Laurel ušľachtilý

Laurel ušľachtilý

Túto rastlinu každý pozná od detstva, napriek tomu, že jej korene (doslova a do písmena) pochádzajú zo subtrópov. Hovoríme o ušľachtilom vavríne. Naše matky a staré mamy, prababičky pridali a pridali takú známu “lavrushku” do polievok a hlavných jedál pre chuť, do rôznych prípravkov na zimu: aké chrumkavé uhorky bez bobkového listu?.

Možno je to jedno z najznámejších korení v rozľahlosti Ruska a jedno z najobľúbenejších a najpoužívanejších na varenie. A kto nečítal, v rovnakom čase, vzdialenom alebo nedávnom, mladosti, staroveké grécke mýty, mýty o krajine, kde bol ušľachtilý vavrín uctievaný ako posvätný strom? Hlavy víťazov boli ozdobené vencami z nich vyrobenými, vavrínové háje boli tiež považované za posvätné, robili sa v nich rituály s cieľom upokojiť bohov, požiadať o patronát, slávu, víťazstvo v bitke, v zoznamoch.

Keďže nemáme subtrópy, pokúsime sa pestovať tento „posvätný“ strom doma, v byte, najmä preto, že rastlina je celkom nenáročná a výrazne ozdobí váš interiér. Vo voľnej prírode strom dosahuje pomerne vysoké výšky (10 – 15 m), v podmienkach bývania – oveľa menej, napriek tomu vopred premýšľajte, kde s vami bude žiť, v obývačke alebo v kuchyni, dajte mu pomerne priestranná a svetlá injekcia.

Laurel noble: domáca starostlivosť

Strom rastie pomaly, vyžaduje si však každoročnú opätovnú výsadbu, kým je mladý.

Teplota

V zime nepotrebuje príliš vysokú teplotu, + 15 stupňov je dosť, v lete – je lepšie vziať hrniec na balkón, na verandu alebo na ulicu, ak existuje taká príležitosť – zariadiť mu dovolenku na čerstvom vzduchu.

Osvetlenie

Subtropický hosť miluje svetlo, slnko, ale nie horúco – urobte umelý polotieň, ak sa nedá vyhnúť priamym lúčom, zalievajte výdatne, najlepšie teplou vodou.

Zalievanie

V teplom období vavrín preferuje hojné zalievanie. Rastlina sa zalieva bezprostredne po vysušení vrchnej vrstvy zeme. Na zavlažovanie používajte teplú a dobre usadenú vodu. V zime je zálievka obmedzená. Vavrín nemá rád vylievanie, ale pôda v kvetináči by nemala úplne vyschnúť..

Prenos

Keď vavrín dosiahne tri až štyri roky, môžete ho transplantovať každé dva roky alebo podľa potreby

Strom rastie pomaly, vyžaduje si však každoročnú opätovnú výsadbu, kým je mladý. Transplantácia je zmena hrnca, ktorý sa stal pre vavrín príliš malý, na hrniec väčšieho objemu, urobte to opatrne a opatrne, bez poškodenia koreňového systému.

Keď vavrín dosiahne tri až štyri roky, môžete ho znova zasadiť každé dva roky alebo podľa potreby: do pôdy na výsadbu pridajte rašelinu, piesok, humus, kompozícia by mala byť dostatočne ľahká, „priedušná“ a zároveň , výživné. Môžete pridať trochu dreveného popola – rastlina nemá rada kyslé pôdy, popol kompenzuje nadmernú kyslosť, ak existuje. Uistite sa, že v prípade potreby postriekajte rastlinu vodou, prach nahromadený na listoch im neumožňuje úplne „dýchať“.

Top dressing a hnojivá

Bobok potrebuje organické aj minerálne hnojivá. Kŕmi sa počas vegetačného obdobia. Je lepšie použiť špecializované hnojivá alebo znížiť odporúčanú koncentráciu. Vavrín môže a mal by byť kŕmený hnojivami, ale nepreháňajte to s týmto ušľachtilým impulzom: prebytok hnojív môže mať na rastlinu depresívny účinok.

Reprodukcia vavrínu

Snáď najpracovnejší a nepredvídateľnejší proces je reprodukcia

Snáď najpracovnejší a nepredvídateľnejší proces je reprodukcia. Vavrín sa reprodukuje dvoma spôsobmi – odrezkami a semenami. Tento proces je dosť zdĺhavý. Odrezky dlho zakoreňujú a klíčenie semien trvá asi tri mesiace..

Semená

Semená uskladnené na jeseň nemusia vzísť na začiatku jari (závisí to od skladovacích podmienok, nemali by ani vyschnúť, ani zamrznúť) a odrezky sú tiež veľmi rozmarným materiálom, dlho zakoreňujú. Vetvičky dlhé 10 – 12 cm by mali byť vysadené v ľahkej pôde (s pomerne vysokým obsahom piesku), prikryté fóliou alebo sklom. Rastlinu dáme na teplé miesto a – čakáme, kým sa zakorení.

To sa môže stať niekoľko týždňov po výsadbe, buďte prosím trpezliví a zalejte, keď pôda vyschne. Neponáhľajte sa „vytrhnúť“ (na kulinárske účely) strom, nechajte ho rásť a poďakuje sa vám nádhernými, chutne voňajúcimi listami, ktoré sa nedajú porovnať s tými, ktoré kupujeme v obchode, pretože sú čerstvé, majú počas dlhej prepravy a skladovania nestratili svoju jedinečnú arómu, a čo je najdôležitejšie, pestované vlastnými rukami.

Rezne

Najvhodnejším obdobím na rozmnožovanie vavrínu odrezkami je marec. Na tento účel sú vhodné pololignifikované vetvičky, ktorých dĺžka dosiahla asi 10 cm Aby sa odrezky lepšie zakorenili, ošetria sa Kornevinom alebo Heteroauxicom. Sú zakorenené v kvetináči v zmesi piesku a rašeliny, vložené do mini taniera alebo prikryté sklenenou nádobou. Teplota v miestnosti by mala byť 24-25 stupňov.

Choroby a škodcovia

Hlavným nepriateľom vavrínu je štít

Hlavným nepriateľom vavrínu je štít. Po infikovaní sa listy stanú lesklými a lepkavými, čím sa uvoľňujú éterické oleje. Ak proti škodcovi bojujete insekticídmi, vavrínové listy by sa nemali používať ako korenie..