Calla domov

Rastlina kala

Rastlina kala (Calla) je bylinná trvalka z čeľade Aroid. Kvetu sa hovorí aj zantedeschia, kala alebo arum. Vlasťou tejto nádhernej rastliny je Južná Afrika, kde kala rastie medzi močiarmi. Veľké listy s dlhými stopkami dosahujú jeden a pol metra, kvetenstvo v tvare ucha je orámované bielou prikrývkou. Keď je horúce a suché počasie, kvety vyžarujú ľahkú ovocnú arómu..

Callas sú kvety neviest a rafinovanej sofistikovanosti, ktoré potešia dlhým kvitnutím a nenáročnou dispozíciou. Nie každý vie, že kalu je možné pestovať nielen doma, ako izbový kvet, ale aj na osobnom pozemku vo dvoroch. V otvorenom poli si samozrejme vyžaduje zvýšenú pozornosť, ale pre takú vzácnu krásu je jej to odpustiteľné..

Calla je považovaná za rodinné kúzlo a symbol manželského šťastia. Zvyčajná biela kala je cenená pre svoj neobvyklý tvar púčikov, ktorý pozostáva zo širokého preplneného okvetného lístka a veľkého klasu, ktorý vyzerá uprostred. Exotický vzhľad kvetu nenecháva nikoho ľahostajným, takže sa mnohí rozhodnú začať kultúru na svojom parapete.

História pôvodu rastliny je plná tajomných legiend a povier. Európania majú napríklad vo zvyku prinášať na pohreby ľalie kala, preto ich často nazývajú kvetmi smrti za chrbtom. Veriť alebo neveriť v zastaranú vieru je však každého vec. U väčšiny záhradníkov spôsobujú nenáročné, dlho kvitnúce a viacfarebné kaly iba potešenie a obdiv..

Popis kala ľalií

Popis kala ľalií

Základ rastliny tvoria nahé stonky kvetov a veľké bazálne listové platne. Listy môžu mať rôzny tvar. Rozdiel vo vonkajšej štruktúre závisí od príslušnosti druhu. Na vrchole vegetačného obdobia sú taniere v tvare šípu namaľované v jasných prírodných tónoch: smaragd, malachit, horčica alebo tmavozelená. Lístie mnohých hybridných odrôd obsahuje biele škvrny. Výška dospelých kríkov je približne 1-2,5 m.

Ľalie kala kvitnú takmer kedykoľvek počas roka a nachádzajú sa všade. Okvetný lístok, z ktorého sa kalich rodí, je iba jeden. Pripomína viacfarebný alebo snehobiely prehoz, stočený do trubice s priemerom až 20 cm. Rúrkový prehoz sprevádza v strede umiestnené žlté ucho, ktoré kvitne drobnými kvetmi. Počas kvitnutia kaly vyžarujú okolo jemnú vanilkovú arómu.

KALLA doma. Legenda o pôvode KALLA. Vysádzanie a odchádzanie.KALLA doma. Legenda o pôvode KALLA. Vysádzanie a odchádzanie.

Stručné pravidlá pre pestovanie domácich kala

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o kaly doma..

Úroveň osvetlenia Rastlina preferuje dobre osvetlené miesta a dokonca aj čiastočný tieň..
Teplota obsahu Pre normálny rast rastlín je optimálna izbová teplota. V zime, počas odpočinku – do 14-18 stupňov.
Režim zavlažovania Rastlina je vlhkomilná a potrebuje výdatnú zálievku, najmä v období kvitnutia..
Vlhkosť vzduchu Vysoká vlhkosť je vhodná pre optimálny vývoj kvetov.
Pôda Optimálna pôda je zmes rašeliny, záhradnej pôdy, piesku a humusu (alebo zhnitého hnoja).
Top dressing Počas vegetačného obdobia je pôda obohatená o dusičnaté hnojivá. V čase tvorby púčikov sa začne s hnojením zlúčeninami fosforu a draslíka.
Prenos Je potrebná každoročná transplantácia cibuliek rastlín.
Prerezávanie Po čakaní na konečné sušenie listov sa rastliny odrežú pri koreni spolu so šípkami.
Bloom Vo vnútorných podmienkach kvitne dvakrát ročne, čas výskytu kvetov je máj a október..
Spiace obdobie Kvet má výrazné obdobie pokoja, ktoré začína koncom jesene..
Reprodukcia Hľuzy, semená, výhonky.
Škodcovia Vošky, roztoče.
Choroby Sivá a bakteriálna hniloba, neskorá pleseň, antrakóza.

Calla ľalia starostlivosť doma

Calla ľalia starostlivosť doma

Pestovanie kala doma je hračka, ak dodržiavate jednoduché pravidlá starostlivosti. Dokonca aj neskúsený pestovateľ sa dokáže vyrovnať s pestovaním kala v kvetináči, je však dôležité jasne rozlišovať medzi podmienkami zadržania..

Starostlivosť o domáce kaly, ktoré vstupujú do aktívneho vegetačného obdobia, a starostlivosť o ne počas vegetačného pokoja sa výrazne líšia. Aby sa zabránilo hnilobe a odumieraniu kvetu a aby sa dlhšie udržala sviežosť púčikov, je potrebné dodržiavať všeobecné pravidlá pestovania hľuzových rastlín..

Osvetlenie

Ľalie kala preferujú dobre osvetlené miesta a dokonca aj čiastočný tieň, takže pestovateľ si s tým nemusí robiť starosti. V bytoch je vhodnejšie umiestniť hrniec na parapety smerujúce na západ alebo na východ. Na južnej strane je okno zatienené priehľadným závesom alebo je kvetináč presunutý na obrubník, aby bol chránený pred slnkom. Výpočet však neberie do úvahy severnú stranu, kde sú denné hodiny oveľa kratšie. V lete môžete rastlinu vziať von a chrániť ju pred páliacim slnkom.

Teplota

Vnútorná kala

Optimálna teplota pre izbové kaly je 20-25 stupňov. Ak teplomer klesne na 8 stupňov, kvetina pravdepodobne nezomrie, ale kvitnutie bude narušené. Pri pestovaní pestrých odrôd sa pozoruje iný teplotný režim:

 • 18-20 stupňov je vhodná teplota pre aktívne rastúce lístie a uvoľnenie šípok;
 • 25-27 stupňov – teplota pre tvorbu a otváranie púčikov.
  Izbová ruža

Vyblednuté rastliny sa udržujú v teple týždeň. Potom môže byť kvetina pripravená na zimovanie. Ľalie kala všetkých odrôd sa obávajú prievanu, takže je lepšie držať hrnce uzavretými oknami..

Zalievanie

Na jar a v lete, keď kríkom rastú listy a vytvárajú púčiky, je pôda okolo rastliny hojne zvlhčená. Ďalšie zalievanie sa vykonáva na dobre vysušenej vrstve pôdy. Odrody oddenkov sa polievajú nižším spôsobom – paletou alebo tradičným spôsobom – zvlhčovaním pôdy zhora až po koreň. Kultivary pestované z hľúz nereagujú dobre na vlhkosť. Sú vybavené zalievaním cez paletu.

Objem zavedenej vody je určený stavom pôdy. Ak je horná vrstva suchá, na jeden dospelý krík sa spotrebuje asi 0,5 litra vody. Za slnečného počasia polievajte aspoň 2 krát do týždňa.

Voda na zavlažovanie sa chráni najmenej jeden deň a voda odobratá z vodovodu sa filtruje. Čím je voda mäkšia, tým lepšie. Zantedeschia radšej rastie vo vlhkej miestnosti. V suchom podnebí pôsobia rastliny letargicky a matne. Biele kaly potrebujú obzvlášť vlhkosť.

Úroveň vlhkosti

Vlhkosť kala

Na vytvorenie prijateľných podmienok vlhkosti pre kaly sa používa niekoľko metód:

 • v blízkosti hrnca je nainštalovaný kontajner s vodou;
 • kvetináč je umiestnený na podnose, kde sa nalievajú mokré kamienky;
 • rozstrekujte vzduch;
 • alebo si môžete kúpiť špeciálny zvlhčovač vzduchu.

Rastlina sa pravidelne utiera z prachu vlhkou špongiou, pretože široké listy sú vynikajúcim zberačom prachu. Odrody s pevnými bielymi púčikmi sa striekajú z rozprašovača.

Výber kapacity

Domáce ľalie kala sú vysadené v kvetináčoch s priemerom steny až 20 cm. Pre deti sú vhodné kompaktné kvetináče široké 10 cm. Výška kontajnera pre etiópske druhy by mala byť najmenej 60 cm, aby oddenok mal voľný priestor pre rast.

Pôda

Domáce kala môžete kúpiť v špecializovanom obchode alebo si ich môžete vyrobiť sami. Optimálna pôda na pestovanie kala v kvetináči je zmes rašeliny, záhradnej pôdy, piesku a humusu (alebo zhnitého hnoja). Uvedené zložky sa odoberajú v rovnakých množstvách.

Top dressing

Calla ľalie

Intenzita aplikácie a typ obväzu závisí od fázy, v ktorej sa kala nachádza. Napríklad vo vegetačnom období je pôda obohatená o dusičnaté hnojivá, ktoré zvyšujú rast opadavej hmoty. V čase tvorby púčikov sa začne s hnojením zlúčeninami fosforu a draslíka. Vďaka nim sa zvyšuje doba kvitnutia..

Doplnkové potraviny sa zavádzajú postupne, asi 20-25 dní po výsadbe. Zmesi dusíka sa kŕmia každé dva týždne. Granule draslíka a fosforu sa pridávajú trikrát mesačne.

Etiópske ľalie kala preferujú výživové zmesi predávané u pestovateľov orchideí. Cibuľové kaly majú doplnkové potraviny iba v prvom trimestri od začiatku vegetačného obdobia..

Prenos

Transplantácia a starostlivosť, kala.Transplantácia a starostlivosť, kala.

Transplantácia cibuľových a oddenkových kala sa výrazne líši. Etiópske druhy sú transplantované špecifickým spôsobom. Kríky sa zvyčajne presádzajú v júli. V novom kvetináči sú korene umiestnené na rovnakej úrovni ako v starom kvetináči. V jednom kontajneri navyše zakorení iba jeden krík. Oddenok je pokrytý zeminou, takže korene sú pokryté dvojitou vrstvou. Polievanie transplantátu.

Hľuzové kaly sa prenášajú na nové miesto iným spôsobom. Sadivový materiál sa suší pod slnkom niekoľko dní. Do jedného kvetináča je dovolené zasadiť 2-3 žiarovky. Substrát by mal pokryť cibuľky o 1 cm, presadené kvety zalievame 2. alebo 3. týždeň od okamihu výsadby. Transplantáciu je najlepšie vykonať v marci..

Spiace obdobie

Obdobie odpočinku domácich kala

Kala domáca má výraznú dobu odpočinku. Postoj k starostlivosti by preto mal byť v zásade opačný, aby rastlina, ako by mala, odpočívala a získala silu. Ak toto obdobie pokazíte vrchným obväzom alebo výdatnou zálievkou, môžete narušiť ďalší vývoj púčikov a trvanie kvitnutia kríkov..

U viacfarebných kala (alebo Mix) sa pokojný stav vyskytuje neskoro na jeseň. Iba na jar sa prebúdzajú zo zimného spánku. Pochopiť, že kvetina sa pripravuje na dovolenku, je celkom jednoduché:

 • okvetné lístky menia farbu z farby na pevnú zelenú;
 • listy listov klesajú;
 • rastlina stráca svoju dekoratívnu hodnotu.

Po čakaní na konečné sušenie listov sa ľalie kala odrežú v koreni spolu so šípkami. Hľuzy extrahované zo zeme sa otrasú zo substrátu a umiestnia sa do papierových vriec s pilinami. Hľuzy sa teda úspešne skladujú až do jari. Je dôležité, aby sa teplota v miestnosti stabilizovala na 5 stupňov. Budúci sadivový materiál nie je potrebné zalievať a hnojiť.

  Izbový jazmín

Odrody oddenkov spia v letných mesiacoch, keď sa pozoruje žltnutie listov. Kvetináče sú premiestnené von, mimo slnka a dažďa. V lete je možné kala vysadiť priamo pod stromami. Čerstvý vzduch im len prospeje. S príchodom jesenného chladného počasia ich však presadia späť do kvetináča..

Na zimovanie sú ľalie kala preskupené vo vyhrievaných miestnostiach, kde sa ukazovatele teploty udržiavajú v rozmedzí 14-18 stupňov. Aby žiarovka prežila v zime a v lete bohato kvitla, je materiál starostlivo skladovaný a chránený pred vlhkosťou a plesňou..

Bloom

Kaly v hrnci

Vo vnútorných podmienkach kvety kala kvitnú dvakrát ročne, čas výskytu kvetov je máj a október. Kvety sú vhodné na rez. Počas obdobia kvitnutia potrebuje rastlina dobré zalievanie. Po odkvitnutí je potrebné kaly zalievať raz týždenne. Niektorí pestovatelia kvetov používajú nasledujúcu technológiu: od začiatku augusta sa zalievanie zastaví a obnoví sa po mesiaci a pol..

Úspešné kvitnutie ľalií kala doma závisí od nasledujúcich podmienok:

 • Správna starostlivosť počas vegetačného obdobia.
 • Úplný odpočinok rastliny v období jeseň-zima.
 • Hnojenie minerálnymi hnojivami počas dozrievania a otvárania púčikov.
 • Včasná transplantácia.
 • Dĺžka denného svetla (zlé osvetlenie spôsobuje žlté lístie).

Chovné metódy pre domáce kaly

Chovné metódy pre domáce kaly

Ľalie kala v kvetináči sa množia pomocou hľúz, potomstva a semien. Prvé dve metódy pestovatelia kvetov používajú najčastejšie..

Propagácia hľúz

Tieto podzemné orgány sú prítomné vo farebných odrodách. Na začiatku sú dcérske žiarovky oddelené od spoločného koreňového systému. Deti si vyberajú hrúbku nie väčšiu ako 0,5 cm. Nebudete musieť vyvíjať špeciálne úsilie, žiarovky sa ľahko odrazia. Plátky sú posypané drveným uhlím, aby nevyvolali infekciu.

Chov hľúz je najpohodlnejší, pretože v priebehu roka sa nahromadí veľa detí.

Malé mladé cibuľoviny sa pestujú v rašelinovo-piesočnatom substráte. Hľuzy sa uchovávajú v škatuliach alebo hrncoch v teplej miestnosti. Deti s priemerom 1,5 až 2 cm je možné zasadiť do zeme bez predbežnej prípravy.

Reprodukcia divízie hľúz kalaReprodukcia divízie hľúz kala

Pestovanie zo semien

Metóda rozmnožovania osiva je namáhavá a nezabezpečuje stopercentné klíčenie. Táto metóda je obľúbená u chovateľov, ktorí pestujú kala na komerčné účely..

Zvážte postup množenia osiva:

 1. Pred sejbou sa materiál namočí na 6 hodín do špeciálneho stimulátora rastu.
 2. Namočené semená sa vylejú na vlhkú handričku a uložia sa na parapet, kým sa nevyliahnu. Nezabudnite obrúsok znova navlhčiť vodou.
 3. Semená s klíčkami sa vysejú do zmesi rašeliny a piesku do hĺbky maximálne 1 cm. Tu zostanú, kým nebudú silnejšie.
 4. Aby sa zabránilo hnilobe plodín, zalievajú sa paletou..

Reprodukcia pomocou výhonkov

Rozmnožovanie výhonkov je vhodné pre biele kaly. Oddenok týchto kvetov obsahuje mnoho malých potomkov. Niektorí majú čas získať vlastné klíčky. Potomstvo sa opatrne odreže čistým nabrúseným nožom a miesto rezu sa dezinfikuje. Sú celkom nezávislí, rýchlo sa prispôsobujú novému miestu a v starostlivosti sú nenároční..

Potomstvo, na ktorom sú zachované body rastu a korene, je oddelené od hlavného kríka. Aby sa odrezalo čo i len jedno potomstvo, kvet sa úplne zbaví všetkých detí, inak rastlina získa kvety.

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia domácich kala

Medzi bežné choroby domácich kala patria:

 • Sivá hniloba – žltkasté bolestivé škvrny na listoch a kvetoch, ktoré pod vplyvom vlhkosti hnednú a zarastajú sivou nadýchanou burinou.
 • Bakteriálna hniloba – keď najskôr dôjde k hnilobe pozemných orgánov kvetu a potom infekcia prejde do oddenku.
 • Neskorá pleseň – prejavuje sa vo forme ostrého žltnutia listov a stopiek. Pri zmene farby krík čoskoro vyschne.
 • Antrakóza je ďalšou chorobou spojenou s výskytom hnedých pruhov na povrchu listov. V priebehu času sa ohniská zväčšujú a platničky praskajú a odumierajú..

Kríky postihnuté bakteriálnou hnilobou sú takmer odolné voči liečbe. Kvety sú vykopané a zničené mimo miesta. V počiatočnom štádiu je možné zastaviť infekciu sivou hnilobou, neskorou plesňou a antrakózou..

Z hmyzu kaly ľalie priťahujú vošky a roztoče. Vošky je možné ľahko spozorovať podľa lepkavých škvŕn na listoch. Roztoč pavúka zanecháva na pozemných častiach sotva viditeľnú pavučinu. Na záchranu rastliny pred hmyzom sa používajú insekticídne prípravky, ktorými sa ošetrujú listy a stopky..

Prečo ľalie kala nekvitnú

Prečo ľalie kala nekvitnú?Prečo nekvitnú ľalie kala?

Chyby pri pestovaní domácich kala počas aktívneho rastu vedú k tomu, že kríky zle kvitnú a púčiky vyzerajú neatraktívne.

Kvitnutie vyžaduje kala ľalie veľa energie. Na doplnenie zásob živín sa kríky oplodňujú dusíkatými a fosforečno-draselnými hnojivami. Doplnkové kŕmenie by malo byť pravidelné.

  Štepenie izbových rastlín

Biele kaly nebudú kvitnúť, ak budú potomstvo odrezané. Farebné odrody sú menej rozmarné, akumulácia detí však môže viesť k nedostatku púčikov. Nezabudnite tiež na povinnú ročnú transplantáciu. Pôda bez živín brzdí pučanie.

Dostatočné osvetlenie je považované za záruku bohatého kvitnutia. V čiastočnom tieni rastlina samozrejme nezomrie, ale ani nebude kvitnúť bujne..

Často kladené otázky o pestovaní kala v hrnci

 • Môžu byť hľuzy ponechané prezimované v zle zatienených oblastiach? Úroveň osvetlenia počas skladovania žiaroviek žiadnym spôsobom neovplyvňuje klíčenie alebo bezpečnosť sadivového materiálu. Niektorí pestovatelia obalia hľuzy papierom a uložia ich do priehradky na zeleninu v chladničke alebo v pivnici..
 • Zmrznú izbové kaly, ak vezmete hrniec v lete von? Čerstvý vzduch nepoškodí odrody oddenkov a hľuzovité druhy možno bezpečne transplantovať do záhrady.
 • Prečo ľalie kala lámu stopky s listami? Stopky niekedy nevydržia ťažké listy a lámu sa. To sa môže stať aj vtedy, keď rastlina nemá dostatok svetla a tiahne sa, alebo keď je nedostatočne zalievaná. Aby sa znížilo poškodenie, okolo puzdra je nainštalovaný rám alebo je kmeň zviazaný..

Druhy a odrody kala ľalie s fotografiami a menami

Existuje niekoľko typov kala: etiópsky, Elliot a Remann. Pod spoločného menovateľa spadajú aj medzidruhové hybridy. V starej botanickej literatúre však boli donedávna popísané iba 2 druhy: etiópsky a močiar. Nedávno sa vedci rozhodli spojiť všetky kvitnúce kaly do jedného rodu. Vyššie uvedené názvy kvetov sú šľachtené špeciálne na predaj v mnohých krajinách a potom sa vyvážajú do rezaných kytíc. Aby sa zjednodušila terminológia v kvetinárskom priemysle, kaly boli zlúčené pod jedným názvom..

Calla etiópska (Calla aethiopica)

Calla Etiópčan

Rovnako známa odroda, ktorá sa líši v type koreňového systému. Ak má zvyšok rodiny ako hlavný podzemný orgán žiarovky (hľuzy), potom z podzemku vyrastá etiópska kala. Koreň obklopuje veľký počet potomkov. Tento pomerne veľký druh dosahuje meter na výšku. V chladnom podnebí je dlho v pokoji.

Kultúra je vlhkomilná, zdobená šípovitými listami, často pripomínajúcimi srdce. Textúra listu je hustá a mäsitá. Dĺžka najväčších dosiek je až 0,5 m a šírka až 0,25 m. Tento druh sa vyznačuje jasne zelenou farbou. V niektorých odrodách nie sú listy monochromatické, ale s bielymi škvrnami..

Biele lievikovité kvety sedia na vzpriamenom, rovnomernom pedunku. Okvetné lístky sa na koncoch roztiahnu a vo vnútri skryjú žltkastý klas.

Medzi bežné odrody etiópskeho druhu patria:

 • Zelená bohyňa – kvet s exotickým dvojfarebným závojom. Hlavný tón púčika je biely, ale bližšie k stonke sa stáva svetlo zelenou.
 • Childsiana – krátky krík, ktorý sa vyznačuje predĺženým kvitnutím za predpokladu, že sa budú dodržiavať pokyny k starostlivosti.

Etiópske kaly je možné kvitnúť dvakrát ročne. Rastlina prvýkrát otvára svoje púčiky v máji. Na šípkach držia až do polovice júna. Opätovné kvitnutie nastáva v septembri a trvá do prvého chladného počasia v októbri..

Calla elliottiana

Calla Elliott

K predstaviteľom tohto druhu patria veľké hľuzovité kaly s širokými srdcovitými alebo oválnymi listami. Povrch platní je posiaty malými bielymi škvrnami, ktoré sú nápadné na pozadí tmavozelenej zelene.

Vnútorná časť okvetného lístka, podobne ako kukuričný klas, má citrónovú farbu a vonkajšia časť je zelená. V dôsledku hromadnej hybridizácie je v predaji mnoho rôznych farebných odrôd Elliot:

 • Vermeer – kvet zdobený zúbkovanými vlnitými listami a neobvyklým lievikom. Vo vnútri bieleho prehozu je jasne viditeľná purpurová škvrna..
 • Čiernooká kráska – líši sa krémovými kvetmi s tmavofialovým stredom.
 • Žltý roh – tradičný obyvateľ záhradných pozemkov.

Calla rehmannii

Calla Remannová

Trpasličí cibuľovité kvety sa nazývajú Remanna. Ich stonky sotva dosahujú pol metra. Tento druh sa používal na vytváranie pestrých ružových, orgovánových, purpurových a dokonca čiernych hybridných odrôd..

Nasledujúce odrody sú obzvlášť zaujímavé:

 • Večer – pestované tmavofialové kvety.
 • indiánske leto – má lieviky s granátovým tienidlom.
 • Chameleón – broskyňovo-zlatý hybrid.

Calla Mix

Calla Mix

Na stránkach moderných kvetinárskych encyklopédií existujú odrody ako Calla lilies Mix – mohutné kríky s farebnými farebnými kvetmi, sediace na paliciach alebo alpské šmýkačky. Názov „Mix“ sa však týka iba zmesi rôznych odrôd, ktoré sa pestujú v jednom kvetináči. Na takéto experimenty sú vhodné iba hybridy Remanna alebo Elliota s podzemnými orgánmi vo forme hľúz. Rastliny odnože neradi koexistujú s kýmkoľvek a delia sa o črepník.