Nightshade

Nightshade - domáca starostlivosť. Kultivácia, transplantácia a reprodukcia dekoratívnych nočných tienidiel. Popis, druhy

Nightshade (latinský názov „Solyanum“) patrí do rodiny nočných tienidiel. V prírode existuje viac ako 1 500 druhov bedlí. Táto úžasná rodina zahŕňa divoké aj známe pestované rastliny. Napríklad – zemiaky, paradajky, baklažán. Amatérski záhradníci tiež vysádzajú na svojich pozemkoch dekoratívnu odrodu nočného tienidla „Curly“ alebo odrody „Jasmine“. Rodina nočníkov má tiež zástupcov izbových kvetov (nočný korenie a nočný ľaliovník). Tieto saltanum sa vyznačujú jasom ovocia a veľkolepým zeleným olistením..

Rastliny z čeľade Solanaceae sú vždyzelené kríky, ktoré rastú v trópoch a subtrópoch. Ale najväčšia koncentrácia druhov je v Južnej Amerike..

Väčšinu tienidla tvoria trvalky, ale existujú aj jednoročné druhy. Druh nočného tienidla je taký veľký, že v tejto rodine existujú trávy, kry, horolezectvo a dokonca aj stromy. Plody v tienidlách sú spravidla polyspermické bobule..

Starostlivosť o nočnú žalúziu doma

Starostlivosť o nočnú žalúziu doma

Osvetlenie

Nightshade je svetlo milujúca rastlina. Miluje slnečné svetlo. Tienenie je potrebné iba v najhorúcejších dňoch.

Teplota

Na jar a v lete sa rastlina cíti dobre pri teplotách od + 20 ° C do + 25 ° C. A v zime a na jeseň nočná clona uprednostňuje chladnejšie teploty až do + 15 ° C. Ak sú dodržané tieto teplotné podmienky, rastlina bude prinášať ovocie dlhšie. Nightshade netoleruje prievan, aj keď potrebuje čerstvý vzduch.

Zalievanie

Od skorej jari, celé leto až do konca septembra, potrebuje rastlina výdatnú zálievku. Izbové odrody bedlí majú pokojné obdobie od októbra do februára. V mesiacoch, keď rastlina nemá dostatok svetla a nízku vlhkosť miestnosti, by mala byť premiestnená na chladné a svetlé miesto v byte a zalievanie by malo byť obmedzené. V tomto období potrebuje kvet iba postrek. Zalievať môžete začať až vtedy, keď sa objavia nové výhonky. Obvykle je to v polovici februára.

Vlhkosť vzduchu

Odporúča sa každodenné postrekovanie alebo zvlhčenie panvicou s vodou

Pre nočnú clonu je optimálna vlhkosť vzduchu najmenej 60%. Odporúča sa každodenné postrekovanie alebo zvlhčenie vodnou panvicou naplnenou expandovanou hlinkou.

Pôda

Najvhodnejšou pôdnou skladbou pre nočnú noc je zmes trávnika, listového humusu a rašeliny. Pomer – 1: 1: 1.

  Rastúci zázvor

Top dressing a hnojivá

V období aktívneho rastu a kvitnutia potrebuje nočník pravidelné hnojenie. Môže to byť špeciálne hnojivo pre izbové rastliny. Vhodné sú aj hnojivá na paradajky..

Prenos

Transplantovať je potrebné iba dospelú rastlinu. To by sa malo vykonať skoro na jar. Pri transplantácii sa výhonky odrežú na polovicu dĺžky rastliny..

Reprodukcia izbovej tienidla

Reprodukcia izbovej tienidla

Nightshade sa rozmnožuje odrezkami aj semenami. Zvážte tieto 2 spôsoby:

Propagácia semien

Semená rozotrieme na navlhčenú pôdu, na vrch posypeme tenkou vrstvou piesku alebo humusu a prikryjeme igelitom alebo sklom. Optimálna teplota na klíčenie je 20-22 ° C. Prvé výhonky by sa mali objaviť asi do dvoch týždňov. Ďalej je potrebné rastlinu ponoriť a presadiť do samostatných kvetináčov. Pri transplantácii zaštipnite mladý proces. Na ďalší rast a vývoj si nočná ružica vyžaduje opakované prerezávanie. Takto vytvoríme bujnejšiu korunu kvetu..

Rozmnožovanie odrezkami

Na jar alebo v lete do rezu pridáme tenkú vrstvu zeme. Nightshade sa týmto spôsobom veľmi dobre zakoreňuje. Rovnako ako pri klíčení semenami je potrebné mladý výhonok zovrieť, potom tiež vytvoríme rastlinu niekoľkokrát prerezaním.

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia

Rovnako ako ostatné rastliny, aj nočná košeľa je náchylná na choroby a má vlastných škodcov. Najčastejším škodcom sú vošky biele a oranžové. Ak si na opačnej strane listu všimnete zelené larvy a listy začnú žltnúť, skrútiť sa a opadávať, potom v rastline žijú larvy mušiek. Z kvetu vysajú všetky šťavy. Pri najmenšom dotyku sa nad kvetom objaví celý oblak malých midges.

Ako sa vysporiadať s muškou. Najprv musíte zhromaždiť všetky postihnuté listy. Ďalej začneme postrekovať špeciálnymi chemikáliami, ktoré bojujú so škodlivým hmyzom (insekticídy). Postrek sa musí vykonávať najmenej 3 krát denne..

Oranžová voška. Rovnako ako larvy bielych mušiek, vošky poškodzujú listy rastlín. Vošky sa spravidla usadzujú na spodnej strane listu. Zožltnú, stočia sa a odpadnú.

  Kávovník

Ako sa vysporiadať s voškami. Ak nemáte po ruke žiadne špeciálne spreje, môžete použiť strmý roztok mydlovej vody. Rastlinu je možné spracovať niekoľkokrát..

Ak je vzduch v byte veľmi suchý, potom existuje riziko infekcie roztočom červeného pavúka. Ak sa na rastline objaví pavučina, škvrny, ktoré rastú a spájajú sa, potom musíte urobiť okamžité opatrenia. Zvyšujeme vlhkosť v okolí rastliny. Ak to nepomôže, potom musíte nočný štít postriekať akaricídmi..

Populárne druhy nočných tienidiel

Populárne druhy nočných tienidiel

Solyanum jazmín – vždyzelený, kučeravý krík. Výška kvetu dosahuje 4 metre. Konáre sú holé, tenké. Umiestnenie listov je bližšie k vrcholu výhonkov. Majú jednoduchý vajcovitý tvar a listy umiestnené bližšie k trupu sú väčšie, lesklé a dlhé až 6 centimetrov. Kvety sú biele a modré, majú priemer asi 2 centimetre. Plody “jasmínového nočného tienidla” sú svetlé šarlátové bobule. Tento druh má dlhé a bohaté kvitnutie, asi 8 mesiacov.

Solyanum Giant – vždyzelený ker. Výška rastliny dosahuje 6 metrov. Pobočky sú silné, husto rozkonárené. Výhonky sú pokryté pubertálnymi sivobielymi tŕňmi. Eliptický tvar listov, dosahujúci dĺžku 25 cm, vyššie je list jasne zelený a spodná časť je bielosivá. Visiace súkvetia s drobnými kvetmi tmavofialovej farby. „Obrovská nocnica“ kvitne od júla do augusta.

Solyanum „Zeaforta“ – horolezecký ker, dosahujúci výšku 6 metrov. Tvar lístia je nepárno-perovitý, to znamená skupina listových čepelí, v ktorých posledná čepeľ nemá pár. Tvar listu je podlhovastý so špicatým vrcholom. Kvety sa skladajú z axilárnych latiek svetlo purpurovej farby. Plody “Zeafort” majú červeno-oranžovú farbu, vajcovitý tvar. Dlhé kvitnutie od jesene do skorej jari.

Solyanum Wendland – vždyzelený popínavý ker dosahujúci výšku 6 metrov s vysoko rozvetvenými vetvami pokrytými malými tŕňmi. Horné listy sú perovito členité, približne 10 cm dlhé. Spodné listy sú trojlaločné, nie dlhšie ako 25 cm. Farba lístia je tmavozelená. Kvety “Wendland nightshade” majú tvar zvonov, v hornej časti sú zhromaždené v latách. Farba súkvetí je purpurovo-lila. Plody sú jasne červené. Kvitne celé leto od júna do augusta.

  Vnútorné granátové jablko

Solyanum Curly – rýchlo rastúci vždyzelený alebo polozelený vinič. Hovorí sa mu aj Glasnevin. Jedná sa o nenáročnú rastlinu, ktorá sa ľahko ošetruje. Kvety sú v tvare hviezdy, veľmi podobné zemiakovému kvetu. Bobule majú svetlo žltú farbu. Kvitne od júna do októbra. Záhradkári používajú Glasnevin vo vertikálnych kompozíciách a na zdobenie altánkov a stien. Tento druh je vo svojej rodine najodolnejší voči chladu..

Falošná paprika Solyanum – malý, vždyzelený ker, vysoký 50 centimetrov. Husto rastúce výhonky sú pokryté bohatým zeleným olistením. Listy usporiadané v pároch majú predĺžený tvar. Počas kvitnutia je rastlina pokrytá malými bielymi kvetmi. Je to neustále kvitnúca rastlina. Ovocie pri dozrievaní mení farbu zo zelenej na jasne červenú. Veľkosťou a tvarom pripomínajú čerešne. Bobule „falošného korenia“ sú jedovaté. Existuje trpasličí forma, ktorá nie je vysoká viac ako 30 cm. Tento druh je veľmi obľúbený u izbových kvetinárstiev..

Solunum korenie – poddimenzovaný ker s riedko pubertálnymi zelenošedými listami. Výška nie viac ako 50 cm.Tvar listov pozdĺž okraja je vlnitý, podlhovastý. Veľkosť sa líši od 2 do 7 cm Kvety sú malé, biele. Plody s priemerom do jedného centimetra. Bobule na rastline vydržia 3-4 mesiace. Šťava z bobúľ je jedovatá. Pepper nightshade má niekoľko odrôd, ktoré sa líšia farbou lístia a farbou kvetov.

V európskych krajinách sa nazýva „Jeruzalemská čerešňa“, u nás je známa pod názvom „Zimná čerešňa“.

Korenie solyanum je veľmi podobné solyanu falošného korenia. V korení je rozdiel iba v miniatúrnych veľkostiach, tuhosť stonky prakticky neexistuje a je namodralý okraj, veľkosť plodov je menšia.

Nightshade care (video)

Autorský prenos "Dom a Záhrada". Téma: Starostlivosť o nočnú clonu.Autorský prenos