Najnáročnejšie izbové rastliny

Najnáročnejšie izbové rastliny

Izbové rastliny pomáhajú vyzdobiť byt a urobiť ho pohodlnejším. Malý prírodný kútik v miestnosti pomáha zmierniť únavu z tempa mestského života. Toto pravidlo je však relevantné iba vtedy, ak sú všetky rastliny zdravé a vyzerajú upravene. Nie vždy je možné nájsť si dostatok času a úsilia na plnú starostlivosť o kvety. V tomto prípade sa vynikajúcim riešením stanú nenáročné izbové rastliny, ktoré nevyžadujú údržbu určitých podmienok a pevne vydržia možné medzery v starostlivosti. Takéto druhy tiež čistia vzduch a sú príjemné pre oči, ale majú menej rozmarnú povahu..

Nenáročné rastliny sú okrem vyťažených kvetinárstiev vhodné aj pre začínajúcich kvetinárstiev. V tomto prípade bude riziko chyby v starostlivosti oveľa nižšie ako pri pestovaní náročného exotického kvetu. Po štúdiu rozsahu takýchto druhov bude ľahké vybrať si pre seba najvhodnejšiu kultúru..

Vlastnosti nenáročných kvetov

Vlastnosti nenáročných kvetov

Nenáročné rastliny majú niekoľko spoločných znakov, ktoré im umožňujú zaradiť sa do tejto skupiny:

  • Odolnosť voči suchu, ktorá vám umožní vydržať dostatočne dlhé obdobia bez pravidelného zavlažovania, napríklad v čase odchodu majiteľa;
  • Nedostatok systematického kŕmenia by nemal významne ovplyvniť zdravie a vzhľad rastliny;
  • Kvety by mali byť stredne odolné voči nepriaznivým podmienkam – kolísaniu teploty a vlhkosti, problémom s osvetlením a prievanom;
  • Vzhľad rastlín by si mal zároveň zachovať dekoratívnosť; v kvitnúcich plodinách by minimálna starostlivosť nemala ovplyvniť proces tvorby púčikov..

Napriek prísnosti týchto požiadaviek nie je také ťažké nájsť rastliny s podobnými vlastnosťami. Nenáročné na starostlivosť, ale zároveň krásne druhy sú prezentované vo veľmi širokom rozsahu, vrátane plodín rôznych veľkostí a foriem rastu. Používajú sa ako na zdobenie obytných priestorov, tak aj na kancelárie a obchody, v ktorých sú podmienky spravidla ďaleko od prírodných..

TOP 10 Nenáročnejších izbových kvetov // Testované na základe našich vlastných skúseností &# 128076;&# 127995;TOP 10 Nenáročnejších izbových kvetov // Testované na základe našich vlastných skúseností ����

Hlavné typy nenáročných rastlín

Medzi nenáročnými izbovými rastlinami, o ktoré sa musíte starať, nájdete druhy s ozdobnými listami a kvitnúce plodiny, líšiace sa veľkosťou a tvarom výhonkov, ako aj výškou kríka..

S ozdobnými listami

Rastliny s ozdobnými listami

Táto skupina zahŕňa trvalky, ktorých hlavnou výhodou je lístie veľkolepého tvaru, veľkosti alebo farby. V takýchto rastlinách sú listy často namaľované v rôznych odtieňoch zelenej alebo inej farby, ozdobené vzorom, majú zaujímavý tvar, príjemnú textúru alebo lesklý lesk. Kvety na takýchto kríkoch doma sa nemusia vôbec objaviť, vyvíjať sa len vo výnimočných prípadoch alebo majú nezaujímavý vzhľad a malé veľkosti. Rozvíjajúce sa stopky sú niekedy špeciálne odstránené z dekoratívnych listnatých druhov, aby z kríka neubrali extra silu..

Palmy a veľké stromy

Palmy a veľké stromy

Palmy budú potrebovať dostatok priestoru pre veľké listy, ale inak tieto veľké, exotické rastliny spravidla nepotrebujú veľkú údržbu. V byte pomáhajú vytvárať kútik pripomínajúci letné prázdniny v každom ročnom období. Palmy majú spoločný znak – bod ich rastu sa nachádza na samom vrchu koruny, takže nebude možné rezať takéto stromy na vetvenie. Prievan sa zvyčajne považuje za slabosť teplomilných paliem – takéto rastliny sa ich pokúšajú chrániť pred prúdmi studeného vzduchu. Z rovnakého dôvodu je lepšie odložiť nákup palmy na teplé obdobie – takže presun na nové miesto bude pre južana oveľa jednoduchší..

Palmy nie sú jediné veľké izbové rastliny. Monštrá, fikusy, veľa papradí a fatshedera sa teda líšia pôsobivými veľkosťami. Pre všetky tieto druhy musíte najskôr poskytnúť dostatok voľného miesta. Najlepšie je držať ich v priestranných miestnostiach s vysokými stropmi – takže koruna sa určite nedeformuje a vaňa s veľkou rastlinou nebude v stiesnenej miestnosti nadbytočná..

Popínavé rastliny odolné voči odtieňom

Popínavé rastliny odolné voči odtieňom

Pomocou domáceho viniča sa zvyčajne zdobia steny alebo rohy alebo sa nimi pletú ozdobné podpery rôznych tvarov. Také bochníky sa ľahko prispôsobujú životným podmienkam. Môžu mať tiež dekoratívne listy, ktoré obsahujú rôzne odtiene zelenej, žltej a bielej. Niektoré vinice sú zároveň schopné kvitnúť. Medzi rastliny v tejto skupine patria rôzne brečtan, cissus, filodendron a mučenka..

  Paludárium pre domácich majstrov

Ampel rastliny

Druhy v tejto skupine majú dlhé výhonky, ktoré efektívne visia z hrnca. Názov „ampelous“ pochádza práve z nemeckého označenia závesnej vázy s kvetmi. Práve v takýchto nádobách sa tieto rastliny zvyčajne držia doma – zavesený stav robí kaskádu stoniek a listov ešte elegantnejšou. Niekedy sú tieto kvety držané na parapete alebo stojane alebo pripevnené k stene. Môžu byť použité na ozdobenie otvorov, dizajnových oblúkov, balkónov alebo lodžií a v lete ich možno vytiahnuť do záhrady. Takéto druhy môžu kvitnúť alebo nie..

Izbové kvety milujúce tieň

Izbové kvety milujúce tieň

V dome nie je vždy dobre osvetlené miesto pre kvety. Okná môžu byť otočené tienistou stranou alebo roh pre rastliny je možné vyrezať iba mimo svetelného zdroja. Na kompenzáciu nedostatku osvetlenia môžete použiť špeciálne žiarovky alebo si vybrať tieňomilné rastliny, ktoré sú menej náročné na množstvo slnečného svetla a preferujú rozptýlené svetlo. Takéto rastliny by nemali byť úplne zbavené slnka, ale zároveň môžu pokojne rásť na polotienistých miestach. Medzi nimi sú oba druhy s krásnymi kvetmi a ozdobnými listami..

Kvitne po celý rok

Nie je toľko krásnych kvitnúcich rastlín, ktoré uprednostňujú tienisté kúty. Je to spôsobené tým, že na vytvorenie dostatočného počtu púčikov u týchto druhov je potrebných oveľa viac energie ako na vývoj zdravých a krásnych listov. Navyše aj celoročne kvitnúce rastliny budú potrebovať pravidelný odpočinok. To im umožní obnoviť vynaloženú silu a nevyčerpať všetky vnútorné zdroje neustálym kvitnutím. Aby kvitnúca záhrada v miestnosti zostala vždy elegantná, môžete si vybrať druhy, ktorých obdobie vegetačného pokoja pripadá na rôzne mesiace..

Preferovaný čiastočný odtieň

Úroveň osvetlenia v byte sa môže zdať človeku jednotná, ale pre rastliny sa výrazne líši, preto sa prípustný stupeň vzdialenosti od okna pre rôzne druhy izbových kvetov môže líšiť. Na určenie hraníc zóny, v ktorej by sa nemali uchovávať ani rastliny odolné voči tieňom, môžete použiť obyčajné noviny. Ak sa vám pri bežnom videní stane čítanie a čítanie na určitom mieste nepríjemné a temné, už nie je možné držať kvety v takom rohu. Na iné miesta s rozptýleným svetlom, kde bude text dobre viditeľný, umiestnite kvety, ktoré majú radi polotieň.

V prírode takéto rastliny často žijú pod baldachýnom iných, väčších druhov, takže sa uspokoja so vzácnymi lúčmi, ktoré tam prenikajú. Listy zvyknuté na slabé svetlo sa môžu popáliť na priamom slnku. Chovateľ toleruje schopnosť tolerovať mierne zatienenie a snaží sa vyvinúť nenáročnejšie a odolnejšie odrody..

Ako si vybrať ten správny kvet

Ako si vybrať ten správny kvet

Predtým, ako pôjdete do obchodu pre rastlinu, musíte sa rozhodnúť, kde bude stáť, a vyhodnotiť podmienky, ktoré bude môcť poskytnúť. Počítajúc do toho:

  • Miesto pre rastlinu môže byť na okne, na poličke alebo nočnom stolíku, na podlahe, na stene atď .;
  • Stupeň osvetlenia vybraného rohu, ako aj orientácia okien a úroveň ich zatienenia;
  • Účelom miestnosti je napríklad spálňa, chodba, pracovňa alebo kancelária. Výber rastlín pre každé z týchto miest sa môže líšiť..

Nenáročné rastliny sú prezentované vo veľmi širokom sortimente, takže začínajúci kvetinári často majú otázku, ktorý z nich si vybrať. Medzi najrozšírenejšie a osvedčené plodiny patria nasledujúce plodiny..

Kvitnúce rastliny

Anthurium

Anthurium

Rastlina antúria je známa aj ako „mužské šťastie“. Má pomalý rast a má tmavozelené kožovité listy, ktorých tvar sa líši v závislosti od druhu kvetu. Existujú pestré odrody rastlín. Počas obdobia kvitnutia na anthuriu sa tvoria kvetenstvo vo forme klasov zabalených do svetlých (najčastejšie červených) prikrývok. Vzhľadom na tvar súkvetia je táto rastlina považovaná za jeden zo symbolov mužskej energie, podľa všeobecného presvedčenia môže priniesť do domu šťastie. Okrem symbolických výhod anthurium dobre čistí vzduch a filtruje v ňom škodlivé mikročastice..

Spathiphyllum

Spathiphyllum

Kvet spathiphyllum sa zasa nazýva „ženské šťastie“, verí sa, že pomáha majiteľovi úspešne sa oženiť. Zároveň si vyžaduje minimálnu starostlivosť – táto rastlina je schopná tolerovať čiastočný tieň a suché obdobia, keď sa zalievanie rýchlo zotaví aj po silnom vädnutí. Nestojí to však za to, aby ste ho navlhčili. Spathiphyllum má lesklé zelené listy a ladné kvety, čo sú klasy s bielou prikrývkou. Takéto kvetenstvo pripomína tvarom ľalie kala..

  Mucholapka Venuša

Calla Etiópčan

Calla Etiópčan

Rastlina kala má krehké stonky a jemné biele kvety pomerne veľkej veľkosti. Kvitnutie sa vyskytuje v zimných mesiacoch a trvá od novembra do neskorej jari. V lete exotický kvet odpočíva, v tomto období sa neodporúča ho rušiť. Vo všeobecnosti je kala veľmi nenáročná na teplotu, vlhkosť a osvetlenie, takže ju možno uchovávať aj v polotienistom rohu..

Pachistachis

Pachistachis

Pachystachis má veľmi originálny vzhľad vďaka žltým klasovitým súkvetiam vo forme sviečok, z ktorých vykúkajú biele kvety. Znateľne vynikajú na pozadí tmavozeleného lístia a môžu sa tvoriť po celý rok..

Begonia

Begonia

Táto rastlina má mnoho druhov a odrôd, ozdobných listnatých aj kvitnúcich. Posledné z nich môžu tvoriť kvety veľmi odlišných farieb, ale k tým najnáročnejším zvyčajne patria odrody s červenými kvetmi. Listy môžu byť zafarbené v rôznych odtieňoch zelenej. Begonia nie je príliš vyberavá na teplotu v miestnosti, aj keď nemá rada nadmerný chlad. Takéto kríky sa najlepšie vyvíjajú na mierne osvetlenom a vlhkom mieste, ale neodporúča sa striekať jeho listy. Zalievanie sa vykonáva v koreňoch. Napriek tomu, že begónia vydrží krátke obdobie sucha, nemali by ste na taký kvet úplne zabudnúť..

Saintpaulia

Saintpaulia

Kvet Saintpaulia je známy aj ako fialka usambarská. Kompaktné kríky potrebujú ľahké zatienenie, aby mohli rásť aj na severnej strane domu alebo v krátkej vzdialenosti od svetlých okien. Pestovateľov kvetov láka zamatové olistenie a široká paleta tvarov a farieb nádherných kvetov, ktoré sa objavujú v strede listovej ružice. Aj keď pre plné kvitnutie vyžaduje Saintpaulia pravidelnú starostlivosť, spočíva v najjednoduchších postupoch – mierne zalievanie panvicou, ako aj pravidelné kŕmenie.

Pelargonium (alebo pelargónie)

Pelargonium (alebo pelargónie)

Táto mimoriadne obľúbená rastlina môže mať aj kvetenstvo veľmi odlišných farieb a jej kvety sa líšia rôznymi veľkosťami a počtom okvetných lístkov. Geranium je známe nielen svojim atraktívnym vzhľadom, ale aj liečivými vlastnosťami, ale vďaka charakteristickému zápachu nie je rastlina najvhodnejšou ozdobou do spálne alebo škôlky..

Okrasné listnaté rastliny

Keď ste sa rozhodli vyzdobiť byt dekoratívnymi listnatými rastlinami, musíte vopred zhodnotiť ich preferencie pre úroveň osvetlenia. U mnohých pestrých druhov farba listových dosiek priamo závisí od množstva slnečného svetla. Preto sú rastliny so svetlými vzormi na listoch považované za viac milujúce svetlo ako ich zelené náprotivky. V tieni ich listy vyblednú alebo získajú najbežnejšiu farbu..

Aspidistra

Aspidistra

Jasne zelené listy aspidistra sa líšia v rôznych smeroch. Pre taký krík je potrebné polotienisté miesto, kde nespadajú jasné lúče. Aspidistra vytrvalo toleruje nepravidelné zalievanie, kvôli ktorému takúto rastlinu často začínajú ľudia, ktorí sú nútení pravidelne odchádzať z domu. Krík sa navyše nebojí prievanu, ako aj chladného, ​​špinavého alebo suchého vzduchu. Aspidistra je možné uchovávať dokonca aj v kuchyni alebo v kancelárii.

Japonská fatia

Japonská fatia

Fatsia nie je taká slávna ako aspidistra, ale má rovnako atraktívne rozštiepené listy, ktoré majú podobný vzhľad ako gaštan. Táto rastlina je nenáročná na svetlo, nebojí sa blízkosti radiátorov a vykurovacích zariadení a je vhodná aj na umiestnenie v spálni. Veľké listy fatie samy prispievajú k zvlhčovaniu a pohodlnejšiemu pobytu..

Sansevieria

Sansivieria

Kvietok Sansevieria je kvôli vzhľadu hustých a dlhých vzpriamených listov ľudovo známy ako „svokrin jazyk“ alebo „šťukový chvost“. Vytvárajú hustý krík a môžu mať atraktívnu pestrú farbu. Sansevieria zároveň dobre rastie na osvetlenom aj polotienistom mieste, nebojí sa teplotných zmien a môže tolerovať nedostatok zalievania. Niektoré druhy rastlín môžu kvitnúť doma, ale vzhľad ich kvetov je pozoruhodný..

Dracaena

Dracaena

Dracaena veľmi pripomína palmu. Farba jeho listov môže byť zelená alebo pestrá, v druhom prípade pre taký krík budete musieť nájsť pomerne jasný roh. Dracéna zelenolistá toleruje tieňovanie svetla. Ďalšou črtou takejto rastliny je jej pomerne silná vôňa počas obdobia kvitnutia, takže nie je vhodná do spálne..

  Donútenie narcisov na zimu

Chlorophytum

Chlorophytum

Chlorophytum je jednou z najobľúbenejších a najnáročnejších izbových kvetov. Úzke a dlhé listy tvoria svieža ružica. Kvet nie je príliš náročný na osvetlenie – dokonca aj pestré formy spomaľujú rast iba v úplnom tieni. Chlorofyt sa navyše nebojí sucha, tepla a nízkej vlhkosti vzduchu a vykazuje vysokú odolnosť voči chorobám. Počas kvitnutia sa na kríkoch objavujú malé biele kvety v tvare hviezdy. Rastlina tvorí okrem hlavného olistenia aj miniatúrne rozety, ktoré zjednodušujú jej reprodukciu..

Hedera

Hedera

Domáci brečtan je ideálna rastlina na vertikálne záhradníčenie bytu. Jeho výhonky krásne padajú zo zavesených kvetináčov, navyše ich možno upevniť na podperu. Brečtan je odolný voči odtieňom, nebojí sa teplotných poklesov a dlhého zalievania.

Tradescantia

Tradescantia

Odrodová odroda Tradescantia vám umožňuje vybrať si rastlinu s listami zelenej alebo pestrej farby. Takéto kríky sa zvyčajne používajú aj ako ampériové. Starostlivosť o tradescantiu bude spočívať iba v systematickom zalievaní.

Ficus

Ficus

Zo všetkých rôznych fikusov sú lýra a guma považované za najnáročnejšie. Takéto rastliny budú schopné doplniť akýkoľvek interiér a ich veľké listy pomôžu vyčistiť vzduch v miestnosti. Aby fikusy vyzerali elegantnejšie a lepšie rástli, bude potrebné ich listy pravidelne utierať od prachu a tiež dbať na to, aby pôda v kvetináči príliš nevyschla. Takéto rastliny sú nenáročné na osvetlenie, ale suchý vzduch v blízkosti batérií bude pre nich príliš škodlivý..

Sukulenty

Sukulenty sú ďalšou skupinou rastlín s minimálnymi požiadavkami na údržbu. Ich husté, mäsité olistenie pomáha takýmto plodinám uchovávať vlhkosť v prípade nepriaznivých období, takže tolerujú sucho ľahšie ako ostatné rastliny a nepotrebujú časté a výdatné zalievanie..

Aloe (alebo agáve)

Aloe (alebo agáve)

Rastlina aloe má nielen veľkolepý vzhľad, ale aj mnoho liečivých vlastností. S pomocou šťavy z aloe môžete liečiť rany, popáleniny a škrabance, ako aj liečiť prechladnutie. Aby sa agáve lepšie vyvíjala, je držaná na svetlom okne..

Kalanchoe

Kalanchoe

Kalanchoe kombinuje dekoratívne a liečivé vlastnosti. Takáto rastlina má pomalý rast a potrebuje len minimálnu starostlivosť. Kríky dobre tolerujú tieň, nezahŕňajú časté zalievanie a neboja sa teplotných zmien.

Tučná žena

Tučná žena

Tučná žena je známa aj ako strom peňazí. Dospelý sukulent je veľmi veľký. Ozdobou rastliny je jej svieža zeleň, podobná minciam, vďaka ktorým je tučná žena spojená s prosperitou a úspechom v podnikaní. Takúto kvetinu nájdete doma aj v kancelárskych priestoroch. Na rozvoj potrebuje mierne a mierne zalievanie..

Kaktus

Kaktus

Kaktusy sú považované za skutočných šampiónov v nenáročnosti. Takéto rastliny žijú v najhorúcejších a najslnečnejších kútoch sveta, takže sa neboja priameho svetla ani dlhej neprítomnosti zálievky. Z mnohých kaktusov všetkých veľkostí a tvarov sú stredne veľké sférické rastliny považované za najnáročnejšie. Mnoho druhov môže pravidelne kvitnúť.

Napriek tomu, že všetky uvedené rastliny spolu s ďalšími nenáročnými druhmi skutočne nespôsobujú žiadne zvláštne ťažkosti pri ich pestovaní, nemali by ste na ich existenciu úplne zabudnúť. Znalosť charakteristík každého druhu, pravidelné skúmanie a dodržiavanie jednoduchých preferencií pomôže domácim kvetinám udržať si zdravie a získať elegantnejší vzhľad. V rámci sanitárnej starostlivosti sa z veľkých hladkých listov príležitostne odstráni prach alebo sa postrieka, odstránia sa suché alebo choré listy alebo uschnuté púčiky a taktiež sa snažia nezabudnúť na systematické zavlažovanie alebo kŕmenie. Ako sa vyvíja, môže byť potrebné krík premiestniť do o niečo väčšej nádoby. Splnenie týchto jednoduchých podmienok vám umožní vychutnať si vzhľad kvetu dlhšie a ušetrí vás pred možnými problémami s jeho pestovaním..