Vianočná hviezda (vianočná hviezda)

Vianočná hviezda (vianočná hviezda)

Rastlina Poinsettia, známa aj ako najkrajšia euphorbia, je ker z čeľade euphorbia. Kvet je symbolom prosperity a pohodlia. Nie je náhoda, že sa vianočná hviezda nazýva aj „vianočná hviezda“, pretože práve na vianočné dni sa jej zelené kvety rozžiaria nad zeleňou listov. Presnejšie povedané, nie kvety mu dodávajú dekoratívny vzhľad, sú malé a nenápadné, ale kvetinové vence, ktoré ich rámujú jasným vencom. Kvet vianočnej hviezdy je dosť nenáročný a keď sa vytvoria potrebné podmienky, bude dobre rásť aj doma..

Popis vianočnej hviezdy

Popis vianočnej hviezdy

V ich prirodzenom prostredí môžu tieto vždyzelené rastliny dorásť až do výšky 3 metrov. Majú kopijovité zelené listy. Veľkosť dosiek dosahuje 15 cm na dĺžku. Kríky získavajú najväčší dekoratívny efekt počas kvitnutia. Napriek tomu, že ich súkvetia sú dosť miniatúrne, sú obklopené jasnými listeninami, maľovanými v jasne červenej, ružovej alebo bielej farbe. Existujú aj druhy s pestrými listenami. Takéto listy pomáhajú prilákať do kríkov opeľujúce vtáky..

Napriek tomu, že mexické subtrópy sú považované za vlasť rastliny, vianočná hviezda si už dlho získava lásku pestovateľov kvetov na celom svete. Táto rastlina je úzko spojená s vianočnými sviatkami. Krík je známy aj ako “vianočná hviezda” – svojou polohou pripomína elegantné listene, ktoré sa objavujú uprostred zimy. Ale jasné hviezdy vianočnej hviezdy môžete obdivovať nielen na prázdninách: obdobie kvitnutia trvá od polovice jesene do konca zimy..

Poinsettia dostala svoje meno od botanika a amerického veľvyslanca Poinsetta, ktorý túto nádhernú rastlinu uviedol do americkej kultúry na začiatku 19. storočia. Predtým sa jeho kríky nazývali „ohnivý kvet Mexika“. Miestni obyvatelia používali rastlinu na ľudové prostriedky.

Pri pestovaní v kvetináči je vianočná hviezda vysoká asi pol metra. Navyše, rýchlosť jeho rastu v priaznivom prostredí môže byť veľmi vysoká. Pred začiatkom kvitnutia môže krík narásť asi o 30-40 cm.

Šťava z vianočnej hviezdy nie je považovaná za jedovatú, ale napriek tomu môže u alergikov viesť k podráždeniu pokožky.

Vianočná hviezda – nákup a pestovanie. Všetky tajomstvá starostlivosti o vianočnú hviezdu – vaša záhradaVianočná hviezda - nákup a pestovanie. Všetky tajomstvá starostlivosti o vianočnú hviezdu - vaša záhrada

Stručné pravidlá pre pestovanie vianočnej hviezdy

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o vianočnú hviezdu doma..

Úroveň osvetlenia Vyžaduje jasné osvetlenie, ale tieň od horiacich lúčov.
Teplota obsahu Najpohodlnejšie podmienky pre pestovanie kvetu sú 20-25 stupňov. V zime by nemalo byť chladnejšie ako 14 stupňov.
Režim zavlažovania Zalievanie sa vykonáva asi 2 krát týždenne, pretože substrát schne. Po odkvitnutí sa kríky zalievajú menej často – raz za desať rokov.
Vlhkosť vzduchu Vianočný kvet miluje vlhký vzduch, asi 60-65%. Postrek by sa mal vykonávať pravidelne.
Pôda Pestovanie vianočnej hviezdy vyžaduje výživnú pôdu s dobrými drenážnymi vlastnosťami..
Top dressing Počas celého obdobia vývoja je kvet oplodnený minerálnymi kompozíciami pre kvitnúce druhy.
Prenos Transplantácia sa vykonáva každoročne po skončení prestávky.
Prerezávanie Malo by sa každoročne strihať a pri práci s kvetom dodržiavať bezpečnostné pravidlá.
Bloom Hlavná kvitnúca vlna sa vyskytuje v zimných mesiacoch..
Spiace obdobie Neexistuje žiadna výrazná doba odpočinku.
Reprodukcia Rezne.
Škodcovia Thrips, spider roztoč, whitefly, mealybug.
Choroby Sivá pleseň, plesňové infekcie v dôsledku nesprávnej starostlivosti.

Vianočná hviezda po kúpe

Nákup vianočnej hviezdy

Vianočná hviezda sa najčastejšie kupuje ako darček alebo domáca dekorácia v predvečer zimných prázdnin. Pri kúpe takejto rastliny by ste mali ísť do vyhrievaných obchodov a vybrať si exempláre s neotvorenými púčikmi, ktoré rastú v nie príliš vlhkej pôde. V zime sa neodporúča kupovať vianočnú hviezdu na trhoch, pretože existuje riziko získania rastliny so zmrazenými koreňmi. Je potrebné zabezpečiť, aby cestou domov krík nezmrazil – teplota kritická pre neho je nižšia ako 5 ° C.

Po dodržaní týchto pravidiel je vybraná vianočná hviezda pravdepodobnejšie, že sa dokáže aklimatizovať na domáce podmienky. Prvé týždne sa uchováva na svetlom mieste, kde nie sú žiadne prievany a je udržiavaný od 16 stupňov. Po 3 týždňoch môže byť kvetina transplantovaná do čerstvej pôdy. Potom si rastlina bude môcť udržať atraktívny vzhľad ešte asi 2-3 mesiace – až do jari.

  Spiace obdobie rastlín

Je známe, že šupka niektorých plodov – banánov, jabĺk, hrušiek – začína v zrelosti uvoľňovať etylén. Vzhľadom na svoj vplyv na rýchlosť vývoja vianočnej hviezdy by sa takéto ovocie malo držať mimo jej kríkov. Etylén pôsobiaci na listene prispieva k ich vädnutiu.

Starostlivosť o vianočnú hviezdu doma

Starostlivosť o vianočnú hviezdu doma

Osvetlenie

Na zachovanie krásnej farby listov potrebuje krík jasné svetlo. V tomto prípade by malo byť osvetlenie rozptýlené – na poludnie by mala byť vianočná hviezda zatienená. Kvetinu môžete ponechať na oknách východného alebo západného smeru. V období kvitnutia hrá svetlo obzvlášť dôležitú úlohu – keď je ker na príliš tmavom mieste, môže odhodiť listy. Ak prirodzené svetlo nestačí, je možné použiť žiarovky. Aby sa krík vyvíjal rovnomerne, mal by byť otočený k svetlu s rôznymi stranami..

Zároveň môže krík položiť puky iba na jeseň, počas krátkeho denného svetla. Pre veľkolepejšie kvitnutie môžete upraviť čas osvetlenia, od večera do rána, na 12-14 hodín, čím sa rastlina úplne zbaví svetla. Za týmto účelom ho prikryte nepriehľadným vreckom. Takéto opatrenia umožnia kríku vytvárať krásne listene jednotnej farby. Pri normálnej údržbe a dlhšom dennom svetle sa na vianočných listoch môžu vytvárať tmavé škvrny.

Teplota

Pestovanie vianočnej hviezdy

Vianočná hviezda nemá rada príliš horúce počasie a obľubuje neustále mierne horúčavy. Je dobré, ak počas dňa teplota v miestnosti s ním nepresiahne 20-25 stupňov a v noci klesne na 16-18 stupňov. Na leto môžete krík vytiahnuť do vzduchu. V zime, keď krík kvitne, by miestnosť nemala byť nižšia ako 14 stupňov. V tomto prípade je obzvlášť dôležité nevystavovať kvetinu chladu. Kontakt so studeným sklom a prievanom môže spôsobiť odpadávanie jeho listov..

Keď vianočná hviezda odíde do dôchodku, odhodí listové listy a prestane rásť, kvetináč s ním sa udržiava v chlade – asi 12 stupňov. Je dôležité vyhnúť sa náhlym zmenám teploty..

Režim zavlažovania

Poinsettia by mala byť polievaná striedmo, v závislosti od vysychania pôdnej vrstvy. Medzi zalievaním by mal mať čas na sušenie najmenej 1,5 cm. Nadmerná vlhkosť alebo presušenie pôdy bude pre rastlinu rovnako škodlivé..

Na zavlažovanie sa používa iba mäkká voda; je žiaduce, aby jeho teplota mierne presahovala izbovú teplotu.

Úroveň vlhkosti

Úroveň vlhkosti pre vianočnú hviezdu

V lete kríky často trpia suchým vzduchom. Vianočná hviezda obľubuje vysokú vlhkosť, asi 60-65%, preto ju možno vedľa seba striekať alebo zvlhčovať iným spôsobom. Hlavnou vecou je použiť usadenú alebo filtrovanú relatívne teplú vodu. Nedostatočná vlhkosť vzduchu môže viesť k strate dekoratívneho účinku kríka alebo výskytu škodcov.

Výber kapacity

Kontajnery na vianočnú hviezdu sa vyberajú podľa veľkosti – príliš objemný kvetináč často vedie k stagnácii chorôb vody a kvetov. Korene kríka sú malé, takže do litrového hrnca sa naraz zmestia dve odrezky. Pri opätovnej výsadbe by mal nový kontajner prekročiť predchádzajúci asi o 2 cm. Prázdne miesta sú naplnené čerstvou pôdou.

Pôda

Pôda na pestovanie vianočnej hviezdy

Na pestovanie vianočnej hviezdy je najvhodnejšia výživná, mierne kyslá pôda. Na eufóriu môžete použiť univerzálne pôdy alebo nezávisle zmiešať ílový trávnik s listovou pôdou, pieskom a rašelinou (3: 2: 1: 1). Je dovolené používať ľahšie zmesi vrátane humusu, rašeliny a prášku do pečiva (3: 2: 2). Na dne nádrže by mala byť položená dobrá drenáž..

Top dressing

Krásu vianočnej hviezdy môžete udržať pravidelným kŕmením. Celé obdobie vývoja je krík kŕmený tekutými minerálnymi kompozíciami, ktoré ich robia dvakrát mesačne. Vhodné sú hnojivá pre kvitnúce druhy a zmesi pre euphorbia alebo sukulenty. V lete môžete pridať roztok mulleinu v nízkej koncentrácii. Počas obdobia kvitnutia by mali byť kríky oplodnené draslíkom, aj keď niektorí pestovatelia v tomto období, naopak, zdržujú sa akéhokoľvek hnojenia. Po odkvitnutí začne vianočná hviezda postupne prechádzať do pokojovej fázy a v tejto dobe prestáva potrebovať ďalšiu výživu.

Prenos

Transplantácia vianočnej hviezdy

Spiace obdobie vianočnej hviezdy sa končí v polovici jari. Keď sa objavia čerstvé listy, rastlina by mala byť transplantovaná do novej pôdy. Súčasne sa pokúšajú nepoškodiť korene vianočnej hviezdy, pričom rastlinu prenesú do novej nádoby. Na uľahčenie postupu, pol hodiny pred vytiahnutím z hrnca, je krík hojne napojený. Viditeľné korene by mali byť skontrolované na hnilobu. Zatemnené alebo poškodené korene sa narezú čistým, ostrým nástrojom a rezy sa spracujú drveným uhlím.

  Alsobia

Potom sa vianočná hviezda presadí do iného hrnca, vyplní dutiny pôdou, ale nezačne ju podbíjať. Transplantovaná rastlina sa uchováva v tieni niekoľko dní bez zalievania. Takéto podmienky podporia lepšie zakorenenie. Potom môže byť vianočný kvet vrátený na svetlé miesto a postupne obnoviť plán zavlažovania a postreku. Transplantovaná rastlina nebude potrebovať kŕmenie asi niekoľko mesiacov, kým sa nevyčerpajú živiny čerstvej pôdy.

Prerezávanie

Ako orezať vianočnú hviezduAko orezať vianočnú hviezdu

Domáca vianočná hviezda bude potrebovať systematické prerezávanie. Vykonáva sa po odkvitnutí, ale predtým, ako kvetina odíde na odpočinok. Vianočnú hviezdu môžete tiež zastrihnúť neskôr – asi týždeň pred tým, ako sa skončí obdobie vegetačného pokoja a rastlinu je potrebné presadiť. Zostáva na ňom až 6 najsilnejších výhonkov. To aktivuje rast bočných výhonkov a robí korunu kríka úhľadnejšou. Vrcholy zostávajúce z rezu je možné použiť na reprodukciu..

Prerezávanie je obzvlášť potrebné pre rastliny, ktoré sa predĺžili v období aktívneho rastu. Všetky vetvy sú skrátené na úroveň 10-15 cm. Vzhľadom na rýchly vývoj kvetu sa takéto prerezávanie môže vykonávať niekoľkokrát ročne..

Spiace obdobie

Poinsettia zvyčajne začína spiace obdobie bezprostredne po skončení kvitnutia. Keď listene a listy spadnú z kríka, suché a zvädnuté konáre sa odrežú a samotná rastlina sa prenesie do chladu. Zalievať ju treba iba trocha a občas, každých 7-10 dní. Do mája by sa krík mal zobudiť.

Bloom

Kvitnúca vianočná hviezda

Hlavná kvitnúca vlna vianočnej hviezdy sa vyskytuje v zimných mesiacoch. V tomto období sa na ňom objavujú nenápadné súkvetia s gombíkovými kvetmi svetlo zelenej farby. Kvetenstvo je však obklopené jasnými a veľkými listeninami, ktoré dodávajú neobvykle elegantný vzhľad. Zvonku sa zdajú byť kvety.

Farba listien závisí od odrody. Okrem špecifickej červenej farby existujú aj odrody s olistením namaľované v ružových, žltkastých, bielych a iných farbách. Po odkvitnutí listy kríka opadávajú. V tejto dobe je dôležité správne sa o kvet starať, aby sa mohol zotaviť z kľudového obdobia. Nie všetkým pestovateľom sa to podarí, preto sa vianočná hviezda niekedy pestuje ako letnička..

Ako rozkvitnúť vianočnú hviezdu?

Ako prinútiť POUNCETTU kvitnúť? VIANOČNÁ hviezdaAko prinútiť POUNCETTU kvitnúť? VIANOČNÁ hviezda

Aby vianočná hviezda do budúcej zimy určite kvitla, musíte dodržiavať niektoré pravidlá starostlivosti. Po odkvitnutí a spadnutí lístia do 1,5 mesiaca sa zalievanie zníži a čaká na úplné vysušenie pôdy. V tejto dobe krík odpočíva. Bezprostredne po odkvitnutí (do konca februára) alebo pred koncom vegetačného pokoja (v druhej polovici jari) sa vianočná hviezda odreže a ponechá na nej iba 4-5 najväčších výhonkov a zostávajúce vetvy skrátená o tretinu. Po skončení „hibernácie“, keď sa začne tvorba zelených listov, sa o rastlinu začnú starať obvyklým spôsobom..

Počnúc koncom septembra vianočná hviezda položí nové púčiky. Počas tohto obdobia by denné hodiny nemali presiahnuť 10 hodín. Na splnenie tejto podmienky je rastlina zakrytá nepriehľadným uzáverom alebo odnesená na tmavé miesto – napríklad vložená do škatule alebo skrinky. Po podobnom „cez noc“ až na 14 hodín sa rastlina ráno vráti k oknu. Iba za takýchto podmienok bude ker schopný vytvárať krásne listene a puky. Aj slabé svetlo v tomto období povedie k oneskoreniu kvitnutia a vzniku nie púčikov, ale výhonkov. V zime, keď sa dni samy dostatočne skrátia, môžete nechať kvetinu na okne..

Ako dlho môže byť vianočná hviezda ponechaná bez liečby?

Na rozdiel od šťavnatých mliečnych rias si vianočná hviezda vyžaduje starostlivú starostlivosť a neodporúča sa nechať ju dlho bez dozoru. Ak majitelia krovia potrebujú na dlhší čas odísť a nemá ho kto zveriť, mali by ste zvážiť zalievanie rastliny. Ak nie je k dispozícii automatické zalievanie kvetov, črepník sa umiestni do nádoby s vodou tak, aby drenážne otvory prišli do kontaktu s vlhkosťou a mohli absorbovať potrebné množstvo tekutiny. Ďalším spôsobom je “napájať” vodu do kvetu syntetickou šnúrou prevlečenou drenážnym otvorom. Druhý koniec je ponorený do vody.

  Akú vodu zalievať izbové rastliny

Reprodukcia vianočnej hviezdy

Reprodukcia vianočnej hviezdy

V prírode sa vianočná hviezda môže rozmnožovať semenami, pričom dochádza k samoopeleniu. Pri pestovaní doma semená nedozrievajú, preto sa na rozmnožovanie vianočnej hviezdy zvyčajne používajú apikálne odrezky. Tento spôsob získavania nových rastlín je dosť jednoduchý. Rezne je možné rezať bezprostredne po odkvitnutí alebo keď sa objavia čerstvé konáre. Mali by byť asi 10 cm dlhé a mať aspoň pár zrelých listov..

Rezne nakrátko ponoríme do vody, kým z nich nevytečie mliečna šťava. Potom sa spodný rez ošetrí stimulátorom rastu a vysadí sa do zeme, pričom sa prehĺbi iba o 1 až 2 cm. Hlbšia výsadba môže viesť k rozvoju hniloby. Je potrebné udržiavať teplotu v rozmedzí 24-28 stupňov. Kontajnery s odrezkami musia byť neustále striekané a vetrané. Obvykle zakorenia do mesiaca. Zakorenené kríky je možné zastrihnúť, aby sa lepšie rozkonárili. Do októbra môžete sadenicu presadiť do väčšieho hrnca. Takéto vianočné hviezdy začínajú kvitnúť o rok..

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia vianočnej hviezdy

Medzi hlavné problémy s vianočnou hviezdou:

 • Pomalé listy naznačujú potrebu zalievania..
 • K pádu listov dochádza v dôsledku chladu v miestnosti, prievanu alebo nedostatku osvetlenia.
 • Pád púčikov môže byť spôsobený nízkou vlhkosťou. Z rovnakého dôvodu môžu okraje listov stmavnúť alebo zožltnúť..
 • Listy vädnú a lietajú okolo od podmáčanej pôdnej kómy.
 • Lístie zožltne, zvinie sa a potom vyschne z tepla.
 • Skrčené a suché listy – vedľa kríka páchlo dymom alebo plynom.
 • Strieborné škvrny na listoch sú hubové ochorenie. Postihnuté časti puzdra sa odstránia a zvyšok rastliny sa ošetrí fungicídom.
 • Koreňový rozpad je dôsledkom častej stagnácie vlhkosti v pôde.

Na vianočnú hviezdu najčastejšie útočia strapce, roztoče, mušky a múčniky. Ale ak nájdete parazity včas, nebude ťažké sa ich zbaviť. Za týmto účelom utrite listy mydlovou vodou a potom opláchnite kvetinu pod teplou sprchou. Pri opláchnutí rastliny v sprche nezabudnite pokryť pôdu plastom alebo iným vodotesným materiálom..

Ak je rastlina chorá so sivou hnilobou, potom je potrebné zničiť postihnuté časti a použiť špeciálny antifungálny liek.

Odrody vianočnej hviezdy s fotografiami a menami

Vianočná hviezda má mnoho rôznych hybridných foriem. Ich listene majú širokú paletu farieb. Doma sa najčastejšie pestujú tieto odrody vianočnej hviezdy (Euphorbia pulcherrima):

Červená vianočná hviezda

Červená vianočná hviezda

 • Cortez vínová – odroda s karmínovo-červenými listenami.
 • Cortez červená – červené lístie doplnené zelenými žilkami.
 • Prémiová červená – listene majú jasne červenú farbu a svetlo žltý stred.

Ružová vianočná hviezda

Ružová vianočná hviezda

 • Cortez ružová – odroda sa vyznačuje svetlo ružovými listenami, ktoré sa líšia odtieňom: horné listy majú jasnejšiu farbu ako spodné.
 • Prémiový Miro – listene tejto odrody sú mierne zvlnené a zafarbené svetlo ružovou farbou.
 • Zimná ruža – Terry forma s ružovými listenami a nazelenalým stredom.

Biela vianočná hviezda

Biela vianočná hviezda

 • Ľadový medveď – rastliny majú žltozelené kvety a svetlé listy so zelenými žilkami.
 • Biela hviezda – odroda sa vyznačuje snehovo bielymi listenami.
 • Zimná ružová biela – na takýchto kríkoch sú malé zelené kvetenstvo obklopené froté listami mliečne bielej farby.

Pestrá vianočná hviezda

Pestrá vianočná hviezda

 • Škoricová hviezda – jedna z nedávno získaných odrôd s ružovkastými a lososovo sfarbenými listeninami.
 • Znelky Eckespoint primero – listene tejto odrody majú jasnú karmínovú farbu a sú doplnené bielymi škvrnami.
 • Monetský súmrak – listene sú ružovej farby a pôsobia mierne púdrovo.

Známky a povery spojené s vianočnou hviezdou

Známky a povery spojené s vianočnou hviezdou

Verí sa, že spojenie s vianočnými oslavami dodáva kríku zvláštnu kvalitu. Predpokladá sa, že vianočná hviezda je schopná absorbovať negatívnu energiu, vyčistiť od nej dom, a preto návšteva neláskavého človeka môže viesť k ochoreniu kríka alebo dokonca k jeho smrti. Okrem toho sa verí, že vianočná hviezda prispieva k vzhľadu detí v rodine a tiež pomáha harmonizovať vzťahy medzi manželmi a prinášať pohodlie do domu..