Rastlina ricínového oleja

Rastlina ricínového oleja: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli, pestovanie zo semien

Rastlina ricínového oleja (Ricinus communis) je liečivá, olejnatá a záhradná trvalka z čeľade Euphorbia. Etiópia je považovaná za rodisko ricínových bôbov. Ricínový olej je ľudovo nazývaný ricínový olej, rajský strom a turecké konope..

Popis rastliny ricínových bôbov

Jednoročná rastlina, ktorá môže rásť od 2 do 5 m. Stonky sú lysé, vzpriamené a rozvetvené, s červeným, hnedým alebo modrastozeleným odtieňom. Listy sú veľké a striedavé, oddelené dlaňami, päť až sedem laločnaté. Kvety sú nenápadné. Plody sú podobné štítno-oválnym kapsulám s malými tŕňmi. Rastline ricínového oleja dodávajú ešte dekoratívnejší efekt. Semená sú škvrnité, oválne. Jedovatá rastlina ricínového bôbu.

Pestovanie ricínovej fazule zo semien

Pestovanie ricínovej fazule zo semien

Výsev semien

Rastlina ricínového oleja sa šíri výlučne semenom. Semená ricínových bôbov majú slabú klíčivosť, preto je najlepšie ich pred výsadbou trochu potreť brúsnym papierom a potom namočiť do prípravku na jeden deň. Na stimuláciu rastu. Koncom apríla – začiatkom mája je možné semená vysadiť priamo do záhrady. Ak sa však rozhodne pestovať sadenice, musia byť vysadené o mesiac skôr – v marci. Semená musíte ihneď zasadiť do oddelených kvetináčov. Ako pôda je vynikajúca obyčajná záhradná pôda. Rastlina ricínového oleja musí byť zasadená do pôdy, prehĺbená asi o 3 cm. Skarifikované semená klíčia už štvrtý deň po výsadbe.

Sadenice ricínových bôbov

Sadenice rastú veľmi rýchlo, a keď majú naraz jeden skutočný list, črepníky treba preusporiadať na dobre osvetlenom mieste s teplotou asi 15 stupňov. Pretože rýchlosť rastu sadeníc je veľmi rýchla, môže byť potrebná iba jedna transplantácia. Sadenice je potrebné transplantovať opatrne, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému rastliny..

Výsadba rastlín ricínového oleja na otvorenom priestranstve

Rastliny ricínového oleja je lepšie zasadiť do dobre osvetlenej oblasti záhrady s úrodnou, voľnou a vlhkou pôdou. Potom rastlina bude rásť veľmi rýchlo a farba bude oveľa jasnejšia. Najlepšie je uprednostniť černozemské pôdy. Koncom mája a začiatkom júna je potrebné transplantovať sadenice ricínu na otvorené priestranstvo. V tomto čase sa pôda dostatočne zahriala a mráz sa už určite nevráti..

  Kordátová alebo európska lipa

Je potrebné transplantovať rastlinu ricínového oleja spolu s hlinenou hrudkou, čo urýchli obdobie prihojenia na nové miesto. Jamka so sadenicou musí byť posypaná zeminou, zhutnená a hojne napojená. Malo by sa pamätať na to, že rastlina ricínového oleja je jedovatá rastlina. Na prácu s ním je nevyhnutné použiť gumené rukavice a po kontakte si dobre umyť ruky pod tečúcou vodou..

Starostlivosť o ricínový olej

Starostlivosť o ricínový olej

Pestovanie rastlín ricínového oleja je dosť jednoduché. Je nenáročný a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Rastlinu je potrebné zalievať každých 5 dní (10 litrov vody na 1 krík). Po každom zalievaní by ste mali pôdu opatrne uvoľniť a v prípade potreby odstrániť burinu. Je to nevyhnutné, aby burina nevyťahovala z pôdy užitočné látky a stopové prvky, ktoré budú potrebné pre aktívny rast a vývoj ricínových rastlín. Pokiaľ ide o hnojenie, ricínová fazuľa uprednostňuje kŕmenie s vysokým obsahom dusíka. Musia byť zavedené v čase, keď sa aktívne tvoria kvetenstvo..

Rastlina ricínového oleja po odkvitnutí

Na zber semien musíte vybrať najsilnejšie, najkrajšie a najzdravšie rastliny. S nástupom jesene škatule na osivo opatrne narežte a rovnomerne rozložte na dobre vetrané miesto, aby poriadne vyschli. Semená vyschnú asi dva alebo dokonca tri mesiace. Po uplynutí tejto doby je potrebné škatule rozbiť a vybrať semená, ale všetku prácu je potrebné vykonávať výlučne v rukaviciach, pretože semená obsahujú jedovaté látky. Zhromaždené semená by mali byť vložené do papierového vrecka a odstránené čo najďalej od detí a zvierat. Semená si zachovávajú klíčivosť štyri roky a niekedy aj dlhšie..

Choroby a škodcovia

Rastlinu ricínového oleja možno považovať za pomerne odolnú rastlinu voči poškodeniu rôznymi chorobami a útokmi škodlivého hmyzu. Stáva sa však, že na rastlinu niekedy zaútočí taký škodlivý hmyz, ako je drôtový červ, falošný drôtový červ, zimná húsenica, naberačka, piesočnatý slimák a lúčny mol. Títo škodcovia môžu poškodiť mladé výhonky rastlín, ktoré boli vysadené priamo na otvorenom priestranstve. Preto je najlepšie urobiť si čas a pestovať sadenice. Keď začne obdobie kvitnutia, rastlina ricínového oleja môže byť ovplyvnená chrobákom lúčnym. Húsenice si môžu vychutnať aj ricín, môžete sa ich zbaviť ručným zberom, ale ak je príliš veľa škodcov, potom je lepšie ošetriť rastlinu infúziou paliny. Aby sa húsenice neobjavili, mali by byť k rastline vysadené korenené bylinky so špecifickou arómou. Napríklad petržlen alebo cesnak. Pokiaľ ide o ostatných škodcov, je ťažšie sa s nimi vysporiadať predtým, takže je najlepšie predchádzať vysádzaniu sadeníc do otvoru pred vysadením sadeníc, aby sa z manganistanu draselného dostalo malé množstvo roztoku..

  Akcia

Rastliny ricínového oleja môžu okrem škodlivého hmyzu postihnúť aj choroby, akými sú rôzne druhy hniloby, plesne, múčnatka, fylostikóza, cerkospora a rôzne hubové choroby. Aby sa rastlina vyliečila, je potrebné ju starostlivo ošetriť špeciálnymi prípravkami, ak je prípad príliš zanedbaný, ošetrenie sa musí opakovať po týždni.

Rastlina ricínového oleja v krajinnom dizajne

Rastlina ricínového oleja v krajinnom dizajne

V záhrade môžete pomocou rastlín ricínového oleja usporiadať záhony veľmi originálnym a krásnym spôsobom. Na trávniku bude skvele vyzerať aj jeden krík fazule. Ak zasadíte niekoľko rôznych odrôd s rôznymi farbami listov vedľa seba, získate rozprávkovú hru farieb. Vďaka krásnym a veľkým listom ricínových bôbov môžete robiť celkom zaujímavé a neskutočne krásne kvetinové úpravy, ktoré potešia oko svojou originalitou a dekoratívnosťou počas celého leta..

Výhody a poškodenia ricínových bôbov

Vyššie bolo povedané, že rastlina ricínového oleja je jedovatá. Ale okrem jedu obsahuje aj veľmi cenný éterický olej. Obsahuje mnoho užitočných látok a stopových prvkov. Ricínový olej, ktorý je vyrobený z esenciálneho oleja z ricínového oleja, sa často používa na liečbu zápchy, zápalu čriev a kolitídy. Používa sa tiež na liečbu vredov, popálenín, modrín a bradavíc. Používa sa proti nachladnutiu, gynekologickým ochoreniam a očným chorobám. Na urýchlenie rastu vlasov sú pripravené aj masky..

Okrem užitočných vlastností existujú aj kontraindikácie. Výrobky s prídavkom esenciálneho oleja z ricínového oleja by nemali používať tehotné a dojčiace ženy. S chronickou zápchou, krvácaním z maternice a čreva. S individuálnou neznášanlivosťou. Je tiež zakázané dávať takéto lieky deťom, ktoré ešte nemajú 12 rokov..

Druhy a odrody ricínového bôbu

Druhy a odrody ricínového bôbu

Druhy ricínových bobov existujú v jednej kópii – obyčajný ricínový bôb. Chovatelia však vyšľachtili mnoho záhradných odrôd tejto rastliny:

Rastlina ricínového oleja na Zanzibare Je to jednoročná rastlina, ktorá môže dosiahnuť výšku až 2 m. Listy sú veľké a krásne, majú neobvyklý a zaujímavý červenofialový odtieň. Kvety sa zbierajú do racemóznych kvetenstiev.

  Lilac

Rastlina ricínového oleja kambodžská alebo indická – rastie o niečo menej ako 1,5 m. Kmeň je takmer čierny. Listy majú tiež pomerne tmavý odtieň. Vyzerá krásne v kombinácii s inými ľahšími odrodami ricínových bôbov. Vďaka takejto kombinácii sa krajinný dizajn záhrady stane neuveriteľne krásnym..

Ricínový olej Gibson – rastlina môže dorásť až do výšky 1,5 m. Listy majú mimoriadny kovový lesk. Táto odroda zahŕňa aj poddimenzované rastliny a rastliny s jasne červenými listami..

Strom ricínového oleja – môže dosiahnuť výšku 3 m a niekedy aj viac. Hlaveň je červená. Listy sú veľké, sýto zelené, lesklé.

Ricínový olej Kazachka – existuje aj ďalšia rovnako obľúbená odroda ricínových bôbov. Dorastá do výšky 2 m. Stonky sú červenohnedej farby. Listy sú tmavozelené a žilky červené. A mladé listy tejto odrody majú červeno-purpurovú farbu s bielymi škvrnami pozdĺž okrajov. Kvety sú jasne červené, lusky semien sú tiež hrozné alebo purpurovej farby.

Rastlina ricínového oleja – okrasné rastliny do záhrady (video)

Okrasné rastliny do záhrady &# 127802; Rastlina ricínového oleja ing Zaujímavosti o závode z hitsadTVOkrasné rastliny do záhrady �� Rastlina ricínového oleja ➡ Zaujímavosti o rastline z hitsadTV