Tučná žena na strome

Tučná žena na strome

Crassula arborescens je sukulent z rodu Crassula, ktorý patrí do čeľade Crassula. V prírode rastlina žije iba na obmedzenom území. Toto je vzdialený roh Západného Kapska, ktorý sa nachádza v Južnej Afrike. Tu šťavnaté stúpa na kopcovité svahy, dobre osvetlené slnkom, kde príležitostne vytvára množstvo plodín.

Popis stromovej tučnej ženy

Tučná žena pripomínajúca strom má komplikovaný zosilnený kmeň krátkej dĺžky. Zelená kôra má hladký povrch. Potom, čo zvädnuté listy odumrú, zostanú na kôre jazvy. Táto vlastnosť mu dáva podobnosť s drepnatým bujným stromom. Dospelé exempláre sa môžu natiahnuť až na dĺžku 3 metre.

Listy so zaoblenými koncami sú šťavnaté, bez stopiek, usporiadané v opačnom poradí. Dosky sú navyše jednoduché a bezšvové, povrch je mierne opuchnutý a zaoblený smerom von. Veľkosť oválnych listov je asi 2-5 cm. Popisovaný druh má zelenkastú farbu s modrastým nádychom a okraje listov sú natreté bordovou farbou. Všetky suchozemské vegetatívne časti sú pokryté bielym voskovým povlakom.

Vlastnosti kvetu

Kvitne medúza podobná stromu

V prírodných podmienkach rastlina začína kvitnúť s príchodom prvého jarného tepla. Doma, bastard podobný stromu, poteší majiteľov kvitnutím veľmi zriedka. Kvetenstvo vyzerá ako päťpetalové hviezdy jemného ružovkastého tónu. Kvety sú spojené v púčikoch axilárnych strapcov. Na konci obdobia kvitnutia sa tvoria malé oválne plody. Ich priemer spravidla nepresahuje 6 mm. Vnútri sú ukryté malé zrnká.

Poddruhy

V rode tučnej ženy sa rozlišujú dva poddruhy. Jeden z nich sa nazýva Crassula arborescens ssp. Arborescens (poddruh stromový) a druhým je Crassula arborescens ssp. Undulatifolia (poddruh undulatifolia). Posledný zástupca sa vyznačuje vlnitými listami, ktoré pochádzajú z výhonku a smerujú nahor. Rozsah dvoch divo rastúcich poddruhov sa nachádza v rôznych častiach sveta. Napríklad stromový poddruh sa nachádza na juhovýchode Južnej Afriky v blízkosti indického pobrežia a poddruh undulatifolia preferuje mikroklímu na juhu provincie Klein a horských oblastí východného Kapska..

  Opuncie

Tučná žena je považovaná za obľúbenú rastlinu a je medzi pestovateľmi kvetov v našej oblasti žiadaná. História pôvodu sukulentu okrem vizuálnej príťažlivosti odráža aj starodávnu vieru. Mnohí veria, že ak do domu zasadíte krík, majitelia budú mať šťastie a čaká na bohatstvo. Takýto sukulent sa ľudovo nazýva „strom peňazí“.

Starostlivosť o strom mastný doma

Starostlivosť o strom mastný doma

Rastlina je dostatočne jednoduchá na pestovanie. Činnosti súvisiace so starostlivosťou o tučnú ženu podobnú stromu môžu vykonávať začiatočníci aj skúsení pestovatelia kvetov.

Poloha a osvetlenie

Bez jasného rozptýleného svetla sa stromovitá tučná žena vyvíja neúplne, preto je kvetináč s kvetom umiestnený v miestnosti, ktorá je neustále osvetlená slnečnými lúčmi. Optimálnym miestom je okenný parapet oknom nasmerovaným na juhozápad alebo juhovýchod. Ak necháte hrniec na okne na južnej strane budovy, mali by ste dbať na to, aby na poludnie nepadali na listy horúce lúče. V opačnom prípade sa na listoch a stonkách listov čoskoro objavia škvrny od popálenia..

Umiestnenie v severnej časti budovy kultúre nijako zvlášť neublíži, ale nedostatok svetla ovplyvní hustotu koruny. Stonky sa natiahnu do dĺžky a budú tenšie. Pozemné časti nebudú také veľkolepé.

Teplota

Rastúci strom Crassula

Pre stabilný vývoj a rast tučnej ženy je teplota v miestnosti udržiavaná na 22-30 ° C. S nástupom chladného obdobia sa kvet prenesie na chladné miesto, kde je teplota vzduchu 10-12 ° C. Ak sa výhonky nechajú v teplej miestnosti, začnú sa predlžovať a listy odumierajú. Aby sa predišlo takýmto problémom, je vedľa kvetináča k dispozícii umelé osvetlenie. Dĺžka denného svetla musí byť najmenej 10 hodín.

Zástupcovia tohto rodu sú nestabilní voči teplotným extrémom a zmrazujú od najmenších prievanov. V lete sú kvetinové nádoby vystavené čerstvému ​​vzduchu. Okrem toho vyberú kút, ktorý je spoľahlivo skrytý pred zrážkami. Je dôležité, aby slnečné svetlo voľne dopadalo na listy a výhonky..

  Starostlivosť o kaktusy

Zalievanie

Keď rastlina aktívne rastie, dodržujte mierne zalievanie. Pôda sa zalieva iba vtedy, keď väčšina nádoby už vyschla z poslednej vlhkosti. V zime sa množstvo vody zavedenej pod korene zníži. Nie je však potrebné čakať, kým je hlinená hrudka úplne suchá..

Parametre vlhkosti

Tučná žena je prispôsobená na život v podmienkach strednej vlhkosti. Dodatočné postrekovanie listov v zimných mesiacoch, keď sú ohrievače v prevádzke, nie je potrebné. Zemné časti sú príležitostne utreté vlhkou handričkou alebo opláchnuté pod teplou sprchou. Procedúra sa vykonáva opatrne, pričom dávajte pozor, aby ste neodstránili vrstvu vosku pokrývajúcu mäsité platne..

Pôda

Tučná žena na strome

Kultúrny vzhľad tučnej ženy nerobí vážne nároky na zloženie pôdnej zmesi. Jedinou podmienkou je uvoľnenie podkladu. V zle odvodnenej pôde voda stagnuje a korene nedostávajú dostatok kyslíka. V obchodoch sa predávajú hotové sadivové zmesi pre „strom peňazí“. Na obale je spravidla uvedené, že pôda je vhodná na pestovanie sukulentov a kaktusov. Ak nie je možné takýto substrát kúpiť, je ľahké ho zostaviť sami pomocou listovej, sodnej a humusovej pôdy. Na konci sa naleje hrubý piesok. Všetky zložky sa odoberajú v rovnakom pomere, okrem sodnej pôdy, ktorú je potrebné pridať dvakrát toľko.

Kultúra je zasadená do priestranných nízkych nádob. Pretože sa rastlina vyznačuje vláknitým koreňovým systémom, keď korene ležia blízko povrchu, na dno kvetináča sa naleje značná vrstva drenážneho materiálu. Perfektné sú drvené keramzity alebo črepy z hliny.

Top dressing

Hnojivá sa aplikujú na úl. Začínajú sa kŕmiť iba uprostred jari a v septembri prestávajú kŕmiť pôdu. Počas tejto doby sa kvetina kŕmi raz za mesiac špeciálnymi formuláciami odporúčanými výrobcom na chov sukulentných druhov. V zime rastlina nepotrebuje kŕmenie..

Tipy na transplantáciu

V mladom veku sa kríky stromového bastarda každoročne transplantujú. Aktivity sa vykonávajú na jar. Nový kontajner by mal byť širší ako predchádzajúci hrniec. Vytrvalé rastliny sa presádzajú každé 3-4 roky..

  Tučná žena alebo „strom peňazí“

Chovné metódy tučnej ženy podobnej stromu

Chovné metódy tučnej ženy podobnej stromu

Na chov toastyanky sa používajú stonky alebo listové odrezky, v niektorých prípadoch je povolené pestovanie semien. Stopka sa opatrne oddelí od materskej rastliny a ponorí sa do pôdnej zmesi. Optimálne zloženie je rašelina a piesok v pomere 1: 1. Reprodukcia sa najlepšie vykonáva na jar. Pri správnej starostlivosti sa odrezky zakorenia do 3 mesiacov. Substrát je slabo zvlhčený, pretečenie v žiadnom prípade nezrýchli tvorbu koreňových procesov.

Choroby a škodcovia

Tučná žena trpí hnilobou, ak zanedbáte režim polievania alebo necháte kvetináč v miestnosti s vysokou vlhkosťou. Pravdepodobnosť napadnutia škodcom je minimálna. Nebezpečný je iba roztoč pavúka.