 2-3 cm. Rúry sú upevnené pomocou špeciálnych konzol, ktoré sú pripevnené k stene pomocou klince alebo samorezné skrutky.

K radiátorom je možné polypropylénové páskovanie vykonať pri položení rúrok do steny, v takom prípade sa dostanú na povrch iba v miestach pripojenia.

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

Páskovanie radiátorov sa môže vykonávať pomocou najrozmanitejších potrubí, ale odborníci odporúčajú použiť polypropylén.

Upevňovacie prvky pre batérie môžu byť veľmi odlišné, najčastejšie ide o kolíkové spojenie, ktoré je pripevnené k povrchu steny. Tiež je možné použiť rohové konzoly, ktoré tiež umožňujú zavesenie radiátorov v požadovanej výške. Pri panelových batériách sa upevňovacie prvky dodávajú v súprave, pri sekčných batériách je potrebné ich dokúpiť. Na jednu sekciu zvyčajne stačia dve konzoly alebo čapy..

Pripojenie kohútikov sa vykonáva týmto spôsobom:

 • žeriav sa rozoberie, do chladiča sa naskrutkuje tvarovka a prevlečná matica;
 • matica je pevne utiahnutá špeciálnym kľúčom.

Ako vidíte, tento proces je veľmi jednoduchý. Na vykonanie takejto práce stačí kúpiť špeciálny inštalatérsky kľúč pre americké ženy, bez ktorého je nepravdepodobné, že by ste mohli jednoducho nainštalovať kohútik..

Na inštaláciu a pripevnenie batérií je potrebný nasledujúci materiál a nástroje:

 • sada špeciálnych kľúčov;
 • tesnenia pre závitové spoje;
 • vlečná a niťová pasta;
 • nite na vyrezávanie.

Vlastnosti pripojovacích radiátorov

Inštalácia vykurovania má niektoré zvláštnosti:

 1. Vzdialenosť od radiátora k parapetu musí byť 100 mm. Ak je medzera medzi batériami a spodkom parapetu odlišná, potom je tepelný tok narušený, účinok vykurovacieho systému bude nízky.
 2. Vzdialenosť od povrchu podlahy k batérii by mala byť 120-150 mm, inak dôjde k prudkému poklesu teploty..
 3. Aby bol odvod tepla zariadenia správny, vzdialenosť od steny musí byť najmenej 20 mm.

Zároveň berieme do úvahy, že spôsob inštalácie má veľký vplyv na inštaláciu a účinnosť vykurovacích telies: pod okenným parapetom v otvorenej forme je účinnosť vykurovacieho systému maximálna – 96 – 97%, v výklenok v otvorenej forme – až 93%, v čiastočne uzavretej forme – 88 – 93%, úplne uzavretý – 75 – 80%.

Radiátor vykurovania je možné nainštalovať rôznymi spôsobmi; je potiahnutý kovovými, polyetylénovými, polypropylénovými rúrkami

Pri inštalácii je dôležité správne umiestniť nielen potrubia, ale aj samotné batérie, aby bolo pripojenie v súlade so všetkými odporúčaniami a normami. V tomto prípade bude vykurovací systém fungovať veľmi efektívne a nebude vyžadovať opravy.

Možnosti pre potrubné vykurovacie telesá

Inštalácia vykurovacích radiátorov znamená ich pripojenie k potrubiam. Existujú tri hlavné spôsoby pripojenia:

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

Ak inštalujete radiátory so spodným pripojením, nemáte na výber. Každý výrobca pevne viaže dodávku a vratku a jeho odporúčania je potrebné striktne dodržiavať, pretože inak jednoducho nedostanete teplo. Existuje viac možností s bočným pripojením (prečítajte si o nich viac tu).

Páskovanie s jednosmerným pripojením

Jednosmerné pripojenie sa najčastejšie používa v bytoch. Môže to byť dvojrúrkové alebo jednorúrkové (najbežnejšia možnosť). V bytoch sa stále používajú kovové rúry, preto zvážime možnosť viazania radiátora oceľovými rúrkami na stierky. Okrem rúrok vhodného priemeru sú potrebné dva guľové ventily, dva T -kusy a dve stierky – diely s vonkajšími závitmi na oboch koncoch.

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

Bočné prepojenie s obtokom (jednorúrkový systém)

To všetko sa spája, ako je znázornené na fotografii. Pri jednorúrkovom systéme je obtok povinný – umožňuje vám vypnúť chladič bez zastavenia alebo spustenia systému. Na obtok nemôžete poklepať – zablokujete ním pohyb chladiacej kvapaliny pozdĺž stúpačky, čo pravdepodobne nepoteší vašich susedov a s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete pokutu.

Všetky závitové spoje sú utesnené dymovou páskou alebo ľanovou páskou, na ktorú je nanesená baliaca pasta. Pri zaskrutkovaní kohútika do rozdeľovača chladiča nie je potrebné veľa vinutia. Príliš veľa z neho môže viesť k vzniku mikrotrhliniek a následnému zničeniu. To platí pre takmer všetky typy vykurovacích zariadení, okrem liatiny. Pri inštalácii všetkých ostatných, prosím, bez fanatizmu.

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

Ak máte schopnosti / schopnosti používať zváranie, môžete zvárať obtok. Takto zvyčajne vyzerá potrubie radiátorov v bytoch..

Pri dvojrúrkovom systéme nie je potrebný obtok. Napájanie je pripojené k hornému vstupu, spiatočka je pripojená k dolnému vstupu, kohútiky sú samozrejme potrebné.

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

Jednostranné potrubie s dvojrúrkovým systémom

Pri nižšom vedení (potrubia sú položené na podlahe) sa tento typ pripojenia vykonáva veľmi zriedka – ukazuje sa, že je nepohodlný a škaredý, v tomto prípade je oveľa lepšie použiť diagonálne pripojenie.

Páskovanie pre diagonálne spojenie

Inštalácia vykurovacích radiátorov s diagonálnym pripojením je najlepšou možnosťou z hľadiska prenosu tepla. V tomto prípade je najvyššia. Pri nižšom zapojení je tento typ pripojenia ľahko realizovateľný (príklad na fotografii) – napájanie z tejto strany hore, návrat z druhej dole.

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

V jednorúrkovom systéme s vertikálnymi stúpačkami (v bytoch) všetko nevyzerá tak dobre, ale ľudia si na to potrpia kvôli vyššej účinnosti..

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

Upozorňujeme, že pri jednorúrkovom systéme je opäť potrebný obtok.

Sedlové spojenie

So spodným vedením alebo skrytým potrubím je inštalácia vykurovacích radiátorov týmto spôsobom najpohodlnejšia a najnápadnejšia.

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

S dvojrúrkovým systémom

So sedlovými spojmi a spodným jednorúrkovým rozvodom existujú dve možnosti – s obtokom a bez obtoku. Bez obtoku sú kohútiky stále nainštalované, v prípade potreby môžete odstrániť chladič a medzi kohútiky nainštalovať dočasný mostík – stlačenie (kus potrubia požadovanej dĺžky so závitmi na koncoch).

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

Sedlové pripojenie pre jeden potrubný systém

Pri zvislom vedení (stúpačky vo výškových budovách) je tento druh pripojenia možné vidieť len zriedka-príliš veľké tepelné straty (12-15%).

Ako schéma zapojenia radiátora ovplyvňuje jeho účinnosť

Dlhodobá prax domácich pracovníkov v stavebníctve umožnila rozlíšiť niekoľko typov schém potrubí pre zariadenia na prenos tepla. Sú diktované možnosťami ich pripojenia:

 • uhlopriečka obojstranná s horným posuvom;
 • jednostranné pri dodávaní chladiacej kvapaliny zhora;
 • jednostranné s prívodom vody zospodu;
 • obojstranné so spojením oboch spojov zospodu;
 • diagonálne obojstranné podávanie zo spodu;

Odborníci vyvinuli oveľa originálnejšie možnosti viazania, nie sú však ani zďaleka tak populárne..

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

Každý z uvedených typov pripojení má svoje vlastné charakteristiky a najmä nevýhody. Posledne uvedené je potrebné vopred posúdiť a vypočítať, ktorá možnosť bude fungovať s maximálnou účinnosťou:

 • Vďaka jednosmernému pripojeniu je možné výrazne zvýšiť účinnosť celého systému a konkrétneho radiátora. Je to spôsobené tým, že zahrievanie každej samostatnej časti objektu sa vykonáva rovnomerne. Táto možnosť je optimálna pre budovy s výškou jedného poschodia, v ktorých sú inštalované jednotky s veľkým počtom sekčných spojení..
 • Spodné pripojenie je vyrobené priamo pod povrchom podlahy. Toto však nie je veľmi účinný analóg. Je to predovšetkým kvôli tomu, že vykurovanie chladiča je absolútne nerovnomerné..
 • Diagonálna schéma zahŕňa inštaláciu Mayevského žeriavu, ako aj špecializovanú zástrčku. Smer chladiacej kvapaliny je nastavený vopred, vďaka čomu sa úroveň prenosu tepla objektu výrazne zvyšuje.

Zariadenie s bimetalovou batériou

Ako ukázala prax posledných rokov, z uvedeného radu radiátorov sú najúčinnejšie a najspoľahlivejšie bimetalové modely. Majú jasnú výhodu oproti iným materiálom, medzi ktoré patria:

 • vysoká odolnosť proti korózii;
 • široký rozsah prevádzkových teplôt a tlakov;
 • jednoduchá možnosť zmeny prenosu tepla zariadenia zmenou počtu prijatých sekcií;
 • nízka zotrvačnosť pri zahrievaní a chladení;
 • na naplnenie je potrebné malé množstvo chladiacej kvapaliny;
 • nízka hmotnosť, uľahčujúca inštaláciu;
 • cenovo dostupné pre väčšinu ľudí.

Je tiež potrebné poznamenať jednoduchosť inštalácie bimetalových radiátorov. Vzhľadom na prítomnosť štandardných spojovacích prvkov tento proces nespôsobí poškodenie konštrukcie a poskytne vysoko kvalitnú fixáciu vykurovacieho zariadenia.

Konštrukcia bimetalových batérií pozostáva zo sady sekcií. Keď je takýto balík zostavený, pozostáva z dvoch horizontálnych rúrok spojených zvislými dutými rebrami, cez ktoré cirkuluje chladiaca kvapalina.

Na zvýšenie prenosu tepla ohrievača sa vonkajší povrch rebier a rúrok zvyšuje vďaka ďalším rovinám. Sekcie sú navzájom spojené pomocou dutých vsuviek s obojstranným závitom za predpokladu, že je nainštalované tesniace tesnenie.

Jadro.

Na ochranu proti korózii je vnútorný povrch sekcií pokrytý ochrannou vrstvou zliatiny hliníka. Vonkajší kovový povrch je natretý technológiou tepelného nanášania polymérnych práškových farieb. To dáva výrobkom krásny vzhľad a zaisťuje ich trvanlivosť..

Pred inštaláciou bimetalového vykurovacieho telesa vlastnými rukami si musíte kúpiť sadu 4 špeciálnych zástrčiek. Dva z nich majú ½ palcový vnútorný závit, tretí musí byť bez otvoru a jeden musí mať zariadenie na vypúšťanie vzduchu

Pri kúpe súpravy by ste mali venovať pozornosť smeru vlákna – mali by byť dve pravé a dve ľavé

Umiestnenie radiátorov vo vykurovacom systéme

Použitie radiátorov pri vykurovaní obytných priestorov má v dnešnej dobe kľúčový význam. Nie všetky obytné budovy, najmä byty vo viacpodlažných budovách, nie je možné prestavať na podlahové kúrenie. Preto hlavné práce na vykurovaní vnútorných obytných priestorov vykonávajú radiátory alebo staré dobré a nám známe, batérie.

Radiátory prenášajú tepelnú energiu z chladiacej kvapaliny do okolitého priestoru. Prenos tepla sa vykonáva vďaka veľkej vykurovacej ploche vykurovacieho zariadenia. V moderných modeloch existuje množstvo technických vylepšení, vďaka ktorým bolo možné pripojiť sa k rôznym možnostiam a akémukoľvek schéme zapojenia.

v starých liatinových a oceľových batériách bolo iba jedno horné a jedno spodné odbočné potrubie, cez ktoré sa dodáva horúca voda a vystupuje spätný tok.

V moderných modeloch sú okrem hlavných napájacích a výstupných dýz vstavané vetracie otvory. Tento dizajn batérií radikálne zmenil kvalitu funkčnosti vykurovacieho systému. Ak sú v ohrievačoch vzduchové zámky, stačí otvoriť vypúšťací ventil a vypustiť vzduch

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

Vďaka moderným modelom vykurovacích batérií je v mnohých ohľadoch možné zvoliť si najpohodlnejšiu schému pripojenia a nainštalovať vykurovacie zariadenia na tie miesta v obytných priestoroch, v ktorých sú najefektívnejšie. Kvalita okruhu vykurovacej vody závisí od správneho potrubia. Tento postup je potrebný, ak používate potrubie vyrobené z polypropylénových rúrok..

Dôležité! V prítomnosti kovových stúpačiek je páskovanie vyrobené z iného spotrebného materiálu. Môžu to byť kovové medené rúry alebo kovoplast

Výber materiálov

Popularita, ktorú získali polypropylénové rúry. spojené s radom ich pozitívnych vlastností:

 • Cena za ne je oveľa nižšia ako za kovové náprotivky..
 • Vysoká trvanlivosť vďaka tomu, že plast nehrdzavie, navyše na ňom nie je prakticky usadený žiadny sediment.
 • Nepotrebujete maľovanie.

Malo by sa však pamätať na to, že nie všetky typy polypropylénových rúrok sú vhodné pre vykurovacie systémy. Faktom je, že musia mať nevyhnutne výstužnú vrstvu, ktorá zabraňuje významnej tepelnej rozťažnosti potrubia..

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

Okrem toho je žiaduce, aby výstužná vrstva bola z hliníka, pretože výstuž zo sklenených vlákien vedie k nasýteniu chladiacej kvapaliny kyslíkom. To zase spôsobuje hrdzavenie kovových povrchov kotlov a iných vykurovacích telies. Rúry, ktoré majú hliníkovú výstuž a sú vhodné pre vykurovacie systémy, sú označené PN25.

Schéma usporiadania vykurovacieho systému

Hlavným prvkom každého vykurovacieho systému je vykurovací kotol. V mnohých ohľadoch od toho závisia schémy potrubí pre vykurovacie telesá. Ak je zvolené podlahové vykurovacie zariadenie, nemalo by byť namontované v hornej časti vykurovacej konštrukcie, pretože takéto usporiadanie znižuje účinnosť systému alebo môže dokonca viesť k poruche..

Takéto kotly spravidla nemajú zariadenia na odsávanie vzduchu, čo často vedie k vzniku vzduchových zámkov. Je potrebné mať na pamäti, že pri absencii výstupu vzduchu by mali byť potrubia prívodnej časti linky namontované striktne zvisle..

Nie je ťažké zistiť, či má kotol odvzdušňovací ventil – musíte vidieť, či v jeho spodnej časti sú alebo nie sú dýzy, ktoré sú určené na pripojenie ohrievača k vykurovaciemu systému. V tomto prípade je napájacie potrubie pripojené k vratným rúrkam pomocou špeciálneho kolektora. Obvykle sú k dispozícii dýzy pre nástenné plynové a elektrické vykurovacie kotly..

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipyNiektoré modely vykurovacích jednotiek nemajú obehové čerpadlo, expanznú nádobu a regulátor tlaku. Všetky tieto súčasti je možné zakúpiť a nainštalovať, ak je to potrebné, s prihliadnutím na ich umiestnenie. Preto je najrozumnejšie umiestniť kruhové čerpadlo na spätné potrubie.

Pokiaľ ide o bezpečnostnú skupinu, je dovolené ju nainštalovať tak na napájaciu časť obvodu, ako aj na opačnú stranu (prečítajte si: „Bezpečnostná skupina pre vykurovanie – robíme systém spoľahlivým“).

Keď sa vykonáva páskovanie vykurovacích batérií polypropylénom, musíte vziať do úvahy typ systému, na ktorý sa majú nainštalovať ďalšie súčasti. Ak konštrukcia zaisťuje prirodzenú cirkuláciu chladiacej kvapaliny, potom je nepravdepodobné, že by boli požadované. V prípade, že je polypropylénový pás chladiča vyrobený v konštrukcii s núteným obehom, bude potrebné dodatočne použiť obehové čerpadlo a ďalšie prvky. Potom sa na kontrolu kvality systému radiátory kúrenia natlakujú.

Teraz je zvykom inštalovať bimetalické radiátory v bytoch s ústredným kúrením a v súkromnej bytovej výstavbe je bežnejšie pripútať hliníkový radiátor alebo oceľovú vykurovaciu batériu..

Špecifikácia spodného pripojenia

Schéma, v ktorej sa používa spodné pripojenie, sa najčastejšie používa na riešenie problémov s návrhom. Keď potrebujete skryť rúry inštaláciou na stenu alebo podlahu.

Výrobcovia vykurovacích zariadení ponúkajú rôzne modely a variácie radiátorov so spodným pripojením. Produktový pas uvádza, ako správne pripojiť konkrétny model vykurovacej batérie.

Vnútri jednotky na pripojenie chladiča sú zabudované výrobcom guľové ventily, ktoré v prípade potreby umožňujú demontáž. Tieto informácie vám umožňujú inštalovať zariadenia do systému vlastnými rukami..

Spodné pripojenie batérie

V mnohých moderných modeloch batérií spodné pripojenie predpokladá cirkuláciu vody ako pri diagonálnom pripojení. Za týmto účelom je do chladiča nainštalovaná špeciálna prekážka, ktorá zaručuje úplný pohyb vody v celom zariadení. Až potom chladiaca kvapalina vstúpi do vratného potrubia

Spodné pripojenie sa neodporúča pre prirodzenú cirkuláciu vody. Vysoké tepelné straty zo spodného pripojenia sú kompenzované vyšším výkonom radiátorov.

Prirodzený alebo nútený pohyb vody?

Možnosti pripojenia batérie závisia od toho, aký druh pohybu vody alebo nemrznúcej zmesi sa má použiť na fungovanie systému. Existujú iba 2 možnosti: prirodzený obeh a nútený.

Prvá možnosť zahŕňa použitie fyzikálnych zákonov bez nákupu a inštalácie ďalších zariadení. Vhodné, keď voda funguje ako chladivo. Akýkoľvek nemrznúci prostriedok bude v systéme cirkulovať horšie..

Systém pozostáva z kotla, ktorý ohrieva vodu, expanznej nádrže, prívodného a vratného potrubia, batérií. Keď sa voda zahrieva, expanduje a začína sa pohybovať po stúpačke, pričom postupne navštevuje nainštalované radiátory. Ochladená voda zo systému ide gravitáciou späť do kotla..

Pri tomto type obehu je horizontálne potrubie inštalované s miernym sklonom v smere pohybu chladiacej kvapaliny. Tento systém je samoregulačný, pretože v závislosti od teploty vody sa mení aj jej množstvo. Cirkulačná hlava sa zvyšuje, čo umožňuje vode rovnomerne ohriať miestnosť.

Pri prirodzenej cirkulácii sa používajú dvojrúrkové a jednorúrkové schémy s horným zapojením, dvojrúrkové so spodným. Takéto metódy pripojenia radiátorov k vykurovaciemu systému je výhodné použiť pre malé miestnosti..

Je dôležité vybaviť batérie vetracími otvormi na odstránenie prebytočného vzduchu alebo nainštalovať automatické vetracie otvory na stúpačkách. Kotol je najlepšie umiestniť do suterénu tak, aby bol nižší ako vo vykurovanej miestnosti..

Schéma pripojenia pre radiátory s prirodzenou cirkuláciou chladiacej kvapaliny by mala zabezpečiť mierny sklon v smere pohybu vody

Pri domoch s rozlohou 100 m2 a viac bude potrebné zmeniť cirkulačný systém chladiacej kvapaliny. V tomto prípade budete potrebovať špeciálne zariadenie, ktoré stimuluje pohyb vody alebo nemrznúcej zmesi potrubím. Ide o inštaláciu obehového čerpadla. Jeho kapacita závisí od plochy vykurovanej miestnosti..

Čerpadlo je inštalované na prívodnom alebo vratnom potrubí. Na odstránenie prebytočného vzduchu zo systému je potrebné nainštalovať automatické odtoky v najvyššom bode potrubia alebo použiť batérie s Mayevským kohútikmi na manuálne odvzdušnenie.

Nútený obeh

Použitie čerpadla na nútený obeh umožňuje použitie nemrznúcej zmesi ako nosiča tepla. V takom prípade musíte nainštalovať expanznú nádobu uzavretého typu, aby výpary nepoškodili zdravie obyvateľov domu.

Cirkulačné čerpadlo sa používa v dvoj a jednorúrkových schémach s horizontálnym a vertikálnym systémom na pripojenie vykurovacích zariadení.

Princíp činnosti radiátorových vykurovacích systémov

schémy zapojenia vykurovacích radiátorov

Čo môže byť jednoduchšie ako schémy zapojenia vykurovacích telies? K dispozícii je kotol: na tuhé palivo, naftu, plyn atď. Kotol ohrieva chladiacu kvapalinu, ktorá sa tam dostane pôsobením čerpadla. Vyhrievaná chladiaca kvapalina prechádza do systému vykurovania chladičom, v radiátoroch sa teplo prenáša do okolitého vzduchu. Chladiaca kvapalina sa ochladí a už vychladená sa opäť vráti do kotla, kde sa opäť zohreje a tak sa kruh uzavrie. Všetko je veľmi, veľmi jednoduché, ale v skutočnosti sú schémy oveľa komplikovanejšie. Pozrime sa, aké sú tieto schémy a ako sa navzájom líšia, analyzujte ich výhody a nevýhody.

Ako funguje radiátor

Konštrukčne je každý radiátor zostavou vykurovacích sekcií kombinovaných do jednej jednotky (položky č. 1 a č. 2 na obrázku nižšie) pomocou rozdeľovača. V jednom radiátore môže byť toľko takýchto sekcií, ale zvyčajne je maximálny počet 10-12 kusov. Sekcie je možné pridávať alebo odoberať tak, ako sú navzájom prepojené. Niektoré modely radiátorov sú neoddeliteľné, čo komplikuje ich bezúdržbovú prevádzku.

 • 1 – horný kolektor;
 • 2 – kolektor zospodu;
 • 3 – zvislé prierezové kanály v chladiči;
 • 4 – teleso chladiča, ktoré funguje ako výmenník tepla.

Vertikálne kanály sú navzájom prepojené (pozícia č. 4) a preteká nimi horúca voda. Oba kolektory majú vstup a výstup (na diagrame pre kolektor hore je to B1 a B2, pre kolektor pod ním je B3 a B4).

Schematické zapojenie chladiča

Schematické zapojenie chladiča

Prívod ohriatej vody z generátora tepla je pripojený k vstupu, spätné potrubie („spiatočka“) je pripojené k výstupu. Zbytočné otvory sú uzavreté závitovými zátkami. Pri kúpe nového radiátora sú v základnej konfigurácii zahrnuté všetky potrebné diely na montáž vrátane zástrčiek. Je to správna inštalácia vykurovacích radiátorov a schéma zapojenia kolektorov, ktoré určujú účinnosť vykurovacieho systému. Mayevsky žeriav je zvyčajne inštalovaný na jednom voľnom východe, ktorý je tiež súčasťou súpravy. Efektívna inštalácia vykurovacích batérií zahŕňa dve hlavné schémy-1-rúrkové a 2-rúrkové spôsoby pripojenia vykurovacích radiátorov. Voľba schémy závisí od toho, ako bude dodávka a „návrat“ pripojené k systému. V rámci zvolenej schémy môže byť spojenie potrubí s chladivom horné, dolné, diagonálne alebo bočné.

Poznámka: Obrázok ukazuje zjednodušený diagram konštrukcie chladiča. Konkrétny model sa bude líšiť v konštrukčných prvkoch..

Faktory ovplyvňujúce účinnosť radiátora

Hlavnými požiadavkami na vykurovací systém sú samozrejme jeho účinnosť a hospodárnosť. K jeho dizajnu je preto potrebné pristupovať premyslene, aby vám neunikli všetky druhy jemností a vlastností konkrétneho obytného priestoru. Ak nemáte dostatočné schopnosti na vytvorenie kompetentného projektu, je lepšie zveriť túto prácu odborníkom, ktorí sa už osvedčili a majú pozitívnu spätnú väzbu od klientov. Nemali by ste sa spoliehať na rady priateľov, ktorí odporúčajú určité spôsoby pripojenia radiátorov, pretože v každom prípade budú počiatočné podmienky odlišné. Jednoducho povedané – to, čo vyhovuje jednému, nemusí nevyhnutne vyhovovať druhému..

Napriek tomu, ak sa napriek tomu chcete sami zaoberať potrubím k vykurovacím radiátorom, venujte pozornosť nasledujúcim faktorom:

 • veľkosť radiátorov a ich tepelný výkon;
 • umiestnenie vykurovacích zariadení vo vnútri domu;
 • schéma zapojenia.

  typy spojovacích vykurovacích radiátorov

Moderný spotrebiteľ si môže vybrať zo širokej škály modelov vykurovacích zariadení – ide o namontované radiátory z rôznych materiálov a soklové alebo podlahové konvektory. Rozdiel medzi nimi nie je len vo veľkosti a vzhľade, ale aj v spôsoboch dodávania, ako aj v stupni prenosu tepla. Všetky tieto faktory ovplyvnia výber možností pripojenia vykurovacích telies..

V závislosti od veľkosti vykurovanej miestnosti, prítomnosti alebo neprítomnosti izolačnej vrstvy na vonkajších stenách budovy, výkonu a typu spojenia odporúčaného výrobcom radiátorov sa počet a rozmery takýchto zariadení budú líšiť ..

Radiátory sú spravidla umiestnené pod oknami alebo v stenách medzi nimi, ak sú okná vo veľkej vzdialenosti od seba, ako aj v rohoch alebo pozdĺž prázdnej steny miestnosti, v kúpeľni, na chodbe, v komore , často na schodiskách bytových domov.

Na smerovanie tepelnej energie z radiátora do miestnosti je vhodné medzi zariadenie a stenu pripevniť špeciálnu reflexnú clonu. Takáto clona môže byť vyrobená z akéhokoľvek fóliového materiálu odrážajúceho teplo – napríklad z penofolu, izospanu alebo akéhokoľvek iného.

schémy pripojenia radiátorov vykurovania v bytovom dome

Pred pripojením vykurovacej batérie k vykurovaciemu systému venujte pozornosť niektorým funkciám jeho inštalácie:

 • v rámci toho istého obydlia musí byť úroveň umiestnenia všetkých batérií rovnaká;
 • rebrá na konvektoroch musia smerovať zvisle;
 • stred radiátora sa musí zhodovať so stredovým bodom okna alebo môže byť posunutý o 2 cm doprava alebo doľava;
 • celková dĺžka batérie by mala byť 75% šírky okenného otvoru;
 • vzdialenosť od okenného parapetu k radiátoru musí byť najmenej 5 cm a medzi zariadením a podlahou musí byť medzera najmenej 6 cm. Najlepšie je nechať 10-12 cm.

Upozorňujeme, že nielen prenos tepla batériou, ale aj úroveň tepelných strát bude závisieť od správneho výberu spôsobov pripojenia vykurovacích telies v bytovom dome..

Nie je neobvyklé, že majitelia bytov zostavujú a pripájajú vykurovací systém podľa odporúčaní svojich známych. V tomto prípade je výsledok oveľa horší, ako sa očakávalo. To znamená, že počas procesu inštalácie boli urobené chyby, výkon zariadení nestačí na vykurovanie konkrétnej miestnosti alebo schéma pripojenia vykurovacích potrubí k batériám je pre tento dom nevhodná.

Najlepšie a najhoršie vlastnosti dvojrúrkového systému

Na rozdiel od partnera má predné a spätné potrubie, ktorých účel je: dodávať horúcu vodu, vracať chladenú vodu. Každá batéria v systéme je zapojená paralelne. To zvyšuje zahrievanie vzdialených častí reťazca. Dve rúrky umožňujú inštaláciu regulátorov pred každý radiátor, pomocou ktorých upravujú požadovanú teplotu.

Účel vykurovacieho systému

Pripojenie vykurovacích radiátorov, schémy potrubí, inštalácia batérií

V súkromnom dome alebo byte musí byť vždy nastavená optimálna teplota. ktorá sa pohybuje od 18 do 25 stupňov. V zime je tento indikátor možné dosiahnuť iba pomocou vysoko kvalitného vykurovacieho systému. Jeho účinnosť musí zodpovedať ploche budovy a tiež musí byť správne zvolená schéma zapojenia radiátora.

Jedná sa o vykurovacie zariadenia, ktoré kompenzujú tepelné straty, ktoré sú povinné v každej miestnosti, pretože teplo prechádza oknami, dverami a dokonca aj komunikačnými prvkami.

Zvlášť musíte venovať pozornosť tomu, aké schémy na pripojenie vykurovacích radiátorov existujú, a vybrať najlepšiu možnosť. Odporúča sa vybrať si aj vo fáze výstavby domu alebo bytu, často je však potrebné zmeniť nekvalitný systém, aby ste mohli pracovať v už hotovom súkromnom dome alebo byte. V tomto prípade však bude inštalácia zložitejšia a konkrétnejšia..

Najoptimálnejšie je pripojenie vykurovacích radiátorov k systému ústredného kúrenia, pretože v tomto prípade sa získa účinný a spoľahlivý systém, ktorý v zime zaisťuje rovnomerné a konštantné vykurovanie. Mnoho súkromných domov sa však nachádza v určitej vzdialenosti od mesta, takže nie je vždy možné použiť pripojenie k centralizovanému vykurovaniu..

Preto si musíte v súkromnom dome vytvoriť svoje vlastné autonómne systémy. ktoré:

 • musí mať vysokú účinnosť;
 • ak chcete urobiť všetko sami, môžete sa pozrieť na školiace video, aby ste sa vyhli chybám;
 • mnoho uzlov musí byť správne vytvorených a upravených;
 • inštalácia musí byť vykonaná v súlade so všetkými požiadavkami a podmienkami;
 • v systéme musí byť spoľahlivé a správne potrubie.

Aké faktory ovplyvňujú účinnosť vykurovacieho systému?

Na zabezpečenie rovnomerného a kvalitného vykurovania priestorov v dome je dôležité vedieť, ktoré prvky to ovplyvňujú. Tie obsahujú:

 • správne zapojenie siete, ktoré ovplyvňuje účinnosť vykurovania a rovnomerné zahrievanie miestností, a od toho závisia náklady na vykurovanie;
 • kompetentne vybrané zariadenie pre systém, pre ktoré je potrebné vykonať určité výpočty, ktoré určia, akú účinnosť, výkon a ďalšie parametre by mali mať hlavné prvky, a dokonca od toho závisí aj spotreba paliva;
 • správna inštalácia hlavných komponentov a prvkov vykurovacieho systému, medzi ktoré patrí potrubie, radiátory, armatúry a dokonca aj kotol s čerpadlom, pretože ak sú všetky činnosti vykonávané nesprávne, vykurovanie buď nebude fungovať vôbec, alebo bude fungovať zle, preto je vhodné pozrieť si školenie vopred na videu.

Pred inštaláciou všetkých vykurovacích telies sa preto musíte zamerať na výpočty a výber schémy zapojenia vykurovacích telies. Je potrebné vybrať samotné batérie, ktoré budú mať požadovanú účinnosť a ďalšie charakteristiky. Ostatné typy výrobkov, ktoré sa majú nainštalovať, musia byť zakúpené a musia mať vysokú kvalitu. Samotná práca by sa mala vykonávať ručne iba po starostlivom preštudovaní pokynov a videa so sekvenčnými akciami.

Schéma pripojenia chladiča Spider

pauks schéma zapojenia vykurovacieho telesa

Predstavme si obrazne kotol, z ktorého odoberieme potrubie a privedieme ho niekam do stredu domu. Tento systém sa zvyčajne nazýva pavúk. Spustíme stúpačky a zozbierame, všetko to pošleme do spiatočky. K rúram pripájame radiátory. Chladiaca kvapalina stúpa podľa svojich prirodzených fyzikálnych zákonov. To znamená, že horúca chladiaca kvapalina stúpa a na druhom potrubí v strede odchádza a klesá. Prechádza chladičom, ochladzuje sa a vstupuje do spiatočky.

Upozorňujeme, že spodné rúrky sú šikmé. Toto je jediný problém, ktorý musíte urobiť, ak chcete zjazdovky. Ale v dnešnej dobe mnohí opäť prechádzajú na tieto staré systémy, pretože problémy začínajú s nosičmi energie. Napríklad je často prerušená elektrina a čerpadlo nebude fungovať. Systém sa len postaví. Ale takýto systém vám funguje stále. Kotol môže byť ľubovoľný: plyn, uhlie, nafta a dokonca aj elektrický. Celý tento systém bude fungovať.

Tento systém je veľmi ťažkopádny. Musí byť prakticky vynesený na strechu a do podkrovia. Preto nie každému je dané, aby ho ovládal..

Jednorúrkový nútený obvod

jednorúrkový vykurovací systém

Najjednoduchšou schémou pripojenia vykurovacích radiátorov z tých, ktoré sa používajú v praxi, je jednorúrkový systém. Je to dobré, pretože je to jednoduché a na koľaje ide menej potrubí. Z tohto dôvodu bol často používaný v sovietskych časoch, práve na šetrenie materiálu..

Táto výhoda „jedného potrubia“ však vyzerá na pozadí jeho nevýhod otázne. Hlavným z nich sú paralelné toky. Chladiaca kvapalina vstupuje do chladiča, odovzdáva teplo okolitému vzduchu a potom sa vracia do vlastného prúdu. Pretože sa však chladiaca kvapalina v chladiči mierne ochladila, teplota prívodu sa mierne zníži. To znamená, že chladiaca kvapalina príde do druhého chladiča chladnejšia ako tá, ktorá prišla do prvého. Druhý chladič opäť vydáva teplo, chladiaca kvapalina sa opäť ochladila a znova sa primiešala do chladiacej kvapaliny, ktorá pochádza z kotla a z prvého chladiča. K tretiemu radiátoru príde ešte chladnejší ako k druhému. Ak je systém dostatočne dlhý, potom na poslednom chladiči budú zmeny teploty celkom viditeľné..

Ako môžete vyriešiť situáciu, keď sa rôzne radiátory vykurujú odlišne? Jediným východiskom je zväčšenie veľkosti posledných chladičov. A najľahšie nie je použiť schému s jedným potrubím, ale zvoliť si inú. Ktorý? Toto budeme ďalej zvažovať..

Tichelmanova schéma: všetky radiátory v rovnakých podmienkach

schéma zapojenia vykurovacích radiátorov Tihelman

Ako naznačuje názov, táto schéma pripojenia vykurovacích telies je pomerne jednoduchá, ale zároveň zložitá. Prvý radiátor je umiestnený najbližšie k čerpadlu, ale najďalej od spätného potrubia a posledný je najvzdialenejšie od čerpadla, ale najbližšie k „spiatočke“. Ukazuje sa, že odpor na každom chladiči alebo tlak na každom chladiči je rovnaký. Kanály cez všetky radiátory sú rovnaké. Ak vezmeme a zablokujeme niektorý z týchto radiátorov, potom ostatné bude fungovať tak, ako fungovalo, systém sa vyrovná. Zdá sa, že tu je viac potrubí, ale v skutočnosti, ak sú tieto radiátory umiestnené okolo budovy, potom je schéma oveľa jednoduchšia, jednoduchšia a elegantnejšia ako predchádzajúce. Slučku Tichelman je možné použiť na zviazanie dvoch alebo dokonca troch poschodí. Navyše, ak sú všetky radiátory zatvorené na jednom poschodí, na druhom budú pokračovať v normálnom vykurovaní..

Radiálna schéma na pripojenie vykurovacích radiátorov

diagram lúča na pripojenie vykurovacích radiátorov

Zvážte obvod, ktorý používa kolektor. Chladiaca kvapalina z kotla je vhodná pre kolektor a už od kolektora ku každému z radiátorov je dvojica potrubí: priame a spätné. Ak sú tieto rúry skryté v podlahe, napríklad v izolácii poteru podlahového vykurovania alebo dokonca umiestnené medzi „čiernu“ podlahu a hotovú podlahu, potom bude miestnosť bez rúrok vyzerať veľmi esteticky. Rúry na ďalšie poschodie je možné viesť pozdĺž stropu. Pri tejto schéme je možné vypnúť aj každý z radiátorov, ale zvyšok bude naďalej fungovať..

Bočné pripojenie radiátorov

schéma bočného zapojenia vykurovacích telies

V prípade bočného pripojenia radiátorov sú vstupné a výstupné potrubia na rovnakej strane. Horúca chladiaca kvapalina najčastejšie vstupuje cez vstupný bod v hornej časti batérie a vyčerpaná vystupuje cez dolný bod pripojenia. Existujú však výnimky, keď je spojenie vytvorené naopak. Predpokladá sa, že chladiaca kvapalina prúdi rovnomerne po celej dĺžke chladiča, potom klesá a vystupuje. Ale v skutočnosti to tak nie je, chladiaca kvapalina prechádza cez sekcie najbližšie k východu oveľa rýchlejšie ako cez vzdialené.

schéma bočného pripojenia vykurovacích radiátorov

Je to spôsobené dĺžkou cesty, ak je pre blízky úsek 8-10 cm šírky úseku, zvislé potrubie a 8-10 cm k východu, potom pre vzdialený úsek je táto cesta niekoľkokrát dlhšia. V čase, keď sa chladiaca kvapalina dostane do vzdialenejšej časti a potom sa vráti späť, môže blízkou sekciou prejsť dvakrát až trikrát väčší objem. Z tohto dôvodu je proces zahrievania batérie nerovnomerný, vzdialené časti môžu byť mierne teplé, zatiaľ čo tie, ktoré sú najbližšie k vstupu a výstupu, budú horúce.

K dispozícii je tiež schéma bočného pripojenia vykurovacích radiátorov, iba zospodu. Pri tejto schéme prichádza horúca chladiaca kvapalina zospodu a teoreticky rovnomerne stúpa. Ale v skutočnosti máme to isté ako so špičkovým pripojením: prvé sekcie sa dokonale zahriajú. Ostatných je stále menej.

Špeciálne modely chladičov

V bytových domoch je rozvod tepla často robený tak, že je možné iba bočné alebo spodné pripojenie vykurovacích batérií. Zmeny v projekte je možné vykonať iba po dohode s komisiou, pričom ide o dlhý a únavný obchod. Mnoho výrobcov radiátorových batérií však takýto problém rieši a vyrába systémy s diagonálnym kolektorovým zapojením:

 • Na bočné pripojenie chladičov slúži predĺženie odtoku. Jedná sa o konzolu upevnenú na trubke, ktorá sa skrutkuje do spodného alebo horného vstupu. Vďaka držiaku dochádza k nasávaniu alebo uvoľňovaniu chladiacej kvapaliny v ďalekom rohu chladiča a prietok prechádza celou batériou diagonálne.
 • Na spodné pripojenie radiátorov sa najčastejšie používa izolácia vonkajšieho úseku. Za týmto účelom je v továrni na križovatke dolného kolektora poslednej a predposlednej sekcie nainštalovaná zástrčka. Blokuje chladivo a potom celú zostávajúcu batériu na chladič s diagonálnym pripojením.radiátorový vykurovací okruh

Takéto vylepšenia je možné vykonať aj s už nainštalovanými batériami. Konzoly s predĺžením prietoku sú ľahko dostupné v inštalatérskych obchodoch. Na inštaláciu bude potrebný skúsený inštalatér, pretože bude potrebné odpojiť radiátory od siete, rozobrať prístupové alebo výstupné potrubie a utesniť zostavu.

Existujú podobné riešenia na prekrytie najvzdialenejšej časti. Najčastejšie ide o objímku, ktorá sa krúti vo výstupnom bode a má dištančnú zástrčku. Zatvorí otvor medzi predposlednou a poslednou časťou chladiča a presmeruje hlavný tok chladiacej kvapaliny po obtokovej ceste.

A na záver niekoľko užitočných rád:

 • nerobte príliš dlhé konáre, najmä do iných poschodí. Chladiaca kvapalina musí nevyhnutne dosiahnuť chladič;
 • pri umiestnení kolektora do miestnosti ho neumiestňujte na koniec. Dĺžka vetiev k radiátorom by mala byť približne rovnaká. V opačnom prípade sa teplota chladiacej kvapaliny v rôznych radiátoroch môže výrazne líšiť;
 • pri inštalácii potrubí v podlahe alebo v strope ich dovedte k radiátorom ako celku, bez prerušenia spojov. V opačnom prípade, ak jedného dňa taká rúra preteká, bude to veľmi veľký problém..

Ako vidíte, v schémach pripojenia vykurovacích radiátorov typických vykurovacích systémov nie je nič zložité. Každý, kto má všeobecné stredoškolské vzdelanie, mu môže porozumieť a navrhnúť a vybudovať si vlastný systém. Pri vytváraní vykurovacích systémov je samozrejme potrebné vziať do úvahy mnohé nuansy, ale to je téma pre samostatný rozhovor..

Priamy pracovný postup

Ako správne pripojiť radiátor? Je dôležité sledovať školiace video a poznať hlavné fázy práce. Na tento účel je potrebné implementovať nasledujúce sekvenčné akcie:

 • na mieste, kde sa má vykonať inštalácia výrobku, je potrebné použiť označenie, ktoré bude označovať budúce časti zátvoriek;
 • konzoly sú pripevnené k stene miestnosti;
 • potrubie sa vykonáva na samotných radiátoroch, čo zahŕňa inštaláciu uzatváracích a regulačných ventilov, a spravidla sa na to používajú Mayevského žeriavy;
 • sú nainštalované ďalšie dodatočné jednotky a prvky, ktoré zahŕňajú zátky alebo ventily;
 • je nainštalovaný samotný radiátor, pre ktorý je pripevnený k konzolám, a je dôležité správne nastaviť zariadenie tak, aby nedošlo k žiadnym skresleniam alebo iným problémom;
 • batéria je pripojená k potrubiu jedným z nasledujúcich spôsobov: môže byť diagonálna, spodná alebo jednostranná;
 • vykonávajú sa tlakové skúšky konštrukcie, po ktorých sa môže nechať vpustiť voda, aby sa skontrolovala tesnosť a správna činnosť zariadenia;
 • priame použitie vykurovania.

Ak teda viete, ako správne pripojiť batériu a aký spôsob pripojenia na to zvoliť, môžete vykonať všetku komplexnú prácu sami..

Vlastnosti inštalácie rôznych typov

Materiál, z ktorého je konkrétny vykurovací prvok vyrobený, kladie na jeho inštaláciu určité požiadavky. Ak sa liatina nebojí vážneho mechanického namáhania, potom ostatné vyžadujú osobitnú starostlivosť.

Litinová klasika

sú stále relevantné. Špeciálne vlastnosti materiálu použitého na ich výrobu vám umožňujú efektívne vykurovať miestnosť akejkoľvek oblasti v dôsledku pomalého chladenia.

Aby ste správne nainštalovali takýto vykurovací prvok, pred pripojením by ste mali:

 • hotový výrobok rozoberte na sekcie;
 • roztiahnutím všetkých bradaviek zostavte výrobok v opačnom poradí.

Pri vykonávaní inštalačných prác stojí za zváženie hmotnosti výrobku a zloženia materiálu, z ktorého bol dom postavený. Inštaláciu vykurovacieho telesa je možné vykonať iba na tehlové a betónové steny. v blízkosti steny zo sadrokartónu je vyrobený na podlahovom stojane.

Moderné modely

Takéto výrobky sú ľahké a krehké. Pre nich je nevyhnutné zabezpečiť Mayevského žeriav.

Pri inštalácii neodstraňujte obal, aby ste predišli deformácii povrchu.

Oceľové radiátory

Vykurovacie zariadenia z ocele sa odporúčajú inštalovať do nízkopodlažných obytných budov, kde prevádzkový tlak nepresahuje 13 atm., A teplota chladiacej kvapaliny nie je väčšia ako 110 ° С.

Oceľové konštrukcie radiátorov:

 • typ 11 je najjednoduchší model, ktorý sa skladá z 2 plechov zváraných razenými priehlbinami a dosky, ktorá ich spája s odtlačkami v tvare U;
 • Typ 12 alebo 21 – zariadenia obsahujú 1 konvekčný rad a 2 vyžarujúce prvky;
 • Typy 22 a 33 – zložitejšie konštrukcie vyrobené z 2 alebo 3 panelov na zvýšenie výkonu zariadenia.

  Schémy pripojenia vykurovacích radiátorov v súkromnom dome: vlastnosti jednorúrkového a dvojrúrkového pripojenia

Hrúbka kovovej steny je 1,2-2 mm. Výška panelu 200-900 mm, šírka 300-4000 mm, hĺbka 60-170 mm. Dizajn oceľových radiátorov je diskrétny, čo umožňuje inštaláciu radiátorov v miestnostiach akéhokoľvek štýlu. Okrem bielej a šedej sa vyrábajú aj farebné alebo vzorované panely..

Výhody oceľových radiátorov:

 • rýchle zahriatie;
 • malý objem chladiacej kvapaliny;
 • vysoký prenos tepla, účinnosť dosahuje 75%;
 • možnosť regulácie teploty;
 • moderný dizajn;
 • absencia prierezových spojení, ktoré sú predmetom pravidelných netesností;
 • priaznivá cena.

Nevýhody – nestabilita voči vodnému kladivu, obmedzený pracovný tlak, odolnosť proti korózii. Odporúča sa použiť nemrznúcu zmes ako tepelný nosič, aby sa zabránilo oxidácii ocele. Ak je systém naplnený vodou, nemal by zostať bez tekutiny dlhšie ako 2 týždne v roku.

Hliníkové radiátory

Vykurovacie zariadenia sú vyrobené z duralových alebo silumínových zliatin. Sú to sekčné štruktúry s nižším prívodom vzduchu, kde sa vzduch prechádzajúci „šachtou“ zahrieva a pohybuje sa nahor. V každom úseku je možné zospodu nainštalovať odpadkové koše, kde sa vyzráža sediment z chladiacej kvapaliny..

Schémy pripojenia vykurovacích radiátorov v súkromnom dome: vlastnosti jednorúrkového a dvojrúrkového pripojenia

Hliníkové radiátory môžu odolávať krátkodobému zvýšeniu tlaku až o 18 atm., Sú odolné, menej náchylné na koróziu ako oceľ. Hmotnosť jednej sekcie by nemala byť menšia ako 1,3 kg. Príliš ľahké a lacné nevydrží dlho, pretože tenký kov je náchylný na rýchle zničenie.

Pri inštalácii vykurovacích batérií v dome sa najčastejšie používajú zariadenia s hĺbkou 80 alebo 100 mm. Počet sekcií môže byť rôzny a je určený výpočtom podľa požadovaného výkonu.

Výhody hliníkových batérií:

 • vysoký prenos tepla;
 • ľahkosť;
 • rýchle zahriatie;
 • ekonomická cena.

Nevýhody – korózia švov v dôsledku agresívneho pôsobenia neupravenej vody alebo bludných prúdov, akumulácia vodíka ako produktu reakcie kovu s vodou.

Bimetalové radiátory

S vonkajšou podobnosťou s hliníkovými bimetalovými zariadeniami sú niekoľkonásobne odolnejšie voči zvýšeniu tlaku a teploty. Vo svojom prevedení obsahujú oceľový kolektor, ktorý dodáva pevnosť a zabraňuje kontaktu hliníka s chladiacou kvapalinou. Inštalácia vykurovacích batérií z dvoch kovov je obzvlášť dôležitá v centralizovanom systéme, kde sú možné prevádzkové tlakové skoky až do 30-40 atm..

Cena bimetalových radiátorov je vyššia ako cena hliníka. Hmotnosť jednej sekcie vyrobenej z kvalitného materiálu by nemala byť menšia ako 1,8 kg. Príliš nízka hmotnosť naznačuje, že zariadenie je vyrobené s porušením technológie a nebude trvať dlho..

Inštalácia radiátorov sa vykonáva pomocou hmoždiniek alebo rohových spojovacích prvkov. Sú inštalované v 2 úrovniach – hornej a dolnej. To zaisťuje pevnosť a stabilitu držiaka.

Výhody:

 • nízka tepelná zotrvačnosť;
 • nízka hmotnosť;
 • trvanlivosť;
 • vysoký prenos tepla;
 • odolnosť voči kritickým zaťaženiam.

Bimetalové radiátory môžu byť nielen sekčné, ale aj neoddeliteľné panelové. V ich konštrukcii nie sú žiadne netesné spoje..

Pripojenie vykurovacích batérií v súkromnom dome

Hlavnou funkciou akéhokoľvek vykurovacieho systému je zahriať miestnosť. Každý prvok takéhoto systému, počnúc kotlom a končiaci batériami v najvzdialenejšej miestnosti, musí byť spojený a umiestnený takým spôsobom, aby sa úroveň ich prenosu tepla blížila maximu. V systéme pripojenia radiátora je potrebné vziať do úvahy také vlastnosti každej miestnosti, ako je umiestnenie potrubí, ich dĺžka, ako aj celkový počet vykurovacích zariadení

Prečo je dôležité správne pripojiť vykurovacie radiátory

Bez ohľadu na to, ktorý spôsob pripojenia a typ radiátora si vyberiete, je veľmi dôležité vykonať kompetentné výpočty a správne nainštalovať zariadenie. Súčasne je dôležité vziať do úvahy vlastnosti konkrétnej miestnosti, aby ste si vybrali najlepšiu možnosť. Potom bude systém čo najefektívnejší a v budúcnosti sa vyhne výrazným tepelným stratám..

Ak chcete zostaviť vykurovací systém vo veľkom drahom sídle, je lepšie zveriť návrh odborníkom..

V prípade domov na malej ploche sa môžete s výberom schémy zapojenia a inštaláciou batérií vyrovnať sami. Musíte len zvážiť kvalitu konkrétnej schémy pripojenia a preštudovať si vlastnosti inštalačných prác.

Upozorňujeme, že potrubia a radiátory musia byť vyrobené z rovnakého materiálu. Napríklad plastové rúrky by nemali byť pripojené k liatinovým batériám, pretože sú s tým spojené problémy..

Za predpokladu, že sa vezmú do úvahy vlastnosti konkrétneho domu, je možné pripojenie vykurovacích radiátorov vykonať nezávisle. Dobre zvolená schéma pripojenia potrubí k radiátorom vám umožní minimalizovať tepelné straty, aby vykurovacie zariadenia mohli pracovať s maximálnou účinnosťou.

Elektrické kotly

Musím povedať, že elektrické vykurovanie je najefektívnejšie zo všetkých existujúcich. Účinnosť kotlov nie je len asi 99%, ale navyše nevyžadujú komíny a vetranie. Jednotky ako také prakticky neexistujú, okrem toho, že sa čistia raz za 2-3 roky. A čo je najdôležitejšie: zariadenie a inštalácia sú veľmi lacné, zatiaľ čo stupeň automatizácie môže byť akýkoľvek. Kotol jednoducho nepotrebuje vašu pozornosť.

Bez ohľadu na to, aké príjemné sú výhody elektrického kotla, hlavná nevýhoda je rovnako významná – cena elektriny. Aj keď použijete multi-tarifný elektromer, nebudete môcť obísť generátor tepla spaľujúci drevo týmto indikátorom. To je cena, ktorú musíte zaplatiť za pohodlie, spoľahlivosť a vysokú účinnosť. Druhým mínusom je nedostatok potrebnej elektrickej energie v napájacích sieťach. Takáto nepríjemná nepríjemnosť môže naraz vyškrtnúť všetky myšlienky na elektrické vykurovanie..

Ako si vybrať správne miesto

Kúrenie v dome funguje súčasne v dvoch smeroch:

 • Otepľovanie miestnosti,
 • Blokovanie pohybu studeného vzduchu.

Preto je pripojenie vykurovacích radiátorov v súkromnom dome dosť komplikovaný proces, od ktorého správnosti bude závisieť pohodlie v miestnosti..

Batérie sú najčastejšie umiestnené pod parapetom, preto je potrebné dodržať určitý odstup:

 • Medzi stenou a batériou – od troch do piatich centimetrov.
 • Medzi podlahou a radiátorom – najmenej 10 centimetrov.

Batéria by navyše nemala byť umiestnená úplne pod okenný parapet – ak je príliš široká, vykurovacie zariadenie by malo byť posunuté dopredu pomocou špeciálnych upevňovacích prvkov..

V prípade, že je teplo veľmi silné, odporúča sa nainštalovať clonu, ktorá distribuuje teplý vzduch.

V chatkách alebo domoch sú batérie najčastejšie umiestnené v dvoch verziách-ide o jednorúrkový a dvojrúrkový spôsob pripojenia. Stojí za to zvážiť každý z nich podrobnejšie, aby ste si vybrali ten najoptimálnejší pre seba..

Umiestnenie

Presný počet sekcií chladiča je určený počas tepelno -technického výpočtu. Správne vykonaný výpočet umožní vyrovnať tepelné straty a zvýšiť energetickú účinnosť. Hlavnými údajmi pre výpočet sú hodnota tepelných strát pre každú jednotlivú miestnosť a kapacita prenosu tepla sekcie batérie.

Schémy zapojenia vykurovacích radiátorov

Celkový odvod tepla z batérií musí kompenzovať tepelné straty. Počas výpočtu je tiež pre každú časť systému určený požadovaný úsek potrubia. Existujú typické možnosti umiestnenia vykurovacích zariadení.

Zásady ubytovania

Bude správne umiestniť ďalšie batérie do rohových miestností a na extrémne podlahy: tepelné straty v týchto miestnostiach sú oveľa vyššie ako v strede budovy. Je to spôsobené prítomnosťou povrchov v kontakte s vonkajším prostredím: studené steny rohových miestností, podlaha a strop extrémnych podláh.

Tradičné usporiadanie radiátorov je pod oknami, hlavnými zdrojmi tepelných strát. To vám umožní vytvoriť štít (štít) zo studeného vzduchu..

Teplo unikajúce cez strešné okná v dôsledku výmeny vzduchu sa okamžite doplní, čím sa zabráni prievanu a výrazným teplotným zmenám.

Typy vykurovacieho systému neovplyvňujú spôsob umiestnenia batérií: sú inštalované podľa stavebných predpisov. Hlavnou vecou je zabezpečiť efektívnu cirkuláciu vzduchu okolo batérie. Tým sa prenesie viac tepla z chladiacej kvapaliny do miestnosti..

Schémy zapojenia vykurovacích radiátorov

Parametre umiestnenia radiátorov vo výklenku, ktoré zaisťujú normálnu cirkuláciu vzduchu:

 • 10 cm od spodnej časti parapetu;
 • 12 cm od úrovne podlahy;
 • 5 cm – medzera medzi jednotkou a vrstvou steny alebo tepelného izolátora.

Určenie miesta inštalácie radiátorov

Aby ste čo najefektívnejšie pripojili radiátory v súkromnom dome, musíte najskôr zistiť miesto ich inštalácie. Najčastejšie sú inštalované pod oknami. To sa deje tak, že stúpajúce prúdy ohriateho vzduchu blokujú studené vychádzajúce z okien. Ohriaty vzduch tiež zohrieva sklo a chráni ho pred akumuláciou kondenzátu. Je potrebné mať na pamäti, že radiátor musí dosahovať najmenej 70% šírky okna. Zvážte to pri určovaní výkonu radiátorov.

Pripojenie vykurovacích radiátorov, schémy potrubí, inštalácia batérií

Ďalej sa musíme rozhodnúť o výške radiátora a jeho umiestnení pod oknom. Mal by byť inštalovaný v takej výške, aby jeho spodná časť nedosahovala podlahu o 8-12 cm. Nižšia poloha sťaží čistenie a vyššia zmrazí nohy. Okrem toho existujú normy pre odsadenie radiátora od okenného parapetu – malo by to byť 10 – 12 cm. To umožní, aby sa prúdy teplého vzduchu ľahko ohýbali okolo okenného parapetu a stúpali pozdĺž okna.

Značenie

Fotografia 5

Aby bola batéria správne nainštalovaná, musíte dodržiavať určité pravidlá a predpisy..

Nie je vždy možné si ich pamätať v procese práce..

Preto by ste na stenu mali najskôr použiť príslušné značenie, podľa ktorého sa budú akcie vykonávať..

V tejto súvislosti odborníci identifikujú nasledujúce tri dôležité body:

 1. Vzdialenosť od spodnej časti parapetu k hornému okraju batérie by mala byť 5 až 10 centimetrov. Je to nevyhnutné, aby ohriaty vzduch mohol cirkulovať normálnym spôsobom po miestnosti. Toto umiestnenie radiátora ovplyvňuje úroveň prenosu tepla..
 2. Medzi podlahovou krytinou a spodkom batérie by malo byť najmenej 8-12 centimetrov. Tento stav je spojený s konvekčnými prúdmi ohriateho vzduchu..
 3. Posledné pravidlo sa týka medzery medzi časťami chladiča a samotnou stenou. Normálne by sa mal pohybovať od 2 do 5 centimetrov..

Pozor! V súlade so všetkými vyššie uvedenými normami je potrebné robiť poznámky na stenu bežnou ceruzkou. To výrazne pomôže zjednodušiť prácu a zabrániť riziku možných chýb..

Voľba tepelného výkonu

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Rozhodli sme sa pre typ materiálu, teraz zistíme, ako vypočítať výkon.

Množstvo spotrebovanej energie závisí od štyroch faktorov:

 • veľkosť miestnosti;
 • počet vonkajších stien a okien;
 • typ domu (tehla, panel);
 • typ okien (drevené, plastové).

Najjednoduchším spôsobom je vybrať vykurovací radiátor so zameraním na tepelný výkon:

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Takýto výpočet prenosu tepla je relevantný pre miestnosť so stropmi nepresahujúcimi 3 metre as oknami do veľkosti 1,5 x 1,8 m..

Výkon chladiča je uvedený v technických špecifikáciách, nájdete ich na obale batérie. Upozorňujeme, že nastavená hodnota výkonu je relevantná pri teplote chladiacej kvapaliny asi 70 ° C, považuje sa za optimálnu.

Pri výpočte počtu sekcií by sa mali vziať do úvahy tepelné straty so zameraním na nasledujúcu schému:

Dve užitočné rady, ktoré vám pomôžu vypočítať výkon a počet sekcií chladiča:

 1. Ak sú v miestnosti inštalované plastové energeticky úsporné okná s dvojitým zasklením, je možné znížiť výkon radiátorov o 10-20%, pretože okná znižujú tepelné straty;
 2. Ak máte bočné jednostranné potrubie, potom nemá zmysel inštalovať radiátory dlhšie ako 10 sekcií, posledné segmenty zostanú prakticky studené.

Príklad: Rozhodnete sa, že budete používať bimetalové batérie našej vlastnej značky Equation. Veľkosť miestnosti je 18 m2, je rohová, má dve okná a dve steny smerujú von. Batérie budú dve, obe nainštalujeme do výklenkov. Uvažujeme: 130 W + 15% = 143 W bude potrebných na 1 meter štvorcový plochy. Máme 18 metrov štvorcových, čo znamená, že celkový výkon dvoch batérií bude 2574 wattov. Nahliadame do katalógu Leroya Merlina. Môžete si kúpiť dva identické radiátory: sedem sekcií plus sedem sekcií alebo osem sekcií plus osem sekcií. Môžete si vziať jednu veľkú a jednu malú, povedzme, 12 a štyri až päť sekcií.

Užitočná rada: ak na stenu za chladič prilepíte reflexnú obrazovku, odvod tepla z batérie sa zvýši o 10-15%.

V ruských domoch a bytoch sú batérie zvyčajne inštalované pod oknami. Teplota steny je nižšia ako teplota chladiča. Povrch bezprostredne za batériou sa zahreje na 35-40 ° C a potom toto teplo prejde do vonkajšej časti steny. Úlohou je vrátiť ho do miestnosti. Je za to zodpovedná obrazovka reflektora..

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Obrazovku je najľahšie vyrobiť z penového polyetylénu, na jednej strane je pokrytá fóliou a na druhej strane – lepiacou kompozíciou. Odrežte kus na požadovanú veľkosť, odtrhnite ochrannú fóliu a prilepte list na stenu za batériou.

Základné pravidlá pre inštaláciu vrstvy odrážajúcej teplo:

 1. Vzdialenosť medzi obrazovkou a batériou musí byť najmenej tri cm;
 2. Reflexná vrstva by mala byť väčšia ako batéria, je dobré, ak na každej strane vyčnieva päť až šesť cm;
 3. reflexná strana materiálu by mala smerovať k batérii.

Pamätajte si, že aby sa predišlo chybám, je lepšie zveriť návrh a inštaláciu vykurovacieho systému odborníkom..

Inštalácia „amerických žien“

Na odbočné potrubia, ku ktorým sú pripojené vodovodné a drenážne potrubia, je nevyhnutné pripevniť špeciálne kovové spojky. Najčastejšie sa im hovorí „americké ženy“.

Na ich inštaláciu musíte použiť špeciálny kľúč. Je vložený do lúmenu Mayevského žeriavu, po ktorom je „americký“ položený na vrch. Hlavnou vecou je vybrať správny kľúč, pretože môže mať rôzny priemer a konfiguráciu. V niektorých prípadoch je možné použiť konvenčné nastaviteľné kľúče a kliešte..

Zaskrutkovanie ventilov

Fotografia 7

V dôsledku toho sú k spájkovaniu “amerických žien” pripevnené uzatváracie ventily. Na každé odbočné potrubie musí byť nainštalovaný jeden prvok.

To vám v takom prípade umožní odrezať konkrétny radiátor od všeobecného vykurovacieho systému. Súčasne zostane celá vykurovacia sieť miestnosti v prevádzke ako obvykle..

Ventily sú tiež inštalované skrutkovaním. Je vyrobený medzi chladičom a špeciálnym prepojením, ktoré odvádza vodu zo spodného potrubia do horného, ​​ak je kohútik zatvorený..

Komplexný nákup

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Aby ste dvakrát nešli do obchodu, odporúčame vám kúpiť si príslušenstvo, spotrebný materiál a náradie spolu s radiátormi..

Budete potrebovať:

 1. guľové ventily, odpaliská, prepojky (bypas), predlžovacie potrubia, zátky, armatúry;
 2. tmely: silikón, ľan / niť;
 3. Súpravy držiakov chladiča.

Základné chyby pri práci

Keď sa inštalácia vykurovacích jednotiek vykonáva nezávisle, niekedy existujú nepríjemné chyby:

Pripojenie vykurovacích radiátorov, schémy potrubí, inštalácia batérií

 1. Reverzná schéma, keď je dodávka nahradená návratom vody. Problém je možné identifikovať a opraviť testovaním.
 2. Inštalácia dekoratívnych obrazoviek, ktoré blokujú prístup k termostatu. Výsledkom je, že ventil vypne kúrenie, keď batérie nie sú dostatočne horúce. To vedie k celkovému zníženiu účinnosti zariadenia až o 20%. V tomto prípade je vhodné nahradiť prázdny panel mriežkovým výrobkom..
 3. Neprítomnosť vzduchových ventilov vedie k tomu, že sa batéria zahrieva nerovnomerne, ako aj k tvorbe korózie.
 4. Vertikálna poloha hlavy termostatu je plná nestabilnej prevádzky tohto zariadenia. V takom prípade musíte zmeniť orientáciu tepelného prvku..

Na záver je potrebné povedať, že odborníci považujú optimálnu schému pripojenia radiátorov v súkromnom dome k uhlopriečke.

Len vo výnimočných situáciách môže niekoľko sekcií zostať chladných. To naznačuje, že nie je dostatočná prietoková kapacita alebo dopravná výška..

Pripojenie vykurovacích radiátorov, schémy potrubí, inštalácia batérií

Bočné jednosmerné pripojenie je neúčinné, pretože horúca chladiaca kvapalina v tomto prípade preniká do batérie v hornom bode a nepohybuje sa všetkými časťami. Úseky, ktoré sú ďaleko od bodu pripojenia, sa preto nebudú môcť zahriať..

Spojenie sedla a dna je stále obľúbenejšie, pretože zaisťuje rovnomerné zahrievanie sekcií. Okrem toho sa majiteľom domov páči, že takéto schémy umožňujú skryť rúry v stene, ktorá vyzerá esteticky..

Je potrebné spomenúť, že pred inštaláciou vykurovacieho radiátora v súkromnom dome podľa zvolenej schémy musíte vziať do úvahy materiál, z ktorého je zariadenie vyrobené. Pre výrobky z ocele a liatiny je vhodnejšie spodné pripojenie a pre bimetalové a hliníkové – diagonálne alebo spodné.

V zásade je celkom možné zvládnuť výber schémy zapojenia a inštaláciu batérií sami, ak budete postupovať podľa vyššie uvedených odporúčaní. A potom bude dom vždy teplý, dokonca aj v najsilnejších mrazoch..

Odporúčania pre inštaláciu zariadenia a pripojenie radiátorov

Pri inštalácii vykurovacieho vedenia vlastnými rukami musí vlastník vyriešiť problém so správnym pripojením radiátorov a v tomto môžu pomôcť nasledujúce odporúčania:

 • Ak je dom veľký a poskytuje vykurovanie batériou a kolektormi s podlahovým vykurovaním, je lepšie obrátiť sa na špecialistu, aby vypracoval rozloženie pre vykurovacie potrubie a vypočítal radiátory. Jednoduché gravitačné systémy sa dajú ľahko navrhnúť nezávisle, pričom sa osobitná pozornosť venuje svahom, nútené vykurovanie radiátormi bez podlahového vykurovania tiež nevyžaduje zložité výpočty..
 • Na odvzdušnenie je v každom radiátore umiestnený Mayevsky žeriav, ktorý umožňuje vypúšťanie vzduchu a zaisťuje, že jeho vnútorný priestor je úplne naplnený kvapalinou.

  Príklady umiestnenia batérie

  Plastové potrubie navrhnuté na prácu s modernými hliníkovými alebo oceľovými výmenníkmi tepla nie je spojené s morálne zastaranými liatinovými batériami.

 • Aby sa zjednodušila údržba a oprava obehového elektrického čerpadla, do vykurovacieho systému by mal byť paralelne nainštalovaný obtokový prepojovací mostík..
 • Štandardné miesto na inštaláciu vykurovacích telies je pod oknami, ich odporúčaná dĺžka je asi 70% šírky okenného otvoru; na zníženie tepelných strát je v stene za ohrievačom umiestnený fóliový reflektor infračerveného žiarenia.
 • Pri umiestňovaní batérií vo vzťahu k priestoru pod okenným parapetom sa dodržujú nasledujúce pravidlá: vzdialenosť od steny – 30 – 50 mm, vzdialenosť od podlahy a od okenného parapetu – 100 – 120 mm.

  Inštalácia radiátorov

Diagonálne pripojenie radiátorov sa používa v dvojrúrkových a jednorúrkových vykurovacích systémoch pre súkromné ​​domy, pričom cirkulácia chladiacej kvapaliny potrubím môže byť gravitačná alebo nútená. Najoptimálnejšou možnosťou efektívneho pripojenia vykurovacích telies, ktorá nevyžaduje použitie termostatov na každom vykurovacom zariadení, je dvojtrubkový združený obvod Tichelman, v ktorom je diagonálne potrubie k radiátorom najúčinnejšie z hľadiska ich tepla. prenos.

Klady a zápory diagonálneho pripojenia vykurovacích radiátorov

Charakteristickým znakom diagonálnej schémy je dodávka potrubia k radiátorom. Aby bolo vykurovanie čo najefektívnejšie, musíte sa zoznámiť s pozitívnymi a negatívnymi aspektmi takéhoto spojenia..

Jednorúrkové a dvojrúrkové pripojenie vykurovacích radiátorov

Diagonálna schéma sa vyznačuje špeciálnym potrubným napájaním k radiátorom

Klady:

 1. Schéma je veľmi účinná, považuje sa za najlepšiu voľbu pre súkromný dom. Účinnosť vykurovania presahuje 90%.
 2. Pri diagonálnom spôsobe pripojenia je možné na vykurovacie zariadenie nainštalovať veľký počet sekcií – optimálne až 24 kusov.
 3. Počas obehu chladiacej kvapaliny cez sekcie sa vytvára gradientový obrys.

Mínusy:

 1. Účinnosť vykurovania sa dosiahne vtedy, ak je diagonálne pripojenie vytvorené v dvojrúrkovom systéme. Pre schému s jedným potrubím je táto možnosť zle vhodná.
 2. Dodávka dvoch rúrok k vykurovaciemu zariadeniu z rôznych strán nevyzerá vo vnútri miestnosti esteticky príjemne.
 3. Pri diagonálnej schéme sú dýzy dodávané do vykurovacieho zariadenia z oboch strán. V budúcnosti, ak bude potrebné pridať alebo znížiť počet sekcií, bude potrebné potrubie prerušiť.
 4. V prípade bytov sa diagonálna schéma používa zriedka a v niektorých prípadoch nie je k dispozícii vôbec..
 5. Diagonálna inštalácia vykurovacieho okruhu je nákladná, pretože vyžaduje viac materiálov a práce.

Ak chcete mať jasnú predstavu o diagonálnom spôsobe pripojenia, musíte pochopiť jeho vlastnosti a nuansy..

Rozdiely medzi základnými pripojeniami batérie

Všetky možné typy pripojenia vykurovacích radiátorov sa líšia typom vedenia potrubia. Môže pozostávať z jednej alebo dvoch rúrok. Na druhej strane každá z možností predpokladá rozdelenie na systémy s vertikálnymi stúpačkami alebo horizontálnymi diaľnicami. Horizontálne zapojenie vykurovacieho systému v bytovom dome sa používa pomerne často a osvedčilo sa to.

Na základe toho, ktorá verzia potrubia k radiátorom bola zvolená, bude schéma ich pripojenia priamo závisieť. V vykurovacích systémoch s jednorúrkovými a dvojrúrkovými obvodmi sa používa spodný, bočný a diagonálny spôsob pripojenia radiátorov. Bez ohľadu na to, ktorú možnosť si vyberiete, hlavnou vecou je, aby sa do miestnosti dostalo dostatok tepla na vysoko kvalitné vykurovanie..

Popísané typy vedenia potrubí sa označujú ako systém pripojenia T -kusom. Existuje však ešte jedna odroda – toto je kolektorový obvod alebo lúčové vedenie. Pri jeho použití je vykurovací okruh položený ku každému radiátoru zvlášť. V tomto ohľade majú kolektorové typy batériových pripojení vyššie náklady, pretože na realizáciu takéhoto spojenia bude potrebných veľa potrubí. Navyše prejdú celou miestnosťou. Napriek tomu je spravidla v takýchto prípadoch vykurovací okruh položený v podlahe a nekazí interiér miestnosti..

Napriek tomu, že opísaná schéma pripojenia kolektora predpokladá prítomnosť veľkého počtu potrubí, stále častejšie sa používa pri návrhu vykurovacích systémov. Tento typ pripojenia radiátora sa používa najmä na vytvorenie „teplej podlahy“ pre vodu. Používa sa ako dodatočný zdroj tepla alebo ako hlavný – všetko závisí od projektu.

Druhy prietokového ohrevu

Jednou z najdôležitejších činností pri výbere schémy vykurovania je jej typ. Pohyb chladiacej kvapaliny sa môže vykonávať gravitačne (gravitačne) alebo pomocou čerpacieho zariadenia (nútene). Ovplyvňuje to prevádzkové a kvalitatívne charakteristiky vykurovacieho systému domu alebo bytu. Zvážte vlastnosti každého z týchto schém

Gravitačné vykurovanie

Najjednoduchší prietokový systém je gravitačný. Na jeho organizáciu sú potrebné prietokové vykurovacie kotly, expanzná nádrž otvoreného typu alebo membránová. Transportné potrubie chladiacej kvapaliny je potrubie, ktoré dodáva vodu do radiátorov a kotla na opätovné zahriatie..

Hlavným prvkom je prietokový kotol na vykurovanie. Musí poskytovať optimálnu úroveň teplotných podmienok. Práve od neho bude v budúcnosti závisieť rýchlosť obehu vody v potrubiach. Keď sa chladiaca kvapalina zahreje, expanduje, v dôsledku čoho sa začne pohybovať po diaľnici. Pri prechode potrubím chladiča začne teplota vody klesať. Ochladená kvapalina vstupuje do kotla spätným prúdom na opätovné zahriatie.

Medzi vlastnosti gravitačného prietokového vykurovacieho systému patria nasledujúce:

 • Krátka dĺžka potrubia – až 30 m. Je to spôsobené nízkym cirkulačným tlakom;
 • Prietokový elektrický kotol na vykurovanie sa pre túto schému používa len zriedka. Najčastejšie sa dáva prednosť modelom na tuhé palivá;
 • Vysoký stupeň inertnosti. Rýchlosť prechodu horúcej vody potrubím priamo závisí od parametrov kotla, prítomnosti otočných uzlov a vetiev v okruhu. Preto bude vykurovanie radiátorov v miestnostiach ďalej od kotla relatívne pomalé..

Schéma gravitačného prietokového vykurovania sa najčastejšie používa pre malé domy alebo byty. Medzi pozitívne vlastnosti patrí jeho relatívne nízka cena, ako aj schopnosť nainštalovať malý prietokový ohrievač na vykurovanie domu.

Existujú kotly nasledujúcich typov:

 • plyn;
 • elektrické;
 • tuhé palivo;
 • kvapalné palivo;
 • kombinované.

Na prevádzku kotlov na tuhé palivá sa používa uhlie, palivové drevo, menej často rašelina a ďalšie možnosti tuhých horľavých materiálov. Motorová nafta alebo odpadové oleje sa používajú ako kvapalné palivo pre kotly zodpovedajúceho typu..

Väčšina vidieckych chát je vykurovaná plynovými kotlami. V nesplyňovaných oblastiach sa často používa vykurovanie elektrickou energiou. Kotly na tuhé palivá a kvapalné palivá sú úplne nezávislé od komunikačných sietí. Prvá možnosť je atraktívnejšia v tom, že vyžaduje tradičné palivové drevo a uhlie, a nie nebezpečné horľavé kvapaliny..

Najrozumnejší majitelia domov inštalujú do svojich domov kombinované kotly, ktoré sú navrhnuté tak, aby fungovali na rôzne druhy paliva. Môžete napríklad nainštalovať elektrický kotol doplnený o spaľovaciu komoru na tuhé palivá, aby ste v prípade výpadku prúdu mohli prejsť na vykurovanie drevom..

Plynové kúrenie doma

Plynové kúrenie doma

Dieselové kúrenie

Dieselové kúrenie

Vykurovací systém

Vykurovací systém

Kúrenie na tuhé palivo

Kúrenie na tuhé palivo

Dvojkruhové kotly, ktoré poskytujú domu teplo a teplú vodu, sú predovšetkým plynové zariadenia. Sú všestranné, pretože šetria majiteľom domov pred potrebou kúpiť a nainštalovať samostatný kotol na ohrev vody..

Spôsoby, ktorými môžete pripojiť radiátory

Existuje niekoľko spôsobov pripojenia radiátorov k vykurovaciemu systému..

Dole: spojovacie uzly

Je ťažké zamaskovať rúrky vychádzajúce z bokov chladiča. Aby sa nepokazil dizajn miestnosti vodovodnou komunikáciou, používa sa spodné spojenie, ktoré je úhľadne privedené zospodu do dvoch bodov na jednej zo strán výrobku.

Výhody:

 • Jednoduché zamaskovanie. Dve trubice v spodnej časti môžu byť jednoducho zakryté panelom.
 • Pri tomto type pripojenia je možné zariadenie ľahko odpojiť od systému bez vypúšťania chladiacej kvapaliny zo zostávajúcich batérií..
 • Panel chladiča sa rýchlo zahrieva a voda ním preteká rýchlejšie ako pri štandardnom bočnom zapojení.
 • Možnosť uplatnenia jedno- aj dvojrúrkových schém, ako aj zvislej a vodorovnej orientácie.

Nevýhody:

Pri malej vzdialenosti od podlahy k ohrievaču vznikajú problémy s inštaláciou, najmä ak je potrebné do okruhu pridať termostat.

Dôležité! Účinnosť použitia nižšieho typu pripojenia sa zvyšuje, ak sú s jeho pomocou inštalované zvislé radiátory – úzke, ale vysoké (asi 1,5 – 2 metre) výrobky, ktoré vytvárajú vlnu tepla na odstránenie ohniskov prenikania studeného vzduchu. Spodné uzly pripojenia: uzatváracie ventily na dvoch okruhoch z prívodného potrubia, termostatu, Mayevského ventilu (ak je to potrebné) a spodných spojovacích ventilov. Spodné uzly pripojenia: uzatváracie ventily na dvoch okruhoch vychádzajúcich z napájacieho potrubia, termostatu, Mayevského ventilu (ak je to potrebné) a spodných spojovacích ventilov

Spodné uzly pripojenia: uzatváracie ventily na dvoch okruhoch vychádzajúcich z napájacieho potrubia, termostatu, Mayevského ventilu (ak je to potrebné) a spodných spojovacích ventilov.

Schéma: Dva obvody odchádzajú z prívodného potrubia, cez ktoré chladiaca kvapalina vstupuje a vystupuje z chladiča, a sú spojené s ohrievačom pomocou ventilov spodného pripojenia..

Výhody

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Adaptér smeru toku

 • Možnosť inštalácie adaptéra smeru toku.
 • Obe potrubia smerujú priamo z batérie na podlahu alebo stenu (alebo potrubia umiestnené nad podlahou).
 • Pri kúpe radiátorov so spodným pripojením si nemusíte robiť starosti s kúpou vhodného termostatu, pretože tam je už nainštalovaný..

nevýhody

Potrubie vykurovacieho radiátora: úlohy, výber komponentov, základné schémy

Potrebujete vypustiť vzduch z batérie

 • Na každej batérii musí byť nainštalovaný odvzdušňovací ventil.
 • Zahrievanie je menej rovnomerné a menej účinné.
 • Nie je možné použiť na gravitačný vykurovací systém.
 • Cirkulačné čerpadlo musíte neustále používať

Bočné, vlastnosti vykurovania posledných sekcií

Toto je bežný typ pripojenia v spoločných bytoch, pretože sa používa so zvislou orientáciou obrysu potrubia. Obe potrubia (napájacie aj výtlačné) sú umiestnené na boku chladiča.

V tomto prípade môže byť napájacia rúrka z jedného konca a výstupná rúrka z druhého konca, alebo, podľa voľby predlohy, sú obidva inštalované z jedného konca..

Výhody:

 • Jednoduchý spôsob inštalácie.
 • Rýchle zahriatie chladiča.
 • Efektívne využitie s vertikálnou orientáciou vykurovacieho systému.

Nevýhody:

 • Nedá sa použiť s dlhými batériami: posledné časti zostávajú studené.
 • Obtiažnosť v prestrojení.

Schéma bočného zapojenia: napájací obvod vykurovacieho systému z kotla alebo expanznej nádrže vstupuje do ohrievača zboku.

Odchádzajúce-buď z jednej strany (s dvojtrubkovou zvislou orientáciou), alebo z opačnej strany (s jednou rúrou).

Pripojenie:

 1. Obvod napájania a spiatočky nesmie byť narušený: prvý je vždy vyšší ako druhý.
 2. Na potrubiach sú inštalované uzatváracie ventily, Mayevského ventil a termostat..

Ďalšie možnosti

Teoreticky je možné použiť aj diagonálne spojenie so spodným podávaním alebo obojstranné spojenie s horným posuvom. Tieto dve možnosti budú fungovať aj vtedy, ak budú vykonané správne. Fungovanie systému však bude výrazne sťažené priesečníkom tokov. Preto je lepšie neexperimentovať a brať ako základ diagonálne horné pripojenie alebo obojsmerné spodné pripojenie.

Obeh

Nosič tepla vykurovacieho systému – voda – môže cirkulovať prirodzene alebo násilne. Prirodzená cirkulácia nastáva v dôsledku vytesnenia studenej chladiacej kvapaliny stĺpcom teplej vody – to sa deje podľa fyzikálnych zákonov.

Schémy zapojenia vykurovacích radiátorov

Toto je správne riešenie tam, kde sú časté výpadky prúdu, pretože je energeticky nezávislé. Dĺžka vetiev systému prirodzeného obehu je obmedzená. Na prevádzku systému núteného vykurovania je potrebné nainštalovať čerpadlo v blízkosti vykurovacieho kotla alebo prítomnosť čerpadla v jeho samotnej štruktúre.

Techniky nútenej cirkulácie

Pripojenie vykurovacích radiátorov závisí od dĺžky vykurovacieho potrubia a charakteristík jeho prechodu. V prítomnosti obehového čerpadla je možné použiť nasledujúce schémy:

Schémy zapojenia vykurovacích radiátorov

Prvý typ

Bočné alebo jednostranné pripojenie predpokladá, že prívodné potrubie (prívod) a výstup (spiatočka) sú namontované na jednej strane chladiča (do tej istej časti). Bočné spojenie je účinné vtedy, ak počet sekcií nie je vyšší ako 15. Nevýhodou je zlý obeh vo vzdialených častiach a rýchle upchatie, ktoré situáciu ešte zhorší..

Schémy zapojenia vykurovacích radiátorov

Diagonálne

Diagonálne pripojenie vykurovacích radiátorov je schopné poskytovať teplo batériám s veľkým počtom sekcií. Kŕmenie je zhora, stiahnutie je zospodu diagonálne. Táto schéma zaisťuje rovnomerné rozloženie chladiacej kvapaliny vo vnútri chladiča a maximálny prenos tepla. V spodnej odbočnej časti úseku, do ktorého sa dodáva voda, je namontovaná zátka a diagonálne – kohútik Mayevsky.

Schémy zapojenia vykurovacích radiátorov

Tepelné straty s diagonálnym pripojením nepresahujú 2%. Pri označovaní energie batérie sa myslí tento typ pripojenia. Jedinou nevýhodou diagonálneho spojenia je vzhľad: rúrky sa hodia na obe strany a je ťažké ich skryť.

Bočné pripojenie vykurovacích batérií sa vykonáva v prípadoch, keď je vykurovacie potrubie skryté pod podlahou. Napájacie a vratné potrubie sú z rôznych strán spojené so spodnými odbočkovými rúrkami sekcií. Nevýhodou tejto možnosti je nerovnomerné rozloženie chladiacej kvapaliny a v dôsledku toho nízky prenos tepla.

Schémy zapojenia vykurovacích radiátorov

Napriek významným tepelným stratám – 10 – 15% – sa takéto spojenie používa pomerne často kvôli schopnosti skryť takmer všetky potrubia. Spodné pripojenie je podobné sedadlovému, ale prívodné a vratné potrubie sú umiestnené vedľa seba v spodnej časti chladiča. Účinnosť takejto schémy je ešte nižšia ako predchádzajúca..

Schémy zapojenia vykurovacích radiátorov

Aplikácia

Všetky vyššie uvedené schémy je možné použiť v súkromnom dome. Ak je to žiaduce, môžete použiť dva zdroje vykurovania: kotol namontovaný v rúre a plynový alebo elektrický kotol, ktorý je zapojený paralelne.

Zvážte správnu postupnosť inštalácie jednorúrkového vykurovacieho systému v súkromnom dome:

 • inštalácia vykurovacieho kotla;
 • dekorácia steny na miestach, kde je nainštalovaná batéria, v prípade potreby tepelná izolácia;
 • inštalácia na steny radiátorov;
 • stanovenie bodov pripevnenia potrubia a ohybov spoja;
 • naplnenie systému vodou a vykonanie testovacej prevádzky.

Pripojenie vykurovacích radiátorov môže byť prietokové a so zatváracími sekciami. Prvá metóda je jednoduchšia, vyžaduje menej materiálu a práce a používa sa v malých systémoch. Druhá metóda vám umožňuje regulovať dodávku chladiacej kvapaliny pre každý jednotlivý chladič, ale vyžaduje inštaláciu ďalších obtokových sekcií – obtokov. Tu sú tiež potrebné ďalšie uzatváracie ventily..

Možné schémy pripojenia chladiča

Najefektívnejšie pripojenie batérie je celkom jednoduché – pokiaľ ide o počet uzlov, ako aj o inštalačnú technológiu.

Testovanie

Ak sa doteraz všetko robilo ručne, v tejto fáze je lepšie pozvať zámočníka z bytového oddelenia. Zatvorením „amerických“ kohútikov môžete otvoriť spojovací kohútik. Otvorenie vratného potrubia je lepšie zveriť zámočníkovi..

Ak v spojoch nedôjde k úniku, bude možné otvoriť kohútik na batériách a zatvoriť obtokový kohútik. Chladiaca kvapalina začne prúdiť do vykurovacieho systému. Na odvzdušnenie by ste mali použiť Mayevského žeriav.

Hneď ako sa vykurovací okruh vo všetkých miestnostiach zahreje, zámočník otvorí rovnú rúru. Tým sa obnoví tlak v systéme. Skúšobný test možno považovať za dokončený. Ak bola inštalácia vykonaná správne, byt bude pohodlný za minimálne náklady..

Dvojrúrkové klasické vedenie

Pripojenie vykurovacích radiátorov, schémy potrubí, inštalácia batérií

Klasický dvojrúrkový vykurovací systém.

V klasickej schéme je smer pohybu chladiacej kvapaliny v prívodnom potrubí opačný ako v vratnom potrubí. Táto schéma je najbežnejšia v moderných vykurovacích systémoch, a to vo výškových budovách aj v súkromných domoch. Dvojrúrková schéma vám umožňuje rovnomerne rozdeľovať chladiacu kvapalinu medzi radiátory bez straty teploty a efektívne regulovať prenos tepla v každej miestnosti, a to aj automaticky pomocou termostatických ventilov s nainštalovanými tepelnými hlavicami.

Pripojenie vykurovacích radiátorov, schémy potrubí, inštalácia batérií

Schéma prechodu alebo „Tichelmanova slučka“

Pripojenie vykurovacích radiátorov, schémy potrubí, inštalácia batérií

Schéma prechodu je variáciou klasickej schémy s rozdielom, že smer pohybu chladiacej kvapaliny v prívode a spätnom toku je rovnaký. Táto schéma sa používa v vykurovacích systémoch s dlhými a vzdialenými vetvami. Použitie prechádzajúceho obvodu vám umožňuje znížiť hydraulický odpor vetvy a rovnomerne rozdeliť chladiacu kvapalinu na všetky radiátory.

Ventilátor (lúč)

Schéma ventilátora alebo lúča sa používa vo viacpodlažnej konštrukcii na vykurovanie bytov s možnosťou inštalácie merača tepla (merača tepla) na každý byt a v súkromnej bytovej výstavbe v systémoch s potrubím od podlahy k podlahe. S ventilátorovým vzorom vo viacpodlažnej budove je na každom poschodí inštalovaný kolektor so samostatným výstupom do všetkých bytov a inštalovaným meračom tepla. To umožňuje každému majiteľovi bytu brať do úvahy a platiť iba za spotrebované teplo..

Pripojenie vykurovacích radiátorov, schémy potrubí, inštalácia batérií

V súkromnom dome sa obvod ventilátora používa na distribúciu potrubí od podlahy k podlahe a na radiálne pripojenie každého radiátora k spoločnému kolektoru, to znamená, že každému radiátoru je podobné samostatné napájacie a vratné potrubie z kolektora. Tento spôsob pripojenia umožňuje distribúciu chladiacej kvapaliny čo najrovnomernejšie cez radiátory a znižuje hydraulické straty všetkých prvkov vykurovacieho systému..

Systém slepej uličky

V tomto uskutočnení sú oba obvody siete opačne nasmerované a batérie majú rovnaký počet segmentov. Na vypnutie musí byť ventil prvého radiátora maximálne utiahnutý.

Rozvodný okruh vykurovacieho systému

Schémy zapojenia vykurovacích radiátorov v súkromnom dome

Pri vykurovacom okruhu kolektora vstupuje chladiaca kvapalina z kotla najskôr do rozvodného potrubia a potom z neho do radiátorov. Ku každému vykurovaciemu zariadeniu súčasne smeruje prívodné a vratné potrubie..

Pre efektívnu prevádzku takéhoto vykurovacieho systému je dôležitou podmienkou rovnaká dĺžka potrubia pre každý radiátor. To sa dá dosiahnuť iba vtedy, keď je kolektor umiestnený v strede vykurovaného domu, čo nie je vždy možné..

Ak nemôžete vytvoriť vykurovací systém s rovnakou dĺžkou potrubia pre každé vykurovacie zariadenie, musíte systém vyvážiť. vytváranie umelých prekážok pohybu chladiacej kvapaliny (otváranie a zatváranie uzatváracích ventilov), čo vedie k potrebe používať výkonnejšie obehové čerpadlo a môže to spôsobiť nerovnomerné vykurovanie priestorov.

Čo je potrebné k inštalácii

Inštalácia vykurovacích radiátorov akéhokoľvek typu vyžaduje zariadenia a spotrebný materiál. Sada potrebných materiálov je takmer rovnaká, ale napríklad pre liatinové batérie sú zátky veľké a Mayevského žeriav nie je nainštalovaný, ale niekde v najvyššom bode systému je nainštalovaný automatický odvzdušňovač. . Ale inštalácia hliníkových a bimetalických vykurovacích radiátorov je úplne rovnaká..

Panely z oceľových panelov majú tiež určité rozdiely, ale iba pokiaľ ide o zavesenie – sú k nim zahrnuté konzoly a na zadnom paneli sú špeciálne kovové luky, pomocou ktorých sa ohrievač prichytáva k háčikom držiakov..

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

Mayevsky žeriav alebo automatický odvzdušňovací ventil

Jedná sa o malé odvzdušňovacie zariadenie pre vzduch, ktorý sa môže zhromažďovať v chladiči. Umiestnené na voľnom hornom vývode (kolektor). Pri inštalácii hliníkových a bimetalových radiátorov musí byť na každom vykurovacom zariadení. Veľkosť tohto zariadenia je oveľa menšia ako priemer kolektora, takže je tiež potrebný adaptér, ale kohútiky Mayevsky sa zvyčajne dodávajú s adaptérmi, stačí poznať priemer kolektora (rozmery pripojenia).

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

Mayevského žeriav a ako ho nainštalovať

Okrem Mayevského žeriavu existujú aj automatické vetracie otvory. Môžu byť tiež umiestnené na radiátoroch, ale sú o niečo väčšie a z nejakého dôvodu sú k dispozícii iba v mosadznom alebo poniklovanom puzdre. Nie v bielom smalte. Obraz je vo všeobecnosti neatraktívny a napriek tomu, že sa automaticky vypúšťajú, sú umiestnené len zriedka..

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

Takto vyzerá kompaktný automatický odvzdušňovač (existuje viac objemných modelov)

Radiátor má štyri výstupy s bočným pripojením. Dva z nich sú obsadené prívodným a vratným potrubím, na tretie inštalujú Mayevského žeriav. Štvrtý vchod je uzavretý zástrčkou. Rovnako ako väčšina moderných batérií je najčastejšie natretá bielym smaltom a vôbec to nekazí vzhľad..

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

Kam zapojiť zástrčku a kohútik Mayevsky rôznymi spôsobmi pripojenia

Uzatváracie ventily

Budete potrebovať ďalšie dva guľové ventily alebo uzatváracie ventily s možnosťou nastavenia. Sú umiestnené na každej vstupnej a výstupnej batérii. Ak ide o obyčajné guľové ventily, sú potrebné na to, aby ste v prípade potreby mohli radiátor vypnúť a odstrániť (núdzová oprava, výmena počas vykurovacej sezóny). V takom prípade, aj keď sa niečo stane s chladičom, odpojíte ho a zvyšok systému bude fungovať. Výhodou tohto riešenia je nízka cena guľových ventilov, nevýhodou nemožnosť nastavenia prenosu tepla.

Normy a požiadavky na potrubia vykurovacích radiátorov, podrobné pokyny, tipy

Takmer rovnaké úlohy, ale so schopnosťou meniť intenzitu toku chladiacej kvapaliny, vykonávajú uzatváracie regulačné ventily. Sú drahšie, ale umožňujú vám tiež upraviť prenos tepla (urobiť ho menším) a navonok vyzerajú lepšie, sú k dispozícii v priamom a hranatom prevedení, takže samotné páskovanie je presnejšie.

Ak je to žiaduce, môžete za guľový ventil umiestniť termostat na prívod chladiacej kvapaliny. Jedná sa o relatívne malé zariadenie, ktoré vám umožňuje zmeniť prenos tepla ohrievača. Ak sa radiátor dobre nezohrieva, nemôžete ho nasadiť – bude to ešte horšie, pretože môžu len menej prúdiť. Existujú rôzne termostaty na batérie – automatické elektronické, ale častejšie používajú najjednoduchšie – mechanické.

Zástrčka

Zástrčka má funkciu uzamknutia. Je inštalovaný v slepom otvore a blokuje pohyb chladiacej kvapaliny.

Pre každý chladič je potrebná jedna zástrčka, ktorá môže byť vpravo alebo vľavo v závislosti od spojovacieho závitu. Gumové alebo silikónové tesnenie je navrhnuté tak, aby dobre sedelo.

Počas inštalácie je zátka zaskrutkovaná do závitu chladiča a opatrne utiahnutá kľúčom. Najčastejšie je natretý farbou povrchu a nekazí vzhľad vykurovacieho zariadenia..

Súvisiace materiály a nástroje

Budete tiež potrebovať háčiky alebo konzoly na zavesenie na steny. Ich počet závisí od veľkosti batérií:

 • ak úseky nie sú väčšie ako 8 alebo dĺžka chladiča nie je väčšia ako 1,2 m, postačujú dva upevňovacie body hore a jeden v spodnej časti;
 • na každých ďalších 50 cm alebo 5-6 sekcií pridajte jeden upevňovací prvok v hornej a dolnej časti.

Na utesnenie kĺbov teda potrebujete dymovú pásku alebo ľanový kotúč, inštalatérsku pastu. Budete tiež potrebovať vŕtačku s vrtákmi, úroveň (úroveň je lepšia, ale vhodná je aj pravidelná hladina bubliny), určitý počet hmoždiniek. Budete tiež potrebovať zariadenie na spájanie rúrok a tvaroviek, ale to závisí od typu rúr. To je všetko.

Prípravné práce

Schémy pripojenia vykurovacích radiátorov v súkromnom dome: vlastnosti jednorúrkového a dvojrúrkového pripojenia

Pred inštaláciou batérie je dôležité pripraviť potrebné nástroje a vybavenie, ktoré chcete pripojiť. V závislosti od systému vykurovania v miestnosti sa vyberú diely, ktoré sú s ním kompatibilné.

Povrch, na ktorý budú namontované liatinové radiátory, musí byť vyčistený a pripravený na inštaláciu. Ak sú steny nerovnomerné alebo nie sú kolmé na pôdu, mali by byť vyrovnané podľa úrovne. Pred prácou na batériách je potrebné vypustiť vodu z vykurovacieho systému.

Zostavenie konštrukcie

V prvom rade je určený počet sekcií, ktoré sú potrebné na vykurovanie konkrétnej miestnosti. Sekcie sa vypočítavajú jednotlivo, v závislosti od plochy miestnosti a veľkosti okien. Na zoskupenie sekcií budete potrebovať niekoľko kľúčov od chladiča. Časti chladiča sú bezpečne pripevnené k stroju alebo akémukoľvek inému zariadeniu, ktoré zabraňuje otáčaniu sekcií pri otáčaní vsuvky.

Zvláštnosť! Bradavky je potrebné namazať ľanovým olejom a nasadiť na ne tesnenia.

Kľúče sa otáčajú v opačnom smere ako zdvih závitu, zatiaľ čo vsuvky sú naskrutkované o 1-2 otáčky. Po zostavení chladiča sa skontroluje tesnosť a vykonajú sa aj hydraulické testy. Na testovanie sa spravidla používa hydraulická skúšobná lavica a tlakomer. Radiátor nesmie stratiť tlak. V prípade, že sa to stále stane, utiahnite bradavky a skontrolujte, či nie sú sekcie poškodené..

Farbiace pravidlá

Schémy pripojenia vykurovacích radiátorov v súkromnom dome: vlastnosti jednorúrkového a dvojrúrkového pripojenia

Po zafarbení je dôležité radiátory úplne vysušiť

Správne sušenie zabráni praskaniu farby a zmene farby počas prevádzky vykurovacieho systému.

Na farby používané na lakovanie radiátorov existuje množstvo požiadaviek:

 • Tepelná odolnosť až 80 stupňov.
 • Neškodnosť počas prevádzky vykurovacieho systému.
 • Farba by nemala byť mäkká.

Najpopulárnejšími prípravkami na lakovanie batérií sú alkydové a akrylové farby. Alkydové smalty sú šetrné k životnému prostrediu a majú nízke náklady. Akryly sú najtrvanlivejšie a nezafarbujú.

Ako určiť miesto inštalácie?

Radiátory sú inštalované zvisle vo vzdialenosti 3-5 cm od steny. Vzdialenosť od liatinovej batérie k podlahe by mala byť najmenej 6 cm a od spodnej časti parapetu k radiátoru 5 až 10 cm, aby bolo zaistené najlepšie vetranie a ohrev vzduchu. Rúry vykurovacieho systému môžu byť v miernom svahu v smere toku kvapaliny, aby sa zabránilo vetraniu systému.

Schémy pripojenia vykurovacích radiátorov v súkromnom dome: vlastnosti jednorúrkového a dvojrúrkového pripojenia

Je tiež dôležité zabrániť skresleniu liatinových radiátorov, aby sa zaistila najlepšia cirkulácia chladiacej kvapaliny v batérii. Stred vykurovacích zariadení sa musí zhodovať so stredom okenného otvoru s presnosťou 2 centimetre

Technológia systému

Charakteristické vlastnosti jednorúrkových systémov vyplývajú z ich kruhového vzoru a postupného prechodu chladiacej kvapaliny cez radiátory. V prvom rade je to nevyhnutný fakt, že teplota posledného ohrievača a spätného toku bude vždy oveľa nižšia ako v prvom radiátore..

Ostatné vlastnosti sa najjasnejšie prejavujú v gravitačných štruktúrach..

 1. Expanzná nádrž by nemala byť inštalovaná na spätnom potrubí, ale v najvyššom bode zvislého stĺpca za kotlom. V tomto prípade môže byť nádrž otvoreného typu.
 2. Vstup kotla by mal byť čo najnižšie. Ideálne pod úrovňou podlahy.
 3. Celá čiara za zvislým stĺpcom musí mať súvislý sklon. Zvýšený úsek potrubia môže zastaviť činnosť systému v dôsledku nahromadeného vzduchu a narušenia toku vody v dôsledku gravitácie..

Aj vo fáze plánovania by preto mali byť zohľadnené všetky tieto vlastnosti..

Schémy pripojenia radiátorov k vykurovaciemu okruhu

Pretože pripojenie vykurovacích radiátorov k sieti sa môže líšiť, účinnosť výmeny tepla závisí od schémy.

Je dôležité zvoliť optimálny smer pohybu nosiča tepla zariadením. Jeho prúd závisí od dynamického tlaku kvapalného média a teplotného rozdielu v dutine chladiča

Diagonálne spojenie

Schémy pripojenia vykurovacích radiátorov v súkromnom dome: vlastnosti jednorúrkového a dvojrúrkového pripojenia

Inštalácia vykurovacích radiátorov s diagonálnym pripojením a horným napájaním sa považuje za najefektívnejšiu, pretože zariadenia majú maximálny prenos tepla. Je to spôsobené tým, že pri takom spojení chladivo nenarazí na žiadne prekážky na svojej ceste. Kvapalina úplne naplní horný kolektor a prúdi zvislými kanálmi do spodného kolektora. To prispieva k rovnomernému zahrievaniu celej plochy zariadenia, takže prenos tepla batériou je maximálny.

Diagonálne pripojenie vykurovacích radiátorov so spodným napájaním sa používa len zriedka. V batériách s veľkým počtom sekcií sa v oblasti odbočného potrubia, do ktorého prúdi spiatočka, vytvorí stagnujúca oblasť s teplotou chladiacej kvapaliny pod normálnou hodnotou. V tomto prípade môže strata účinnosti prenosu tepla dosiahnuť až 20%..

Vertikálne rozloženie

Pripojenie vykurovacích radiátorov, schémy potrubí, inštalácia batérií

Jeho vlastnosťou je použitie zvislých stúpačov a možnosť inštalácie vo viacpodlažných budovách. V tomto prípade sú výmenníky tepla pre vykurovanie zapojené do série, začínajúc od horného poschodia. Prítomnosť vertikálnej stúpačky navyše umožňuje organizáciu gravitačnej montáže, ktorá nevyžaduje použitie obehového čerpadla..

Chladiaca kvapalina sa tu uvedie do pohybu a bude prúdiť dole pôsobením gravitácie pozdĺž horizontálnych úsekov potrubí s určitým sklonom. Okrem toho bude chladiaca kvapalina dodatočne pohybovať silou vznikajúcou vo vertikálnych stúpačkách v dôsledku rozdielu v hustote chladiacej kvapaliny s rôznymi teplotami.

Horizontálne

Používa sa iba v jednoposchodových domoch. Môže to byť gravitácia aj nútený obeh. Všetky vykurovacie radiátory v horizontálnych systémoch sú zapojené paralelne. Prostredníctvom kolektora je možné vytvoriť obvody s niekoľkými slučkami.

Okrem toho existuje variant jednorúrkového vykurovania, v ktorom chladiaca kvapalina prechádza nielen chladičom, ale aj paralelne potrubím s malým priemerom..

To vám umožní vytvoriť dlhšie slučky vďaka efektívnejšiemu rozloženiu tepla po celej dĺžke vykurovacej siete. Takáto schéma sa nazýva „Leningrad“.

Jednostranné s horným a dolným podávaním

Možnosť pripojenia zariadení k vedeniu s horným jednosmerným napájaním sa spravidla používa v jednorúrkových rozvodoch výškových budov s horným napájaním alebo v zvislej sieti smerom dole so spodným vedením.

Táto schéma je vhodnejšia pre radiátory s krátkou dĺžkou. Ale pri veľkom počte sekcií nemusí kinetická energia nosiča tepla stačiť na plný prietok toku cez kolektor. Ak sa používa inštalácia vykurovacích batérií s jednostranným horným napájaním, musíte sa zmieriť so znížením tepelného výkonu maximálne o 5%..

Schémy pripojenia vykurovacích radiátorov v súkromnom dome: vlastnosti jednorúrkového a dvojrúrkového pripojenia

Jednosmerné spodné pripojenie nemožno nazvať efektívne, ale často sa používa vo výškových budovách s jednorúrkovým vedením. Nevýhodou je vytvorenie stagnujúcej zóny v časti zariadenia vzdialenej od vstupu. To spôsobí, že najvzdialenejší okraj batérie bude chladnejší. V tomto prípade môže pokles účinnosti prenosu tepla dosiahnuť až 22%..

Obojstranné s horným a dolným podávaním

Inštalácia batérií s obojsmerným spodným pripojením vám umožní čo najviac skryť prívodné potrubie v interiéri. Pretože chladiaca kvapalina v dôsledku protiprúdov chladenej kvapaliny takmer nepreniká do hornej časti zariadenia, horná časť chladiča sa zahrieva pomalšie a horšie. V tomto prípade pokles účinnosti prenosu tepla dosiahne 15%. V prípade potreby je však možné túto schému optimalizovať.

Správne pripojenie vykurovacích radiátorov vylučuje možnosť použitia obojsmerného pripojenia s napájaním zhora. V praxi môžu takúto schému používať iba negramotní vykurovací technici. Pretože je priechod horným rozdeľovačom pre kvapalinu otvorený, nebude priliehať k dolnému potrubiu, takže sa zahrieva iba horná časť zariadenia.

Charakteristika jednorúrkového a dvojrúrkového systému

Schéma vykurovania, kde sú všetky vykurovacie zariadenia spojené jedným potrubím, sa nazýva jednorúrkový systém dodávky tepla. Vyhrievaná a chladená pracovná tekutina cirkuluje v jednom okruhu a postupne vstupuje do každého zariadenia. Dôležitou podmienkou správneho fungovania vykurovacieho systému je správne zvolený úsek potrubia, inak môžu dôjsť k tlakovým stratám a vykurovanie nebude mať patričný výsledok.

Jednorúrkový systém sa najčastejšie používa v bytových domoch. Má svoje výhody a nevýhody. Výberom schémy jednorúrkového vykurovania môžete výrazne znížiť náklady na inštalačné práce. Nevýhody tejto schémy zahŕňajú:

Jednorúrkový vykurovací systém

vzájomná závislosť komponentov – porucha jedného z prvkov môže viesť k prerušeniu prevádzky celého systému;

 • výrazné tepelné straty;
 • nedostatok ovládania vykurovania pre jednotlivé zariadenia;
 • obmedzený vykurovací priestor (nie viac ako 150 m2).

Napriek tomu je v jednoposchodovom dome s malými zábermi účelnejšie zvoliť tento konkrétny typ vykurovania. Dobre vykonaný projekt systému dodávky tepla pomôže zbaviť sa väčšiny ťažkostí v počiatočnom štádiu..

Výhody dvoch obvodov

Implementácia dvojrúrkového vykurovacieho systému je o niečo komplikovanejšia ako jednorúrkový a objem materiálov potrebných na montáž je výrazne väčší. Súčasne je to dvojrúrkový systém dodávky tepla, ktorý sa považuje za výhodnejší..

Obvod pozostáva z dvoch potrubí – prívodného a vratného potrubia. Vyhrievaná pracovná tekutina sa dodáva do vykurovacích zariadení cez prívodné potrubie a cez spätné potrubie sa už ochladená kvapalina vypúšťa do kotla. Medzi nevýhody dvojrúrkového vedenia patria jeho vysoké náklady..

Výhody dvoch obvodov

Existuje chybný názor, že prítomnosť druhého riadku znamená dvojnásobnú spotrebu potrubí a náklady na realizáciu takéhoto projektu sa zdvojnásobia. V skutočnosti sú na montáž jednorúrkovej konštrukcie potrebné rúry s veľkým prierezom. Tým je zaistená normálna cirkulácia horúcej vody v systéme, a teda aj účinnosť jej prevádzky..

Na inštaláciu dvojrúrkového obvodu sa používajú rúry s menším prierezom, ktorých náklady sú oveľa nižšie. Dvojrúrkové systémy sa vyznačujú schémou zapojenia kolektora alebo lúča. V takejto schéme musí byť prívod a spiatočka zapojený paralelne s každým vykurovacím telesom..

Otvorený a zatvorený typ

V uzavretých systémoch sa používajú membránové expanzné nádoby, ktoré umožňujú normálnu prevádzku pod pretlakom. Obyčajnú vodu je možné nahradiť teplonosnou kvapalinou na báze dvojsýtneho alkoholu, ktorá pri nízkych teplotách nezmrazuje. Uzavretý okruh obsahuje nasledujúce prvky:

 • generátor tepla;

  Typ uzavretého vykurovania

  vzduchový ventil;

 • tepelný ventil;
 • vykurovacie telesá;
 • potrubia;
 • uzavretá expanzná nádrž;
 • vyvažovací ventil;
 • uzatváracie ventily;
 • obehové čerpadlo;
 • filter;
 • poistný ventil;
 • tlakomer;
 • potrubné tvarovky.

Otvorený vykurovací systém je pre väčšinu vývojárov atraktívny. Je to spôsobené tým, že náklady na vykonávanie tohto druhu práce sú minimalizované. Údržba a inštalácia v tejto fáze je zvyčajne jednoduchá..

Druhy vykurovacích systémov

V súčasnej dobe prešiel taký vykurovací systém niektorými zmenami, ktoré umožňujú jeho použitie v dostatočne vzdialených oblastiach sídiel. Kľúčovou požiadavkou na jeho inštaláciu je prítomnosť plynovodu. Tento typ je vhodný na vykurovanie miestností s malou plochou.

Účinnosť dodávky tepla do domu priamo závisí od zvolenej schémy potrubia radiátora. Správne zvolená možnosť projektu pomôže minimalizovať tepelné straty. Pri inštalácii radiátorov by sa malo pamätať na to, že väčšina výrobcov poskytuje záruky iba vtedy, ak boli radiátory nainštalované zástupcami spoločností s licenciou na výkon takejto práce..

Bočný spôsob pripojenia radiátorov

Zariadenie radiátora na dodávku tepla

Ako vymeniť batérie sami

Stručne povedané, postup výmeny radiátorov je nasledujúci:

 • Vypustite systém.
 • Demontáž starých radiátorov a odstránenie starých držiakov, utesnenie stôp z nich.
 • Značenie pre nové spojovacie prvky.
 • Zostavenie zátvoriek.
 • Inštalácia armatúr na radiátor.
 • Nainštalujte chladič.
 • Pripojovacie vedenie.
 • Testovanie (krimpovanie).

Vypustite systém

Vo viacpodlažných budovách to robia zamestnanci organizácie spoločnosti na základe vašej písomnej žiadosti. V súkromnom dome musíte otvoriť vypúšťací ventil, vymeniť nádobu alebo priniesť hadicu do kanalizácie a naplniť ju vodou.

V niektorých prípadoch je možné pracovať na zaplavenom systéme: ak sú na vstupe do chladiča uzatváracie ventily, potom je pripojenie nových rovnaké, výmena trysiek sa neplánuje. Navyše, spojenie nesmie byť zvárané a nesmie byť navlečené. Potom stačí odpojiť guľové ventily a začať výmenu.

So správnou organizáciou vykurovacieho systému môžete vykurovacie zariadenia meniť alebo opravovať kedykoľvek, dokonca aj počas vykurovacej sezóny.

Schémy inštalácie vykurovacích radiátorov a inštalačné jemnosti Inštalačné schémy vykurovacích radiátorov a inštalačné jemnosti

Prvým krokom pri výmene radiátorov je vypustenie vody zo systému..

Pri vertikálnych jednorúrkových rozvodoch musia byť ventily vybavené aj obtokom. Chladiaca kvapalina prejde, keď odpojíte alebo vyberiete chladič. Bez tejto časti potrubia sa celý stúpač zahrieva: nedochádza k pohybu chladiacej kvapaliny. Preto je v jednorúrkovom systéme najlepším spojením obtokové a uzatváracie ventily. Ak tomu tak nie je, je možné vymeniť radiátory v byte až po skončení vykurovacieho obdobia..

Pripojovacie vedenie chladiča

Často vzniká otázka, ako správne nainštalovať vykurovaciu batériu. Existuje niekoľko schém bočných hákov, ale najefektívnejšie a najbežnejšie sú iba tri:

V prípade nedostatočného prenosu tepla z radiátorov by sa mal najskôr zvýšiť počet sekcií. Takéto opatrenie sa však nemôže zlepšiť, môže iba zhoršiť situáciu. Pomáha tiež nahradiť typ pripojenia účinnejšou (diagonálnou) alebo (jednoduchšie implementovateľnou) inštaláciou predĺženia prietoku.

Jedná sa o dlhú rúrku s ramenom, ktorá prechádza do rozvodného potrubia. Usmerňuje chladiacu kvapalinu, čo znamená, že je distribuovaná rovnomernejšie. Dĺžka potrubia je až do šírky chladiča alebo do polovice posledného úseku. Rôzne možnosti fungujú lepšie v rôznych situáciách. Najprv dajte na poslednú sekciu, ak výsledok nie je „veľmi“, odrežte kus potrubia. Toto je veľmi účinný spôsob, ako zvýšiť odvod tepla, keď je radiátor zle zahriaty. Zmena pripojenia na uhlopriečku môže fungovať len lepšie, ale technicky je to náročnejšie na implementáciu – musíte pohrať s rúrkami.

Etapy inštalácie vykurovacieho radiátora v byte vlastnými rukami

Inštalácia pozostáva z nasledujúcich krokov.

Inštalácia krok za krokom

 1. Predbežne urobte všetky potrebné označenia pre montáž konzol;
 2. Posilnite tieto zariadenia k stenám.
 3. Nainštalujte Mayevského žeriavy na batérie.
 4. Nainštalujte zátky a regulátory dodávky tepla, kohútiky a ventily.
 5. Zarovnajte vodorovne batériu umiestnenú na konzolách.
 6. Pripojte batériu k spoločnému potrubiu pomocou adaptérov.
 7. Natlakujte vykurovací systém a tekutinu predštartujte.

Správna inštalácia vykurovacích radiátorov je teda jednoduchá záležitosť: v procese vlastnej inštalácie by ste nemali mať žiadne problémy..

Príprava nástroja

Budete potrebovať:

 • značkovacia ceruzka;
 • zvinovací meter;
 • úroveň budovy na vyrovnanie zariadenia vzhľadom na vodorovnú čiaru podlahy;
 • kliešte;
 • vŕtačka s vymeniteľnými vrtákmi;
 • skrutkovač;
 • sada kľúčov;
 • pohony;
 • vsuvky, rúrky so závitom, rohy;
 • Mayevsky žeriav, potrebný na uvoľnenie vzduchu;
 • uzatváracie ventily, umožňujú vám izolovať batériu od vykurovacieho systému.

Výber správneho miesta

Pri výbere miesta pre radiátor postupujte podľa odporúčaní špecialistov:

umiestnenie ohrievača je zvolené v strede okenného otvoru;

Dôležité! Batéria musí pokrývať najmenej 70% otvoru. Stred je označený a od neho sú dĺžky položené vpravo a vľavo a sú urobené značky pre upevňovacie prvky

 • medzera od podlahy nie je menšia ako 8 cm a nie väčšia ako 14 cm;
 • aby sa vylúčilo potopenie indikátora tepelnej energie, musí byť batéria umiestnená vo vzdialenosti asi 11 cm od parapetu;
 • od zadnej steny chladiča k stene najmenej 5 cm, táto vzdialenosť zabezpečí dobré prúdenie tepla.

Presnejšie marže sa vypočítajú s dokonalým výberom konkrétneho typu batérie a výpočtom počtu sekcií.

Voľba priemeru potrubia

Ďalšou dôležitou otázkou, o ktorej je potrebné vopred rozhodnúť, je spôsob vykurovania a aké potrubia. Je potrebné vybrať priemery potrubí v závislosti od toho, aký druh prenosu tepla je plánovaný pre určitú časť vykurovacieho okruhu. Napríklad na elektroinštalácii táto hodnota zodpovedá výkonu kotla, prípojky k radiátorom musia prenášať dostatok chladiacej kvapaliny na ohrev samotných radiátorov a priechodnosť stúpačiek musí zabezpečiť normálny prenos tepla všetkých vykurovacích zariadení pripojených k ich.

V zásade platí, že ak je možné zvýšiť obeh chladiacej kvapaliny (zvýšením výkonu čerpadla), je možné priemer potrubí zmenšiť

Ale v tomto okamihu je dôležité, aby ste to nepreháňali – zrýchlenie chladiacej kvapaliny vedie k zvýšeniu hluku v systéme. Štandardná rýchlosť je asi 0,4-0,6 m / s

Pripojenie vykurovacieho radiátora k polypropylénovým rúrkam krok za krokom

Pri použití gravitačného vykurovacieho systému musí byť priemer rozvodných potrubí zväčšený najmenej o jeden krok. Je to všetko o veľmi nízkych tlakových charakteristikách systémov s prirodzenou cirkuláciou chladiacej kvapaliny. Príliš široké potrubie zníži hydraulický odpor obvodu, niekedy až do úplnej straty výkonu systému. Znalosť takýchto momentov je už veľkou časťou odpovedí na otázky o tom, ako efektívne vykurovať v súkromnom dome..

Príprava na pripojenie

Najprv sa vypustí chladiaca kvapalina. Ďalej sú na stenu pripevnené špeciálne konzoly alebo sa kontrolujú existujúce upevňovacie prvky.

Skontrolujte steny, či nie sú poškodené. Ak existujú medzery a trhliny, položia sa cementovou maltou. Po vysušení zafixujte izoláciu fólie.

Popis procesu

Následok:

 • demontovať starý radiátor;
 • je namontovaný odvzdušňovací ventil, do otvorov kolektorov sú zaskrutkované zátky. Pre rôzne priemery potrubí sa používajú adaptéry.
 • pri inštalácii uzatváracích a regulačných ventilov sú guľové ventily najskôr upevnené na vstupoch a výstupoch;

Referencia! V tejto fáze môžu byť termostaty inštalované ako dodatočný prvok na ovládanie prietoku chladiacej kvapaliny..

Typy panelových radiátorov

Takéto batérie sú:

 • hygienické;
 • hladký;
 • profil.

Prvé dve odrody sú určené pre nemocnice, školy a škôlky. Najpopulárnejšími výrobcami týchto modelov sú Purmo a Kermi..

Pokiaľ ide o profilové batérie, sú vyrobené z oceľového plechu a na vonkajšej strane sú potiahnuté špeciálnym práškovým nástrekom. Sú tiež potiahnuté neutrálnym antikoróznym lakom, a preto môžu slúžiť mnoho rokov. Uvedené radiátory môžu mať akúkoľvek farbu..

Trubicové oceľové batérie sú lepšie ako panelové, pretože je ich možné prevrátiť na obe strany (zatiaľ čo panelové modely sa kupujú s konkrétnym pripojením). Chladiaca kvapalina v rúrkových modeloch je dodávaná priamo do koncovej časti, čo je veľmi dobré, ak potrebujete vymeniť staré batérie za nové..

Inštalačné pokyny

Na zavesenie a pripojenie batérie k vykurovacím rúrkam pripravte nasledujúce komponenty a materiály:

 • háčiky s plastovými hmoždinkami na pripevnenie chladiča k stene – najmenej 3 ks;
 • 2 stopové (bočné zátky) s pravým rúrkovým závitom, označené latinským písmenom D;
 • 2 stopy s ľavotočivým závitom, označenie – S;
 • 1 ručný odvzdušňovací ventil (Mayevsky ventil) s kľúčom;
 • 1 zástrčka;
 • tesniaci silikónový závit alebo ľan;
 • kohútik, vyvažovací ventil, termostatický ventil, náhlavná súprava – podľa schémy;
 • polypropylénové, kovoplastové alebo polyetylénové rúry s vnútorným priemerom 10-15 mm na vložky.

Počet upevnení závisí od veľkosti ohrievača. Hliníková batéria až do 10 sekcií musí byť upevnená na 3 hákoch alebo špeciálnych konzolách – 2 na vrchu, 1 na dne. V ostatných prípadoch sa používajú 4 držiaky.

Oceľové panely sa predávajú zmontované vrátane závesných konzol. Na podlahu namontované ťažké liatinové radiátory s pätkami.

Montážne prvky pre vykurovacie zariadenia

Typy nástenných a podlahových konzol používaných na montáž batérií

Z nástrojov, ktoré budete potrebovať:

 • elektrická vŕtačka a vŕtačka zodpovedajúca tvrdosti steny;
 • skrutkovač alebo skrutkovač;
 • stavebná úroveň;
 • plynový kľúč;
 • zvinovací meter, ceruzka.

Predmontáž

Sekcie chladiča sú k sebe pritiahnuté vsuvkami – kovovými stierkami, na ktorých sú prerezané ľavé a pravé závity (polovica dĺžky). Na pripojenie potrebujete dlhý kľúč s tryskou na bradavku, v domácnosti to nenájdete. Preto rada: požiadajte o skrútenie sekcií priamo v obchode.

Ako rozobrať časti batérie

Zostavte sekčnú batériu v nasledujúcom poradí:

 1. Vyčistite oblasti okolo bočných otvorov.
 2. Zaskrutkujte 4 nožičky od koncov, opatrne ich utiahnite plynovým kľúčom. Vezmite prosím na vedomie: zátky s pravidelným závitom by mali byť zaskrutkované na pravé konce chladiča, s ľavým závitom – doľava (pri pohľade na prednú stranu výrobku).
 3. Zatvorte nepoužitý spodný vývod dodanou zástrčkou.
 4. Pomocou tesniaceho materiálu zabaľte a zaskrutkujte Mayevského kohút do horného kanála.
 5. Do zvyšných 2 otvorov nainštalujte spojovaciu časť Američaniek odpojenú od kohútikov.

Dôležitý bod. Prvok Američanky s prevlečnou maticou nemusí byť zabalený vo vnútri puzdra, kým sa nezastaví. V opačnom prípade sa matica nepohne od okraja a nedovolí pripevniť samotný ventil. Na zaskrutkovanie potrebujete špeciálny vnútorný kľúč, ale ak chcete, vystačíte si s výkonnými kliešťami.

Po inštalácii amerických žien naskrutkujte ventily a utiahnite (zatiaľ ručne). Panelové ohrievače nevyžadujú montáž, pokiaľ nemusíte inštalovať odvzdušňovací ventil. Neodstraňujte fóliu z puzdra – ochráni povlak pred náhodným poškodením.

Zostava sekcionálneho chladiča

Schéma zapojenia sekčnej zostavy chladiča

Ako označiť držiak chladiča

Začíname s prípravou – odstránime rušivé predmety, strhneme starú tapetu (na ich miesto je možné nalepiť reflexnú fóliovú obrazovku), v prípade výmeny starú batériu demontujeme. Dávajte pozor, aby ste závitmi na oceľových rúrkach neprestrihli brúsku. Je lepšie ho vyčistiť kovovou kefou a vybaliť spojkový spoj odskrutkovaním matice.

Referencia. Ak sa z rôznych dôvodov niť stala nepoužiteľnou, budete musieť hľadať súpravu fréz na rúrky a orezať závitky na novej. V otvorených vykurovacích systémoch pracujúcich pod atmosférickým tlakom je povolené použitie kompresných spojok typu GEBO.

Ako vytvoriť správne označenie pre batériu:

 1. Určte stred okenného otvoru a označte ho na stenu zvislou čiarou.
 2. Po odstúpení od parapetu 7-10 cm nakreslite vodorovnú čiaru pomocou úrovne. Tento riadok označuje polohu horného konca chladiča.
 3. Zmerajte vzdialenosť od stredu zostavenej batérie k bodom zavesenia a položte ju vodorovne na obe strany zvislej čiary. Sekčný ohrievač môže byť pripevnený k stene a vytvárať značky oproti dvom krajným spojom.
 4. Zistite veľkosť od horného panelu po bod uchytenia chladiča a nastavte túto vzdialenosť nadol od predchádzajúcich značiek. Získajte najlepšie body za vŕtanie.
 5. Body dolných vešiakov sa dajú ľahko určiť: ustúpte o ďalších 50 cm-to je štandardná vzdialenosť ohrievačov od stredu k stredu. Existujú aj iné veľkosti – 300, 600 mm a tak ďalej..

Schéma označovania držiakov batérií

Po práci na označovaní stojí za to skontrolovať vzdialenosť od upevňovacích bodov k podlahe, najlepším spôsobom je pripevniť zostavenú batériu k stene

Pred označením nezabudnite skontrolovať vodorovnosť okenného parapetu. Ak stojí nerovnomerne a batériu zavesíte na úroveň, potom sa zo strany bude zdať, že je to radiátor, ktorý je krivo upevnený. Potom sa musíte nechať viesť sklonom parapetu.

Druhý moment: na to, aby vzduch odišiel cez kohútik Mayevsky, je ohrievač inštalovaný s miernym sklonom. Strana zariadenia, kde je umiestnený odvzdušňovací otvor, stúpa doslova o 1–2 mm, vizuálne takéto zošikmenie zostane neviditeľné.

Pri výmene radiátora za pripojenie k existujúcim rúrkam budete musieť zmerať ich polohu vzhľadom na okenný parapet a potom ich zviazať na výšku. Ako sa to robí, sprievodca vo videu ukáže:

Konečná fáza

Konečná inštalácia vykurovacích radiátorov sa vykonáva podľa jednoduchých pravidiel:

 1. Vyvŕtajte otvory, zatlačte hmoždinky a pripevnite vešiaky. Háčiky pre sekčné zariadenia sú zaskrutkované s prihliadnutím na najmenšie zahĺbenie 25 mm.
 2. Zaveste batériu na konzoly a vyskúšajte si vložky. Pre pohodlie nakreslite na stenu čiary..Ako správne zavesiť ohrievač
 3. Odstráňte chladič a vykonajte predbežné práce – vyrazte brázdy na skryté pokladanie, pripojte potrubia k diaľniciam, prilepte reflexnú clonu.
 4. Nakoniec nainštalujte ohrievač, pripojte potrubia a utiahnite americký.

  Bočné a spodné pripojenie ohrievača teplej vody

  Na fotografii vľavo – bočná spojovacia jednotka s obtokom, vpravo – spodné spojenie so skrytými pripojeniami

Aby ste úspešne naplnili systém chladiacou kvapalinou, nechajte uzatváracie kohúty a ventily otvorené. Ručný odvzdušňovací ventil musí zostať zatvorený, používa sa pri čerpaní vody alebo nemrznúcej zmesi.

Pri výmene radiátora ústredného kúrenia v hlavnej sezóne musí byť celý stúpač vypnutý. Na konci inštalácie zatvorte kohútiky na vstupe batérie a potom dodajte vodu do stúpačky. Akonáhle hluk chladiacej kvapaliny stíchne, najskôr pomaly otvorte horný kohútik, potom dolný. Odvzdušnite batériu.

Ako zavesiť batériu na izolovanú stenu

Niekedy majitelia domov izolujú vonkajšie steny zvnútra vrstvou peny alebo extrudovanej polystyrénovej peny 50 mm. Pri inštalácii batérie chladiča vzniká problém – štandardné háčiky sú príliš krátke a u dlhších dochádza k konzolovému zaťaženiu a ohybu. Je zrejmé, že je nereálne pripevniť k pene, iba k stene.

Jednoduché riešenie ponúka náš odborník Vitaly Dashko vo svojom videu. Technológia montáže batérie je nasledovná:

 1. Body pripevnenia označíme podľa vyššie uvedených pokynov.
 2. Na oceľový radiátor vezmeme drevenú lištu 5 x 5 cm (alebo podľa hrúbky izolácie) 600 mm alebo podľa veľkosti konzoly.
 3. Vystrihneme zvislé vybranie do peny, vložíme tam tyč a pripevníme ju na stenu akýmikoľvek spojovacími prvkami – hmoždinkami, kotvami, hmoždinkami.
 4. Ohrievač sme nasadili na štandardné závesy pripevnené k tyčiam.

Pozeráme video o inštalácii radiátora na izolovanú stenu:

Cena zariadenia

Približný výpočet zariadenia pre vykurovací systém domu o rozlohe 100 m2.

názov číslo Náklady (rubľov)
Kotol 1 40 000
Komín 2 m 3 000
Uzatváracie a spojovacie armatúry 1 2 000
Potrubné zariadenie pre kotolne 1 2 000
Sekcia chladiča 10 6 36 000
Súprava na montáž chladiča 6 1 800
Montážna konzola 24 1 000
Potrubie (polypropylén) 60 m 10 000
Kovanie (sada) 1 5 000
Celkom: 100 800

Náklady na inštalačné práce majstra budú stáť približne 50 000 – 60 000 rubľov.

Odborná rada

Niekoľko užitočných odporúčaní vám pomôže presnejšie určiť výber schémy:

 • pre byty je diagonálne pripojenie výhodné, ak má vykurovacie zariadenie 12 alebo viac sekcií;
 • optimálne je uprednostniť uhlopriečku, ak je vedenie dvojrúrkové;
 • vždy by ste sa mali snažiť zásobovať horný kolektor a vrátiť sa do dolného.

Pri vykurovaní s núteným obehom môžete uprednostniť uhlopriečku s jednorúrkovým systémom a napájacie potrubie napájať do dolného kolektora. Účinnosť vykurovania sa však znižuje.

  Ako funguje dlho spaľujúci uhoľný kotol-všetky výhody a nevýhody