Príprava semien na výsadbu

Príprava semien na výsadbu

Existujú rastliny so semenami, ktoré môžu klíčiť bez akejkoľvek prípravy, ale existujú aj také, pre ktoré musia byť stanovené určité podmienky. V opačnom prípade nemusia nikdy klíčiť alebo klíčenie bude trvať veľmi dlho. V každom prípade, ak sa zmení na prípravu na výsev, klíčenie bude lepšie a efektívnejšie a nebudete musieť ľutovať vykonanú prácu..

Proces prípravy semien na siatie pozostáva z celého radu diel, ale nie všetky sú vždy opodstatnené. Často je účinný iba jeden postup. Ale stále je lepšie mať predstavu o všetkých existujúcich spôsoboch.

Spôsoby prípravy semien na siatie

Kalibrácia

Tento postup možno považovať za potrebný. Hlavnou úlohou pri triedení semien je odstrániť prázdne a nechať plné. V priemyselnej výrobe stále prebieha triedenie veľkostí, preto „kalibrácia“. Všetko sa robí úplne jednoducho. Zmena by mala byť naliata do 5% fyziologického roztoku. Počkajte chvíľu (10 minút). Počas tejto doby duté semená zostanú na povrchu, zatiaľ čo zrelé sa potopia, pretože sú ťažké. Až teraz na vrchole zostanú aj semená, ktoré boli dlho skladované. Stáva sa to častejšie pri zeleninových plodinách, pri pestovaní kvetov sa používajú iba čerstvé semená..

Hlavnou úlohou pri triedení semien je odstrániť prázdne a nechať plné.

Namáčanie

Toto je jeden z najbežnejších spôsobov prípravy semien na výsadbu. Klíčenie tu prebieha vo vode alebo vlhkým kúskom látky alebo obrúskom. Ak ide o metódu s vodou, kvapalinu je potrebné vymeniť najmenej raz denne (odporúča sa každých 12 hodín). Ak je to obrúsok alebo tkanina, mali by byť vždy vlhké. Namáčanie umožňuje zasadiť semená, ktoré skutočne vyklíčili. Táto skutočnosť je veľmi dôležitá pre sadenice chované v mestskom byte. Proces klíčenia musí byť monitorovaný. Je potrebné zasadiť, keď je klíčok v polovici šírky semena. Ak tento moment preskočíte, bude pri výsadbe šanca poškodiť klíčok..

Hormonizácia

Táto metóda urýchľuje proces klíčenia semien vďaka hormonálnym látkam, ktorými sú nasýtené. Používajú sa tu rôzne stimulátory rastu. Účinné výsledky sú získané z heteroauxínu, koreňa a epínu. Ďalej sa používa manganistan draselný, roztok sódy bikarbóny 1%, kyselina boritá, nikotín 0,5%. Populárnou metódou, ktorá je celkom bežná, je šťava z aloe, namočia sa do nej semená. Veľmi účinná metóda, klíčivosť 100%.

Stratifikácia

Táto príprava je potrebná, aby semená pochopili, že im nebude poskytnuté tropické podnebie. Podstata metódy spočíva v takzvanom klame. Pre sadivový materiál sú vytvorené umelé zimné podmienky. Môžu sa použiť aj rôzne možnosti stratifikácie. Na to potrebujete nádobu – ideálny je obyčajný kvetináč. Je potrebné pripraviť zmes piesku (1,5 dielu), rašeliny (1 diel) a bolo by vhodné pridať sphagnový mach (0,5 dielu). Do tejto pôdy zatvorte dno nádoby na vrchu položením semien. , rozdeľte ich do rovnomernej vrstvy, potom znova do pôdy a podobne. Potom musíte všetko dôkladne zalievať a vložiť do polyetylénového vrecka. Hrniec je ďalej odoslaný na chladné miesto, dokonca môžete ísť do chladničky. Prípustná teplota pre stratifikáciu 0 … +5.

Pre semeno sú vytvorené umelé zimné podmienky

Proces klíčenia semien musí byť starostlivo monitorovaný. Zmes by mala byť stále vlhká. Mierne mrazenie je povolené, iba potom ho musíte odmraziť iba prirodzene, bez vykurovacích zariadení. Trvanie tejto metódy môže byť rôzne, všetko závisí od rastliny. Existuje kvetinová kultúra, ktorá stačí na jeden mesiac. Ak chcete skrátiť obdobie stratifikácie, musíte semená najskôr namočiť, aby napučali.

Túto metódu môžete tiež skombinovať s kalibráciou. Existujú aj semená rastlín (kamélie, feijoa, čaj), ktoré treba jednoducho rozvrstviť, aby mali dobrú klíčivosť. Pri kúpe úplne neznámej rastliny pre seba by ste sa mali opýtať predajcu na preferenciu semien pre proces prípravy.

Skarifikácia

Podobná metóda sa používa pri klíčení semien s tvrdou škrupinou (banán, dátum, kana atď.). Pre také zrno je veľmi ťažké prekonať ochrannú škrupinu a klíčiť samo. Tu sa na úľavu uplatňuje skarifikácia. Môžete to urobiť dvoma spôsobmi: mechanicky alebo chemicky. Pre začiatočníkov v kvetinárstve je lepšie nepoužívať chemickú metódu, nemali by ste to riskovať.

Podobná metóda sa používa pri klíčení semien s tvrdou škrupinou.

Aj keď stojí za zmienku, že pri použití chemického roztoku môžu staré semená klíčiť. Ale tu môžete tiež preskočiť moment, keď je potrebné semeno odstrániť z roztoku. Túto metódu je teda možné použiť s veľkou zásobou sadivového materiálu..

  • Chemická metóda. Odoberie sa 2-3% roztok kyseliny chlorovodíkovej a sírovej, do nej sa vložia semená a zostanú tam, kým škrupina nezmäkne.
  • Mechanická metóda. Všetko je tu oveľa jednoduchšie, ale napriek tomu musíte byť opatrní. Musíte vziať nôž, pilník alebo niečo podobné a na niekoľkých miestach poškriabať povrch zrna. Môžete tiež použiť hrubý piesok alebo dokonca brúsny papier.

Leptanie

Toto je účinný spôsob ochrany semien a sadeníc pred rôznymi chorobami. To platí najmä pre sadivový materiál, ktorý bude zasadený priamo do zeme. Tu je leptanie jednoducho nevyhnutné. Existujú semená, ktoré sú v predaji už nakladané. Môžu byť rozlíšené podľa ich farby, majú neprirodzenú farbu – zelenú, modrú, ružovú atď. Takéto semená už nie je potrebné spracovávať, ale zvyšok bude musieť.

Jeden jednoduchý spôsob je namočiť semená na pol hodiny do roztoku ružového mangánu. Existuje mnoho fungicídov a je možné použiť ktorýkoľvek z nich.

držte semená v roztoku ružového mangánu pol hodiny

Praktizujú sa aj iné spôsoby prípravy semien na siatie. Toto je sneženie, obarenie alebo mrznutie a ďalšie. Ale tie, o ktorých sa teraz uvažuje, sú možno najzákladnejšie a najľahšie vykonateľné a tiež celkom účinné..

Každý záhradník, záhradník a kvetinár, ktorý má za sebou veľa skúseností, má určite svoj vlastný spôsob prípravy semien na výsadbu. Ale pre začiatočníkov je stále lepšie počúvať uvedené metódy. V počiatočných fázach pestovania izbových rastlín alebo pestovania záhradných kvetov budú tieto odporúčania veľmi užitočné..

Nezabudnite, že proces prípravy sa môže líšiť v závislosti od rastliny. Hlavnými metódami prípravy sú však kalibrácia, namáčanie, dezinfekcia, klíčenie, hormonalizácia a kalenie..