Slon juka

Slon yucca - domáca starostlivosť. Pestovanie slonovej juky, transplantácia a reprodukcia. Popis. Foto

Yucca elephantipes je stromovitá vždyzelená rastlina z čeľade Asparagus, pôvodom z Guatemaly a Mexika. Jedným z hlavných rozdielov tohto druhu je kmeň, ktorý pripomína sloniu nohu. V prírodných podmienkach rastlina dosahuje výšku asi 9 m a priemer v spodnej časti kmeňa je asi 4,5 m.

Horná časť rastliny pozostáva z niekoľkých priamych, husto rastúcich výhonkov, pokrytých kožovitými jasne zelenými listami s lesklým povrchom. Majú šírku asi 10 cm a dĺžku viac ako 1 m. V letných mesiacoch začína obdobie kvitnutia juky. Na dlhých (90-100 cm dlhých) stopkách sa objavujú súkvetia bielych zvoncovitých kvetov veľkej veľkosti, po ktorých sa vytvárajú oválne plody s dĺžkou 2 až 2,5 cm..

Starostlivosť o slony Yucca doma

Starostlivosť o slony Yucca doma

Slon yucca s dobrým obsahom sa cíti skvele ako izbová rastlina. Základné pravidlá starostlivosti o kvetinu sú jednoduché a v moci každého kvetinára, bez ohľadu na skúsenosti v kvetinárstve..

Poloha a osvetlenie

Yucca je svetlo milujúca rastlina, ktorá potrebuje jasné slnečné svetlo 10-12 hodín denne. Priame slnečné svetlo nie je pre kvetinu nebezpečné, ale tienisté podmienky negatívne ovplyvnia vzhľad listovej časti. V zriedkavých prípadoch a na krátku dobu je povolený mierny čiastočný odtieň. Rastúcim miestom môžu byť parapety na južnej, východnej a západnej strane miestnosti..

V teplom období môže byť rastlina umiestnená vonku. Počas krátkych denných hodín bude yucca potrebovať ďalšie osvetlenie..

Teplota

Priaznivá teplota pre slonovú juku by nemala presiahnuť 20-25 stupňov Celzia. Rastlina nemá rada vyššie teplotné ukazovatele a bez pravidelného vetrania nebude tolerovať. Pre kvetinu je potrebný čerstvý vzduch, ale studené poryvy vetra a prievan sú nežiaduce..

V zime, keď izbová rastlina prejde do vegetačného pokoja, sa odporúča uchovávať ju v chladnej miestnosti s teplotou 10 až 20 stupňov Celzia. Rast výhonkov sa v týchto mesiacoch zastaví..

Zalievanie

Polievať juku sa odporúča až potom, ako vrchná vrstva substrátu vyschne.

Voda na zavlažovanie by mala byť oddelená a mala by mať miernu teplotu (od 18 do 22 stupňov). Polievať juku sa odporúča až potom, čo vrchná vrstva substrátu vyschne asi o pol centimetra. Pôda by nemala byť dlhodobo mokrá ani suchá. Obe podmienky sú nebezpečné pre vývoj izbovej kvetiny..

  Rosička

Zalievanie rastliny v pokojnom stave by malo byť veľmi riedke a s menším množstvom vody.

Vlhkosť vzduchu

Dodatočné zvlhčovanie slonovej juky formou postreku sa odporúča iba v zime, keď je miestnosť vyhrievaná ústredným kúrením alebo elektrickými spotrebičmi a vzduch je suchý..

Pôda

Odporúčané zloženie pôdnej zmesi na pestovanie slona yucca: 3 diely zeminy, 2 diely hrubého riečneho piesku a listnatú pôdu. Pôda by mala byť výživná, voľná, neutrálneho zloženia a s dobrou priepustnosťou pre vlhkosť a vzduch. Pri nákupe hotovej pôdnej zmesi pre palmy sa odporúča pridať do nej malé množstvo piesku.

Kvetináč potrebuje vysoký a objemný. Pretože yucca je pomerne ťažká rastlina a pôda je pre ňu ľahká, pri výsadbe by mala byť na dno nádoby položená vrstva hrubých kamienkov alebo malých kúskov žuly (pre hmotnosť) a potom drenážna vrstva. Tým sa zabráni prevrhnutiu kvetu kvôli jeho hmotnosti..

Top dressing a hnojivá

Na jeseň a v zime nie je potrebné hnojenie

Komplexný vrchný obväz pre izbové listnaté rastliny sa aplikuje na pôdu spolu s rastlinou počas celého vegetačného obdobia raz za 2 týždne. Na jeseň a v zime nie je potrebné hnojenie.

Prerezávanie

V prírode slonová yucca dosahuje veľmi vysoký rast a doma sa výška miestnosti pre rastlinu tiež vyvíja. Ako preventívne opatrenie sa odporúča z času na čas orezať vrch rastliny. Tento postup nijakým spôsobom nepoškodí kvet a jeho vývoj bude pokračovať kvôli vzhľadu mladých bočných výhonkov. Je dôležité, aby sa prerezávanie vykonalo pred začiatkom vegetačného obdobia..

Prenos

Pretože mladé rastliny rastú veľmi rýchlo, v prvých rokoch sa musia každú sezónu presádzať do kvetináčov väčšieho objemu a veľkosti. S vekom sa frekvencia transplantácií znižuje a dospelé kultúry tento postup vôbec nepotrebujú. Zrelým veľkým rastlinám bude z času na čas stačiť nahradiť vrchnú vrstvu starej pôdy novou..

  Pogonaterum - izbový bambus

Reprodukcia slona juky

Reprodukcia slona juky

Osivový spôsob rozmnožovania je nepopulárny kvôli nízkej klíčivosti semien, ktorá každým rokom výrazne klesá..

Pomerne často sa používa spôsob rozmnožovania apikálnymi odrezkami. Vrcholy výhonkov by mali byť zakorenené v mokrom piesku a potom zasadené do pravidelnej zalievacej pôdy..

Najbežnejšou metódou je množenie s časťami kmeňa, ktoré je možné získať orezaním silne zarastenej rastliny. Kmeňový kmeň s dĺžkou najmenej 10 cm sa vloží do vlhkého piesku a nechá sa tam, kým sa neobjavia korene.

Choroby a škodcovia

Hlavnými škodcami sú roztoče a hmyz vo falošnom meradle. Zbaviť sa ich môžete iba pomocou chemikálií s príslušným pôsobením. “Actellik” je spoľahlivý a osvedčený liek na boj proti tomuto hmyzu.

Hlavnými chorobami sú hniloba koreňov a škvrnitosť listov. Príčinou týchto chorôb je nesprávna (nadmerná zálievka) a nízka izbová teplota. Porušenie pravidiel starostlivosti môže viesť k hnilobe stonky kvetu. Pri počiatočných prejavoch chorôb sa odporúča rastlinu obnoviť. Horná časť izbovej rastliny alebo zdravá časť kmeňa by mala byť umiestnená do mokrého piesku, aby sa vytvorili nové korene. Pri ťažkých léziách je veľmi ťažké zachrániť juku..

Slon Yucca – vlastnosti a podmienky rastu (video)

Obrovský slon yuka. Vlastnosti a podmienky pre pestovanie jukyObrovský slon yuka. Vlastnosti a podmienky pre pestovanie juky