Drimiopsia

Drimiopsis - domáca starostlivosť. Kultivácia, transplantácia a reprodukcia Drimiopsis. Popis, typy, fotografie

Drimiopsis alebo ledeburia – kvitnúca rastlina rodiny špargle a podrodiny hyacintov – kvitne po celý rok, je nenáročná v starostlivosti, žije v dobrých podmienkach viac ako 10 rokov. Je to trvalka so škvrnitými svetlými a tmavozelenými listami, rozšírená na africkom kontinente. Kvitne bielymi kvetmi, zhromaždenými v uchu alebo štetcom, po 20-30 kusoch. Práve v tomto sa líši od eucharis, ktorá je mu veľmi podobná a ktorá kvitne úplne iným spôsobom..

Populárne typy drimiopsie

Populárne typy drimiopsie

Drimiopsis má viac ako 20 druhov, ale medzi izbovými rastlinami sú obľúbené iba dva: Drimiopsis Kirka a Drimiopsis bodkované.

Drimiopsis Kirk alebo Ledeburia bothrioid

Cibuľatá rastlina, trvalka s okrúhlou bielou žiarovkou. Listy sú široké, špicaté – až 5 cm široké a 35 cm dlhé. Hore sú jasne zelené škvrnité, nižšie sú obyčajné, svetlo zelené. Stopky sú veľmi malé alebo chýbajú. Kvitne od marca do septembra drobnými klasovitými kvetmi. Dorastá do výšky 40 cm.

Drimiopsa bodkovaná alebo petiolárna ledebúria

Cibuľatá rastlina, trvalka. Listy sú predĺžené, srdcovité, v strede široké a na koncoch ostré. Majú rovnaký škvrnitý vzor ako predchádzajúci druh, ale jeho stopky sú dlhé, až 15 cm Kvitne od polovice jari do júla bielymi, sivastými alebo žltými drobnými kvetmi so slabou príjemnou vôňou. Počas vegetačného pokoja zhodí časť lístia na jeseň a v zime, pričom predtým zmenil farbu na jednu farbu. Podľa tohto znaku môžete určiť, že opad listov čoskoro príde. Na jar budú nové listy rásť s rovnakými farbami.

Starostlivosť o drimiopsiu doma

Starostlivosť o drimiopsiu doma

Poloha a osvetlenie

Osvetlenie je predpokladom dobrého rastu a krásnej farby listov. Čím je jasnejší, tým lepšie. Drimiopsis dobre znáša priame slnečné svetlo, ale v lete, v obzvlášť horúcich dňoch, je lepšie ju zatieniť. Rastlinu by ste nemali dávať hneď po získaní alebo dlhodobom nedostatku správneho osvetlenia na slnku, aby ste si ju plynule zvykli na aktívne slnečné svetlo..

  Dendrobium nobile orchidea

Teplota

Pohodlná teplota pre Drimiopsis je obvyklá izbová teplota, v rozmedzí + 20-25 stupňov, na jeseň av zime je žiaduce znížiť ju na 14 stupňov Celzia.

Zalievanie

V období aktívneho rastu a kvitnutia treba rastlinu podľa potreby polievať.

V období aktívneho rastu a kvitnutia treba rastlinu podľa potreby polievať, aby pôda v črepníku nevyschla. Príliš časté a výdatné zavlažovanie je nežiaduce kvôli možnému hnilobe žiarovky. V jesenných a zimných mesiacoch kľudového obdobia potrebuje drimiopsa malé množstvo vlahy, preto ju treba polievať menej často, ale nie presušovať..

Vlhkosť vzduchu

Mokrý vzduch alebo suchý – vnútorné typy Drimiopsis sú rovnako dobre tolerované oboma. Dodatočná vlhkosť nie je potrebná, ale môžete listy postriekať alebo utrieť, aby ste odstránili prach.

Pôda

Pôda pre Drimiopsis by mala byť voľná a výživná.

Pôda pre Drimiopsis by mala byť voľná a výživná. V obchodoch si môžete kúpiť hotovú zmes pre cibuľovité rastliny – dobre drží vlhkosť. Ak pôda nie je dostatočne hustá, pridá sa k nej piesok alebo rašelina s perlitom. Sodná pôda je tiež v poriadku. Hrniec musí mať nevyhnutne drenážny otvor.

Top dressing a hnojivá

Hnojivá môžete do pôdy nanášať 1-2 krát za mesiac, v jarných a letných mesiacoch. Ako vrchný dresing sa používajú soli draslíka, fosforu, dusíka a vápnika – rovnaké ako pre kaktusy.

Prenos

Rastliny sa presádzajú každý rok – mladé a raz za 2-3 roky – dospelé. Kontajnery na drymiopsis sa odoberajú plytké a široké, na dno musí byť umiestnená drenážna vrstva.

Náchylnosť k chorobám a škodcom.

Reprodukcia drimiopsie

Reprodukcia drimiopsie

Drimiopsu je možné množiť delením žiaroviek a semien. Žiarovky sa vyberú tesne pred transplantáciou rastliny. Žiarovky poškodené pri delení by mali byť ošetrené dreveným uhlím..

Drimiopsa sa môže množiť aj s listami. Sú oddelené na spodnej časti žiarovky spolu so základňou stopky a sú zakorenené vo vode alebo v rašelinovej zmesi s perlitom. List môžete nakrájať na malé kúsky 4-5 cm a zasadiť do pôdnej zmesi s trávnikom a pieskom.

  Calla domov

Choroby a škodcovia

Táto rastlina je extrémne zriedkavo postihnutá chorobami, len niekedy na ňu môže zaútočiť vodný hmyz alebo roztoč. Kliešťa sa môžete zbaviť mydlovou vodou, stieraním listov ním alebo postrekom vodou zohriatou na 50 stupňov pomôžu insekticídne prípravky z vošiek alebo šupinatého hmyzu.

Problémy s rastúcou drimiopsou

Problémy s rastúcou drimiopsou

V prípade vážneho porušenia podmienok zadržania Drimiopsisu môžu nastať nasledujúce problémy:

  • Nadmerné zalievanie – stopky sčernejú, čo znamená, že žiarovka začala hniť a je potrebná naliehavá transplantácia..
  • Slabé osvetlenie – stopky sú natiahnuté, listy blednú. Je potrebné zvýšiť kvalitu svetla presunutím hrnca na jasnejšie miesto alebo použiť ďalší zdroj, napríklad žiarivku.
  • Nedostatočná drenážna vrstva – biele usadeniny na zemi. Eliminované transplantáciou.
  • Nedostatočné zalievanie – vädnutie listov.

Drimiopsis vo vnútorných podmienkach dobre rastie a vyzerá skvele, dodáva miestnosti individualitu, čistí vzduch a vytvára útulnosť.