Figovník alebo figovník

Figovník alebo figovník. Rastúce, užitočné vlastnosti

Je ťažké nájsť také ovocie alebo zeleninu, ktoré profesionálny záhradník nemá. V jeho záhrade je vždy veľa exotického ovocia a bobúľ, vrátane dlho známeho citrónu, paliem, rebríčka a menej známych – feijoa a muraya. A samozrejme tam nájdete figovník, u nás je známejší ako figovník..

Spravidla je u nás nájsť figovník ťažšie ako rastliny ako citrón, granátové jablko a mandarínka. Ak ale strom zakorení, prináša ovocie veľmi dobre. Existuje akýsi figovník – domáci figovník, svojim vzhľadom je veľmi podobný fikusu, rovnakému bujnému stromu, ktorý môže rásť až 2 metre. Aby bola koruna stromu v zdravom stave, je potrebné pravidelne vykonávať tvarovanie..

Ako pestovať figy – figovník

Izbové odrody figovníka majú tiež veľa rozdielov a odrôd, najznámejšie z nich sú Oglobsha, Kedota a Violet Sukhumi. Všetky tieto odrody sú schopné produkovať nádherné plody veľkej veľkosti (o niečo väčšie ako vlašské orechy), stredne sladké. Keď ste jedli plody tohto stromu raz, bude ťažké zabudnúť na ich chuť..

Ako pestovať figy - figovník

Pestovanie fíg doma nevyžaduje veľa úsilia. Táto rastlina je celkom nenáročná. Figy počas svojho rastu uprednostňujú teplo, ale zároveň pokojne tolerujú chladné teploty. V našich bytoch, kde je vzduch zvyčajne dostatočne suchý, sa bez problémov stretnú. V zime je najlepšie položiť hrniec s figami na južné okná bytu, ale v lete stojí za to uprednostniť východnú stranu..

Plodenie. V priemere trvá asi šesť mesiacov, kým sa objavia prvé plody. Na rastline sa spočiatku objavia lístie, potom plody sadnú a dozrievajú, potom, čo sa plody odstránia zo stromu, odhodí listy a začne obdobie odpočinku (toto obdobie trvá približne 3 mesiace). Pri vytváraní správneho osvetlenia pre rastlinu je schopná prinášať ovocie po celý rok, iba príležitostne vyhadzuje lístie a odpočíva.

  Heliotrop

Zalievanie. Pokiaľ ide o zalievanie, hlavnou vecou nie je to preháňať: vody by malo byť dostatok, nadmerné zalievanie je pre túto rastlinu rovnako škodlivé ako jej nedostatočné množstvo. V zimných mesiacoch roka je možné zalievanie vykonať pomocou špeciálneho podnosu. Keď dochádza k aktívnemu klíčeniu stromu alebo ovocia, stojí za to hnojiť pôdu pomocou komplexných minerálnych hnojív. Ale ak nebolo možné oplodniť pôdu, nemali by ste sa obávať – ​​figovník sa bez nej celkom dobre obíde..

Pôda. Pri výbere pôdy na pestovanie figovníka sa odporúča venovať pozornosť ľahšiemu a výživnejšiemu. Ak sa nevyznáte v pôde, potom sa poraďte s predajcami v kvetinárstvach, radi vám pomôžu.

Ako správne zasadiť a pestovať figovník doma

Reprodukcia. Ak máte chuť rozmnožovať figy, je to veľmi jednoduché. Je potrebné vyzdvihnúť odrezky figovníka, ktoré majú 3-4 púčiky. Ďalej musia byť tieto odrezky opatrne narezané a ponorené spodnej strane do predtým zakúpeného stimulátora tvorby koreňov, potom sú tieto odrezky zakorenené vo vlhkom piesku alebo vo vode. Existuje aj možnosť rozmnožovania fíg pomocou semien, ale tento spôsob rozmnožovania nie je obľúbený, pretože rastlina začína prinášať ovocie až 4-5 rokov po výsadbe. Ak použijete odrezky, prvé ovocie sa objaví do 6 mesiacov..

Formovanie. Rastlina pozoruhodne reaguje na rezanie, takže sa dá transformovať do akéhokoľvek tvaru, pokiaľ existuje túžba a predstavivosť..

Obrázky: užitočné vlastnosti

Stojí za zmienku, že plody fíg majú nielen vynikajúcu chuť, ale sú celkom užitočné. Navyše, ak sa strom pestuje vlastnými rukami, potom nemôžete ani pochybovať o výhodách ovocia. Zloženie figových plodov obsahuje veľké množstvo draslíka, takže ak počas dňa zjete niekoľko plodov tohto stromu, môžete zlepšiť stav ciev..

Rastlina je tiež schopná zriediť krv, preto je u pacientov s krvnými zrazeninami táto rastlina nevyhnutne prítomná v strave. Odporúča sa jesť figy pre tých ľudí, ktorí majú anémiu alebo majú choroby spojené s močovým systémom alebo obličkami. Niektorí lekári tvrdia, že figové plody môžu dokonca liečiť rakovinu (prirodzene, ak je choroba v počiatočnom štádiu).

  Stávkový strom ukázal

Obrázky: užitočné vlastnosti

Táto rastlina je vhodná aj pre ľudí s problémami horných dýchacích ciest. Ovocie stromu musíte variť v mlieku a piť tento nápoj trikrát denne, nápoj by mal byť horúci a dávka je 100 gramov. Navyše, ak máte problémy s trávením alebo metabolizmom, odporúča sa jesť figový džem. Ak majú malé deti zápchu, potom by mal byť figový džem zriedený vodou a podávaný dieťaťu, čo má nádherný laxatívny účinok..

Figy nie sú jediné, čo môže ľuďom pomôcť pri liečbe chorôb: používa sa aj miazga tohto stromu. Figová šťava je potrebná na liečbu akné, liečbu rán, pustúl a dokonca aj pri rakovine kože.

Fig je rastlina, ktorá je nielen vynikajúcim prostriedkom na liečbu chorôb, ale aj nádherným tvorcom domáceho pohodlia..