Akácia

Akáciový strom

Akácia je členom rodiny strukovín. V období kvitnutia je taký strom pokrytý voňavými kvetmi, ktorých vôňa sa s príchodom večera zosilňuje. Napriek tomu, že názov rastliny pochádza zo slov „ostrý“ alebo „tŕň“, drvivá väčšina druhov akácie je bez tŕňov. Väčšina druhov akácie rastie v afrických a ázijských krajinách, ako aj v Austrálii a Mexiku. Takéto rastliny môžu rásť v púšti a vo vlhkom podnebí..

V kultúre sa pestuje viac ako päťdesiat druhov akácie. Ak to podnebie dovoľuje, sú tieto rastliny vysadené na otvorenom priestranstve v záhradách a parkoch, na chladnejších miestach ich možno nájsť v skleníkoch. V Rusku sa akácie pestujú iba na juhu krajiny, ako aj na Kaukaze. Súčasne je rozšírená aj pseudo -akácia – žltá a biela. Tieto rastliny priťahujú svojou nenáročnosťou a väčšou mrazuvzdornosťou v porovnaní s teplomilnými „južanmi“, preto sa často používajú na ozdobu záhrad a parkov.

Popis akácie

Popis akácie

Stromy aj kríky patria do rodu akácie. Takéto stromy dosahujú výšku 25 m. Jedná sa o evergreeny s kmeňom hrubým až 1,2 m. Kríky sú oveľa skromnejšie. Olistenie je pernaté. Listy sa striedavo držia na výhonkoch alebo vytvárajú presleny. Namiesto obvyklých listových platní na vetvách niektorých akácií existujú fylodické stopky, niekedy susediace s obyčajným olistením. Mladé stromy majú striebristú kôru, ale časom začnú hnednúť.

Kvitnúca akácia tvorí latka v tvare súkvetia alebo zhlukov. Farba malých kvetov, ktoré sú v nich zhromaždené, je biela, krémová alebo žltá. Každý kvet má kalich zvončekovitého tvaru, spravidla 5 okvetných lístkov, a nad korunou vyčnievajú mnohé tyčinky. Kvety vydávajú príjemnú vôňu, ktorá je k noci intenzívnejšia. Táto vlastnosť umožňuje akácii prilákať opeľujúci hmyz. Po opelení sú na konáre uviazané lusky so semenami. Ich tvar sa líši v závislosti od druhu rastliny..

Výhonky niektorých druhov akácií skutočne zodpovedajú svojmu názvu: sú pokryté tŕňmi. Takúto štruktúru majú spravidla južné výhľady. Akácia sa vyznačuje silnými vyvinutými koreňmi, ktorých stred siaha do veľkej hĺbky, a zvyšná vetva v hornej vrstve pôdy.

Výsadba akácie na otvorenom priestranstve

Výsadba akácie na otvorenom priestranstve

Bežná akácia sa spravidla vysádza na jar, ale v južných oblastiach sa môže výsadba vykonávať aj na jeseň. Sadenice sa odporúča kupovať v nádobách.

Pre strom alebo krík na mieste budete musieť nájsť slnečné a teplé miesto mimo iných veľkých výsadieb. Korene nemajú radi príliš tesnú blízkosť k iným rastlinám: mení sa na boj o pôdne zdroje. Vzhľadom na to, že akácia nevníma tesnosť dobre, v budúcnosti sa neodporúča obklopovať taký strom alebo krík ani kvetinovými výsadbami..

Na zvolenom mieste je vopred pripravená jama asi 50 cm do hĺbky a šírky. Na jej dno je položená drenážna vrstva hrubá asi 10 cm.Na to môže byť použitý piesok. Sadenica sa položí na vrch a dutiny v jame sa naplnia zmesou pôdy s nitroammofosom. V prvých rokoch života bude akácia potrebovať podporu, preto je počas výsadby inštalovaná v jame. Po ukončení všetkých postupov je sadenica dobre napojená.

Starostlivosť o akáciu

Starostlivosť o akáciu

Akácia bude potrebovať najopatrnejšiu starostlivosť iba v prvých pár rokoch po výsadbe. Staršia rastlina bude potrebovať iba formatívne prerezávanie. Nebude potrebovať pravidelné zavlažovanie – bude to stačiť na ich vykonanie iba vo veľmi suchých obdobiach (2-3 mesiace bez zrážok). Mladšie výsadby sa však polievajú častejšie. Vlhkosť pôdy prispeje k ich rýchlemu rastu, preto je pôda navlhčená bezprostredne po vysušení jej vrchnej vrstvy. Oblasť blízkeho kmeňa kruhu akácie je tiež pravidelne pletená a uvoľňovaná. Kŕmiť rastlinu bude potrebné iba 3 roky po výsadbe – predtým na to budú stačiť hnojivá zavedené do výsadbovej jamy. S rovnakou frekvenciou sa živí akácia a potom – každé 3 roky.

BIELA ​​ACACIA. STAROSTLIVOSŤ, REPRODUKCIA.BIELA ​​ACACIA. STAROSTLIVOSŤ, REPRODUKCIA.

Reprodukcia akácie

Akácia sa zvyčajne kupuje vo forme sadenice pripravenej na výsadbu, ale ak si to želáte, môžete ju pestovať sami. Na tento účel sa používajú odrezky alebo semená odobraté z dospelej rastliny..

Pestovanie zo semien

Pestovanie semien akácie

Semená akácie zostávajú životaschopné asi 2 roky, ale proces ich pestovania je komplikovaný, a preto sa táto metóda používa len zriedka. Na urýchlenie klíčenia semien sa predparia tak, že sa ponoria do horúcej (od 80 stupňov) vody a potom sa prenesú do studenej vody na asi 12 hodín. Po takom ošetrení by mal obal osiva zmäknúť, čo vám umožní získať klíčky za kratší čas. Namiesto toho môžete semená nechať mesiac v chladničke v mokrom piesku..

Na siatie používajte samostatné kvetináče alebo spoločnú nádobu s kyprou zeminou, kde bol pridaný popol z dreva. Semená sa vysejú bez sušenia a prehĺbia sa asi o 2 až 3 cm. Nádoba s plodinami sa umiestni na svetlé miesto, predtým pokryté filmom alebo sklom. V prípade potreby sadenice zalejte. Sadenice by sa mali objaviť asi za 10 dní. V máji sa sadenice prenesú do skleníka, pričom medzi kríkmi zostane vzdialenosť asi 20 cm..

Ako pestovať akáciu zo semien. Biela akácia v strednom pruhu. Stránky "Záhradný svet"Ako pestovať akáciu zo semien. Biela akácia v strednom pruhu. Stránky

Rezne

Novú akáciu najľahšie získate z odrezkov. Zber sadivového materiálu sa vykonáva na jar pomocou výhonkov stromu alebo kríka. Dĺžka segmentu by mala byť približne 10 cm; je vhodné vziať to nie zhora, ale zo stredu výhonku, aj keď niektorí záhradníci používajú presne apikálne odrezky.

Spodný koniec rezu sa ponorí do stimulátora zakorenenia a potom sa vysadí do nádoby s pôdou a umiestni sa do skleníka, napríklad do skleníka, kde sa udržuje najmenej 22 stupňov. Takéto sadenice sa na jeseň prenesú na otvorenú pôdu, ak počasie zostane dostatočne suché a teplé..

Okrem bežných stonkových odrezkov je možné použiť aj koreňové odrezky. Za týmto účelom je na jar pochovaný dospelý akáciový krík, na ktorom je zvolený dostatočne silný koreň s hrúbkou 0,5 cm a rozrezaný na kúsky dlhé asi 15 cm. Na zakorenenie sa vysádzajú šikmo do piesočnatej pôdy a na jeseň sa presádzajú na konečné miesto..

Choroby a škodcovia

Akáciová choroba

Akácia rastúca vo vhodných podmienkach na ňu zriedka ochorie, ale niekedy sa pri takýchto výsadbách vyskytujú problémy. Ak sa na rastline objavia škodcovia – červy alebo motýle, ošetrí sa vhodným prípravkom.

Ak listy akácie zožltnú alebo začnú schnúť, príčinou tejto choroby môže byť huba. Postihnuté stromy prestanú kvitnúť a začnú zhadzovať listy. Choré stonky a listy musia byť odstránené a samotný strom musí byť postriekaný zmesou Bordeaux alebo iným fungicídom.

Druhy akácie s fotografiami a menami

Existuje asi 1 300 rôznych typov akácie, ale v kultúre sú najobľúbenejšie tieto:

Akácia Farnesiana

Akácia Farnese

Tento druh žije na pobreží Čierneho mora. Acacia Farnesiana je ker, ktorý rastie od 2 do 4 m na výšku. Má striebristo hnedú kôru. Vetvy takejto akácie sa vyvíjajú cik -cak a sú pokryté pubertou. Lístie obsahuje 2 až 8 vetiev.

Akácia Podalyriifolia

Akácia

Tento druh tvorí stromy až do výšky 5 m. Akácia Podalyriifolia môže vytvárať kríky až do výšky 3 m. Má malé a silné striebristo zelené listy. Bloom trvá od januára do apríla. V tomto období sa na strome objaví veľa zlatých kvetov, ktoré majú silnú a skôr štipľavú arómu. Tento druh je považovaný za teplomilný, nevydrží teploty pod -10.

Nádherná akácia (Acacia Spectabilis)

Akácia je nádherná

Austrálsky vzhľad. Výška týchto rastlín sa pohybuje od 1,5 do 4 m. Acacia Spectabilis má pernaté zelené listy so striebristým leskom. Kvitne od júla do novembra, potom sa na konáre uviažu lusky až 18 cm dlhé. Južné odrody takejto akácie môžu odolávať extrémnym horúčavám (až do 35 stupňov) a suchu, ale nevydržia teploty pod -8.

Akácia červená (Acacia Oxycedrus)

Červená akácia

Slovo „červený“ v názve tohto druhu znamená „krásne“ a nie je spojené s farbou kvetov. Acacia Oxycedrus kvitne malými, svetlo žltými kvetmi, kvitnúcimi v skupinách po 2-3. Kvitnutie trvá od polovice leta do neskorej jesene. Veľkosť kríka dosahuje 2 m na výšku. Rozvinuté korene umožňujú takejto rastline dobre odolávať dlhým obdobiam sucha..

Akácia dlholistá (Acacia longifolia)

Akácia dlholistá

Tento druh rýchlo rastie. Za 5 rokov vývoja môže taký strom dorásť až do 10 m. Acacia longifolia má podlhovasté a tvrdé listy. Jeho žlté kvety sú zhromaždené v náušniciach. Táto akácia sa najčastejšie pestuje v subtrópoch. Takéto stromy dokonale chránia pôdu pred eróziou a udržiavajú ju v koreňoch. Tento druh sa pestuje kvôli drevu, navyše jeho kvety a lusky sa používajú v priemysle na získavanie žltých a zelených farbív..

Okrem týchto druhov existuje mnoho ďalších akácií, ktoré sú v záhradníctve menej časté, ale sú aj celkom dekoratívne. Napríklad:

 • Bezlistý – tiež žije v Austrálii. Takýto ker skutočne nemá obvyklé lístie a jeho kvety sú natreté jasne žltou farbou..
 • Bailey – austrálsky druh, tvorí stredne veľké stromy s kvetmi citrónu.
 • Hranami – ker do výšky 3, v pazuchách listov sú umiestnené žlté kvety.
 • Viacpichľavé – krík s tenkými kučeravými alebo lipnúcimi výhonkami, na ktorých sú pazúrikovité tŕne. Kvety sú biele.
 • Striebristý – strom vysoký asi 12 m; kvitnúce konáre práve takýchto rastlín sú ľudovo známe ako „mimóza“ a často slúžia ako darček na jarné prázdniny.
 • Ashby – rozľahlý krík vysoký až 2 m, listy sú svetlozelené a racemózne súkvetia sýto žlté.

Pomerne často sa akácie nazývajú úplne iné rastliny z tej istej rodiny. Medzi nimi je pseudoacacia robinia, známa aj ako biela akácia. Je to severoamerický strom so strapcami bielych kvetov v tvare fazule a olistením podobným akácii. Žltá alebo sibírska akácia sa nazýva aj stromová karagána – opadavý krík alebo strom so žltými kvetmi molice.

Užitočné vlastnosti a použitie akácie

Užitočné vlastnosti a použitie akácie

Akácia je nielen okrasná, ale aj užitočná rastlina, často používaná na rôzne účely:

 • Niektoré akácie majú popínavé stonky a používajú sa na vytváranie živých plotov;
 • Rozvinuté korene akácie robia mnohé druhy vhodné na spevnenie svahov a ochranu pôdy pred eróziou;
 • Voňavé kvety rastliny sú vynikajúce medonosné rastliny, akáciový med obsahuje mnoho užitočných látok a dobre chutí;
 • Akácia sa používa ako liečivá rastlina; ľudoví liečitelia používajú jej kvety, listy a kôru. Zber kvetov sa vykonáva koncom jari – začiatkom leta, používajú sa na odvary, ktoré pomáhajú proti migréne, osteochondróze, celkovému posilneniu tela a na iné účely. Ale niektoré akácie sú považované za jedovaté rastliny, takže samoliečba takýmito prostriedkami by mala byť vylúčená..
 • Drevo je husté a pružné; používa sa na výrobu parkiet, dverí alebo nábytku. Aj keď vysoká hustota sťažuje rezanie, niektorí remeselníci stále používajú akáciu na výrobu rôznych dekoratívnych predmetov a suvenírov. Predmety z neho vytvorené si dlho zachovávajú príjemnú vôňu dreva.
 • Niektoré akácie sú považované za jedlé rastliny – ich semená, korene a šťavu, ako aj kvety možno použiť ako potravu.

Akácia v krajinnom dizajne

Akácia v krajinnom dizajne

Na ozdobu záhrady sa spravidla používajú nízke akácie, ktoré sa vyznačujú obzvlášť bujným kvitnutím. Mnohopiché druhy sa často vysádzajú, aby vytvorili nepreniknuteľné zelené živé ploty. Horolezecké výhonky takýchto kríkov sú posiate tŕňmi a vďaka svojej flexibilite bude plot dosť hustý.

Strieborná akácia, ktorej žlté kvety a listy pripomínajú ich príbuznú, skutočnú mimózu, dokonale ozdobí miesto nielen počas obdobia kvitnutia, ale aj po ňom..

Na ozdobu záhrad v tých oblastiach, kde sa skutočné akácie nemôžu zakoreniť kvôli príliš chladným zimám, používajú ich strukovinové „kongenéry“ s podobnou štruktúrou listov – žltá alebo biela akácia. Karagány sa dobre hodia na prerezávanie a sú vhodné ako na vytvorenie zeleného plotu alebo na formovanie topiary, tak aj na jednoduché alebo skupinové dekoratívne výsadby. Väčšia robinia je tiež schopná dokonale vyzdobiť miesto, aj keď sa neodporúča vysádzať ju vedľa ovocných stromov. Oba tieto druhy sú navyše medonosné..