Paródia

Paródia na kaktusy - domáca starostlivosť. Kultivácia, transplantácia a reprodukcia paródie. Popis, druhy. Foto

Parody (Parodia) je miniatúrny predstaviteľ kaktusu. Táto malá rastlina k nám prišla z území Uruguaja, severnej Argentíny, Paraguaja, južnej a strednej Bolívie. Paródia je kaktus, ktorý má výrazné rebrá. Každé rebro je vybavené tuberkulami. Každý taký tuberkul má tŕne rôznej dĺžky a priemeru. Paródia veľmi krásne kvitne. Terry kvet, ktorý sa nachádza na samom vrchole rastliny. Box na semená, ako aj samotné semená, sú malé, ako prach.

Parodická starostlivosť doma

Parodická starostlivosť doma

Poloha a osvetlenie

Paródia potrebuje umiestnenie v miestnosti, kde na ňu dopadá najviac priameho slnečného svetla. Aby sa však rastlina nespálila, musí si na jasné slnko postupne zvykať. V krátkom zimnom dni paródia potrebuje ďalšie umelé osvetlenie, aby bolo trvanie letných a zimných dní približne rovnaké. V lete sa bude cítiť skvele vonku, ale netoleruje dažďové kvapky.

Teplota

V lete a na jar je optimálna teplota na udržanie paródie asi 22-25 stupňov. V jesennom a zimnom období je kaktus spiaci, takže je lepšie, aby bol v miestnosti s teplotou 10 až 12 stupňov. Teploty pod 7 stupňov sú pre neho považované za smrteľné. Paródia potrebuje stály prísun čerstvého vzduchu, ale neodporúča sa držať v prievane.

Vlhkosť vzduchu

Vlhkosť vzduchu nie je pri pestovaní paródie rozhodujúcim faktorom.

Vlhkosť vzduchu nie je pri pestovaní paródie rozhodujúcim faktorom. Kaktus sa bude cítiť dobre a poteší kvitnutím aj na suchom vzduchu mestského bytu.

Zalievanie

Na jar a v lete by malo byť polievanie paródie mierne, pretože ornica schne. Od jesene sa zálievka postupne znižuje. V zime je rastlina v pokoji a nemusí vôbec zalievať..

Pôda

Pôdu na pestovanie paródie je možné kúpiť hotovú v špecializovanom obchode alebo si ju môžete zostaviť sami. Je potrebné zmiešať listovú, rašelinovú a trávnatú pôdu, pridať piesok a kamennú štiepku.

Top dressing a hnojivá

Paródia potrebuje pravidelné hnojenie na jar a v lete.

Paródia potrebuje pravidelné hnojenie na jar a v lete. K tomu použite univerzálny vrchný obväz na kaktusy, zriedený vo veľmi slabej koncentrácii. Frekvencia hnojenia – 2 krát za mesiac.

Prenos

Paródia len málokedy potrebuje transplantáciu. Kaktus by ste mali transplantovať do väčšieho hrnca preto, že má korene v drenážnych otvoroch. Dno nádoby by malo byť pokryté veľkorysou drenážnou vrstvou, aby voda v pôde dlho nestagnovala a neničila koreňový systém..

Paródia na reprodukciu

Paródia na reprodukciu

Existujú dva spôsoby, ako reprodukovať paródiu: pomocou semien a odnoží. Je veľmi ťažké získať dospelú rastlinu zo semien. Semená klíčia pri teplote asi 20-25 stupňov len niekoľko dní po výsadbe, ale potom začnú rásť príliš pomaly. Môžu to trvať aj dva roky, ale sadenice nebude potrebné presádzať do samostatných nádob..

Potomstvo sa často objavuje na materskej rastline. Táto metóda chovu je najvýhodnejšia a najúčinnejšia. Potomok sa vyberie z hlavnej rastliny a prenesie sa do nového hrnca. Transplantačný postup sa musí vykonať na jar alebo začiatkom leta..

Choroby a škodcovia

Paródiu môžu ovplyvniť škodcovia, ako je hmyz, roztoče a roztoče. Môžete s nimi bojovať pomocou insekticídnych prípravkov vo forme roztoku podľa priloženého návodu..

Populárne typy paródií

Populárne typy paródií

Paródia na zlatý pichľavec (Parodia aureispina) – je malý kaktus, stonka je pokrytá hľuzovkami s priemerom asi 6 cm. Povrch je tvorený rebrami. K dispozícii je 6 centrálnych a 40 radiálnych tŕňov, najväčší a najdlhší má na konci háčik.

Paródia na zlatú ihlu (Parodia chrysacanthion) – je malý kaktus, len zriedka dosahuje priemer viac ako 10 cm. Tŕne sú biele, centrálny je najväčší neohnutý do háčika. Kvitne žltými krásnymi kvetmi pomerne veľkej veľkosti.

Paródia na sneh (Parodia nivosa) – je kompaktný kaktus. Ako rastlina rastie, stonka sa tiahne v tvare valca. Dĺžka stonky môže dosiahnuť 15 cm a priemer je asi 8 cm.Každé rebro je pokryté tuberkulami s tŕňmi. Kvitne nádhernými jasne červenými kvetmi s priemerom asi 5 cm.

Paródia na Schwebs (Parodia schwebsiana) – Jedná sa o malý kaktus, sférický kmeň, priemer od 12 do 14 cm, výška od 10 do 12 cm. Má veľké tŕne, centrálny je ohnutý vo forme háčika. Kvitne jasne červenými kvetmi malých rozmerov.

Paródia Leninghaus (Parodia leninghausii) – je kaktus s dlhým stonkom v tvare valca. Priemer stonky – asi 15 cm, výška – asi 60 cm. Kvety sú žlto -biele, priemer – asi 6 cm.

Paródia veľkolepá (Parodia magnifica)

Paródia veľkolepá (Parodia magnifica) – dosahuje výšku asi 15 cm Stonka je sférická, zelená s modrým odtieňom. Rebrá sú hlboko rezané. Priemer kvetov je až 4-5 cm, svetlo žltého odtieňa.

Paródia premenlivá (Parodia mutabilis) – má guľovitý kmeň, priemer asi 8 cm Stredové tŕne majú krížové usporiadanie. Kvitne malými kvetmi zlatožltého odtieňa.

Paródia na Maas (Parodia maasii) – je malý kaktus, stonka je sférická, ale počas dozrievania sa stáva valcovitou. Výška stonky je zriedka väčšia ako 15 cm Rebrá sú hlboko rezané a skrútené do špirály. Kvety červené s medeným odtieňom, malé rozmery.

Paródia malosemenná (Parodia microsperma) – kaktus, ktorý má v ranom veku sférický kmeň. Ako rastie, stonka nadobúda valcovitý tvar s výškou asi 20 cm a má asi 20 špirálovito stočených rebier. Tŕne sú umiestnené na pobrežných tuberkulách. Rastlina kvitne oranžovými kvetmi s červeným odtieňom, nájdete tu aj exempláre so zlatožltými kvetmi.

Paródia na Fausta (Parodia faustiana) – sférický kaktus kompaktnej veľkosti. Má rebrá, stočené do špirály, iba 24 tŕňov. Kvety zlatožltého odtieňa.

Parody Haagen (Parodia haageana) Je to kaktus s veľkým kmeňom, ktorého výška dosahuje asi 20 cm.Malé hnedé ostne úplne pokrývajú rastlinu. Malé kvety, červený odtieň.