Lithops (živé kamene)

Lithopsov závod

Rastlina Lithops je sukulent známy ako „živý kameň“. Táto rastlina patrí do rodiny Aizov. V preklade jeho názov skutočne znamená „ako kameň“. Neobvyklý vzhľad Lithops je spojený s jeho biotopom – juhoafrickými púšťami. V prírodnom prostredí takéto „kamene“ rastú na kamenistej suchej pôde, na jej pozadí sa doslova strácajú.

Popis lithopov

Popis lithopov

Lithops sú malé rastliny bez stoniek pozostávajúce z hrubých plechov navzájom spojených, tvarom a farbou pripomínajúcich kamienkové kamene. Šťavnaté tvorí iba pár mäsitých listov, ktorých veľkosť nie je dlhšia ako 4-5 cm na dĺžku a šírku. Vzhľadovo pripomínajú zaoblené kamene, maľované v odtieňoch šedej, zelenej, modrej alebo bordovej. Odtieň listov sa môže líšiť v závislosti od podmienok pestovania. Listy sa tvoria priamo z koreňa a sú na spodnej časti takmer zrastené. Sú určené na skladovanie vody v období sucha. Litopy sú veľmi podobné príbuzným Pleiospylos a Conophytums, ale stále majú určité rozdiely v štruktúre listov..

Zmena listov je zaujímavá. To sa nestáva často. Počas „vypadávania“ lístia sa starý list zmenšuje a zmenšuje, pričom sa jeho veľkosť niekoľkokrát zmenšuje a na jeho mieste zospodu rastie nový šťavnatý list, hojne nasýtený vlhkosťou zvnútra..

Od konca leta začína lithopy obdobie kvitnutia, ktoré môže trvať až do polovice jesene. V tejto dobe sa medzi „kamienkovými“ listami vytvárajú krátke stopky, na ktorých kvitnú jednotlivé kvety, navonok pripomínajúce harmanček. Vyžaruje príjemnú arómu a sú zvyčajne žlté (zriedka oranžové) alebo biele. Po uschnutí kvetov sa plody tvoria so semenami, ktoré dozrievajú v období dažďov. Po odkvitnutí sa staré listy Lithops vráskavejú, ale potom krík vytvorí čerstvé lístie. Tento proces sa nazýva molting. Aby kríky vyzerali veľkolepo a rástli rýchlejšie, je do jedného kvetináča vysadených niekoľko rastlín naraz.

Litopsy sa vyvíjajú veľmi pomaly, maximálnu veľkosť dosahujú až v 10. roku chovu. Životnosť každého kríka nie je dlhšia ako 15 rokov. Úžasné lithopy sú zároveň úplne nenáročné na starostlivosť a dobre sa hodia pre začiatočníkov alebo zaneprázdnených kvetinárstiev. Ale “kamene” môžu obsahovať toxické látky, preto by mali byť rastliny odstránené z detí a domácich zvierat..

Lithops – živý kameň – neobvyklý sukulent v zbierke Georgyho AristovaLithops - živý kameň - neobvyklý sukulent v zbierke Georgyho Aristova

Stručné pravidlá pre pestovanie lithopov

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o litopsa doma..

Úroveň osvetlenia Jasné svetlo južných okien bude stačiť.
Teplota obsahu V teplom období sú rastliny schopné vydržať akékoľvek teplo a v zime by miestnosť s nimi mala byť asi 15-20 stupňov.
Režim zavlažovania V lete sa zalievanie vykonáva každých 1-1,5 mesiaca. V zime litopoty netreba polievať.
Vlhkosť vzduchu Uprednostňuje sa nízka vlhkosť. Kríky sú citlivé na vysokú vlhkosť a vyžadujú ochranu pred zrážkami.
Pôda Vhodné na pestovanie univerzálnych substrátov pre kaktusy. Na vlastnú prípravu sa piesok zmieša s hlinou a malou časťou záhradnej pôdy.
Top dressing Lithops je možné hnojiť iba v lete s použitím formulácií pre kaktusy.
Prenos Transplantáty sa vykonávajú s vývojom rastliny.
Bloom Od konca leta začína obdobie kvitnutia, ktoré môže trvať až do polovice jesene..
Spiace obdobie V lete rastlina začína spiace obdobie..
Reprodukcia Semená, delenie listov.
Škodcovia Červy, sciaridy a roztoče.
Choroby Choroby vyplývajú z nesprávnej starostlivosti.

Lithops po kúpe

Lithops po kúpe

Ak boli lithops kúpené v obchode, bude potrebné takú rastlinu čo najskôr transplantovať do vhodnej pôdy. Nakúpené „živé kamene“ holandského výberu sa veľmi často vysádzajú do rašelinovej pôdy, ktorá príliš dlho drží vlhkosť a môže zničiť kríky..

Lithopy sú dobre napojené, vytiahnuté z pôdy a opatrne očistené od koreňov zvyškov zeme tenkou palicou alebo kefou. Potom sa korene pokúšajú mierne vysušiť. Pre litopy je pripravený ďalší kvetináč s vhodnou zeminou a zasadený do neho tak, aby boli korene úhľadne narovnané a koreň sa neohýbal. Prázdne miesta sú vyplnené čerstvou zeminou, bez toho, aby ju zhutnili a posypali koreňovým krkom. Aby krík nespadol, môžete k nemu položiť ako oporu malý kamienok. Niekedy sú rastliny zakopané do štvrtiny výšky listov a zvyšok ich plochy je ponorený do drenážnej vrstvy na povrchu pôdy, aby sa zabránilo rozpadu koreňového krčka. Zalievanie transplantovanej sukulentnej rastliny až po niekoľkých dňoch.

Litopati sa starajú doma

Litopati sa starajú doma

Osvetlenie

Lithops má rád jasné osvetlenie (asi 4-5 hodín priamych lúčov ráno) a s nedostatkom svetla začína spomaľovať rast. Takéto rastliny je možné udržiavať na jasnom slnečnom svetle – na oknách, balkónoch alebo svetlých verandách vo východnom alebo juhovýchodnom smere. Severný smer pre litopány nie je vhodný, ale na južnej strane domu v dusnom poludní bude musieť byť aj taký Afričan mierne zatienený pred priamymi lúčmi. Popoludní kríky uprednostňujú polotieň.

Lithopy budú tiež potrebovať v zime jasné svetlo. Aby sa kompenzovalo skrátenie denného svetla, sú kríky 12 hodín osvetlené žiarovkami, ktoré sú umiestnené asi 10 cm od „kamienkov“. Mladé sadenice sú osvetlené v menšej vzdialenosti – asi 5 cm.

Lithopy, ktoré sa predávajú v obchodoch, sú spravidla vždy udržiavané v polotieni. Takéto rastliny stratia zvyk jasného svetla a môžu sa popáliť s prudkou zmenou objemu osvetlenia. Aby nedávno získané kríky nezranili, sú na priame slnko postupne zvyknutí. Tieniť treba aj rastliny južného okna, ktoré prezimovali bez doplnkového osvetlenia..

Teplota

Rastúce lithops

Rodák z púští sa nebojí extrémnych horúčav, preto je v lete schopný dobre vnímať aj najvyššie (až 50 stupňov) teploty. Optimálna teplota pre jeho vývoj sa považuje za asi 25 stupňov. V zime sa tempo rastu lithopov spomaľuje a je možné ho preniesť do chladnejšieho kúta, kde sa drží asi 15 stupňov, ale nie pod 7 stupňov..

Klíma pôvodných liaterských púští sa vyznačuje výraznými teplotnými zmenami počas dňa, takže v noci môže byť kvetináč s kvetom odstránený v chlade, napríklad na podlahe alebo na chladnejšom okne, ale stále sa to neodporúča príliš často usporiadať nádobu s rastlinou. V teplom období možno litopány prepravovať do vzduchu, ale „kamienky“ sú chránené pred prievanom.

Zalievanie

Polievanie lithopov

Režim zvlhčovania pôdy priamo závisí od fázy vývoja litopánov. Na tento účel použite mäkkú usadenú vodu pri izbovej teplote..

Hlavnou podmienkou zavlažovania Lithops je zabrániť tomu, aby sa vlhkosť dostala do štrbiny medzi listami a na samotné lístie. Jeho stagnácia v tejto oblasti môže viesť k rozvoju chorôb. Lithopy zalievame opatrne, aby kvapky nepadali na rastliny a Zem sa rýchlo nasýtila a poriadne vyschla na ďalšie zavlažovanie. Zalievanie spodnej časti týchto rastlín môžu používať iba skúsení pestovatelia kvetov, ktorí vedia, koľko vody rastliny potrebujú – inak sa vlhkosť nemusí dostať ku koreňom alebo do pôdy, naopak, bude podmáčaná..

Listy zvlhčujúce počas zavlažovania môžu spôsobiť hnilobu alebo popáleniny (ak je napojená rastlina na jasnom slnku). Rovnako ako väčšina sukulentov, litopy nepotrebujú trvalo vlhkú pôdu. V období pokoja alebo zastaveného rastu nie sú vôbec napojené. Výnimkou sú vrásčité listy, ktoré zvlhčujú pôdu tak, aby bola pôda nasiaknutá asi 1 cm hlboko.

Na uľahčenie zalievania malých dielní môžete použiť detskú striekačku. Takýto jednoduchý nástroj pomôže jemne zvlhčiť pôdu bez striekania listov..

Úroveň vlhkosti

Úroveň vlhkosti pre malé dielne

Lithopy väčšinu roka nebudú potrebovať postrek – táto rastlina uprednostňuje suchý vzduch. Hydratačné „kamienky“ sú možné len v niekoľkých prípadoch..

  • Keď sa litopsy začnú „zhadzovať“ a vráskajú sa jej listy;
  • Na konci vegetačného obdobia, skôr ako sa lithopy spomalia a začnú vytvárať čerstvé listy;
  • Začiatkom augusta môžu byť kríky postrekované ráno, napodobňujúce stratu rosy..

Na postrek sa používa jemný sprej. Nepreháňajte to – postrekovaná rastlina by mala schnúť asi hodinu.

Výber hrnca

Lithops rastie najlepšie v nízkych, ale širokých kvetináčoch, kde bolo vysadených niekoľko (3-5) rastlín naraz. Skupinové výsadby „kamienkov“ sa vyvíjajú lepšie ako jednotlivé, ale príliš veľa exemplárov v jednom kvetináči môže sťažovať starostlivosť o ne.

Výsadba príliš malých alebo príliš malých kvetináčov nebude fungovať. Pôda v objemnom kvetináči bude dlhšie schnúť, čo môže viesť k podchladeniu koreňového systému..

Pôda

Pôda na pestovanie litopieskov

Na pestovanie lithopov môžete použiť univerzálny kaktusový substrát alebo akúkoľvek neutrálnu pôdu, ktorá neobsahuje rašelinu. Zem si môžete uvariť sami. Za týmto účelom sa pieskové alebo štrkové štiepky zmiešajú s malými tehlovými odpadkami a listovou zeminou v pomere 2: 1: 1. Do výslednej zmesi pridajte polovicu hliny a uhlia. V rovnakých pomeroch môžete tiež zmiešať trávnikovú pôdu s pieskom alebo jemným štrkom. Pred výsadbou by mala byť akákoľvek pôda sterilizovaná, napríklad kalcináciou v rúre asi pol hodiny.

Pred výsadbou je potrebné na dno črepníka položiť drenážnu vrstvu. Keď sú litopy v kvetináči, povrch pôdy môže byť pokrytý malými kamienkami alebo ozdobnými kamienkami hrubými asi 5 mm..

Lithops. Výsadba a tipyLithops. Výsadba a tipy

Top dressing

Lithopy nepotrebujú pravidelné kŕmenie, najmä ak sú transplantované ročne. Takéto rastliny by sa mali hnojiť, ak rastú v tej istej nádobe viac ako rok a pôda v nich sa začala vyčerpávať. V tomto prípade sa litopsy kŕmia kompozíciami pre kaktusy, pričom dávka odporúčaná na obale sa zníži na polovicu. Top dressing sa vykonáva v polovici jari a na konci leta..

Prenos

Transplantácia Lithops

Lithopy by mali byť transplantované až potom, čo bude starý hrniec príliš malý na to. Rozmery nového kontajnera sa vypočítajú na základe veľkosti narovnaných koreňov. Pri transplantácii je možné korene trochu prerezať, ale ak nie sú poškodené a zdravé, je lepšie tento postup nevykonávať.

Ak je do jedného spoločného kvetináča vysadených niekoľko litopánov, je medzi nimi zachovaná vzdialenosť asi 1-1,5 cm. Medzery medzi rastlinami sú pokryté zeminou, aby sa uzavreli všetky medzery, ale nezhutňovali ju. Po transplantácii zostanú litopsy niekoľko dní bez zalievania. Takéto rastliny začnú kvitnúť budúci rok po obnovení lístia..

LITHOPS. Transplantácia a tipy na starostlivosť o lithopovLITHOPS. Transplantácia a tipy na starostlivosť o lithopov

Prerezávanie

Lithops nepotrebuje prerezávanie – ani hygienické. Minimálny počet listov umožňuje rastline, aby sa sama formovala z vädnúcich dosiek, preto by ste nemali zasahovať do procesu „liatia“. Krík odhodí nepotrebné lístie bez pomoci.

Zimovanie

Prezimovanie lithopov

V zimných mesiacoch zostáva vzhľad lithopov nezmenený, vďaka čomu rastlina vyzerá, že odpočíva. Ale v tomto období sa vo „kamienku“ začínajú vyvíjať nové listy. Všetky zdroje krovia budú neskôr presmerované na ich rozvoj a rast.

Lithops vo svojej domovine dokončuje vysypávanie starého lístia v období dažďov. Staré „kamienky“ pod tlakom kvapiek praskajú a uvoľňujú mladé listové výhonky, ktoré ich prišli nahradiť. Izbové rastliny v krátkom čase vytvoria nové listy. Zároveň zo starých zostala iba škrupina. Počas zmeny lístia by mala starostlivosť o litopsy zostať rovnaká, ale kým sa úplne nevytvoria nové listy, rastlinu nemožno polievať.

Spiace obdobie

Spiace obdobie v lithopoch

Životný cyklus lithopov zahŕňa latentné zimné vegetačné obdobie a úplný letný odpočinok. Prvá fáza cyklu začína v júni. Počas tejto doby lithops spomaľuje vývoj a pripravuje sa na kvitnutie na konci letnej sezóny. V prírode táto funkcia umožňuje rastlinám prežiť najhorúcejšie a najsuchšie časy. Odpočívajúce kríky nie sú kŕmené ani napájané – vlhkosť počas tohto obdobia môže viesť k rozvoju hniloby na rastline. Pôdu je možné mierne navlhčiť iba vtedy, ak sa mladé listy začnú vrásniť. Tiež sa nevykonáva vrchný obväz..

Začiatkom augusta môžu byť litopy postriekané ráno, čím sa „reprodukuje“ prírodná rosa. Od druhej polovice augusta začína druhá fáza – v tejto dobe kríky opäť začínajú mierne zalievať a postupne sa zvyšuje objem. Tým sa lithopy dostávajú z hibernácie a aktivuje sa jeho rozvoj. Štrbina medzi listami sa začína zväčšovať a postupne sa z nej objavuje stopka. Na jeseň „kamene“ kvitnú. Lithopy po odkvitnutí uvoľnia nové listy priamo z rozchádzajúcich sa starých. Mladý rast z nich čerpá silu. V tomto prípade je nový pár listov umiestnený kolmo na starý. Litopsi niekedy netvoria jeden, ale dva páry mladých listov naraz. Takéto rozdelenie niekedy vedie k rastu jedného kríka do celej kolónie so spoločným koreňovým systémom. Po obnovení lístia sa krík začne pripravovať na zimný „odpočinok“. V rovnakom čase sa začne zálievka postupne znižovať.

Všetko o líhaní dospelých litopšov, živých kameňov. Najinformatívnejšie video.Všetko o líhaní dospelých litopšov, živých kameňov. Najinformatívnejšie video.

V zime začína tretia fáza vývoja. Lithopy v súčasnosti spomaľujú rast kvôli nedostatku svetla, ale pokračujú v procese zmeny lístia. Staré taniere sú vyčerpané a vädnú takmer celú jeseň a zimu. Počas tohto obdobia by mali byť kríky uchovávané na chladnejšom mieste a nemali by byť vôbec napojené, hnojené ani striekané, ale mali by im poskytnúť dobré osvetlenie..

Štvrtá fáza začína na jar, keď staré listy úplne vybledli. Tieto dosky sa nedotýkajú, kým nie sú úplne suché. Lithopy začnú polievať až potom, čo sa staré lístie úplne vyhodí, keď začne pripomínať suchý papier. Zalievanie sa postupne zvyšuje, ale do konca jari ich opäť začne znižovať v očakávaní zvyšku kríkov.

Je pozoruhodné, že rôzne druhy a dokonca aj odrody lithopov môžu mať svoje vlastné vývojové cykly. Kvitnutie sa niekedy vyskytuje nie na jeseň, ale v polovici leta. Na „rozvrh“ môžu mať vplyv aj vonkajšie podmienky – napríklad dĺžka denného svetla. Ak bola rastlina v zime držaná pod lampami, jej listy sa môžu rýchlejšie obnoviť a priblížiť tak proces kvitnutia..

Bloom

Kvitnúce litopsy

Kvety lithops sa objavujú v lete alebo na jeseň. Môžu byť tvorené kríkmi od 3 do 5 rokov. Vytvoria sa na nich kvety harmančeka bielej alebo žltej farby, ktoré vydržia na rastlinách asi 2 týždne. Púčiky kvitnú do obeda, keď jas svetla začína klesať, a blízko noci sa zatvárajú až do nasledujúceho dňa. Po odkvitnutí sa staré listy litopisu od seba „vzďaľujú“ a vo výslednej medzere vytvárajú mladé listy. Na mieste kvetu sa tvorí ovocie so semenami, ktoré dozrievajú niekoľko mesiacov.

Pestovanie lithopov zo semien

Pestovanie lithopov zo semien

Doma sa nové lithopány spravidla pestujú zo semien. Môžu byť kúpené alebo získané umelým opeľovaním: peľ z jedného kvetu sa prenáša štetcom na druhý. Zrenie trvá asi 9 mesiacov. Na začiatku jari sa výsledné semená vysejú po predbežnom namočení. Držia sa 5-6 hodín v teplej vode alebo v bledom roztoku manganistanu draselného. Potom sa semená rozložia na povrch vlhkej dezinfikovanej pôdy a jemne sa postriekajú. Nie je potrebné ich prehlbovať ani posypávať zeminou. Zhora sú plodiny pokryté filmom alebo sklom a umiestnené na teplé (25-30 stupňov) miesto, kde sa denne otvára prístrešok na vetranie..

Čerstvé semená klíčia do týždňa, staršie semená – do mesiaca. S tvorbou klíčkov začnú skleník častejšie vetrať a zalievanie sa vykonáva o niečo menej často, čo umožňuje mierne vyschnutie zeme. Klíčky sa vyvíjajú pomaly – niekedy sa skutočné listy vytvoria až šesť mesiacov po vzniku výhonkov. Keď sadenice lithops dorastú do 1 cm, úkryt sa odstráni a povrch pôdy v ich blízkosti je mulčovaný pieskom, malými kamienkami alebo expandovanou hlinkou. Ak sadenice spadnú na bok, zdvihnú sa tenkou palicou alebo špáradlom a zľahka sa zatlačia do pôdy. V prvom roku sa rastliny nepotápajú, čo im umožňuje posilniť sa. V nasledujúcej sezóne sú po moltingu transplantované na trvalé miesto do čerstvej vhodnej pôdy..

Ako pestovať LITHOPS zo semien. Jemnosti rastúceho sadeníc LITHOPSEAko pestovať LITHOPS zo semien. Jemnosti pestovania sadeníc LITHOPSE

Možné ťažkosti

Lithops nespôsobuje pestovateľom problémy, ale niekedy nesprávna starostlivosť môže spôsobiť choroby rastlín alebo stratu ich vizuálnej príťažlivosti:

  • Lístie sa scvrkáva kvôli nedostatku vlhkosti, zvyčajne počas obdobia odpočinku a považuje sa za normálne, ale niekedy výskyt škodcov, ako sú roztoče, vedie k pokrčeniu listov.
  • Lístie sa zmenšuje v dôsledku porušenia cyklu výmeny listov;
  • Lístie napučiava a praskne v dôsledku nadmerného alebo častého zavlažovania.
  • Listy sú pokryté hnedastými škvrnami – časté porušenie plánu zavlažovania.
  • Vzor na listoch vybledne a samy sa stávajú tenšími a roztiahnutejšími – znamenia nedostatku osvetlenia.
  • Korene hnijú, pretože sú v trvalo vlhkej pôde obsahujúcej rašelinu.
  • Lithops nekvitne – pôda v kvetináči je príliš úrodná, krík nemá dostatok svetla alebo starostlivosť o rastlinu počas vegetačného pokoja bola nesprávna.

Lithopom môžu uškodiť koreňové červy, ischias a roztoče. Zaobchádza sa s nimi pomocou vhodných prostriedkov. V období zimného pokoja sa často stáva, že na listy rastliny zasiahne mäsiar. V tomto prípade by mal byť krík pravidelne utieraný roztokom cesnakovej kaše, mydlom na pranie a vodou, kým sa z lézie úplne nevylieči..

Typy lithopov s fotografiami a menami

Rod Lithops obsahuje 30 až 50 rôznych druhov, ktoré sa líšia veľkosťou, tvarom a farbou listov a kvetov. Doma často existujú také „kamene“ ako:

Lithops aucampiae

Lithops Aucamp

Veľkosť každého listu Lithops aucampiae je asi 3 cm, sú modrošedé a majú hnedozelený vrch s priesvitnými „oknami“. Medzi listami je hlboká štrbina. Kvety až do priemeru 4 cm sú sfarbené do žlta a majú slabú arómu.

Lithops bromfieldii

Lithops z Bromfieldu

Listy Lithops bromfieldii majú plochý vrch s kontrastným mramorovým vzorom a matnou červeno-oranžovou farbou. Malé kvety sú sfarbené do žltooranžovej alebo bielej farby.

Lithops comptonii

Lithops z Comptonu

Veľkosť kvetu Lithops comptonii je považovaná za veľkú, okvetné lístky majú biely stred a jasne žlté okraje. Kvitnutie takýchto litopšiek nastáva v lete a v zime odpočíva..

Lithops dorotheae

Lithops Dorothea

Jeden z najmenších druhov – výška jeho listov nie je väčšia ako 1 cm.Lithops dorotheae pripomína kamienky kremeňa alebo spar, medzi ktorými žije. Kvety sú jasne žlté.

Lithops francisci

Lithops Franz

Tento druh má mäsité a silné listy krémovej, béžovej alebo ružovkastej farby, pričom jeden list je o niečo väčší ako druhý. V hornej časti listov sú tmavšie škvrny. Lithops francisci dorastá do výšky 4 cm a vytvára malé žlté kvety. Vzhľadom na popularitu tejto rastliny vo svojej vlasti bola vzatá pod ochranu..

Lithops zrzka (Lithops fulviceps)

Lithops ryšavka

Listy Lithops fulviceps sú valcovité a hnedasté s vyvýšenými tmavými škvrnami na vrchu. Biele alebo žlté kvety slabo zapáchajú.

Lithops karassky (Lithops karasmontana)

Lithops karassky

Listy Lithops karasmontana majú šedú farbu s hnedastým vzorom a vyzerajú ako kremeň. Kvety sú natreté na bielo a špičky ich lístkov sú špicaté.

Lithops lesliei

Lithops Leslie

Druh, ktorý má liečivé vlastnosti, sa v prírode vyskytuje len zriedka. Lithops lesliei tvorí hnedé listy s výrazným reliéfom v hornej časti. Kvety sú jasne žlté.