Kamélia

Kamélia

Kamélia (Camellia) je kvitnúca rastlina z čeľade čajovníkovité. Môže rásť ako vždyzelený ker alebo malý strom. V prírode sa kvet nachádza v Ázii a na Filipínach. Kaméliu môžete mať doma. Uprednostňuje veľké priestory, dostatok svetla a chladu. Ako izbová rastlina sa pestuje iba japonská kamélia. Existuje aj čínska kamélia, ale ako viete, je to druh čaju..

Popis kamélie

Popis kamélie

Kamélia je ker alebo malý strom. Výška kríka môže dosiahnuť 50 cm a strom – 3 m. Rastlina má lesklé kožovité listy bohatej tmavozelenej farby. Listové dosky sú umiestnené na krátkych stopkách, majú vajcovitý tvar, špičky môžu byť ostré alebo zaoblené. Dĺžka listov je 6-8 cm Kvety majú priemer 4 až 15 cm, ich farba je najčastejšie červená, ružová alebo biela, nachádzajú sa pestré odrody. Tvar okvetných lístkov je okrúhly alebo široký oválny. V strede otvorených púčikov je veľa tyčiniek.

Japonská kamélia – tajomstvá starostlivosti a údržby doma. Svetlá z vašej záhradyJaponská kamélia - tajomstvá starostlivosti a údržby doma. Svetlá z vašej záhrady

Stručné pravidlá pre pestovanie kamélie

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o kaméliu doma.

Úroveň osvetlenia Uprednostňuje sa jasné rozptýlené svetlo bez priameho slnečného svetla.
Teplota obsahu Na jar a v lete – 20-25 stupňov, v období tvorby púčikov – 16-18 stupňov, v zime – 12 stupňov.
Režim zavlažovania Zalievanie je potrebné pravidelne, ale bez stagnácie vlhkosti.
Vlhkosť vzduchu Čím vyššie, tým lepšie – je potrebné pravidelné postrekovanie.
Pôda Za optimálnu pôdu sa považuje ľahká výživná pôda s pH najviac 5.
Top dressing Každý rok na jar organické hnojenie a od marca do augusta – komplexné minerálne hnojivá.
Prenos Pri mladých rastlinách sa transplantácie vykonávajú každoročne, potom – raz za 3 roky..
Prerezávanie Na vytvorenie hustej koruny je potrebné zovretie.
Bloom Kvitnutie rôznych druhov trvá od novembra do marca.
Spiace obdobie Spiace obdobie nastáva počas kvitnutia..
Reprodukcia Najčastejšie sa používajú odrezky, ktoré sa môžu množiť osivom a štepením.
Škodcovia Roztoče, pavúky, šupinatý hmyz, strapky, červy.
Choroby Choroby sú najčastejšie spôsobené porušením podmienok väzby a nesprávnej starostlivosti.

Kamélia nemá rada prievan a ťažkú ​​vlhkú pôdu. Počas vzhľadu púčikov nemôžete krík otočiť.

Domáca starostlivosť o kaméliu

Domáca starostlivosť o kaméliu

Rastlina zostane zdravá a silná, ak budú dodržiavať všetky pravidlá pestovania. Kamélia je pomerne zložitá a rozmarná rastlina, ale náležitá starostlivosť, výber osvetlenia, pôdy, teploty a zalievania povedú k sviežemu a bohatému kvitnutiu..

Osvetlenie

Rovnako ako ostatné tropické rastliny, kamélia vyžaduje jasné rozptýlené osvetlenie. V tomto prípade sa ker bude cítiť dobre a bohato kvitne. Priame slnečné svetlo by sa nemalo dotýkať listov. Kaméliu je najlepšie držať na oknách s východnou alebo západnou orientáciou alebo mierne ďalej od južného okna..

Aby sa krík vyvíjal rovnomerne, kvetináč s rastlinou sa pravidelne obracia na druhú stranu k svetlu. To sa dá urobiť pred položením púčikov. Kamélia, ktorá získala farbu, je lepšie nerušiť.

  Dámska papuča

Teplota

Kamélia

Na rast kamélie je izbová teplota vhodná v rozmedzí 20-25 stupňov. Aby ker kvitol, na jeseň av zime musí byť teplota znížená na 16-18 stupňov. Pri vyšších sadzbách môže rastlina odhodiť púčiky. Ideálna teplota pre obdobie kvitnutia je 12 stupňov.

Režim zavlažovania

Nalejte kaméliu studenou vodou. Rastlina potrebuje mäkkú vodu – to sa dá dosiahnuť varením alebo predbežným zmrazením a rozmrazením. Každé 2 týždne sa do vody pridá niekoľko kvapiek citrónovej šťavy na zavlažovanie, aby sa kyslosť pôdy udržala na požadovanej úrovni..

Okolo kamélie vytvoríte vhodnú mikroklímu umiestnením kvetináča na paletu s mokrou expandovanou hlinkou. Od konca júla sa množstvo aplikovanej vody zníži, aby sa spomalil rast výhonkov a stimuloval výskyt pukov..

Vlhkosť vzduchu

Rastlina uprednostňuje prostredie s vysokou vlhkosťou. V interiéri by sa kamélia mala postriekať denne jemným postrekom, ktorý vytvára vlhkú hmlu. Na postrek je lepšie použiť mäkkú (rozmrazenú alebo prevarenú) vodu pri izbovej teplote. V tomto prípade nezostanú na listoch belavé škvrny. Počas postupu by ste sa mali vyhnúť kvapkám vody na kvety a neotvorené púčiky.

Pôda

Pôda pre kaméliu

Pôda pre kaméliu by mala byť priepustná a priedušná. V ťažkej a hustej pôde bude voda stagnovať a Zem rýchlo okyslí. Na výsadbu je lepšie použiť zmes, ktorá obsahuje:

 • 2 diely rašelinovej rašeliny;
 • 2 kusy listovej zeme;
 • 2 časti zeminy;
 • 2 diely ihličnatého steliva.

K týmto komponentom pridajte 1 časť piesku a humusu. Kamélia potrebuje kyslú pôdu s pH najviac 5 jednotiek. Horná vrstva pôdy sa periodicky vymieňa pomocou rašelinovej rašeliny.

Top dressing

Rastlina pozitívne reaguje na organické hnojenie. Pri výmene vrchnej vrstvy pôdy v kvetináči pridajte rašelinovú rašelinu a humus. Na jar a v lete, každé 2,5-3 týždne, sa kamélie kŕmia tekutým hnojivom pre orchidey. Komplexná príprava obsahuje všetky prvky potrebné pre ker. Od augusta sa dávky hnojív postupne znižujú.

Prenos

Transplantácia kamélie

Krík nemá rád, keď ho rušia jeho korene, obzvlášť u dospelých rastlín. Mladé kamélie sa transplantujú každoročne a vyberajú hrniec s priemerom 2 až 3 cm väčším ako predchádzajúci. Transplantácia by sa mala vykonať metódou prekládky hlinenej kómy.

Začínajúc od 3 rokov sa krík transplantuje každé 3 roky skoro na jar. Ornicu je potrebné každoročne vymieňať. Staršie rastliny, najmä tie, ktoré sú vysadené vo veľkých kadiach, transplantácii nevadia. Stačí odstrániť hornú vrstvu pôdy s hrúbkou 5-7 cm a dať novú.

Prerezávanie

Prerezávanie by sa malo vykonať pred opätovnou výsadbou kamélie, potom bude pre korene rastlín jednoduchšie vyrovnať sa so zásobovaním vzdušnej časti živinami. Najúspešnejším obdobím postupu je skorá jar. Hĺbka rezu závisí od odrody. Napríklad odroda Reticulata sa strihá veľmi opatrne. Hlbšie prerezávanie je prijateľné pre ostatné druhy..

  Akú vodu zalievať izbové rastliny

Naraz sa odstráni maximálne 1/3 všetkých výhonkov. Formatívne prerezávanie sa vykonáva každé 2 roky. Počas postupu sa odstránia slabé a skrútené výhonky, poškodené listy. Na vytvorenie koruny sa používa aj zovretie vrcholov konárov. Potom, čo krík vybledne, môžete vetvy trochu skrátiť – to stimuluje kladenie kvetných pukov. Počas kvitnutia sa odstránia všetky zvädnuté púčiky..

Bloom

Kvitnúca kamélia

Kamélia môže kvitnúť v rôznych časoch, závisí to od odrody. Kvitnutie rôznych druhov trvá od novembra do marca. Otvorený kvet môže zostať na rastline až 3-4 týždne. Na dobrý rast a bohaté kvitnutie kamélie musíte poskytnúť vhodné podmienky a náležitú starostlivosť..

Počas kvitnutia je možné do hrnca z hrnca vložiť mokrý mach. Postrek v tejto dobe je kontraindikovaný, pretože vniknutie vlhkosti do kvetov má zlý vplyv na ďalšie kvitnutie.

Spiace obdobie

Spiace obdobie nastáva počas kvitnutia. Vo zvyšnom čase kamélia aktívne rastie a získava listovú hmotu.

Metódy chovu kamélie

Metódy chovu kamélie

Kaméliu je možné množiť osivom a vegetatívnymi metódami. Niekedy sa na reprodukciu používa štepenie. Výsledok bude musieť dlho čakať. Najjednoduchší spôsob propagácie kamélie odrezkami pomocou materiálu, ktorý zostal po prerezaní.

Rozmnožovanie odrezkami

Ako sadivový materiál sú vhodné zdravé pololignifikované odrezky s 3-5 listami. Výsadbový materiál sa zberá v januári alebo v júli. Dĺžka každého rezania by mala byť najmenej 8 a nie viac ako 15 cm Spodný rez je vyrobený pod šikmým uhlom, listy sú úplne odstránené. Rez je spracovaný “Kornevinom”. Zakorenenie sa vykonáva v zmesi rašeliny a piesku.

Zhora musí byť nádoba pokrytá filmom, aby sa vytvorili skleníkové podmienky. Prístrešok sa denne zvyšuje na vetranie, pôda sa udržiava vlhká. Nádoba s odrezkami by mala mať teplotu 20-25 stupňov.

Budete musieť počkať, kým sa korene objavia od 2 mesiacov do šiestich mesiacov. Potom, čo je mladá rastlina zasadená do výživnej pôdy, je jej koruna zovretá, aby sa indukovalo vetvenie. Nový exemplár bude kvitnúť za 3-4 roky, predtým je potrebné ho tiež zovrieť, čím sa stimuluje proces tvorby pukov..

Reprodukcia kamélieReprodukcia kamélie

Pestovanie zo semien

Metóda chovu semien pre kaméliu je dosť namáhavá, preto sa používa zriedka. Napriek tomu, že rastliny vypestované zo semien úplne kopírujú všetky materské vlastnosti, na kvitnutie si budú musieť počkať aj 5-7 rokov. Pred výsevom semien dbajte na ich trvanlivosť. Pôda by mala pozostávať z rašeliny zmiešanej s pieskom v rovnakých pomeroch. Plodiny sa držia pod priehľadným krytom na teplom mieste. Hneď ako sa na sadeniciach objaví niekoľko listov, sú ponorené do oddelených kvetináčov..

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia kamélie

Ochorenia kamélie sú najčastejšie spôsobené porušením podmienok zadržania a nesprávnej starostlivosti. V takom prípade sa môžete stretnúť s nasledujúcimi problémami:

 • rozpad koreňov – to sa zvyčajne stáva, ak je krík neustále zaplavovaný;
 • odpadávanie nevyfúknutých púčikov – problém môže nastať v dôsledku prudkého poklesu teploty, presušenia pôdy, mechanického namáhania;
 • vzhľad sivých škvŕn na listoch – to znamená, že rastlina bola napadnutá hubou, na ošetrenie sa musia použiť fungicídy;
 • hnedé škvrny na listových doskách – podobný príznak sa objavuje v dôsledku oparenia na slnku alebo v dôsledku nadmerného zalievania.
  Izbový jazmín

Ak je vzduch v miestnosti príliš suchý, roztoče a mušky môžu zaútočiť na kaméliu. Na oslabenú rastlinu často útočí šupinatý hmyz, strapky, drobný hmyz.

Druhy a odrody kamélie s fotografiami a názvami

Druhy a odrody kamélie s fotografiami a názvami

Doma sa najčastejšie vysádza jeden z troch typov kamélií:

 • Čínsky (čajový krík);
 • Mountain alebo Miyagi;
 • Japonský.

Každý druh ako výsledok chovateľskej práce dnes predstavuje mnoho odrôd s rôznymi farbami a tvarmi púčikov. Niektoré odrody kvitnú výdatnejšie, iné majú menej púčikov. Japonská kamélia je považovaná za najobľúbenejšiu. Tento druh je v domácej kultúre najnáročnejší. Populárne odrody japonskej kamélie majú inú farbu a stupeň zdvojenia kvetov..

Camellia Giulio Nucci

Camellia Giulio Nucci

Okrajové karmínové okvetné lístky tejto odrody majú zaoblený alebo predĺžený tvar, usporiadané v radoch. Stred pozostáva zo stočených úzkych okvetných lístkov, ktoré pripomínajú kučery. Stred kvetu zdobia žlté tyčinky.

Camellia Double White

Camellia Double White

Listy kríka sú predĺžené. Kvety sú sférické, dvojité, snehobielej farby. V strede otvoreného púčika sú viditeľné žlté tyčinky. Okraje okvetných lístkov sú zvlnené.

Camellia Margaret Davis

Camellia Margaret Davis

Rastlina je polodvojitá odroda s dvojfarebnými kvetmi do priemeru 10 cm Hlavný tón okvetných lístkov je biely, pozdĺž okraja je ružový alebo červený okraj široký až 5 mm. Vonkajšie okvetné lístky sú veľké, zaoblené, vnútorné sú krátke, vriace biele. Existujú odrody s malinovými škvrnami.

Camellia Lady Campbell

Camellia Lady Campbell

Táto odroda vytvára vysoké rozvetvené kríky so sýto sfarbenými listami a šarlátovými dvojitými kvetmi. Priemer otvorených púčikov je 10 cm.Niekedy na okvetných lístkoch sú sotva viditeľné ľahké ťahy. Odroda Lady Campbell kvitne veľmi bohato.

Užitočné vlastnosti kamélie

Užitočné vlastnosti kamélie

Rastlina kamélie nielen zdobí interiér, ale má aj užitočné vlastnosti. Napríklad:

 • mladé listy po špeciálnom spracovaní sa používajú na výrobu čaju;
 • s odvarom listov môžete vlasy opláchnuť, aby ste im dali špeciálny lesk;
 • silice extrahovaná z rastliny sa používa vo farmakológii a pri výrobe kozmetiky.

Kameľový ker rastúci v dome harmonizuje priestor. Rastlina vydáva pozitívnu energiu, ktorá má priaznivý vplyv na vzťah rodinných príslušníkov. Ak do spálne vložíte kaméliu, manželom sa zlepší kvalita intímneho života..