Sage

Sage. Salvia. Starostlivosť a pristátie

Každý sebaúctový kvetinár sa snaží pestovať nielen krásne, ale aj užitočné rastliny. Šalvia právom zaujíma dôležité miesto na okenných parapetoch a záhradných posteliach, pretože jej liečivé vlastnosti sú legendárne..

Od staroveku bola šalvia považovaná za hlavného liečiteľa mnohých chorôb. Lekári z rôznych krajín využili jeho vlastnosti na zbavenie sa bolesti zubov, ženskej neplodnosti. Sage sa aktívne používala v milostnej mágii. Táto rastlina je široko známa pod iným názvom – salvia, čo v latinčine znamená „Buďte zdraví“. Starovekí Egypťania ju považovali za magickú rastlinu a Rimania ju konzumovali ako korenie..

Pred výsadbou šalvie sa musíte rozhodnúť, na aké účely bude táto rastlina slúžiť vo vašom dome. Na ošetrenie sa vysádza liečivý druh rastlín, pre šalviu je lesklá a pre arómu by ste mali vziať šalviu.

Ako správne pestovať šalviu vo vašej záhrade

Pred výsadbou musíte pôdu poriadne pripraviť. Suchá vápenatá pôda s rýchlou priepustnosťou vody je presne to, čo potrebujete. Ak má miesto výsadby nadmernú vlhkosť, rastlina zomrie. Existujú šalvie ročné, dvojročné a viacročné. V chladnom období by mali byť rastliny vysadené na záhradných pozemkoch dobre izolované.

Na výsadbu sa často používajú sadenice, je možné použiť semená. Šalvia sa vysádza najskôr v máji. Existuje spôsob, ako zasadiť rastlinu na jeseň, takpovediac pod snehom, potom budú prvé výhonky viditeľné skoro na jar a mudrc bude kvitnúť oveľa skôr. Na jeseň sa vysádzajú iba trvalky.

V priebehu roka rastlina dorastá do výšky asi 30 cm Pri šalvii vysadenej v máji začína obdobie kvitnutia uprostred leta. Aby bola rastlina silná a naďalej potešila kvitnutím každých 4-5 rokov, musí byť transplantovaná.