Ako pestovať špenát na parapete

Ako pestovať špenát na parapete, pestovať špenát zo semien

Špenát je jednoročná zelenina, ktorá svojimi prospešnými vlastnosťami pripomína quinoa. Vďaka vysokému obsahu vitamínov, bielkovín, vlákniny a ďalších stopových prvkov sa široko používa pri varení. Mnoho gurmánov uprednostňuje tento diétny výrobok. Čerstvé listy je možné jesť, konzervovať alebo variť. Špenát je v západných krajinách veľmi obľúbený, používa sa na prípravu jedál pre deti. Špenátové pyré je zdrojom fyzického zotavenia a má liečebný účinok na telo. Špenát dnes často konzumuje mnoho vegetariánov a zástancov zdravého stravovania v Rusku..

Vlastnosti rastu a vývoja

Špenát patrí do skupiny rastlín na dlhé dni. To znamená, že na plný rozvoj a kvitnutie potrebuje nepretržité a intenzívne osvetlenie..

Ľahko toleruje nízke teploty. Semená sú schopné klíčiť už pri teplote 4 stupne. V horúcom podnebí rastlina vstupuje do fázy kvitnutia. Prezreté listy už majú nepríjemnú chuť..

Špenát má vysoký výťažok, ktorý sa dosahuje v krátkom časovom období. 40 dní po objavení sa prvých výhonkov môžete získať dávku hotových kvalitných výrobkov.

Dobré výnosy sú zaistené pri pestovaní plodín v úrodnej pôde, ktorá má mierne zásadité alebo neutrálne prostredie..

Táto rastlina potrebuje stálu vlhkosť pôdy, ale nadmerné množstvo vody môže byť škodlivé. Pri domácom pestovaní špenátu musíte dodržiavať určité parametre vlhkosti vnútorného vzduchu..

Príprava pôdy a riadu

Príprava pôdy a riadu

Parapet je skvelým miestom na chov špenátu v miestnosti. Ženy v domácnosti nemusia na jej pestovanie vynaložiť veľa času a úsilia.

V letných a jarných mesiacoch sa pri výsadbe semien nemusíte uchýliť k umelému zdroju svetla, ale v období jeseň-zima musíte navyše zapnúť žiarovky. Trvanie denného svetla v chladnom období by malo byť najmenej 10 hodín. V zamračených dňoch je tiež potrebné zapnúť umelé svetlo na rast mladých výhonkov..

Ako nádobu na siatie semien môžete použiť plastové alebo drevené kvetináče vysoké 15-20 cm.Semená musia byť zasadené v určitej vzdialenosti od seba. V pripravenej pôde sa urobia plytké brázdy a zalejú sa.

Hotové pôdne zmesi používané na kvetinové plodiny môžu pôsobiť ako výživný substrát. Neobsahujú rašelinu, ktorá oxiduje pôdu. Najlepšou možnosťou by však bolo pripraviť si pôdu sami. K tomu je potrebné zmiešať jednu časť vermikompostu a dve časti kokosového vlákna, ktoré zabraňuje vysychaniu pôdy a zabraňuje stagnácii vody. Do nádoby na výsadbu je potrebné naliať malú vrstvu expandovanej hliny, ktorá bude pôsobiť ako druh drenáže. Ak existujú problémy so získavaním kokosových vlákien, môžete použiť iba vermikompost. Čas od času doň musíte pridať 1-2 čajové lyžičky perlitu alebo vermikulitu, ktoré majú rovnaké vlastnosti ako kokosové vlákno. Tieto prísady zaisťujú zachovanie pôdnej zmesi a chránia ju pred hnilobou..

Pestovanie špenátu zo semien

Pestovanie špenátu zo semien

Pred výsadbou musia byť semená na jeden deň namočené vo vode pri izbovej teplote. Na rozdiel od šalátu vyzerajú špenátové semená o niečo väčšie. Hĺbka sejby je 10-15 mm. Pripravené kvetináče sú na vrchu pokryté plastovým obalom, aby pôda nevyschla. Do týždňa sa objavia prvé zelené výhonky.

Zasklené balkóny alebo lodžie sú považované za ideálne miesta na pestovanie špenátu. V takýchto miestnostiach je udržiavaná konštantná vlhkosť vzduchu. Ak nie je možné na balkón umiestniť nádobu so sadenicami, na tieto účely je možné použiť okenný parapet. Malo by sa však pamätať na to, že špenát je rastlina milujúca vlhkosť a v zime je vzduch v miestnosti extrémne suchý. Preto je potrebné pravidelne striekať mladé listy z rozprašovača. Nad kvetináče môžete nainštalovať konštrukciu ako skleník, ktorá bude rámom z natiahnutého plastového obalu a umožní v miestnosti udržiavať konštantnú mikroklímu..

Špenát sa zberá 2-3 mesiace a potom rastlina podstúpi morfologické zmeny a vstúpi do fázy výhonku. Pri správnej výsadbe a zbere je možné túto zelenú plodinu jesť celoročne..

Pôda používaná na pestovanie špenátu sa znova použije za predpokladu, že sa pravidelne kŕmi komplexnými prísadami. Rastlina sa považuje za plne tvarovanú a pripravenú na zber, keď dosiahne výšku 7-10 cm a prítomnosť 5-7 listov v ružici.

Pestovanie špenátu na parapete (video)

ZIMNÝ ŠPENÁT NA OKNE.ŠPENÁT V ZIME NA OKNE.