Chovné metódy tuje

Propagácia thujy odrezkami, semenami

Propagácia thujy sa vykonáva rôznymi spôsobmi – osivom, delením koreňov, horizontálnym vrstvením a odrezkami. Každá metóda má svoje vlastné charakteristiky a výhody, ale medzi záhradníkmi je stále obľúbenejšie vegetatívne rozmnožovanie..

Propagácia thujy semenami

Pretože semená strácajú klíčivosť po 10-12 mesiacoch, na výsev by sa mal používať iba čerstvo zozbieraný semenný materiál. Výsev semien sa začína v decembri. Výsadbové boxy alebo kvetinové nádoby musia byť naplnené pripravenou pôdnou zmesou zhnitej zeminy (tri diely), jemného piesku a rašeliny (po jednej časti) a zasiať semená. Ihneď potom sa všetky nádoby prenesú do chladnej pivnice alebo sa umiestnia do chladničky s priemernou teplotou asi 5 stupňov Celzia a nechajú sa 2-3 mesiace. Po uplynutí tejto doby sa škatule umiestnia do teplej a svetlej miestnosti s teplotou 18 až 23 stupňov Celzia na pestovanie sadeníc. Starostlivosť o mladé rastliny spočíva v miernom zalievaní, ochrane pred priamym slnečným žiarením a včasnom potápaní sadeníc.

Thuja je nenáročná rastlina a jej sadenice sa rýchlo rozvíjajú. Odporúča sa postupne zvyknúť rastúce plodiny na jasné slnečné svetlo a čerstvý vzduch. Výsadba sadeníc by sa mala vykonávať začiatkom júna. Je veľmi dôležité, aby v tomto okamihu bol koreňový systém úplne vytvorený a pripravený na transplantáciu do otvoreného terénu. Silná, zdravá a silná sadenica sa stane len s dobrou starostlivosťou asi po 3-4 rokoch.

Reprodukcia delením koreňa

Reprodukcia delením koreňa

Táto metóda rozmnožovania sa odporúča pre mladé rastliny, pretože je oveľa jednoduchšie oddeliť koreňovú časť. Aby koreňový systém získal potrebnú mierku, musí byť rastlina v letnej sezóne vysadená do hĺbky asi 15 cm alebo sa musí vykonať hilling. Začiatkom jesene korene dorastú do požadovanej veľkosti a po vykopaní mladého kríka ich môžete rozdeliť na samostatné sadenice a zasadiť ich pre ďalší nezávislý vývoj..

  Reprodukcia fialiek. Časť 1

Rozmnožovanie horizontálnymi vrstvami

Pri použití tejto metódy je potrebné mať na pamäti, že táto metóda nie je zárukou opakovania typického tvaru koruny. Toto je jedna z hlavných nevýhod tejto metódy. Zakorenené spodné vetvy môžu dať niekoľko sadeníc naraz, ale ich vonkajšie vlastnosti nebudú na vysokej úrovni. Výsledné krivé sadenice budú potrebovať dobrú údržbu niekoľko rokov, aby získali dobrý tvar..

Jedna zo spodných vetiev dospelej rastliny musí byť ohnutá k povrchu zeme, pripevnená drôtom a posypaná zeminou. Úplné korene sa objavia asi o rok..

Propagácia thujy odrezkami

Propagácia thujy odrezkami

Rezanie sa používa na rozmnožovanie tuje ihlovými ihlami, ako aj sférickou korunou. Táto metóda je obzvlášť účinná pre mladé exempláre tuje. Na začiatku jari (pred prebudením púčikov) je potrebné odrezať odrezky z dvoch alebo troch rokov postranných lignifikovaných výhonkov dlhých 30-40 cm, miesta rezu spracovať heteroauxínom a zakoreniť v špeciálnom substráte do hĺbky asi 2-3 cm. Jeho zloženie: perlit, čistý jemný riečny piesok, vermikulit a rašelina s vysokou kyslosťou. Substrát by mal byť ľahký a sypký, s dobrou priepustnosťou vzduchu..

Pri štepení na jar je teplota vzduchu priaznivá – 15-18 stupňov Celzia a v lete – od 20 do 23 stupňov. Vlhkosť pôdy v období zakoreňovania odrezkov by mala byť mierna. Polievanie sa neodporúča, je lepšie ich nahradiť pravidelným postrekom. Na zlepšenie tvorby koreňov môžete použiť špeciálne stimulačné roztoky. Po jarných odrezkoch budú sadenice pripravené na zimné prechladnutie a nebudú potrebovať žiadny ďalší kryt. Ale “letné” odrezky nebudú mať čas na to, aby boli pred zimou silnejšie, takže stojí za to ich preniesť na skladovanie (pre všetky zimné mesiace) vo svetlej miestnosti s teplotou 10 až 15 stupňov.

Ako propagovať a pestovať tuje (video)

Ako propagovať a pestovať tujeAko propagovať a pestovať tuje

  Rozmnožovanie zimolezu odrezkami, vrstvenie, delenie kríka